Aligátor vs. krokodýlBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:170
Počet zobrazení:21 495

Aligátor, nebo krokodýl, není to jedno a to samé? Věřte nebo ne, není. Spousta lidí si je plete, proto je tu Kojot Peretson, aby nám vysvětlil a názorně ukázal, jak je od sebe rozeznáme.

Přepis titulků

Já jsem Kojot Peterson a tohle je Mario Aldecoa. Jeden z těchto dvou plazů je aligátor a ten druhý krokodýl. Víte, který je který? Sledujte nás a my vám to povíme. Vítejte zpět. To, co právě držím v rukou, je aligátor americký.

A já držím v rukou krokodýla amerického. Právě se nacházíme na jihu Floridy. Úžasné na tomto místě je, že je to jediné místo na světě, kde se překrývají teritoria těchto dvou plazů. Avšak chytit tato dvě zvířata není vůbec žádná hračka. Pojďme se podívat na jejich noční odchyt. Něco tady je.

- Kde? Nevidím to. - Přímo támhle před tebou. Uvidím, jestli můžu jít blíž. Mám ho v záběru, můžeš na něj jít. Dobře, jdu na to. Raz, dva tři! Mám ho! Paráda! Mám ho! Dobrý postřeh. Super! Máme první dílek skládačky – krokodýla amerického.

Teď už najít jenom aligátora amerického. Vidím aligátora přímo támhle. Půjdu do toho celou vahou. Tohle je jedna z věcí, o které nesmíte přemýšlet, - ale rovnou ji udělat. Připraveni? - Jo. Raz, dva... Máš ho? Mám.

Mám ho. Sotva jsem ho chytil za krkem. Pozor na prsty, zvednu ho. Páni, tady ho máme. Dobře, teď můžeme zorganizovat setkání krokodýla amerického s tímto aligátorem. Bože, to je úžasné! Koukejte na ty zuby. Náš včerejší odchyt byl opravdu epický, co? Ano.

Bylo opravdu super chytit aligátora i krokodýla za jednu noc. Za mě jednoznačně nejlepší. Je to skvělé, protože nám to umožňuje odpovědět na otázku, kterou mi spousta lidí píše. Určitě se tě také ptají, jaký je rozdíl mezi aligátorem a krokodýlem. Většina lidí se podívá na tyto plazy a myslí si, že je to jeden a ten samý. Ale nemají pravdu. Jakmile je vidíte vedle sebe, můžete si všimnout, že jsou dost rozdílní. Očividně jsou oba plazi, krokodýlovití a žijí na planetě už přes 200 milionů let?

Rozhodně. Jejich rodokmen je prehistorický. - Takže se vlastně teď díváme na dinosaury. - Ano. Nejdříve se podívejme a strukturu jejich čenichů, protože je tak nejlépe poznáme v divočině, správně? Správně, tak je rozeznávám já. Je to snadné. Krokodýl má špičatý úzký čenich. Aligátor ho má široký a zakulacený.

Hele, jak je široký. Jejich čenichy souvisí s potravou, kterou jedí. Naprosto přesně. Krokodýli obývají hlavně pobřeží, proto se živí převážně rybami, takže potřebují užší čelisti aby si proklestili cestu k rybě. Vidím že struktura jejich zubů vypadá jako malé nůžky. Zatímco aligátor je příležitostný lovec. Mývalové, jeleni, prakticky cokoliv, co projde jeho čelistmi. Má je velké a široké, aby s nimi mohl drtit potravu.

Vše rozdrtí a spolkne v celku. Dalším společným znakem krokodýlovitých je, že mají mžurku. Je to něco jako zabudovaný pár brýlí pro lov pod vodou. Proberme si barvu těchto plazů, protože je také výrazně odlišná. Vidíte, že aligátor má velice tmavé zbarvení, téměř černé. Řekl bych, že mu to pomáhá skrývat se v tmavé kalné vodě a zároveň mu pomáhá pohlcovat sluneční svit. Plazi jsou studenokrevní, takže potřebují slunce, aby se zahřáli a mohli být aktivní.

Na druhou stranu, krokodýl je mnohem světlejší. Proč vlastně? Kvůli prostředí, ve kterém žije. Protože sídlí hlavně na pobřeží, potřebuje splynout s pískem. Všiml sis, že zbarvení těchto výrůstků, a vzor na šupinách skoro vypadá jako písek. Když bude takovýto aligátor na dně kalné bažiny, můžete se koukat přímo na něj, a stejně ho neuvidíte. Pomáhá mu to při lovu kořisti, která přijde ke břehu a bum!

Vrhne se na ni z vody. Pro další rozdíl se podívejte na jejich šupiny, především na ocasu. Tohle jsou kostní výrůstky, které má krokodýl výraznější a delší. Aligátor je má kratší, což mu pomáhá prohánět se rychleji vodou. Můžete vidět, že aligátoří ocas má daleko hrbolatější vzhled, zatímco krokodýlí ocas... Co tohle jako demonstrace síly?

Opravdu je potřeba zaklesnout aligátorovi ruce pod krkem a čelistmi, aby se mu moje prsty nedostaly do tlamy. Nejspíš vidíte, jak rychle dokáže mrskat ocasem. Je to jeden velký sval. To mě přivedlo na jednu častou otázku, kterou mám i já. Jakou mají povahu? Krokodýl získal opravdu negativní reputaci. Je shledáván daleko nebezpečnějším než aligátor, ale to zde na Floridě neplatí.

Krokodýli američtí jsou ve skutečnosti velice plaší. Aligátoři jsou na Floridě o něco troufalejší, protože jsou zde běžnější a občas jsou i v obydlených oblastech. Takže jsou zvyklí být v okolí lidí. Ale i tak, ani jedno z těchto zvířat nemá chuť člověka sníst. Většinou když aligátor zaútočí na člověka, je to omylem.

Někdo plave ve vodě, většinou temné vodě, šmejdí kolem, a vypadá tak jako raněné zvíře nebo ryba. A jako příležitostný lovec po něm aligátor půjde. Přesně tak. Kromě fyzického rozdílu mezi těmito krokodýlovitými byste měli vědět ještě něco, co není vidět. Krokodýl americký byl na Floridě prohlášen za ohrožený druh. Zatímco aligátor americký je pouze chráněný.

Daleko častěji narazíte na toto zvíře než na krokodýla. Když budete v divočině a uvidíte štíhlý čumák, jste šťastlivci, protože se vám to nejspíš stane jen jednou v životě. Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. - Připraven vypustit krokodýla?

- Do toho. Zase někdy, aligátore. Měj se, krokodýle. Pokud vás bavilo toto porovnávání, podívejte se na rozdíl mezi kajmankou aligátoří a kajmankou dravou. a nezapomeňte odebírat a připojit se tak ke mě a mému štábu během této řady Breaking Trail.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A o krokodýlích slzách nic? škoda...

ale i tak, říct o aligátorovi že je to krokodýl je asi to samé, jako říct o užovce že je had. Prostě si jen pleteme druh se třídou, nic víc...

12

Odpovědět

bude dalsi ??

02

Odpovědět

První 4 minuty jsem si myslel, že drží v rukách jen hračky. Naprostá absence pohybu, když mám jiného predátora 5 cm od ksichtu a člověk mě drží pod krkem? Veškerý jejich pohyb ukázali v jiných záběrech než v tom počátečním...

52

Odpovědět

V čase 5:50 říká:
"jste šťastlivci, protože se vám to stane jen jednou v životě"
Nechtěl tím naznačit, že to bývá to POSLEDNÍ co v životě spatříte?

42

Odpovědět

ne, říkal, že zaútočí na člověka většinou jen omylem

02

Odpovědět

+whateverhmm, to měl být pokus o vtip
jak vidím, tak nepochopený :-(

12

Odpovědět

V 17. sekundě hádám, nebo jsem téměř přesvědčen, že první menší je aligátor, druhý větší je krokodýl :D čumim hodně na dokumenty o Africe, tak doufám, že nejsem tak tupej, abych si nezapamatoval, jak vypadá krokodýl :D

91

Odpovědět

Shiiiiiiiiit jsem tupej :D:D:D

51

Odpovědět

+-=(GT)=-No, Africký vypadá totálně jinak od Amerického, tak se můžu utěšovat aspoň :D:D Monolog končí :D

81

Odpovědět

Krokodýl nilský má opravdu trochu širší čumák než krokodýl americký, ale to je dáno tím, že mají trochu jinou skladbu potravy, krokodýl nilský loví kromě ryb i savce (doufám, že jsem teď neplácla nějakou pitomost :-D) Ale jinak vykazuje znaky řečené ve videu, které ho odlišují od aligátora (je světleji zbarvený, má větší a výraznější výrůstky na ocasu). A kdyby se někdo nebyl jistý, tak u amerických plazů už poznáte rozdíl a další druh aligátora (existují jen dva) žije v Číně. Všechno ostatní jsou krokodýli (11 druhů) nebo kajmani :-)

21

Odpovědět

Nepríde vám kus divné, že ich oboch chytil za jednu noc a neskôr spomína, že ste šťastlivci, ak krokouša uvidíte raz za život? Najprv z toho chytania spravili divadlo a potom v prestrihu ich držia ako keby boli vypchatý. Nemám rád takéto manipulovanie, kvalite videa by podľa mňa neublížilo, keby povedali že ich majú niekde zo zoo. Inak zaujímavé video, každopádne som zase zadarmo múdrejší :D

210

Odpovědět

Asi bude rozdíl mezi tím, když profík cíleně něco hledá a když se nějaký Atra jde projít do přírody. Pokud teda nechodíš na procházky v noci a přímo skrz bažiny. :D

01

Odpovědět

Rozpoznat aligátora od krokodýla jsem se naučil už jako malý kluk díly tvaru čelistí V a U. Jsem rád, že nyní jsem bohatší i o pár dalších rozpoznávacích znaků a také jsem nevěděl že na Floridě se tyto dva rozdílní plazi mohou potkat :-) .

Doufám že bude přeloženo video o rozdílech kajmanek, to by mě opravdu hodně zajímalo, to už nejsou žádné roztomilé želvičky.

123

Odpovědět

A co třeba video o rozdílu mezi morčetem a srnkou?

615

Odpovědět

Překvapilo mě, že nezmiňovali asi to nejznámější rozeznávací znamení, totiž že krokodýlovi jsou (když má zavřenou tlamu) vidět horní i dolní zuby, kdežto aligátorovi jen ty horní.

51

Odpovědět

No pokud se dobre podivas tak jde videt obojí oboum.

11

Odpovědět

+Peldikklk to napsal špatně, ale myslel to dobře. Krokodýlovi jde vidět 4. zub při zavřené tlamě, zatímco aligátorovi zapadá do ústní dutiny, a tudíž nejde vidět.

30

Odpovědět

Velice pěkné video, jen mi tam chyběl jejich boj, měli je dát k sobě. Přidalo by to na zajímavosti :)

1124

Odpovědět

Suchaři, něčemu tak hloupému se prostě nelze nezasmát. :D

20