Přerušovaný půstDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:13 022

Přerušovaný půst (intermittent fasting, IF) je označení pro stravovací vzorec, kdy se střídají fáze půstu a fáze jídla. Doktor Mike se v tomto díle zaměří na jeho plusy a mínusy, včetně jeho přínosů i vedlejších účinků. Podrobnější vysvětlení přerušovaného půstu najdete například ve slovníku Margit Slimákové nebo v jednom z jejích videí.

Poznámky k překladu:

Autofagie je proces, kdy buňka pojídá sebe sama. Je to příznivý proces, cesta k odstranění nepotřebných, poškozených částí. Více informací o tomto jevu najdete například ve článku Autofagie: Když se buňka sama požírá.

Nervové růstové faktory jsou látky, které podporují růst nové nervové tkáně. Jedná se o biochemické sloučeniny, které zapínají geny kmenových buněk, a ty se v důsledku toho vyvíjejí v žádoucí typy buněk mozkových. Růstové faktory pak pomáhají nově vytvořené buňky dovést na příslušné místo v mozku a nakonec se podílejí na jejich údržbě, ochraně a opravě.

 

Přepis titulků

Viděl jsem vaše požadavky a četl komentáře. Takže tady máte přerušovaný půst. - Umírám touhou o tom mluvit. - Jím osm hodin a 16 se postím. Cítím ten rozdíl. Než se podíváme na jeho plusy a mínusy a zda se do něj pustit, pojďme si nejdřív říct, co přerušovaný půst vlastně je. Půst není pro člověka ničím novým, protože jej provozuje již celá staletí. Přerušovaný půst je jen rebranding něčeho, co jsme už dělali.

Naše těla vstupují do fáze půstu pokaždé, když jdeme spát. Někteří lidé přerušovaný půst využívají, aniž by o tom věděli. Zažil jsem docela stresující chvíle během praxe v průběhu studia nebo během práce v nemocnici, kdy jsem neměl čas snídat. To je forma přerušovaného půstu, kterou jsou naše těla schopná v pohodě zvládnout. Vím, co si myslíte. Nechci kvůli zdraví hladovět. Přerušovaný půst není hladovění.

Když se postíte, využívá vaše tělo zásoby živin a energie k tomu, aby mohlo i nadále fungovat. Když hladovíte, tak vám tyto zdroje energie dojdou a tělo si bere energii z důležitých tkání, například z orgánů. Existuje mnoho různých způsobů, jak s půstem naložit. Matoucí to tak není jen pro vás, ale i pro výzkum, který se snaží zjistit, jak efektivní tato metoda opravdu je. Když totiž existuje několik způsobů, musíme být schopni je všechny otestovat.

Při variantě 16/8 během dne nejíte 16 hodin. Alternativní denní půst, kdy jeden den jíte a další se postíte. Při variantě 5/2 se v rámci týdne dva dny postíte. Neexistuje žádné pravidlo, které by jasně určilo, že se to má správně dělat takto. Možná vás napadne, jak by vám přerušovaný půst mohl pomoct. Existuje mnoho zdokumentovaných přínosů, které podpořily studie na zvířatech nebo laboratorní modely, což není to samé, jako kdyby to potvrdily lidské modely. Ale i tak jsou slibné.

Přínosy tak zahrnují zvýšenou mentální svěžest, vyvážený hormonální profil, úbytek váhy, snížení výskytu zánětů, snížení výskytu určitých nemocí. Jak můžete díky přerušovanému půstu zhubnout? Zvýší se hladina růstového hormonu a poklesne hladina inzulínu, což vám pomůže. Vynechání jídla, nebo dokonce celodenní půst v rámci týdne pravděpodobně povede k menšímu příjmu kalorií. Během osmi hodin toho totiž zpravidla sníme méně než během 16 hodin.

Pojďme se ještě podívat na další přínosy. Víte, že chronický stres tělu neprospívá. Tělo na něj prostě není uzpůsobené. Není připravené na vysokou tepovou frekvenci a vysoký tlak. Přerušovaný půst je ve skutečnosti forma mírného stresu. Takový typ mírného stresu tělu opravdu prospívá. Co bychom v tomto případě mohli použít jako metaforu? Například cvičení. Cvičení je formou prospěšného mírného stresu. Co se stane po cvičení?

Cvičení prospěje mozku, vede k úbytku váhy a je to prevence nemocí. Když tělo podrobíte přerušovanému půstu, dostaví se ještě další přínosy. Zvýšená autofagie, což je odstraňování buněčného odpadu. Vyšší počet nervových růstových faktorů, které chrání váš mozek. Příznivý hormonální profil se zvýšením hladiny růstového hormonu a noradrenalinu. A teď se podíváme na nevýhody přerušovaného půstu. Za prvé neexistuje dostatek instrukcí k tomu, co byste měli jíst. Nevíme, kolik kalorií ani jaká jídla přijímat ve dnech, kdy se nepostíte.

Za druhé nevíme, jaká forma přerušovaného půstu je nejlepší. Za třetí má půst vedlejší účinky, které lidé obvykle zažívají. Bolesti hlavy, mentální mlha, pálení žáhy. To vše se děje a není to úplně neškodné. Za čtvrté neznáme dlouhodobé následky provozování přerušovaného půstu. Většina studií, pokud ne všechny, je prováděna v krátkodobém horizontu. Pokud nejíte zdravě a uděláte nějakou změnu, rozhodně zaznamenáte zdravotní přínosy. Ale budete je při dodržování půstu zažívat i za rok, dva nebo deset let?

To prozatím nevíme. A za páté – ne každý dokáže odolat pokušení ve dnech, kdy se postí. Takže jaký je můj verdikt k přerušovanému půstu? Myslím, že je to skvělý koncept, za kterým stojí slibný věděcký výzkum. Pokud tu a tam zvládnete vynechat jídlo, třeba snídani, nějaké přínosy se určitě dostaví. Znamená to, že teď máte začít striktně dodržovat režim, během kterého budete dodržovat variantu 5/2 nebo 16/8?

Nemyslím, že bychom z půstu měli dělat striktní součást našeho života, protože neznáme jeho dlouhodobé následky. Ale ve společnosti, která má sklony k přejídání, pár dní půstu určitě neublíží. Ale spíš pomůže. A jako vždy – buďte šťastní a zdraví. Tak tady to máte, přerušovaný půst. Trochu jsem to spolkl... To bylo na hraně. Naše těla se adaptovala na období půstu, protože...

během staletí... Mnoho lidí už ho provozuje a ne, ne... Naše těla jsou schopná se přizpůsobit tomu, že nepřijímají jídlo 24 hodin denně. Proč se směješ? Vytváří více mytochondrií, což je buněčná mašinka na energii. Mašinka na energii? Což je energetické centrum baňky.

Baňky? Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Držel jsem tady tu postní věc ještě než to bylo in, protože sem neměl prachy na jídlo...a skutečně jsem k******y zhubl. No a pak za pár let, když jsem se začal mít líp, tak jsem se moc nehlídal a přibral jsem na nějakych 110 kg, tak jsem se rozhodl to zredukovat na takových příjemných 96, nastavil jsem si režim 20 hodin post, 4 hodiny jidlo každy den (od 15,00 do 19,00) a cílové váhy jsem dosáhl za nějaké tři měsíce (zpočátku to jde dolu velice rychle, pak se to zpomalí), pust jsem ukončil cca před 1,5 rokem a dodnes si váhu držím. Takže za mě fajn.

21

Odpovědět

Já už spoustu let nesnídám… jednoduše kvůli tomu, že jsem ráno tak línej vstát z postele, že radši těch pár minut navíc poležím :D. Hlad sice po ránu moc nemám, ale teda nevšiml jsem si (I když je to už opravdu dávno co jsem přestal snídat), že by mi to nějak pomohlo ku lepšímu zdraví...

61

Odpovědět

Níže krátké info z vlastní zkušenosti, kdyby to náhodou někoho zajímalo...
Už dobrých deset let nesnídám, první jídlo si dávám kolem čtvrté odpoledne, druhé večer. Občas jenom to večer a občas vůbec žádné. Výsledek je ten, že nikdy nemám pocit hladu. Výjimkou jsou pouze dny po prokalený noci, kdy pak nejenom, že snídám, ale žeru vlastně celej den. Co mi ale přijde zajímavý je, že jediná chvíle, kdy to nefungovalo, bylo paradoxně období, kdy jsem seděl v kanclu a neměl jsem téměř žádnej energetickej výdej. To mě pak hladík honil, a dokonce už kolem poledne.

65

Odpovědět

Pokud by chtěl někdo trochu detailnější informace ohledně půstu, tak můžu doporučit dokument od BBC "Jak jíst abychom žili déle a zdravěji". Rozhodně mi to přijde jako o dost lepší úvod než video výše (i když zase to není na 5 minut).
https://www.dailymotion.com/video/x5c6kbx
https://www.csfd.cz/film/393143-jak-jist-abychom-zili-dele-a-zdraveji/prehled/

52

Odpovědět

"od BBC"
Už len z tohto viem, že informačná hodnota bude nulová. Radšej niečo bez propagandy tam nemáš?

213

Odpovědět

+PročTo je škoda. Dost by mě zajímalo co je v dokumentu přesně propagandistické a já to nevidím. Odhlédneme-li od faktu, že je to počin BBC. Viděl jste například docela známý seriál Lidské tělo (1998). Pokud ano, myslíte, že i ten je propagandistický?

61

Odpovědět

Nevím, jestli by tohle video mělo být v sekci naučné a zdraví. Spíš bych ho přidal do skupiny "jak si zničit zdraví během krátké doby".

69

Odpovědět

Ani ne, jak se zdá tak fasting vzala na milost i věda. Nedávno vyšla britská studie, sice jen na malé skupině asi třiceti lidí a v relativně krátkém časovém období, ale celkem jasně z ní vyplývá, že jednoduchá změna času stravování společně s krátkým obdobím půstu může pomoci s hubnutím a zdravějším stravováním. Na nějaké přesnější data si ale budem muset počkat.

71

Odpovědět

+Mike_HavliczekPřed pár lety se mělo jíst 5 až 7x denně. Vyhnout se vejcům a živočišným tukům. Dneska byste měli jíst pomalu jednou denně, vajíčka a sádlo jsou to nejlepší... Každý se teď může podělat z lepku, za pár let zase určitě někdo přijde s tím, jaké má skvělé výhody.

Za mě říkám blbost! Chuť na určitá jídla nemáme jen tak. Když odřízneme extrémní případy, tak si prostě tělo samo říká, co potřebuje...

71

Odpovědět

Tvl nech si kazdý žere čo chce a kedy chce.
Napr. ja raňajkujem až 2 hoďky po prebudení, nemám potrebu a chuť jesť hneď ráno. Takže som bez stravy okolo 10,11 hodín.
Btw, odporúčam stránku a fb "Fitclan", vyvrátilo sa tam už mnoho bullshitov so stravou

14