Minimalizace rizikLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:5 290

Minimalizace rizik je politika v oblasti zdravotnictví, která se snaží zmírňovat škody rizikové až nelegální činnosti, kterou lidé provozují, včetně braní drog. V rámci těchto aktivit můžou být drogově závislým poskytovány čisté injekční stříkačky, případně zřizována místa pro braní drog pod dohledem školeného personálu. A to má samozřejmě i své odpůrce. John Oliver se na tuto problematiku dívá ve světle alarmujících statistik o nárůstu počtu smrtelných předávkování v USA za poslední roky.

Vysvětlivky:
CDC – Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí
FDA – Úřad pro kontrolu potravin a léčiv
AMA – Americká asociace lékařů

Přepis titulků

Dnešní hlavní příběh se týká drog. Často nám připomínali, ať je nebereme, takovýmito klipy. - Neberte drogy! - To ne. - Neberte je! Neberte drogy! - To ne. Dělají z vás hlupáka, když vám říkají: „No tak, nebuď posera!“ Buďte moudřejší a dodržujte toto pravidlo. Neberte drogy! Prostě jim řekněte, že máte lepší věci na práci. Super.

Každý přece ví, že nejlepší místo na šňupání koksu je lavička v obytné čtvrti za bílého dne. Dnes už si ani nemůžete dáchnout na verandě, aniž byste viděli teenagery, jak to tam sjíždějí jako na sjezdovce. Ale navzdory těmto pádným argumentům miliony a miliony Američanů stále berou drogy. A není těžké pochopit proč. Brát drogy může být velká zábava. Někdy tak velká, že vám zkurví život, protože ta pomádová podivnost se úplně nemýlí, když říká, že brát drogy může být nebezpečné.

V posledních deseti letech smrtelná předávkování stoupají a přinesly statistiky jako tuto. Podle CDC více než 100 000 Američanů zemřelo na předávkování drogami během dvanáctiměsíčního období končícího v dubnu, což je rekord. To je skoro 3× více než počet úmrtí při loňských dopravních nehodách a více než 2× tolik co počet zastřelených. To je ohromující.

A jen tak na okraj, je tak smutně americké být v šoku z toho, že něco způsobuje více smrtí než zbraně. Jsme jediná země, která si u toho řekne: Těžko se mi věří, že drogy zabíjejí více lidí než přirozená příčina smrti, tedy zabití málo regulovanými zbraněmi, kterému šlo zabránit. Pouliční drogy jsou momentálně hrozné svinstvo. Jsou tak kontaminované, že i jeden vědec z Yalu řekl: „Veškeré drogy jsou v tuto chvíli naprostý sajrajt.“ Za nárůst smrtelných předávkování může jedna konkrétní droga: fentanyl.

Je to syntetický opioid, který je často na předpis při operacích či na bolesti, ale všude jinde kromě zdravotnictví je nezákonně vyráběný fentanyl obrovský problém. Fentanyl a jiné syntetické opioidy jsou spojené s takřka ⅔ všech smrtí z předávkování za poslední rok.

Je sice pravda, že je fentanyl neskutečně účinný, větší problém je ale nebezpečně nekonzistentní způsob, jakým je tato droga v rámci nabídky distribuována. Buďto víte, že ji berete samotnou nebo s heroinem, ale nevíte, jak je silná, nebo vůbec nevíte, že ji berete. Tento opioid nacházíme v kontaminovaných dodávkách léků po celých Spojených státech.

Používají tabletovací stroje a vyrobené tablety pak vypadají jako běžně prodávané léky. Jednoho dne jsem na klinice přijal tři lidi. Všichni mi říkali, že brali oxykodon. Ale nikdo z nich neměl žádný oxykodon v moči, kterou jsme ten den testovali. Všechno to byl fentanyl. To není zrovna dobré. Obsah moči by vás měl překvapit jen tehdy, když zapomenete, že jste měli chřest, nebo při nejhorším, když z vás vyleze kouzelný školní autobus po hodině přírodopisu, která se příšerně zvrtla.

Když jsou drogy aktuálně tak závadné a nebezpečné, řekli jsme si, že bychom dnes měli mluvit o předávkováních a věcech, které bychom měli a neměli dělat, abychom jim zabránili. A začněme přiznáním chyb z minulosti, protože náš dlouholetý boj proti drogám je často poháněn strachem a dezinformacemi, což vedlo ke špatným opatřením.

Například v 80. letech rizika spojovaná s braním cracku, která byla reálná, byla tak nafouknutá, že z toho vznikaly alarmující titulky o generaci crackových dětí a s historkami typu „Crackovým dětem je pět a školy sbírají síly“. To bylo tehdy samozřejmě rasistické, ale od té doby to bylo navíc vyvráceno.

Ale panika vedla například k povinným minimům, což vedlo k masovému uvězňování, a k zákonům, které kriminalizovaly kdeco od drogových pomůcek až k místům, kde se drogy braly. A bohužel se podobná panika dnes točí okolo fentanylu. Ten je sice nebezpečný, pokud ho požijete nebo si ho vpíchnete, ale policejní složky tvrdí, že je nebezpečné být vůbec v jeho okolí. Třeba toto video z oddělení v San Diegu. Než vám ho ukážu, nebojte se, policistovi ve videu nic není.

Za chvíli vysvětlím proč. Strážník, kterého jsem školil, byl vystaven fentanylu a málem umřel. Našel bílou látku a měl podezření, že šlo o drogy. Testy potvrdily fentanyl. Je to velmi nebezpečná látka. O pár vteřin později zavrávoral a zkolaboval. Nebojte se, tomu policistovi nic není.

A hned by nás mělo zarazit pár věcí. Oddělení tu nahrávku zveřejnilo dobrovolně, ale také si dalo tu práci přidat k ní hudbu jako z domácí pohřební prezentace. Ale myšlenka, že by se strážník pasivně vystavil fentanylu a předávkoval se, je naprosto absurdní. Podle odborníků je technicky nemožné se fentanylu v prášku dotknout a pocítit jakékoliv účinky, natož se předávkovat, a museli byste být ve větrném tunelu s obrovským množstvím fentanylu, abyste se mohli předávkovat.

A „větrný tunel plný fentanylu“ je boží věta. Pokud k tomu přidáte „a potulných gangů“, máte větu, kterou by rasistickej strejda popsal Chicago poté, co se moc díval na Fox News. A tohle se neděje jen v San Diegu. Několik oddělení vydalo prohlášení o předávkování po kontaktu s pokožkou nebo inhalaci, což je, opakuji, prakticky nemožné.

Policisté mnohem spíše utrpěli panický záchvat, což dává smysl, jelikož byli vystaveni něčemu, o čem slyšeli, že je smrtící, pokud jste tomu nablízku. Je to tak všudypřítomné, že se to dostalo i do zápletky Spravedlnosti v krvi. Parťačka Donnieho Wahlberga na chvilku zvedne tác s fentanylem a tohle následuje. - Víte, čemu se vystavila? - Držela v rukou fentanyl. Co se děje?

Byla v pohodě a najednou nedýchá. Fentanyl je syntetický opioid, 50× až 100× silnější než morfium. Sebemenší kontakt může vést k předávkování. Je to absolutní kravina. Ale asi se nedá čekat víc od Tlapkové patroly pro dospělé. Jde mi ale o to, že je od policie velmi nezodpovědné, když tvrdí něco, co je medicínsky nemožné, a od médií zase to, že to rozšiřují. Zaprvé by to mohlo způsobit, že se lidé budou bát předávkovanému pomoci.

Proč byste někoho resuscitovali, když na sobě může mít smrt v prášku? A když se k droze chováte jako k biologické zbrani, obhajujete si tím použití ozbrojených sil. Před pár lety byl muži z Ohia prodloužen pobyt ve vězení za napadení policisty poté, co policie prohledala jeho auto a našla fentanylový prášek. Jen samotné vystavení fentanylu bylo považováno za napadení. A ano, pokud by byl fentanyl pravými neštovicemi v lahvičce, dávalo by smysl snažit se ho zcela zbavit, ale není.

Takže dává větší smysl zaměřit se na to, jak chránit ty, kterým předávkování hrozí, tedy lidi, co ho berou. Proto bude zbytek tohoto segmentu o minimalizaci rizik. Minimalizace rizik uznává to, že lide budou brát drogy a že někteří nemůžou nebo nechtějí přestat.

Takže místo toho, abychom je zatýkali, je možná lepší zmírňovat napáchané škody. Tento koncept už možná znáte třeba z programů na výměnu stříkaček, které lidem poskytují čisté jehly, a je dokázané, že výrazně snižují riziko přenosu chorob. A pokud doopravdy chceme snížit počet předávkování, můžeme zkoušet různé přístupy. Zaprvé: ověřování drog. Jde o prosté testování obsahu drog.

To se může dělat testovacími proužky nebo testovacími sadami. To jsou cenné pomůcky, které lidi chrání, ale kvůli zákonům o drogových pomůckách, které jsem zmínil, jsou technicky vzato nelegální ve všech těchto státech. Nesmíte je mít u sebe, což je naprostá šílenost. Naštěstí některé státy z toho určité metody vyňaly, například testovací proužky, a jiné státy své stupidní zákony nevymáhají.

Problém ale je, že policisté o výjimkách nemusí vědět nebo jim jsou jedno a i nadále lidi zatýkají nebo využívají přítomnost testovacích pomůcek jako důvod k dalším prohlídkám. To znamená, že jsou nadále lidi zatýkáni, protože drželi pomůcku na záchranu života. To je směšné. Pokud by něco takového mělo být nelegální, tak určitě ne pomůcky na testování drog, ale Heimlichův manévr. Pardon, ale pojďme si to vyjasnit. Pokud se před vámi začnu dusit, nic vám po tom není.

Pokud mám zemřít, nechte mě zemřít při mé oblíbené činnosti. Při tom, že mě neobjímají cizí lidé. Za žádných okolností na mě nesahejte. Pak existuje známá metoda minimalizace rizik: naloxon, prodávaný pod názvem Naloxone WZF Polfa. Naloxon, jak vysvětluje pracovnice v této oblasti, dokáže rychle zvrátit předávkování opioidy. Představte si, že to je fentanyl, co se vám dostává do systému.

Po vpíchnutí naloxonu vyroste taková zeď. Fentanyl narazí a nemůže jít dál. Čím víc naloxonu v systému, tím vyšší zeď to je. Takže říkáte, že zvrátit předávkování je vlastně poměrně snadné? Ano. Ano, je to nesmírně účinné. Naloxon by měl být v síni slávy napravování chyb hned vedle mazací gumy, zkratky Ctrl + Z a účinkování v Táta je doma 2.

Jaká to zábavná rodinka, jaký to mrzutý tatík. Říkám si, jestli na sebe na place zkoušeli kanadské žertíky. Určitě jo. Naloxon je každopádně učiněný zázrak. Proto je tak frustrující, že ho FDA momentálně vydává pouze na předpis. Dokonce i AMA řekla, že to by se mělo změnit. A i když v každém státě existují cestičky, jak si naloxon teoreticky opatřit bez konzultace s doktorem, může to být velmi těžké.

A pro komunitní centra, která chtějí nakupovat ve velkém, aby to mohla přímo rozdávat potřebným, to může být nemožné. A ano, existují věci, u kterých byste se snažili, aby je lidé neměli doma, svastiky, šimpanze jako mazlíčky, televize se Spravedlností v krvi, ale naloxon mezi ně nepatří.

Ale možná by bylo vůbec nejlepší podpořit centra prevence předávkování, někdy zvané aplikační místnosti. Jde o místa, kam si lidé můžou přinést drogy a mít přístup k čistým pomůckám a školenému personálu, který může při problému zasáhnout a odkázat je na další služby včetně léčby závislosti, pokud o to mají zájem. Nahlédněme do jednoho takového místa v New Yorku. Když jsme byli uvnitř, bylo zde pár lidí.

Už žádné stříkačky povalující se na ulicích, u škol, ve stanicích metra. Už nenajdete… Vše se tu dělá v bezpečí, bez rizika, nemusíte se bát předávkování. Hlas za plentou patří muži jménem Oz, vysloužilému mariňákovi, který v tu chvíli bral heroin. Tady mi pomohli víc než na ministerstvu pro záležitosti veteránů.

To je neskutečný. A vím, že jsme se jako společnost naučili nedůvěřovat lidem jménem Oz, kteří na vás buď za závěsem křičí, nebo vám říkají něco o zdraví. Ale tady bychom v obou případech měli udělat výjimku, protože tento konkrétní Oz řekl něco velmi důležitého. Tato centra poskytují klíčové služby, díky kterým jsou lidé beroucí drogy v bezpečí. Ale když je někdo navrhne jako možnost, lidé se můžou zbláznit.

Je to ve skutečnosti heroinové doupě. Je to komunitní centrum pro závislé na heroinu, kam si můžou chodit šlehnout pod dohledem, což je šílené. Nejlepší způsob, jak zabránit předávkování heroinem, je zabránit lidem ho brát. Říkají tomu centra minimalizace rizik, ale podle mého jsou to centra umožňující rizika.

Měli bychom řešit spoustu jiných věcí než to, aby se lidé sjížděli bezpečně. Tolerujeme tím drogy. Pak si sám můžu říct, proč si tam nezajít. Ale k tomuhle ta centra vůbec neslouží. Nejsou pro zvědavce, co chtějí ochutnat různé jehly jako vzorky piva v hospodě. Slouží lidem, co už berou drogy, aby je brali tak, aby je to nezabilo. Víme, že k předávkování často dochází, když lidé berou drogy sami a nikdo jim nemůže pomoct.

Tato centra zajišťují, aby se to nestalo. A na politiky, kteří si je prostudovali, třeba na bývalého starostu Ithacy, udělala dojem. Když jsem o nich slyšel prvně, znělo to, jako bychom lidem umožňovali brát drogy. Ale na místech, kde tato centra fungují, v Austrálii, Evropě a Kanadě, více lidí drogy brát přestane. Lidé, kteří do nich docházejí, mají o 30 % vyšší šanci, že se půjdou léčit. A je o 100 % méně pravděpodobné, že zemřou.

Jen to chci zdůraznit: 100 %. Nikdo tam nikdy neumřel. Dokonce neexistuje záznam o úmrtí v žádném z těchto center na celém světě. To je neskutečné. Lidé umírají všude. I v restauracích Chuck E. Cheese. A to neustále. Tamní bazény s balónky se převážně skládají, a nekecám, z kostí. Víte, jak se ta krysa doopravdy jmenuje?

Charles Extremista Cheese. A i když je ten klip šest let starý, Ithaca stále nemá prevenční centrum. Když město něco takového navrhne, zhatí to pochybnosti o tom, zda jsou morální či legální. Nedávno nemohlo být takové centrum otevřeno ve Filadelfii, protože podle tříčlenného senátu porušuje federální zákon zvaný „předpis o drogovém doupěti“, který zakazuje provoz zařízení za účelem užívání drog.

Další zákon z 80. let, na který doplácíme, což je prostě k vzteku. Programy minimalizace rizik často naráží na to, že se lidé na závislé tak zlobí, že je chtějí tresty dohnat k abstinenci. Ale tak to nefunguje. A zastánci drogově závislých to říkají už dlouho. Třeba Louise Vincent upozorňuje na to, že to už dlouhá léta děláme úplně špatně. Ve Spojených státech lidi odlučujeme. Pokud jste člověk, co bere drogy a potřebuje pomoc, začneme tím, že vás odloučíme.

Závislost je podle mě opak blízkých vztahů. Takže chceme někomu pomoct, ale všechno děláme špatně. Odloučíme je od rodiny, odloučíme je od přátel. Odloučíme je od kolegů. Odloučíme je od komunity. A nakonec je odloučíme od svobody. A když už jim vůbec nic nezbývá, budou brát drogy, dokud nezemřou.

Přesně tak. Když už lidem nic nezbývá, budou drogy brát, dokud nezemřou. Je to strašně smutný, je to hrozný a v tuto chvíli se dá říct, že je to ať už záměrně, či nezáměrně cíl amerického zdravotnictví. Takže co s tím můžeme dělat? Zaprvé by měl úřad FDA umožnit prodej naloxonu i bez předpisu, a to hned. A to nejenom pro značkové spreje do nosu jako Naloxon WZF Polfa, ale i levný klasický naloxon, který je 30× levnější.

Zákonodárci by měli přezkoumat zákony o drogových pomůckách, aby lidé nebyli odpovědní za držení základních ochranných pomůcek. A nakonec od Bidenovy vlády potřebujeme výraznou podporu prevenčních center, protože jak zjistila Filadelfie, jsou zřejmě nelegální kvůli předpisu o drogovém doupěti. Bidenova vláda by mohla zasáhnout a podpořit je, což je upřímně to nejmenší, co by Biden mohl udělat.

Pokud vás zajímá, kdo je autor předpisu o drogovém doupěti, mám pro vás špatné zprávy. Já vytvořil zákon o drogovém doupěti. Díky za objasnění, Joe. Hezký kostým Larryho Kinga. A ano, tato vláda udělala i dobré věci, jako první výrazně podpořila metody minimalizace rizik, ale podle jejich zastánců je potřeba víc, včetně toho, že by lidé beroucí drogy měli být u souvisejících jednání přítomní a že by měly být financovány komunitní organizace poskytující nejvíce služeb.

Ale všichni musíme táhnout za jeden provaz. Stigmata okolo drog a lidí, kteří je berou, jsou hluboce zakořeněná. A pokud chceme úmrtí snížit na minimum a udržet lidi v bezpečí, fakta mluví jasně: Musíme drogově závislým pomoci přejít na bezpečné metody braní drog a odstranit překážky pro ty, co se chtějí léčit.

A rozhodně musíme přestat se šířením klamných informací a skladováním závislých ve vězení. Neboli stručně řečeno: Je nejvyšší čas začít naslouchat muži za plentou. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Překlad názvů se mi zdá poněkud nešťastný.

13

Odpovědět

nebo take muzem zastit prodej kvalitnich drog statem a zdanit to :-P

00

Odpovědět

Cast Tickets neprelozite?

10

Odpovědět

Momentálně to neplánuji. Jednak je to z časových důvodů, jednak je to proto, že se mi Tickets nezdál jako díl, který by byl zvlášť relevantní a aktuální i pro náš kontext, proto jsem si jej dovolila vynechat. Titulky k celému pořadu ale vydávají i na HBO Max, kdyby vás ten díl hodně zajímal.

01

Odpovědět

+ElTigreNerelevantna pre nas kontext je asi polovica epizod Last Week Tonight. Ale to to vobec nevadi.

21

Odpovědět

Většina předávkování byla Oxycontinem ( pilule), zatímco tady se mluví o výměně injekčních stříkaček.

Jak to tedy souvisí?

29