Neslavnější žábaBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:9 501

Na světě existuje přes 6 000 druhů žab. Ale skoro každý zná jednu žabičku s vykulenýma červenýma očima z čeledi rosničkovitých. Tentokrát nám Kojot představí nádhernou listovnici červenookou.

Přepis titulků

A máme ji. Uprostřed temné noci se probouzejí nejrůznější pralesní tvorové. V karibské části Kostariky se jeden z nejikoničtějších obojživelníků střední Ameriky připravuje na lov potravy. Právě jsou dvě hodiny ráno. Už jsem strávili několik hodin hledáním jednoho z nejběžnějších zástupců z rodu listovnic tady v Kostarice. Našli jsme už spoustu druhů žab, jenom ne tu, o které má být tato epizoda.

Během určitých období v roce, především během období dešťů, slézají tyto žáby z korun stromů, takže je můžeme najít v okolí stálých nebo dočasných vodních ploch, kam přicházejí naklást vajíčka. Přímo tamhle. To jsou žabí vajíčka. Podívejte na ten hrozen.

Není to super? V deštném pralese se vyskytuje spousta druhů žab a některé z nich, jako je listovnice Spurrelova, mají také červené oči. Tohle... Musím se pohybovat pomalu. ...je listovnice Spurrelova. Podívejme, pěkně jsi vyrostla.

Žije na stromech. Většinou ji můžeme najít ve vrcholcích stromů. Říká se jim plachtící žáby, protože dokáží využít kinetické energie těla a skočit z obrovské výšky skoro až na zem. Koukejte na ni. Je to opravdu stylová žába. Dobře, hledání listovnice červenooké pokračuje. Nemuseli jsme pátrat moc dlouho, než jsme konečně narazili na obojživelníka, kterého jsme celou dobu chtěli dostat před kamery.

Tomu neuvěříte, jedna je přímo tamhle na listu. - Kde? - Podívejte se. Tady je listovnice červenooká stočená do klubíčka. Posvítím na ni. Přitáhnu ji trochu blíž. Stoprocentně.

Pane jo, tuhle žábu jsme hledali několik hodin. Rozhodně je to ona, kompletně splynula s okolím. Určitě si všimnete... Ještě to trochu nakloním. Vidíte tady to oko? Vidíte ten síťovaný vzor? Může nás skrz něj pozorovat. Vidíte to? Vypadá to skoro jako zlatá pavučina. Myslí si o sobě, že je neviditelná. Má prsty schované pod sebou, má skryté i svoje zbarvení na bocích.

Pokud nevíte, co hledat, působí úplně jako součást listu. Jdeme na to. Připraveni? Právě si teď v duchu říká: "Lidi, vy mě přece nevidíte." Mám tě. Musím být jemný. A tady je – listovnice červenooká, nejslavnější druh žáby na Kostarice. Vzbudíš se kvůli nám? Koukejte na ty oči.

Ahoj, jak se máš? Vím, že všichni, co se díváte, jste chtěli vidět tuto žábu už od našeho prvního výletu na Kostariku. Když jsme byli na západním pobřeží, tyto žáby tam sice také žijí, ale všechny byly ve větvích, protože bylo zrovna období sucha. Zde na východním pobřeží jsou časté a vydatné deště a... Ne. Ne, nelez mi do pusy. Když se vám něco takového stane, raději se nebraňte.

Musím být opatrný, protože tyto žáby mohou vylučovat skrz kůži toxin. Nerad bych, aby se mi dostal do pusy nebo do oka. Pojď ke mně. Co kdyby sis vylezla na vrch mé ruky? Zabereme tě kamerou a řekneme si pár zajímavých faktů. Je to super, ne? Nadchlo vás to? Konečně jsme jednu našli, ano! Obecný název této žáby je listovnice červenooká, je tomu tak, protože je to stromový druh, což znamená, že žije vysoko v korunách stromů, odtud název listovnice.

a bývá zavěšená na listech. Nebo třeba tady. Jak vidíte, jsou to dobří skokani a skvělí lezci. A teď ji mám na klobouku. - Je tam pořád? - Ano, je. Kdybys ji sundal a dal mi ji zpět na ruku, Marku...

Tady tě máme, ty malá mrško. Její schopnost skákat je velice užitečná při uniku před predátory. Koukejte na to. Podívejte, jak má dlouhé nohy. Čím se vlastně drží? Svými lepivými prstíky, které lepí tak moc, že je na prstu nebo na ruce cítím pokaždé, když se pohne. Z konečků prstů vypouštějí sliz, něco jako dočasné lepidlo, které jim dovoluje přelézat z listu na list, nebo když skáčou na velkou dálku, prostě udělají hop, přistanou na něčem a přilepí se k tomu.

Opravdu dobře se podívejte na její oči, protože důvod, proč jsou tyto žáby tak známé, jsou jejich oči oranžovo-červené oči. Jsou opravdu obrovské v porovnání s jejich hlavou.

Je to proto, že se jedná o noční druh. Díky nim vidí žába svoji kořist během lovu uprostřed noci. Tohle je sameček. Poznáte to podle toho, že jsou výrazně menší než samičky a... ...i když to nemůžete cítit, tak právě teď vylučuje ze své kůže toxin. Tahle žába prostě nechce spolupracovat, že ne?

Ona mi prostě chce lézt po obličeji. Je zpět na listu. Schválně, jestli se mi to povede. Tomuto obojživelníkovi bude daleko lépe, pokud ho na tom listu nechám. Tohle je perfektní příklad toho, jak umí splynout s okolím. Myslí si, že ji nevidíme, ale vidíme. Schválně jestli ji dostanu nahoru na okraj listu. Hlavně mi zase neskoč na obličej.

Páni, naprosto úžasné. Tyto žáby jsou hmyzožravci, což znamená, že jedí brouky. Jsou příležitostnými lovci, takže každý komár nebo mol nebo malý létající tvor, který jim zkříží cestu, když zrovna sedí na listu, je příležitostí. Vím, že tohle je samec. Odhaduji to na základě toho, že samečci jsou o poznání menší než samičky.

Ale jak samci, tak i samičky jsou naprosto stejně zbarveni. Aby se zde v deštném pralese sameček se samičkou našli, sameček skáče na listech nahoru a dolů, čímž s nimi třese, aby samičku upozornil, že tam je a že je připraven k páření. Není to super? Je to velice zajímavý způsob namlouvání.

Myslím, že chce zpátky na list. Také myslím. Už jsme s touto žábou strávili hodně času a myslím, že v tuhle chvíli bude nejlepší vrátit ji zpět do deštného pralesa, aby mohla pokračovat v lovu. To byla úžasná expedice. Strávili jsme několik hodin v noci venku a potom konečně narazili na listovnici červenookou. Jsem Kojot Peterson.

Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Je načase vrátit žabku zpět do pralesa. Listovnice červenooká je jedním z mých nejoblíbenějších obojživelníků a její filmování v naprosto přirozeném prostředí se stalo žabím setkáním, které si budu navždy pamatovat. Pokud si myslíte, že byla listovnice krásně zbarvená, podívejte se na moji expedici na poloostrově Osa, kde se společně se mnou setkáte s pralesničkou zrnitou.

Nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mě a mému štábu během této sezóny Breaking Trail.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Wow! Další díl Odvážné divokosti s Kokotem Pítrsonem, už jsem se nemoh dočkat!

41

Odpovědět

Nemám rád žáby. :( Když jsem byl malý, jedna mě znásilnila.

72

Odpovědět

Podobné žáby lížu předtím než píšu komentáře zde..

200

Odpovědět

Toto video se mi líbí. :) Mám rád přírodu.

130

Odpovědět

Hej, chlapi, poradím vám co se rýmuje, ať můžete balit holky:
Rýma x Príma
Papír x Tapír
Provaz x Lofas
Loket x Hockey
Turbo x Kur*p
Raper x Faper
Lorenz x Forenz (ní, kupřkladu - je to volitelné)
Emil x Debil
Kráter x Fráter
Bobr x Kopr
Ruksak x Fuksak
Nos x Kos
Kýbl - Lídl (je levnější... taky volitelné)

413

Odpovědět

Taky nesmím zapomenout na:
Bunda x Kunda
Klíče x do p**e !

47

Odpovědět

Chudák žaba. Vzbudil ji uprostřed noci, aby ji mohl 6 minut dlachmit.

1010

Odpovědět

Vzbudil? Ty jsi ale hlupák.

11