Jak se zbavit tuku a nepřijít o svaly | Základy výživyDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 771

Existuje nespočet způsobů, jak se můžete stravovat. Doktor Mike proto vytvořil video, ve kterém probere základy výživy a zároveň ukáže, jak se snaží zhubnout, aniž by přišel o svalovou hmotu.

Protože ve videu mimo jiné popisuje i počítání kalorií, uvádím zde i odkazy na články, které příjem a výdej kalorií vysvětlují mnohem lépe (a podrobněji): Kalorie – matoucí hodnota a Tloustneme z kalorií, nebo kvůli hormonům?

Přepis titulků

Hele, jíš ty vůbec? Dneska si projdeme základy, které byste ohledně výživy měli znát. Kalorie, makroživiny, mikroživiny, hubnutí a přibírání. Pojďme zodpovědět vaše otázky. Abyste správně pochopili základy výživy, představím vám svého dobrého kamaráda. Vítejte na kanále Dr. Mikea, u nutričního trojúhelníku Dr.

Mikea pro základní znalosti: Tentononculatko. Netuším, o co tu jako jde, vůbec. Tenhle trojúhelník jsem pro vás připravil, abyste pochopili tři základní části, které jsou pro zdravé stravování extrémně důležité. Kalorie. Nejspíše jste o nich už někdy v minulosti slyšeli. Technická definice kalorie zní: množství energie potřebné ke zvýšení teploty 1 kg vody o 1 stupeň Celsia.

Zůstaňme u vysvětlení, že se jedná o formu energie, která se nachází v jídle, a tělo ji potřebuje, aby prospívalo. Další na řadě ve výživovém trojúhelníku jsou makroživiny. Zkráceně se jim v angličtině také říká macros. Nejdříve tu máme bílkoviny jako ryby, dále pak tuky jako olivový olej a vaše nejoblíbenější sacharidy. To můžou být sušenky, chleba, dorty, prostě všechny ty dobroty. No a technicky je tu ještě alkohol, což je čtvrtá makroživina.

Ale tím vás nebudu mást. Teď nastal čas zmínit, že tohle video vzniklo v partnerství s aplikací Lifesum. Aplikace umožňuje sledovat kalorie, makroživiny, vaši hmotnost, nastavování cílů a chutné recepty. V průběhu videa vám ukážu, jak ji využívám při sestavování zdravého plánu výživy. Třeba ji budete chtít vyzkoušet. Vraťme se zpátky k makroživinám a začněme u bílkovin. Bílkoviny jsou důležitou součástí každé buňky v těle.

Vlasy a nehty jsou vlastně převážně tvořeny jen bílkovinami. Je to základní makroživina, kterou tělo využívá při tvorbě a obnově svalů, kostí, pokožky, a dokonce i krve. Přeskočíme k tukům a tady vám musím říct, že dietní tuky získaly špatnou pověst. Dietní tuky jsou nepostradatelným zdrojem energie a podporují buněčný růst. Také pomáhají chránit orgány a udržet vaše tělo v teple. Tuky navíc pomáhají absorbovat některé živiny, a dokonce produkují životně důležité hormony jako testosteron.

Tuky se dále dělí na nasycené a nenasycené. Je to trochu kontroverzní a složité téma, tak si ho necháme do videa pro pokročilé. Pokud jde o sacharidy, nejsem úplně největší fanoušek... Sacharidy, není se čeho bát. Řeknu jim i ty pěkné věci. Sacharidy se dělí do třech kategorií: vláknina, škroby a cukry. Vláknina je velmi důležitá součást sacharidů. Nejen že pomáhá bakteriím ve střevech přežít a prospívat, ale může potlačit chuť k jídlu, snížit hladinu cholesterolu, snížit některá rizika rakoviny, což je super.

Tuhle část mám rád. Škroby jsou sacharidy, které jí lidé nejčastěji. Nejčastěji je najdete v obilninách a kořenové zelenině. A pak jsou tu cukry. Vy víte, co je cukr, a já taky. Cukry se velmi rychle absorbují do krve, což vede k prudkému nárůstu cukru v krvi a pak i inzulínu, což při přejídání může vést k mnoha problémům.

Je tak dobrý, že je snadné se přejíst. To byly makroživiny a teď mikroživiny, třetí a poslední část trojúhelníku. Řeč je o vitamínech a minerálech. Většinou slyšíte o vitamínech B, C, D a minerálech jako zinek a železo. Jsou to živiny nezbytné pro život. Říká se jim esenciální, protože si je tělo neumí samo vytvořit, a musíme je tak přijímat v potravě. Nedostatek vitamínů snižuje hladinu energie, oslabuje imunitu, tvorbu sraženin a další věci.

Při nedostatku minerálů se špatně formují kosti, nebudete správně růst a můžete být chudokrevní. Proto jsou tihle hoši tak moc důležití. Rozhodně však musíte vědět, že žádné dva způsoby stravování nejsou rovnocenné. Ukážu vám to na jednoduchém příkladu, abyste tomu porozuměli. Dejme tomu, že máme dva lidi v určité situaci. Mají stejný příjem kalorií a chtějí zhubnout.

Osoba A se rozhodne pro sušenkovou dietu. Za den chce sníst 1 500 kalorií v sušenkách, což je o 500 kalorií méně než její kalorická rovnováha. Osoba B bude také každý den přijímat 1 500 kalorií, ale ve středomořské stravě. Tedy v nezpracované, rostlinné stravě. Kdo myslíte, že se stravuje zdravě? Vím, že je to jasné.

Ale víte proč? Oba zhubnou, takže vám může vrtat hlavou: Když oba zhubnou, proč je na tom jeden hůř? Vraťte se k mému malému trojúhelníku. Oba se stravují s deficitem kalorií, ale osoba A jí sušenky, což je v podstatě cukr a trochu tuků. Složení makroživin není vyvážené. Osoba B se středomořskou stravou má složení makroživin vyvážené. Pojďme probrat mikroživiny, které v tomto případě hrají velkou roli.

Když jíte jen sušenky, jaké mikroživiny přijímáte? Středomořská strava je na vitamíny a minerály bohatá. Chceme, abyste zhubli, když máte nadváhu. Abyste snížili příjem kalorií. Ale tím to nekončí. Musíte vzít v úvahu celý trojúhelník, tedy kalorie, mikro a makroživiny. Čím víc toho víš Ve Spojených státech se z obezity stala epidemie, takže chápu, proč chce většina lidí zhubnout.

Ty nejkvalitnější studie prokázaly, že udržení zdravé váhy je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou pro své zdraví můžete udělat. Pokud chcete zhubnout, nebo máte podváhu a naopak chcete přibrat, doporučuji vám zjistit optimální příjem kalorií, třeba pomocí on-line kalkulaček. Když chcete přibrat, musíte sníst víc. Když chcete zhubnout, musíte naopak jíst méně kalorií. Svým pacientům doporučuji, aby hubli nebo přibírali maximálně půl kila týdně. Protože když půjdete do extrémů, můžete svému tělu uškodit, ledaže máte zdravotní problém, nebo pracujete s odborníky či lékaři.

Život si můžete usnadnit i tak, že si stáhnete Lifesum a zadáte potřebné informace. Aplikace vám spočítá počet kalorií a doporučí stravu pro hubnutí nebo přibírání. Je to takový jednoduchý proces při držení diety. Tak například já zrovna držím dietu, snažím se trochu zhubnout, ale ne moc. Chci zhubnout a nepřijít o svaly. Ukážu vám, jak mi Lifesum pomáhá.

Nejdříve si musíte zvolit dietu. Já chci vysoký obsah bílkovin, abych zhubl, neměl hlad a nepřišel o svaly. Zvolím tento typ, a když dám Spustit plán, můžu si navolit množství bílkovin podle toho, jak moc cvičím. Budeme se držet při středu a necháme 1,8 g na kilo váhy. Někteří tvrdí, že to má být 1,6 a jiní že 2 g. Nebudeme to komplikovat a zvolíme střední hodnotu.

Dám Pokračovat a mám tu doporučení jíst stravu bohatou na bílkoviny. Souhlas. Nabídne se mi přehled, kde jsou uvedeny kalorie a makroživiny. Dále pak základní pokyny, co dělat a co ne. Pecka. Zvolím Začít plán a hned vidím, kolik kalorií mám dnes sníst. Kolik už jsem snědl, kolik spálil, kolik sacharidů, bílkovin a tuků mám sníst. Přidám tu snídani. Nestíhal jsem, takže jsem si ji objednal.

Nesuďte mě. Takže jsem měl muscle maker grill zabalený v placce, který se jmenuje Rocky Balboa Wrap. Tak a mám ho tu. Přidám ho do deníku, a když kliknu na snídani, tak vidím, že je tu 59 g bílkovin se smajlíkem, protože to tak má být, a vidím, kolik jsem měl sníst kalorií. Mělo to být 700, ale já snědl 646. To je téměř to samé a v průběhu dne se to zprůměruje. A když se pak podívám na hlavní obrazovku, zbývá mi pro tento den ještě 1560 kalorií a vidím tu kalorie a makroživiny.

Nemusíte kalorie sledovat a nemusíte si nic psát, což může být pěkně otravné. Teď byste měli mít solidní základy pro pochopení výživy a toho, co obnáší zdravá strava. Až budete přemýšlet o výživě, vzpomeňte si na trojúhelník s kaloriemi, mikro a makroživinami, abyste se mohli rozhodnout, co je zdravé a co ne. Ve výživě je pořád něco nového. Nechci se tu pouštět do žádných polemik, výzkum výživy je pekelně nepřehledný, takže si to necháme do dalšího videa.

Pro teď stačí, když si osvojíte základy, abyste se o tomto tématu dokázali pobavit s lékaři či odborníky. Pokud se chce dozvědět víc, podívejte se na má další videa ke stravování. Velké díky Lifesum za možnost natočit tohle video. Buďte šťastní a zdraví. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Každému koho zaujíma téma odporúčam - Fitclan !

34

Odpovědět

A já ještě dodám Actin

02

Odpovědět

Ta sušenková dieta není jen vtip, to skutečně existuje:
https://www.cookiediet.com/
Ano, takhle pošahaný je ten svět diet a zdravého stravování.

32

Odpovědět

:o Tak to je teda fakt něco, a kupodivu z Austrálie. Sušenky podle pana doktora obsahují nějakou směs bílkovin, ale předpokládám, že to nechtějí jíst až do smrti...

01

Odpovědět

+setheJedna věc je vážit 150 kg při výšce 180 cm a druhá 90 kg při 170 cm. V prvním případě bych to určitě možné bude, druhý případ patrně povede k selhání organismu a u něj je spíše žádoucí měnit dlouhodobě tuk na svalovou hmotu.

02

Odpovědět

+-HoNY-Věřím, že ta dieta u některých funguje. Jen tohle video ne úplně dobře vysvětluje, že na hubnutí má vliv mnohem víc věcí než jen to, kolik kalorií sníš/nesníš. Proto jsem v popisku přidávala odkazy na články.

11

Odpovědět

+setheTak tohle není nic zvláštního, je to stejnej princip jako všechny ostatní diety na hubnutí (shaky, kaše, tyčinky,...) - velký kalorický deficit, jen tady je to ve formě sušenek. 90 kg při 170 cm je potřeba zhubnout (pokud to samozřejmě není kulturista, beru příklad člověka co je obézní), tuk na svaly se měnit nedá, tuk se hubne sám o sobě, svaly se taky tvoří bez ohledu na to kolik máš tuku navíc, nějaký tuk má v sobě každý i ten co má vidět břišáky a na svalech každou žílu a to tělu jako zásobárna energie mezi jídly a na noc stačí. Spíš je dobrý zhubnout co to jde (na nějakou rozumnou hodnotu, okolo 10-15% u chlapa) a potom přidat jídlo a začít posilovat pořádně, při velkým deficitu je dobrý cvičit spíš jen tak "aby se neřeklo" a spíš se učit techniku a tak do budoucna - pokud s tím člověk nemá moc zkušeností, tak bude mít stejně regeneraci na hov**, svaly mu při velkým deficitu moc neporostou, takže nemá smysl se začít ze dne na den trápit v posilovně třeba 5x týdně hodinu a zároveň hubnout pivní pupek. A nebo se s tím netrápit sám, ale sehnat si pořádnýho poradce a naučit se kvalitně jíst a to se snažit dodržovat celý život a ne tyhle online šmelináře a vůbec se nekoukat na to, jestli je to doktor nebo ne, třeba "svět zdraví" je taky spíš o zdraví a to se zaštiťujou pod vědce a lékaře, jakože to jsou odborníci. Jak někdo doporučí tyhle sušenky/koktejly jako náhradu většiny stravy a nebo začne vytahovat keto/paleo a podobně a nutit to člověku, jako že to je na hubnutí, tak rychle pryč. Stejně tak lékaři na dietologii dávají bohužel často už několik desítek let starý předpřipravený jídelníček, který je dlouhodobě neudržitelný a často v rozporu právě se základy výživy, viděl jsem jich pár a byly to chuťovky jako těstoviny s kečupem k večeři, nebo bílá káva (to je vše) k snídani. Je to boj dneska najít odborníka co nechce klienta okrást (soukromník - nutriční centra/poradci/...) nebo odbýt (lékař co inkasuje peníze od pojišťovny bez ohledu na to, jestli jsi v ordinaci 5 minut nebo hodinu).

51

Odpovědět

Test + Tren + Clen je kvalitni trio na vysekani bez toho aniz by clovek ztratil hmotu

53

Odpovědět

A jako bonus ti narostou kozy. :D

51

Odpovědět

+Karel VorelKdyz jsi dement bez AI tak smula no :D

00

Odpovědět

Co prosím znamená Test + Tren + Clen?

21

Odpovědět

neda sa pocuvat a tvari sa jak idiot

815

Odpovědět

Na teba aj tak nema

55

Odpovědět

+***sa poznáte ?

03