Deset překvapivých příčin bolehlavuDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:4 328

Hlava čas od času bolí každého. Často je to ze stresu nebo nedostatku spánku, ale někdy může příčina pocházet ze zdroje, který si neuvědomujeme. Například zbožňujete sýr, ale věděli jste, že sýr může způsobovat bolehlav? A co víno? Mobil? Dokonce i váš polštář, klobouk nebo nedostatek kofeinu, když vysadíte kávu. Doktor Mike v tomhle videu probere deset překvapivých spouštěčů bolestí hlavy, o nichž jste pravděpodobně neměli tušení.

Poznámka:
Syndrom studeného krocana (z angl. cold turkey) je označení pro příznaky abstinence, které se projevují např. pocením a husí kůží.

Přepis titulků

Bolehlav! Známe ho všichni, slabší či silnější. Víte, že existuje deset běžných věcí, z nichž vás může rozbolet hlava? O nich to dnes bude. Vřelé díky firmě Omaze, sponzorovi videa. Koukněte na výše uvedené webovky, kde můžete soutěžit o milion dolarů nebo dům snů. Jdeme na to! Důvod č. 1: mobil. Trávíme spoustu času sledováním videí na YouTube, TikToku, koukáním na memy. Pokud ale takhle dlouhodobě unavujeme oči, můžeme si tím přivodit bolesti hlavy.

Osvědčilo se mi pravidlo 20–6–20. Každých 20 minut vyberte bod 6 metrů od sebe a upřeně na něj koukejte 20 vteřin. Díky tomu si oči trochu odpočinou, přizpůsobí se, sníží tak únavu, a tím i riziko, že nás rozbolí hlava. Často se setkávám také s tím, že lidi koukají na mobil moc zblízka. Zkoumali to i optometristé na univerzitě v New Yorku. Měřili, z jaké vzdálenosti čteme z papíru a mobilu.

Papírové materiály: 40 cm od obličeje. Slušné. Mobily: 25 až 35 čísel. Někdy jenom 18 cm od obličeje. Výsledek? Obrovská zátěž pro oči, které se musí přizpůsobovat, což může vést k bolehlavu.

Lidi, dávejte si ten mobil dál! A nebuďte na něm dlouho! Důvod č. 2: kofein. Konkrétně jeho nedostatek, když se snažíte kofein omezit. Pokud pravidelně a dlouhodobě pijete kávu, a najednou zčistajasna přestanete, mohou nastat abstinenční příznaky vedoucí k bolehlavu, malátnosti či podráždění. Pacientům, kteří chtějí přestat s pitím kávy den ze dne říkám, že musí s projevy nedostatku kofeinu počítat. Pokud nechtějí, můžou si odvykat postupně.

Buď můžou snížit denní spotřebu kofeinu, nebo střídat běžnou kávu s bezkofeinovou. Proč zde k bolehlavu dochází? Když vaše tělo vstřebává kofein, dochází k zúžení mozkových cév. Bez kofeinu se tyto cévy rozšíří, což vyvolá bolehlav, abstinenční příznaky. Důvod č. 3: polštáře. Mám na mysli hlavně ty nevhodné. Průměrně strávíme spaním třetinu života. Podle vašeho hlasování v mé anketě někdy ani tolik nespíte, což je další problém.

Celkový spánkový komfort značně ovlivňuje, zda vás bude ráno bolet hlava a za krkem. Když mluvím o polštářích, mám na mysli ty podpůrné, vhodné pro vaši spací polohu. Třeba pokud spáváte na zádech, páteř zůstává v neutrální poloze a velkou oporu polštáře nepotřebuje. Jestliže spíte na boku, potřebujete oporu, která nadzvedne hlavu a podrží páteř. Tím klesne riziko ztuhlé šíje či tenzní migrény po ránu. Totéž platí i o matracích.

Do příliš měkké se zaboříte a páteř ztratí oporu. S moc tvrdou matrací přijdou bolavá ramena a krk. Před výběrem matraci zkuste. Strávíte na ní třetinu života. Důvod č. 4: sýr. Sýr. Sýýýr. Ne tenhle, tady ten. A víno. Tyto potraviny často konzumujeme spolu, ale lidem náchylným k bolehlavu můžou bolest spustit.

Ptáte se proč? Je za tím látka tyramin ve zrajícím jídle. Zrající a švýcarské sýry, parmezán, víno, stařené maso atd. To může vyvolat zúžení mozkových cév, které se stáhnou. Tím bolest nezpůsobí, ale bezprostředně pak se mozkové cévy zas roztáhnou a zduří. Výsledek? Migréna. Jak se jí vyhnout? Omezte potraviny obsahující tyramin nebo je jezte plánovaně.

Zbožňuju sýr. Neobejdu se bez něj. Sýýýr. K bolestem hlavy se hned vrátíme. Dovolte mi ještě pár slov o Omaze. Omaze pořádá veřejnou sbírku a z výtěžku podporuje moderní centrum léčby epilepsie na dětském oddělení nemocnice v Orlandu. Síť nemocnic Children's Miracle Network vytvořila úžasný projekt. Jak správně říkají: změňte zdraví dětí, změňte budoucnost. Darujete-li 10 dolarů, budete ve slosování o výhru milion dolarů nebo nový dům snů v Orlandu.

Dům se šesti ložnicemi a pěti koupelnami má špičkovou, plně vybavenou kuchyni. Útulná ložnice, zenová koupelna, soukromý zadní dvůr, bazén jako v hotelu, rustikální sklípek a prostorná prosluněná jídelna. Odkaz naleznete níže.

(Soutěž již skončila.) Vraťme se k poznatkům medicíny. Důvod č. 5: zuby. Mluvím zejména o skřípání zubů. Bruxismus je stav, kdy skřípete zuby nebo křečovitě zatínáte čelisti. Skřípete-li ve spaní, může to být porucha a poškozovat oblast čelistního kloubu. Čelistní kloub je pant. Kromě vpřed a vzad se pohybuje i ze strany na stranu. Díky němu se smějeme, mluvíme i žvýkáme.

Obtíže s ním ale mohou být dost bolestivé. Říkáme jim temporomandibulární poruchy. Bolest odtud může vystřelovat do hlavy nebo být vnímaná jako bolehlav. Lehký bruxismus nemusí být problém. Pointa je to vyřešit, než z toho problém bude. Pobavte se se svým zubařem, zda v noci neskřípete zuby. Ke zmírnění poškození čelistního kloubu si můžete pořídit i zubní chrániče. Důvod č.

6: analgetika. Přesně ty prášky, co máte na bolehlav, můžou bolest hlavy vyvolávat. Dochází k tomu, pokud prášky nadužíváte. Tyto léky se mají brát pouze sporadicky, čas od času, když vás hlava rozbolí. Pokud je berete denně, je to problém, o němž by měl vědět lékař. Může to vést k indukovaným bolestem hlavy, chcete-li bolesti z nadmíry užívání léků. Skutečně je to diagnóza. A jaká je léčba? Přestaňte s analgetiky. Je to paradox.

Přestat s analgetiky může ukončit bolest. Skoro protimluv. Co za tím je? Acetaminofen, známý jako paracetamol, nebo některé léky na předpis jako opiáty. Užívejte je proto obezřetně. Pokud bolest trvá, vyhledejte lékaře. Důvod č. 7: počasí. Velký spouštěč pro ty, kdo migrénami trpí. Bavíme se o srážkách, atmosférickém tlaku, vysokých i nízkých teplotách, suchu…

Všechny tyhle jevy můžou na lidi působit a vyvolávat bolesti hlavy. Podle jedné teorie, která mě fascinuje, jsou i lidé přirozeně citlivější k počasí. Třeba je rozbolí hlava, blíží-li se bouře. Zdědili to však z velmi dobrých důvodů. Naši předci, které bolest nevarovala a před bouří se neskryli, nemuseli přežít. A vy tady teď možná jste, protože vaše předky hlava rozbolela a včas se schovali.

Jestli je to tak, tak super. Důvod č. 8: čelenky, čepice, klobouky, sluchátka, brýle, culíky. Bavíme se o tlaku, tzv. tenzních bolestech hlavy. Pokud nosíte něco, co pevně obepíná vaše čelo a temeno, tlačíte na nervy pod kůží a dráždíte je. I nervy u tváře přijímají signály z mozku a při podráždění můžou způsobit bolehlav.

Nejčastějšími spouštěči jsou trojklanný a okcipitální nerv. Právě ty působí inervace, vjemy, které cítíme na tváři a zátylku. Tak do toho! Sundejte ten klobouk, sluchátka, brýle. Rozpusťte vlasy. Důvod č. 9: dioptrické brýle. Buď je máte špatně předepsané, nebo si oči teprve na nové brýle zvykají.

Máte-li bifokální či trifokální, zvykáte si dívat se pod určitým úhlem, aby to bylo očím pohodlné, a chvíli může chvíli bolet hlava, než si oči zvyknou. Špatně předepsané brýle budou přetěžovat oční svaly. Máme jich šest, a pokud jsou podrážděné, může to vyvolávat bolehlav. Problém může být i v obroučkách, které moc tlačí na nos, vzadu za ušima nebo na skráních.

Z toho také může bolet hlava. Důvod č. 10: parfémy. Přiznávám, není to úplně férové označení, protože se to týká všech výrazných vůní. Mohou být známou příčinou migrény. Studie z 2011 dokonce říká, že parfémy a pachy patří k nejčastějším spouštěčům. Pořádně nevíme, proč k tomu dochází. Vypadá to, jako by silný čichový vjem působil dilataci, rozšíření tepen v mozku. Zduření tepen vyvolá v nervovém systému pocit bolesti. Tělo se tak chová právě důsledkem chemické kompenzace silného pachu.

Jak zjistíte, jestli máte migrény z vůně? Veďte si migrénový deník. Když vás rozbolí hlava, zapátrejte po příčině ve svém okolí. Jestli se chcete dozvědět vše o zeleném čaji, klikněte sem. Jeho vliv na zdraví, příprava, všechno tam najdete. Ještě jednou vřelé díky Omaze, sponzorovi videa. Nezapomeňte mrknout na odkaz výše. Buďte zdraví a šťastní.

Překlad: vok www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Go cold turkey = odstrihnout nekoho/neco, kompletne s tim prestat

02

Odpovědět

Migréna NENÍ bolest hlavy, prosím nezaměňovat https://www.google.com/search?q=migraine+vs+headache
headache - bolest hlavy
migraine - migréna

71

Odpovědět

díky za pozorný komentář, migréna je skutečně termín. Opraveno.

00

Odpovědět

"Hlava čas od času bolí každého"
Haha tak to nevím, možná mě bolela někdy na základce při chřipce, ale to už bude taky takových 12 let zpátky :P

111

Odpovědět

to máš teda dobré, mňa tak 4-5x týždenne :)

10