Historie komiksových postav #12: Soudce Dredd

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:190
Počet zobrazení:5 830

Dnes se podíváme na možná nejvážnějšího komiksového hrdinu vůbec. Dredd je tvrďák, který se nikdy nezasměje. Zákon je pro něj vším a jeho vykonávání životní filozofií, na nic jiného nemá čas.

Přepis titulků

Je zákonem. Já jsem zákon! Vítejte na WatchMojo a dnes se zaměříme na původ soudce Dredda. Jako u většiny ostatních komiksových postav existuje více verzí a podob. Zaměřili jsme se na příběh z roku 1977 British Anthology magazine 2000 A.D. č. 2, který byl rozšířen roku 2006 v příběhu Origin. V prvním vyobrazení byl soudce Dredd představen jako nejoddanější a nejlepší z elitní policejní jednotky známé jako Pouliční soudci z 22.

století. Jako důstojník oblasti Megacity 1 dohlíží na rozpadající se městskou civilizaci skládající se ze skoro 4 milionů obyvatel nacpaných do obřích městských věžáků. Megacity 1 se nachází na pozůstatcích východního pobřeží USA a jako jedno z mála přežilo díky laserové obraně 3. světovou válku. Je to přelidněná metropole plná chudoby, obrovské nezaměstnanosti a zločinnosti. Navíc je obklopena radioaktivní pustinou zvanou Prokletá země, která se rozpíná na většině kontinentu. Jako jeden z mála je pověřen vykonáváním zrychlené spravedlnosti k zabránění anarchie.

Pouliční soudci mají moc na místě zadržet, obvinit a odsoudit podezřelé. Kód 3613. Vražda prvního stupně. Pouliční rozsudek. Nech mě hádat, doživotí? Smrt. Soud se odročuje. Coby soudce, porotce i popravčí je Dredd ozbrojen pistolí Lawgiver, která dokáže střílet šest druhů munice a může být použita pouze Dreddem na základě otisku jeho dlaně.

- Průbojná munice! - Průbojná munice aktivována. - Dvojitá střela. - Dvojitá střela aktivována. Dále je ozbrojen obuškem, různými granáty a motorkou LawMaster. Ta je vybavena ničivou palebnou silou a pokročilou umělou inteligencí. Stejně jako spravedlnost nemá identitu, ani Dreddova tvář není nikdy zobrazena, protože pořád nosí helmu.

Zajímavé je, že mu zpočátku kreslíři neustále měnili proporce rtů a čelistí podle toho, jak si ho který z nich představoval. Autoři se také rozhodli hrdinu pojmenovat Dredd, aby zdůraznili, že v kriminálnících vzbuzuje strach a paniku. - To je Dredd! - Chceš se někoho bát? Tak se boj mě! Přestože Dredd zůstává tajemným hrdinou, jeho původ byl odhalen jako výsledek klonování. Spolu s bratrem Ricem jsou potomky vrchního soudce Farga, s nímž sdílejí DNA.

Ten byl prvním vrchním soudcem. Dredd vyrůstal na Akademii Zákona a každý moment trávil na hlídce. To z něj udělalo hrdinu, který se nikdy nezastaví. Když zrovna nebojuje se zločinem, pobývá v Hlavním Sálu Spravedlnosti, kde tráví pouhých 10 minut ve spací komoře a doplněním munice. Poté se opět vrací ke své nekonečné povinnosti. Díky genetické manipulaci a úpravě chování Dredd nedokáže ignorovat jakýkoliv zločin. Proto je schopen soudit i ty nejmenší prohřešky.

Cože?! Tomu snad ani nevěřím. To mě jako odtáhnete? Odtažení je za první přestupek, toto už je počtvrté. Jak se obhájíte? - Jsem nevinný! - Věděl jsem, že to řeknete. - Počkejte, co to děláte? - Granát. Šťastnou jízdu. Dredd je strážce zákona s nevyzpytatelnou povahou a pokročilým tréninkem. Musel čelit takovým věcem jako povstání robotů a zradě Rica. Rico byl odhalen jako zkorumpovaný soudce, který chtěl Dredda křivě obvinit a zničit.

Měl jsem tě vlastnoručně oddělat. Osobně. Během let a spousty dobrodružství Dredd zapochyboval o své existenci i své roli. Někdy dokonce sympatizoval se spodinou společnosti a mutanty. Vždy ale jednal dle zákona. Dredd se poprvé objevil v komiksové sci-fi kompilaci 2000 A.D. a od té doby se objevuje čím dál častěji. Dokonce i v reálném čase stárne.

Jeho první zobrazení bylo v roce 1977 v příběhu, který se odehrával v roce 2099. Reálný svět i ten komiksový společně stárnou a mění se. Tento vážný hrdina byl rovněž zobrazen ve dvou filmových adaptacích. První v roce 1995, v hlavní roli Sylvester Stallone. A remake z roku 2012 s Karlem Urbanem ve filmu, který se snažil být více věrný komiksu, s jednoduchým názvem DREDD. Pro více komiksových původů se přihlaste k odběru WatchMojo.com. Soud se odročuje.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

teda ten preklad hlasek je tak spatnej

194

Odpovědět

pro me nejlepsi komiksovy hrdina vedle batmana a iron mana. ostatni stojej za starou backoru. Z toho duvodu ze sou moc super.

2115

Odpovědět

NEGOTIATIONS OVER!!

192

Odpovědět

Nejlepšího Dredda a Loba stejně čmárá Bisley a oba filmy o Dreddovi sou sračkoidní ....

1830

Odpovědět

Ten se Stallonem určitě ten s Urbanem je parádní

208

Odpovědět

+Rovasten se stallonem je klasika a legenda. Bez Stalloneho by Dredda nikdo neznal. Urbana mam rad, ale to co natocil byl jen srackoidni remake asijskyho filmu the raid

1932

Odpovědět

+RovasMoje první setkání se soudcem DREDDem bylo v edici Modrá Crew, komiksu Zemřít smíchy. Soudce tam bojoval společně s Batmanem, proti nesmrtelnému Jokerovi, který se spřáhl s temnými soudci a začali plenit Megakouli v Megacity One. Dokonalý nářez a pro mě okamžitá srdcovka... Co se týče filmů, tak ten se Stallonem je dost povedený, ale jen do té chvíle, než si soudce sundá helmu.

191

Odpovědět

+RovasErazmusi sem na tom stejně! :-D ...a nečti mi pro příště myšlenky, díky! ;-)

181

Odpovědět

+RovasScenář The Raid byl dopsaný později než scénář Soudce Dredda s Urbanem, i když film spatřil světlo světa dřív.
Pokud má někdo nutkání někoho obviňovat z plagiátorství, tak ať obviňuje The Raid. Mne osobně je to upřímně jedno, jen to uvádím na pravou míru.
A Soudce Dredd s Urbanem je lahůdka.

202

Odpovědět

oba filmy se mi libily, podle filmů o hrdinech bych rek ze jedny z nejlepsich. btw nejvic se mi nelibil hulk z tech superhrdinovskejch filmu, protoze to byl takovej divnej dej. jednicku sem skoukl a bylo to divny a dvojku sem radsi uz nekoukal.

186