Co je to lymská boreliózaSeeker

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 255

Původ lymské boreliózy je sice opředen tajemstvím, ale zato víme, jak funguje, jaké jsou její příznaky a jak se šíří. A pravě video od Seekeru vám tuto v podstatě "nevinnou" nemoc řádně představí.

Poznámka: Teprve před čtyřmi měsíci bylo českými vědci prokázáno, že boj proti lymské borelióze nelze vést proti slinám klíštěte (kterými bakterie podle výzkumu neprochází), ale musí se cílit na střevo klíštěte, kde bakterie žijí. Pokud to potvdí i jiní vědci, mohl by se přepsat celý model boje proti této nemoci. Celý článek najdete zde.

Přepis titulků

Když se řekne lymská borelióza, asi si představíte tohle – klíště. Nebo spíš kousnutí od klíštěte. Ale proč je nám vlastně z kousnutí od klíštěte zle? Tohle je Borrelia burgdorferi, jedna z bakterií, které klíšťata přenášejí, a právě ona způsobuje tuto nemoc. Způsobuje řadu příznaků. Vše od únavy, artritidy, obrny lícního nervu a občas i červené skvrny. Erythema migrans, pokud budeme přesní.

O tomto patogenu víme teprve od začátku 80. let, ale je tu mnohem déle. Možná o tisíce let déle. Stopy po ní byly dokonce nalezeny v Ötzim. V 5300 let starém lovci, který byl nalezen mumifikovaný v italských Alpách. Ale i když nevíme přesně, kde a kdy Borrelia vznikla, víme hodně o tom, jak nemoc funguje a jak se šíří. Měl bych si sundat brýle.

Jmenuji se Raphael Stricker. Jsem lékař. Praktikuji v San Franciscu. Ve své praxi mám přes 4000 pacientů s lymskou boreliózou. A napsal jsem více než 200 prací o borelióze. Klíšťatům se říká přenašeči nemocí. Cokoliv, čím se nakrmí, mohou zachytit a přenést na vás. Tito šiřitelé infekcí potřebují krev, aby přežili. Někdy je to krev ptáků. Někdy to je krev plazů, ale často je to krev savců.

Třeba myší a jelenů. Pokud se klíště živí na jednom z těchto infikovaných zvířat, tak nemoc přenáší a rozšíří na jiná zvířata, která to šíří na další klíšťata. Občas přenesou klíšťata nemoc na nás. A to tak, že přenesou patogen svými slinami, což mají jistí lidé za fascinující látku. Sliny klíšťat jsou fascinující látka. Má několik složek. První je anestetikum, které znecitliví místo kousnutí, takže osoba neví, že je infikována.

Také má antikoagulant, který zabraňuje srážení krve, takže se klíště může krmit nepřetržitě na jednom místě. A také má imunosupresivní látku, která potlačuje imunitní reakci v místě kousnutí, takže hostitel nemůže bojovat s infekcí. Bylo prokázáno, že kousnutí klíštěte může vstříknout asi 70 000 lymských bakterií, takže dostanete pořádnou dávku spirochetu, a to jediným kousnutím klíštěte.

Takže co Borrelia burgdorferi dělá s vaším tělem? Technicky vzato nic. Bakterie samy o sobě nepoškodí vaše buňky, ale vaše tělo ví, že tu patogen nemá být, a tak na něj vyrazí v plné polní. Váš imunitní systém se nejdříve zaměří na proteiny na buněčné stěně bakterie, ale spirochet může změnit vypouštěné proteiny a vyhnout se detekci. Tolik k tomuto nápadu.

Pak, jak se patogen pohybuje vaším krevním řečištěm dál, váš imunitní systém pokračuje v boji produkcí cytokinů, které regulují imunitní systém a vyvolávají zánět. Tento zánět se pak vyskytuje v místech cest bakterie, které – podle kmene Borrelia – mohou zasáhnout klouby, svaly, srdce i mozek. Ale kvůli schopnosti bakterie uniknout detekci tento zánět nebojuje proti ní, jen způsobuje, že je vám zle.

Takže toto způsobuje symptomy. Vlastně ne samotná bakterie, ale reakce těla na bakterii. Ta způsobuje hodně těchto příznaků. Takže Borrelia burgdorferi nedělá nic, kromě snahy přežít ve svém hostiteli. Můj učitel medicíny mi řekl, že nemám antropomorfizovat... bakterie. Chci říct, že cílem je přežít. To je cílem každé bakterie nebo organismu. A Borrelia si na to vyvinula velmi efektivní způsob.

Samozřejmě děláme, co můžeme, abychom nenechali nemoc přežít. Dnes je borelióza léčena antibiotiky. A i když byla vakcína vytvořena asi před 16 lety, už se nevyrábí kvůli nevyužívání a nežádoucím účinkům. Je však zájem vyvinout novou vakcínu dvěma různými způsoby. Jedním z nápadů je zaměřit se na proteiny vypouštěné samotnou borelií, nebo by se bojovalo se složkami ve slinách klíštěte. Tím by se zamezilo borelióze i dalším nemocem klíšťat.

- Protože klíšťata jsou... - ...přenašeči nemocí. Takže pokud mohou být klíšťata, myši, jeleni a jiná zvířata infikována boreliózou, proč také neonemocní? Jeleni v krvi mají druh proteinu, který zabíjí lymské bakterie, a vždy se nabídne otázka: Proč jí nemůžeme dát do lidí? A odpověď je, že lidé nejsou jeleni. Tak vidíte, lidé nejsou jeleni. Překlad: Karolína I.

www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"... protože lidé nejsou jeleni..." ... no jsem z toho jelen :-)

190

Odpovědět

Nie, jeleň z toho byť nemôžeš.

90

Odpovědět

+fiejifejiVzhledem k tomu, že jde o narážku na Maďary, tak může.

01

Odpovědět

Odkaz na článek už máme v popisku, ale i tak děkujeme. :)

61

Odpovědět

+KaraV dobách, kdy design videacesky.cz nebyl tak sterilní jako dnes, se popisky zobrazovaly nad videem. Osobně se mi starší design i s logem líbili víc než dnes. Při změně webu tu proběhla i vlna nevole ohledně umístění popisku pod videem z důvodu, že to lidé méně čtou. Pozoroval jsem to i na sobě, že popisek si čtu podstatně méně.

Pak mě mrzí, že si dá překladatel práci s popiskem a nastane přesně tahle situace... Jinak samozřejmě děkuju za překlad zajímavého videa!

13

Odpovědět

+KaraTechnický dotaz - proč pod článkem je odkaz na google přesměrovávající se na lidovky a ne rovnou ta adresa na lidovky?
Pokud to nemá nějaký hluboký smysl, můžete ten odkaz upravit, aby vedl na lidovky rovnou? Na tuto adresu:
https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/objev-jihoceskych-vedcu-muze-pomoci-nove-vakcine-proti-lymske-borelioze.A190729_100845_ln-zdravi_form

00