ChobotniceLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:5 238

John Oliver má rád zvířátka. Někdy až znepokojivým způsobem. A pro chobotnice má evidentně obzvlášť slabost, protože jim věnoval tento celý internetový speciál.

Poznámka:
Píseň Paradise by the Dashboard Light nazpíval zpěvák s pseudonymem Meat Loaf, tedy česky sekaná.
Disociativní fuga je neurotická porucha s rysy disociativní amnézie, přičemž postižený člověk náhle odcestuje z domova nebo z místa pracoviště.

 

Přepis titulků

Zdravím, internete. Já jsem John Oliver z Last Week Tonight. Zrovna máme pauzu, ale stejně vám chci něco dopřát, protože se bojím, že když si mě lidé přestanou všímat, zemřu. Konkrétně jsem chtěl pohovořit o chobotnicích. Anglický plurál není octopi, to je latinská přípona. Anglický výraz octopus je z řečtiny. Řecký plurál by zněl octopodes, ale to pořád není ono, protože slova přejatá do angličtiny získávají anglické přípony, proto je anglický plurál octopuses.

A teď víte, jak ukončit rande za deset vteřin. A než začneme, jsem si plně vědom toho, že je oceán plný úžasných zvířat. Oceán je, jak víme, velký mokrý odpaďák s těmi nejpodivnějšími božskými omyly. Jako je třeba garnát zvaný pistolník. Nohatá potvůrka s jedním velkým klepetem, kterým dokáže chňapnout tak silně, že tím omráčí svou kořist. Jo, má místo ruky pistoli. Pak tu máme „putující sekanou“, hrbolatého měkkýše s tvrdými zuby, a ne, jak se zdá z názvu, zpěváka Paradise by the Dashboard Light s disociativní fugou.

Ale o nich mluvit nebudu, protože chci mluvit o chobotnicích, námětu, mimo jiné, příšerné písničky od Beatles a letošního vítěze Oscara, filmu Moje učitelka chobotnice, dokumentu o chobotnici a ničem jiném, co by stálo za řeč. O chobotnici, které filmaři ani nepoděkovali ve své děkovné řeči, což není jen nevděčné, ale je to i přímý důkaz, že se chobotnicím nedostává uznání, jaké si zaslouží.

Fakt nechápu, proč chobotnice nejsou nejoslavovanější zvíře na internetu, zvlášť když je o nich každá zajímavost naprostá pecka! Mají tři srdce, modrou krev, zobáky, mají obrovský mozek, který vlastně ovíjí jejich jícen. Přesně tak. Když chobotnice spolkne sendvič ze Subwaye, dostane otřes mozku. A věděli jste, že dokážou měnit tvar, barvu i strukturu? Protože dokážou. Například tato rostlina.

Ne, kecám, je to zatracená chobotnice! Tady je chobotnice, co vypadá jako kámen, pak si to rozmyslí a vypadá jako další rostlina. Neuvěřitelné! A to není všechno. Některé z těchto lstivých dud jsou přímo zvěromágové! Chobotnice maskovaná napodobuje živoucí, pohybující se zvíře. Tahá svá chapadla za svým tělem a plave jako jedovatý platýs zvaný jazyk modrolemý. Jindy, když ji někdo napadá, schová šest chapadel do díry v zemi a zbylá dvě chapadla zvedne, aby vypadala jako jedovatý pruhovaný mořský had.

Norman neví vždy jistě, co napodobuje. Zpozoroval tuto chobotnici, jak cupitá po mořském dnu jako nějaký chlupatý krocan s lidskýma nohama. Ano, takže chobotnice maskovaná se jen tak potlouká po dně a vymýšlí si nové mazlíčky. Chlupatý krocan s lidskýma nohama? Sem s ním! No tak! Jaké jiné zvíře se takhle dokáže kamuflovat?

Chameleon? Ať se jde bodnout! Vidím ho přímo tady. Co uděláš, chameleone? Pomalu se změníš na jiný odstín zelené? Jsi nicka! Ledaže… Pane jo, celou dobu to byla chobotnice. Důmyslná, nádherná, chytrá holka. Ale některé chobotnice se nemusí měnit na jiná zvířata, aby zaujaly. Některé jsou impozantní, aniž by se musely snažit. Třeba Wunderpus photogenicus. Zde ji vidíte v plné kráse. Bez přehánění.

„Existuje chobotnice jménem Wunderpus photogenicus“ je ten nejlepší sled slov, na jaký jsem kdy narazil. Legálně tuto věc můžete oslovovat jen dvěma způsoby. Buď Wunderpusi photogenicusi, nebo královno a hned musíte dodat: „Můžu vám něco donést?“ Řeknu vám, o čem o lidech pořád přemýšlím. Naše prostá existence není na pohled zajímavá. Ti nejzajímavější z nás musí vyvinout obrovské úsilí, aby byli aspoň ucházející.

Ale většina z nás vypadá jako nic. Prostě… nic. V nejlepším možném případě jsme jen shlukem rour, odfláknutých rour. Nerad se na lidi dívám, všichni vypadáme strašně. Ale Wunderpus photogenicus, co si vykračuje mezi skupinou úhořovců? To je ale krasavice! A vím, co si myslíte. Myslíte si: „Jen mluv dál o chobotnicích, Johne, jde ti to skvěle.“ Já vím, budu, díky. Říkal jsem už, že jsou chobotnice chytré?

Tato se naučila použít dvě skořápky od kokosu a proměnit se v kutálející se tank. Používání nástrojů, zmrdi! Používání nástrojů! A nejsou jenom chytré. Zdá se taky, že některé chobotnice si myslí, že jsme idioti. V 50. letech se vědci snažili naučit tři chobotnice, aby zatáhly za páku výměnou za jídlo.

Dvě to tak dělaly. Ale jedna z nich jménem Charles strávila výzkum tím, že ničila vybavení a opakovaně na vědce cákala vodu. Charles byl moc dobrá chobotnice a měli bychom se o něm učit ve škole. O chobotnicích bychom se měli učit všechno, protože každá zajímavost i video o nich jsou skvělé, dokonce i ty divné. Podívejte se na toto velmi znepokojivé video muže, který nechal roztomilou chobotničku vlézt mu do pusy a zase vylézt.

Varuju vás, v tom videu se stane to, co jsem teď popsal. Je na to hezký pohled? Ne, samozřejmě že není. Ale víte, na koho se nezlobím? Na tu chobotnici. Ta chobotnice neudělala nic špatně. To video mohlo být lepší, jen kdyby ten muž zemřel. Tak to cítím. Nemám proti tomu nesporně pitomému muži nic, jen by byla sranda, kdyby šel plavat, spatřil chobotnici, navedl ji do svý blbý pusy, natočil to a pak prostě umřel.

Navždy. Byly by z toho skvělé konverzace. Potápěč Trevor má dnes pohřeb. - Zadusil se chobotnicí. - Panebože. - Zažaluješ restauraci, kde se to stalo? - Je to trochu složitější. Na základě dosavadních informací nesouhlasím, rozveď to, prosím. Plaval, otevřel pusu, nechal si chobotnici vlézt dovnitř a nemohl ji dostat ven, protože chobotnice jsou silné a taky to jednou rukou natáčel. Aha, myslel jsem, že budu mít spoustu otázek, ale mám dvě.

Můžu to video okamžitě vidět a je ta hrdinná chobotnice v pořádku? Díkybohu, pro naše účely, je ten muž v pořádku. Nejspíš. Částečně proto, že chobotnice jsou zvědavé, a ani zbla zlomyslné, navzdory tomu, co vám tvrdí bulvární zpravodajství, např. „Geolog zbit nejnaštvanější chobotnicí na pláži“. Chcete vidět video? Samozřejmě že jo. Tady je. Panečku. No jo, panečku.

Vím, že někteří by taková videa mohli využít jako důkaz, že jsou chobotnice zmrdi, ale popravdě, kdyby byly na pláži dvě osoby a jedna natáčela tu druhou bez dovolení, kdo je ten opravdový zmrd? Názor této show a YouTube a HBO a ostatních obrovských megaspolečností, co nás zrovna vlastní, je, že ten týpek, co to točí, je zmrd, a když už jsem v tom, doufám, že je ten chlap taky mrtvej. Fakt. A o chobotnicích vám toho můžu říct ještě tolik. Ještě jsem se nedostal k tomu, že chobotnice velká má až 2 240 přísavek, kterými může zvedat objekty a také chutnat.

Myslíte, že jsou palce takový terno? Palce? Zavolejte mi, až dokážete ochutnat 2 000 kousků pizzy bez použití pusy, vy zatracení idioti! Ale hele, Ameriko a v určitém rozsahu světe, v tomto díle, a svým způsobem celý svůj život, se vám snažím říct, že chobotnice jsou super. Kočky kralují internetu už příliš dlouho a je nejvyšší čas, aby se dostalo na chobotnice.

To je vše. To je vše, co se snažím říct. Chobotnice jsou super. Nikoho nevyzývám k akci, nepřivedu sem obrovského chobotničího maskota, do prdele, to je dobrej nápad, to bych měl zařídit, jen doufám, že vám chobotnice po tomto videu přijdou zajímavější než před jeho začátkem. Děkuji vám za zhlédnutí, vrátíme se 25. července, pokud mě tedy předtím nezavraždí chobotnice, a bože, v to doufám.

Nashle! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Se divím, že nemluvil i o chlápkovi, který měl doma chobotnici v akvarku a pak zjistil (dle domácí kamery), že v noci vylezala z akvarka a studovala naše (suchozemské) prostředí :) :)

50

Odpovědět

nemas nejaky link ?

00

Odpovědět

+___Nevím, jestli je to to, o čem mluvil panzvedavy, ale já před nějakou dobou narazila na dokument Octopus in My House: https://www.dailymotion.com/video/x7ie2h4

10

Odpovědět

Nebo Paul the Octopus, který s úspěšností 85% (12 ze 14) předpověděl výsledky FIFA 2010.

00

Odpovědět

Zajímavé video.
Hned jsem dostal chuť na smaženou chobotničky.

37