Koronavirus IIILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:12 638

Po koronavirem vynucené týdenní pauze se vrací John Oliver a jeho oblíbená show Last Week Tonight. I nejnovější epizoda musela být natočena v improvizovaném studiu, pochopitelně bez přítomnosti publika. Od předchozího dílu se navíc situace s koronavirem v Americe výrazně zhoršila a dnešní díl nám objasní příslušné okolnosti.

Poznámky:
DPA – Defense Production Act, základní vysvětlení ve videu lze v českém jazyce rožšířit např. o tento článek
Válka skladů – oblíbený pořad televizního kanálu History, v Česku jej vysílá mimo jiné stanice Nova Action
Hunger Games – sci-fi knižní a filmová série z prostředí postapokalyptické Ameriky

Přepis titulků

Opět vás zdravím. Jsme zpět s naší show, která bude vypadat trochu neobvykle. Jistě už víte, že koronavirus přinutil řadu moderátorů večerních show k nahrávání u nich doma. A my nejsme výjimka, protože můj domov je bílá prázdnota, plná smutné pravdy. Kde jinde bych podle vás žil? V posledních dvou týdnech se stalo mnoho věcí a začnu od asi nejméně důležité záležitosti.

Když jsem hovořil naposledy, zmínil jsem velmi poučnou práci křečka z TikToku. S dojetím vám musím říct, že to křeček viděl: Křeček právě nabídl užitečnější informace o veřejném zdraví v dvanáctisekundovém TikToku, než dokázal prezident v řadě proslovů k národu. Ano, ano, ano, ano! Ten křeček ví, kdo jsem.

Toto může ukazovat, jak moc na mě doléhá izolace. Právě teď doopravdy hřeje u srdce prožít i tento druh spojení. Mimochodem chci říct, že bych toho křečka volil za prezidenta, ale vzhledem k tomu, že žijí průměrně jen 3 roky, musím si počkat a zjistit, koho si vybere za viceprezidenta. Ale COVID-19 i nadále obklopuje svět. Boris Johnson, který se chlubil potřásáním rukou pacientů s koronavirem, měl v pátek pozitivní test na koronavirus.

Mezitím indický premiér zavedl celonárodní izolaci pro 1,3 miliardu obyvatel. A někteří policisté trestají neuposlechnutí tím, že dotyčné mlátí klacky a nutí je dělat dřepy. A v Itálii, která je stále opravdu těžce zasažena, se objevil trend místních představitelů a jejich online videí, kde řvou na své spoluobčany za nezodpovědné vycházení. A jsou neskutečná: Dostávám zprávy, že by někteří rádi pořádali maturitní večírky.

Na ně vyšleme policii s plamenomety. Najednou jste všichni maratonci? Všichni potřebují běhat? Kam vůbec poběžíte? Vysvětlete mi ty podělané kadeřníky, kteří obchází ženy, dům po domu. K čemu to kurva je? Chápete, že budete mít zavřenou rakev? Kdo si všimne vašich upravených vlasů, když budete v rakvi?

Vím, že to působí extrémně, ale má pravdu. Jestli máte špatné vlasy, nepanikařte. Prostě je chvíli nechte tak. Ano, lidé si můžou všimnout. A ano, bude to trapné. Ale to přežijete. Věřte mi. Věřte mi. Hej, poslouchejte! Věřte mi. A co se týče Spojených států, virus se stále rapidně šíří.

Nyní máme více potvrzených případů koronaviru, než kterákoli jiná země na světě. Číslo jedna! Číslo jedna. A vypadá to, že prezident si teprve nedávno uvědomil závažnost situace. Ještě před měsícem říkal, že to máme vcelku pod kontrolou. A dodal: „Akciový trh začíná podle mě vypadat dobře!“ Načež rychle hodil zpátečku a prohlásil, že podle něj šlo o pandemii dávno předtím, než tak byla nazvána.

A sotva před týdnem vydal toto prohlášení: Jsem válečný prezident, toto je válka. Jiný druh války, v jaké jsme ještě nebyli. Jo. Asi je to jiné, že? Jako druhá světová válka, pouze s neviditelným nepřítelem. Nebo Vietnam, kterého se Trump tentokrát opravdu účastní. Ale sotva stihl připustit potřebnost sociálního distancování pro všechny kvůli zploštění křivky, v úterý náš „válečný prezident“ působil, jako by už zvažoval celý boj vzdát a všechny povzbuzoval k návratu do práce.

Znovu otvíráme tuto skvělou zemi, protože to musíme udělat. Rád bych vše otevřel na Velikonoce. Povím vám, že bych rád vše otevřel na Velikonoce. Je to důležité datum z jiných důvodů, ale pro mě je důležité i v tomto. Nechme stranou tvrzení, že Velikonoce jsou důležité datum z jiných důvodů. Datum, které stanovil, je jen dva týdny ode dneška.

A to je objektivně příliš brzo. Ale když už vybíráte svátek na přerušení karantény, můžete vybrat i horší den než datum, kdy měl Ježíš zůstat uvnitř, ale nezůstal. A stojí za to se pozastavit nad takto nezodpovědným přístupem. Jelikož jsme promrhali spoustu času, během kterého jsme se mohli připravit, virus je nyní rozšířený. A protože jsme masivně podělali testování na virus, stále přesně nevíme, jak moc špatná situace je.

Takže striktní sociální distancování je naše nejlepší šance k zpomalení šíření. Epidemiologové řekli: „Kdyby šlo mávnout kouzelnou hůlkou a přimrazit Američany na místě po 14 dní s rozestupy 1,8 metru, celá epidemie by se zastavila.“ Takové kouzlo samozřejmě není možné, ale někteří lidé na to zvysoka kašlou. A jestli potřebujete důkaz, jak velkou mám pravdu, vyslechněte si pochopitelně vyčerpaného guvernéra Kentucky: Dnes máme pozitivní případ u někoho, kdo se cíleně účastnil koronavirové párty.

Přichází čas, kdy… kdy se i člověk, který všechny uklidňuje, musí nejprve uklidnit sám. Tak to hodně štěstí, protože jsi právě použil frázi „koronavirová párty“. A jeho znechucení z tak pobuřujícího termínu bylo perfektně vyjádřeno interpretkou znakové řeči, která skvěle trefila ono sdělení: „Lidi, co to s vámi kurva je?“ Vážně, toto gesto nyní hovoří za celou Ameriku.

Ihned s tou ženou vytvořte GIF. V žádném případě bychom ještě neměli polevovat v opatřeních. A Trump k tomu ani nemůže státy nutit, je to na guvernérech. V obou stranách jsou takoví, kteří berou situaci vážně. Další guvernéři ale bohužel ne, Ron DeSantis z Floridy stále váhá s vyhlášením státního zákazu vycházení.

A texaský viceguvernér Dan Patrick šel ještě dál. Souhlasí s prezidentem, že ekonomické škody z karantény jsou prostě příliš velké. Nežiji ve strachu z COVID-19, ale mám strach z toho, co se stane s touto zemí. Jsem starší občan, ale nikdo za mnou nepřišel a nezeptal se: „Jsi ochoten risknout své přežití výměnou za udržení takové Ameriky, jakou milujeme, pro tvé děti a vnoučata?“ A pokud jde o takovou výměnu, jdu do toho.

O čem to mluvíš? Zaprvé, pokud opravdu chceš zemřít proto, aby mohla americká ekonomika růst, máme k tomu už zavedený systém. Jmenuje se Černý pátek, do toho. Zadruhé, my víme, co se stalo v zemích jako Írán a Španělsko, kde nebrali sociální distancování vážně.

Teď jsou domovem masových hrobů, které lze vidět z vesmíru a kluzišť, která se používají jako provizorní márnice. A v žádném případě nechci zlehčovat ekonomické dopady, způsobené odstavením. Měli bychom dělat vše pro zmírnění, stimulační balík z tohoto týdne je nejspíš jen začátek toho, co zaměstnanci potřebují. Ale myšlenka, že by se lidé měli obětovat kvůli ekonomice, je absurdní. I přesto ale tento týden získala pozornost, podepsala ji řada konzervativních expertů.

A asi nikdo nebyl nadšenější než tento chlapík: Myslím si, že jsou zde miliony Američanů jako já, kteří hledí na budoucnost svých dětí a vnoučat. A ti řeknou: „Nedopustím, aby z nich byli otroci dluhů! Nehodlám je připravit o budoucnost, protože se sám bojím zemřít.“ Já se zemřít nebojím. Bojím se, že by mohl zemřít náš národ.

A to odsoudí miliony lidí k chudobě, nemocem, hladovění a ztrátě naděje. Tohle video by se mohlo šířit. Jo. To máš pravdu, ty nenažraný parchante. Ale dochází ti, že koronavirus nejsou Hunger Games, že? Nemůžeš nabídnout sám sebe jako splátce. A to, co děláš, je vlastně mnohem horší. Ty aktivně nabízíš ostatní, včetně lidí v různém věku se zdravotními potížemi, aby zemřeli.

Tihle chlapíci nemají problém s tím, že nechají koronavirus volně zabíjet kvůli ochraně ekonomiky. Na to opakuji: Vážně? Nemůžu uvěřit, že to musím vysvětlovat, ale jsou zde zjevné nevýhody toho, že zemřou statisíce lidí. Nemocnice se naprosto přetíží, což znamená, že i lidé s něčím, co není koronavirus, také nedostanou lékařskou péči, kterou potřebují. To povede k dalšímu umírání.

A v terminologii toho jediného, co je zajímá, to rovněž potopí ekonomiku. Takže polevit v sociálním distancování není jen výměna jednoho špatného výstupu za jiný, jde o výměnu jednoho špatného výstupu za oba špatné výstupy. Vlk se nažere sraček a koza stejně chcípne. Je kriticky důležité, aby Amerika vyslala jasnou a konzistentní zprávu o závažnosti hrozby, které nyní čelíme. Je to jediná cesta, jak dokážeme zvládnout tento virus, potlačíme ztráty a vrátíme se zpět k něčemu normálnímu.

A stanovení velikonočního termínu není jediné problémové rozhodnutí, které prezident učinil. Jednou z hlavních výzev, kterým právě teď čelí naše nemocnice, je kritický nedostatek základního vybavení osobní ochrany, například masek, respirátorů, rukavic a obličejových štítů. Protože nám dochází v alarmujícím rozsahu. Jsou zde lidé, kteří doslova nosí šátky, protože nemají nic lepšího ke své ochraně.

Vídám lidi, kteří používají plastové folie na domácí úkoly jejich dětí, které si nasazují jako masky. Vídám lidi, kteří nosí lyžařské brýle a halloweenské kostýmy, ty s maskou, aby si částečně zakryli obličej. A do prdele. Tohle je děsivé. Nejen pro zdravotníky, kteří riskují své životy kvůli pacientům, ale i pro samotné pacienty.

Představte si, že vás hospitalizují s koronavirem a do dveří vstoupí toto. Tohle nechci! Jo, můžu zemřít, ale pořád lepší než taková úchylárna. A nejde jen o masky. Nemocnice potřebují i další vybavení, například dýchací ventilátory. Když jich nebude dost, lidé budou umírat. I přesto se Trump ještě ve čtvrtek ani nesnažil řešit problém, spíše ho minimalizovat.

Sledujte, jak odmítl guvernéra New Yorku, Andrewa Cuoma s žádostí o ventilátory: Mám pocit, že čísla z některých oblastí jsou prostě větší, než by musely být. Nevěřím, že potřebujete 40 či 30 tisíc ventilátorů. I některé velké nemocnice měly jen dva ventilátory, ale najednou zničehonic řeknou: „Můžeme objednat 30 tisíc ventilátorů?“ Jo, v tom je ten problém. Nemocnice nemají tolik ventilátorů a právě teď tu máme pandemii.

Trump musí být strašně zmatený z hasičů. Když vejdete do většiny domů, mají tam umyvadla, možná pár hrnků, najednou jsou v plamenech a říkají, že potřebují stovky litrů vody a hadice. Já to prostě neberu. Jde o to, že nedostatek zdravotnického materiálu je problém, se kterým by Trump mohl pomoci. Jako válečný prezident má k dispozici klíčový nástroj, zákon pro ochranu produkce.

Ten umožňuje federální vládě přinutit společnosti k upřednostnění výroby nezbytného materiálu. Lidé ho žádají o uplatnění této autority už týdny. Ale on tak poprvé učinil až v pátek, aby donutil General Motors, ale pouze General Motors, k výrobě ventilátorů. A není to tak, že s pomocí DPA by se jen tak zjevily, společnostem může jejich výroba trvat i měsíce. Proto by bylo hezké, kdyby ho Trump použil už před měsíci.

Vždyť víte, když dávno před ostatními viděl, že jde o pandemii. A je spousta dalších věcí, které by s DPA mohl udělat. Protože federální vládě umožňuje také řídit rozdělování materiálu, například ochranného vybaví, který může nasměrovat na potřebná místa. Bez něj musí státy navzájem soutěžit proti sobě v otevřené soutěži, což vám řekne guvernér New Yorku, Andrew Cuomo: Soutěžím s ostatními státy, přihazuji vyšší sumu proti dalším státům. Máte tu výrobce a Kalifornie jim nabídne 4 dolary.

Další řeknou: „Kalifornie nabídla 4 dolary, já nabízím 5 dolarů,“ další stát nabídne 6 dolarů. Takto se to řešit nemá. Ne, to nemá. Státy by pochopitelně neměly doufat, že se dokáží navzájem přebít kvůli krabicím se záchranným vybavením, zatímco se národ dívá. Toto je reakce vlády na pandemii, ne posraná Válka skladů. Trump znovu a znovu selhává ve snaze dodání takové závažnosti, kterou si krize vyžaduje.

A buďte si jistí, že toto je vážné. Lidé až příliš často diskutují v bezcitných termínech, pozorují strašidelně prázdné ulice a zavřené školy. Ale i když ulice mohou být prázdné, nemocnice stále více praskají ve švech. A virem způsobená agonie je pronikavá. Určitě čtete ty samé příběhy jako já. O ženě, které zemřel její manžel ve věku 45 let, nebo o rodičích, jejichž 25letý syn byl uveden do umělého kómatu.

A zdravotníci v prvních liniích vědí, že toto je teprve začátek. Dnešek je stále horší a horší. Museli jsme přistavit mrazírenský vůz, abychom měli kde uskladnit těla zesnulých pacientů. Zrovna teď se snažíme získat pár dalších ventilátorů. Chci, aby lidé věděli, že situace je špatná, lidé umírají a my nemáme potřebné vybavení na pohotovosti ani v nemocnici, abychom se o ně postarali.

A je to vážně těžké. Jo. Toto by bylo vždy těžké, ale nemuselo by to být až takto těžké. Proto je tak strašně skličující, že nás v této krizi povede muž, který je k jejímu zvládnutí vybavený možná hůře než kdokoli jiný ve známé historii.

Sledujte, co se stalo, když na něj reportérka zatlačila ohledně jeho velikonočního termínu: Obě strany se vyjádřily, že otevření země do Velikonoc není dobrý nápad. Na čem ten plán stojí? Abyste tomu porozuměla, myslím si, že někteří lidé nechtějí otevřít tak rychle, jistým lidem by vyhovoval špatný stav financí, protože by to podle nich bylo dobré k mému poražení ve volbách.

Nevím, jestli to tak opravdu jde, ale myslím si, že ve vaší profesi je mnoho lidí, kteří by z toho měli radost. Ale do prdele už! O tebe se nikdo nestará, tyto pokyny se netočí kolem tebe! Pro jednou se objevilo něco toxičtějšího a hrozivějšího než prezident a on tomu snad závidí! Podívejte.

Já vím, že toto není poprvé, kdy kritizuji Donalda Trumpa. Ale nedokážu vyjádřit, jak moc jsem mu fandil, aby tohle zvládl lépe. Zvládání krize není nezbytně politická záležitost. Například guvernér Ohia, Mike DeWine, se kterým nesouhlasím prakticky v ničem. Ale zatím odvádí dost dobrou práci. Abych byl upřímný, nikdy jsem neměl moc rád Andrewa Cuoma, ale připouštím, že si vede vážně dobře. A nemůžu se dočkat přechodu na druhou stranu, až mě zase začne štvát.

Přál bych si, abych mohl upřímně říct, že budeme v pořádku, ale nevím to. Většina z nás bude, ale ne všichni. A počet těch, kteří nebudou, je právě teď dost nejasný. Jisté je, že tak závažná krize nakonec vypoví dost o tom, co jsme za národ. A z toho, co se zatím odhalilo, není vše jen dobré. Tento virus odkryl jisté zásadní slabiny našeho zdravotního systému, politického systému a mentality našeho národa. Nemocnice, které se řadu let snažily fungovat s maximální efektivitou, a nyní sledují, jak se efektivita mění v nedostatek.

Naše decentralizovaná vláda, která může být dobrá, když jsou místní představitelé povzbuzováni k ochraně komunit. Ale také vedla státy k vzájemnému boji o zdroje. A zpackaná karanténní strategie, která určitě prohloubí agonii celé krize. Mezitím budeme nuceni čelit tem nejvýstřednějším a nejtemnějším důsledkům naší národní mentality, kdy hrozí, že se z uctívání trhu stane podělaný kult smrti.

Ale ve stejnou dobu odhalil virus rezervy ve skutečných silách této země. Viděli jsme mimořádné hrdinství, laskavost a vynalézavost ve všech zásadních odvětvích práce. Od pracovníků v obchodech až k doručovatelům a obzvlášť u profesionálních zdravotníků. Ti si zaslouží mimo jiné i podělaný průvod, až budou průvody opět povolené.

A to nejmenší, co nyní můžeme udělat, je pomáhat jim. To, co nyní budeme dělat mimo naše nemocnice, má přímý a podstatný dopad na to, co se bude dít uvnitř. Čím důsledněji budeme dodržovat pravidla sociálního distancování v maximálním možném rozsahu, tím bude pro naše zdravotníky snazší dělat jejich práci. Jde o jediný způsob, jak vyrovnat otřesnou reakci vlády. Ta vyvolává mix vzteku, údivu a znechucení, který asi nejlépe shrnula má nová oblíbená interpretka znakové řeči, když řekla, a zde překládám: „Co to kurva je!?“ A nyní konec.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jo, Johne, tenhle díl je taky "number one" - nejdepresivnější díl za celou histoii pořadu. Dokonce i křečkův viceprezident a shitting on your cake vtipy jsou navázaný na smrt...

03

Odpovědět

Ešte šťastie že vlády ako USA majú najväčší počet atomoviek a skvelú armádu, námorníctvo, letectvo... a ? k čomu je to dobré ?

22

Odpovědět

No třeba díky atomovkám by se zabránilo šíření epidemie.

21

Odpovědět

pan prezident trump, je najlepsi prezident od cias regana, na obamu si uz niktoo ani nespomenie

329

Odpovědět

Hm, asi myslíč od čiasu Reagana. Počet písmen "o" význam slova neposouvá. Velká písmena jmen, dávej si na to příště pozor. Jinak jsi napsal že nejlepší prezident je trumf, ale asi jsi myslel prezidenta Trumpa (https://www.jak-se-pise.cz/velka-pismena/)
Podle budinesinsider je na 44.místě a v jiných žebříčcích je od Reagana různě daleko. Někdy před ním, někdy za. Také záleží podle čeho je žebříček sestaven. Podle uší či nosu, jestli si na něj ještě někdo vzpomene, kdy a co při tom dělá. Nejlepší blowjob historku má např. Clinton.

52

Odpovědět

Pokaždý, když vidím ňákej výstup Trumpa, tak si říkám "bože to je debil, to už snad nemůže bejt horší". A on to vždycky při další příležitosti trumfne ještě větším blábolem...:D :D
Takový p******y by nikdo ani ze srandy pro stand up nevymyslel a on je sype z rukávu na počkání...:D

523

Odpovědět

najvačší hrdinovia su jeho poradcovia a asistenti, ktorí stale hasia jeho sračky čo vypušta do sveta a možu vyvolat velky pruser...bohužial korone sa neda vysvetlit že to tak nemyslel

134

Odpovědět

Az tohle cele skonci, tak Max Brooks bude muset prepsat celou Svetovou valku Z :) a ten konec nebude zadnej happy end, pac do pribehu bude muset zakomponovat tuny a tuny ignorantstvi :)

141

Odpovědět

To jak světoví lídři projíždějí tuhle šanci ukázat se jako dobří vůdci je vůbec fascinující. Trump vnímá koronavirus jako svého největšího konkurenta ve volbách, Boris zlehčoval situaci dokud se sám nenakazil a Putin jen netečně oznámil restrikce...

152

Odpovědět

Kdyby si korporace nekupovaly akokádové toasty, tak by měly na tento ošklivý nepěknou věc našetřeno.

313

Odpovědět

nehovorili CDC že rúška sú zbytočne lebo vás neochránia?.. zrazu sa idú po nich pojebat keď epicentrum je usa

57

Odpovědět

Koronavirová párty je docela dobrej nápad. Stejně se dřív či pozdějc většina lidí nakazí (sorry, nenakazí, budou v kontaktu s virem, ale neonemocní), jediný důležitý je, aby se nedostali do kontaktu s ohroženou skupinou lidí. Takže pokud se zdravej člověk záměrně "nakazí" a pak se na 14 dní izoluje, aby nemoh nakazit nikoho, komu by to mohlo ublížit, tak je to pro všechny jenom dobře.

630

Odpovědět

Vážně chceš predikovat chování neprozkoumaného viru? Existují zprávy o tom, že lidé se nakazili opakovaně, že se jim snížila kapacita plic, nebo že měli dokonce poškozený mozek. Neověřoval jsem, jak moc relevantní ty zprávy jsou, ale pointou je, že tvůj návrh u neprozkoumaného viru je ekvivalent ruské rulety. Nehledě na fakt, že virus můře být fatální i pro lidi, kteří nepatři do takzvané "ohrožené skupiny".

144

Odpovědět

+SteamkinokoAsi stejná reakce jak na "ZN: chci parazita X". Opravdu doporučuju ten rozhovor. Je to jeden z mála lidí, který jsem v poslední době slyšel a kterej neni extrémně zaujatej na jednu, nebo druhou stranu (většina lidí buď přehání, nebo to naopak banalizujou).

To, že se dřív či pozdějc "nakazí" (nenakazí, příjde do styku s virem) naprostá většina lidí, to je prostě realita... to, že naprostá většina z tý naprostý většiny neonemocní, nebo budou mít jen velmi lehký příznaky, je taky realita. To se prostě stane, na tom se zarytí podpůrci i odpůrci roušek shodnou. Jediná otázka je, jak dlouho to bude trvat, než se vytvoří dostatečná skupinová imunita, aby se ten vir nemoh šířit na ty ohrožené lidi (a nemusí to být jen staří, těch rizikových faktorů je hodně).

15

Odpovědět

+BullOverTo, že se nakazí nakonec většina populace, není důvod, aby se všichni nakazili hned. Ignorujme teď, že si u COVID nakažený automaticky nevytvoří imunitu a že tu nemoc může chytnout znovu a že o tom viru toho moc nevíme. Ale teď se něčeho chytni, bude to pro tebe šok. Držíš se? Fajn. Zdravotnictví má omezené kapacity a zdroje. Jaký twist. To je cílem zploštění křivky. Celkem se nakazí stejné množství lidí, ale za delší čas. Takže v rámci jednoho dne jich bude méně. Když si vygůglíš flattered curve, tak najdeš i obrázky, aby to pochopilo i dítě, co se právě naučilo dělit.

52

Odpovědět

+BananovnikA kdo chce, aby se nakazili všichni hned? Já nikdy nic takovýho nenapsal. Upřímě nevim na co vlastně reaguješ.

Na jednu stranu ok, musíš sploštit tu křivku, s tim souhlasim... na druhou stranu máš obří skupinu lidí, kterým ten vir nijak neublíží, jen ho můžou nevědomky přenášet - pokud se tahle skupina POSTUPNĚ nakazí vědomě a budou se po dobu tý nákazy izolovat, tak tim urychlíš budování tý společenský imunity do budoucna. A čim dřív bude tahle společenská imunita vybudovaná, tim víc máš chráněnou tu skupinu lidí, kterým to může ublížit. V tuhle chvíli je máš prakticky ve stejnym režimu jak kohokoli jinýho = je stejně pravděpodobný, že se nakazí jak kdokoli jinaj.

16

Odpovědět

+BananovnikTak ZN: chci parazita X poukázal na fakt, že zatím nevíme, jestli nelze tento virus chytnout několikrát, jako jsem řekl i já. Z dat, které se ke mne dostali, je to možné.
"To, že se dřív či pozdějc 'nakazí' (nenakazí, příjde do styku s virem) naprostá většina lidí, to je prostě realita..." jakože pojedu ve vlaku, ve kterém v nějakém vagonu sedí člověk, co, měl, nebo bude mít tento virus a na chodbě se s ním minu? Není mi to z té věty jasné, a pokud jde pouze o to "přijít do styku a nenakazit se" tak netuším relevanci pro komentář, protože "setkat se" a "nakazit se a nemít viditelné příznaky" považuji za markantní rozdíl.
"to, že naprostá většina z tý naprostý většiny neonemocní, nebo budou mít jen velmi lehký příznaky, je taky realita." Tak podobné je to u chřipky. Krom chemických zbraní neznám žádnou nemoc, co má 100% potenciál se šířit. A i zde bych byl s absolutními procenty zdrženlivý. Tedy informace "je to víc než 0% a méně než 100%" je také poněkud vágní sdělení.
"To se prostě stane, na tom se zarytí podpůrci i odpůrci roušek shodnou." s ohledem na nedostatku v předchozích komentářích, co je realita, že se lidé "buďto nakazí, nebo nenakazí?" To je tautologie. Tedy nulová informace.

Nehledě na fakt, že existují různí odborníci s různými názory na tuto problematiku a mají i rozdílné názory na to, co ty tu přednášíš jako "neoddiskutovatelná fakta". A ty tu argumentuješ pouze "jedním z mnoha". (Nepravda, vím, ale působí to tak)

Aby bylo jasno, nesnažím se tvé komentáře zesměšnit, ale jsou z mého pohledu napsány poněkud nešikovně a tedy se je snažím lépe pochopit. Je pravda, že existují odborníci, co doporučují promoření populace, nicméně budeme moct vidět brzy, jakým způsobem to dopadne u zemí, které tuto cestu nezvolili zrovna nejšťastněji. Kdyby jsme to chtěli udělat kontrolovaně, znamenalo by to skutečně enormní logistický zásah, kterého pochybuji, že jsme schopni.

Studium virů trvá poměrně dlouho i z důvodů, že trvá, než se projeví všechny dopady. To, že by se promořila nějak inteligentně populace, aby vznikly protilátky, to sice může být hezké, ale nemusí to být účinné. Jelikož jsi sám uznal, že to nejde udělat hned, tak i pokud tento virus mutuje pomalu (a vím momentálně o dvou rozdílných mutacích) tak by mohl zmutovat více, než se stihne populace promořit. A za druhé, pokud je pravda, že se může člověk nakazit vícekrát i když má protilátky, pak by se jednalo u daného člověka o oslabený organismus, který by se musel znovu potýkat s poměrně silnou zátěží pro tělo. Stejně tak třeba očkování proti chřipce nezajistí, že se dotyčný nenakazí, ale silně tuto možnost redukuje.

30

Odpovědět

+Steamkinoko1. část není nedostatek komentáře, pouze vaše neznalost... to, že se člověk nenakazí (neonemocní), ale zároveň přijde do styku s virem, znamená, že v sobě bude mít vir, bude ho roznášet, ale neprojeví se u něj žádné příznaky (znova doporučuju to video, který jsem linkoval, umí to vysvětlit daleko líp než já - https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/).

Protože to jsou fakta. Pokud nesouhlasíš, prosím dej mi zdroj na nějakýho odborníka, který si myslí opak. Nikoho takoýho nenajdeš. Každej ví, že se ten vir prostě rozšíří, jediný co se může ovlivnit je, jak dlouho to bude trvat.

A hele :D už i Prymule, se kterým já na hodně věcích nesouhlasí, říká to samý, co tu já píšu...
Prymula: Hranice brzy otevřeme, chceme promořit populaci, do školy se půjde s rouškou - konkrétně 0:35 "ta strategie musí být taková, že ten stát se ekonomicky rozběhne, a že budeme nějakým řízeným způsobem tu populaci v podstatě promořovat"
(znova doporučuju celý video, ale chápu, že hodně lidí tohle asi nezvládne dokokat)

03

Odpovědět

+SteamkinokoTeď koukam na celý video a je to prostě dokonalý... to, za co jsem tu já včera dostával hromadu mínusů, se celkem brzo může stát hlavní strategií ČR v boji s coronavirem :D :D
https://video.aktualne.cz/dvtv/prymula-hranice-brzy-otevreme-chceme-promorit-populaci-do-sk/r~273eac74777511eaa25cac1f6b220ee8/ - kolem 15. minuty, doporučuju fakt celý video, pokud na to nemáte, tak třeba alespoň 5-10 minut od té 15. minuty

02

Odpovědět

Kdo se chce dobrovolně promořit virem nechť ať si dojede do Itálie nebo do New Yorku a vezme si sebou vlastní rakev

40

Odpovědět

+x trailHmm... a koukal ses na nějakou statistiku mrtvých? Pokud ten člověk nemá několik dalších rizikových faktorů, tak mu to na 99,9% nic neudělá. Musíme se snažit chránit ty, komu by to ublížit mohlo. Jeden ze způsobů je to, že ti kterým to ublížit *nemůže, si vybudujou imunitu a vir se tak nebude moc šířit.

Podobně to děláme třeba u neštovic - víme, že dětem to *nemůže ublížit, takže chceme, aby se každej nakazil v dětsví.
1. chrání to jeho, protože je nedostane znovu
2. chrání to ty dospělý, kteří neštovice ještě neměli, protože se nemaj od koho nakazit
U neštovic je to samozřejmě jednoduší, protože má pak člověk protilátky na celej život... u tohohle viru ještě nevíme, jestli budou na pár měsíců, nebo let...

*to "nemůže ublížit" samozřejmě neni 100%, vždycky se může něco posrat, ale ta šance tam je daleko nižší

05

Odpovědět

Je mi úplně jedno, kdo je demokrat a kdo republikán. Všichni jsme lidi a měli bychom se snažit pomoci doktorům, tak aby měli šanci to zvládnout. Boris i Donald možná umí uhranout davy, ale v tuhle chvíli se oba ukázali jako totální ignoranti a z dat ja naprosto jasně vidět, že poslali svoje země do strašný spirály. Kdyby se tohle stalo o pár staletí dříve, tak by oba po skončení této krize stáli u zdi se zavázanýma očima...

444

Odpovědět

"Vlk se nažere sraček a koza stejně chcípne." :D :D :D

321

Odpovědět

tohle je geniální volnej překlad :)

00

Odpovědět

+vmDěkujeme za pochvalu :)

10

Odpovědět

Nabízel jsem adminovi toto, vysral se na to i když se dokonce nabídl překladatel. Radši bude překládat tohoto penise a šaška. Takže VČ jsou jen sprostý šlapky.
Why is Coronavirus so successful? How to defeat SARS-CoV-2 & Covid-19

1048

Odpovědět

Btw, to video je moc fajn, odporúčam pozrieť

33

Odpovědět

Jarinine, prosím tě, dej pokoj aspoň teď…

156

Odpovědět

+XardassKdy myslíš teď, jako že v sobotu?
Budete ten kanál překládat nebo ne? Ptal jsem se už dlouho a neodpověděl si.

39

Odpovědět

+TransardassVidea na tom kanálu jsou poměrně dlouhá, počty zhlédnutí nepřesvědčivé. Pokud se do toho někdo z našeho týmu pustí, můžeme to vyzkoušet, ale nutit to překládat nikoho nebudu.
Last Week Tonight je jeden z našich nejúspěšnějších pořadů, takže bez ohledu na tvé pocity z něj jej budeme překládat i nadále.
Vzhledem k tomu, že jsi nám nezaslal ukázkový překlad, těžko jsem mohl posoudit, zda o něj budeme mít zájem.

264