Jak žít déleDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 381

Mikhail Varshavski nebo také doktor Mike je fenoménem sociálních sítí. Hvězdou internetu se stal poté, co o něm vyšel článek jako o nejvíce sexy lékaři. Ke své praxi přistupuje trošku odlišně než klasický praktický lékař a v jeho videích je to znát. V tomto videu se podíval na zoubek zdravému životnímu stylu. 

Přepis titulků

Ahoj. Jak jistě víte, žít zdravě je moje vášeň. Ať už jde o mě, mé pacienty nebo o vás. Protože se kolem zdravého životního stylu šíří mnoho mylných informací, chtěl bych to napravit. Jdeme na to. Před pár týdny jsem četl o studii z Harward School of Public Health, ze které vyplynulo, že díky dodržování pěti návyků zdravého životního stylu, můžete prodloužit délku svého života o více než 10 let.

Uhodnete, o jaké zdravé návyky jde? Pravidelné kontroly u lékaře. Sice bych si víc vydělal, ale ne. - Meditování. - Dobře. - Nekouřit. - Ano. - Jíst zdravě. - To je už druhý. Tak co ještě? Hodně sexu.

- Cvičení. - Ano, patří tam. - Je důležité. Nepít moc alkoholu. A pak ještě udržet si zdravou váhu, ale to je spojeno s výživou a cvičením. Vědci z Harwardu zkoumali data z 34 let téměř 80 000 žen a 27 let téměř 45 000 mužů. To je hodně let... a lidí. Jo, tak to bychom měli. Výsledky studie opravdu stojí za to.

Pokud se podíváme na ženu, které je 50 let, která se neřídí ani jedním zdravým návykem, předpokládá se, že se dožije 79 let. Když se ale podíváme na ženu, které je 50 let, která dodržuje všech pět zdravých návyků, dožije se v průměru 93 let. To je rozdíl 14 let. A výsledky pro muže byly podobné. To je fakt něco, že? Já vám to ještě jednou shrnu. Pokud budete dodržovat všech pět zdravých návyků, můžete se dožít až o 14 let více, pokud jste žena, a o 12 let, pokud jste muž.

Sakra! Buďme realisté. Dodržovat všech pět návyků není vždy snadné. Někdy není snadné jíst zdravě nebo cvičit. A jak to máte vy? Který návyk je pro vás nejtěžší? - Alkohol a kouření. - Takže hříchy života. - Jo. Kouření. Protože život je stresující. Asi změny v jídelníčku, protože jsme zvyklí jíst určité věci.

Zkusila jsem vypustit sacharidy, ale každé ráno jím bagel, tak to nevyšlo. Hodně cvičíme a jíme zdravě. Ale teď jsme na dovolené, takže... - Rozhodně čokoláda. - Jejich hříchem je čokoláda. Při zkoumání zdravého životního stylu jsem zjistil, že na světě existují oblasti, kde se lidé dožívají výrazně vyššího věku. Těmto oblastem se někdy říká modré zóny. - Itálie. - Ano. - Řecko.

- Ano. - Barbados. - Ne. Tak mi pomoz. Rozhodně Asiaté, dožívají se vysokého věku. Ne, já už nic neuhodnu. - Japonsko. - Správně, Okinava v Japonsku. Norsko. - Finsko. - To jsou nejšťastnější země na světě. - Costa Rica. - Jo, dobře. - Indie. - Indie? Ne.

Sakra. Pardon. A poslední jsou Adventisté sedmého dne, což není země, ale víra. Pojem modrých zón pochází z článku Dana Buettnera v National Geogprahic, který vyšel v roce 2005, kde se věnoval tématu různých kultur a důvodům jejich dlouhověkosti. A to mě opravdu zajímá. Ve své knize zmiňuje Dan Buettner 9 faktorů, které podle něj pozitivně ovlivňují zdraví lidí z modrých zón. Těchto devět návyků zahrnuje: Přiměřenou fyzickou aktivitu.

Počítá se i tohle? Smysl života. Zvládání stresu. Goosfraba. Nepřejídat se. Rostlinná strava. Fakt velký salát.

Střídmý příjem alkoholu. Zapojení v náboženství nebo spiritualismu. Zapojení do rodinného života. Žádné další pištění, zlato. Aktivní společenský život. - To je můj nejlepší přítel – Garth Algar. - Ahoj. Při hledání informací jsem narazil na pár věcí, které vás budou taky zajímat. V roce 2015 činila v Americe očekávaná délka života 79,3 roků.

To odpovídá 31. místu, což je pro zemi s vysokými příjmy celkem špatné umístění. Taky jsem zjistil, že ženy v průměru žijí déle než muži. Proč to tak je, o tom se zatím diskutuje. V ulicích New Yorku jsem získal pár divných odpovědí. Kdo podle vás žije déle – muži nebo ženy? Myslím, že ženy, protože se o sebe trochu víc starají. Muži jsou idioti a idioti dělají hloupé věci. Ženy, protože jsme silné.

Ženy mají prostě život lépe naplánovaný. Když na CNN nebo New York Post slyším o někom, kdo se dožil 115 let, je to žena. To je pecka. Ženy žijí déle, protože muži chtějí umřít první. Občas mě frustruje, když vidím, jak lidé nabízejí zázračné léky a rychlou nápravu pro zdravý životní styl. Zdravý životní styl je prostě styl života. Nejde rychle spravit, není to magická pilulka.

Ano, vyžaduje to určité úsilí. Ale odměna za vydané úsilí je veliká. Nejen prodloužení života, ale i jeho vyšší kvalita. A to je důležitější. Slyšel jsem citát, že se máte snažit žít kvalitněji, nejen déle. Já bych se rád dostal k tomu, že dosáhnu na obojí. Jako vždycky – buďte šťastní a zdraví. Ve skutečnosti můžete získat více jak 10 let navíc. - To zní divně.

- Upravím to. Získat? Který je pro vás nejtěžší... dodržet? Harward provedl studii, ve videu ji zmiňuju, - To máš jen tak, nebo jsi fakt doktor? - Ano, jsem. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

00:54 8000 miesto 80000 a nasledne 45 000 - asi to dajte jednotne medzeru medzi tisicky do obidvoch alebo nedavat vobec. Vdaka.

00

Odpovědět

Díky, opraveno

10

Odpovědět

Aha, takze kdyz budu zit zdrave tk se doziju 93, z cehoz poslednich 15 let stravim v domove duchodcu a budu se posr*vat do plenek. Vzdycky kdyz slysim "dustojne stari" tak se musim smat ...

24

Odpovědět

Presne tak.
Ale on to tam na konci videa doplnil...že ak človek žije racionálnym životným štýlom, tak sa mu zlepší aj kvalita života. Podľa mňa je to hlavne väčšia imunita proti chorobám a celkovo viac psychickej a fyzickej energie v bežnom dni. Už len tým, keď sa človek nenažerie ako prasa, ale dá si rozumnú porciu a vďaka tomu nejde zbytočne veľa energie do samotného procesu trávenia.

22

Odpovědět

Dobrá p*čovina. Dědovi je 91 a bydlí normálně doma, neposr*vá se a funguje relativně normálně (ano, hůř vidí a slyší a je unavenej, ale tak kdo by to byl řekl, když je mu 91)... je to jenom o tom jak se o sebe staráš...

41

Odpovědět

Obmedziť soľ a smažené jedlá - to je základ.
Škoda, že týpek pokazil video bodom o rastlinnej strave, pretože ideálna strava je vyvážená strava.

25

Odpovědět

Pokud čekáte na pointu, tak to rovnou vzdejte... prostě neni...

Já teď vůbec netušim, jestli to měla bejt parodie, nebo ne... celý to vypadalo jako parodie, ale nebylo to nijak ukončený - skoro jako by to myslel vážně.

Btw. něco je špatně s hodnocenim - nejde dát míň než 10%...

68

Odpovědět

Ok, vidim, že se mnou nesouhlasíte, tak se pokusim vysvětlit můj postoj:
1. Říká, že chce napravit, že se šíří mnoho mylných informací - pak ale v celym videu nevyvrátí jedinou mylnou informaci.
2. Úžasná studie, která tvrdí, že pokud budem žít zdravě, tak máme větší šanci, že budem zdraví! WOW, kdo by to byl řek!!! Objev tisíciletí...
3. Někde lidi žijou v průměru dýl, než někde jine! WOW!!! Kdyby tam aspoň řek proč to jsou tyhle konkrétní lokality - tzn. co je důvod téhle dlouhověkosti, která ho OPRAVDU zajímá! Nope... znova to samý - pokud budete žít zdravě, tak asi budete zdravější, než lidi co nežijou zdravě!
4. FUN FACTS! Kategorie sama o sobě...
- délka dožití v USA... a co takhle nějaký odůvodnění a porovnání s dalšíma státama? Ne, nic... řekne jedno nicneříkající číslo vytržený z kontextu a tim to končí... 31. místo? A co když těch prvních 30 se dožívaj o 0,1 roku dýl? Možný to je, ale to už neřekne.
- ženy se dožívaj dýl... WOW! další objev tisíciletí! Až na to, že ne... ví to asi každej (i všichni kterých se ptal odpověděli správně!!!)... že by aspoň řek proč? Néé, to přece neni důležitý... jen řekne známej fakt a absolutně nic o něm.

Jediná rozumná věc co říká začíná v 4:33. Všechno ostatní jsou milionkrát opakovaný fakta, který každej slyší 10x denně.

162

Odpovědět

+BullOverStúpajúce percento tučkov v populácií naznačuje že sa tieto info stále neopakujú dosť často.

11

Odpovědět

+MaroNe. Lidi tyhle věci věděj, ale jsou líní, tak hledaj jinou cestu. Proto je to co řek v 4:33 jediná rozumná věc - že prostě jiná cesta než změna životního stylu neexistuje - všechny diety a podobný blbosti jsou jen krátkodobý řešení.

10

Odpovědět

+BullOverTak nesmieš na tých ameriblbov byt taký zlý. Bez tých fun facts by to jejich rozladené mozky ani nezvládli pozerať.

10