Koronavirové konspirační teorieLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:14 392

Po dvoutýdenní pauze se vrací John Oliver a jeho pořad Last Week Tonight. Předmětem dnešního dílu jsou konspirační teorie, související s přetrvávající koronavirovou pandemií.

Poznámky:
Operace FishBowl – krycí název pro sérii nukleárních testů z 60. let, podle zastánců Flat Earth tyto testy potvrzují jejich teorii.
Erotická asfyxie – úmyslné omezení přívodu vzduchu do plic, které má zvýšit intenzitu sexuálního prožitku. Zejména v autoerotickém podání je tato praktika nebezpečná a v Americe každoročně usmrtí až 1000 lidí.
Best Western – hotelová síť
Whistleblower – označení člověka, který vynese tajné informace o nezákonných činnostech či nemorálních činech (nejčastěji se užívá ve spojitosti s Edwardem Snowdenem). Ve videu je použit volnější překlad, protože neexistuje vhodný český ekvivalent.
PolitiFact – webová stránka k ověřování skutečností, českou obdobou je např. server Demagog.cz.
Boogie board – pomůcka pro vodní sporty.
Rachel Dolezal – kontroverzní Američanka, která se označuje za černošku, ačkoli je bílá a nemá žádné ověřitelné předky z Afriky.
Sprint – telekomunikační společnost, spadající pod T-Mobile.
Antonin Scalia – známý advokát a dlouholetý soudce Nejvyššího soudu Spojených států.
Domino's Pizza – řetězec restaurací
Alex Trebek – moderátor známé vědomostní soutěže Jeopardy!

Přepis titulků

Jdeme dál. Dnešní hlavní příběh se týká konspiračních teorií. Těch zcela pravdivých podle čtvrtletníku Debilní strejda. Některé konspirační teorie zřejmě znáte, třeba tu o podvrhu s přistáním na Měsíci, nebo argument, že Země je placatá a vědci to zatajují. To je teorie, která vedla k tomuto ohromujícímu videu na YouTube: Operace Fish Bowl, nikdy zde nebyl jižní pól. Obklopují nás ledové zdi.

A my očividně žijeme ve skleněné kopuli. Úžasné. Ponechám stranou faktickou nepřesnost, špatné rýmy, pitomý text a špatnou imitaci Adele, nebo dobrou Björk. Má oblíbená část je komentář: „Ty vole, to je úžasné! Nasdílím to kolem celého světa.“ To je prostě…

perfektní. Asi je vám jasné, proč je nutné o tom mluvit, koronavirus vytvořil perfektní bouři pro konspirační teoretiky, protože jejich teorie jsou nyní všude: V posledních týdnech někteří lidé online tvrdili, že je virus neškodný, nebo že dokonce neexistuje. Řada sítí a online skupin nepravdivě prohlašovala, že virus je výsledkem biologické války, že jde o jakousi biozbraň, nebo že ho vytvořily farmaceutické firmy, aby prodaly více vakcín.

Jedna zvláště neodbytná nepravda, mobilní sítě 5G přenáší covid-19. Až to zapnou, všechny to zabije… Žena v Británii říká dělníkům vrazi, protože pokládají optické kabely 5G. Když to zapnou, sbohem, maminko. Zde je spousta věcí špatně, ale jediná příležitost, kdy má Angličan říct „sbohem, maminko“, je opuštění lůna.

Sbohem, maminko. Děkuji za výtečné doručení. Poté následuje: Ano maminko, ne maminko a uctivě děkuji za utírání mých ostudných hýždí, jsem vděčný. A tyto teorie jsou jen pouhou špičkou ledovce. Mohli jste vidět video se dvěma doktory a jejich již vyvráceným tvrzením o přehnané úmrtnosti, protože před pár měsíci bylo na Facebooku všude. A možná jste se setkali s Plandemic, pseudodokumentem s konspirační směsí.

Za pouhý jeden týden získal 8 milionů zhlédnutí. To je šokující číslo, protože to znamená více zhlédnutí než tento TikTok, kde kočka doplňuje tón klavíru: Hodná kočička, zasloužíš si více zhlédnutí. Problém je v tom, že některé online teorie už vedly k znepokojivým činům v realitě. Například #natočsvounemocnici. Rozšířil se po tvrzeních o přehnané závažnosti pandemie a urgoval lidi k odhalování pravdy.

To bohužel vedlo k podobným videím, kde vzteklý muž chce po personálu ukázat pacienty s koronavirem, a pak na ně křičí cestou pryč: Co takhle zavolat guvernérovi o tomhle hoaxu? To myslíte vážně? Jo, je to hoax! Kde jsou všichni pacienti? Kde jsou fronty nemocných lidí? Nesedí v naší vstupní hale.

Jo, má pravdu. Umíte si představit, jak zmatený je ten muž u přihlášení do hotelu? Žádná volná místa? A kde jsou všichni hosté? Kde jsou deprimovaní prodavači, zkoušející erotickou asfyxii ve vaší hale? Co takhle zavolat guvernéra Best Western a říct mu, že váš nápis je hoax? A škody konspirací během pandemie přesahují zmatené pracovníky nemocnice. Jak ukázala jedna studie, vzhledem k nakažlivosti covid-19 jsou taková přesvědčení nebezpečná, i když jim podlehne jen zlomek Američanů a ignoruje nejlepší postupy, jako je sociální distanc.

Proto se dnes pobavíme o konspiračních teoriích. V čem je jejich půvab, jak je poznat a co s nimi můžete dělat. Začněme faktem, že tyto teorie jsou mnohem oblíbenější, než si myslíte. Průzkumy ukázaly, že více než polovina Američanů stabilně souhlasí alespoň s jedním druhem konspiračního narativu. Ani já nejsem imunní. Je to trapné, ale část mě si myslí, že královská rodina nechala zabít Dianu.

Vím, že to neudělali, protože pro to není absolutně žádný důkaz, ale ta myšlenka stále přetrvává. Protože na nehodu šlo pocitově o moc velkou událost, musel v tom být nějaký úmysl. Experti říkají, že právě tím jsou konspirační teorie přitažlivé. Pomáhají vysvětlit chaotický, nejistý svět a apelují na lidský impuls, nazývaný proporční zaujatost, tedy tendenci předpokládat, že velké události musí mít velké příčiny.

Vezměte si zavraždění JFK, tato událost otřásla světem. Samotná myšlenka, že osamělý střelec může způsobit takový chaos, byla značně neuspokojivá. Takže lidé, zřejmě pochopitelně, sáhli po mnohem větší odpovědi. Odhalením je to, že události s menším dopadem naopak přitáhly podstatně méně spekulací: Pokus o zavraždění Ronalda Reagana byl po všech stránkách podobnou událostí, až na to, že prezident přežil.

Byla to menší událost ve smyslu následků, proto jsme uspokojeni menšími vysvětleními. Proto nebyly téměř žádné konspirace o nezdařeném atentátu na Ronalda Reagana ani v dané době, ani v budoucnu. Přesně tak. A docela to dává smysl, že? Jeden muž, který náhle změní svět, je nepředstavitelný. Jeden muž, který totálně selže, není nijak překvapivý. To samé je náhodou také sloganem feminismu.

Půvab konspirací je takový, že se lidé upínají na ty, které se vzájemně vylučují. Studie zjistila, že čím více účastníků věří, že Diana předstírala smrt, tím více jich věří, že byla zavražděna. Což zní šíleně, ale pokud je zde jediný expert na prokazatelnou smrt, ale přitom je stále technicky živý, nejspíš to byla žena, která uvízla v manželství s Charlesem na 15 let. Jde o to, že takové teorie zde byly vždy a obzvláště lákavé byly během globálních zdravotnických krizí.

Konspirátoři ve 14. století tvrdili, že židé jsou odpovědní za dýmějový mor. V roce 1890 noviny tvrdily, že elektrické světlo může za globální rozpuk chřipky. V roce 1918 kolovala fáma, že německá farmaceutická firma Bayer infikovala aspirinové tablety takzvanou španělskou chřipkou. Jediným současným rozdílem je to, že pandemie přišla v době internetu, kdy je nejen jednodušší udělat si špatný průzkum a šířit jeho výsledky, ale také je možné vytvořit materiál, který vypadá velmi autoritativně.

Vezměte si Plandemic. Na první pohled vypadá jako vysokorozpočtový dokument o zločinu s líbivou grafikou a záběry z dronů. Tyto techniky používá k vyprávění příběhu Judy Mikovits, bývalé vědkyně Národního institutu pro rakovinu, znázorněné jako informátorky vědeckých institucí. Zde film prezentuje klíčový moment jejího narativu, kde prohlašuje, že ji nepřátelé nechali bezdůvodně zatknout: - Z čeho vás obvinili?

- Z ničeho. Ale byla jste ve vězení. Byla jsem ve vězení bez obvinění, říkali mi uprchlík před spravedlností. Žádný zatykač, doslova mě vytáhli z domu, naši sousedé sledovali, co se to děje. Prohledávali můj dům bez zatykače. Vypadá to dost přesvědčivě. Policie kolem jejího domu použije sílu a nakonec ji zavře do vězení bez příčiny.

Ale měli byste vědět pár věcí. Zaprvé, rozhodně byla obviněna ze zločinu, jak je psáno v žalobě, kterou sama později vznesla proti zatčení. Mikovits byla zatčena za trestný čin, a když na to reportér poukázal, řekla, že si myslela, že se od obvinění upustilo, a dodala: „10 let jsem se pletla, zkusím to říkat jinak.“ Zadruhé, i když záběry ze zatýkání vypadají dramaticky, ve skutečnosti vůbec nejsou z jejího zatčení.

Jsou z nesouvisejícího zásahu SWAT a je to první výsledek, který dostanete, když hledáte domácí zátah na filmařském webu. To je prostě směšné. Kdyby trochu více pracovali a hledali domácí zátah i na jiných webech, mohli najít video s maskovaným lupičem, který se sám plácá, poté ukáže prostředník a tancuje jako maniak. To je nejen objektivně lepší než jimi vybraný klip, je to také úplně stejně relevantní.

Problém není jen to, že film překrucuje příběh Mikovits. Když to provedli, dodali jí závan hodnověrnosti, když jí bez námitek umožnili rozdávat pošahané lékařské rady jako tyto: Nošení masky doslova aktivuje váš vlastní virus. Onemocníte z vlastních, reaktivovaných projevů koronaviru. A když náhodou skutečně jde o SARS-CoV-2, pak máte problém. Proč se zavírají pláže?

V půdě a písku jsou sekvence, v oceánu a slané vodě jsou léčivé mikroby. To je šílenost. Ano, to tedy je. Vše, co jsi právě řekla, je šílené. Myšlenka, že nošení masky aktivuje váš virus, je absurdní. PolitiFact při vyvracení řekl, že to nepodporuje žádný důkaz. Pak dodali: „Ani nevíme, co jsou koronavirové projevy.“ A co se týče myšlenky s léčivými mikroby na pláži, nechci být depresivní a říkat vám, že cesta na pláž nezabije koronavirus, ale řeknu vám, že pláž jsou vlastně tři neléčivé věci.

Je to písek, který leze do prdele, slaná voda, která teče do nosu, a slunce, které spálí kůži. Pláž vás nevyléčí z ničeho kromě vašeho pohodlí. Když jsme kontaktovali režiséra Plandemic a uvedli jsme řadu našich připomínek, odepsal, že si za filmem stojí, a ptal se: „Proč se v zemi, která pochoduje a křičí: Věřte všem ženám, lidé tak rychle nedůvěřují doktorce Mikovits?“ Na to je zjevná odpověď.

A) Říká lidem, že správná prevence zahrnuje nenošení masek a boogie boardy. B) Ta fráze je „věřte ženám“, ne „věřte všem ženám“. C) O tom ta fráze není, protože pointou hnutí není to, že nyní musíme věřit každému slovu Rachel Dolezal.

Je mi jasné, že pro někoho bude i tato kritika Plandemic jakýmsi důkazem, že ten film říká pravdu. To je společnou vlastností konspiračních teorií, v podstatě se samy uzavírají. Jakákoli kritika se stává důkazem, že je celá věc větší, než si lidé mysleli. Řeknu prostě toto, pokud jsem součástí této konspirace, znamená to, že můj loutkovodič je AT&T. Proč myslíte, že zvládnou globální konspiraci, když se sotva zmůžou na úplný telefonát?

Jak by mi vůbec posílali rozkazy, přes Sprint? Jde o to, že tyto teorie mohou být už od zrodu lákavé a díky internetu se mohou snadno šířit. To samo by bylo nebezpečné, ještě než vezmete v potaz, že jeden z nejvíce prominentních šiřitelů konspirací je prezident Spojených států, který je šíří celé roky. Často s omluvou, že je lidé prostě říkají a on jen klade otázky.

To dělal u pitomých tvrzení, že se Obama narodil v Keni, Antonin Scalia byl zavražděn a s miliony falešných hlasů pro Hillary Clinton. Konspirace jsou trochu jako hnusné budovy a tragické dospělé děti, které Donald Trump rád vypouští do světa a odmítá za ně znovu převzít odpovědnost. A dělá to i napříč pandemií, včetně tohoto týdne, kdy tweetnul teorii, že CDC a média lžou o viru, aby uškodily jeho znovuzvolení. Trump předal tolik konspirací, že ho noviny opakovaně nazvaly vrchním konspiračním teoretikem.

Ale řekl bych, že nevěří žádné z těch věcí, které šíří. Zajímá ho jen zesílení čehokoliv, z čeho by mohl mít užitek. A nemohu uvěřit, že to říkám, ale osobou s nejhlubším pochopením toho, jak cynicky využívá Trump konspirace, je tento chlap: Když dojde na Trumpa a jeho konspirace, dělá to vážně chytrým způsobem. Trump nikdy neřekne, že věří těmto konspiračním teoriím, které vynáší.

On je prostě přenáší. Je to jeho způsob, jak je zmáčknout. Jeho způsob, jak je dráždit, jeho způsob, jak dostat tyto konspirační teorie ven. Trump prostě přilévá benzín do ohně. A baví ho dívat se na plameny. Jo, Rush Limbaugh na to kápnul. Nečekal jsem, že takovou větu někdy řeknu mimo téma přenosu chlamydií z toalet.

Jde o to, že obzvláště nyní vznikají přiléváním do ohně opravdové škody, protože se lidé spálí. Takže sledování těch plamenů není až taková zábava. Buďte si jistí, že lidé, kteří věřili v přehnanost koronaviru, někdy zaplatili velkou cenu: Touto dobou v minulém měsíci byl Brian Hitchens, řidič Jupiteru, samozvaný covid-19 skeptik. Myslel jsem, že vláda možná něco zkouší.

A bylo to jako… Jako kdyby s tím přišli, aby nás nějak rozptýlili. Přeskočme do tohoto týdne, Hitchens má zcela nový náhled z nemocniční postele. Je to reálný virus, který musíte brát vážně. Má žena je na ventilátoru, je tam už tři týdny. A je to drsné. Je to smutné.

Jo, je to smutné. Bohužel si nemyslím, že bude v této zemi poslední, kdo se poučí o blbostech na internetu takto drsnou cestou. Takže co můžeme dělat? Sociální média konečně dělají více, aby pokryly konspirace nebo omezily jejich šíření. Ale pravdou je, že mohou dělat jen to. Vždy nemají odbornost, aby poznaly pravdu, a obří množství materiálu jim téměř znemožňuje zachytit vše.

Pro tento příběh to bylo výzvou i pro nás, zjevně jen kloužeme po povrchu toho, co je tam venku. Jsem si jistý, že až toto bude na YouTube, v komentářích budou lidé říkat: A co fakt, že virus vyrobili jako biozbraň? Nebo plán Billa Gatese s mým očipováním? Trvalo by dny projít, proč to vše jsou blbosti, a stále by to neobsáhlo ty, které přijdou v příštích měsících. Faktem je, že bude naší individuální povinností pokusit se o zastavení těchto teorií a vidět je skepticky, než jim uvěříme.

Nebo než je rozšíříme. Jsou zde tři základní otázky, kterými si v tom můžete pomoci. První, je zde nějaké racionální a nekonspirační vysvětlení? Vzpomínáte na teorii, že 5G věže šíří koronavirus nebo jak to památně popsala tato žena: Když to zapnou, sbohem, maminko. Přesně.

Tomu pomáhají podobné obrázky s mapami případů koronaviru vedle map zavádění 5G. Zprvu vás ta podobnost může zasáhnout, než si uvědomíte, že tyto mapy vypadají stejně jako hustota zalidnění. Což dává mnohem větší smysl, protože korelace neznamená kauzalitu. Zavádění Wi-Fi i případy viru budou tam, kde je mnoho lidí. Těmto mapám se podobá i řada dalších, tyto lokality Domino's Pizza vypadají jako koronavirová mapa a jsem si dost jistý, že Domino's Pizza není příčinou.

Ano, šest sýrů z Wisconsinu vám způsobí suchý kašel, horečku, průjem a covidový palec, ale ne úplně stejně jako koronavirus. Když to dokážete rozlišit, říká se tomu věda. Druhá otázka, na kterou se můžete ptát: Obstojí to i po přezkoumání experty? A pokud ano, co tito experti říkají? Není neobvyklé, že teorie citují jediný zdroj, doktora či vědce, jako je závažně středozápadní Diane Keaton s výstředními tvrzeními.

Ale stojí za to ověřit, zda věrohodní doktoři či vědci souhlasí. Možná si říkáte: Co když to ti všichni zatajují? To nás přivádí k závěrečné otázce. Jak věrohodná je tato konspirace z praktického hlediska? Protože ne každá konspirační teorie je fikcí. Některé se ukázaly být absolutně pravdivé.

Fakt, že víme o těch skutečných, nás učí něco důležitého. Jedna studie zkoumala skutečná vládní tajemství, například Snowdenova odhalení o vládním sledování, a zjistila, že se provalují kvůli ohromnému množství lidí, kteří by museli udržet tajemství. Tím vytvořili rovnici k predikování, za jak dlouho by byly konspirace odhaleny, kdyby byly skutečné. A zjistili, že například falešné přistání na Měsíci by vyžadovalo udržet v tichosti 411 000 lidí a k odhalení by došlo zhruba za tři a půl roku.

To dává smysl, že? Zamyslete se, kolik lidí by muselo odpřisáhnout mlčení, aby se koronavirový hoax udržel v tajnosti. Nevím, zda jste zkoušeli zorganizovat středně velkou párty pro sestřenici, ale je prakticky nemožné ji překvapit, protože někdo to Roxanne poví. Nezáleží na množství mailů: „Nikdo to neříkejte Roxanne!“ Roxanne to prostě zjistí.

Vím, že pro vás nemusí být konspirační teorie uvěřitelné, ale také můžete znát lidi, kteří jim věří. Sice nepřesvědčíte všechny, ale některé možná ano. A zvláště nyní je důležité to zkusit. To jistě není snadné. Je zcela přirozené chtít na ně zařvat: „Proč věříš těm nesmyslům, ty kolosální idiote?"

Mohl bych říct, ať jim ukážete toto video. Ale nejsem ten nejlepší poslíček, už v prvních 20 vteřinách jsem vašeho strýčka nazval debilem. A to se debilům obvykle nelíbí. Experti říkají, že nejlepší způsob, jak se někomu přiblížit, není jejich zostuzení, protože něčemu věří, ani jejich pokoření skrze protidůkazy, nýbrž snaha o empatii a jejich postrčení k více kritickému myšlení.

Proto jsme požádali pár lidí, které by mohli ochotněji poslouchat, aby vám pomohli začít s konverzací. Řekněme například, že kolem vašich zmatených prarodičů kolují nebezpečné dezinformace o nenošení masek. Nemusí poslouchat mě, ale mohli by poslechnout muže, kterého si pouští do domu každý večer, aby jim v klidu pověděl, co je a není správné. Ahoj všichni.

Odpověď je Alex Trebek. A správná otázka je: Kdo je ten fešák, na kterého se teď dívám? Jo. Získali jsme Alexe Trebeka, aby natočil minutu a půl dlouhé video, kde jemně vysvětluje divákům, aby byli opatrní na to, co potkávají a sdílí online. Můžete ho ukázat prarodičům a pak ho s nimi probrat. Třeba ale máte synovce, kteří nesledují Jeopardy, líbí se jim wrestling nebo Rychle a zběsile. Dobrá zpráva, John Cena má něco, co by jim chtěl také říct: Spousta věcí na internetu vypadá oficiálně.

Ne vše je pravdivé. A některé věci vypadají nepravdivě, ale nejsou. Třeba tohle: John Oliver a já jsme stejně staří. Jo, narozeni ve stejném roce a v úplně stejný den. Zdá se nemožné, že by dvě lidská těla… stárla tak odlišně. Ale je to pravda.

Kontroloval jsem to. A je důležité to dělat. Než uvěříte nějaké teorii o pandemii nebo o ní budete sdílet nějaké informace, je dobré vědět, odkud informace pochází. Jo. V obou případech má pravdu, měli byste kontrolovat online informace a jsme úplně stejně staří. O téhle věci přemýšlím každé narozeniny. A není to jen Alex Trebek a John Cena, máme spoustu oblíbených lidí.

Paul Rudd, Catherine O'Hara, Billy Porter. Ti všichni vytvořili zprávy, kde nabádají ke kritickému myšlení. Zde je ochutnávka: Jak se vede, lidé moji? To jsem já, Billy Porter. Ahoj, já jsem Catherine O'Hara. - Paul Rudd. - Alex Trebek. Tady John Cena, WWE superstar, herec, internetové meme, milovník dezertů a číslo 3 v povolených nevěrách vašeho partnera.

Jsem doslova superhrdina. Ten nejmenší, ale i to se počítá. Vím, že žijeme v děsivých časech. Vzhledem k současné situaci hledáte odpovědi o globální zdravotnické krizi. To je skvělé. Taková zvídavost je dobrá. I já jsem zvědavá. Kdyby nikdo nepokládal otázky, Jeopardy by byla dost podivná show, že? Ale musíte být opatrní, protože na internetu je spousta přesvědčivých blbostí a většina není pravdivá.

Jednou jsem myslel, že jsem mrtvý, protože zrovna frčel #rippaulrudd. Než budete něco sdílet s přáteli a rodinou, je dobré znát původ informací. Jde o důvěryhodný zdroj? Když si nejste jistí, podívejte se, zda jiné zdroje a experti říkají to samé. Způsob, jak se dá poznat, že myšlenka či příběh za něco stojí, je to, že s ním souhlasí většina důvěryhodných zdrojů.

A nakonec: Myslete kriticky. - Jste chytří. - Jste chytří. Jste chytří, vím to. Já to vím. Máte pohled badatelů a pálí vám to. Máte mozky, používejte je. Jako by to byla první role toaletního papíru z nového balíku. Nelítostně a s gustem!

Máte zdravý rozum, věřte té části mozku, která vás vede ke vzdělávání v těchto těžkých časech. A věřte, že dělám vše, abych byl číslo 1 na seznamu vašeho partnera a číslo 3 na vašem. Opatrujte se. To vše jsou dobré rady. Abychom zvýšili šanci, že zastaví konspirační teoretiky, vložili jsme je na web pravdapravdapravdoucí.com.

Když se s někým chcete bavit, vybrat jedno z těchto videí je upřímně dost dobrý výchozí bod. To byla naše show, děkuji za sledování, uvidíme se za týden. Dobrou noc. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, jak se říká: To, že je někdo paranoidní ještě neznamená, že po něm nejdou! :-D

40

Odpovědět

Né už zase, já chci žít v jednoduchém světě, kde země je placatá a sluníčko se nad ní houpá na provázku, svět ve kterém není žádná kvantová fyzika a temná hmota. Chci jednoduchý svět ve kterém zabijácké viry stejně jako jiné zbraně vyrábí hezky po staru v laboratořích na zakázku válečné mašinerie a ne aby si je záhadným způsobem sama vyráběla jakásí "evoluce" ! Dejte mi jednoduchý svět, který dokážu pochopit, a já vám dám svůj hlas, svoji důvěru.

52

Odpovědět

a zkusils torrenty? stejně jako kryptoměny a TOR jsou relativně decentralizované a tím se minimalizuje šance "že jej smažou". možná na to taky mrknu, ale moc se mi nechtělo.

K té tvé poslední větě - toto praktikuce u Corony youtube, tvrdou totalitní cenzuru. alternativa k youtube asi není, ale tohle je další motivace, proč by alternativa k youtube měla smysl (jasně, Rusové a Číňani svůj (asi ještě cenzurovanější) youtube mají a i tu návštěvnost, to asi jo.).

01

Odpovědět

Chtěl jsem se podívat na ten dokument Plandemic, abych na tu věc dostal názory z obou stran. Je ale dost těžké ho na internetu najít, smazali ho ze všech původních lokací (Vimeo, Youtube, Facebook, ...)

Nemyslím si, že snažit se ho kompletně odstranit z internetu je správný přístup. Člověk si nevybuduje zdravé kritické myšlení, když před ním budou všechny falešné informace schovávat.

12

Odpovědět

úplně smazané to zdaleka není, prostě to jen zmizelo z mainstream serverů, což je jistě správně. Každopádně se to dál dá najít na menších webech a torrentech. Ne že by tedy bylo o co stát, ale máš pravdu, pro trénink zdravého myšlení je to jistě dobrý materiál, stejně jako libovolný projev Mamlase Trumpa.

31

Odpovědět

Návod na rozlišení toho, které konspirační teorie, resp. informace obecně, jsou pravdivé a které ne, je samozřejmě naprosto špatný a zavádějící. Jediná správná část je výzva ke kritickému myšlení.
Dále tam pak jen vyzývají k poslouchání "expertů" a "důvěryhodných zdrojů", tj. následování "autorit". A pochopitelně nepoukazují na to, že jakékoliv autority a experti mohou být zkorumpovaní a to, že když se nějaká informace objevuje v mnoha mainstreamových médiích, tak to mnohdy může být akorát projev pravidla, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
Jediné, na co se můžete doopravdy spolehnout, je vlastní rozum, vlastní inteligence, vlastní vzdělání a vlastní logika.
Kritici konspiračních teorií evidentně často ukážou jen skutečné hlupáky, kteří věří nesmyslům typu placatá země, ale lidi, kteří logicky jsou schopni vysvětlit a obhájit v čem a proč mainstreamová média lžou, samozřejmě nikdy neukážou.
Takže ano, Johne Olivere, sám jsi manipulátor, lhář a pokrytec. Sám nejsi ochoten ukázat vše, co údajní "konspirační teoretikové" na téma koronaviru publikují.

619

Odpovědět

Ale no tak... Na následování autorit není nic špatného. Jen stačí rozlišovat (kritické myšlení), která autorita je relevantní a která nikoliv. Když vám 15 statiků řekne, že váš dům brzo spadne, protože vám netěsní střecha, odpadávají kusy zdiva a nosná kostrukce je napadená plísní, taky asi nedáte přednost názoru předního kardiochiruga tvrdícího, že je vše v pořádku, protože on tomu rozumí - ta kůlna, kterou si postavil na zahradě minulý týden, přece stále stojí!
A nikdo netvrdí, že mainstreamová média nikdy nelžou a není potřeba si ověřovat skutečnosti, o kterých píší. Jen je u nich větší šance, že nebudou chtít ztratit svou pověst, jít k soudu a veřejně se zesměšnit. Navíc by měla fungovat podle určitých standardů, jako je uvádění zdrojů, odkud čerpají, aby si to každý mohl případně sám ověřit a porovnat s dalšími relevantními zdroji.
A pokud máte nějaké ověřené teorie o koronaviru, o kterých mainstreamová média a John Oliver mlčí, rád si je poslechnu a podrobím je kritickému zkoumání.

201

Odpovědět

+Josef SasankaAno, samozřejmě, že musí jít o autority relevantní, to je jasné.
Problém je, že když řešíte názory statiků na váš dům, tak je to snadné, protože nebývá důvod, aby vám někdo tvrdil něco jiného, než pravdu.
Ale v tomhle případě naopak existuje obrovské množství důvodů, proč lhát.
Mainstreamová média svou pověst dávno ztratila a soudů se nebojí, protože v tom jedou společně.
Porovnávání s "relevantními zdroji" je nesmysl, protože zprávy přebírají od sebe navzájem a tzv. drží basu.
A ověřené teorie? To jako ověřené čím a kým? Jak jsem psal, ověřit si něco můžete pouze sám, protože z podstaty věci neexistují žádné 100% důvěryhodné zdroje. Pravdu si můžete dát dohromady pouze tak, že zjišťujete informace ze všech dostupných zdrojů a u každého zjišťujete integritu sdělení.
Pak zjistíte, že u společensky závažných a sporných témat existují vždy dvě základní verze: Ta oficiální tlačená mainstreamem a politiky a pak ta od nezávislých médií a neoficiálních autorit.
Když pak zjišťujete integritu těchto dvou stran, tak zjistíte, že politici a mainstream lžou neustále, prakticky ve všech podstatných tématech a že to dělají cílevědomě, neboli dělají cílevědomou propagandu s jasným záměrem - zůstat u moci. Naopak, když zjišťujete integritu nezávislých médií, tak zjistíte, že i když se mnohdy mýlí a často publikují zjevné nesmysly, tak lze mezi nimi najít sdělení lidí, kteří dané věci evidentně dobře rozumí. A především, jejich cílem je z valné části hledání a sdělování pravdy, tak jak jí nejlépe ji chápou.
Pro začátek můžete začít se svým kritickým zkoumáním zde: https://www.youtube.com/channel/UCYRljY5JaPynQKiBMtgiBPA/videos
Samo o sobě to stačit nebude, ale pravda je taková, že mnohá tvrzení tam sdělená na téma koronaviru mají podporu z bezpočtu dalších zdrojů.
A každopádně i pro vás platí to, co zmínil i J. Oliver - nebudete přijímat informace, které nezapadají do vaší "bubliny", takže pokládám tento svůj komentář za téměř zbytečný.

39

Odpovědět

+Jan KorálVypadá to, že někdo nemá pořádek v terminologii... Mainstreamová média můžou být nezávislá i někým kontrolovaná, a to stejné platí i o alternativních médiích. Navíc pod pojem "relevantní zdroje" můžeme zařadit i odborné články, tiskové zprávy vědeckých pracovišť apod. Takže ano, relevantní zdroje existují a většinou se opírají o kvalitní výzkumy.

U společensky závažných a sporných témat neexistují nikdy jen dvě základní verze. Je jich mnohem víc. Už když se podíváte na současný mainstream (např. Fox a CNN), tak zjistíte, že i mezi nimi jsou propastné rozdíly. Nebo třeba současné dění v Číně. Čínský mainstream tvrdí něco, zbytek světaového mainstreamu něco jiného (co je pro Čínu "neoficiální" autorita, je pro jiné autorita oficiální - např. vůdci protestů).

Když zjišťujete integritu mainsteramových médií, tak víte, kdo je vlastní, kdo je autorem jakých článků a nikdo se za nic neschovává (politky nemá cenu komentovat, stejně jako nemá cenu je nějak spojovat s nezávislými médii - pokud je teda nevlastní, ale to pak nejde i nezávislá média, i když je to stále mainstream). Naopak alternativná média jsou většinou tajemná jako hrad v Karpatech. Nevíte, kdo je platí, kdo co píše, prostě nic. A když navíc publikují zjevné nesmysly a mnohdy se mýlí (lžou), tak proč bych jim měl cokoliv věřit?!

Ne nadarmo se všechna nezávislá média označují za hlídacího psa demokracie. Což znamená, že že jim jde o hledání a sdělování pravdy jak nejlépe dokážou.

Díky za odkaz na ten YouTube kanál. Náhodně jsem si vybral jedno video (hledal jsem jedno z těch kratších) a pak si ho projel googlem. Takto by se dal shrnout výsledek: https://manipulatori.cz/analyza-konspiracniho-videa-byvaly-prezident-microsoftu-v-kanade-frank-clegg-riziko-5g-a-bezdratove-technologie/. Proto by mě zajímalo, jak moc kriticky na tyto věci nahlížíte.

A já (narozdíl od jiných, že?) problém s informacemi mino mou bublinu nemám, ale musí stát na logických základech a dotyrčný si je bude muset srozumitelně obhájit.

111

Odpovědět

Ja myslel, ze Rachel Dolezal ma cesky predky.. Doležalová... :D

BTW - Jeopardy! se u nas udelal ripoff Riskuj, ne? Jestli by to nebyl vhodnejsi kontext. ;)

21

Odpovědět

mam kolegu, ktorý je zarytý odporca USA, za všetko môže Izrael, média sú podplatené, vláda nám všetko tají... Problém je ten, že on tomu CHCE veriť. Hľadá iba informácie, ktoré nenarušia jeho bublinu (Gates a nanočipy on tomu veril, veď Kotleba sedí v parlamente on ma informácie). Dôveryhodné zdroje si nehľadá. Veci, ktoré by jeho svet narušili odfiltruje logikou podplatených vedcov, médií, výmysel propaganda atď. Vzdal som to pri prednáške že korona neexistuje, že je to výmysel medií, americká zbraň proti čínskej ekonomike (aj keď to si odporuje). Sú ľudia, ktorých nepresvedčíte, nechcú byť presvedčení....Proste to tak je LEBO Amerika, LEBO Izrael, LEBO Soros, LGBT, EU, migranti....Môj malý svet, moja bublinka nesmie prasknúť.

114

Odpovědět

Stejně tak ale i vy si hledáte informace, které chcete.. a tak je to s každým.. a ikdyž si najdete omylem informace reprezentující tu "druhou" stranu, tak ji neuvěříte, protože jste se tak rozhodl. Prostě jen a jen čas ukáže kdo z vás dvou měl pravdu. A kdo z vás dvou vyhledává více "ověřené" zdroje je diskutabilní... Tudíž i vy stejně jako já žijeme ve svých bublinách, na které si nenecháme šáhnout ;)

63

Odpovědět

+JestrabTo neni tak uplne pravda s tim hledanim. Protoze konspirator, aby dokazal, ze ma pravdu, hleda placnu - 5G sit siri koronavirus a najde to toho mraky. A vybere si samozrejme hlavne ty clanky, ktery jeho tvrzeni podporujou. Idealne nejakej clickbait. A ze jsou jsou na pochybnych webech nevidi, on vidi weby, ktery se "nebojej rict, jak to doopravdy je". Ja ale kdyz budu chtit opravdu vedet neco o 5G, napisu si treba vliv 5G na zdravi cloveka a ctu weby, ktere to vyvraceji a podivam se i na ty, ktere to potvrzuji. A tak jsem pak schopnej rozeznat co je uplna pitomost a co je skutecny. A rozhodnu se pro to verit z toho duvodu, ze je to nejak podlozeny. Ne proto, ze mam bublinu. Kdo bude mit pravdu a kdo ne, je samozrejme jasne. Nebude to clovek, co rika, ze virus neexistuje. Protoze nejvetsi blbost, ktera kdy mohla nekoho napadnout, je oslabeni ekonomiky tema nejbohatsima a nejvlivnejsima lidma planety a zdravotnima spolecnostma, aby ti bohati prisli o to, co jim pomohlo jak k bohatstvi, tak k postaveni a zdravotnicky spolecnosti aby prodavali vakcinu, ktera jeste nekolik mesicu po vypuknuti nakazy neexistovala.

61

Odpovědět

Si furt hovorím, či v minulosti boli ľudia tiež takto blbý v určitom pomere a v súčasnosti je to viac vidieť len vďaka rýchlemu prístupu k internetu a vlastne nič hrozného sa nedeje, alebo sa niečo pokazilo a ide to do ...

37

Odpovědět

Byli blbí i v minulosti. Viz 1914, 1933, 1948...

102

Odpovědět

+preto píšem o pomere. V dnešnom svete by som počítal s tým že s prístupom informácií a lepšieho vzdelávania bude pomer blbých a blbšíc menší, no taktiež takýchto ľudí je vďaka internetu viac a viac vidieť.

33

Odpovědět

+Richmond153To je poněkud jednostranný pohled. Díky přístupu k informacím, poskytovanému právě internetem, jsou lidé také v mnohem větší míře vystaveni propagandě, dezinformacím, fake news a také všemožným blábolům. Spousta lidí je snadno ovlivnitelných a spousta nedokáže rozeznat, co je pravidvá informace a co je lež. Nejsem si také jist, že bych současný vzdělávací systém označil za lepší. I tam je ve větší či menší míře indoktrinace.

72

Odpovědět

+oproti minulosti ale, kedy ľudia nemali žiadny prístup k poriadnym informáciam a verili len poverám, královy, cirkvi prípadne len novinám čo bol jediný poriadny zdroj informácií mnoho rokov to musí byť predsa lepší stav.

23

Odpovědět

+Richmond153Těžko říct. Sice stoupl počet zdrojů informací, ale zase se snížila jejich přehlednost a ověřitelnost. Navíc církvi a pověrám i dnes věří dost lidí. Vyspělou společnost nevyjímaje. Především ony USA jsou dodnes silně pobožná země...

52

Odpovědět

+USA je vyspělé pouze celostátně, nikoliv počtem jedinců. Procento vzdělaných a rozumných lidí je tam o mnoho nižší, než třeba v zemích Asie či EU.
Navíc, "pobožná" země neznamená nutně věřit blábolům. Jako příklad bych mohl uvést opět některé asijské země, Itálii a podobně. Jde o to, jak lidi zpracovávají informace, nikoliv na základě jejich víry nebo ekonomického statutu.

00

Odpovědět

Dostali jsme se do bodu, kdy na kazde tema je tolik materialu ze mozne je vsechno :) tak po ste je rok 2020 a zeme je kulataaa :) :) je to o lidech znam pak konspiratoru, kteri mi neveri ani ranni stolici, ze to mus byt nejake spiknuti zachodovych mis:) Pristani na mesici je klasika: jak rekl A.C.Clark - porad mi pisou at priznam ze sem spolupracoval s Hollywoodem na inscenaci pristani, ze sem jim poslal sek, aby mi zaplatil milion dolaru, pac sem udajne vykonal fiktivni pristani a nevidel z toho ani dolar :) :) :) :)

23

Odpovědět

Mě spíš zaráží, proč má někdo potřebu se takovými tupci vůbec zabývat :)

03

Odpovědět

Bohužel trend konspirátorů kolem covid 19 je silný i v ČR často se setkávám s tím, že komentář který je doslova nebezpečný pod nějakým článkem pozitivně hodnotí třeba 50% lidí, přitom reálně by ho měli všichni odsoudit za to jaká je to blbost. Teď se na twitteru hádám s člověkem, kterému jsem na každou jeho chybnou myšlenku poslal relevantní studii a on stejně neuznal, že se mílí a dál šíří bludy. Ani to když se podobní lidé nakazí a pak změní názor tyhle lidi nepřesvědčí až tak hluboké je jejich přesvědčení.

214

Odpovědět

A zbraně hromadného ničení v Iráku už se našly, Oliverko?

1024

Odpovědět

Pepku ty jsi fakt chlap ? Nejsi nějaká hašteřivá bába ? Protože ty používají tuhle taktiku, do hádky zapojit všechno, celou historii manželství ať už to nějakou souvislost má nebo nemá :-D

02

Odpovědět

Ta ženská v 8:50 je přesně ten typ co úplně vytváří nutkání jí jednu fláknout, a to říkám jako odpůrce násilí na ženách

162

Odpovědět

Typická Karen.

82

Odpovědět

Za ten odkaz na demagoga jsem moc ráda.

93

Odpovědět

Já ani tak ne, často je kontroluji a nejsou vždy dostatečně objektivní, hodně mi vadí, že u jednoho politika tu samou věc označí jako nepravdu a u druhého jako zavádějící. Také je problém s tím jak vybírají co budou hodnotit, pak se setkáte s tím, že politik který pravidelně mystifikuje buď není hodnocen skoro vůbec i když dostává dost mediálního prostoru, a nebo ještě hůře, na demagogu vypadá jako že mluví většinou pravdu, protože jsou vybrány jen některá témata. Už jsem je párkrát musel opravovat, a nebo lidi kteří vezmou jejich hodnocení a vytrhnou ho s kontextu, i když bylo správně, to je třeba ve chvíli kdy je něco označeno jako zavádějící i když je to z 95% pravda, maximálně jsou čísla trochu posunuté a někdo to předkládá jako důkaz, že politik v něčem lhal.

712

Odpovědět

+HMTDJsem rád, že nejsem jediný kdo si toho všimnul. A tito lidé fact checkují FB, před týdnem jsem koukal na 1984 a demagog působí úplně přesně jak ministerstvo pravdy.

817

Odpovědět

Takže Oliver v tom jede s něma taky? :( Mají pod palcem ještě vícero lidí, než jsem si původně myslel.

1728

Odpovědět

Mají pod palcem dokonce i TEBE !! :-) Ještě to sice nevíš, ale brzy se o tom dočteš na nějakém tom svém konzpiračním blábolwebu.

13

Odpovědět

A zase raz Mohamed Oliver
Migranti a uprchlíci
V deň vysielania tohto dielu zabili jeho bratia a sestry v boji za svoju vieru 13 nevinných ľudí v Sýrii a to vrátane žien a detí.
Do Európy ale prichádzajú len umiernení Moslimovia, nakoľko Islam je náboženstvom lásky.
https://www.syriahr.com/en/176099/

554

Odpovědět

Ty už ani nedokážeš vnímat jakou legraci tu z tebe všichni mají, že ? Fakt mimoň.

20
Další