Želvy ninjaHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:5 605

Čtveřice zmutovaných pubertálních humanoidních želvích bojovníků, obývající kanály Manhattanu, má fanoušky po celém světě. Jejich počátky sahají do 80. let. Jak dobře znáte Leonarda, Michelangela, Donatella a Raphaela?

Přepis titulků

překlad: Maty www.VideaČesky.cz Tvrdě udeří a zase zmizí do noci. Vítejte u WatchMojo.com, dnes se podíváme na komiksovou historii Želv ninja. Jako u většiny komiksových postav existuje i zde vícero verzí jejich původu a minulosti. My se zaměříme především na tu, která započala roku 1984 prvním číslem Želv ninja od autorů Lairda a Eastmana.

Při tak bohatém příběhu a milovaných postavách určitě mnoho fandů překvapí, že autory Kevina Estmana a Petera Lairda inspirovala pouhá žertovná kresba a jejich oblíbené komiksy Ronin a Noví mutanti od Marvelu. Ovlivněni těmito díly si pro Želvy půjčovali zápletky například z Daredevila. Třeba jeho incident s chemikáliemi, starého mentora nebo klan ninjů jménem Ruka.

A tak byli prezentováni v černobílých, drsných a násilných příbězích o pomstě a cti. Konkrétně se točily okolo původu starého krysího mutanta Třísky a jeho čtyř rovněž zmutovaných želvích účedníků. Vše začlo v šedesátých letech v Japonsku, kde Tříska žil jako zvíře mistra Hamato Jošiho, nejlepšího bojovníka klanu Noha, kterého pozoroval ze své klece. Ve své kleci jsem sledoval jeho pohyby a učil se záhadnému umění ninjutsu.

Naneštěstí Joši hodně soupeřil se svým rivalem z klanu jménem Oroku Nagi. Ti dva soupeřili o všechno, dokonce o lásku ženy. To se vyhrotilo, když ji Nagi v záchvatu žárlivosti a hněvu uhodil. Rozzuřený Joši se rozhodl svého rivala zabít, pročež se jeho jméno pro zbytek klanu očernilo a musel odejít do Ameriky.

Když dorazil do New Yorku, brzy ho vyhledal Oroku Nagiho mladší bratr, Oroku Saki, který byl nejobávanějším bojovníkem klanu a vedl jeho americkou větev. Pod jménem Trhač Saki zabil Jošiho i jeho ženu. Tříska masakr přežil a osamocený utekl, dokud nenašel plechovku s chemikáliemi, která vypadla z kamionu a spadla nějakému chlapci do kanálu.

Když pak našel čtyři malé želvy, dovedl je do rozlité tekutiny a posléze zjistil, že želvy vyrostly, zmoudřely a umí mluvit. Pizza! Pizza! Tříska jim poté dělal adoptivního otce a učil je umění ninjutsu. Pojmenoval je podle knihy o renesanci, kterou našel. Leonardo!

Michelangelo! To jsem já! Donatello! A... Raffael! Když bylo Želvám třináct, dokončily svůj trénink, každý s jinou zbraní, a Tříska je konečně pověřil pomstou svého mistra.

Pro začátek poslal Raffaela, aby infiltroval základnu Nohy a doručil zprávu s výzvou k souboji k uctění mistra Jošiho. Trhač dorazil na místo určení a sledoval Želvy ze střechy a přemýšlel, co mají společného s Jošim, než poslal své ninji, aby je zklikvidovali. Navzdory vítězství byly Želvy těžce zraněny a Trhač chtěl využít příležitosti a dorazit je, avšak podcenil je a Leonardo ho bodl do trupu.

Želvy nabídly poraženému Trhačovi čestnou smrt seppuku. Odmítl a pokusil se odpálit bombu, Donatello ho ale srazil ze střechy svou holí. Když tak jejich mise skončila, Želvy se vrátily domů, ztratily se v noci jako plnohodnotní ninjové. Komiks se hned po svém vydání stal senzací, a Želvy ninja se již v roce 1987 dočkaly i rodinného animovaného seriálu a v devadesátých letech i několika hraných filmů.

Boží! Jejich původ v nich byl podobný, pár změn ovšem bylo nutných kvůli zaměření na mladší publikum. Atmosféra byla celkově odlehčena, želvy hláškovaly, milovaly pizzu, každá měla jiný charakter a barvu šátku.

Na obalech komiksů totiž měli všichni červenou. V letech 2003 a 2007 Želvy dostaly zbrusu nový seriál a animovaný film. Jakožto kulturní fenomén se objevily v nejrůznějších komiksech a médiích a znovu se objeví roku 2013 ve filmu Michaela Baye. Ten nejen že má představit klasické hrdiny nové generaci, má také starým fandům ukázat jejich zbrusu nový origin, jakkoliv to některým vadí.

Želvy budou mimozemského původu. Budou drsní, ostří, vtipní. Budete je milovat.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Žádná stížnost na to, že jsou všechna jména ve videu přeložena?
No tak, vždyť je to tradice.

33

Odpovědět

:D sám jsem se divil.

00

Odpovědět

Protoze vsichni vyrostli na serialu, kde jmena prelozeny byly... :)

10

Odpovědět

Donatello vs cunik s nosorozcem
http://i2.wp.com/nukethefridge.com/wp-content/uploads/2015/03/image.png

00

Odpovědět

Mám problém u tohoto HTML5 VIDEA: když použiji doplněk TurnOffTheLights, tak se sice stránka "zhasne" a svítí jen video, ale zároveň zmizí i titulky, co s tím?

11

Odpovědět

Kdyby někoho ty původní komiksy zajímaly blíže, tak u nás vychází pod hlavičkou Comics centra v českém překladu. 9. listopadu bude v prodeji už třetí díl (barevně, za což jsem rád, protože černobíle se mi zatím líbilo jen to Sin City). Jinak mě u komiksu dost překvapilo, že želváci měli všichni stejné šátky. :)

60

Odpovědět

Želví seriály byly super (dva ze tří) a staré filmy taky (dva ze tří :D ) nový film od Michael Bay... všichni víme.

142

Odpovědět

jsem netušil, že to byla v původní verzi taková vyvražďovačka, svěřit to někomu normálnímu a natočit to v grafickém stylu Sin City s ratingem 18+ by mohlo být zajímavé

390

Odpovědět

Práve si mi zhoršil náladu, lebo viem že to v takom štýle nikto nenatočí :( ale bolo by to určite super.

141

Odpovědět

Celé video bylo fajn, dokud si z nás Michael Bay neudělal p***l...

651