DezinformaceLast Week Tonight
235
Dezinformace jsou všudypřítomné a zasahují každého z nás, ať už je aktivně sdílíme, nebo ne. Zatímco se v Česku mezi staršími generacemi šíří prostřednictvím řetězových mailů, diaspory imigrantů v USA se s nimi kromě Facebooku nejčastěji setkávají na chatovacích aplikacích typu WhatsAppu. Narativ to má ale podobný a možná zjistíte, že takovou „la tía del WhatsApp“ máte ve své rodině i vy.
Přepis titulků
Dnes si promluvíme o internetu. Místě, kde můžete narazit na stejně naladěné lidi. Takhle lidi oslovil jeden tiktoker, který natočil video s přesně zapadajícími věcmi, což je něco, co velmi zaujalo tuto nesmírně britskou ženu. A jdeme na to. To bylo krásné, vešlo se to tam naprosto přesně. To je prima. Téda, ty kráso.
Z toho je mi hezky. Tohle mě trochu znervóznilo, ale zapadlo to pěkně. Jen do toho! No jo, pěkná práce. Jak přicházíš na věci, co do sebe takhle zapadají? Prostě jen chodíš po domě a hledáš věci, co zapadnou do děr? Ptá se na legitimní otázku a myslím si, že odpovědí je: Ano. Ale dnes se bohužel nebudeme bavit o milé stránce internetu.
Bude to o dezinformacích. Už jsme o tom mluvili několikrát, v díle o Alexi Jonesovi, o vakcínách i o konspiracích, ale dnes to bude o dezinformacích v komunitách imigrantů. Takže se místo na FB příspěvek v angličtině s názvem „Falešná vakcinace Kamaly Harris“, který Facebook označil za nepravdivou informaci, podíváme třeba na tenhle ve španělštině, který obsahuje stejné video, ale do této chvíle bez varování.
Ale to vlastně není žádné překvapení, když podle nedávného odhalení FB souborů přes 90 % pravidelných uživatelů Facebooku nepochází z USA nebo Kanady. Co se týče času, který firma stráví na monitorování dezinformací, loni bylo jen 13 % vyhrazeno pro obsah nepocházející z USA. Takže Facebook zaujal stejný postoj k dezinformacím jako Oscaři vůči ceně za nejlepší film za prvních 90 let své existence. Tedy že pokud to není v angličtině, tak na tom v podstatě nezáleží.
A šíření informací má skutečné důsledky. Když reportérka zkoumala, proč je v Kalifornii v Centrálním údolí mezi Hispánci tak málo očkovaných, jedna žena jí své váhání vysvětlila takto. Naslouchám odborníkům na zdraví. Komu třeba? Poslouchala jsem jednu doktorku a viděla ji v pár filmech, která říká, že je ten virus vyléčitelný.
Našla jsem doktorku. Nejdůležitější pro mé spoluobčany v El Salvadoru je říkat ne. Neměli bychom se nechat očkovat. - Jak jste na toto video přišla? - Poslala mi ho matka. - Jak poslala? - Přes Facebook. Proč věříte této doktorce, ale ne například dr. Faucimu? - Dr. Fauciho jsem nikdy neviděla. - Nikdy? - Ne. To není ideální, co?
A je to dobrá připomínka toho, jak se díky sociálním sítím můžete odstřihnout a USA vnímat zcela jinak. Tahle žena znala doktorku z El Salvadoru, co vypráví blbosti o léčbě covidu, ale v životě neslyšela o dr. Faucim. A z toho pohledu jí popravdě závidím. Ať už si o něm myslíte cokoliv, určitě se shodneme, že bychom ho za poslední rok a půl všichni rádi viděli méně. Ta žena nikdy nezažije to dystopické peklo ztělesněné Faucim na modlitební svíčce nebo lidmi, kteří o očkování mluvili jako o Fauci Auvajsky.
Zachovává si klid v duši, který já nikdy nezažiju. Zatím jsme nevymysleli ani to, co dělat s anglickými dezinformacemi, což dokazuje fakt, že když řeknu „koňské odčervovadlo“ nebo „písmeno Q“, víte přesně, o čem mluvím. Ale i když si lze jen těžko představit, že by to mohlo být horší, co se týče dezinformací v jiném než anglickém jazyce, opravdu to horší je. Takže si dneska promluvíme o dezinformacích mezi imigranty, jak snadno je lze šířit a co s tím.
A začněme tím, že i když jsou některé dezinformace tytéž, jen v jiných jazycích, v některých případech se zaměřují na kulturně specifické zájmy nebo obavy. Například komunity, co zažily komunistický režim, jsou často terčem dezinformací, které se snaží budit obavy ze socialismu. Neúspěch Joa Bidena v latinskoamerických oblastech na Floridě mohl souviset s tím, že kubánské komunity byly zaplaveny nepravdivými tvrzeními tohoto typu.
V poslední době mnozí američtí hispánští voliči narazili na zprávy, které se snaží Joa Bidena spojovat se socialismem. Po internetu například kolovala tato fotka. Tvrdí, že jde o Jill Bidenovou po boku Fidela Castra. Ale ve skutečnosti to není pravda. Jde o fotografii zesnulého norského průzkumníka Thora Heyerdahla a jeho ženy Jacqueline Bierové. Tohle rozhodně není fotka Jill Bidenové.
A tohle určitě není Joe Biden. I když je mu to podobné více než jeho robotická verze v Disney Worldu. Co to má být? Vypadá to jako Anderson Cooper s faceliftem od plastického chirurga bez povolení. A někdy je šíření dezinformací vyhroceno tím, že mnohé diaspory v USA nemají mnoho alternativních zdrojů ve svých vlastních jazycích.
Pro starší vietnamské Američany existuje tak málo spolehlivých zpravodajských kanálů ve vietnamštině, že se spousta dívá na zprávy na YouTube, které jim doma běží každý den celý den. Jedním z populárních moderátorů vysílajících z USA je Nguy Vu, který si říká King Radio. Je to vlastně vietnamský Alex Jones, jak sami uvidíte v těchto tirádách. Čína má nad Bidenem absolutní kontrolu. Ta situace okolo laptopu Huntera Bidena, a jaká data skrývá, podle mě v tom má prsty Si Ťin-pching.
Soros se podílel na finančním spiknutí, které mělo svrhnout Trumpovu vládu. Proč nás pořád nutí nosit roušky? Roušky lidi zabíjí. Pokud jste ve státě, kde je nošení roušky dobrovolné, a pak jdete k někomu domů a chtějí po vás, ať ji nosíte, řekněte jim, ať jdou do prdele. Asi chápete, proč ho přirovnávám k Alexi Jonesovi.
Oba mají hlas, který zní jako kosti drcené štěpkovačem, ani jeden nedokáže svůj hlas ztlumit a oba mají kulisy inspirované spořiči obrazovky z Windows 95. Navíc to vypadá, že mají stejný obchodní model. King Radio svým divákům prodává Viagru, léky a pleťové krémy, které prý vyrábí jeho bratranec. To je výrazný varovný signál! Pokud se jeho bratranec nejmenuje Steve Clinique, nechci od něj žádné krémy.
Ale zatímco byl Alex Jones za šíření dezinformací z YT odstraněn, King Radio je tam stále velmi populární, ačkoliv jste ho zrovna slyšeli říkat, že roušky zabíjí lidi, což jasně porušuje zákaz YouTube tvrdit, že jsou roušky nebezpečné. A to asi znamená, že by se Alex Jones na YouTube mohl vrátit, pokud se naučí vietnamsky. Ale i když jsou Facebook a YouTube špatné, a že jsou opravdu velmi špatné, alespoň teoreticky můžou být monitorovány.
Ale dezinformace se šíří ještě jedním způsobem, o kterém spousta lidí ani neví, ale přitom jde o jednu z nejpopulárnějších komunikačních pomůcek mezi imigranty. A to jsou chatovací aplikace. Zdaleka největší z nich je WhatsApp, vlastněný Facebookem. Je masivně populární po celém světě. Tak moc, že se stal součástí každodenních rituálů mnohých lidí.
V Indii je posílat si zprávy na dobré ráno neskutečně populární. Takže se miliony lidí každé ráno budí se zprávou od příbuzných s něčím takovým. Nebo i s takovýmto videem. DOBRÉ RÁNO To je ale agresivně příjemný způsob, jak ráno vstávat. Když jsme na tuhle zprávu narazili na YouTube, první komentář zněl: Hezké. Což je docela pozoruhodné, protože nic jiného na té platformě nemá takovou odpověď.
Prostě víte, že první komentář u americké verze přání na dobré ráno by zněl: Víte, kdo neměl dobré ráno? Harambe. Odpočívej v pokoji, králi. Ale nejde jen o WhatsApp. Určité skupiny mají své oblíbené appky. Korejští imigranti mají KakaoTalk a novější čínští imigranti WeChat. A pokud tyto aplikace nepoužíváte, může být těžké pochopit, jak moc důležité místo v životech lidí zaujímají. Tuto melodii a načítací obrazovku okamžitě pozná více než miliarda lidí na celém světě.
V Číně, kde je většina sociálních sítí zakázaná, je WeChat nepostradatelný. Lidé přes něj chatují, objednávají jídlo nebo odvoz i platí. Za hranicemi Číny ho lidé v diaspoře používají, aby se spojili s krajany a řešili problémy v jejich zemi. Přesně tak, komunikace, objednávání jídla, cestování, placení, vše v jedné aplikaci. To je o tolik efektivnější než americký model, kde máte jednu aplikaci, které vás zdeptá, jednu, která donekonečna generuje vztek, jednu na předstíranou meditaci, jednu na utrácení za fast food, jednu pro nadržené chyby a jednu, která vám ukáže, že jste staří a svět vám už nepatří.
Takže svým způsobem klobouk dolů WeChatu za svod našich digitálních nočních můr na jedno šikovné místo. Takže tyto aplikace jsou levné a dostupné místo, kde s rodinou a přáteli zůstávat v kontaktu a dostávat a sdílet zprávy ve svých jazycích, což je samozřejmě lákavé.
Bohužel jsou také významným šiřitelem dezinformací. V latinskoamerické komunitě, mezi Venezuelany a Kubánci, máme označení „la tía del WhatsApp“, což je teta, která je na WhatsAppu a dostává všechny možné konspirace, které pak rozešle všem svým kontaktům. Všichni máme v rodině někoho takového. No jo, to máme. A je skoro uklidňující vědět, že nehledě na původ má každá rodina nějakého člena, od kterého když dostanete zprávu, řeknete si: Do prdele, co je to tentokrát?
Je to opravdu univerzální zkušenost. A existuje důvod, proč se dezinformacím na těchto aplikacích daří. V mnohých zemích se Facebook, který WhatsApp vlastní, spojil s mobilními operátory, aby byl přístup na jeho služby levnější než na zbytek internetu. Takže se tam dezinformace pohodlně šíří bez rovnocenné možnosti je zkontrolovat. V Brazílii může vysokorychlostní připojení stát až 15 % příjmu domácnosti, ověřování faktů je pro průměrného Brazilce tedy příliš drahé.
To je opravdu děsivá myšlenka. A WeChat je nastavený tak, aby bylo dohledávání zdrojů těžké. Umožňuje svým uživatelům založit si vlastní mediální profil, takový pseudozpravodajský kanál, ale má to podstatné omezení. FB a Twitter umožňují sdílet odkazy, které vás přesměrují na jiné stránky, ale WeChat vkládání hyperlinků do článků zakazuje.
To znamená, že skoro všechno je na platformě přímo zveřejněno. Je těžké najít původní zdrojový materiál a vyvrátit ho. Přesně tak a to je důležité, protože na zdroji záleží. Kniha s názvem Porušit pravidla a zapsat se do historie působí jinak, když ji napsala Ruth Bader Ginsburg nebo Usáma bin Ládin. Dezinformace se tedy můžou na chatovacích aplikacích pohybovat volně a v uzavřených skupinách, aniž by o tom veřejnost věděla. A občas, když jsou zprávy koncově šifrovány, o nich neví ani samy firmy.
A často je rozesílají přátelé a rodina, kterým důvěřujeme, čímž jim propůjčují legitimitu. A pro mladé lidi může být nesnesitelné sledovat, jak snadno těmto kecům jejich příbuzní podléhají. Subreddity o asijských rodičích jsou plné příspěvků jako „WeChat mi zkurvil rodiče“. A poslechněte si zprávu, která kolovala na skupině rodiny této Jihoafričanky. Neplňte svou benzinovou nádrž až po okraj.
Může to vyvolat explozi. Tento týden se událo pět nehod kvůli maximálnímu naplnění nádrže. Sdílejte tuto zprávu, prosím. O pomoc volejte na 1122. Nikdy jsem o tom neslyšela, nikdy jsem to neviděla, tak nevím, proč tomu věří. Ale páč to říká WhatsApp, musí to být pravda. Vaše auto vybuchne. Ano, je to pravda. Teda není, vaše auto nevybuchne, ale je pravda, že takové dezinformace po těchto aplikacích kolují všude.
Příbuzní lidí z našeho štábu také rozesílali zprávy jako tato korejská videa o konspiracích jako Qanon nebo tipy ájurvédských doktorů, jak bojovat s koronavirem třeba tím, že dáme uvařit černý pepř s citronovou šťávou, páč to virus zabije. Bylo by skvělé, kdyby to byla pravda, ale pravda to není.
Mladá generace je si tohoto problému tak dobře vědoma, že se tomu vysmívá i syn indických rodičů na TikToku: Jak přimět snědé rodiče čemukoliv uvěřit? Začněte s jednobarevným pozadím a napište, cokoliv chcete, ale hlavně tímto fontem. Zmiňte jakýkoliv náboženský text, který mluví o těle, mysli, duchu, a zmiňte, že vědec z Harvardu potvrdil starobylou moudrost, páč tohle žerou. Pak tam vložte graf, který vypadá vědecky i nábožensky a přidejte sanskrt, o správnost nejde.
Teď chemikálie. Já předělal jména Kanye a Drake, aby vypadaly jako sloučeniny. Doktoráty našich strýčků a tetiček se WhatsAppu nevyrovnají. Je zcela nezbytné, abyste urazili západní medicínu a kulturu. Znáte to, tři tečky, tři vykřičníky, nějaké zdroje, snižte obrázku rozlišení a tomu se říká dokonalost. Jo! Je to tak. Stačí jen pár povrchních nálepek a určitý styl, abyste lidi přesvědčili, že něco bezobsažného má smysl a kvalitu.
Nebo jak tomu říkáme v Americe, Marvel Cinematic Universe. To byla sice… Čas si to přiznat! Ačkoliv to byla sranda, ten kluk poté zveřejnil pokračování, ve kterém říká, že jeho obrázek fungoval až moc dobře, protože po WhatsAppu koloval, ale ne vždy jako vtip. A už jsme byli svědky toho, jaký dopad dezinformace můžou mít. V Indii dezinformace vedly až k násilí a smrti.
Až z toho WhatsApp nakonec natočil tuto reklamu. Tohle je Kavya. Žije daleko od rodiny… Můj první den. …ale je jim pořád nablízku na rodinné skupině na WhatsAppu. Ale dnes je to trochu vážnější. Její strýček do skupiny přeposílá nepravdivé zprávy.
Kavya mu hned zavolala. Máš pro tu věc důkaz, nebo jsi to jen přeposlal? Bylo to v nějaké skupině. Vysvětlila mu, že hoaxy můžou vést k násilí. Neměli bychom rozesílat nic nebezpečného. Strýčka přesvědčila, ať tu skupinu opustí. Buďte jako Kavya, sdílejte radost, ne fámy. Jasně, jasně, je to hezká myšlenka, ale taky není ideální, když musíte přijít s reklamou, která říká: „Kolují u nás nebezpečné nesmysly, a pokud to za nás můžete vyřešit, budeme nadšení.“ Aspoň ten slogan mohli změnit na: „Sdílejte odpovědnost za držení dezinformací na uzdě, protože my to evidentně nesvedeme.“ Takže co s tím vším můžeme dělat?
Ideálně by měly být platformy jako FB, YT a další aspoň tak proaktivní ve stahování dezinformací v jiných jazycích, jak to dělají s těmi anglickými. A vím, že tím žádám opravdové minimum, ale svědčí to o stavu, ve kterém se nacházíme. S chatovacími appkami je to ošemetnější kvůli tomu, jak jsou stavěné. I když se některé z nich snaží šíření omezit, jsou to často jen polovičatá opatření. WhatsApp například omezil, do kolika chatů můžete zprávu přeposlat, omezil to na pět chatů, což možná zní dobře, ale v praxi to stále může napáchat škody.
Pokud někdo odešle zprávu do whatsappové skupiny 20 lidí, pak ji každý z nich nasdílí dalším dvaceti lidem a tento proces se pětkrát zopakuje, může se velmi rychle dostat k více než třem milionům lidí. Ano, i tak se může dostat hodně daleko. A vím, že o to tady nejde, ale kolik z nás je ve dvou skupinových chatech o dvaceti lidech?
A pokud vy jste, kdy do prdele chodíte spát? Jak můžete pracovat, když musíte pořád pročítat notifikace? Jasně, můžete je ztišit, ale jak potom doženete, co se v chatu řešilo? Pak můžete strávit půl dne skrolováním, jen abyste pochopili kontext tohoto gifu. To poslala máma?
V odpovědi na co? Musím to zjistit! Klíčový problém je, že mnoho komunit nemá stejné zdroje na ověřování faktů jako anglicky mluvící. Pokud vám někdo pošle video Alexe Jonese, můžete se odkázat na spoustu spolehlivých zdrojů, které ho vyvrací. Ukážete jim PolitiFact, Snopes nebo FactCheck.org. Ale pokud vám někdo pošle video od Kinga Radio, vietnamských zdrojů pro ověřování faktů je jako šafránu.
Pár jich existuje, třeba dobrovolnický Viet Fact Check a The Interpreter, který překládá novinové články ze seriózních médií do vietnamštiny. Jde ale často o malé organizace a lidé, kteří je vedou, čelí přesile a jsou pochopitelně vyčerpaní. Takovéto spolky potřebují finance, aby se lépe vypořádaly s tím, čemu čelí. Ale kromě toho potřebujeme jako veřejnost vyvíjet na platformy tlak, aby se s dezinformacemi vypořádaly, ať už jsou v angličtině, nebo ne.
Protože na tom závisí spousta věcí. A než tak učiní, pokud jste členem některé z diaspor, musíte se připravit na více nepříjemných konverzací s nejméně oblíbenými strýčky. Ale existuje způsob, jak vám možná můžeme pomoci, protože jsme vyrobili přání na dobré ráno na míru pro vaše potřeby.
Třeba toto, na kterém stojí: „Dobré ráno, využij každé příležitosti a dvakrát si rozmysli šíření zpráv z kravskýho zdroje.“ Možná bude jednodušší tohle strejdovi poslat než s ním třeba mluvit. Nebo mu můžete poslat takovéto video: DOBRÉ RÁNO! POKUD ZASDÍLÍŠ JEDINOU DALŠÍ KONSPIRACI O COVIDU, VEZMU TI TELEFON A HODÍM HO DO ŘEKY.
PŘEJI TI LÁSKU A POŽEHNÁNÍ! Ano, možná to není přání, které chtějí, ale je to určitě přání, které potřebují. A co se týče vietnamských Američanů, pokud si někdo z vaší rodiny na pozadí pouští Kinga Radio každý den celý den, máme speciální přání přímo pro vás. DOBRÉ RÁNO, RODINKO!
POKUD SI NĚKDO ŘÍKÁ „KING“ A NABÍZÍ VÁM PILULKY NA PTÁKA OD BRATRANCE, NEJSPÍŠ TO NENÍ TEN NEJSERIÓZNĚJŠÍ ZDROJ NA SVĚTĚ. HEZKÝ DEN! Stáhněte si tuto zprávu v angličtině i vietnamštině a pár dalších takových na LepšíRanníZprávy.com. Využijte je, když se necítíte na plnohodnotnou debatu, ale hluboko uvnitř víte, že něco říct musíte. To byla naše show, díky za zhlédnutí a nashle za dva týdny.
Dobrou! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz
Z toho je mi hezky. Tohle mě trochu znervóznilo, ale zapadlo to pěkně. Jen do toho! No jo, pěkná práce. Jak přicházíš na věci, co do sebe takhle zapadají? Prostě jen chodíš po domě a hledáš věci, co zapadnou do děr? Ptá se na legitimní otázku a myslím si, že odpovědí je: Ano. Ale dnes se bohužel nebudeme bavit o milé stránce internetu.
Bude to o dezinformacích. Už jsme o tom mluvili několikrát, v díle o Alexi Jonesovi, o vakcínách i o konspiracích, ale dnes to bude o dezinformacích v komunitách imigrantů. Takže se místo na FB příspěvek v angličtině s názvem „Falešná vakcinace Kamaly Harris“, který Facebook označil za nepravdivou informaci, podíváme třeba na tenhle ve španělštině, který obsahuje stejné video, ale do této chvíle bez varování.
Ale to vlastně není žádné překvapení, když podle nedávného odhalení FB souborů přes 90 % pravidelných uživatelů Facebooku nepochází z USA nebo Kanady. Co se týče času, který firma stráví na monitorování dezinformací, loni bylo jen 13 % vyhrazeno pro obsah nepocházející z USA. Takže Facebook zaujal stejný postoj k dezinformacím jako Oscaři vůči ceně za nejlepší film za prvních 90 let své existence. Tedy že pokud to není v angličtině, tak na tom v podstatě nezáleží.
A šíření informací má skutečné důsledky. Když reportérka zkoumala, proč je v Kalifornii v Centrálním údolí mezi Hispánci tak málo očkovaných, jedna žena jí své váhání vysvětlila takto. Naslouchám odborníkům na zdraví. Komu třeba? Poslouchala jsem jednu doktorku a viděla ji v pár filmech, která říká, že je ten virus vyléčitelný.
Našla jsem doktorku. Nejdůležitější pro mé spoluobčany v El Salvadoru je říkat ne. Neměli bychom se nechat očkovat. - Jak jste na toto video přišla? - Poslala mi ho matka. - Jak poslala? - Přes Facebook. Proč věříte této doktorce, ale ne například dr. Faucimu? - Dr. Fauciho jsem nikdy neviděla. - Nikdy? - Ne. To není ideální, co?
A je to dobrá připomínka toho, jak se díky sociálním sítím můžete odstřihnout a USA vnímat zcela jinak. Tahle žena znala doktorku z El Salvadoru, co vypráví blbosti o léčbě covidu, ale v životě neslyšela o dr. Faucim. A z toho pohledu jí popravdě závidím. Ať už si o něm myslíte cokoliv, určitě se shodneme, že bychom ho za poslední rok a půl všichni rádi viděli méně. Ta žena nikdy nezažije to dystopické peklo ztělesněné Faucim na modlitební svíčce nebo lidmi, kteří o očkování mluvili jako o Fauci Auvajsky.
Zachovává si klid v duši, který já nikdy nezažiju. Zatím jsme nevymysleli ani to, co dělat s anglickými dezinformacemi, což dokazuje fakt, že když řeknu „koňské odčervovadlo“ nebo „písmeno Q“, víte přesně, o čem mluvím. Ale i když si lze jen těžko představit, že by to mohlo být horší, co se týče dezinformací v jiném než anglickém jazyce, opravdu to horší je. Takže si dneska promluvíme o dezinformacích mezi imigranty, jak snadno je lze šířit a co s tím.
A začněme tím, že i když jsou některé dezinformace tytéž, jen v jiných jazycích, v některých případech se zaměřují na kulturně specifické zájmy nebo obavy. Například komunity, co zažily komunistický režim, jsou často terčem dezinformací, které se snaží budit obavy ze socialismu. Neúspěch Joa Bidena v latinskoamerických oblastech na Floridě mohl souviset s tím, že kubánské komunity byly zaplaveny nepravdivými tvrzeními tohoto typu.
V poslední době mnozí američtí hispánští voliči narazili na zprávy, které se snaží Joa Bidena spojovat se socialismem. Po internetu například kolovala tato fotka. Tvrdí, že jde o Jill Bidenovou po boku Fidela Castra. Ale ve skutečnosti to není pravda. Jde o fotografii zesnulého norského průzkumníka Thora Heyerdahla a jeho ženy Jacqueline Bierové. Tohle rozhodně není fotka Jill Bidenové.
A tohle určitě není Joe Biden. I když je mu to podobné více než jeho robotická verze v Disney Worldu. Co to má být? Vypadá to jako Anderson Cooper s faceliftem od plastického chirurga bez povolení. A někdy je šíření dezinformací vyhroceno tím, že mnohé diaspory v USA nemají mnoho alternativních zdrojů ve svých vlastních jazycích.
Pro starší vietnamské Američany existuje tak málo spolehlivých zpravodajských kanálů ve vietnamštině, že se spousta dívá na zprávy na YouTube, které jim doma běží každý den celý den. Jedním z populárních moderátorů vysílajících z USA je Nguy Vu, který si říká King Radio. Je to vlastně vietnamský Alex Jones, jak sami uvidíte v těchto tirádách. Čína má nad Bidenem absolutní kontrolu. Ta situace okolo laptopu Huntera Bidena, a jaká data skrývá, podle mě v tom má prsty Si Ťin-pching.
Soros se podílel na finančním spiknutí, které mělo svrhnout Trumpovu vládu. Proč nás pořád nutí nosit roušky? Roušky lidi zabíjí. Pokud jste ve státě, kde je nošení roušky dobrovolné, a pak jdete k někomu domů a chtějí po vás, ať ji nosíte, řekněte jim, ať jdou do prdele. Asi chápete, proč ho přirovnávám k Alexi Jonesovi.
Oba mají hlas, který zní jako kosti drcené štěpkovačem, ani jeden nedokáže svůj hlas ztlumit a oba mají kulisy inspirované spořiči obrazovky z Windows 95. Navíc to vypadá, že mají stejný obchodní model. King Radio svým divákům prodává Viagru, léky a pleťové krémy, které prý vyrábí jeho bratranec. To je výrazný varovný signál! Pokud se jeho bratranec nejmenuje Steve Clinique, nechci od něj žádné krémy.
Ale zatímco byl Alex Jones za šíření dezinformací z YT odstraněn, King Radio je tam stále velmi populární, ačkoliv jste ho zrovna slyšeli říkat, že roušky zabíjí lidi, což jasně porušuje zákaz YouTube tvrdit, že jsou roušky nebezpečné. A to asi znamená, že by se Alex Jones na YouTube mohl vrátit, pokud se naučí vietnamsky. Ale i když jsou Facebook a YouTube špatné, a že jsou opravdu velmi špatné, alespoň teoreticky můžou být monitorovány.
Ale dezinformace se šíří ještě jedním způsobem, o kterém spousta lidí ani neví, ale přitom jde o jednu z nejpopulárnějších komunikačních pomůcek mezi imigranty. A to jsou chatovací aplikace. Zdaleka největší z nich je WhatsApp, vlastněný Facebookem. Je masivně populární po celém světě. Tak moc, že se stal součástí každodenních rituálů mnohých lidí.
V Indii je posílat si zprávy na dobré ráno neskutečně populární. Takže se miliony lidí každé ráno budí se zprávou od příbuzných s něčím takovým. Nebo i s takovýmto videem. DOBRÉ RÁNO To je ale agresivně příjemný způsob, jak ráno vstávat. Když jsme na tuhle zprávu narazili na YouTube, první komentář zněl: Hezké. Což je docela pozoruhodné, protože nic jiného na té platformě nemá takovou odpověď.
Prostě víte, že první komentář u americké verze přání na dobré ráno by zněl: Víte, kdo neměl dobré ráno? Harambe. Odpočívej v pokoji, králi. Ale nejde jen o WhatsApp. Určité skupiny mají své oblíbené appky. Korejští imigranti mají KakaoTalk a novější čínští imigranti WeChat. A pokud tyto aplikace nepoužíváte, může být těžké pochopit, jak moc důležité místo v životech lidí zaujímají. Tuto melodii a načítací obrazovku okamžitě pozná více než miliarda lidí na celém světě.
V Číně, kde je většina sociálních sítí zakázaná, je WeChat nepostradatelný. Lidé přes něj chatují, objednávají jídlo nebo odvoz i platí. Za hranicemi Číny ho lidé v diaspoře používají, aby se spojili s krajany a řešili problémy v jejich zemi. Přesně tak, komunikace, objednávání jídla, cestování, placení, vše v jedné aplikaci. To je o tolik efektivnější než americký model, kde máte jednu aplikaci, které vás zdeptá, jednu, která donekonečna generuje vztek, jednu na předstíranou meditaci, jednu na utrácení za fast food, jednu pro nadržené chyby a jednu, která vám ukáže, že jste staří a svět vám už nepatří.
Takže svým způsobem klobouk dolů WeChatu za svod našich digitálních nočních můr na jedno šikovné místo. Takže tyto aplikace jsou levné a dostupné místo, kde s rodinou a přáteli zůstávat v kontaktu a dostávat a sdílet zprávy ve svých jazycích, což je samozřejmě lákavé.
Bohužel jsou také významným šiřitelem dezinformací. V latinskoamerické komunitě, mezi Venezuelany a Kubánci, máme označení „la tía del WhatsApp“, což je teta, která je na WhatsAppu a dostává všechny možné konspirace, které pak rozešle všem svým kontaktům. Všichni máme v rodině někoho takového. No jo, to máme. A je skoro uklidňující vědět, že nehledě na původ má každá rodina nějakého člena, od kterého když dostanete zprávu, řeknete si: Do prdele, co je to tentokrát?
Je to opravdu univerzální zkušenost. A existuje důvod, proč se dezinformacím na těchto aplikacích daří. V mnohých zemích se Facebook, který WhatsApp vlastní, spojil s mobilními operátory, aby byl přístup na jeho služby levnější než na zbytek internetu. Takže se tam dezinformace pohodlně šíří bez rovnocenné možnosti je zkontrolovat. V Brazílii může vysokorychlostní připojení stát až 15 % příjmu domácnosti, ověřování faktů je pro průměrného Brazilce tedy příliš drahé.
To je opravdu děsivá myšlenka. A WeChat je nastavený tak, aby bylo dohledávání zdrojů těžké. Umožňuje svým uživatelům založit si vlastní mediální profil, takový pseudozpravodajský kanál, ale má to podstatné omezení. FB a Twitter umožňují sdílet odkazy, které vás přesměrují na jiné stránky, ale WeChat vkládání hyperlinků do článků zakazuje.
To znamená, že skoro všechno je na platformě přímo zveřejněno. Je těžké najít původní zdrojový materiál a vyvrátit ho. Přesně tak a to je důležité, protože na zdroji záleží. Kniha s názvem Porušit pravidla a zapsat se do historie působí jinak, když ji napsala Ruth Bader Ginsburg nebo Usáma bin Ládin. Dezinformace se tedy můžou na chatovacích aplikacích pohybovat volně a v uzavřených skupinách, aniž by o tom veřejnost věděla. A občas, když jsou zprávy koncově šifrovány, o nich neví ani samy firmy.
A často je rozesílají přátelé a rodina, kterým důvěřujeme, čímž jim propůjčují legitimitu. A pro mladé lidi může být nesnesitelné sledovat, jak snadno těmto kecům jejich příbuzní podléhají. Subreddity o asijských rodičích jsou plné příspěvků jako „WeChat mi zkurvil rodiče“. A poslechněte si zprávu, která kolovala na skupině rodiny této Jihoafričanky. Neplňte svou benzinovou nádrž až po okraj.
Může to vyvolat explozi. Tento týden se událo pět nehod kvůli maximálnímu naplnění nádrže. Sdílejte tuto zprávu, prosím. O pomoc volejte na 1122. Nikdy jsem o tom neslyšela, nikdy jsem to neviděla, tak nevím, proč tomu věří. Ale páč to říká WhatsApp, musí to být pravda. Vaše auto vybuchne. Ano, je to pravda. Teda není, vaše auto nevybuchne, ale je pravda, že takové dezinformace po těchto aplikacích kolují všude.
Příbuzní lidí z našeho štábu také rozesílali zprávy jako tato korejská videa o konspiracích jako Qanon nebo tipy ájurvédských doktorů, jak bojovat s koronavirem třeba tím, že dáme uvařit černý pepř s citronovou šťávou, páč to virus zabije. Bylo by skvělé, kdyby to byla pravda, ale pravda to není.
Mladá generace je si tohoto problému tak dobře vědoma, že se tomu vysmívá i syn indických rodičů na TikToku: Jak přimět snědé rodiče čemukoliv uvěřit? Začněte s jednobarevným pozadím a napište, cokoliv chcete, ale hlavně tímto fontem. Zmiňte jakýkoliv náboženský text, který mluví o těle, mysli, duchu, a zmiňte, že vědec z Harvardu potvrdil starobylou moudrost, páč tohle žerou. Pak tam vložte graf, který vypadá vědecky i nábožensky a přidejte sanskrt, o správnost nejde.
Teď chemikálie. Já předělal jména Kanye a Drake, aby vypadaly jako sloučeniny. Doktoráty našich strýčků a tetiček se WhatsAppu nevyrovnají. Je zcela nezbytné, abyste urazili západní medicínu a kulturu. Znáte to, tři tečky, tři vykřičníky, nějaké zdroje, snižte obrázku rozlišení a tomu se říká dokonalost. Jo! Je to tak. Stačí jen pár povrchních nálepek a určitý styl, abyste lidi přesvědčili, že něco bezobsažného má smysl a kvalitu.
Nebo jak tomu říkáme v Americe, Marvel Cinematic Universe. To byla sice… Čas si to přiznat! Ačkoliv to byla sranda, ten kluk poté zveřejnil pokračování, ve kterém říká, že jeho obrázek fungoval až moc dobře, protože po WhatsAppu koloval, ale ne vždy jako vtip. A už jsme byli svědky toho, jaký dopad dezinformace můžou mít. V Indii dezinformace vedly až k násilí a smrti.
Až z toho WhatsApp nakonec natočil tuto reklamu. Tohle je Kavya. Žije daleko od rodiny… Můj první den. …ale je jim pořád nablízku na rodinné skupině na WhatsAppu. Ale dnes je to trochu vážnější. Její strýček do skupiny přeposílá nepravdivé zprávy.
Kavya mu hned zavolala. Máš pro tu věc důkaz, nebo jsi to jen přeposlal? Bylo to v nějaké skupině. Vysvětlila mu, že hoaxy můžou vést k násilí. Neměli bychom rozesílat nic nebezpečného. Strýčka přesvědčila, ať tu skupinu opustí. Buďte jako Kavya, sdílejte radost, ne fámy. Jasně, jasně, je to hezká myšlenka, ale taky není ideální, když musíte přijít s reklamou, která říká: „Kolují u nás nebezpečné nesmysly, a pokud to za nás můžete vyřešit, budeme nadšení.“ Aspoň ten slogan mohli změnit na: „Sdílejte odpovědnost za držení dezinformací na uzdě, protože my to evidentně nesvedeme.“ Takže co s tím vším můžeme dělat?
Ideálně by měly být platformy jako FB, YT a další aspoň tak proaktivní ve stahování dezinformací v jiných jazycích, jak to dělají s těmi anglickými. A vím, že tím žádám opravdové minimum, ale svědčí to o stavu, ve kterém se nacházíme. S chatovacími appkami je to ošemetnější kvůli tomu, jak jsou stavěné. I když se některé z nich snaží šíření omezit, jsou to často jen polovičatá opatření. WhatsApp například omezil, do kolika chatů můžete zprávu přeposlat, omezil to na pět chatů, což možná zní dobře, ale v praxi to stále může napáchat škody.
Pokud někdo odešle zprávu do whatsappové skupiny 20 lidí, pak ji každý z nich nasdílí dalším dvaceti lidem a tento proces se pětkrát zopakuje, může se velmi rychle dostat k více než třem milionům lidí. Ano, i tak se může dostat hodně daleko. A vím, že o to tady nejde, ale kolik z nás je ve dvou skupinových chatech o dvaceti lidech?
A pokud vy jste, kdy do prdele chodíte spát? Jak můžete pracovat, když musíte pořád pročítat notifikace? Jasně, můžete je ztišit, ale jak potom doženete, co se v chatu řešilo? Pak můžete strávit půl dne skrolováním, jen abyste pochopili kontext tohoto gifu. To poslala máma?
V odpovědi na co? Musím to zjistit! Klíčový problém je, že mnoho komunit nemá stejné zdroje na ověřování faktů jako anglicky mluvící. Pokud vám někdo pošle video Alexe Jonese, můžete se odkázat na spoustu spolehlivých zdrojů, které ho vyvrací. Ukážete jim PolitiFact, Snopes nebo FactCheck.org. Ale pokud vám někdo pošle video od Kinga Radio, vietnamských zdrojů pro ověřování faktů je jako šafránu.
Pár jich existuje, třeba dobrovolnický Viet Fact Check a The Interpreter, který překládá novinové články ze seriózních médií do vietnamštiny. Jde ale často o malé organizace a lidé, kteří je vedou, čelí přesile a jsou pochopitelně vyčerpaní. Takovéto spolky potřebují finance, aby se lépe vypořádaly s tím, čemu čelí. Ale kromě toho potřebujeme jako veřejnost vyvíjet na platformy tlak, aby se s dezinformacemi vypořádaly, ať už jsou v angličtině, nebo ne.
Protože na tom závisí spousta věcí. A než tak učiní, pokud jste členem některé z diaspor, musíte se připravit na více nepříjemných konverzací s nejméně oblíbenými strýčky. Ale existuje způsob, jak vám možná můžeme pomoci, protože jsme vyrobili přání na dobré ráno na míru pro vaše potřeby.
Třeba toto, na kterém stojí: „Dobré ráno, využij každé příležitosti a dvakrát si rozmysli šíření zpráv z kravskýho zdroje.“ Možná bude jednodušší tohle strejdovi poslat než s ním třeba mluvit. Nebo mu můžete poslat takovéto video: DOBRÉ RÁNO! POKUD ZASDÍLÍŠ JEDINOU DALŠÍ KONSPIRACI O COVIDU, VEZMU TI TELEFON A HODÍM HO DO ŘEKY.
PŘEJI TI LÁSKU A POŽEHNÁNÍ! Ano, možná to není přání, které chtějí, ale je to určitě přání, které potřebují. A co se týče vietnamských Američanů, pokud si někdo z vaší rodiny na pozadí pouští Kinga Radio každý den celý den, máme speciální přání přímo pro vás. DOBRÉ RÁNO, RODINKO!
POKUD SI NĚKDO ŘÍKÁ „KING“ A NABÍZÍ VÁM PILULKY NA PTÁKA OD BRATRANCE, NEJSPÍŠ TO NENÍ TEN NEJSERIÓZNĚJŠÍ ZDROJ NA SVĚTĚ. HEZKÝ DEN! Stáhněte si tuto zprávu v angličtině i vietnamštině a pár dalších takových na LepšíRanníZprávy.com. Využijte je, když se necítíte na plnohodnotnou debatu, ale hluboko uvnitř víte, že něco říct musíte. To byla naše show, díky za zhlédnutí a nashle za dva týdny.
Dobrou! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz
Komentáře (45)
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (anonym)Odpovědět
20.10.2021 01:48:00
Dezinformátor Oliver by rovnou mohl vzít na paškál mnohá svá vlastní videa.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (anonym)Odpovědět
20.10.2021 02:22:34
Je super, jak vždy vykulí oči, jako hypnožába.
Gaston (anonym)Odpovědět
20.10.2021 17:58:00
Tak na paškál si jeho videá môžeš vziať aj ty. Budem rád, ak tu vypíšeš akékoľvek dezinformácie, ktoré Oliver šíril. :)
Žble (anonym)Odpovědět
17.10.2021 21:56:40
Tak ani sem se na jeho video nepodival, protoze je to ideolog a sam lze, ale zeptam se: kolikrat zminil ve svem videu CNN a podobne stanice, ktere zamerne lzou o vecech nevyhodnych pro jejich propagandisticke osnovy?
Smazat (anonym)Odpovědět
18.10.2021 16:28:44
Hlásím adminům spam.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa (anonym)Odpovědět
20.10.2021 02:50:04
+Smazatlol
KarelJarda (anonym)Odpovědět
17.10.2021 17:29:02
"Můj názor je, že když pošleš na účet mému kamarádovi 1000,-, tak ti určitě hned vrátí 2000,-" ... Záměrné lži, podvody a desinformace by se měli regulovat. Nemá co společného se svobodou slova. Kdyby učitelka učila vaše dítě a říkala mu nesmysly jako, že země je placatá, že gravitace neexistuje (at klidne skočí z okna) atd. - tak je to ok? Ne není ...
Perníková chaloupka (anonym)Odpovědět
18.10.2021 23:23:15
Koukám, že si to celkem reguluješ sám. Kdo ti má ještě co regulovat? Nebo to voláš po regulacích pro druhé??
Ocelot (anonym)Odpovědět
21.10.2021 11:06:42
Jenže jde o to, že o tom, co jsou "Záměrné lži, podvody a desinformace" musí někdo rozhodovat...Ne vždy je to jasné. Vem si jen covid na začátku. Nejdřív roušky ne, pak jo, pak vlastně fungujou jen když to dodržují všichni a správně je používaj...a takových věcí máš plno. Dřív byla desinformace, že je země kulatá.
Nikdy není dobré tyhle věci zakazovat. Nikdy nevíš co je/bude nakonec pravda. Historie je plná toho
homoroid (anonym)Odpovědět
17.10.2021 14:08:47
Hezky se o mě staraj, jak já jim to jen oplatím.
valabuk (anonym)Odpovědět
17.10.2021 13:41:06
@elcharvatova
Škoda, že v preklade tituliek sa nerozlišuje misinformácia a dezinformácia.
ElTigre (Admin)Odpovědět
18.10.2021 08:42:51
Oliver celou dobu používá jen výraz misinformation a dle mého s ním nakládá, jako my v obecné mluvě nakládáme s pojmem dezinformace. V angličtině ten rozdíl mezi slovy existuje, v češtině též, ale v běžném životě jsem se s pojmem misinformace prakticky nesetkala. Jelikož v tom nedělá rozdíl ani Oliver, nevidím důvod, proč bych to měla zohledňovat v překladu.
RohlajzOdpovědět
17.10.2021 12:05:12
Začíná se mi ten Oliver nelíbit. Chvíli bojuje za práva občanů a pak pár dílů na to by nejraději byl, kdyby Telegram a WhatsApp neměli end-to-end šifrování a osobní obsah mohl procházet nějakou kontrolou na dezinformace :-/
L (anonym)Odpovědět
17.10.2021 17:21:17
Oliver nechápe, že Trump prohrál volby, protože pravicoví voliči raději volili libertariánského kandidáta ( nízké daně, malý stát) místo právě Trumpa. Takže kanálům, které ukazoval v tomto videu, by měl vlastně poděkovat místo jejich očerňování.
( U imigrantů asi nebude oblíbený vládní úředník, který nad nimi má moc poslat je zpátky do jejich domova.)
nígrou on boat (anonym)Odpovědět
17.10.2021 11:17:02
V nekterych pripadech se zameruji na kulturne specificke zajmy nebo obavy.
Napriklad komunity, co zažili komunisticky alebo socialisticky režim jsou často terčem dezinformaci, ktere se snaží budit obavy ze socialismu.
:D tak je to jasné. Oliver fetuje.
Komentáře (4) (anonym)Odpovědět
17.10.2021 09:31:47
Já to nechápu, 90% věcí z internetu neberu vážně, vy jo?
Karel Pes (anonym)Odpovědět
18.10.2021 20:08:27
Protože žiješ ve svojí bublině a soudíš ostatní lidi na základě toho jaký jsi ty, ale všichni nejsme stejní, žije mezi námi spousta blbců co uveří emailu o tom že mají na účtu v Ugandě dva miliony po prapradědečkovi a zaplatí padesát tisíc za poplatky na převod peněz a pro takové je nějaký youtube news pořad 100% legitimní (a stejně tak lidi mnohem chytřejší ofc.).
eM (anonym)Odpovědět
17.10.2021 09:22:47
problém nie je v tom, čo si kto hovorí, problém je v algorytmoch, ktoré ťazavalia hlúposťami, len aby si ostal dlhšie na platforme. Potom sú informačné bubliny, ktoré sú tak vzdialené od reality, že užívateľ neverí ani tomu, čo vidí v priamom prenose.
vm varga (anonym)Odpovědět
17.10.2021 11:00:55
abo aj my sme videli ten hrany d
kument
Freferg FrefergOdpovědět
17.10.2021 08:42:05
Boj s dezinformace má smysl pouze v podobě argumentací a vyvracení. Pokud "platforma" cenzuruje obsah, tak to není správně. Je to totiž i skvělý způsob jak umlčet nepopulární názor, ať už je jakýkoliv. A že se to opravdu děje!
Doporučuji na toto téma rozhovor 4D Pavla Šímy: Vávra vs Kartous. Začátek je trochu dlouhý, ale ten konec je výživný
Zwtw (anonym)Odpovědět
18.10.2021 04:56:52
Tak tohle by si meli přečíst tihle samozvani bojovníci za lidska prava a novodobi fasouni (včetně te spiny moderatorske na tehle strankach).
Ty jejich ban, shadowbany, mazani komentu, demonetizaci a podobne praktiky sou "dukazem te jejich viry v dialog".
Buffy (anonym)Odpovědět
18.10.2021 06:04:30
Teoreticky to zní dobře, v praxi to ale moc nefunguje, protože slovy klasika: "Lež oběhne třikrát zemi, než si pravda stihne natáhnout boty."
Argumentace a vyvracení vyžaduje spoustu času a úsilí - je daleko snazší si vymyslet dezinformaci, než shánět důkazy, které ji vyvrátí. V tom se asi těžko dá bojovat např. s farmami, které mají šíření dezinformací v náplni práce.
Další problém je, že dezinformace využívají emocionální náboj, s tím se prostou "nudnou a nezajímavou" pravdou těžko bojuje.
Freferg FrefergOdpovědět
20.10.2021 07:20:39
+BuffyTakže co navrhujete? Aby sociální sítě rozlišovaly co je pravda a co ne? Třeba v případě covidu to na začátku nevěděl nikdo a přes to se jakékoliv zmínky, které nebyly oficiální umlčovaly. A později se potvrdilo, že i některé z nich byly pravdou.
Uvědomte si, že pokud necháte "platformy" mazat podle jejich pravidel, tak oni nemají prostředky a ani důvod zkoumat každý jednotlivý příspěvek. Třeba facebook Vám dá BAN pouze za to, že dostatek lidí Vás nahlásí (a to třeba i bezdůvodně, zkrátka proto, že s Vámi nesouhlasí). Jakékoliv odvolání není možné. Dřív to tak nějak šlo, ale stejně Vám třeba jenom odpověděli, že to platí.
Opravdu Vám doporučuji poslechnout si pár dílů o cenzuře s Vávrou, který se tím zabývá. Samozřejmě je třeba vychlechnout i druhou stranu. Což je třeba ten Kartous v rozhovoru na který jsem odkazoval. A zjistíte, že boj z dezinformacemi je sice důležitý, ale Kartous třeba proti tomu nedělá nic. Pouze dezinformace "monitoruje". Přitom na tom jeho seznamu se objevilo spousta lidí co třeba něco publikovali a dezinformační weby to převzaly a třeba trošku překroutili.
MartinL (anonym)Odpovědět
21.10.2021 00:59:28
Je rozdíl mezi tím šířit názor a šířit jasnou lež. Názory o kterých se dá diskutovat, i když s nimi třeba nesouhlasím maji jasné právo být šířeny. Ale prokazatelné lži, typu přistání na měsíci je fake, země je placatá apod, to prostě není názor, to je popírání jasných faktů a tedy lež a kolikrát ještě i s nějakým záměrem. Takováto (dez)informace nemá žádné právo být šířena. To je asi podobné jako když někomu řekneš že 1 + 1 = 2 a on řekne že to není pravda, že to je jen tvůj názor a on má jiný...
Svobodomyl (anonym)Odpovědět
17.10.2021 02:35:26
Jedním z pravidel svobody slova je možnost říct svůj názor, byť je nesmyslný a hloupý. Pokud Alex Jones to právo nemá, byť s ním nesouhlasíme, pak svoboda slova neexistuje.
meh (anonym)Odpovědět
17.10.2021 08:19:27
ale on ho muze rict, si muze prece nekde stoupnout a kricet si do aleluja :)
Lymodobovs (anonym)Odpovědět
17.10.2021 11:02:26
Je rozdíl mezi názorem a vědomým šířením lží. Např. že nošení roušek zabíjí, není názor, ale lež. S takovou by si mohl říkat, že Hitler byl hodnej klučík, který nikomu nikdy neublížil nebo že Američani nikdy neshodili atomovky na Japonsko. Jsou to lži, né názory. Evidentně ti uniká význám práva svoboda slova.
L (anonym)Odpovědět
17.10.2021 16:50:53
+LymodobovsTakže věta: " Neron byl příšerný císař. " je lež, pravda, nebo názor.
( Hodnocení jeho vlády se dělo až za následující dynastie, která tak trochu stavěla na jeho odkazu. Vždy se točí okolo jeho lásce k řecké kultuře.)
Nebo v současné době je oblíbenost Bidena ještě horší než oblíbenost Trumpa.
Dělá to z něj špatného prezidenta, nebo průměrného v těžkých časech?
Gaston (anonym)Odpovědět
17.10.2021 12:48:57
Ach názor... To je veľmi obľúbené slovo medzi všetkými konšpirátormi. Bohužiaľ je očividné, že netušia, čo slovo názor znamená. Akceptujem akýkoľvek odlišný názor. Sú Olomoucké tvarůžky chutné alebo nie? Môj názor je, že sú, lebo mne veľmi chutia, ale poznám veľa ľudí, ktorí tvrdia, že nie sú chutné, a ich názor akceptujem. Ale ak mi niekto povie, že tráva je ružová a kravy sú ryby, to je môj názor, akceptuj ho, tak nie, to nie je názor, ak niečo také tvrdíš, tak by si mal ísť buď na odborné vyšetrenie, alebo zámerne a vedome šíriš lži.
Inak, keď vidím v poslednej dobe komentár, ktorý sa oháňa slobodou slova, tak je to vždy niekto, kto by chcel slobodu slova zneužívať na zámerné a vedomé šírenie lží, čím sa dá získať vplyv a kontrola nad veľkou skupinou ľudí, ale zároveň iné názory neakceptuje a slobodu slova pre iných ľudí by najradšej zrušil hneď ako by k tomu dostal príležitosť.
L (anonym)Odpovědět
17.10.2021 17:06:15
+GastonA nechápeš, že sdělení komentátora Kinga je vlastně sdělením pro vládu demokratů - zachovejte cla na čínské zboží, podporujte nečínské armády- a Biden cla vlastně zachoval téměř v podobě, jak je navrhnul arcilotr Trump. A proti Číně vzniká AUkUs spolupracující s ASEANem.
jjkOdpovědět
17.10.2021 20:42:32
Absolutní svoboda slova není reálně možná. Vždy je nějak částečně omezená a už se jen bavíme o tom, do jaké míry ji chceme omezit. V opačném případě bych začal šířit videa o tom, že psi přenáší covid a je nutné je všechny zabít.
L (anonym)Odpovědět
18.10.2021 12:29:45
+jjkTakže by se nikdo neměl zabývat ani otázkou, zda psi mohou dostat covid, nebo zda mohou přenášet covid jenom proto, že by to mohlo psům v budoucnu ublížit?
Gaston (anonym)Odpovědět
18.10.2021 17:53:56
+LAle vôbec nie. Buď nerozumieš, alebo zase manipuluješ. Otázka, či sa psy môžu nakaziť covidom alebo ho šíriť je úplne legitímna. Môžeš spraviť výskum, kde budeš skúmať najskôr to, či sa môže pes nakaziť, ak môže, tak začneš skúmať, či vírus aj prenáša, ak prenáša, tak z toho môžeš vyvodiť závery, vypracovať štúdiu, dať ju na overenie a spripomienkovanie, ak sa potvrdí, že je to skutočne tak, tak na základe týchto zistení budú musieť zodpovední ľudia vymyslieť spôsob, ako tomuto šíreniu zabrániť, pričom vyhladenie všetkých psov z povrchu zeme by malo byť poslednou možnosťou. Toto je odborné zabývanie sa otázkou. Nie, nemôžeš si len tak založiť YouTube kanál, kde začneš bez akejkoľvek opory v realite tvrdiť, že za všetky úmrtia na covid môžu psy a preto je jediná možnosť ich všetky vyhubiť, pretože z nejakého dôvodu nemáš rád psy. Vidíš ten jemný, ťažko postrehnuteľný rozdiel v týchto dvoch prístupoch? :)
L (anonym)Odpovědět
18.10.2021 23:01:36
+GastonNejdříve jjk napsal, že psi šířící covid by mohli být problém.
Nyní ty píšeš, že psi by měli být odpovědni za všechna úmrtí.
Což je brutálně odlišné od prvního tvrzení. Na což už nebudu reagovat, protože to je manipulace a to z tvé strany.
Jinak psi nakažení vzteklinou se likvidují ( bez pardonu). A můžeš si projít desítky dalších nemocí, při kterých má veterinář prostě nakažené zvíře prostě zlikvidovat.
Gaston (anonym)Odpovědět
19.10.2021 10:18:01
+LÁno, to som napísal schválne tak, nie preto, že by som manipuloval ja sám, ale aby som s trochou nadsázky ukázal, ako manipulujú tí ľudia, ktorí niečo podobné tvrdia. Tým založením YouTube kanálu som priamo narážal na toho vietnamského Kinga z videa, ktorý tvrdí, že masky zabíjajú ľudí. To si vážne nedokázal pochopiť tú hlavnú a očividnú pointu môjho príspevku? Nerozumiem, prečo tu teraz riešiš úplne vážne nejaký problém so psami, jedine ak ti ide o zámerné odvádzanie pozornosti. Chápeš, že tu vôbec nejde o psov, ale o tie dva odlišné prístupy - o to, že položiť si otázku a hľadať na ňu odpoveď je úplne normálne, ale vymýšľať si absurdné hlúposti a šíriť lži a strach nie je akceptovateľné?
jjkOdpovědět
18.10.2021 20:53:03
+LPomoz mi! Pokud víš o nějakém psovi ve svém okolí, neváhej a odstraň ho. Nejlepší je hydroxid, ale ubít ho a polít savem taky funguje. Je to jediná cesta ven z téhle plandemie! Sdílej to dál!
L (anonym)Odpovědět
18.10.2021 22:30:12
+jjkPodobný výzkum, ale zaměřený na kočky provedl prof. Flegr.
Nejednalo se covid, ale toxoplazmózu, která je nebezpečná především pro těhotné ženy.
Boženka (anonym)Odpovědět
18.10.2021 22:36:26
+LA relevance? Zhruba limitní nule. Podobně jako u ostatních tvých komentářů :/
L (anonym)Odpovědět
18.10.2021 22:45:15
+jjkA upřímně. Pro tento úkol tu máme strážníky a útulky pro psy, a tak tu nejsou psi tak nebezpeční ( na rozdíl třeba od Jižní Ameriky).
jjkOdpovědět
19.10.2021 07:53:42
+LJá se nesnažím řešit nemocné psy ani nebezpečné psy ani zatoulané psy. Já se snažím lhát a manipulovat s těmi lidmi, kteří mi naslouchají, aby pro mě páchali trestnou činnost.
Já nemám rád psy. Jak všude čůrají apod. A pokud stačí těm blbcům okolo nakecat něco dostatečně důvěryhodného a oni je pro mě všechny vybijou, tak za mě pohoda. Příští týden něco vymyslím na důchodce a policajty, ti mě taky serou.
meh (anonym)Odpovědět
19.10.2021 16:00:42
+jjkdont feed the trolls
L (anonym)Odpovědět
19.10.2021 16:24:33
+jjkVím o ptácích, kteří měli chřipku. Jak dopadli?
Státní veterinární správa jen letos zabila/nechala zabít 250 tisíc kusů chované drůbeže. Prostě proto, že lidé jsou přednější....
Tedy věda má tři cesty, jak omezit covid - očkování i zvířecích "kamarádů", nebo izolace nakažených zvířecích "kamarádů", nebo jejich likvidaci. Kterou cestu si vybere, to nevím, ale tu tisíce let přítomné chřipky zvolila tu třetí možnost, u vztekliny vybrala tu třetí možnost atp. .
tyjsijelimán (anonym)Odpovědět
19.10.2021 21:09:41
+LNalistuj si ve slovníku, co znamená metafora, zpodobnění a příměr a možná ti pak dojde význam komentů blíž.
BTW. používáš přesně tu samou logiku obhajoby a argumentace, jako většina dezinformátorů, samozvaných bojovníků za svobodu a pravdu. Už ti jen chýbí "rychle sdílej, než to smažou!"
jjkOdpovědět
20.10.2021 08:55:13
+LReaguješ na mě a přitom mluvíš o něčem úplně jiném, než já. Proč?
Ty mluvíš o ptácích s chřipkou a o chované drůbeži. Já mluvím o lži a manipulaci s lidmi.
Gaston (anonym)Odpovědět
20.10.2021 12:35:10
+jjkSnaha o zmenu témy / odvedenie pozornosti od témy. Jeden zo základných mechanizmov dezinformátorov. Keď sa diskusia nevyvíja tak, ako by si priali, tak sa ju snažia obrátiť k niečomu inému. Len tento tu to robí veľmi amatársky.