Americká teritoriaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:924
Počet zobrazení:14 041

Pod správu USA spadá i několik zámořských teritorií, jejichž obyvatelé jsou z právního hlediska výjimeční. A důvod, proč jsou jim některá práva upírána, je z dnešního pohledu směšný. John Oliver se opět na toto téma podívá a pořádně ho rozebere. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Pochod ze Selmy - Pochod z města Selmy do města Montgomery, který měl poukázat na touhu afroameričanů mít volební právo. Omezování voličskými průkazy - Oliver zde odkazuje na nové zákony některých států, podle kterých je k účasti potřebný voličský průkaz. Avšak někteří imigranti, ač američtí občané, na něj nedosáhnou. Plessy vs. Ferguson - Historický soudní případ, ve kterém muž Homer Plessy napadl zákon, podle kterého měli černoši vyhrazeny speciální vlakové vagóny. Nejvyšší soud legálnost zákonu potvrdil s tím, že neporušuje ústavu. PTSD - posttraumatická stresová porucha Narážka na Lil Jona - Lil Jon pro volby 2014 remixoval svou skladbu "Turn Down for What" a společně se zvláštním videem ji vydal pod názvem "Turn Out for What", čili "K čemu účast"

Přepis titulků

V sobotu proběhlo 50. výročí prvního pochodu ze Selmy, důležitého momentu, který vedl k zákonu o volebních právech. Ale volební práva v této zemi, podobně jako vlasy Johna Travolty, jsou stále ve fázi vývoje. Existují očividné problémy, jako jsou omezující zákony s voličskými průkazy. Ale existují i méně nápadné problémy, což nám Kongres tento týden připomněl. Tento týden si připomínáme 50. výročí pochodu ze Selmy a následné zavedení zákona o volebních právech.

Znovu bych tedy ráda své kolegy v Kongresu upozornila na to, že stále existují občané USA, kteří nemají volební práva. Jedná se o občany amerických ostrovních teritorií Americké panenské ostrovy, Portoriko, Guam a Severní Mariany. Ano, američtí občané žijící v zámořských teritoriích nemohou volit prezidenta. Je to takový ten znepokojivý fakt, který jste tušili, ale nechtěli jste nad ním přemýšlet.

Jako fakt, že ten pes z Plného domu je dnes už určitě mrtvý. Dokazujete, že mám pravdu. V amerických teritoriích žijí asi 4 miliony lidí. 98 % z nich jsou rasové nebo etnické menšiny. A čím více začnete zkoumat, proč jsou jejich práva omezena, tím méně ospravedlnitelné to je. Musíme se vrátit do dob, kdy USA tato území získaly. Nad těmito územími vlála americká vlajka, proto si někteří lidé mysleli, že tam platí americké právo.

Roku 1901 proběhly Ostrovní případy. Soudce Nejvyššího soudu rozhodl, že tato nová území jsou obydlena, cituji, "cizími rasami". A také, že "nemusí být schopni pochopit anglosaské zákony." Proto se na ně ústava nevztahuje. Páni. Cizí rasy nedokážou pochopit anglosaské principy.

I mně to přijde povýšené a to jsem Brit! To my jsme povýšenecké chování vymysleli. Rád bych jim vysvětlil koncept voleb, ale božíčku, ty jejich divošské kokosové mozky by to nevydržely. Tedy předpokládám, že v nich mají kokosové mléko. Podíváme se. Prásk ho! Jde o tohle... Pokud se vám doteď v hlavě nerozezněly varovné zvony, vězte, že muž, který sepsal rozhodnutí v prvním z těchto případů, byl soudce Henry Billings Brown.

Zajímavostí je, že také sepsal rozhodnutí "oddělení, ale rovní" v případu Plessy vs. Ferguson. Avšak i on navrhoval, že by tato výjimka z ústavy měla platit jen "omezenou dobu". Jako takové dočasné řešení. Ale od té doby uplynulo 114 let! To je jako kdyby počítače v zemi 100 let ukazovaly "Je dostupná nová verze vaší země", ale vy znovu a znovu klikali na "Připomenout později".

Dnes se podíváme na volební práva v teritoriích. Začneme v Portoriku. Jeho obyvatelé jsou Američané. Pro šokující množství lidí je to překvapení. Zjistili jsme to, když byla Sonia Sotomayor jmenována soudcem Nejvyššího soudu. Sotomayor pochází z Bronxu a je dcerou portorických imigrantů. Narodila se v USA a byla dcerou portorických imigrantů.

Dcera portorických imigrantů. Je dcerou portorických imigrantů. Je dcerou portorických imigrantů. Ne, není! Je dcera Američanů, kteří se přistěhovali z Portorika. Pokud jsou Portoričané imigranti, tak jimi jsou všichni, kteří se stěhují. Kámo, pomohl bys mi v sobotu s imigrací bytu? Potřebuji imigrovat gauč a jsou tam dvoje schody.

Portoriko má více amerických občanů než 21 států USA, ale mnohem méně volebních práv. Ať už chtěli být plnohodnotným státem nebo ne, je zvláštní, že během tohoto rozhodování měli zástupce v Kongresu, který toho však moc nezmohl. Moji lidé milují své americké občanství. V mnoha ohledech přispěli k rozvoji této země. I přes to však nemohou volit prezidenta, nemají senátora a mají jediného delegáta ve Sněmovně reprezentantů, který smí promluvit, ale nemá hlasovací právo.

Je trochu ponižující, když při diskuzi o národní legislativě dáme Portoriku stejnou pozici, jako má 6leté dítě, které hlasuje, kam rodina pojede na dovolenou. - Kam, Timmy? - Do Narnie. Dobře, do ní patří i koloniální Williamsburg. Vyslyšeli jsme tvoje přání, Timmy.

Stejná volební omezení platí pro obyvatele Guamu, pacifického teritoria, jehož název evokuje zvuk úderu v Batmanovi. Guam se prostě nedá nemilovat. Je to nádherný ostrov se strategickou vojenskou pozicí. V současnosti základny pokrývají přes čtvrtinu území Guamu. I přes to jeho obyvatelé nemohou volit svého vrchního velitele ozbrojených sil. A když zohledníte následující, je to ještě méně pochopitelné. Podle guamského odboru pro veterány je minimálně 1 z 8 dospělých veteránem.

To patří k největšímu procentuálnímu zastoupení ze všech států a teritorií. Guam armádě USA propůjčuje čtvrtinu území a osminu lidí. Vlajkou USA by tedy měl být obyvatel Guamu, který mává americkou vlajkou. Avšak protože nemají volební právo, nikdo se o tyto veterány příliš nestará. Roku 2012 byly výdaje za zdravotní péči guamských veteránů až na úplném konci seznamu. Hledám programy pro lidi s PTSD.

Napíšu sem moji adresu. Mám 5 možností. Nejblíže je asi Havaj. Je to 6 120,69 kilometrů. To je nechutné. Jediná osoba, která by kvůli lékařskému zákroku měla cestovat 6 100 kilometrů, je manželka z Beverly Hills, která cestuje do Kolumbie, aby si nechala do rtů vpravit jed kobry.

Úžasné na tom je, že ačkoliv obyvatelé Guamu prezidenta volit nemohou, neznamená to, že ho nevolí. Guam během každých prezidentských voleb pořádá své neoficiální volby. A účast v nich je vyšší než ve zbytku USA. A abych citoval slova velkého filozofa Lil Jona: "K čemu účast?" Je to skvělá skladba. Jen si představte, jaký to musí být pocit, když chcete volit, ale prostě vás ignorují.

Nemusíte si to představovat. Tento guamský volič vám to řekne. Je to hrozné. Podle mě to není fér. Jsme občané USA. Kéž by to někdo změnil. Zní to smutně, ale během voleb ta žena alespoň dostane samolepku: "Odvolila jsem, kéž by se to tak ještě počítalo."

Avšak Guamu se dostává většího respektu než Americké Samoe. To se v minulosti ukázalo, když člen Kongresu měl představit jejich delegáta Eniho Faleomavaegu. Před zasedání předstoupí zástupce Amerického Somolska, pan... Falomovenga. Somolska?

Chápu, že jeho jméno je trochu složité, ale v Americké Samoe prostě nemůžete udělat chybu. Vždyť se po ní jmenují sušenky dívčích skautek! Zapomněli byste název státu Thinmintissippi? Ne! To by bylo směšné! Ale podívejte se, s jakou grácií zástupce Amerického Somolska odpověděl. Děkuji, pane mluvčí. Je to Americká Samoa. To je odpověď na úrovni, které bych nebyl schopen.

Já bych na jeho místě odpověděl: "Děkuji. Je mi ctí být zde ve Waffletonu D.P., v úžasných Spojených spárech Amotických. Nejenže Samoané nemají volební práva, ale také postrádají ještě něco dalšího. Ústava přiděluje americké občanství každému, kdo se narodí na půdě USA, s výjimkou jednoho území. Tím je Americká Samoa v Jižním Pacifiku.

Jedná se o území USA, ale občané zde po narození nezískávají americké občanství. Oni ani nedostanou občanství. Slovo Americká v jejich názvu vlastně nic neznamená, podobně jako nominace na cenu časopisu People nebo expert na sociální média. Nemá to vůbec žádný význam. A tento fakt je šokující hlavně tehdy, když zjistíte, že v Americké Samoe nemohou volit prezidenta, který je posílá do války, ale nachází se zde nejúspěšnější náborová kancelář v zemi.

Nyní by tedy americkou vlajkou měl být chlap z Americké Samoy, který mává vlajkou s obyvatelem Guamu, který mává americkou vlajkou. A protože nejsou občané USA, musí veteráni nosit ponižující připomínku toho, že v očích zákona nejsou rovnocenní. Toto je můj americký příslušnický pas. Tato poslední strana z něj dělá speciální příslušnický pas.

Kvůli tomu se na mě pohlíží jako na vyvržence. Asi mě považují za méněcenného člověka. Nejsou občané, ale státní příslušníci. To znamená, že nemohou kandidovat na prezidenta, být v soudní porotě, a podle toho, kde žijí, nemohou být ani učiteli na státní škole. Jsou jako takoví neznačkoví občané. Jsou Američané stejně, jako tohle je Froot Loops a tohle Dr. Pepper. Můžete předstírat, že je to stejné, ale každý ten rozdíl pozná.

Pět Samoanů se soudí s vládou, aby tento stav změnila. Obamova administrativa je odkazuje na Ostrovní případy, které tvrdí, že obyvatelé Americké Samoy a ostatních teritorií mohou mít méně práv, protože jsou cizími rasami, které se od nás liší zvyky a myšlenkovými pochody. Ale tento argument neobstojí, pokud vezmeme v úvahu tento důkaz. - Odkud jste? - Původně jsem z Americké Samoy. A čím se živíte?

Jsem vojákem v armádě. Naverbovali mě hned po střední. Chtěl jsem této zemi něco vrátit. Stále jsem ve službě, zrovna jsem se vrátil z 9měsíční mise v Afghánistánu. Nevím jistě, co si o tom myslet. Je to něco ve způsobu, jakým se pohybuješ. Mám pocit, že bez tebe nemůžu žít. Pohlcuje mě to celého, chci abys zůstala. Chci, abys zůstala.

Aby bylo jasno, to je veterán z Afghánistánu, který dovedl diváky k slzám a jednoho porotce k částečnému orgasmu. Zpíval skladbu Rihanny v soutěži Amerika má talent. Pokud tohle není Američan, tak už asi nikdo! Kolem amerických teritorií panuje mnoho komplikovaných problémů. Třeba jaký status by měly mít a co by místní obyvatelé preferovali. Ale pokud chceme odepírat Američanům právo volit, musíme si najít lepší důvod, než je 100 let staré soudní rozhodnutí, které sepsal rasista a které mělo být dočasné.

Netvrdím, že to bude snadné. Jen chci říct, že během posledních 114 let jsme vyřešili větší problémy. Vynalezli jsme televizi, vymýtili jsme spalničky a pak je z nějakého debilního důvodu zase přivedli zpět. Proběhlo 30 Wrestlemanií, které jsou logistickou noční můrou. A víte co jsme ještě vymysleli? Jak, k*rva, létat! A když jsme přišli na to, že si můžeme nastoupit do kovových ptáků, odpoutat se od povrchu Země a doletět do těchto teritorií, měli bychom přijít i na to, jak 4 milionům tamějších lidí zajistit, aby jejich slovo mělo váhu.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ona to není moc pravda, Kongres několirát nabízel Portoriku vstup do Unie jako 51. státu a zbylým teritoriím jako 52. státu s tím, že by získali hlasovací právo a museli by začít platit daně (teritoria daně neplatí), referendum v ostatních teritoriích bylo jen jedno a to v devadesátých letech, kde se přes 80% lidí postavilo proti, v Portoriku bylo pět referend v průběhu 20. století, ve všech případech proti, až v roce 2012 se portoričané rozhodli, že chtějí být státem Unie, ovšem kongres si dal za podmínku jasnou podporu, což 50,34% skutečně není, takže je otázka jestli se Portoriko stane státem. Oni si to Portoričané stále představují tak, že nebudou platit daně a budou mít hlasovací práva, což se asi nestane.

70

Odpovědět

A co takhle jim dát volební právo a zdanit je prostě bez ptaní? Jsou-li občany USA, proč se na ně vlastně nevztahují stejná práva a povinnosti?

23

Odpovědět

volebne pravo ? tym myslíte pseudoprávo delegovat pravomoci, ktore v skutočnosti nemáte nas vojich volených zástupcov, skrze ktorých si potom robíte nárok na majetok a životy iných ľudí ?

24

Odpovědět

možná by ten demagog mohl taky říct, že tito lidé nemají volební právo, protože to nejsou státy ale pouze teritoria. Nejsou součástí federace a tedy nemůžou volit federální vládu a prezidenta. Týká se to předevšim Portorika jako zdaleka nejlidnatějšího teritoria. Několik posledních prezidentů podpořilo vstup Portorika jako 51. stát USA. Dokonce v posledním referendu se většina obyvatel vyslovila pro připojení k USA, ale ještě k němu zatím neproběhlo. Protože jednou z podmínek je, aby Portoričané museli platit Federální daně, tak jako vechny ostatní státy.

64

Odpovědět

A on snad řekl, že to jsou státy? Ne. On řekl, že občané z teritorií by měli mít volební právo. A má pravdu, protože upírat dospělým a svéprávným občanům volební právo je popřením demokracie. Jestli USA nechávají své občany, aby neplatili daně, je to jejich věc. Ale volební právo je nezdanitelné, takže ho nemůžou těm občanům na základě toho upřít.

81

Odpovědět

+komunardVolební právo, stejně jko jiná práva podléhá zákonům. Například člověk musí být dospělý, svéprávný a musí být občanem federace. Lidé z teritorií nejsou občany federace a proto nesplňují jednu z podmínek pro volební účast ve federálních volbách. Tito lidé si samozřejmě můžou volit místní samosprávy.To jim nikdo nezakazuje.

51

Odpovědět

+komunardJsou to občané USA. Jestli USA dělí své občany na jednu kategorii, která má volební právo, a druhou, co ji nemá, je to výsměch demokracii. Argumentace, že to je v souladu se stávajícími zákony neříká, že je vše v pořádku, ale že ty zákony jsou špatné.

91

Odpovědět

+komunardUSA znamená spojené státy Americké. Tedy Federace amerických států. Portoriko není součástí téhle federace a tedy Portoričané NEJSOU občany USA a tedy nemůžou volit ve federálních volbách.

01

Odpovědět

Proc, proc, proc tam mam furt tohle?? "The requested video is not allowed to be played in embedded players." Jenom u tohodle videa, nikde jinde...

141

Odpovědět

Mne docela fascinuje, že se do USA přestěhoval... v každém díle si stěžuje na nějaký problém...

417

Odpovědět

Myslím, že kdyby neměl potřebu mírnit všeobecnou občanskou ignoranci tak to nedělá...nehledě na to, že to sedí jeho smyslu pro humor. Jako přistěhovalec z "plnohodnotného" území, má rovněž i vrozeny a osvojeny moderní zvyky a myšlenkové pochody opravdových občanů USA, takže je schopen jim přiblížit přehlížená témata. :D :D :D
Ruku na srdce, pořad dělá, protože se mu ohromně vyplácí a získává s ním velký společenský vliv. Mě osobně, jako asi každému čechovi, se líbí, protože mi nahrazuje minuté diskuse nad pivem v hospodě...

290

Odpovědět

S každým dalším dílem se přesvědčuju, že USA jsou totální Kocourkov a bordel na kolečkách...

1338

Odpovědět

Myslis, ze o ostatnych krajinach by sa toho nedalo najst strasne vela? A mozno aj horsich veci. Na USA je dobre to, ze tam taky program moze existovat a byt dokonca velmi popularny.

283

Odpovědět

Olík je strašnej demagog. Asi nechápe, že tyto státy nepatří mezi 50 US států, takže volební (ne)právo je zcela v pořádku. Jenže on je typickej pseudo-levičák, který se těší na to, jak v UK budou žít jen musla.

1588

Odpovědět

Ty jseš strašnej hlupák, že území, která nejsou státy, označuješ jako státy. Asi nechápeš, že základem občanství je formální rovnost, včetně možnosti za stejných podmínek ovlivňovat věci, které se občana týkají (viz pojetí svobody u Sira Isaia Berlina). Ve zbytku mu jen podsouváš svoje nesmyslný domněnky, ale to je u nabubřelejch hlupáků normální. :-)

473

Odpovědět

+TceldJako občan Evropské Unie se dožaduji, že chci volit příštího prezidenta Německa. Jako občan EU na to mám právo. Souhlasí s tím i John Oliver a 500 studentů romistiky na videaCEZky.

29

Odpovědět

Nereagujte mu na to, tímhle tu provokuje pod každým videem. Vždycky nadhodí nějakou takovou pitomost, čímž pod svým příspěvkem rozpoutá diskuzi, do které však už nijak nezasáhne a očividně se tím pouze baví. Takže asi tak... ;-)

261

Odpovědět

+PersekutorNavíc Olík nezmínil, že jako občané USA se mohou kdykoli odstěhovat do jakéhokoli z 50 států USA a tam volit!!!!!

333

Odpovědět

+PersekutorAch jo ach ty děti. Napíšu fakt a stejně 3 palce dolů...

027

Odpovědět

+PersekutorTo co jste napsal je sice fakt, ale fakt naprosto irelevantní a demagogicky překroucený do pseudoargumentu. Za to máte ty palce dolů. Jaksi jste totiž "nezmínil", že volební právo mají mít občané všude, a ne jen někde. Občan se může odstěhovat do jiného státu, a neztrácí tím volební právo. Ano, můžete se odstěhovat na Papuu-Novou Guineu a stále budete moci volit prezidenta a poslance. Zatímco obyvatelé těch území tu možnost nemají, ačkoli žijí na území daného státu.

171

Odpovědět

On to chápe. Vy nechápete, že to je úplně, ale úplně jedno, protože ti lidé jsou pořád občany USA. Jenže jste typický pseudo-pravičák, který si potřebuje najít záminku, proč by měl být někdo obyvatel druhé kategorie.

A máslo jste tak akorát vy.

193

Odpovědět

+komunardJdi si raději honit karla...

332

Odpovědět

Pekny. Ale prej cele dily sou taky dobre, obsahuji dalsi historky.

takze do p**e zacnete to prekladat cele. Vyserte se na utube, kupte si vlastni video cloud a tam to perte pod tlatkem :) a nechci slyset vymluvy

1287

Odpovědět

Lidi, rychle sem ! Je tu SPONZÓR !!! :D

1602

Odpovědět

+Ras al GhulProzraď sabáko, jak to děláš, abys to měl tučně. Já debil umím jenom CAPS LOCK :(

232

Odpovědět

+Ras al GhulJestli se ošklivě nemýlím, tak komentáře podporují HTML kódy a tenhle koment je celý tučně.

490

Odpovědět

+Ras al GhulJe to tak Pepku, fungujou html kódy pro formátování textu.
b Tučné
i Italika
kombinace Tučná italika

90

Odpovědět

+Ras al GhulAž na to, že psát černě je [b] rasistické [/b]!

529

Odpovědět

Je ironické, že Obamova administrativa se odvolává na Insular cases, vzhledem k tomu, že podle logiky těch rozhodnutí by šéf téhle administrativy vůbec nemohl být jejím šéfem.
Je ale ještě ironičtější, že občané těchto teritorií musí platit federální daně, a přitom nemají volební právo. No taxation without representation bylo přeci heslo americké revoluce.

1190

Odpovědět

Neplatí všechny federální daně - zejména jsou velké výjimky pro daň z příjmu. Ale zrovna ten daňový systém obsahuje tolik odchylek a vzájemného vyrovnání daní a poplatků (třeba u federálních zaměstnanců), že se divím, že ty skoro 4 miliony lidí stíhají dělat ještě něco jiného. :D Každopádně kvůli financím není mezi nimi větší podpora pro to, aby se stali federálním státem.

50

Odpovědět

+TceldA teď koukám, že jsem svůj komentář moc zjednodušil. :(
Tím "není větší podpora" myslím, že bych u zplnoprávnění statusu očekával třeba přes 80 %.
A wiki není úplně přesná, protože nijak nereflektuje část změn za Obamovy administrativy http://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Puerto_Rico

20

Odpovědět

To skrz tu ústavu a Obamu mě ani nenapadlo, díky za doplnění informace :D

00

Odpovědět

Ten vtip s osypkami (spalnickami) bol uzastny.

411

Odpovědět

Amerika ať táhne do pekel celá

4848

Odpovědět

Pokud před ní půjde Rusko, tak souhlas

6345

Odpovědět

+UmbertoTo se vám pánové může až příliš snadno vyplnit. Ale pokud by k tomu došlo, tak nepůjdou sami.

1351

Odpovědět

+UmbertoAmerika,přesněji její vláda,jsou morem téhle planety.Jediné co je zajímá je zisk a je jim jedno přes kolik mrtvol půjdou a co vše zničí.Už jeden národ při svém vzniku v podstatě vyhladily

2951

Odpovědět

+UmbertoUhlman: Nechci se tady zastávat USA, spíš bych jen rád poukázal na to, jak jsme všichni stejní z***i...

Napiš mi tady prosím, kdo takový není. Rusové? Čína? Severní Korea? Němci? Češi? Vždyť bys určitě našel i několik lidí ze svého okolí, na které ten popis krásně sedí. USA se liší jen v jedné věci, mají na to, aby v tomhle byli první. A to je to, co sere Putina, že je až druhý...

519

Odpovědět

+Umbertomachlik:
tak nějak jsem neslyšel o Německu, že by tam někoho diskriminovali na základě místa jeho bydliště....

(Němci) mají infrastrukturu na nesrovnatelně lepší úrovni než USA; Merkelová se snaží o porozumění mezi nimi a Ruskem (zatímco Francouzi, nebo Britové by dali Rusku znovu lekci-tak nějak nechápou, že Rusko se nedá porazit útokem ze západu); ochrana životního prostředí je také o dva až tři levely výše než v USA

92

Odpovědět

+UmbertoMáte na mysli Putina (Rusko), který má u p****e celou zp*čenou Ameriku, ale sere ho, že si chce USA postavit svou 1000. základnu metr od ruských hranic? Že ho sere, že rusáci na ne-ruském (historicky vždy ruském) území jsou utlačováni, diskriminování a zabíjeni? Tady máme video, kde je jasně řečeno, jak amerika mrdá na svý obyvatele na svých územích (kteří dokonce chcípaj za ameriku), ale to je v pohodě. Zastane se však Rusko svých občanů, tak už jsou hrozní agresoři a kdesi cosi... Nevím, kdo tady každej týden vyváží nový dodávky "demokracie" po celým světě...

machlik: ty seš dobrá pipka. Když tedy přistoupím na tvou hru a vezmu v potaz, že amerika je tu se vším všudy pár století, jelikož před tím to byly pouze kolonie británie, francie, holandska apod., tak mi tedy prosím řekni ty, kolik států za těch pár století obsadilo Česko a kolik válek vyvolalo. Za tu krátkou dobu je tu pouze Německo, kdo byl takhle agresivní a stejně napadlo a obsadilo míň států než amerika... Ani v té genocidě nesahají němčouři americe po kotníky...

orcinusorca2014: myslíš tu Francii, která dostala od Ruska nové elektronické systému, má Rusku dodat letadlové lodi a celkově už taky sere na diktát z ameriky a spolu s německem se to snaží řešit po svým?

1520

Odpovědět

+Umbertomachlik: jinak z**d seš tady možná tak ty. Já tedy ne. Já nežeru to, co mi úesej sere do huby. Takže zmrdama nazývej třeba svý rodiče, kteří tě měli hned po porodu vomlátit vo kameň...

37

Odpovědět

+UmbertoLaFleur: Ono to s tím "historicky vždy ruském uzemí" není tak horké si myslim ;)

42

Odpovědět

+Umbertomyslím tu Francii, která Rusku visí dvě vrtulníkové lodě za dvě miliardy....Tyto lodě měly být určeny především proti somálským pirátům v Indickém oceánu, ale Francie si postavila hlavu.

Sice to vypadá pohledem zaprděného českého novináře, že Američané chtějí válčit s Rusy, ale právě v Adenském zálivu hlídkují (zatím) obě armády společně.

00

Odpovědět

+Umbertometys: ano, není. Ale nebudeme brát v potaz nějaké tisíc let staré historické souvislosti. Následně byl Krym vždy Ruský. Žijí tam převážně rusáci. Rusko dalo Krym Ukrajině, hlavně proto, aby zamíchali populací, protože Ukrajina byla v té době jen zemědělská země se samýma vidlákama a ničím jiným. Navíc ten dar nebyl úplně dle tehdejších právních norem, ale to je jedno. Rusko Krym stejně nezabralo. Ono se rozhodlo (s víc jak 94 % hlasy), že chce pryč od Ukrajiny a chce se vrátit k Rusku. Když na toto Kyjev (který ovládli fašisti) reagoval tankama a bombama, tak pochopitelně Rusko nemohlo nechat svý lidi pochcípat jenom tak. Tudíž posílilo svou tamní základnu, což dle mezinárodní smlouvy mohli. Zabránili tak ukrajinskému vojsku vykonat to, co vykonávali v Kyjevě apod. Následně se tamní lidi, a v dalších oblastech, postavili na odpor a jsme tam, kde jsme nyní ;) . Pořád se omílá Kosovo, kde se stalo na chlup to samé. Jenže tehdy těm, co se chtěli trhnout, vyhověli. Trochu nechápu, proč se tyhle argumenty (asi záměrně) přechází, když se tak vehementně křičí, jaký je Rusko agresor.

orcinusorca2014: ano, visí jim je, to jsem psal. Avšak Rusko jim dalo (prodalo) nějaké elektronické systémy, což se ovšem nelíbí améru. Ono, když byl teď na začátku roku Minsk 2, tak tam Obamu a nikoho dalšího nepozvali. Řešili si to sami: Francie, Německo, Ukrajina (Porošenko furt lítal ven, že by pro instrukce?), Rusko. Dokonce i Německo už má dost těch keců z améru, nedivím se. Na tu jejich akcičku doplácíme akorát my a pokud k něčemu dojde, tak to odnesem jenom my.
Jinak on ten pohled nebude jen u zaprděného českého novináře (který stejně zobe USA propagandu). USA již schválilo vyslání vojsk na Ukrajinu, američtí poradci tam jsou už nějakej ten měsíc, dokonce má Ukrajina i americkou ministryni financí. To, že amerika rozmisťuje vojáky, techniku apod. všude kolem Ruských hranic, radši ani mluvit nebudu. Hlavně, že rusáci, kteří si dělají max tak cvičení u sebe v Rusku, jsou hrozní agresoři, kteří chtějí ovládnout celej svět! :D :D

118

Odpovědět

+UmbertoMožná jste slyšeli/četli:

Paní Johnsonová potká paní Smithovou a ptá se jí, jak se má. „A co děti?“ „Moji kluci jsou v pohodě,“ odpovídá dáma. „Nejstarší Jack je vojenský poradce na Ukrajině, Willy je v Iráku, Raul slouží na lodi u Gibraltaru, Johny je v súdánském Darfouru a nejmladší Tod je zrovna v Afghánistánu.“ „A co manžel?“ ptá se paní Johnsonová. „Ten jezdí po Evropě v rámci přednáškového turné, v němž vysvětluje Evropanům, jak nebezpečně rozpínavý je Putinův režim…“

86

Odpovědět

+Umbertospíše to připomíná starou britskou scénku o armádě https://www.youtube.com/watch?v=FjiQvo0JFf4

20

Odpovědět

+UmbertoLaFleur: Ok řekněme, že když upřesním tvojí tisíciletou historii na 18.století a přidám si násilný odsun krymských tatarů na Sibiř a Uzbekistánu, tak tvůj názor beru za celkem rozumný. Ovšem co mi hlava nebere je spojení Kyjev a fašisti...to mi musíš upřesnit. Pod tímhle názvem mám já osobně zafixovaný jinačí hovada než Porošenka.

20

Odpovědět

+Umbertometys: i část krymských tatarů se vyjádřila PRO oddělení Krymu od Ukrajiny a navrácení k Rusku. Těch menšin je tam více. Avšak volební účast byla přes 90 %.
No, Porošenko je jenom loutka. Na majdanu nejvíc řádili fašisti a ti mu pomohli k moci. Stejně jako je vládnoucí tamní skupina jenom skupina oligarchů. Dokonce pravej sektor Porošenkovi vzkázal, že pokud to půjde takhle dál do kytek, tak se má bát ;) . Proto Porošenkova rodina je už dávno uklizená v bezpečí v západní evropě... Taky si najdi, jak to vypadalo, když to prosrali u Dolbaceva a nácci si vylejvali zlost na civilistech ;) nebo když vystříleli kyjev a upalovali lidi...

13

Odpovědět

+UmbertoLaFleur: Mno ty bdueš dobrý k*****o. Začněme tím, že jen USA válčí, ale Rusko je hodné a mírumilovné. Ah, někde se stala chyba! http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia Rusko je agresivnější než USA :(. A ke Krymu- Rusko samo garantovalo celistvost území Ukrajiny! To, že historicky bylo Ruské s tím nic nemá co společného. Nebo budeš vracet Sudety, protože ty historicky patřili německému obyvatelstvu? Nemyslím si, takže používáš lži a ještě dvojí metr. A k samotnému referendu- v momentě, kdy se na daném území pohybuje cizí vojsko, je takové referendum neplatné... možná přestaň číst Parlamentní listy, Protiproud a ruskou propagandu abys nebyl taková kremrole.... jako bonus doporučím dostuovat mezinárodní právo. Docela v něm plaveš ;)

32

Odpovědět

+UmbertoA nemyslíš si že se vyjádřili pro, protože jem byla slíbena větší práva? (jejich jazyk zařazen mezi úřední etc... co jsem četl já, tak se tam s nima stejně nezachází zrovna v rukavičkách, tak bůh ví jestli by teďka neměnili...) Ok našel jsem videa, ale nemůžeš po mně chtít abych si udělal objektivní názor z videa kde je v názvu televize azbukou napsáno Russia.. ;)

00

Odpovědět

+UmbertoZajímavé, že neznáš podrobnější historii Ukrajiny a Krymu.

Autonomní republika Krym vyhlásila autonomii už 12. února 1991, ale Ukrajina vznikla odtržením od SSSR až 24. srpna 1991.

Budapešťská dohoda byla podepsána v srpnu 1994, ale autonomní republika Krym se přidala k Ukrajině až v květnu 1995, kdy Ukrajinci odstranili Jurije Meškova.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou byla poté podepsána až v květnu 1997.

00

Odpovědět

+UmbertoTR: argumentovat násilností ruska a dát sem seznam jejich bojovných aktivit, kdy většina spadá do období, kdy amerika ještě ani pomale nebo vůbec neexistovala je imho mimo. Pokud to chceš brát teda doslova, tak sem hoď válečnou historii améru (která i za tak krátkou dobu má pěknou řádku) a historii evropských států, které ameriku "založily". Proč sem taháš sudety? Vyslovili se pro odtržení? Ne. V dobách kdy jo, tak byli umlčeni (stejně jako se to mělo stát na Krymu). Jaké cizí vojsko? Rusko tam má základnu a může tam nasadit, resp. mít, určitý počet vojáků. Což mělo. Nebo jako to bereš, že když je na území cizí armáda (jakkoliv) tak vše je neplatné? To by neplatily zákony, volby, referenda v skoro žádné zemi v Evropě a v půlce světa (všude má amerika základny a vojáky a svý lidi - viz červený kartičky). Ovšem s US guy(em) se asi dál nedostanem ;) .

metys: a? Vždyť oni tam byli utlačováni, nemohli mluvit rusky, nemohli se dívat na ruskou tv apod. Je jasný, že bych se chtěl vrátit "dom", protože tam by tohle vše bylo povolený a nemusel by se po mně nikdo vozit jenom proto, že jsem rusák. A jestli by teďka neměnili? Na to bych ti odpověděl jen tím, proč se i na západní ukrajině začínají bouřit vesnice a města, odmítají chodit do války, posílají Porošenka, EU a NATO do p**e a v milionech utíkají do Ruska, protože směr západ je čeká buď vězení nebo fronta... Jestli je pro tebe tak velká propaganda záběry na zničený města, kde civilisti brečí, všude jsou hákáče po těch zmrdech, jenom kvůli stanici, tak nevím, jak se teda díváš na naše slavný babiše a ČTčka, který lžou každej den a za naše prachy!

orcinusorca2014: nechápu na co narážíš, když Rusko darovalo Krym Ukrajině daleko, daleko dříve (ještě za dob SSSR), tzn. tehdy to byl de facto přesun jen uvnitř státu. Jinak ten Krym asi moc autonomní nebyl, když si pro hlasující obyvatelstvo dojely tanky, že? ;)

23

Odpovědět

+UmbertoPointa je v tom, že Krym vyhlásil autonomii jak na SSSR, tak na Ukrajinské socialistické republice.
Navíc v době podepsání budapešťských dohod (v roce 1994) Krym NEBYL součástí Ukrajiny, ale obyvatelé Krymu si zvolili vlastního prezidenta. Toho pak Ukrajinci sesadili (v roce 1995).

Takže argumentovat Krym je ukrajinský, protože Chruščov "daroval" Krym k Ukrajině je liché-Krym vyhlásil autonomii v únoru 1991.

Dále argumentovat Rusko porušilo budapešťské dohody, když obsadilo Krym je liché-Krym NEBYL součástí Ukrajiny až do roku 1995.

01

Odpovědět

+UmbertoLaFleur: Mno pro začátek doporučím dočíst si celý ten link, ono to nezačíná a nekončí jen 16.stoletím, ale je tam historie do dnešního dne. Takže jako úkol si to pročti a pak prosím zhodnoť, jestli je Rusko tak mírumilovné.
Jaké cizí vojsko?- Nevím, jestli si teď děláš srandu nebo to záměrně přehlížíš, ale kdo byl hlavním protagonistou a dával přímý dohled nad referendem a tudíž porušil Budapeštské memorandum? Poradím ti- Ukrajina to rozhodně nebyla ;). A kecy o tom, že se nemohli dívat na ruskou televizi bereš odkud? Ac24 nebo aeronet? :D
orcinusorca2014: Tedy ačkoliv Rusko podepsalo dohodu o nevměšování se, tak se stejně vměšovalo do vnitřních záležitostí Krymu. Tedy trochu porušení mezinárodního práva nemyslíš?

10

Odpovědět

+UmbertoTR:
stejně jako obsazení Havaje, Kalifornie americkou armádou a následné přičlenění k USA

01

Odpovědět

Nejak jsem nepochopil, jaka ze to byla chyba v tech 100let starych zakonech. Prislo mi to v poradku.

670

Odpovědět

A právě o tom to je. Možnost volit by lidem neměli odepírat podle toho, kde se narodili, ale podle toho, jestli dokážou pochopit, jaká je chyba v těch 100 let starých zákonech...

1111

Odpovědět

+TKarel:-D Pěkná odpověď, chtěl jsem už psát něco ve stylu 8:20 Olivera, takhle bych to říci nedokázal, stejně jako Somolský zástupce :)

210

Odpovědět

+TKarelhahahahahaha
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/502/592/8ef.jpg

44

Odpovědět

+TKarelmoznost volit by nemel mit kazdej n**r a kazda opice :)

329

Odpovědět

+TKarelMoznost volit by nemel mit hlavne zadnej dement, ale iq testy ve volebnich mistnostech nekonaji. Pro tebe nastesti.

223

Odpovědět

10:10 tam má být, že "nemohou kandidovat naprezidenta a nemohou být učiteli"

10

Odpovědět

Opraveno. Sice mu tam pořád rozumím "can", ale tohle dává větší smysl.

50

Odpovědět

Pokud Olivera někdy někde potkám, musíme jít někam zapařit. Ty jeho taneční kreace jsou úžasný! :-D

693

Odpovědět

turnout for what?! :D

83

Odpovědět

Další