RorschachHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:316
Počet zobrazení:8 870

V dnešním díle se podíváme na poněkud netradičního, trochu vyšinutého superhrdinu z fantastické série Watchmen - Strážci autora Alana Moorea. Obsahuje spoilery ke stejnojmennému filmu Zacka Snydera z roku 2009.

Přepis titulků

překlad: Maty www.VideaČesky.cz Rorschachův deník, 12. října, 1985. Nelítostný strážce morálky oděný v bílé a černé. Vítejte u WatchMojo.com, dnes se zaměříme na historii Waltera Kovacse, známého jako Rorschach. Existuje dobro a zlo.

A zlo se musí trestat. I kdyby měl být konec světa. V tomhle nehodlám smlouvat. Jako u většiny komiksových postav i zde existuje několik verzí její minulosti. My se zaměříme na tu z roku 1986, z dvanáctého čísla série Strážci. Ve své původní komiksové podobě byl Rorschach představen jako záhadný maskovaný muž vyšetřující smrt Edwarda Blakea, kolegy superhrdiny, známého jako Komediant, kterého někdo vyhodil z okna.

Během alternativních 80. let pojal Rorschach podezření, že někdo jde po bývalých bojovnících se zločinem. Ještě, než začal hledat vodítka a vyslýchat podezřelé, varoval svého přítele Daniela, bývalého superhrdinu známého jako Sůva. Ten měl za to, že Komediantova smrt měla politický motiv, Rorschach se ale domníval, že se jedná o něco většího.

Při honbě za odpověďmi Rorschach kontaktoval i další superhrdiny, včetně božského Dr. Manhattana a bohatého průmyslníka Adriana Veidta, známého pod jménem Ozymandias. Během vyšetřování a setkávání se s ostatními superhrdiny se rozpomněl, jak moc Komedianta všichni nenáviděli. Ačkoliv totiž bojoval za vlast, byl to opovrženíhodný muž.

Ve víře, že po svém okolí šíří rakovinu, mezitím média Dr. Manhattana přesvědčovala, aby odešel do exilu. To jen Rorschache utvrdilo v tom, že se děje něco velkého. Hledaje vodítka byl Rorschach jedné noci zatčen policí. Rorschachu! Tady policie, víme, že tam jsi! Ne!

Ne! Když mu policie sundala masku, vyšlo najevo, že jde o domnělého šílence, který byl několikrát viděn s transparentem "Konec se blíží!" a sledoval tedy nespočet událostí v přestrojení. Při hovorech s vězeňským terapeutem krátce ukázal, že opravdu je psychopat, který svou masku považoval za svou pravou tvář. Dle jeho vyprávění měl velmi kruté dětství.

Jeho matka byla prostitutka, což ho naplňovalo nenávistí vůči "spodině společnosti." Během práce v textilní firmě našel kus látky, která mezi vrstvami v sobě měla tekutinu, měnící tvar podle teploty a tlaku. Z té si vytvořil svou charakteristickou masku. Když se posléze snažil potírat zločin, narazil na pozůstatky unesené holčičky, kterou někdo zneužil a předhodil ji psům.

Psy zabil a na únosce si počkal. Spoutal ho a záchvatu hněvu ho upálil zaživa. Tehdy se podle něj zrodil Rorschach. Uvědomil si totiž, že tak jako ve skrvrnách Rorschachova testu není ve světě žádný jiný smysl, než jaký v něm vidíme. Všechno, co zbylo z Waltera Kovacse, zemřelo s tou holčičkou. Pak už byl jenom Rorschach.

Poté, co mu Sůva dopomohl k útěku, Rorschachovi došlo, že Komedianta zabil Ozymandias. Byl totiž hrozbou pro jeho plán. Ozymandias zosnoval odchod Dr. Manhattana ze Země, aby mohl zničit New York. To všechno, aby se lidé sjednotili, překonali svou nenávist a spolupracovali napříč hranicemi ve snaze porazit zdánlivého společného nepřítele.

Z kruté nátury lidstva by nevyhnutelně vyvstaly problémy. Abych mohl planetu zachránit, musel jsem ji obelstít. - Zabitím milionů? - A záchranou miliard. Zatímco propukala devastace, Rorschach a Sůva se utkali s Ozymandiem a Rorschach zuřil nad smrtí milionů nevinných lidí. Ačkoliv se Dr.

Manhattan vrátil, aby pomohl Ozymandia porazit, uvědomil si, že plán fungoval. Že zničení New Yorku skutečně odvrátilo celosvětovou jadernou válku. Zatímco Sůva pochopil, že provalení pravdy by učinilo tuto oběť zbytečnou, Rorschachova černobílá morální filosofie mu nařizovala vyzradit světu pravdu, nehledě na vyšší dobro. Vědom si toho, že Dr. Manhattan to nepřipustí, nechal se polobohem radši zabít. Tak na co čekáš?

Dělej! Ne! Nikdo ale netušil, že stihl poslat svůj deník tisku, který celou pravdu zveřejnil. Populární a jedinečný superhrdina se dočkal zpracování, jaké si zasloužil, ve filmové verzi Strážců, ve které ho věrně ztvárnil herec Jackie Earle Haley. Vy to zjevně nechápete.

Já tu nejsem zamčenej s váma. Vy jste tu zamčený se mnou! Jste fanoušky tohoto brutálního ukazatele morálky ze série Strážci? Pro další počátky superhrdinů navštivte WatchMojo.com! Rorschachův deník, 12. října, 1985. Dnes v New Yorku zemřel Komediant...

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dotaz asi jasný... nepotřebuji hubnout, spíš bych chtěla malinko začít starat se o postavu, táhne mi ke 30 a začínám pozorovat změny na břiše a zadku... Ráda chodím, nedávno jsem si pořídila psa. Tak mě zajímá, jestli pravidelné procházky (myslím třeba 2km a víc každý den, ne procházku kolem paneláku) můžou aspoň v nějaké malé míře pomoct formování postavy?

http://formovani-postavy.cz/

07

Odpovědět

než počátek, to byl celý jeho osud. škoda, že to neudělali se všemi hrdiny :(

20

Odpovědět

Film Watchmen se mi líbil hned od začátečních titulcích :)

200

Odpovědět

Jo, ty titulky jsou geniální, a pro mne byly i impulsem začít poslouchat Boba Dylana. :)

100

Odpovědět

Tenhle svet mi prijde divnej. Tyhle superhrdinove :)

111

Odpovědět

Jak komiks, tak film Watchmen absolutně miluju a Rorschacha mám ze všech těch individuí nejradši. Video o něm sděluje snad vše, co je jak ve filmu, tak v jeho předloze. Jenom mi trochu vadí že tam popisují, že Rorschach je psychopat. Psychopat je člověk, neschopný základních emocí, především empatie. Což Rorschach dle mého není, to by ho tolik nedefinovala smrt nevinné holčičky a nebyl by tak naprosto neústupný i tváří v tvář smrti... Psychopatům jsou osudy lidí okolo ukradené.

274

Odpovědět

To si pleteš se sociopatem.

512

Odpovědět

+RovasNe tak docela... Psychopat není vždy magor se sekyrou. ;) http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10439752092-ryba-smrdi-od-hlavy/

25

Odpovědět

+RovasOno se obecně sociopatie s psychopatií celkem prolíná, jen psychopatie bývá "obohacena" nějakou úchylkou.

25

Odpovědět

+RovasCož je btw ostatně důvod, proč mi vadí, že Rorschacha označují za psychopata, když má obecně blíže k sociopatii. Sociopaté jsou lidé, kteří nejsou schopní se zařadit do společnosti. Jejich chování vybočuje silně z normálu. To ale neznamená že mají nedostatek emocí, či empatie (takový oblíbený sociopat je třeba Sherlock Holmes). Zato takový psychopat může být dokonalý manažer, či prezident obrovské firmy, protože nemá zábrany ubližovat spolupracovníkům, a posouvat se po žebříčku společnosti, jak se říká "přes mrtvoly." Psychopat je v zásadě takový predátor, který se může skrývat za maskou, "mimikrami," které má dokonale naučené. Asi tak...

114

Odpovědět

Watchman sa mi páčil ako film, no najviac ma aj tak zaujala postava Dr. Manhattana, dosť dobre vytvorený charakter a aj jeho zmena cez celý dej (najširší obraz o človeku a o živote) taká dosť filozoficky vytvorená postava, so super záverom

140

Odpovědět

Jenom nevím, pro koho je to video vlastně určeno. Kdo Watchmeny viděl nebo četl, tak toto všechno ví (i ve filmu snad bylo skoro všechno, co zde bylo řečeno) a kdo je neviděl, tak tomu to naprosto vyspoiluje děj včetně ne zrovna předvídatelného konce. Ale jako připomenutí skvělého komiksu, filmu a postavy proč ne. :)

540

Odpovědět

Tak je tam pár věcí (třeba získání masky ze šatů z látky, kterou vyvinul Manhattan), které ve filmu řečeny nejsou.

191

Odpovědět

to je spis jeho pribeh v cely serii strazci. a nevim o tom ze by byl i v jinych komiksech tak co to je za kecy rozhodli jsme se sledovat jeho pocatek z... a ta maska je ze tam jsou dve barvy ktery se navzajem neslivaji a hybe se podle jeho vyrazu. vocasove

042

Odpovědět

Ano byl pouze v sérii Watchmen a Before Watchmen. Tu větu že sledují příběhy v tom a tom daném komiksu mají v každém videu. I když ta postava má pouze jednu verzi. Tvary na masce se mění podle tepla a tlaku, s tím jak se tváří to nemá nic společného. http://dc.wikia.com/wiki/Rorschach%27s_Mask. A celkově pláčeš na špatném hrobě, tady se to jen překládá.

250

Odpovědět

+ElhonzoKdyž se nějak zatváří, tak se tlak na masku změní ne? Vzory na masce se mění pořád, ale při změně výrazu je ta změna prudší. Aspoň tak sem to pochopil z komiksu,i ve filmu mi to tak přišlo.

30

Odpovědět

:D na tohle asi nemám odpověď. dík za názor VADRI28.

60

Odpovědět

Sežeňte se Ultimate cut Watchmenů, má to tři a půl hodiny a je to skvělý.

282

Odpovědět

A nebo rovnou komiks od Alana Moorea a Davea Gibbonse, který zbořil představu komiksu jako "brakového" média, které se nemůže rovnat psané literatuře.

02

Odpovědět

+Gustik5To už Alan Moore předtim dokázal u Swamp Thing, From Hell a V for Vendetta ;) (škoda, že tak dojebali film)

01

Odpovědět

Pro mě Watchmen nejlepší komix vůbec, bezkonkurenčně.

115

Odpovědět

komix?

54

Odpovědět

Tohle mi teda uniklo a o Rorschachovi slyším prvně.

1118

Odpovědět

Jenom řeknu, že mi něco uniklo a podívejme se, trotlové hned dávají mínusy.

1015

Odpovědět

+ass.ass.inProtože jsi o hodně přišel. Rorschach je geniální postava. ;)

121

Odpovědět

+ass.ass.inJo, to mě tady nepřekvapuje, kdyby tu fungoval dlouhodobý systém karmy, tak je tady každej druhej radši záměrně troll co sbírá mínusy, protože po počáteční depce z místních negáčů, by neviděl jiné východisko jak přežít naprosto nelogické mínusování všeho. :Něco jsi nepochopil - minus. Ptáš se na něco zjevného - minus ... řekneš že se ti líbí něco co ostatním ne - minus. :D

41

Odpovědět

Můj nejoblíbenější komiksový hrdina. Film byla definitivně nejvěrnější komiksová adaptace.

401

Odpovědět

"sees morality in black and white" podle mě spíš znamená, že vidí morálnost černobíle. Prostě, buď je to dobře, nebo špatně, žádné kompromisy.

210

Odpovědět

Pro mě nejlepší a nejlíp "napsaná" postava

243

Odpovědět

Já měl teda radši Komedianta. To byl takovej z**d, že ho člověk prostě nemohl nemilovat...

182

Odpovědět

+nolikTak ono všechny postavy v tom komiksu jsou výborně napsané, Alan Moore není považován za jednoho z nejlepších komiksových scénáristů jen tak. Ale u mě osobně taky vede Rorschach. :)

20

Odpovědět

Watchmen byli asi nejvěrnější film podle komixu, co jsem kdy viděl. Skvělý film.

844

Další