Prezidentské volby ve FranciiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:431
Počet zobrazení:17 684

Tuto neděli se bude ve Francii konat první kolo prezidentských voleb. Do boje jde 11 kandidátů, ale hlavní favoriti jsou dva. Mezi kým mohou Francouzi vybírat? A kdo je podle Olivera nejhorší volbou?

Přepis titulků

Francie, domov Babara, roztomilého slona, který přestane být roztomilý, když si v knize vezme svou sestřenici. Ano, váš dětský sloní hrdina šukal svou sestřenici. Jde o to, že v neděli Francie prožije první kolo prezidentských voleb. Pokud vás napadá, proč by vás to mělo zajímat, tak vězte, že jsou důležitější, než si uvědomujete. Volby ve Francii jsou velice důležité.

Jde o budoucnost Evropy! Francouzské volby jsou velmi důležité. Tyto volby se odehrávají na křižovatce evropských dějin. Rozhodnou o osudu Evropy. Ano. Osud Evropy leží v rukou lidí, který si při pohledu na šneka řeknou: "Tebe si hned nacpu do pusy." Ale není přehnané tvrdit, že na pozadí Brexitu a vlny krajně pravicového populismu v Evropě, může osud EU záviset právě na těchto volbách.

Mnoho kandidátů podporuje francouzský Brexit, jehož následky by byly drsné. Nechci to přehánět, ale odchod Francie z EU znamená konec EU. Konec eurozóny. Takže francouzské volby mohou být rozhodující. Ano, může to být ten nejhorší odchod Francie v dějinách.

A to vím, že francouzský odchod běžně znamená vypití lahve červeného vína a opuštění večírku se ženou pořadatele. Jsou to velice důležité volby. Přesněji dvoje volby. Volby probíhají ve dvou kolech. První 23. dubna, druhé 7. května. V prvním kole budou soupeřit všichni kandidáti.

Ve druhém, pokud nikdo nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, budou proti sobě čelit dva kandidáti s nejvíce hlasy. To je směšný systém. Systém, kde probíhá 51 jednotlivých hlasování, které přiřadí body podle zastaralých demografických dat, což může vyústit v porážku osoby s nejvíce hlasy, prostě vítězí. Tohle je kravina. Ale buďte v klidu, stále na své demokracii pracují.

Tyto volby přichází v čase nestability. Francouzi v poslední době prožili několik teroristických útoků, jejich míra nezaměstnanosti je kolem 10 % a současný prezident François Hollande z dobrých důvodů ani znovu nekandiduje. Vyšel poslední průzkum veřejného mínění. François Hollande je na naprostém minimu... Vlastně je skoro na nule. Připravte se. Podle průzkumu jsou jen 4 % Francouzů s Françoisem Hollandem spokojena.

Čtyři procenta. Čtyři procenta... Abyste to pochopili, tak nejhůře hodnocené album na Metacritics má 15 % a je to Playing with Fire od Kevina Federlina. Album, o kterém Billboard napsal: "Alespoň dobře vyslovuje..." Ale i bez Hollanda je jeho socialistická strana rozdělená a nejednotná. Jeden z možných nástupců, Manuel Valls, byl natolik nesnášen, že se událo tohle.

Stalo se to před hodinou v této kavárně. V kavárně Broglie, kterou obyvatelé Štrasburku dobře znají. Muž přistoupil k Manuelu Vallsovi a hodil na něj mouku. Kdekoliv jinde by to mohlo znamenat, že vás nemají rádi. Ale v zemi, kde sladké pečivo má větší ústavní práva než lidé, to může být pocta. Kdo tedy kandiduje na toto místo?

V současnosti kandiduje 11 lidí. K těm hlavním se hned dostaneme. Ale nejdřív si projdeme těch pár kandidátů bez šance. Jacques Cheminade je konspirační teoretik, který tvrdil, že královna Alžběta je zapojena do mezinárodního obchodu s drogami. A mezi jeho plány patří kolonizace Marsu, což úžasně vysvětlil. Dnes nemáme dobrou vesmírnou politiku. Létáme zastaralými loděmi jako v těch starých Star Wars.

Ve Star Wars, s tím divným medvědem a Larrym Skywalkerem, to funguje, ale ve skutečnosti ne. Ano, právě řekl: "Larry Skywalker a ten divný medvěd". Zřejmě myslel Žvejkala. Myslím si, že by se ty postavy měly přejmenovat. Já jsem Han Solo, tohle je Larry a tohle je ten divný medvěd. Nebo bůh ví, co je to zač... Pak je tu Jean Lassalle.

Už od pohledu je až urážlivě francouzský. Jednou držel 39denní hladovku, aby protestoval proti nezaměstnanosti ve svém obvodu. Jeho reklamy jsou fascinující. Najdete tam tam posmutnělé černobílé záběry jízdy vlakem, práci na zahradě, tancování a pak záběry toho, jak bez trička seká trávu na kopci. Zdá se, jako by se po celý život snažil vyhrát soutěž Umíš být Francouzem?

Existují čtyři hlavní kandidáti, kteří mají šanci dostat se do druhého kola. François Fillon byl předsedou vlády. Dokonce byl hlavním kandidátem, ale propadl se po případu Penelopegate. Zní to, jako by prodával čistý uran Penélope Cruz, ale ve skutečnosti šlo o to, že své ženě Penélope a svým dětem platil stovky tisíc eur z rozpočtu za neodvedenou práci. Ale zde kauzy nekončí. Zřejmě mohl porušil volební zákon, když přijal dar ve formě dvou obleků, jejichž cena byla 13 tisíc euro.

Smím přijmout obleky od přítele. To není protizákonné. Ano, tohle dospělí přátelé naprosto běžně dělají. Všechno nejlepší! Máme pro tebe dva obleky, z nichž každý stál 7 000 dolarů. To rozhodně není podezřelá částka utracená za dárek. Je to normální, ne? Normálnější už to být nemůže. Veřejnost se od něj odvrátila a neuvěříte, jak svůj vztek vyjádřili.

Těsně před tím, než vystoupal na pódium, někdo mu do tváře vrhl mouku. Záběry vidítě přímo za mnou. Ale naštěstí měl náhradní oblek. Nevypadá to zrovna dobře, když vytáhnete nový oblek poté, co jste byli obviněni z přijímání úplatků ve formě obleků. Možná si měl vzít tričko a kraťasy. Poté je tu krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.

Staví se proti EU a miluje vyspělá technologická kouzla. Aby zodpověděl věčnou otázku, zda je možné být na dvou místech zároveň, prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon se rozhodl využít hologramy. Kde jsem? V Lyonu. Nyní jsem v Paříži. Hustý... Tohle bylo dost ubohé a zároveň dost drahé.

Jako byste zjistili, že trik se zmizelým palcem stál 400 tisíc dolarů. Nyní následují dva hlavní adepti na výhru. Nejdříve si proberme Emmanuela Macrona. Podle průzkumů vede právě on. To je ohromné. Nikdy předtím žádnou vládní funkci nezastával. Je to bankéř, který dělal ekonomického poradce Hollandovi. Pokud při mém popisu usínáte, nejste sami.

Pan Macron, který se nepřiklání k pravému ani levému křídlu, vyloženě nevadí žádné skupině obyvatel, ale zároveň není atraktivní pro nikoho z nich. Au! Nikomu nevadí, ale zároveň není pro nikoho atraktivní. Zní, jako by hrál hlavní roli v seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Tenhle muž, a to je čistá pravda, nemá žádné jméno.

Macron vede středovou politiku, která podporuje firmy, Evropu a snaží se posílit francouzskou ekonomiku. Ale nejzajímavější je na něm asi toto. Emmanuel Macron byl kdysi chlapcem ve městě Amiens, který na zdejší škole poznal svou budoucí ženu. Ale háčkem bylo, že to byla jeho učitelka. Ano! Vzal si svou učitelku francouzštiny, která je o 20 let starší.

Takže Macron, 39letý muž, má už 7 nevlastních vnoučat. Nezlobte se, ale ani ne 40letý muž, který najednou získá 7 nevlastních vnoučat, zní jako zápletka DVD filmu Ashtona Kutchera s názvem Tohle si nepustíte ani při 9hodinovém letu. A pokud vás napadá, zda na Macrona během kampaně hodili nějaké přísady na pečení, tak zkuste hádat. Emmanuela Macrona právě trefili do hlavy vejcem. Dohromady to máme dva šálky mouky a vejce.

Nevím, jestli to Francouzům pomůže zvolit prezidenta, ale už teď mají z půlky hotové těsto na palačinky. Nyní nám zůstává Marine Le Pen, největší konkurentka Macrona. Ona je hlavním důvodem, proč by vás tyto volby měly zajímat. Jméno Le Pen je ve Francii hodně známé. Jejím otcem byl Jean-Marie Le Pen, který založil stranu Národní fronta a byl silně nepříjemným člověkem.

Jean-Marie Le Pen označil nacistické plynové komory za nepodstatnou maličkost. Soud ho opakovaně odsoudil za popírání holokaustu. To byla jen ochutnávka. Jednomu židovskému kritikovi řekl, že příště přiloží pod pec. To je natolik hrozný antisemitismus, že by většinu lidí natrvalo odstřihla od zbytku společnosti podobně jako od nominace na Oscara za režírování Hacksaw Ridge. Marine Le Pen otce ze strany vyloučila a tvrdě pracovala na tom, aby vylepšila reputaci Národní fronty a ukázala její lepší stránku.

Jeden volič vám ukáže, že to nejspíš zafungovalo. Proč volím Front National? Kvůli Marine Le Pen. Kdyby to vedl její otec, nevolil bych je, protože je to starý šílenec. Tehdy ve straně byli skinheadi, násilníci a fašisté. Ale s Marine je to jiné. Je elegantní a umírněná.

Ano, ale elegance nevyruší jedovatý obsah. Člen KKK je stále členem KKK, i když si vezme monokl, cylindr a opře se o hůlku. Moment, sundej to prostěradlo. Já to věděl, kurva! Já to věděl! Jsi zrůda, Buráku! Zrůda! Jde o to, že Le Pen je populární především mezi mladými, kteří trpí vysokou nezaměstnaností.

Slíbila zavedení programů, které jim přinesou práci a požaduje zavedení státní preference v zaměstnání. Najímání cizinců by pro společnosti mělo být nákladnější. Ale pod úhlednou prezentací se skrývá děsivé poselství. Před pár lety se jí zeptali na imigranty. Její odpověď byla nejprve uhlazená, ale to se brzy změnilo. Jsem velmi tolerantní a pohostinná osoba, stejně jako vy. Ale pozval byste 12 ilegálních migrantů, aby se zabydleli u vás doma?

Nepozval! Potom vám začnou strhávat tapety. Další vám ukradnou peněženku a znásilní ženu. Moment, znásilnění ženy a krádež peněženky jsou klasickým rasismem. Ale že by mi lidé strhávali tapety? To by řekl jen šílenec. Nikdo nechce tvoje tapety. Jsi vážně divná. Přestože je Francie sekulární společností, Le Pen to chce dovést do extrému.

Měly by muslimské ženy mít možnost nosit šátky? Ne, jsem proti nošení šátků na veřejnosti. To není francouzské. Nejde jen o šátky, taky by na veřejnosti zakázala jarmulky. Prostě jakékoliv náboženské symboly. A co kdyby sikh nosil turban? Ne na veřejnosti.

Ve Francii sikhů moc není, je jich poměrně málo. Ale moc o nich neslyšíme, což je dobře. Vážně? Vážně? Jak může někdo říct tak odpornou věc o lidech, kterým chce vládnout? Tohle jsem nikdy nikomu neřekl, protože to nedává smysl, ale doufám, že ti někdo ukradne tapety! Nevím, proč by to dělali, ale doufám, že se to stane. Ale pravdou je, že ať už prezidentské volby dopadnou jakkoliv, Le Pen Národní frontu nebezpečně normalizovala.

Zabrala místa na místních úrovních a má pár křesel i v parlamentu. Ale když to sleduju z USA, nejvíce frustrující na tom je, že je to jako déjà vu. Populista, který může destabilizovat společnost, si zakládá na protiimigranstké rétorice a staví se proti elitám, ačkoliv má mocného otce a zdědil bohatství. A experti nás uklidňují, že tohle se prostě nemůže stát. Není možné, aby vyhrála, protože v druhém kole se všichni sjednotí proti ní.

Většina lidí bez ohledu na politickou příslušnost bude volit Macrona, jen aby vyřadili Marine Le Pen. Nevyhraje, ve Francii si druhého Trumpa nezvolíme. Nejmenuje se Donald Le Pen. Je to Marine Le Pen a nezvolíme ji. To je tak přehnaná jistota, kterou běžně vidíte jen v historických filmech o tragédiích.

Hindenburg je nejbezpečnějším dopravním prostředkem. Chtěl bych vidět, jak by ho statická elektřina mohla zapálit! Já bych si nebyl tak jistý. Účast v prezidentských volbách se ve Francii pohybuje kolem 80 %. Tentokrát třetina voličů uvažuje, že hlasovat nepůjde. Pokud se tak stane ve druhém kole, věrní voliči Le Pen jí mohou ty volby opravdu vyhrát. To může být špatná zpráva pro mnoho lidí.

Prosím, Francie, zkusím tě přesvědčit, abys tentokrát nezůstávala doma. Zkusím zabrnkat na tvůj francouzský smysl pro nadřazenost nad USA a Británií. Nerad to přiznávám, ale je vcelku oprávněný. Francouzský croissant je měkoučká máslová dokonalost. Americký croissandwich je zločinem proti přírodě. Francouzská vína jsou úžasná. Jsou rozhodně lepší než britská vína, která chutnají, jako by se Michael Kane vymočil do hroznového džusu.

Ve Francii milujete, když se můžete povyšovat nad Američany a Brity. Nyní to můžete dokázat. Brexit a Trump jsou výsledkem populistických a nacionalistických rozhodnutí. Abych byl upřímný, zatím se nám to moc nevyplácí. Nyní před vámi stojí vlastní populistická a nacionalistická volba. A představte si, jak nadřazeně byste se mohli cítit kdybyste neudělali stejnou chybu jako my.

Rád bych vás dál přesvědčoval. Ale vím, že nemáte rádi přehnaná gesta. Dovolte mi vás přesvědčit elegantním a umírněným způsobem, který máte radši. Prosím, přisedni si, Francie. Vítej v útulném bistru. Přisedni si ke mně. Budeme popíjet víno, poslouchat akordeon a podkuřovat si pod nos.

Zdravím, Francie. Vím, že Brit mluvící na americké televizní stanici o Francouzské republice je takový tvůj kryptonit. Proto právě mluvím ve francouzštině, ačkoliv vím, že díky tomu tvůj elegantní jazyk zní, jako by Guy Ritchie dělal remake Amélie. Ale prosím, poslouchej. Británie a Amerika jsou v prdeli!

Ty to nesmíš posrat! Marine Le Pen... Jak to říct francouzsky. ...je demagogickou krávou. Obrovskou demagogickou krávou. Máš na víc! Nyní máš možnost prožít francouzské osvícenství. Celému světu ukážeš, že ideály svobody, rovnost a bratrství. k sobě pasují jako...

Larry Skywalker a tento podivný medvěd. Pomoz nám, Francie. Jsi naší jedinou naději. Toto je vše. Uvidíme se za týden. Dobrou noc, lásko. KONEC Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (92)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

9:35 onen ostudný výrok Jean-Marie Le Pena se v našich médiích překládá jako „detail“. Zkomolení ve videu vzniklo dvojitým překladem z francouzštiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny.

„Omezil jsem se na výrok, že plynové komory byly v dějinách druhé světové války detail, což je evidentní,“ prohlásil dnes za bučení drtivé většiny poslanců Le Pen, který je znám i dalšími výroky podobného ražení, například že nacistická okupace Francie „nebyla zvlášť nelidská“.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1415459-le-pen-plynove-komory-pouhy-detail

btw: Marion Anne Perrine Le Pen je umírněná a její Front national je vlastně i tak trochu socialisticko-protekcionářská. Její strana má podobný program jako české ANO 2009, KDU-ČSL nebo ČSSD. A výraz umírněný v jejím případě není stejný oxymorón jako umírněný islamista/nacista/komunista... Větší zlo je Marion Maréchal-Le Pen, která je stejný netvor jako Jean-Marie Le Pen. Tím je samozřejmě nechci nijak obhajovat.

21

Odpovědět

Ač jsem proti EU a s některými návrhy Le Pen bych souhlasil, tak bych volil Macrona, protože Le Penin ekonomický program je socialismus nejhrubšího zrna. To už radši zůstat v EU jak je.

20

Odpovědět

No, hezký. Le Pen - umí si vůbec někdo představit, jaký by to byl průser, kdyby fakt provedla, co slibuje? Se vsadím, že klasicky by nejvíc brečeli ti, co ji volí, nebo podporují. Pač těch by se samozřejmě týkaly dopady jejích nápadů. Jedna věc je nemít rád současnou EU, druhá věc je obchodní válka, zavřené hranice, rozpad NATO, rozpad EU. TY voe, koukněte na Brexit, tam sešici prsili, jak je to bezva nápad. Pak den po referendu do toho ten největší řvoun hodil vidle a rezignoval, řekl, že si v kampani vymášlel a ten průser teď vyžere kdo asi? Světoobčani, nebo vidloni z venkova, co pro Brexit hlasovali? A co ve Francii, kdo by to odsral? Elity? Ale no tak....

124

Odpovědět

Takto nejako si predstavujem pražskú a bratislavskú kaviareň... viď komentáre podomnou. MARINE LE PEN je istý víťaz.

112

Odpovědět

Chtěl jsem něco k tomu napsat, jak je Oliver "objektivní", jak dělá z pravice a vlastenců voly, furt se ohání populismem (ale to už politik musí dělat fakt všechno proti lidem ve své zemi, aby nebyl populistou), proč si myslím, že Macron měl zůstat ekonomem a nechat politiku být, ale když vidím jak se tady pseudohumanisti můžou uklikat na dislikech, aby každej komentář proti nim jich měl co nejvíc, tak si smysluplný komentář odpustím, protože tohle fakt nemá cenu. Doufám, že Marine vyhraje. Aspoň ten neosocialistickej projekt EU skončí a imigranti se budou muset vracet zpátky do tý už zpustošený Afriky.

1118

Odpovědět

Pravice a vlastenci ze sebe dělají voly sami, pokud nejsou schopní rozlišit mezi pravicí a vlastenectvím a nacionalistickým populismem. K tomu JO nepotřebují. (Podotýkám, že znám pravicové vlastence, co nemají v hlavě seno, rozlišit to dokážou, a nepodporují lidi jako Le Penová.) A jestli vás taková pitomost, jako dislajky tady, dokáže odradit od toho, postavit se za svůj názor a své argumenty, tak nejspíš za moc nestály.

163

Odpovědět

Je to rebel :D frajer

34

Odpovědět

něco podobného jako před rokem - už se těším až vyhraje Le Penová, jak bude Oliver brečet, ačkoli vůbec netuší proč by mu měla vadit - prostě proto že na ni mainstreamová media plivou, tak se přidal taky...

315

Odpovědět

neviem kedy Oliver vyplakával, skorej by sa to dalo opísať ako sklamanie zo stupidity spoločnosti ktorá dokáže spáchať to čo sa im v US podarilo
Oliver netuší prečo by mu mala vadiť.... on to samozrejme vie tak ako všetci čo NEignorujú nedávnu históriu, s mainstream media to nemá absolútne nič
Otupená spoločnosť, kde hlavne mladý považujú Európu pred ca 80 rokmi za fpoho šak bola vojna, to bolo iné a pod... Ich dnešné "problémy" sú úplne inde keď riešiš akurát že máš pomalý net, alebo ti padne FB

40

Odpovědět

moc me to bavi. je vtipnej, je trefnej a finale bylo romanticke :)

233

Odpovědět

jenže ve Francii to funguje jinak ne? Tam se prostě doopravdy sečtou hlasy ze všech krajů, a ne jako v USA, kde Clintonová měla reálně mnohem víc voličů, ale vyhrál Trump, protože záleželo na nějakých počtech něčeho jiného nerbo co :D

511

Odpovědět

:( Tak jsem si je trochu projel a jsem zase naštvanej... nejlepší se mi zdá Hamon, kterej ale nemá žádnou šanci...

04

Odpovědět

Hele, teď nemam čas se na to na celý koukat, vyhoní si tam Oliver u Macronovy fotky aspoň? Pokud ne, tak to nebude ono :-(

2115

Odpovědět

Prvních pět minut: Obecné řeči o Francii, významu voleb, systému, nezvolitelných pošucích atd.
Pak minuta a půl o Fillonovi a jeho korupčních skandálech.
Půl minuty o Mélenchonovi, stručná charakteristika a momentka z kampaně.
Dvě minuty o Marconovi, hlavně tedy zesměšňování jeho rodinných poměrů.
Zbytek Le Penová.
Jako minimálně k prvním třem kandidátům mi to připadá celkem v pohodě. A že ryje do Le Penové, je celkem logické.

336

Odpovědět

VIVA LA FRANCE, VIVA LA LE PEN!!!!

2450

Odpovědět

?!

34

Odpovědět

La Le Pen? Takové pořadí členů se mi zdá poněkud nemožné.

220

Odpovědět

Le Penová je jako Targaryen.Má tu šílenost prostě v krvi a taky je to Demagog jako Trump. Proto asi od něj obšlehla celou jeho kampaň a snaží se konečně pro sebe něco urvat. Neříkám, že v některých názorech nemá úplnou pravdu,ale ona to vždycky musí dotáhnout do extrému jako správný nacionalista. Jasně, ať ve Francii vládne francouzská kultura,v česku česká a tak dále,ale vyjadřovat se o cizincích jako o špínách je trochu moc. Její návrh na preference při přijímání do zaměstnání je taky úžasný demagogický počin. Tam přeci nejde o to, že je ve Francii málo práce a vbšechnu dostanou zlí cizinci. Tam jde o to, že právě francouzská mládež,která se má zapojit do pracovního procesu žádá po zaměstnavateli nehorázné platy, kdy skladník by měl brát stejně jako manager firmy a když pak nadejde konfronatce s realitou,raději zůstanou doma nezaměstnaní s nějakou menší brigádou. Bourání EU je taky blbost, potřebujeme ji reformovat. Ničit umí každý vocas,protože je to jednoduché,viz.Trump.

5014

Odpovědět

melenchon je bolševik a nikde jinde v evropě než ve francii (poměrně velká část francouzů miluje myšlenky komunismu) by šanci neměl ...
macron je přímo čítankovej příklad levicovýho svazáčka eurototality (taková kopie našich topáčků), kterej se chce zalíbit především kavárenským flákačům a přechytralým mudrlantům, co stvořili jeho oslnivý mediální obraz ...
takže kdybych já byl francouz tak bych si přál finále le pen - fillon ... a protože si myslím že totální rozpad EU (ke kterému by po vystoupení francie pravděpodobně došlo) by přinesl konec toho ohyzdného zrůdného projektu, který svým občanům přisoudil roli pokusných králiků v jejich eurosocialistické multikulti laboratoři na výrobu "euroobčanů", tak bych to hodil Marine, ač bych i zde měl výhrady. Kdyby někoho zajímala realita a ne nevtipné plytké kecy anglického homosexuála - https://www.youtube.com/watch?v=Gjjyy0lX0IA

1525

Odpovědět

Na konci apeloval na volice parodii na ciste francouzskou narodni historii a kulturou, aby se pomalu nechali nahradit unifikovanymi afroevropany..
Vazne by mel zustat u kritizovani USA.

1322

Další