Koronavirus IILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:186
Počet zobrazení:15 868

Koronavirus hýbe světem a výrazně zasáhl i produkční tým oblíbeného pořadu Last Week Tonight. Nejnovější epizodu musel John Oliver natočit bez publika, mimo své obvyklé studio a s výrazným personálním omezením. Pozor, nenechte si ujít potitulkovou scénku. Jaký je váš dojem z nové epizody v improvizovaných podmínkách?

Poznámky:
Kars4Kids – několik let stará virální reklama, která sklidila u amerických diváků velmi negativní ohlasy a hodnocení, podívat se můžete zde
March Madness – populární basketbalový turnaj
Corgi – psí plemeno s velmi neobvyklou tělesnou stavbou, též známé pod názvem velškorgi
Mar-a-Lago –  známé historické sídlo na Floridě
Bedroom eyes – doslovně „ložnicové oči“, slangový výraz pro pohled, kterým dotyčný vyjadřuje svou chuť na sex
The buck stops here – fráze, kterou se proslavil bývalý americký prezident Harry Truman, váže se k tzv. metodě „ buck passing“, ta označuje politické přehazování viny a vlastní odpovědnosti na jiné osoby či zájmové skupiny (ve videu je použit volnější překlad)
Bay Area – označení pro oblast sanfranciského zálivu a přilehlých ostrovů
Oprah – celým jménem Oprah Gail Winfrey, nesmírně populární americká moderátorka a miliardářka

Přepis titulků

Zdravím vás. Ale, ale, ale… Tohle je zvláštní, že ano? Rozhodně je to zvláštní. Jak už jste určitě poznali, dnes nás nečeká naše obvyklá show. Pro začátek zde nemáme publikum, a dokonce nejsme ani v našem studiu. Částečně proto, že se snažíme vše zlepšovat, kdykoli máme příležitost, a částečně také proto, že naše studio může být plné koronaviru. A myslím to vážně, naše místo pro natáčení i kancelářská budova měly tento týden potvrzené případy koronaviru.

Takže náš personál pracoval z domova a my momentálně natáčíme jinde, ve velmi omezeném týmu a v této bílé prázdnotě. Vypadá to jako místo, kam odchází zesnulé filmové postavy. Nebo natáčecí plac reklamy Kars4Kids. Ta mimochodem připomínala koronavirus v reklamách.

Je příšerně nakažlivá a zároveň ničí lidské životy. Samozřejmě nejsme jediní, kteří museli přizpůsobovat své životy, protože koronavirus se tento týden pro mnoho lidí v Americe změnil z něčeho abstraktního na opravdovou hrozbu. A možná nejlepší ukázku toho, jak rychle se vše seběhlo, jsme viděli, ostatně jako vždy, u Rudyho Goberta z týmu Utah Jazz. Basketbalový tým Utah Jazz půjde do karantény zde v Oklahoma City pro příští dny, tedy podle informací ESPN.

Před zahájením promluvil Rudy Gobert k médiím a vtipkoval o své možné nemoci a pak udělal toto: Vyjádřil se tím, že osahal všechny mikrofony a záznamníky. O několik hodin později jsme zjistili, že byl pozitivně testován na koronavirus. Samozřejmě, že byl. Dobrá práce, Rudy! Skoro bych řekl, že to zní až moc blbě, aby to byla pravda. Ale mysleme na to, že žijeme v době, kdy oficiální twitterový účet Bílého domu hlásil „letošní první sníh“ pro den, kdy bylo 17 stupňů Celsia a vůbec nesněžilo.

Takže buďme upřímní. To, co Rudy udělal, bylo blbé tak akorát. Toto se stalo v pondělí, toho dne se věci roztočily. Byly pozastaveny hlavní americké sporty, stejně tak hokej. Zrušilo se March Madness. A aby toho nebylo málo, Rita Wilson a její manžel Tom #feminismus oznámili své pozitivní testy na koronavirus.

Také jsme se dozvěděli o pozitivních testech řady politiků, včetně íránské viceprezidentky, britské ministryně zdravotnictví a starosty Miami. A to vše jen v době, kdy natáčíme. Zjevně se nacházíme uprostřed rychle se stupňující epidemie a je velmi obtížné určit, jak přesně se věci mají. Zvláště proto, že i když Trump tvrdí něco jiného, testy na tento virus stále nejsou dostupné na většině míst, kde je lidé potřebují.

To znamená, že virus nelze řádně sledovat a znát rychlost jeho šíření. To není katastrofální jen proto, že s pandemií bojujeme slepí. Jde i o hluboké zklamání, zvlášť když vidíte rychlost jiných zemí, například Jižní Koreje, v navýšení testovacích kapacit. To je částečně důvod, proč bylo skutečně osvěžující slyšet vrchního amerického náměstka přes infekce, doktora Anthonyho Fauciho, říct ve čtvrtek o našem systému testování toto: Náš systém opravdu není vybavený na to, co právě teď potřebujeme.

Jde o selhání. - Selhání? - Je to selhání, přiznejme si to. Myšlenka snadno dostupného testování pro všechny tak, jak tomu je v jiných zemích?

Na to nejsme nastaveni. Myslím si, že bychom měli? Ano. Ale nejsme. Ne, nejsme. A jestli si ceníte toho, jak moc je Fauci klidný, informovaný a pečlivý, nejste v tom sami. Byl vzácnou ukázkou srozumitelnosti v Trumpově administrativě. Měli byste vědět, že jde o předního národního experta na infekční onemocnění. Je to můj nejoblíbenější expert na infekce?

Ne. Samozřejmě není, tím je Salvador Mansur. Je úžasné, že muž, který celý život studoval infekční onemocnění, chytil jen jednu nemoc, smrtící případ sexuálně loudivých očí. Salvadore, přestaň s tím! Fauci se nyní nachází v obtížné pozici. Musí najít rovnováhu mezi komunikováním skutečné, upřímné vědy a administrativou s averzí vůči každému z těchto slov. Ale zatím se zdá, že odvádí dobrou práci.

To samé se bohužel nedá říct o Trumpovi, který se ve středu snažil uklidit národ sedativním proslovem z oválné pracovny. A dopadlo to strašně. Navzdory skutečnosti, že jen četl připravený projev, dokázal mylně prohlásit, že import z Evropy se zastaví. Ale nezastaví. Že se pojišťovny zřeknou příplatků nejen u testů, ale i u léčby. Což dosud neudělaly. A naznačoval, že Američané v Evropě se nedostanou domů.

Ale dostanou. A dokonce ani on sám se nezdál být spokojený s vlastním výkonem. V momentě, kdy projev skončil, reagoval takto: Máme hotovo. A tohle bylo „OK“ člověka, který právě dokončil další nepříjemnou práci, do které nevložil ani nejmenší náznak úsilí. Ona ví, o čem mluvím. Ona rozhodně ví, o čem mluvím. Tento vtípek zasáhl zrovna ji opravdu tvrdě.

V následujících dnech Trump vypadal, že se usilovně snaží o minimalizaci dopadu této krize, často s určitým zaměřením na zabezpečení akciového trhu. Nejlepší zachycení této dynamiky proběhlo ve výměně s reportérkou: Trhy budou v pořádku. Proč to říkáte, vždyť se potápí! Ok, jedna připomínka. Nesnáším, když prezident lže, stejně jako kdokoli jiný.

Ale k čemu je otázka: "Proč to říkáte?" Protože na to je vždy stejná odpověď, tohle on prostě dělá. Ptát se Trumpa, proč říká „je to fajn“, i když očividně není, je jako ptát se větru, proč šeptá. Proč je stará sekvoj tak vysoká. Nebo proč je ten corgi tak tlustý. Prostě příroda, zlato. Tak to prostě je. Ale opakuji, tady není nic „fajn“.

Prezidentova reakce se bohužel vyznačovala neorganizovaností a lhaním. A zatím nejhlubší dno přišlo během páteční konference. Pokud jste od té doby viděli jen přední stránky novin, nejspíš víte, že vyhlásil stav nouze. Což je dobře. A pokud jste viděli jen to, možná jste se uklidnili. Ale když se podíváte na celý proslov, bylo v ní dost znepokojivých věcí. Protože Trump nepochopitelně považoval za důležité přivést ředitele firem, jejichž společnosti slíbily zlepšení našich testovacích kapacit.

Ale ti tam přece vůbec nemuseli být, zvlášť proto, že Trump z nějakého důvodu porušil všechny zdravotní protokoly podáváním rukou, plácáním po zádech a dotýkáním se mikrofonu alespoň jednatřicetkrát. Navzdory tomu, že byl minulý týden sám vystaven nakaženým lidem v Mar-a-Lago, kde byl poté rostoucí počet hostů pozitivně testován. To je mimochodem vzácný případ, kdy se slovo „pozitivní“ spojuje se zážitkem na Mar-a-Lago.

Asi nejvíce symbolická byla jeho odpověď na otázku na katastrofální nedostatek testů, na kterou reagoval: „Za tohle nemám žádnou zodpovědnost.“ A pak měl tuto výměnu s reportérkou: Řekl jste, že nejste zodpovědný, ale to vy jste rozpustil úřad Bílého domu pro pandemie a úředníci, kteří zde pracovali, opustili administrativu ve stejnou chvíli.

Za to nesete jak velkou zodpovědnost? Tito úředníci řekli, že Bílý dům promrhal drahocenný čas, protože byl úřad rozpuštěn. Co si o tom myslíte? Myslím, že to je pochybná otázka. Když mluvíte o mně, já to neudělal, máme skupinu lidí. Možná se můžu přeptat v administrativě a mohl bych se na to zeptat Tonyho, protože o tom nic nevím.

Říkáte, že jsme to udělali. Já o tom nic nevím. Vy nevíte o reorganizaci? Asi jde o věc administrativy, lidé přichází a odchází. I vy jste pracovala pro jiné noviny, takové věci se stávají. Dobrá. Prosím, pokračujte. Děláme dobrou práci. Perfektní. Já to neudělal, nic o tom nevím, možná to udělal někdo z administrativy, možná to byl Tony, tyhle věci se stávají, znovu nic nevím, děláme dobrou práci.

Připomíná to Harryho Trumana, který slavně řekl: "Alibismus končí někde támhle. Možná. Tony, zastavil jsi ten alibismus? Tony ho nejspíš zastavil. Já nic nevím, já tu jen pracuji." To je úroveň vyhýbání se zodpovědnosti, kterou Trump zdokonaloval od dob, kdy nebyl ve Vietnamu.

Je důležité poukázat i na to, že jedním z hlavních bodů této tiskové konference bylo prezidentovo tvrzení, že Google tvoří webovou stránku, která navede lidi na cestě k testovacím zařízením, což zní fantasticky. Ale měli byste vědět, že Google brzy vyjasnil to, že stránka je v raném stádiu vývoje, plánuje spuštění testů u San Francisca a možná je postupem času rozšíří. Co se týče okamžité pomoci, je tato stránka efektivní zhruba stejně jako Jetokočka.com.

Pokud tuto stránku neznáte, prostě do ní nahrajete fotku a ona odpoví ano/ne podle toho, jestli je na ní kočka. Vidíte tohle? Stránka poznala kočku. A když jsem nahrál fotku psa, stránka řekla ne. Podle toho poznáte dobrou stránku. Poví vám stránka, kde jsou testovací zařízení?

Ne, nepoví. Ale to ani Trumpova Google věc, svůj čas tedy beztak můžete trávit rozpoznáváním toho, co je a co není kočka. Podívejte, toto je zjevně zároveň frustrující, extrémně pobuřující a aktivně to v naší zemi přispívá k pocitu zmatenosti. Nyní pro nás bude nejlepší, když odložíme prezidenta stranou. Nebojte, později bude spousta času na běsnění kolem jeho osoby. Faktem zůstává, že i když k tomu nemělo dojít, vypadá to, že na tohle budeme tak trochu sami.

Proto by bylo dobré projít si pár základních pravidel, která bychom podle odborníků na zdravotnictví měli rozhodně dodržovat, abychom přečkali epidemii. Jednotlivci se vážně snaží šířit správné informace online, včetně řady celebrit sociálních médií na TikToku, kde není nikdo rozkošnější než on: Myjte si ruce alespoň 20 sekund. Kýchejte a smrkejte do kapesníku.

Masku noste jen při příznacích. Pokud to jde, zůstaňte doma. Tohle je excelentní. Křeček z TikToku je moje nejoblíbenější věc na světě. A ano, plně si uvědomuji, že mám ženu a dvě děti. Říkám to znovu, křeček z TikToku je moje nejoblíbenější věc na světě. A je vážně smutné, že křeček právě nabídl užitečnější informace o veřejném zdraví v dvanáctisekundovém TikToku, než dokázal prezident v řadě proslovů k národu.

Projděme si, co nám vlastně ta moudrá plyšová kulička právě řekla. Zaprvé, myjte si ruce alespoň 20 sekund. Vážně dobrá rada, tak dlouho trvá dvakrát zazpívat „hodně štěstí, zdraví“ pro Oprah, takže dobře využitý čas. Zadruhé, ujistěte se, že kašlete a kýcháte do kapesníku, do lokte, nebo do rukávu.

Ne do vaší ruky! A denně dezinfikujte plochy, na které se často sahá. Zatřetí, noste masky jen v případě, že máte symptomy nebo jste pečující osoba. Protože je důležité zajistit dostatečnou dostupnost masek pro profesionální zdravotníky a lidi s respiračními problémy. A nakonec, zůstaňte doma. Obzvlášť pokud jste nemocní, ale také když jste zdraví.

Poslední část patří k něčemu s názvem sociální distancování. Jak napsal prezident Trump na svůj Twitter s Caps Lockem a žádným dalším vysvětlením: SOCIÁLNÍ DISTANCOVÁNÍ! Asi takto, zde má pravdu, ale rád bych jeho uřvaný tweet lehce rozvinul. Právě teď je sociální distancování naprosto klíčové. Myšlenkou je vyhnout se přeplněným místům, zrušit sociální závazky, vyhnout se zbytečnému cestování, pracovat z domova, pokud máte tu možnost.

A když potřebujete nakoupit či použít veřejnou dopravu, zkuste to provést mimo špičku. Samozřejmě to není proveditelné pro všechny, ale když už vážně musíte vyjít ven, je životně důležité, abyste chránili sebe i ostatní udržováním vzdálenosti alespoň dvou metrů od ostatních. V podstatě celou dobu předstírejte, že jste britští rodiče a všichni ostatní jsou vaše děti.

Držte si maximální odstup, za každou cenu se vyhněte fyzickému kontaktu, a když se vás někdo pokusí obejmout, odmítněte to. Sociální distancování je tak důležité proto, že nám může pomoci se zploštěním křivky. Fráze, kterou jste za poslední týden slyšeli zřejmě často. Znamená zhruba toto: Zpomalte šíření viru, abychom nepřetížili náš systém zdravotnictví.

Máme jen omezené množství ventilátorů a nemocničních lůžek, a pokud bude moc případů najednou, mohou vyčerpat naše kapacity. Vím, svádí to k myšlence: „Moment, tohle je Amerika, určitě máme dost ventilátorů i pro ty nejhorší scénáře.“ Nemáme. Vážně je nemáme. Proto je nezbytné, abychom rozprostřeli počet případů na delší časový úsek, aby se péče dostala všem, kteří ji potřebují.

Ano, sociální distancování si žádá určité oběti. Ale jde o zásadní věc, kterou bychom měli všichni ctít kvůli těm zranitelnějším z nás a kvůli zdravotníkům, které čekají v příštích dnech pořádné sračky. Jako příklad toho, když se nepodaří křivku zploštit, se podívejte na zasažené oblasti Itálie, kde případy tak přetížily systém, že lékaři museli velmi těžce vybírat, kdo dostane potenciálně život zachraňující léčbu a kdo ne.

Navíc bychom se ve snaze o zmírnění rozšiřování viru měli všichni snažit i o omezení šíření dezinformací. Protože nyní je všude kolem nás spousta škodlivých blbostí. Je tu Alex Jones, který naznačil, že jeho zubní pasta dokáže SARS i koronu zneškodnit. A bylo by skvělé, kdyby to fungovalo, nadchlo by mě, kdyby to jeho pasta dokázala.

Ale vždyť víte. Nedokáže to. Je tu řada komentátorů se zavádějícími přirovnáními k prasečí chřipce, nemoci s padesátkrát nižší úmrtností oproti koronaviru. A pak je tu Geraldo Rivera, který považoval za důležité říct divákům Foxu toto. …když máte horečku nebo nedokážete zadržet dech na 10 sekund. Zkuste to, zadržte dech na 10 sekund. Když dokážete zadržet dech na 10 sekund, pak tuhle nemoc nemáte.

Hádám, že tohle víte instinktivně i sami, ale tohle prostě není v žádném případě pravda. Nemůžete se otestovat na koronavirus zadržováním dechu. Nicméně mám způsob, jak se na virus může otestovat Geraldo, ale bude fungovat jen pro něj, ne pro nikoho dalšího. Geraldo, posloucháš? Fajn, zadrž dech, takhle. Máš to? Fajn a teď drž. Drž, Geraldo.

Zadrž dech. Zadržuj dech, Geraldo. Vím, máš pocit závratě a možná omdlíš, ale ničeho se neboj. To je známka, že test funguje. Zadržuj dech. Nedýchej, Geraldo. Nezkoušej se nadechnout! Asi tě pálí plíce, tím je dezinfikuješ. Dobrá práce. Zadržuj dech a já ti řeknu, kdy s tím přestat. Já mu ale neřeknu, kdy s tím přestat.

Jde o tohle. Já vím, že tohle je zjevná pitomost. Ale venku je spousta dezinformací a všechny nejsou tak očividné blbosti. Takže vás prosím, buďte opatrní, než předáte dál něco, o čem nevíte, zda je to pravda. Protože naše jednotlivé činy se zde budou počítat. A i když se vy sami nakažení nebojíte, jiní lidé, zejména ti starší a lidé s oslabenou imunitou, tento luxus prostě nemají.

Je dobré vnímat tato opatření, jako by šlo o očkování proti chřipce. Očkování proti chřipce nedáte jen sobě, dáte ho všem ostatním. Nyní máme vůči sobě opravdovou zodpovědnost, protože naše volby v následujících dnech přímo přispějí k tomu, jak moc špatná bude tato krize. Vím, že toto narušení vašich životů je otravné a je v pořádku být zklamaný nebo i naštvaný, protože nemůžete ven, vaše oblíbené události se odložily, nedopadl výlet, který jste plánovali.

Toto ze sebe musíte dostat ven. Víte co? Nastavte si na hodinách 30 sekund, během kterých může být každý sobecký a vzteklý kvůli něčemu, co se zrušilo. Ať už jde o přerušení sezóny v NBA, nebo o zavření Disneylandu, nebo o odložení devátého dílu Rychle a zběsile na příští rok. V téhle části bude John Cena, což je děs.

Nebudu tvrdit, že ne. Osobně budu následujících 30 sekund běsnit proto, že můj oblíbený fotbalový tým Liverpool byl doslova dvě hry od vítězství v šampionátu, než byl zrušen. Takže zapněte čas, teď! Jde o tohle. Čekal jsem na to celý svůj dospělý život. Měli vyhrát titul poprvé za 30 let, měli náskok 25 bodů před Manchester City! 25 bodů, to je historický rozdíl!

A má to být k ničemu? Mo Salah si zaslouží být šampionem Premier League. Trenér Jürgen Klopp si to zaslouží. Vím, že v krásné eseji poukázal na to, že se teď nemáme starat o ligu a udržet si perspektivu, ale už jen proto, že něco takového napsal, mu přeji výhru ještě víc. Chci vidět své bohy s trofejí! Ok, to je všechno, došel nám čas. Dostal jsem to ze sebe. Prostě mám pocit, že by měli dát Liverpoolu titul, protože by to bylo vlastně fér…

Dobře, skončil jsem. Prostě nikdo nemůže dohnat rozdíl 25 bodů. Ok, máte pravdu. Sport teď není důležitý, nezáleží na něm. Tedy on není opravdu důležitý nikdy, ale teď to platí obzvlášť. Podívejte, kromě řady jiných věcí jsem právě teď vážně vyděšený.

A vše bude chvíli divné. Možná týdny, ale upřímně řečeno spíš měsíce. A právě proto je ještě důležitější, že bude potřeba, abychom se o sebe navzájem starali. Ne pouze ve smyslu kontroly přenášení tohoto viru, ale i ve smyslu ekonomického dopadu. Ten může zasáhnout lidi, kteří ho možná nedokážou zvládnout. Čekají nás znepokojivé a potenciálně osamělé časy, takže přemýšlejte o zavolání příbuzným, sousedům nebo komukoli, kdo by mohl být zranitelný a cítil se izolovaně.

Drobně můžete pomoci finančním příspěvkem místní potravinové bance. Jejich seznam je na adrese feedingamerica.org a ještě jednou opakuji: Vím, že je to těžké, ale v příštích týdnech se snažte odklánět a dále nepředávat nepravdy ze zdrojů, mezi kterými je bohužel i prezident.

Místo toho věnujte pozornost důvěryhodným informacím, jakými jsou CDC, experti jako Anthony Fauci a samozřejmě i křečci z TikToku. Křečci z TikToku vždy. Opatrujte se, starejte se o ostatní. A my se vrátíme v nějaké formě i v budoucnu. Do té doby zůstaňte v bezpečí a dobrou noc. Překlad: L1ght www.videacesky.cz Máme hotovo.

Kurva!

Komentáře (108)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

šialené, že tam v tom videu ani Oliver ani ani Trump ani nikto iný nemá rúško.

00

Odpovědět

U Olivera v okruhu několika metrů nikdo nestojí. Jinak máš pravdu.

30

Odpovědět

Video nejde...

00

Odpovědět

V některých zemích může být video zablokované kvůli právům, ale v Česku a na Slovensku by to neměl být problém.

00

Odpovědět

Jde jenom o tu křivku, ulevit zdravotnictví a pozvolna se s virem vypořádat a nechat ho přejít, popřípadě časem léčit. Tak nebuďme hovada a dodržujme nařízení. Vláda ač na ní spousta lidí nadává (jsme Češi, pořád na něco nadáváme) tak dělá co může a přijatá opatření mají smysl. Hezký den všem

195

Odpovědět

Ne nedělá co může. Například ministerstvo zdravotnictví určilo laboratoře, které mohou testovat lidi na nový koronavirus. Je jich ovšem málo, což ministerstvo zdravotnictví ví, přesto odmítá udělit povolení ostatním laboratořím které jsou schopny daný test provést, např. Tilia Laboratories která byla první soukromou laboratoří, jež zjistila u dvou pacientů, že jsou nakaženi koronavirem. Šlo o pacienty, kteří měli potíže, a státní systém je odmítal otestovat, a test za vlastní peníze jim dokonce doporučil.

120

Odpovědět

+Alberto123Ty laboratoře musí mít určité atestace, pokud nevyhovují, tak nemohou testovat, to by pak mohl testovat kdejakej loupák. Tímhle se tam dostanou i ty co ví co dělají, ale zabrání se těm co neví, aby to podělali ještě víc.

38

Odpovědět

+JarbStát testování na koronavirus podmiňuje akreditací ISO 15189 což je systém managementu kvality ( to zahrnuje službu organizace příjmu, identifikaci a přípravu pacienta, odběr, dopravu, skladování, zpracování vzorků ) přičemž jeho získání by trvalo rok a stálo by půl milionu korun, a navíc je podmínkou smlouva s pojišťovnou což je pro soukromý subjekt zbytečné.

60

Odpovědět

+Alberto123To zní dost odborně. Google, nebo znalost v daném oboru?

12

Odpovědět

+JarbWikipedie

03

Odpovědět

+Alberto123Už i Tilia může provádět testování na covid19. Ale nedivil bych když by to nebylo medializované tak se tak nestane

70

Odpovědět

Je ti lip,ty zmr.de ?

220

Odpovědět

Nejdepresivnější díl Last Week Tonight. Je to smutné, když i komikovi dojde humor.Ale toho se začíná nedostávat asi nám všem. Ještě týden budu muset být zavřený doma (bo aplikuju sociální distancing) a budu zmagořelej jak nikdy za svůj život ne. Nejhorší je to, jak nám to teď všem poleze na mozek, ta uzavřenost, samota... no nezávidím nám to co nás čeká.

123

Odpovědět

Ty toho naděláš, lidi jsou 14 dní doma a už jsou na pokraji zhroucení. Neřekl bych půl roku, ale tohle..

81

Odpovědět

Je zvláštní, že dřív by to byl můj splněný sen, kdyby mi někdo přikázal zavřít se na pár týdnů doma, sjet všechny nedokoukané filmy a seriály, dohrát všechny hry... Ale když se to stalo realitou, tak mám najednou chuť cestovat, sportovat...

31

Odpovědět

Paráda, díky za překlad. Amalé doporučení ostatním ,proč už konečeně toho blba nepřestanete ignorovat ? Jedná se o klasického Trolla :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)
Nechte ho psát a jen na to prostě nereagujte, žije jen z vašich odpovědí... Můžete mu např. poslat odpuštění, nebo trochu lásky.... děkuji

50

Odpovědět

nejde přehrát

51

Odpovědět

Obsah HBO je v některých zemích blokován. V Česku a na Slovensku by s tím však neměl být problém.

52

Odpovědět

+XardassTo chápu, ale je nějaký problém s načítáním videa z youtube.

00

Odpovědět

+PítrDnes mi nejde přehrát ani jedno video. Pokud je problém u mně, může mi někdo pomoci, co a jak nastavit?

10

Odpovědět

+AlfikZdá se že chyba je u Youtube - videa z něj se nepřehrávají ani na jiných stránkách.

01

Odpovědět

mě jde bez problémů

Chrome

11

Odpovědět

Mne tiež na Chrome nejde prehrat ale napr. na Exploreri ide v pohode

00

Odpovědět

+GiskoVzhledem k tomu, že dalším uživatelům to funguje, problém asi nebude u nás. Kroky, které mohou pomoci:
- Aktualizovat Chrome (nebo jiný používaný prohlížeče) na aktuální verzi
- zkusit anonymní prohlížení
- smazat cache a cookies
- vypnout doplňky pro prohlížeč

Zdroj: https://appuals.com/fix-error-loading-media-file-not-played-chrome/

11

Odpovědět

pozastav adblock

13

Odpovědět

Chcel by som upozorniť na nepresnosť prekladu slova "misinforamation". Nie je to isté ako "disinformation". Správny preklad je "misinformace".

00

Odpovědět

Díky za upozornění, přeformulováno.

20

Odpovědět

obycajna chripka, umelo vyvolana kriza, “Podľa najnovších informácií umrelo 19. 3. 2020 v Taliansku na koronavírus 450 ľudí. Je to, samozrejme, smutné, ale zišlo mi na um, že mi tu čosi chýba. Po tejto správe som sa začal zaujímať o to, koľko ľudí umrie v Taliansku na iné diagnózy bez koronavírusu. A umreli tí ľudia skutočne na koronavírus?” zamýšľa sa na facebooku Jozef Banáš. A pridáva čísla z oficiálnych zdrojov.

Počet obyvateľov Talianska v roku 2019: 60,4 milióna

Úmrtnosť v Taliansku:

2017 ..... 10,4 úmrtí na 1000 obyvateľov, čiže celkovo za rok: 628.160 čiže za deň: 1.720

2018...... 10,5 úmrtí na 1000 obyvateľov, čiže celkovo za rok: 634.200 čiže za deň: 1.737

2019 ......10,6 úmrtí na 1000 obyvateľov, čiže celkovo za rok: 640.240 čiže za deň: 1.754

Zdroj: https://knoema.com/atlas/Italy/Death-rate

Z tých, ktorí umreli malo viac ako 99% iné ochorenie. Podľa Talianskeho národného inštitútu zdravia ISS zo dňa 17. marca bolo rozloženie chorobnosti tých, ktorí umreli v dôsledku koronavírusu nasledovné:

0,8 % nemali žiadnu inú chorobu

25,1 % mali jednu chorobu

25,6 % mali dve choroby

48,5 % mali tri a viac chorôb

Priemerný vek tých, ktorí umreli je 79,5 roka.

Zdroj: https://www.bloomberg.com/…/99-of-those-who-died-from-virus…

Banáš teda dospel k záveru, že by sme samali upokojiť. “V Taliansku umrie ročne denne v priemere štyrikrát viac ľudí na iné diagnózy ako na koronavírus , samozrejme v tejto chvíli nevieme ako sa bude úmrtnosť na koronavírus vyvíjať,” píše na svojom profile a dodáva,že tých, ktorí umreli výlučne na koronavírus nebolo ani percento.

“Nie som virológ, lekár ani politik, nemám najmenší úmysel hrozbu tejto epidémie zľahčovať, moja úvaha nie je odbornou analýzou, len sa snažím znížiť hladinu stresu v spoločnosti, a tak mi zišlo na um prečo nám naše médiá hlásia výlučne čísla o mŕtvych na koronavírus, ale nepovedia nám aj štatistiky bežných úmrtí,” objasňuje svoju motiváciu Banáš.

Ako ďalej poznamenáva, myslí si, že “rovnako nebezpečná ako samotný vírus je aj panika, stres a negatívne emócie, ktoré sa tým vytvárajú. Dokonca už aj svetová zdravotnícka organizácia WHO označuje masívnu záplavu informácií vyvolávajúcich úzkosť termínom INFODÉMIA… Médiá a politici by nemali ľudí len permanentne strašiť, ale informovať vyvážene, pretože ak prinesiem len časť informácie, tak je to dezinformácia.”

Banáš je presvedčený, že prísne opatrenia zavedené na Slovensku treba jednoznačne pochváliť. Domnieva sa tiež, že v krajine, kde chorobnosť neprekročí možnosti zdravotného systému je veľká nádej na prekonanie vírusu. Ale… “Stres, negatívne myšlienky sú aj podľa odborníkov faktorom, ktorý chorobnosť podporuje,” píše Banáš, ktorý odporúča prijímať informácie o koronavíruse bez paniky a dodržiavaním daných pravidiel.

838

Odpovědět

„Zišlo mi na um, že mi tu čosi chýba.“ A tím něčím je to, že tvým zdrojem jsou Parlamentní listy. Zajímavé, že jsi na ně nedal odkaz, když je cituješ.

Souhlasím s tím, že panika není řešení a lidé by měli poslouchat nařízení. Ale zároveň není dobré situaci podceňovat a bagatelizovat. Jednak z toho důvodu, že o tom viru fakt ještě nevíme dostatek informací. A pak proto, že pokud dojde k přetížení zdravotního systému jako v Itálii, tak se dostaneš do dost nedobré situace, kdy lékaři musejí vybírat, koho zachrání a koho ne, a kdy pacienti umírají na lehátkách na chodbě, protože už na ně nezbylo lůžko. Ano, v Itálii i všude jinde umírají lidé na spoustu různých věcí. Každý den. Ale s tím ten systém počítá (a v mnoha případech ho to nezatěžuje).

Zdroje: https://www.euractiv.com/section/coronavirus/news/all-is-well-in-italy-triage-and-lies-for-virus-patients/
https://www.nytimes.com/2020/03/18/opinion/coronavirus-italy.html

161

Odpovědět

+AnonyMařkakopiroval som to z fb, zdroj ma nezaujmal, ak tam je nieco nepravdive vyvrat to

037

Odpovědět

+v m vargaMyslím, že tvůj příspěvek říká všechno. Nezajímá tě zdroj a tudíž ani pravdivost informace, hlavně že podporuje tvůj názor.

412

Odpovědět

+Daevinvole pacil sa mi ten nazor, bol na fb, nemozem za to, ze to prebrali dezinfo weby, kretene, se zamysli tupce

041

Odpovědět

+v m vargaHmm, ano, v Itálii umře 1700 lidí za den, ale uvědom si to množství příčin. To je celkový výsledek spolu s autonehodami, nehodami v práci, vraždy atd. I když vezmeme jenom nemoci, tak nemocí je taky celá řada, rakovina, zmiňovaná chřipka a mnoho dalších. Přijde mi to jako hodně neférový přístup stavit chudáka koronu proti celé armádě příčin.

Plus info, že lidi, co umřeli na koronu, měli i jiné choroby, je celkem nepodstatná informace, pokud není doplněna o informaci, kolik by jich v brzké době zemřelo i bez korony a kolik ne. Plus není jasné, co je považováno za chorobu, jestli je to každá hovadina, kterou na vás najde doktor, i když si připadáte úplně zdraví, nebo jsou tím myšlené jen závažnější choroby. Bo mi přijde, že lidí se třemi vážnějšími chorobami najednou abys pohledal, protože jich nebude zrovna nejvíc. Chápu, že se tady jedná o obrácený survivorship bias, ale furt se mi to nezdá.

Nevýhodou dnešní doby je, že je příliš mnoho informací, přiliš mnoho statistik a v podstatě jakýkoli postoj chcete obhájit, vždycky se najdou statistiky, které ten názor podpoří. Důležité proto je u všech statistik se řádně zamyslet, co vše je v nich zahrnuto a jestli ta čísla náhodou nesdělují jiný příběh, než který se na první pohled zdá.

A nakonec, tak jako tobě zišlo, že tu něčo chýba, mně v tvém příspěvku chybí porovnání korony se současnou top individuální příčinou úmrtí v Itálii. A sorry, ale pokud třeba tu současnou top příčinu korona převyšuje 5x, 10x (což nevím, bavím se hypoteticky), pak mi to přijde jako celkem průser.

111

Odpovědět

+TStancektakze aj tvoj nazor je len dalsi z mnoha informacii a statistik, pockat ty si ziadnu nedal

020

Odpovědět

+v m vargaPodal jsem moji kritiku na informace, o které jsi se s námi podělil. Mimo, bylo by divné, kdybych kázal o nebezpečí misinterpretace statistik a sám jich pár nasázel.

Podle mě jsou jenom dvě správné možnosti:
- chci vědět, co se děje, a budu si muset udělat nějaký průzkum na vlastní pěst
- nestojí mi to za to úsilí, tak jenom budu poslouchat, co mi říkají, že mám dělat.

Nevidím nic špatného ani na té druhé možnosti, přece jenom nelze být odborníkem na všechno,

Ale v čem vidím velký problém, jsou lidi tupě šířící nějaké postoje. A že je šíříš tupě, jasně prokázals slovy "kopiroval som to z fb, zdroj ma nezaujmal, ak tam je nieco nepravdive vyvrat to". Jasně jsi deklaroval, že jsi to překopíroval bez jakékoli snahy ověřit si pravdivost či se zamyslet nad obsahem.

Jako souhlasím, že korona není konec světa, ale statistiky v uvedeném příspěvku nejsou nejlépe interpretované.

110

Odpovědět

+TStancektakze si sa tu len vyblil, ok

025

Odpovědět

+v m vargaTakže jsme se tady vyblili oba. Nevím, jak tobě, ale mně je hned lépe :).

91

Odpovědět

+TStancekjo, popravde som tu to vyblil, aby vznikla diskuze, pretoze se nudim

118

Odpovědět

+v m vargaJen upozorňuji, že v rámci Itálie se počet úmrtí pohybuje již na stovkách za den. Skokově to vyskočilo v pátek a v sobotu. Za dva dny je to kolem 1300 lidí. To je skoro hodně.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie-koronavirus-rekord-lide-pacienti-smrt-tragedie-nemoc-covid.A200322_182518_zahranicni_maka

Taky si myslím, že kroky naší vlády jsou přehnané a vůbec se mi nelíbí, že mají přituhovat, nebo jak dlouho má třeba jen aktuální stav trvat. Jen to dokazuje, jak mizerné naše zdravotnictví je. Ale nějaké kroky zapotřebí byly a třeba že se mi nelíbí, jen čas ukáže, nakolik byly efektivní.
Ten virus ale je potenciálně nebezpečný. Asi ne tak pro mě, nebo pro vás, ale pro lidi se zhoršeným zdravotním stavem už může být rizikový.

00

Odpovědět

+Nějakej agentje dolezite uviest, ze okrem smrti tam moze ist aj o dalekosiahle poskodenie pluc + niekolkotyzdnove stravenie v nemocnici + bola zasiahnuta hlavne severna cast talianska, pri rovnocennom zasiahnuti celeho talianska by to bolo este horsie.
Typek co zacal to vlakno by mal mat zakaz internetu, pretoze ho nevie poriadne pouzivat :-)

03

Odpovědět

+hmmtypicky bolsevik, hned by vsetko zakazoval

07

Odpovědět

+v m vargaBože ty jsi kretén, měli by tě zavřít ze šíření nepravdivých informací ty blbečku, kvůli dementům jako jsi ty tahle pandemie existuje!

11

Odpovědět

+P.J.2co je na tom nepravdive, blbecku

02

Odpovědět

Vysvetlí mi niekto, prečo tu tento podčlovek Vargay ešte existuje? To sú tu admini tak zúfalí, že sú ochotní znášať takéto tupé parazitovnie kvôli pár bonusovým klikom na video?

77

Odpovědět

+NeskartuTo jako máme podle tebe názorové oponenty označovat slovem „podčlověk“ a zakazovat jim vyjádřit svůj názor? Uff, to teda raději opravdu ne. To, že čte Parlamentní listy, není důvod k banu, proboha. Navíc některé myšlenky, které tu vypisoval, byly velmi rozumné, hlavně to nepanikaření. A nemyslím si, že existence vm vargy má vliv na počty zhlédnutí u videa.

61

Odpovědět

+AnonyMařkaeste raz, ja umeselne na dezinfoweby nechodim, dokonca kritizujem mojich kamaosov, ktory zdielaju tieto sracky, ten status bol sukromny , zdielany na fb pod mneom banasa, nie par. listy, vole

017

Odpovědět

+Neskartupozor na slova nacku

014

Odpovědět

+v m vargaNa, tu más protinázor od diskutujúceho, čítaný na profile Banáša.
"Milý jozef banáš, ako si správne podotkol, nie si ani epidemiológ ani virológ a vlastne ani neviem presne čo/kto si....
Virológ a ani epidemiológ nie som ani ja... ale stačili mi asi tri kliknutia, aby som si overil nasledovné čísla:
Región Lombardia: počet obyvateľov 10 miliónov, čiže podľa tvojich čísel vyššie, denná úmrtnosť: 300.
Počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 (t.j. úmrtí u pacientov, ktorí mali v čase smrti stanovenú diagnózu COVID-19 - čo môže/nemusí byť príčina smrti,, toto sa bude zrejme upresňovať až neskôr) : 2190 za cca 11 dní, t.j. nejakých 190 za deň.
Teraz to porovnanie uz vyzera trochu inak vsakze...
to teda po prvé. a po druhé. je zaujímavé, ako rastie počet úmrtí... dnes je to už 600+, to znamená, že ľudia proste začínajú v Taliansku ( a hlavne v Lombardii) čoraz častejšie umierať prirodzenou smrťou? každý deň o 100 ks viac? Hm.. ešte je tu aj tá možnosť, že si milý jozef banáš pekne serieš do huby...."

51

Odpovědět

+protinázorpodobne jak sezonna chripka, ci este menej

013

Odpovědět

+v m vargaJop je to úplně stejný, teď jsi na to kápl. Všechny státy ze svými krizovými nařízeními ze sebe jen dělaj blbce. Burza každý rok na při chřipkové sezóně běžně klesá o 30%. Jestli ty nejsi vážně chytrý chlapec.
Jen 2 body:
1. Chřipka je daleko méně nakažlivá (díky inkubační době 1-4 dny oproti až 2 týdnům u korony + někdy je i úplně bez symptomů)
2. Chřipkou se u nás ročně průměrně nakazí 15% populace CZ, z toho umřou 2 000 - jednoduchým propočtem zjistíme, že úmrtnost je 0,125%. U korony je 2-6% a bez zásahu by jsme se nakazali nejméně z 60%...

60

Odpovědět

+pav1jo ty si vedecka kapacita, vedci v skadinavii muzou ist do p****e

112

Odpovědět

Tak když porovnáš číslo 450 s číslem 1754 dostaneš 25%. 25% nárůst denní úmrtnosti už jen tak sám o sobě rozhodně není hloupost nad kterou by člověk měl jen mávnout rukou. +Toto procento do zvládnutí situace ještě poroste. +Když to ještě srovnáš správně jen s virovými a nebo možná i bakteriálními onemocněními, tak ti slušně skočí nahoru. +Když si vezmeš, že to slušně bere kapacitu a celkově ochromuje fungování nemocnic, tak k číslu přímého úmrtí na koronu můžeš ještě přidat kolik lidí umře nepřímo kvůli nedostatku standartní lékařské péče.

20

Odpovědět

+pav1Doplním, že ten nárast vo vyšších číslach ide každý deň hore, včera to bolo 793 obetí, dnes to už môže byť 50%.

40

Odpovědět

Přesně a ještě to bohužel poroste. Myluju ty keci mačo hrdinů: ,,Ále vždyť je to jen jak chřipka´´... +Novinka: U některých mladých, co měli lehký průběh nemoci, nemoc trvale snížila kapacitu plyc až o 50%

22

Odpovědět

+pav1jo a nemali zadne ine nemoci, daj zdroj tvojich tvrdeni

111

Odpovědět

+v m vargaZdroje čeho konkrétně?

20

Odpovědět

+pav1o tych mladych?

18

Odpovědět

+v m vargaOmlouvám se, špatně jsem si to zapamatoval ještě s jiného zdroje. Je to malá studie, takže výpovědní hodnota je sporná. Z 12 zdravých lidí co nemoc prodělali, tak 2-3 se snížila kapacit o 20-30%. Ještě jednou se omlouvám, sakra takhle vznikají poplašné zprávy :D Nicméně je to možné riziko navíc...

https://vtm.zive.cz/clanky/koronavirus-cina-priznaky/sc-870-a-202107/default.aspx

https://www.businessinsider.com/coronavirus-recovery-damage-lung-function-gasping-air-hong-kong-doctors-2020-3

20

Odpovědět

+pav1Ps: tím co píši se nesnažím bít na poplach, že je čas k panice. Jen to že situace je poměrně vážná, nesmíme ji podceňovat, dodržovat karantény a celkově se nechovat jako idioti.

30

Odpovědět

+pav1Pouze dočasně, stejně jako to dělá chřipka. Čti si důkladněji své odkazy.

00

Odpovědět

+pav1no co lidi jak s****k

110

Odpovědět

+v m vargaDalší perla :D

40

Odpovědět

+pav1no jo no je to smutny ale v prirode to tak funguje

211

Odpovědět

+v m varga"o tych mladIch" - tak to je moc i na čVargu, negramotného poloopa

21

Odpovědět

+Tarrantnevim o com kecas

08

Odpovědět

+v m vargaAle narozdíl od ,,přírody,, my máme docela pěknou řádku možností, jak ovlivnit své okolí a tím i svou budoucnost ;) Třeba tím, že teďka všichni nevyrazíme do ulic a nedáme si kašlací battle royle o to kdo zůstane poslední na nohou :)

20

Odpovědět

+pav1no ale to by sa malo robit aj pri beznej chripke, na slovensku nie je take percento ludi starsich ako 80 rokov ako v taliansku, plus ludia tu dost skoro zacali nosit rusky a na ulici ich bez nich nestretnes uz nikoho, takze to nebude take tragicke ako v ita

27

Odpovědět

+v m vargaNa chřipku je dostupná vakcína, ale díky tomu, že není chřipka až tak nebezpečná se stejně moc lidí neočkuje. Po téhle situaci se možná začnou, mě nevyjímaje :D
Právě je dobře, že se tu a na Slovensku reagovalo ještě poměrně pohotově. Takže by se ten přenos měl snad razantně snížit a věřím, že to nebude taková šílenost, jak v Itálii.

20

Odpovědět

+pav1+ taky pecka, ti idioti co se snaží chřipku přechodit ( v práci / škole) a tím nakazí XY dalších, navíc jejich výsledky při nemoci jsou stejně dost naprd. Snad si to díky této situaci uvědomí a příště to správně vyleží.

20

Odpovědět

tragéd :D

11

Odpovědět

+Richmond153a moj oblubeny troll

04

Odpovědět

+v m vargatých nájdeš na parlamentných listinách ale aj tu, všade. Ale predovšetkým na parlamentných listinách. Hele, nejaké nové správy z toho úžasného webu plného informácií ?

01

Odpovědět

+Richmond153ja neviem, ci ti to mam napisat klinovym pismom, kedze sledujes kazdy moj komentar aby si ho mohol zminusovat, tak to tam mas vyvetlene

03

Odpovědět

+v m vargana tvoje vyplakávanie som sa nepýtal,ach, tak ja na tie parlamentné listiny musím sám.

01

Odpovědět

+Richmond153ok nechapavy rici

02

Odpovědět

Všimli jste si že ve videu se roušky nenosí?(slyšel jsem o nedostatku) Ale i tak si myslím že budou mít větší problémy než my...

30

Odpovědět

komunizmus raz znici cele ľudstvo a nie len krajinu v ktorej sa nachádza

42

Odpovědět

Za mě, naopak, díkybohu za absenci smíchu :). Nemohu si pomoci, ale takhle mi to přijde tak nějak... méně vtíravé?

42

Odpovědět

Před 100 lety se v Číně (překvapivě) přenesl ptačí virus na člověka a bylo z toho 100 000 000 mrtvých po celém světě s 20% úmrtností při nakažení. Ve Španělsku o nákaze psali tamní novináři, ojediněle nezatížení státní propagandou v době války, a tak jí dnes známe jako Španělskou chřipku. Stát se tohle dnes, tak snad skončí civilizace, a to ještě k té metle tenkrát lidé zvládli žít světovou válku.

Koronavirus sice není žádný mor (ten měl mimochodem úmrtnost 100%, síla), ale i tak se mi fakt extrémně nechce v pondělí do práce mezi lidi. Tam dva metry rozestup nedodržíš i kdyby ses posraI a s podomácku ušitou rouškou se můžeš tak maximálně vytřít, to tě víc ochrání i prasklý kondom. Docela by mě zajímal vývoj, pokud by minulý víkend, kdy tady byla nákaza v rozpuku, všechno na tři týdny zavřeli (a nechali běžet jen pro chod státu a běžný život občanů důležité obory, firmy a obchody), jestli by po třech týdnech, během kterých by se nemocní separovali padnutím do postelí, byl boj s nákazou účelnější (což by asi 100% byl) a ekonomické dopady víc v pohodě než teď, kdy všechno jede na udržovací tempo na půl plynu a nemoc si přitom dál všichni postupně předávají na obědech nebo na hajzlech v práci, přičemž to tímto stylem bude pokračovat ještě několik týdnů, ne-li měsíců (Čína se z toho díky masivním a tvrdým opatřením začíná dostávat až teď, začalo to tam v listopadu).

59

Odpovědět

Problém je, že pokud taková opatření neimplementují všude, tak můžeš po třech týdnech vyhlásit vítězství… a zanedlouho rozjet druhou vlnu.

81

Odpovědět

Takže pár nepřesností, "Španělská chřipka" byla výsledkem toho že v jednu chvíli mělo prase a člověk chřipku co se přeneslo na ptáka a bylo vymalováno. Tahle nemoc kosila hlavně jedince se silnou imunitou, takže hlavně mladé lidi a těhotné ženy. Mor byl sice svinstvo ale nic nemá úmrtnost 100%. Ano přežilo sice jen 10% pacientů ale to byl středověk, dnes už přežijí všichni co se dostanou k moderní medicíně když se do nich pumpujou antibiotika pomalu zahradní hadicí.
Bohužel u koronaviru je to přesně tak jak jsem to říkal před mnoha roky a moje slova se potvrdila i když jsem byl považován za blázna. Lidi jsou sobecká hovada a i chřipku berou jako běžnou nemoc a chodí nachcípaní do práce a neberou na ostatní ohledy. Díky tomu jsem kvůli jednomu debilovi dostal prasečí chřipku, měl vysoké horečky a stejně chodil do práce. Nakazil všechny okolo, včetně mě, sám skončil v nemocnici ne díky chřipce ale že si málem oddělal Coldrexem játra a já na 3 týdny v karanténě s prošlým Tamiflu, podle Ratha prý OK. Já jsem v klidu, jsem smířený s tím že si to taky odseru díky lidem co neumí nosit roušku, nebo lezou mezi lidi nachcípaní a berou to jako samozřejmost. Jo lidi, zvykejte si, tohle bude trvat opravdu dlouho než se z toho vyhrabem.

72

Odpovědět

S těma rouškama je to dobrá komedie. Na hale nosí všichni roušky, i když mají stroje 3-4 metry od sebe. A potom si tu roušku sundají, vyhrabou příbor ze společného příborníku a 60 se jich namačká do jedné jídelny. :D A po cestě z práce potkávám plno lidí, kteří jedou autem, sami... s nasazenou rouškou. A nakonec na tebe nějakej aktivní dement zavolá policajty, protože jseš bez roušky na vlastním balkóně. To prostě nepochopíš.

141

Odpovědět

+TaanChápu plně a úplně. Protože účelem karanténních opatření není nákazu zastavit, ale zpomalit. Jenom v ideálním případě zastavit, ale v to opravdu nedoufejte v následujících dnech až týdnech.

A jelikož je účelem nákazu zpomalit, tak cokoli, co sníží riziko nákazy a neublíží na zdraví, je platné . Takže vláda se snaží vynutit ta opatření, které jsou nějak způsobem rozumná, zbytek může jenom doporučit, No a co udělat s tím doporučeným zbytkem, se obávám, je na každém z nás.

Takže, to, že nemáte ani trochu snahu odnést si ten kus žvance někde stranou nebo se v té jídelně vystřídat v rozmezí hoďky a půl až dvou (pokud můžete), je už asi váš problém.

12

Odpovědět

Když v tom videu tak hezky mluvil o tom zastavení šíření desinformací...

1. Není důvod si myslet, že stát se "španělská chřipka dnes" skončí civilizace. Právě naopak. (Lidi více panikaří, ale k zajištění zkladních potřeb je třeba méně lidí než dřív, protože mechanizace, automatizace apod).
Covid-19 má řádově stejnou smrtnost jako španělská chřipka (menší, dvou až čtyřnásobně, ale pořád to řádově sedí). A lidi díky vyšším technickým možnostem (kvalitní lékařská péče, respirátory pro zdravotnítky etc. i znalostem dělají všechno proto, aby se právě nerozšířil jako španělská chřipka a nebyla to taková hrůza.

2. Mor neměl 100 % smrtnost. Navíc mluvíš o střeověku bez antibiotik (viz správně Bluetomcat).

3. Asi nejdůležitější - ta rouška není pro tebe, ty pako! Snižuje šanci, že nakazíš ty okolo skrz kapénky, co vydechuješ. Nikdo neví, zda není přenašečem (zatím) bez symptomů, proto je důležité, aby nosil roušku a snížil šanci, že to rozšíří mezi ostatní.
To není málo. Krom toho, že opak je čiré sobectví, můžeš doufat, že díky tomu, že to dělají všichni, to od ostatních nechytneš. Buď teda vůbec (nechrání dokonale, ale riziko přenesení prokazatelně snižuje), nebo se sníží rychlost šíření. Což ti taky může zachránit život, protože na tebe díky tomu vyjde místo v nemocnici, viz "zploštění křivky" (flatten the curve) ve videu.

Takže v klidu (neposrat se z toho, ale nesrat na to ;-) )

93

Odpovědět

+JezusSmrtnost španělské chřipky byla 20 %, smrtnost Covid-19 je přibližně 3 %. Řádově tudíž nemají stejnou smrtnost.

00

Odpovědět

Když jsem si četl o moru apod., tak mi přišlo, že můžem být vlastně dost rádi za to, že je koronavir relativné mírná nemoc. Představte si, že by měl koronavir bez lékařské péče 90% smrtnost... Jasně, třeba že by přežili "všichni co se dostanou k moderní medicíně", ale se současným denním nárůstem nakažených by se k ní prostě všichni nedostali a byl by to řádný průser. A nenapadá mě žádný důvod, proč by něco takového někdy nemohlo přijít.

00

Odpovědět

+jjkHlavně mor trval šest let (tedy black death), těch pár měsíců, ještě s relativně nízkou úmrtností je "ještě dobrých".

00

Odpovědět

Proč mi to nejde přehrát ve Velké Británii?

01

Odpovědět

Protože geoblokace.

40

Odpovědět

+RohlajzZavřeli hranice...

10

Odpovědět

S tím smíchem souhlasím. Na druhou stranu jde vidět že to asi nebude úplně p***l. jsem zvědavý jak se s tím celý světový systém vypořádá... Spousta lidí jede na dluh a nemůže si dovolit přijít o příjem.. Pamatuji si jak jsem při studiu velké války narazil na španělskou chřipku a říkal si jak je tohle možné ještě že sem si tím nemusel projít a teď to je v podstatě tady.. Každý den cítím změny v okolí. Jeden den příjdu do práce a lidi se proti tomu snaží bojovat smíchem ale den na to už jde cítit ta nedůvěra a ostražitost...
Den na to zjišťuje že je docela dost lidí bez práce a vidí na nich klíčící semínko strachu..Den na to cítí přetíženou síť když musí čekat na upload videa

Při kliku na tenhle díl jsem se těšil na to že se smíchem trochu vzpružím ale abych pravdu řekl do smíchu mi prostě vůbec nebylo. Jeho rozloučení že se možná v budoucnu v nějáké formě vrátí mi příjde docela trefné pro nastalou situaci - Vše je velice nejisté.....Doufám že se v lidech probudí to dobré ....

PS Při těch třiceti vteřinách hněvu jsem si vzpomněl na 1984 od George Orwella. A celkově mi celý shot připoměl scénu z Walliho kdy prezident informuje výletníky že země je nezachranitelná.

OKEEEJ to by bylo Shiiiit..

61

Další