Eurovize a krymská minceLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:5 555
Pořad Last Week Tonight si opět dává pauzu, proto znovu saháme do archivu. Tento úryvek pochází z 3. epizody 1. série, která měla premiéru 11. května 2014 a aktuálním tématem zrovna byla Eurovize a ruská anexe Krymu. A právě ukrajinská a ruská píseň, které v Eurovizi soutěžily, nabízely symbolické přesahy k tehdejší politické situaci.

 

Přepis titulků

Dnes ráno proběhlo na východní Ukrajině referendum, zda se má připojit k Rusku. Ale napětí vyvrcholilo velmi neobvyklým způsobem včera v noci. Dobrý večer, Evropo! Vysvětlím to. Každoročně se pořádá něco, čemu se říká Eurovize. Pořádá se jednou ročně a je to jednoduše to nejšílenější, co kdy uvidíte. 37 evropských zemí v zásadě nechá vyprchat tisíce let etnických a náboženských sporů a místo toho vytvoří řadu bizarních tříminutových písňových pohrom.

Jen se smějte, ale všichni budete příští týden v klubu tancovat s máselnicí. Jen to vytluč. Jen to vytluč. Zakruť tím a vytluč to. Ve včerejším finále Rusko soupeřilo s Ukrajinou a pro jejich písně hlasovaly všechny soutěžící národy.

To znamená, že tato soutěž měla větší mezinárodní dohled než volby o odtržení Krymu. Nejdřív byla na řadě Ukrajina, jejíž píseň zahrnovala týpka v pozadí běhajícího v kolotoči pro křečky. A pokud už to nebylo trefné shrnutí jejich aktuální politické situace, poslechněte si toto. Tik ťak, slyšíš, jak říkám tik ťak. Jejich píseň se jmenuje Tik ťak, což je prakticky odpočet k výbuchu.

Nato Rusko odpovědělo písní, kterou zazpívala 17letá vlasově siamská dvojčata a jejíž text zní, a přísahám, že si nevymýšlím: „Překroč hranici, krok za krokem, možná přijde místo, možná přijde čas, možná přijde den, kdy budeš mou.“ To je v podstatě anexační hymna.

A nemůžete po lidech z východní Ukrajiny chtít, aby si mezi těmi písněmi vybrali. Obě jsou až moc dobré! Prostě běžte válčit. Jen běžte válčit. Celý kontinent by měl zase válčit, jen ať se Evropa znovu rozeštve. Jediná možnost, jak tomu zabránit, by byla, kdyby Eurovizi vyhrál tak neskutečně báječný člověk, že by veškeré napětí odehnal mrknutím oka. Drag queen Conchita Wurst soutěž vyhrála za Rakousko. Je to opravdu něco.

Diva vyhrála s písní Rise Like the Phoenix. Tato noc je věnována všem, kteří věří v budoucnost míru a svobody. Víte, kdo jste. Jsme jednotní a jsme nezastavitelní. Víte co? To je úžasné. Zdá se… Zdá se to jen mně, nebo se mezi Conchitou a Michaelem Samem z celého světa během 24 hodin najednou stalo lepší místo k životu?

Ale jdeme dál… Byl to také důležitý týden pro Vladimira Putina, který navštívil Krym kvůli dlouho odkládanému vítěznému turné po nejnovějším ruském území. Putin promluvil před desítkami tisíc lidí v Sevastopolu a začlenění regionu oslavoval jako návrat k mateřské zemi. Hele, dnes je Den matek. A není nic špatného na tom, když se k mámě nastěhujete.

Je jen trochu zvláštní, když vaše máti vyšle neoznačenou milici, aby vás k tomu donutila. A tam Putinovy oslavy neskončily. Vladimir Putin oslaví ruskou anexi Krymu se speciálně raženou stříbrnou mincí. Na přední straně vidíte jeho portrét a na té zadní mapu Krymského poloostrova. Mince váží takřka kilogram.

Kilogram? To není pamětní mince, to je pamětní poklop kanálu. Jsi si jistý, že chceš slavit až tak moc, Vladimire? Nerad ti to připomínám, ale to anektované místo je Krym. Na Ukrajině závisí 25 % krymského plynu, 90 % elektřiny a 70 % vody. Krym produkuje asi desetinu energie, kterou spotřebovává. Rusko očekává, že na Krymu utratí pět až šest miliard dolarů.

Pro Rusko to bude břemeno. Takže na Krym budou odtékat ruské finance i ruská pozornost. Gratulace, Putine, abys to Západu nandal, adoptoval jsi nemocnou kočku autonomních území. Viděli jste někdy obyvatele Krymu? Vypadají jako tenhle chlap. Tohle jsi vyhrálo, Rusko, tohoto muže a celou historii, kterou ztělesňuje jeho obličej. A chci, aby bylo jasné, že tento pán má zrovna velmi dobrý den.

Takhle na Krymu vypadá úsměv. A proč by se neměl usmívat, však jsou to jeho šestnácté narozeniny. Ale upřímně… Upřímně, pokud Rusko vyrazí minci ku příležitosti anexe Krymu, tahle mince by aspoň mohla být trochu přesnější. Krym býval kusem Ukrajiny. Ale po historické ruské invazi z roku 2014 je kusem historie.

A vy máte jedinečnou šanci vlastnit kus historie o tomto kusu historie díky „Pamětní minci bezcenné pusté pevniny“. Stejně jako území, které připomíná, je mince symbolicky impozantní, nemá absolutně žádnou hodnotu a stane se těžkým břemenem pro budoucí generace. Jedna strana postříbřené mince představuje úchvatný portrét Vladimira Putina, jak sedí bez trička na koni.

Druhá strana představuje Vladimira Putina, jak bez trička koně nese. Pokud si říkáte, proč na ní není mapa Krymu, je to proto, že Vladimiru Putinovi je Krym u prdele. A to přesně se píše v ruštině po hranách mince. Volejte nyní a objednávejte. Když to ale zvážím, nevolejte nyní.

Proč by tohle kdokoliv chtěl? Upozornění: Nejde o čokominci. Až Rusko během zimy přeruší dodávky paliva a pomoci, nejezte minci. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdo ovládá Krym a Sevastopol, ovládá Černé moře, kdo ovládá Černé moře, ovládá obchodní cestz z Evropy do střední Asie. A také plynovody a ropovody. Geopolitika v reálném světě se výrazně liší od ideologií všeho druhu. Rusko dneška je země bez ideologie, má jen své zájmy, nic víc. A ty bude bude hájit i vojesky.Smutné je, že s tím při naší podpoře převratu na Ukrajině nikdo z našich ani Evropských nebo Amerických politiků nepočítal. Ukrajina prohrává a za utrpení jejich obyvatel jsme zotpovědni i my. Měli bychom přijmout odpovědnost za svůj podíl na tom co se tam děje, to ale politici u nás nebo USA nikdy neudělají. Jadernou velmoc jako je Rusko není možné porazit jako Srbsko, Irák nebo Lybii. A proto bude lid Ukrajiny spolu s dalšími miliony lidí světa umírat a trpět pro zájmy a někdy jen rozmary mocností dnešního světa. Bůh ochraňuj lid Urajiny a celého světa, nečekají nás lehké časy. Svět není v pořádku, nevím co s tím. Kdybych věděl, řeknu to, ale nevím. Jen doufám. To je vše. Jdu spát, zítra musím do práce. Dobrou

50

Odpovědět

Tak jasně, že je Sevastopol "důležitý". A proto má i Rusko svou největší základnu flotily Černého moře v Novorossijsku. (Právě z Novorossijsku je to ke kavkazským republikám tak trochu blíž.)

A když si dva státy dávají "do úst", tak nechápu, jak (a) já/my mám/máme za toto nějakou odpovědnost;
(b) proč bychom my měli do tohoto stavu zasahovat.

10

Odpovědět

+LOdpovědnost za to nemáme, ale důvod, proč nějak reagovat je ten, že opak naznačí, že nám je vlastně jedno, co si nějaký stát bude dělat a jak moc překročí své pravomoci, hlavně pokud nepřišlápne prsty nám osobně. A až se to nakonec stane, bude už trochu pozdě.

Něco jako takhle poválečná báseň:
„Nejdřív přišli pro komunisty,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.
Pak přišli pro Židy,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.
Pak přišli pro odboráře,
a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.
Pak přišli pro katolíky,
a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.
Pak přišli pro mě
a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat.“

41

Odpovědět

+ThooA všimnul sis, že u nás žije 50 tisíc+ Rusů a 150 tisíc+ Ukrajinců (a 50 tisíc+ Čechů s ukrajinskými kořeny).

Jinými slovy poskytujeme bezpečný úkryt oběma národnostem, proč bychom tedy měli do rusko-ukrajinského konfliktu zasahovat. A komu bychom měli nadržovat?

11

Odpovědět

Nějak nevím co se tady hodnotí? Anexi Krymu nehodlám komentovat, ale navážení do místních lidí mě spíše nasral. Podívejte se jak to tam vypadá, polovina američanů by mohla závidět. Finále Eurovise (kterou nesleduji) znamená 26 zemí, ale za vším hledej politiku. Oliver byl fajn dokud se právě do politiky nemíchal.

18

Odpovědět

Byl fajn, dokud se do politiky nemíchal? A to bylo kdy?

20

Odpovědět

Tento úryvek pochází z 3. epizody 1. série, která měla premiéru 11. května 2014.

00

Odpovědět

Tím mě taky nasral. Prý "koukněte, jak tam lidi vypadají" a ukáže úplně normálního staříka. Za co se mu tím jako chce posmívat? Že je starej? Že není oblečenej v kvádru? Že má obyčejný oblečení?

Fakt ubohý.

00

Odpovědět

To byly časy. To byl ještě Oliver méně upjatý a negativní a více vtipný.

144

Odpovědět

A to je přitom zrovna tohle jeden ze slabších dílů.

22