Uganda a Pepe Julian OnziemaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:5 180

Tentokrát vám přinášíme dva archivní díly z 29. června 2014 – první klip vznikl přímo pro pořad vysílaný na HBO a týká se přísných antihomosexuálních zákonů v Ugandě a aktivismu Pepeho Juliana Onziemy. Druhé video obsahuje rozhovor právě s ním, který vznikl exkluzivně pro youtubový kanál pořadu.

 

Přepis titulků

Dnes v New Yorku proběhl pochod Pride, který završil měsíc velkého pokroku pro rovnoprávnost manželství v USA. Bílý dům stejnopohlavním párům uděluje nové benefity i ve státech, kde jsou tyto sňatky mimo zákon. Rovnoprávnost manželství je nyní uzákoněná v 19 státech a v District of Columbia a další přibývají. Je to tak. Už jsme skoro na půl cesty k celonárodní rovnoprávnosti manželství, což znamená, že otázkou začne být, který stát se přidá jako poslední.

Který by to tak mohl být, Mississippi? Nevíme. Nevíme, mohl by to být kterýkoliv, Mississippi. Vím, že je to trochu předčasné, ale myslím si, že to je jedna z chvil, kdy z této země můžeme mít radost. Rovnoprávnost zmítá národem a USA to dokázaly! Přivezte kapelu, přiveďte rokenrolového George Washingtona a americký dort.

Ano! Nevidím důvod, proč by tenhle pocit měl někdy skončit! Je to fantastické! Ano! Dobrá, dobrá, počkat. Zadržte. Zadržte. Protože tento měsíc bohužel zasáhly i méně dobré zprávy z jiných zemí. Nový předseda Valného shromáždění OSN vzbudil kontroverzi. Sam Kutesa z Ugandy byl zvolen do této především reprezentativní funkce, ale tisíce proti jmenování podepsaly petici kvůli ugandským tvrdým zákonům proti homosexualitě.

No, říkat ugandským zákonům „tvrdé“ není úplně adekvátní. Jako byste o Stalinovi řekli, že je to tak trochu mrzout, nebo o požáru ve firmě Triangle Shirtwaist „ups“ nebo o Titanicu, že šlo o „neuspokojivou dovolenou“. Pojďme se podívat na to, co ugandské zákony opravdu obsahují. V pondělí prezident Ugandy podepsal rozsáhlý zákon proti homosexuálům. Homosexualitu v zemi zkrátka zilegalizoval a zavádí kruté tresty odnětí svobody pro provinilce.

Takže morální oblouk vesmíru je dlouhý a Ugandě se obloukem vyhnul. A gayům kvůli tomu zákonu nehrozí jenom uvěznění. Od doby, kdy se dostal přes zákonodárce, se počet zaznamenaných perzekucí zvýšil o 750–1 900 % v porovnání s předchozími lety. Kdyby lidé z raného středověku postavili stroj času a vyrazili do Ugandy roku 2014, vystoupili by a řekli: Do prdele, nefunguje. Dobře.

Dobrej pokus. Nastupte zpátky. Možná si říkáte, jak může OSN dovolit zástupci ugandské vlády, která byla rovněž obviněna z korupce a brutálního potírání nesouhlasu, postavit se do čela Valného shromáždění? Sam Kutesa je vybrán bez hlasování. Výběr probíhá na základě geografické rotace a africké země se už domluvily, že bude jejich kandidátem. Takže je to v poho, prostě jsou na řadě. OSN tedy asi funguje jako rodinné filmové večery.

I když vaše malá sestřička vybere Můj malý Pony: Přátelství je magické – Princezna Twilight už potřetí, musíte se na to dívat, protože je ku*va na řadě. Fakt, že v 21. století má 81 zemí zákony, které staví homosexualitu mimo zákon, je neuvěřitelně depresivní, ačkoliv nám to svým způsobem připomíná, jaké štěstí máme, že žijeme tady, protože to přece, co se týče rovnoprávnosti manželství, Amerika to dokázala, nemám pravdu?

Ano! Ano, je tu můj trsající Lincoln! Tato bujarost se nám nikdy nevymstí! USA, USA! USA! Dobrá. Dobrá. Tohle je prostě skvělé. Jen pro zajímavost, odkud Uganda dostala nápad na tak nesnášenlivé zákony? Uganda měla zákony proti homosexualitě prakticky celé minulé století.

Byly zavedeny za starých britských koloniálních časů. Jejdamánku. Budu upřímný, být Brit je někdy jako být alkoholik. Když někdo řekne, že jste udělali něco strašného, jen odpovíte: Upřímně si to ani nepamatuju, ale jo, nejspíš jo. Jsem kretén, jsem kretén, co vám na to mám říct. Dobrá, takže v základu je to chyba Britů. Ale já teď žiju v Americe, takže se pořád cítím dobře, pokud mi tenhle pocit někdo za chvilku neuzme.

Podle aktivistů za práva homosexuálů je ironické, že to malá skupina amerických evangelikálů, kteří přišli do Ugandy, aby vystoupili proti homosexualitě, která už tehdy byla nelegální, dostala pronásledování LGBT komunity na novou úroveň. Počkat. Takže tím chcete říct, že to způsobila Amerika? Ne!

Ne! Ne! Vrať se do toho dortu! Vrať se tam a vypadni odsud! Vy všichni, vypadněte odsud a zamyslete se nad sebou. Hanba! Hanba vám! Hanba vám! Hanba vám! Dobře, dobře, takže se ukázalo, že američtí aktivisté proti gayům byli v Ugandě v předvečer přijmutí zákona. A pojďme se s jedním seznámit, Scottem Livelym.

Možná ho znáte jako extrémně pravicového křesťana, který chodí do televize a říká takovéto věci. Podle mě je pan Obama možná sám homosexuál. Hele, hele, hele, to neříkej. Není to pan Obama, ale prezident Obama. Prezident Obama je homosexuál. Říkej to správně. Trochu úcty. Pokud žijete v Massachusetts, možná Scotta Livelyho znáte jako šílence, který kandiduje na guvernéra a snaží se gayům uzmout duhu jako symbol s pomocí této písně.

Duha patří Bohu, nedotčená zlem, touhou! Pokud by Kermit tuhle píseň uslyšel, určitě by trval na tom, aby písní o duze bylo o jednu míň.

Scott Lively je očividně idiot. A naštěstí se mu tady můžeme jen smát. Nikdy nezastavíte AIDS, dokud nepřestanete homosexuální sodomii považovat za občanské právo a nezačnete ji považovat za druh chování, kterému je se třeba vyhnout. Ty jeho materiály to tam dobře rozsekávají. A co to, jak je HIV přenosné jenom mezi homosexuály, co? Je zapnutý?

Tenhle pán mi rozumí. Bohužel je to v Ugandě výrazně jinak. V Americe je nikdo, ale v Africe je tento extremista mluvčím a má možnost mluvit před celým parlamentem pět hodin. Nevím, co je více šokující. Fakt, že vůbec promluvil před parlamentem, nebo to, že to dělal pět hodin. Protože pokud ti z homofobie stojí péro 5 hodin, potřebuješ doktora.

A tam to pro něj neskončilo. Scott Lively vystoupil v ugandské televizi a pořádal seminář pro ugandské vládní úředníky. A tady už to se Scottem Livelym nebude taková sranda. Stále více jsou lesby sexuálně obtěžovány jinými ženami. V USA je to stále běžnější. Jak se opovažujete stavět na roveň homosexualitu a pedofilii? No protože jsou srovnatelné. Mají velmi malý smysl pro soucit. To ve Rwandě se stalo nejspíš kvůli těmto lidem.

Jsou to nacisti. Nacisti. Jako kdyby snědl nejurážlivější sadu Magnetické poezie a pak ji vyzvracel na své publikum. A v průběhu toho roku byl zaveden ugandský antihomosexuální zákon. A pro zajímavost, Lively tvrdí, že ho neschvaluje, a odmítá, že na něj měl jakýkoliv vliv. Nepodporuji a nikdy jsem nepodporoval tvrdé tresty typu dlouhého odnětí svobody. To nepodporuji.

Nikdy jsem to nepodporoval. Ne, samozřejmě že ne. Jen jsi říkal: Hele, gayové jsou nebezpeční, zákeřní nácci, s touto informací naložte dle svého, Lively se loučí. Lively se loučí. Proč teď vycouvávat? Postav se za to! Pokud Bůh gaye nesnáší tak, jak myslíš, bude na tebe dost naštvanej, žes to nedotáhl do konce. Ale nejde jen o Scotta Livelyho. Jeden z ugandských nejpřednějších antihomosexuálních kazatelů je pastor Martin Ssempa.

Poslechněte si ho na jednom z jeho milých kázání. Víte, co dělají v ložnici? Vyhledal jsem si to a shromáždil jejich informace. Začínají tím, že se sebe dotýkají a čuchají k sobě. Musím říct, že na antihomosexuálního pastora se dost rychle dostal k velkému obnosu fetiš porna. Fakt pohotový, tady to máme. Martin Ssempa není Američan.

Ale v minulosti obdržel financování od křesťanské církve Canyon Ridge v Las Vegas a americké vlády, která jeho organizaci přidělila 40 000 dolarů na výuku o abstinenci, které nejspíš zodpovědně utratil za gay porno pro svá kázání. Ale pokud chcete jednoduché shrnutí depresivního rozsahu amerického kulturního vlivu na ugandskou homofobii, je to toto.

Na začátku byl Adam a Eva, ne Adam a Steve. Jasně. To není ugandské rčení. Řeknu vám tři jména, která nejsou v Africe zrovna častá. Adam, Eva a Steve. Očividně americké skupiny uznaly, že homofobní trh v Americe slábne, a tak se ho snažily nabídnout jinde, což znamená, že do Afriky neposíláme jen trička týmu, co prohrál Super Bowl, ale taky prohrávající politické filozofie.

A ačkoliv USA v reakci na tyto zákony nyní zavádí sankce, je to problém, který si bude Uganda muset vyřešit sama. A možná se blýská na lepší časy, protože když jsme dělali rešerši k tomuto dílu, našli jsme klip z jedné ugandské ranní show, kde vystoupil transgender aktivista za lidská práva Pepe Julian Onziema. Pepe Julian Onziema, děkujeme, že jste přišel. - Díky za pozvání.

- Dobré ráno. Proč jste gay? Páni. Takže do toho jdeme prostě po hlavě. Žádné rozehřívací otázky, přímo k jádru věci. A to udalo tón hodinovému maratonu sebeovládání tohoto aktivisty. Nemyslíte si, že by gayové, homosexuálové, lesby, transgender lidé měli být okamžitě přeorientováni? Spíš než dostávat takovéto uznání, protože je společnost považuje za nepřirozené, za lidi, kteří jsou možná ztracení.

Simone, vy tu teď se mnou sedíte. Jak je to nepřirozené? No, to je přirozené, jen jsem zmatený. Zmatený? Ale o to jde. Pokud vás něco mate, automaticky to nezavřete za mříže. Jinak by americké věznice byly plné kávovarů Keurig. Počkat. Nejdřív vodu a pak hrnek? Musíš zvednout to víko?

Zavřete ty čáry máry za mříže! Je to špatně. Je to morálně špatně. Bojím se. Ale musí se mu opravdu uznat, že Pepe Onziema kupodivu zachovával klid celou dobu. Proč rekrutujete chlapce a dívky do tohoto gay aktivismu? Žádné rekrutování neprobíhá. Ani mladých lidí, ani dospěláků, ani ničeho podobného. Co je to rekrutování?

Když se mě ptáte na rekrutování, co tím myslíte? Myslím tím, že se je snažíte zavést do svého systému. Učíte je, co dělat, jak s tím naložit. To neděláme. Jak si může lidská bytost zachovat takovou úroveň klidu a říct „To neděláme“ místo „Co máte ku*va za problém“? A bylo to ještě horší. Bylo to ještě horší, když se k nim přidal samotný Martin Ssempa, který se objevil s taškou plnou zeleniny a spoustou otázek.

Používají věci jako banány. Používají mrkve. Používají banány. Používají okurky. A přidávají k tomu ty kovové a strkají je do sebe. - Toto jsou nástroje, co používáte. - To je zelenina. Ano. Jím to ze svého talíře. Pepe Onziema je Gándhí Ugandy.

Je to UGhándí. A je mi velkou ctí, že k nám dnes večer přijal pozvání. Přivítejte Pepeho Juliana Onziemu. Prosím. Pepe. Mockrát děkujeme, že jste přijal pozvání. Má první otázka musí být, proč jste gay?

Ne, ne, jen jsem si myslel, že takhle začínají všechny rozhovory v Ugandě. Klíčovou otázkou je, jestli si myslíte, že by byl tento zákon uzákoněn, kdyby do toho nezasahovaly USA? Odpověď je ne. Nestalo by se to, kdyby do toho nezasahovaly USA. Říkám to proto, že jsme spoustu let měli trestní zákoník a dělali jsme průzkum, kolik lidí bylo odsouzeno na základě našeho trestního zákoníku.

A byl tam nejspíš jen jeden případ. A ta osoba si trest neodseděla. Takže… ne. Ale není to o tom, jestli jsou zákony schváleny, že ne? Je to o přidruženém podněcování k nenávisti.

To může napáchat mnohem více fyzických škod než hrozba odnětí svobody. Naprosto. Samozřejmě spousta z nás pod trestním zákoníkem trpěla. Tím způsobem, jak to bylo veřejnosti prezentováno. Spousta z nás čelila vystěhování, bití na ulici, svévolnému zatýkání atd. Ale to se začalo stupňovat, s vaším vlivem se to změnilo. - I když vy jste z…

- Z obou. Jsem obojetný. To semínko jsem zasadil jako Brit a teď jako Američan jsem to semínko pěkně pohnojil. To ano. Takže nemáte zač a omlouvám se v obou případech. Omluva to nespraví. Zbožňuju to, že v tom videu jsme viděli neuvěřitelné sebeovládání, ale do mě se obouváte: Jo, řekneš, že ti to je do p*dele líto. Jste v Ugandě v bezpečí?

Hádám, že odpovědí na to je: Moc ne. Je to pravda? Moc ne. Nejsem úplně v bezpečí. Ale do určité míry jsem v bezpečí, protože si stojím za svým, nezměním se, protože mám strach. Nebudu… ze země utíkat.

A to, že vy o mně víte, je pro mě druhem obrany. Každý den se za sebe ohlížím. Ale… neexistuje jiné místo, kde bych byl radši, než být tam a ujistit se, že bezpečí, co potřebuju, je přímo v zemi. To je prostě… Nedokážu vyjádřit, jak moc… Nedokážu vyjádřit svůj dík za to, že jste přišel, a jak moc obdivuju, že se vracíte do Ugandy.

- Můžu se napít vody? - Jistě. Zůstal byste ještě chvíli, abychom udělali rozhovor pro web? - Určitě. - Skvělé. Pokud se chcete podívat na delší verzi rozhovoru, zamiřte na tuto adresu. Velký dík Pepemu Julianu Onziemovi. Vykročte dobře do nového týdne. Příští týden máme pauzu, uvidíme se za dva týdny. Dobrou noc! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsou teď nějak často ty archivní epizody.

00

Odpovědět

To, co řeknu, je jen můj dojem, muselo by se to ověřit, ale podle mě to bude podobné jako v loňských letech. Jen tehdy, když nová epizoda LWT zrovna nebyla, tady na webu prostě vyšlo jakékoliv video a do nepřeložených starších dílů se vůbec nelezlo. Takže proto to tak teď možná působí.

00