Ra's Al GhulHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:169
Počet zobrazení:10 924

V minulém díle jsme si představili záporáka od Marvelu, dnes se podíváme ke konkurenci. Ra's Al Ghul je zloduch z dílny DC Comics a provádí nepěkné věci Batmanovi.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Tento nesmrtelný je jeden z Batmanových nejvytrvalejší protivníků. Vítejte u WatchMojo.com. Dnes prozkoumáme komiksový původ Ra's Al Ghula. No... jsi dost chlap na to, abys čelil svému lepšímu já? U většiny komiksových postav existuje více verzí jejich minulosti. My se zaměříme na příběh ze svazku Batman č.232, který vyšel v roce 1971, a byl více rozvinut v komiksu Batman: Zrození démona z roku 1992. Ra's Al Ghul se narodil před více než 700 lety v arabské poušti, v kmeni čínských nomádů.

Fascinován vědou opustil svůj kmen, aby mohl žít ve městě a stát se lékařem. Oženil se tam s láskou svého života. Nedlouho poté objevil jezírko s chemikáliemi, které obnovují život a hojí zranění. Jezírko nazval "Lazarova studna" a uzdravil v ní umírajícího prince. Naneštěstí byl vedlejším účinkem záchvat šílenství, při kterém princ zabil Ra'sovu ženu. Sultán z vraždy obvinil Ra'se, protože nemohl přiznat vinu vlastního syna. Ra'se tak odsoudili k smrti na poušti v kleci s ostatky jeho mrtvé ženy.

Zachránil ho však vnuk jednoho z bývalých pacientů a společně vyhledali nomádský kmen. Poté svrhli sultána i jeho království díky Ra'sově znalosti bakterií a nemocí. Nakazil prince a podle očekávání byl brzy požádán, aby ho vyléčil. Místo toho Ra's vyvraždil královskou rodinu i s celým městem. Od té doby se mu říká Ra's Al Ghul, arabsky "Hlava démona". Když si chtěl pomocí Lazarovy studny prodloužit život, zachvátilo ho šílenství. I když trvalo jen chvíli, nikdy už nepřišel zcela ke smyslům. Poté několik století cestoval a účastnil se mnoha válek.

Stal se z něj silný válečník a mistr bojových umění. Začal nenávidět všechny, kteří ničili přirozenou krásu. Použil své bohatství k založení mezinárodní eko-teroristické organizace zvané Démon a Ligy Assasinů. S těmito ninja válečníky vyrazil do boje proti zlu kolem něj. Později se jeho záměr rozšířil na vyhlazení veškerého lidstva, aby se mohlo začít znovu. To vedlo k mnoha střetům s Batmanem, který mu pravidelně kazil plány. Během prvních setkání se do Batmana zamilovala jeho dcera, Talia Al Ghul.

Tak objevil Batmanovu pravou totožnost a doufal, že z něj udělá svého dědice. - Jak jsi zjistil, kdo jsem? - Ovládám rozsáhlou mezinárodní organizaci, detektive. Batman však chrání i zkorumpovaný svět a snaží se zabránit genocidě. Stane se tak Ra'sovým nepřítelem číslo jedna. Jako jeden z ikonických Batmanových soupeřů byl Ra's Al Ghul během let znázorněn v mnoha provedeních. Nejznámější je v podání Liama Neesona a jeho falešné návnady, Kena Watanabe, v trháku z roku 2005, Batman začíná.

Gotham musí být zničen.

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A zmínka o tom, že se objevil i v Arrowovi nikde? :D

05

Odpovědět

Video je z ledna 2012, Ra's se v Arrowovi objevil ve třetí sérii, která se začala vysílat v říjnu 2014.

120

Odpovědět

+ElhonzoTak nějak jsem čekal, že dělají Arrowa podle komiksové předlohy a že se Ras objevil i tam. Ale asi ne, jak vidím.

01

Odpovědět

zrovna tohle bych nezminoval to by ho spíš shodilo...

71

Odpovědět

Ani nevíš hAnko jakou jsi mi udělala radost. Takové hezké shrnující video o největším hrdinovi jakého svět kdy poznal. :-) Děkuji ti.

165

Odpovědět

Trhá mi uši to "rás al gůl" :D Je to "rejš al gůl" :D

91

Odpovědět

Není to rejže. Spíš něco jako raeysh (nevyslovovat jako rážeš) al gchůl (ne jako cool, ale tvrdší příraz na to g) :)

61

Odpovědět

+Ras_al_ghulDíky Alláhovi za arabisty :) Jak by se to napsalo persky?

50

Odpovědět

+Ras_al_ghulCo já vím tak tužkou :-)

41

Odpovědět

Nevím proč, ale přijde mi že DC má o dost lepší a komplexnější padouchy než Marvel. A to hlavně ve filmech, ve kterejch to maximálně odflákává.
Zatímco DC má prostě spousty skvělýho materiálu Joker, Zod, Darkseid, Penguin, Ridler, Ras, Zoom, Grood, Deathstroke, Reverse Flash, Sinestro, Brainiac, Deathshot, Bane, Dark Archer atd.

183

Odpovědět

To se ti jenom zdá, protože DC pořád používá pouze Batmanovo záporáky. A Batman má jednu z nejlepších rogues gallery v komiksech. Zbytek hrdinů má pak pouze jednu dvě zajímavé nemesis a zbytek nic moc. Marvel (hlavně tedy MCU) má smůlu že neumí některé své padouchy převést správně do filmové podoby. Jinak v komiksech mají spoustu zajímavých padouchů.

110

Odpovědět

+ElhonzoOcenil bych i příklady pro neznalé a líné googlit O:-)

20

Odpovědět

+ElhonzoDoctor Doom , Magneto, Green Goblin, Doctor Octopus, Galactus, Thanos, Red Skull,Kingpin, Loki, Venom, Bullseye, Ultron, Mystique, Kang the Conqueror, Sabretooth, Apocalypse, Kraven atd. .

72

Odpovědět

+ElhonzoUrčitě souhlasím že nejvíc nejlepších záporáků z DC, je Batamanovo. Ale nesouhlasím, že má každý pak jen jednu nebo dvě nemesis. :) Třeba Superman má spousty skvělejch nepřátel. Lex, Brainiac, Doomsday, Bizzaro, Darkseid a Zod. A flash to samý.
Je pravda, že Marvel má problém představit je hlavně ve filmech. Ale i v komiksech už jim to trošku upadá a nějak jim nedokážou dát ten správný důvod pro jejich činy.

34

Odpovědět

+Elhonzojako v tom MCU se zatím povedl jenom Kingpin. jinak tady máš celkem obsáhlí seznam top zlounů http://www.comicvine.com/profile/arthurcbps/lists/top-50-villains-of-marvel/14087/

20

Odpovědět

+Elhonzotak s Batmanem se může rovnat Spiderman

50

Odpovědět

+Elhonzosgt.paper: Tak nevím v čem je teda zrovna Doomsday komplexní padouch :-D . To jsi ale zrovna vyjmenoval všechny Supíkovo zajímavý padouchy, nic víc bohužel nemá. A u Flashe bych za áčkového padoucha považoval jen Reverse Flashe, protože buďme upřímní, lidi jako třeba Captain Boomerang jsou béčkový padouši přinejlepším. A třeba takový padouši Wonder Woman, to je škoda vůbec mluvit. A kde se ti konkrétně zdá že to upadá, nebo u koho ti nepřijde že má "správný" důvod pro své činy ?

40

Odpovědět

+Elhonzono z MCU zatím nejlepší Kingpin, Ward, jinak souhlasím, MCU neumí pracovat se záporáky to je prostě pravda slibují hory doly a pak dostaneme Ultrona kterej se chová jako děcko a jen kecá a kecá...
Elhonzo: souhlasím s výběrem ale ještě bych určitě přidal Sinistera
On třeba Batman má hromadu nemesis padouchů to je pravda, jsou všichni výborní, ale mám pocit že Spiderman jich má úplně stejně moc...někteří jsou sice horší a jiní lepší ale tak jich má hodně

10

Odpovědět

Další eko-aktivista.

163

Odpovědět

Další co neumí vyslovovat Ra'shovo jméno :-D

73

Odpovědět

0:15 "Well, are you prepared to face your better." není "Jsi připraven čelit své betě." ... akorát to vysvlouje jako "betta'" oni anglicky mluvící mají ve zvyku polykat konce slov.

2:05 "Leading the League of Assassins" není "skupina atentátníků."

300

Odpovědět

Diky. Pri odposlechu jsem dlouho premyslela, jestli je to better nebo beta. Opravim hned jak se dostanu k pc.
Assasiny jako atentatniky jsem dala proto, ze se mluvilo o teroristicke organizaci. O kousek dal uz se o nich mluvi jako o skupine ninju, to si clovek nevybere. :)

54

Odpovědět

+hAnkoOno jde o to, že League of Assassins je organizace v DC universe. Do češtiny je všeobecně překládána jako Liga Assassinů.

120

Odpovědět

+hAnkoTak to pak jo. Díky. :) Holt snažím se to překládat jak nejlíp umím, ale protože nejsem fanda komiksů, leccos prostě neznám. :/

140

Odpovědět

+hAnkoPředpokládám, že toho máš na překlad hodně, ale pokud budeš tenhle pořad překládat pravidelně, doporučuju nastudování podkladů, tak jak to překladatelé dělají u delších děl :)

71

Odpovědět

+hAnkoNo to bych musela přečíst milion šest věcí, by mě trefil šlak. :D A hlavně na to nemám kvůli práci čas. :( Ale slibuju, že když si nebudu jistá, budu víc googlit. A kdyžtak mě opravíš. ;)

112

Odpovědět

"...to face your better." určitě není čelit svému lepšímu já :-)
Přeložil bych to spíš jako "čelit lepšímu, než ty", nebo "čelit sobě nadřazenému"

32

Odpovědět

"Ra's Al Ghul se narodil před 700 lety v Arabské poušti v kmeni čínských nomádů."
Není tu nějaký komiksový fanda, který by mi vysvětlil, kde se tam ten kmen vzal?

61

Odpovědět

Nemůžu ti odpovědět jako komiksový fanda, ale jako student historie bych vsadil na Mongoly :-) Časově to odpovídá a protože Čingischánovo potomstvo ovládalo i Čínu a při taženích tehdejším známým světem tvořili vojska "Tatarů" lidé (obyčejní bojovníci i specialisté a vědci, Čingischán byl v tomto dost průkopnický) ze všech ovládaných zemí, mohli se dostat čínští nomádi snadno k Arabům :-)

260

Odpovědět

Už jenom čekám až sem napíše nějakej kometář ten, co má v profilu psa :D

341

Odpovědět

;-)

223

Odpovědět

Po shlédnutí jejich videí mám pořád pocit, že končí v polovině a chci vědět víc, ale na druhou stranu se mi nic o tom nechce hledat :D

460