HádankářHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:7 134

Vracíme se k DC univerzu a vytahujeme z něj dalšího ikonického protivníka temného rytíře. Hádankář (Riddler) ve svém zeleném kostýmu pokouší Batmana od 50. let a my si jeho eskapády díky WatchMojo.com stručně shrneme.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Tento zvědavý kriminálník zasypává temného rytíře hromadou otázek. Naštěstí sis neuvědomil, že vodítka byla falešná. Vítejte u WatchMojo.com Dnes prozkoumáme komiksový původ Edwarda Nigmy, známého jako Hádankář. Jako u většiny komiksových postav existuje více verzí jejich minulosti. My se zaměříme na příběh z Detektivního komiksu číslo 140 z roku 1948, který byl dále rozvinut v Roku jedna, výročním Detektivním komisku číslo 8.

Edward Nigma vyrůstal ve Waterbury jako až příliš zvědavé dítě. Své rodiče a další dospělé otravoval neustálým přívalem otázek. Brzy se rozhodl stát člověkem, který zná všechny odpovědi, i kdyby si měl napřed sám vymyslet otázky. Jeho posedlost ještě víc popíchla soutěž ve třídě, kde mohl získat odměnu za nejrychlejší složení skládačky. Aby vyhrál, vloupal se v noci do školy a trénoval, dokud ji nesložil v čase pod jednu minutu.

Za vítězství získal knihu hádanek. Protože mu podvádění prošlo, zkoušel to Edward znovu. Což posléze vedlo ke ztrátě zájmu o normální práci a dalším švindlům na opačné straně zákona. Tak vznikla jeho kriminální identita - Hádankář. Postava v zeleném kostýmu s otazníkem nevznikla jen kvůli zisku peněz a pozornosti, ale proto, aby dokázal svou nadřazenost nade všemi okolo. Nejvíc si Nigma přál poměřit velikost intelektu s Batmanem, nejslavnějším detektivem v Gothamu.

Hádankář se stal známým po celém Gothamu nejen díky obsedantně-kompulzivní poruše a velkému egu, ale i vtíravému projevu a nepředvídatelné povaze. Od ostatních zloduchů se liší tím, že odmítá své soupeře zabít přímo. Místo toho je chytá do precizních pastí. Později si pořídil dvě podobně vyšinuté asistentky, Query a Echo, které mu pomáhají s většími zločiny. Kvůli neustálým porážkám si začal připadat neschopný a přestal pokoušet Batmana i Gothamské úřady.

Pokusil se o několik zločinů bez použití obvyklých taktik. Ale jeho neurotické pokušení mu nakonec stejně nedalo a opakovaně končil na léčení v Arkhamu, kde si uvědomil, že je blázen. Komiksovou ikonou není jen pro svůj nezaměnitelný kostým, ale také holi s otazníkem a Riddlermobilu. Ačkoliv tradičně byl zobrazován jako vyšinutý a komický Batmanův protivník, v novějších příbězích je uhlazenější.

Nové zápletky změnily formát střelou do hlavy, která ho vyléčila ze šílenství a posedlosti hádankami, i když ego a intelekt mu zůstaly. Tak se Nigma stal soukromým konzultantem, který pomáhá řešit vraždy a dokonce krátce pracuje po Batmanově boku. Jako jeden z nejstarších a nejznámějších nepřátel temného rytíře se Hádankář během let objevil v mnoha provedeních. Nejvíce ho proslavilo ztvárnění v televizním seriálu ze 60.

let, za které byl Frank Gorshin nominován na cenu Emmy. Stejně známá je ztřeštěná role Jima Carreyho v Batman navždy z roku 1995. Orgasmus štěstí!

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hovno! proc tam davaj tyhle stary srackoverze ktery uz se nedaji ani docist. at cerpaj z novejch a jen z novejch ktere jsou aktualne vydavane.

Kcemu je mit info o hrdinech z verzi ktere jiz neexistuji. Viz Riddler a jeho nejnovejsi verze pres serial Gotham. Kazdej kdo ma rad Riddlera a chce si o nem neco precist si proste koupi novej komix nebo podiva na serial.. a tam ho uvidi uplne jinak nez jak o nem mluvi tahle show. Takze je o nicem. Proc proste psat o tom jaci hrdinove byli a ne o tom jaci jsou ted?

214

Odpovědět

Chci tim rici, ze proste kdyz se ted mame setkavat s ruznejma hrdinama i zlounama, tak nam je ukazou v nove verzi a o te by meli mluvit protoze ta nas zajima.

Tohle video je treba dukazem. Riddler jak je uvaden ve vsech aktualnich dilech je uplna jina postava nez o jake mluvi v tom poradu, takze je to akorat dezinformacni video. Nekdo jim na youtube napiste at zapomenou na nostalgii a koukaji pracovat vzdy s tou nejnovejsi verzi ktera se aktualne pouziva, protoze tu potrebujeme znat. Ta je nam predkladana.

12

Odpovědět

+rodierSouhlasím.... například v gothamu se mi zdají nygma i cobbelpot nejlépe ztvárněni... Obecně komixová kurltura, obzvláště pak filmy, rostou v poslední době neuvěřitelně na kvalitě :)

11

Odpovědět

2:33 - "blow to his head" bude myšleno spíš jako rána do hlavy, než střela, ne?

140

Odpovědět

Nigma je skvěle ztvárněný v seriálu Gotham.

462

Odpovědět

jo akorát jsem to chtěl napsat :D

92

Odpovědět

Musim souhlasit. Nigma se mi nejvice libi prave v Gothamu. A jeste Penguin. Ten by se mi v pocatcich superpadouchu take libil

20