Žihadlo od zabijáka kravBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:12 650

Kojot Peterson se hodlá střetnout s tvorem, jehož bodnutí se na seznamu nejbolestivějších hmyzích bodnutí nachází na 4. příčce – s tropickým druhem kodulky, anglicky velvet ant (sametový mravenec), která je přezdívána zabiják krav. Na světě existuje asi 230 rodů kodulky, z toho pět jich můžeme nalézt i v našich luzích a hájích. Bodnutí naší kodulkou sice není tak bolestivé jako žihadlo od tropických druhů, ale i přesto se jedná o velice nepříjemnou zkušenost. Odpověď na to, proč Kojot provádí takovou šílenost, naleznete ve videu.

Přepis titulků

Jsem Kojot Peterson. Nechal jsem se už kousnout mravencem sběračem, mravencem ohnivým a škorpionem. Ale dnes... postoupím o příčku výš na indexu bolestivosti hmyzího bodnutí a nechám se bodnout zabijákem krav.

Myslím si, že tentokrát to bude opravdu bolet. Není pochyb o tom, že divoký západ je drsný a nehostinný. Díky svému kamenitém terénu, lemovanému rostlinami pokrytými ostny nebo svým zvířatům vyzbrojeným tesáky a žihadly je arizonská Sonorská poušť hřištěm pro milovníky dobrodružství. Většina z nás se bojí, že nás uštkne chřestýš, když sejdeme z cesty.

V mém případě to je obrovská pouštní stonožka v nohavici. Dobrá zpráva je, že každý těchto tvorů se snaží vyhnout kontaktu s lidmi. Občas vám ale mohou zkřížit cestu. Pokud se tak stane, kousnutí nebo bodnutí může být neskutečně bolestivé. Dostal mě.

Uštkl mě. - Jsi si jistý? - Ano, rozhodně mě uštkl. Když přijde na moji práci, mým cílem je interagovat se zvířaty a ukázat vám důsledky střetů s nimi. Takto se všichni můžeme naučit, jak je důležité splynout s okolím a proč je nejlepší obdivovat zvířata z bezpečné vzdálenosti. Kodulka, kodulka! Můžu ji vzít. Je pod tou kládu.

Zrovna jsem se k ní skláněl, tak jsem musel couvnout. - Zahlédl jsem ji. - Viděl jsi ji? Vykoukla a zase zalezla. Tady je! Tady je! Vem ji a dej ji dovnitř. Ano, ano! Koukejte na to! Skoro jsi mě tou štěrbinou dostala ve dřevě. Páni, to je pořádný macek. Konečně máme naši kodulku.

Tady je! Bezva. Zítra ráno se nechám bodnout... tímto tvrdošíjným prevítem. Super! Kodulka, která je ve skutečnosti druhem zemní vosy, nikoliv mravencem, získala slavnou přezdívku. Zabiják krav. Na žebříčku bolestivosti hmyzího bodnutí zaujímá čtvrtou příčku nejbolestivějších bodnutí.

Říká se, že bolest je tak intenzivní, že může zabít krávu. Možná se teď díváte a myslíte si, "Kojote, ty se tím necháš bodnout?" Ano, opravdu se tím dnes nechám bodnout. Podle indexu bolestivosti bodnutí by měla intenzivní bolest trvat asi 30 minut. Dělám to kvůli tomu, abych se připravil na mravence paraponera. Chcete vidět, jak mě bodne paraponera?

Myslím, že bych se měl v rámci příprav nechat bodnout vším ostatním. Moc se netěším na třicetiminutovou bolest způsobenou jedem tohoto hmyzu. Chápu, co si teď říkáte. Už je to tu zase: Kojot je připraven vstoupit do ringu. Ale tentokrát je to trochu jiné. Pokud jde o kousnutí aligátorem, štípnutí krabem nebo sání krve pijavicemi, nemám s tím problém.

Ale když přijde na žihadla a jed, znervózním dokonce i já. Samičky křídla nemají, samečci je však mají. Zajímavé je, že samečkům chybí žihadlo. Hádejte, kdo ho má. Přesně tak, samičky.

Jednu takovou tu dnes máme. Jedna z nejzajímavějších věcí na tomto hmyzu je velikost jejich žihadla. Ve skutečnosti je dlouhé přibližně jako jejich zadeček. Chystám se použít tuto entomologickou pinzetu, vzít s ní tuto kodulku a ukázat vám, jak dlouhé žihadlo má. Připraveni? Máš v nich cit?

Nemám, ale to nevadí, protože kodulka má ve skutečnosti velice odolný exoskelet. Jeden z nejtvrdších exoskeletů ve hmyzí říši. Takže když ji zvednu pinzetou, nezpůsobím jí žádnou bolest nebo újmu. - Utíká ti. - Neboj, mám ji. - Máš ji? - Ano, mám. Většinou se schovává v trávě, takže když se procházíte bez bot a stoupnete na ni, nerozšlápnete ji. Místo toho se stočí do kolečka, vystrčí zadeček a bum!

Zabodne do vás svoje obří žihadlo. Myslím, že v tuto chvíli je řada na mě, abych dostal žihadlo. Jste z toho nervózní? Řeknu vám, že já jsem rozhodně byl. Říká se, že žihadlo je tak bolestivé, že zabije krávu. Nicméně, není znám žádný případ, že by kráva nebo člověk zemřel na následky bodnutí kodulkou.

Díky tomu se cítím o něco lépe, ale nikdy nevíte, jak vaše tělo zareaguje na jed. Proto jsme s sebou vzali protijed pro případ, že bych na žihadlo dostal alergickou reakci. Mark mi naznačuje, že už je načase. Pojďme na to. Nechám se bodnout zabijákem krav. Jdeme na to. - Dobře, Kojote, nastala ta chvíle.

- Jo. Jak to provedeme? Vidím, že tu máme chytrou kameru, GoPro kameru, malou kameru přímo vedle mě... Ahoj. Tohle je Chance. Chance támhle. Jak budeš ohledně žihadla postupovat? Jaký máš plán? Tohle může dopadnout jednou ze dvou možností. Jako první zkusím vzít tuto skleněnou nádobku, otočit ji vzhůru nohama, dostat kodulku na dno a potom ji položit na své předloktí.

To kodulku uvězní na mé kůži a já doufám, že mě bodne, jak se bude snažit dostat ven. V případě, že to nevyjde, tu mám svoji entomologickou pinzetu. Pomocí ní kodulku vezmu, podržím, položím si ji na ruku a nechám ji, aby mě bodla. Tak nebo tak, nakonec se nechám kodulkou bodnout. Dobře, jdeme na to. Nejdřív dostanu kodulku do horní části nádobky, kterou potom přetočím na svoje předloktí.

a s trochou štěstí mě ta malá bodne. Tak do toho. Připraveni? Zde přichází číslo čtyři. Jsem Kojot Peterson a právě vstupuji do ringu s... tropickou kodulkou. Jedna! Dva! Pojďme na to.

Tři. Ach, bože. Strašně mi buší srdce. Bože, vidím, jak se jí úplně vzdouvá zadeček. Asi mi vyskočí srdce z těla. - Každým okamžikem to bude. - Ano, každou vteřinou mě bodne. Kouše mě do kůže. Hryže na okraji nádobky a snaží se dostat ven. Její žihadlo bude něco jako malá hypodermická jehla, která mi projde kůží.

To je hrozný tlak. Sklo se začíná pomalu mlžit kvůli teplotě mého těla, takže myslím, že zkusíme raději plán B, kdy budu kodulku držet entomologickou pinzetou. Myslím, že mě už nebodne. Byla tu uvězněná asi dvě minuty, a nepokusila se použít žihadlo. Pouze se snažila osvobodit.

Takže teď přetočím svoji ruku a dostanu kodulku zpět pod kontrolu. Připraveni? Raz, dva, tři. Jak se cítíš? Hrozně nervózně a srdce mi buší jako divé. Myslím, že bych si měl minutku odpočinout, jenom aby se mi opět zklidnit tep. Dobře. Vypínám GoPro Nuže, abychom se pohnuli, zkusím kodulku přidržet entomologickou pinzetou...

u své ruky a nechat ji, aby mě bodla. Myslím, že takhle by to už mohla udělat. Vydrž chvilku, potřebuji vteřinku, srdce mi asi... - V pořádku? - Mám závrať, je mi mdlo. Když se ve hmyzím světě extrahuje jed z brouků nebo pavoukovců, chycení pinzetou je zaručený způsob, jak je donutit použít žihadlo. Myslím, že všichni víme, co bude následovat. Tohle je šílené, lidi, šílené.

Jestliže jsem takhle nervózní kvůli kodulce, neumím si představit, co se mnou udělá vosa hrabalka nebo mravenec paraponera. - Dobře. - Nevěřím, že to chceš opravdu udělat, to žihadlo je obrovské. To zvládneš. To zvládneš. Takže to žihadlo ti probodne kůži? Ano, půjde až pod kůži. Jsem připraven.

- Dobře, jdi na to. - Tak do toho. Připravte se. Takže ještě jednou a tentokrát lépe. Jsem Kojot Peterson a chystám se vstoupit do ringu se zabijákem krav. Připraveni? Jsi připraven ty? Ne, na tohle nebudu nikdy. Jedna...

dvě... tři. V pořádku? Můžeš natočit, jak si ji položím na ruku... Jdeme na to. ...třesoucími se prsty? Teď. Dobře, už jsem zpátky. Jsi v pořádku?

Jak se cítíš? Vydržte. Dejte mi chvilku. Bože! - Jsi v pořádku? - Celkem. Co cítíš, jaké to je? Vteřinku, ještě vteřinku. Panebože, lidi, tohle je opravdu strašné.

Dejte to pryč. Musím trochu zmírnit tlukot svého srdce. Zkuste zabrat místo vpichu zblízka, potřebujeme vidět, jestli je tam krev. Rychle to zaber, jinak budeš muset s tou kamerou běhat za mnou. Přesně tady. - To je místo, kam tě bodla? - Přesně tam. Cítím, jako by...

Cítím, jak se mi to šíří pod kůží. Pořád dál. Cítím, jak mi to prostupuje rukou. Budeš v pořádku? Říká se, že žihadlo od kodulky intenzivně bolí asi 30 minut. Řeknu vám, že tohle je nejhorší žihadlo, jaké jsem kdy schytal. O tom není pochyb. Horší než mravenec sběrač, horší než ohnivý mravenec. Připadá mi, jako by mě bodala pořád a pořád dokola.

Můžete vidět, jak se mi začíná tvořit podlitina. Pane jo, fakt je vidět. Popiš ten pocit. Je to jako pulzující nebo bodavá bolest? Je to, jako by ta bolest sálala. Něco jako křeč ve svalech, která se neustále zvětšuje, rozšiřuje a pulzuje. Je tohrozně silné. Už chápu, proč se jim říká zabijáci krav.

To je tak silná bolest. Jak dlouho už to trvá? - Asi sedm minut. - Sedm minut? Říká se, že tahle bolest vydrží půl hodiny. Takže mám před sebou ještě 23 minut. Ještě 23 minut. Kromě přípravy na mravence paraponera jsem se nechal kodulkou bodnout, abychom všichni viděli, jak působí její jed.

Už uběhlo 25 minut. Má ruka je pořád v jednom ohni. Šílené na tom je všechno tohle zarudnutí, které se zformovalo kolem rány. Přesně tady je místo vpichu, které je nateklé a citlivé. Můžete vidět, jak je celé okolí po bodnutí rudé.

Potím se. Mým cílem bylo co nejlépe popsat bolest, kterou jsem pociťoval. Pořád mě to bolí, rozhodně stále cítím bolest, ale už to není tak strašné jako na začátku. Zajímavé je, že celá oblast kolem vpichu mě brní, jako by mě tam píchaly tisíce malinkých jehliček. A jak můžete vidět, všude se mi tvoří malinkaté červené tečky. Předpokládám, že to jsou místa, kde se mi šíří jed.

Musím říci, že to bylo rozhodně velmi bolestivé bodnutí. Zabiják krav dostál svému jménu – je to hmyz s jedním z nejbolestivějších žihadel. Možná je na čtvrté příčce nejbolestivějších hmyzích bodnutí, ale pro mě je momentálně číslo jedna. Jsem nyní o krok blíže k žihadlu paraponery, ale ještě před tím se střetnu s vosou hrabalkou.

Mám takový pocit, že to bude opravdu zlé. Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Pryč odsud. Kodulka je stěhovavý obyvatel země, který se živí převážně nektarem.

Proto zde není jediný důvod, proč byste se jí měli bát. Pokud žijete nebo se pohybujete v jejím teritoriu, určitě se budete chtít vyhnout jejich žihadlům. Takže si nezouvejte boty a vše bude v pořádku. Pokud vám přišlo bodnutí kodulkou bolestivé, podívejte se na kompilaci mých nejhorších kousnutí, štípnutí a bodnutí, kterými se posouvám vstříc mravenci paraponera.

A nezapomeňte si mě přidat do sledovaných sérií, a sledovat tak mě i můj štáb při natáčení Breaking Trail.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

http://pmczech.webnode.cz/products/nas-bodavy-a-kousavy-hmyz1/ , Zajimavý odkaz ve kterém je i intenzita bolesti uštknutí :) , nechtěl bych se tim nechat bodnout a nejsem duševně chorej tak se tim ani dobrovolně nikdy bodnout nenecham :D ale podle mě trošku přehrává " přece je to jen show " když Vosík bolí stejně podle téhle škály (a myslim si že žihadlo od týhle mrchy tu schytal skoro každej jen si to splet s vosou) a hrabalka co tu volně žije dokonce bolí ještě o stupeň víc takže druhej "nejkrutější" hmyz na světě máme v našich lesích. No mam chuť jí chytit a poslat jí tomu exotovi expresem do USA :D :D

00

Odpovědět

tak v tom intro je spoiler ze ho ta panaponera stipla a nemoh hejbat rukou Nový pořad Brave Wilderness se blíží!

00

Odpovědět

kdy bude ten mravenec panaponera?

00

Odpovědět

Toto video ukazuje jeden skrytý fakt, kterého si málo kdo všimne. Že se tomu hmyzu vůbec nechtělo dobrovolně bodat. Je to přesně ten případ, když do místnosti vletí vosa a všichni, zcela zbytečně, jančí jak pominutí. Já vosu lehkým pohybem ruky nasměruji zpátky k oknu a ta v pohodě odletí (mimo jiné docela mám úspěch i u velkých much, masařek :-). Je pravda, že ze sršně mám větší respekt, ale jen proto, že je větší, ovšem jeho bodnutí je prý méně bolestivé, protože má prý méně jedu. Důležité je, abyste je příliš nepodráždili...

170

Odpovědět

Máš pravdu. Ve většině případů je panika to nejhorší co můžeš udělat. Děda byl včelař a běžně byl u včel bez kukly a jen málokdy ho bodla. Na druhou stranu jel bratránek na motorce a včela ho bodla do krku 2 týdny byl v nemocnici a z toho i jeden den na aru. Respekt je tady určitě na místě.

50

Odpovědět

jen k tomu srovnání bodnutí sršně a vosy. Potvrzuji, že zatímco sršní bodnutí se pohybuje někde na hranici snesitelnosti, vosí bodnutí je daleko za ní.

10

Odpovědět

+kokoczeTak to jsi mel stesti, ja na srsne sednul a zlata vosa i 10 kamaradkama...mel jsem razem tri pulky....u me nejvic srsen vcela a vosa je az posledni...

00

Odpovědět

Ano, je pravda, že by se neměl provokovat nebo panikařit. Na druhé straně se opakovaně stává, že si hmyz nevšimnete, takže se stačí poškrabat, opřít nebo udělat pohyb, který ten hmyz nečeká a cítí se jím být ohrožen.

10

Odpovědět

tak to je dobrá herečka

48

Odpovědět

Natoč video porovnáme .)

180

Odpovědět

11:42 chyba v titulcich: Připadá mi, jako >>m

02

Odpovědět

Jmenuji se 4n0nym a vůbec mně nezaujal obsah videa, ale přišel jsem sem hledat chyby a upozorňovat na ně. Alespoň mám nad čím večer masturbovat.

22

Odpovědět

Jenom doplnim, ze EpiPen co tam ma, neni protijed, ale akutní léčby těžkého alergického šoku nebo alergické reakce způsobené napriklad hmyzím bodnutím. Je v nem obsazeny epi nefrin - adrenalin.

260

Odpovědět

fííííha to jsem ani netušil že něco takového existuje. Palec pro tebe už mačkám :)

50

Odpovědět

Ten člověk je naozaj k***t. Prečo to všetko robí? Kvôli penizom? Nabudúce sa snáď nechá hryznúť drevokocúrem, aby si na nájom zarobil.

825

Odpovědět

Třeba proto aby ukázal, že nemáš fňukat, když tě ďobne včelička.
Taky jako ukázku toho, že na týhle planetě tě nemá cokoliv menšího než ty prakticky šanci zabít.

48

Odpovědět

+Zlý KůňHmm, nech se kousnout Černou vdovou.

20

Odpovědět

Každej má nějakou práci at se zdá blbá nebo ne. Někdo zachraňuje na moři migranty a někdo se nechává bolestivě bodnout zvířatama. Koho obdivuju víc? No rozhodně Kojota, protože jeho práce je pro lidstvo užitečnější.

148

Odpovědět

*kojot

40

Odpovědět

A tohle tě vážně baví? Ty ani nejsi opravdový troll, ty si jenom hraješ na trolla. S okopčeným nickem (není to ani z poloviny tak nápadité jak si myslíš) a jenom hloupými urážkami, které ani nejsou vtipné, ale prostě jenom otravné. Prostě a jednoduše: Jdi se radši zabít; uděláš tím službu sobě i svému okolí.

01

Odpovědět

Myslím že je blázen. Na druhou stranu je blbost po zásluze odměněna :)

100

Odpovědět

Schmidt sting pain index mě naučil jednu věc: Je nemoudré nasrat Justina Orvela Schmidta

40

Odpovědět

Dobrý video, sice to umělé natahování mě sere, ale jako dobrej fetiš.

123

Odpovědět

Týpek mi připoměl tu scénu "Neolizujte zábradlí chlapci!" Prostě exibicionista. Ještě řekne, že většina těch nebezpečných tvorů se člověku vyhne, takže on musí naběhnout s pinzetou, až mi bylo hmyzáka líto

124

Odpovědět

Parádní! Prosím, přeložit i další videa od něj a jeho týmu!

84

Odpovědět

Magor, takto hazardovat se životem! Zase jeden z dalších "dobrodruhů" na hranici svých možností..

39

Odpovědět

15 minútové video o jednom bodnutí. Čakal som viac. Toto nie je náučné video o prírode, toto je Jackass pre kvázi-intelektuálov.

299

Odpovědět

Má spoustu dalších videí, která nejsou jen o tom, že ho něco bodne. Jen nám přišlo tohle na začátek takové akčnější, takže jsme začali překladem právě tohoto. ;-)

136

Odpovědět

+BugHer0Pravda, na některých videích se nechá od něčeho kousnout :)

131

Odpovědět

+Mike.HavliczekJo, úplně všude. I když třeba sbírá vodní slimáky, plave s rejnokama, mazlí se s liškama, dovádí s ocelotem apod. :-)

93

Odpovědět

+BugHer0akcnejsi ? :D dyt u toho usinam ! :D

57
Další