KoronavirusLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:232
Počet zobrazení:21 226

Koronavirus. Ústřední celosvětové téma posledních týdnů, na které si v nové epizodě Last Week Tonight posvítil i oblíbený John Oliver.

Poznámky:
CDC – zkratka pro Centers for Disease Control and Prevention, tedy centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, hlavní zdravotnický institut v USA
WHO – zkratka pro World Health Organization, tedy světová zdravotnická organice, mezinárodní agentura pod záštitou OSN
Chuck Todd – americký novinář a moderátor NBC
Henry Kissinger – vlivný americký politik a diplomat, který pracoval na vrcholných státních postech již v éře prezidentů Nixona a Forda, Oliver naráží na Kissingerův pokročilý věk: 96 let
Pozůstalí (Leftovers) – mysteriózní americký seriál z roku 2014, který moderním způsobem pracuje s motivem Nanebevzetí
Claire z Bon Appétit – Claire Saffitz, známá youtuberka ze sféry gastronomie, působící na kanálu Bon Appétit; epizodu o výrobě preclíků Combos můžete vidět zde.
Ernie – známá loutková postavička ze seriálu Sezame, otevři se

Přepis titulků

Rovnou se ponoříme do tématu, které ovládlo zprávy celého týdne. Globální žhavé zóny. Koronavirus se šíří. Roste strach z globální pandemie. Obří nárůst případů v Itálii. Stovky případů v Jižní Koreji, nově hlášené případy v Evropě. CDC varuje Američany, aby se doma připravili. Je to jen otázka času. Ano, koronavirus.

CDC v úterý prohlásilo, že jeho rozšíření je jen otázka času. To nezní zrovna dobře ve spojitosti s šířením něčeho smrtícího. Zní to dobře, jen když je řeč o Saoirse Ronan a výhře Oskara, nebo když jde o smrt Henryho Kissingera. Nebojte, je to jen otázka času. CDC se nemýlilo, ve Spojených státech je už několik tuctů potvrzených případů, první člověk zemřel včera. Mezitím se akciový trh během týdne propadl nejrychleji od roku 2008 a mnoho Američanů se ptá, jak zůstat v bezpečí.

Joy Johnson se nás ptá e-mailem: "Mohu dostat koronavirus z balíčku doručeného z Číny?" Skvělá otázka. Když je řeč o maskách, dostaneme je? Někteří lidé se ptají, jestli je ochrání kloktání bělidla. - Cože? - Nebo braní steroidů. Můžete dostat koronavirus z čínského jídla? Ne, nemůžete!

Samozřejmě že ho nemůžete dostat z konzumace čínského jídla. Popravdě, jestli jíte u Panda Express, do čínského jídla nedostanete ani to čínské jídlo. Ale něco vám povím. Při kloktání bělidla koronavirus nejspíš nedostanete. Protože jistě víte, že být mrtvý je nejlepší medicína. Nejspíš by pomohlo, kdybychom si tu vyjasnili některé základy. To, o čem se bavíme, je onemocnění COVID-19, způsobené novým kmenem koronaviru.

Symptomy jsou horečka, kašel a dušnost a předběžně se odhaduje, že má zhruba dvouprocentní smrtnost. V největším ohrožení jsou staří a chronicky nemocní lidé. A vím, že někteří lidé si nemyslí, že dvě procenta jsou tak špatná, což nám podivným způsobem řekl i Chuck Todd: Včera večer jsem zaskočil svého puberťáka, když jsem mu řekl, že u lidí s koronavirem zemřou jen dvě procenta.

Byl překvapený: "Páni, já myslel, že je to mnohem horší." A chápu, že když čerpáte jen ze sociálních médií a titulků, vše vypadá horší, než to ve skutečnosti je. Napřed řeknu něco jménem vašeho puberťáka: "Táto, zmiz z mého pokoje a přestaň mi vyprávět zprávy." Ale to hlavní? Dvě procenta jsou hodně, pokud se bavíme o tom, že zemřou. Přemýšlejte o tom takto: zmizení dvou procent populace bylo hlavní zápletkou Pozůstalých.

A jak víte, ten seriál nebyl o tom, že by si Justin Theroux řekl: "Bylo to drsné, ale mohlo být hůř" a tím celý seriál skončil. Faktem je, že potvrzená smrtnost dvou procent by byla dvacetkrát vyšší než u sezónní chřipky. Dobrou zprávou je, že zhruba 80 procent má jen mírné příznaky. Špatnou zprávou je, že právě oni budou virus šířit, aniž by o tom věděli. Právě to je jeden z důvodů, proč je virus nebezpečný.

I přes výrazně nižší smrtnost, než má SARS nebo MERS, už stihl reálně usmrtit trojnásobně více lidí. Jeden odborník předpověděl, že se nakazí 40 až 70 procent světové populace během příštího roku. To je vážně strašné. Je totiž jen jedna nemoc, kterou by měly dostat dvě třetiny světa, a tou je horečka Adama Drivera. Prostřel mi kolena, ty píchatelná kládo.

Zlámej mi prsty, ty jeden velký, nemytý bizone. Když se akciový trh propadá a lidé přemýšlí o kloktání bělidla, napadlo nás, že by bylo dobré promluvit o koronaviru. Jak jsme se dostali až sem, co se ještě dá dělat a jaké vládní slabiny odhalil během šíření po světě. Začneme tím, jak vše propuklo. První zdokumentované případy se objevily koncem minulého roku v čínském Wu-chanu. Čínská vláda v počátcích nejednala jen pomalu, funkcionáři zkoušeli umlčet a trestat odborníky ze zdravotnictví, kteří bili na poplach.

Tím výrazně napomohli šíření. A když se čínské vedení konečně rozhodlo jednat, šlo do toho agresivně, umístilo téměř 50 milionů lidí do izolace. Měsíc po uzavření hranic Wu-chanu jsou tamní silnice prázdné a staveniště opuštěná. Obyvatelé mohli opouštět jejich obytné zóny jednou za 7 dní, ale tento týden ampliony v ulicích hlásí obyvatelům změnu.

Od této chvíle nesmí nikdo vycházet ven. No ty vole. Mluvící krabička, která vám řekne, že nesmíte vycházet, to je pěkná dystopie. Popravdě upřednostňuji naši dystopii, kde mě mluvící krabička pořád poslouchá a pak vykecá Jeffu Bezosovi, kdy potřebuju nové spoďáry. Velmi pohodlný způsob, jak se všeho vzdát.

Izolovaní Číňané jsou ve velmi nepříjemné situaci, ale vážně se snaží zabavit. Jako tento muž, který buď zkouší skvělou improvizovanou masku, nebo konečně našel společensky přijatelný způsob, jak uspokojit svůj velmi specifický fetiš. Další lidé si udělali provizorní ochranné obleky z kostýmů nafukovacích vánočních stromků a dinosaurů. Zatímco ti, kteří uvízli doma, museli vymyslet vlastní zábavu, třeba hrát kulečník s hůlkami a rajčaty.

Musím říct, že jde o nejvynalézavější kulinářství, jaké jsem viděl od dob, kdy Claire z Bon Appétit vyráběla preclíky Combos. Proč se s tím trápíš, Claire? Vždyť je prodávají v obchodech. Navzdory vládnímu úsilí o kontrolu zemřelo v Číně k dnešku už přes 2700 lidí. Mezi nimi i doktor Li Wenliang, jeden z prvních oznamovatelů, kterého umlčely úřady a který se stal symbolem společenského hněvu vůči vládě.

Takto vše začalo. A od té doby se koronavirus rozšířil do více než 60 dalších zemí. Ty ho zvládají s velmi rozdílnými úspěchy, například Vietnam zasáhl rychle a mimo jiné vyprodukoval toto úžasné informační video o omezení šíření pomocí hygieny. Myj si ruce, drhni, drhni všude. Nešťourej se v očích, nose, puse. A nelez na místa veřejná, pak ustoupí virus Korona, Korona.

Vietnam udělal vlastní písničku o mytí rukou a předcházení infekce a je to naprostá šleha! Máme tu nefalšovanou bombu do všech klubů. Lidem se song líbí tak moc, že je z něj už i taneční výzva na TikToku. Ten song je neskutečný! V porovnání s ním jsou všechny ostatní songy o hygieně odpad. Teď mluvím k tobě, Ernie.

Dlouho jsi byl špička, ale začal jsi být sám se sebou moc spokojený, že? Když na sobě všichni ostatní pracovali, ty jsi pořád dokola zpíval to samé. Ztratil jsi hlad, chlapče! Usnul jsi na vavřínech a muzika se posunula bez tebe! Všechny země ale nereagovaly tak úspěšně. Například Japonsko zpackalo situaci na výletní lodi Diamond Princess tím, že umístilo do karantény přes 3500 pasažérů a členů posádky přímo na samotné lodi.

Následky byly katastrofální. Mezi posádkou a pasažéry bylo potvrzeno přes 620 případů. Rostou obavy, jak se virus dokázal rozšířit tak rychle mezi lidmi, kteří měli být izolováni. Já vám to šíření vysvětlím. Byli na výletní lodi! Při optimálních podmínkách je výletní loď plovoucí Petriho miska. To jste je rovnou mohli držet v bazénku s míčky. Rozšíření bylo tak špatné, že zemřelo už 7 pasažérů a WHO má v seznamu případů koronaviru pro jednotlivé země dokonce samostatný řádek jen pro loď Diamond Princess.

Příšerné, i když u výletních lodí to stále není úplně nejhorší. Jestli si mám vybrat mezi Diamond Princess a Carnival Cruise, která měla v záchodech nasráno tak moc, až padaly ze zdí, zaručeně si vyberu výletní loď Korona. Desetkrát z deseti. A v některých zemích byly reakce tak špatné, že šlo vidět šíření viru v přímém televizním přenosu.

V Íránu se vládní mluvčí snažil ujišťovat, že je virus pod kontrolou, a vedle něj stojící ministr zdravotnictví si začal utírat pot z horečky jako nějaký kazatel v Alabamě. Později bylo potvrzeno, že ten muž měl koronavirus, i když se napřed ještě jednou objevil v televizi, aby vysvětlil své příznaky, zatímco chrchlal po celém studiu. A aby toho nebylo málo, ukázalo se, že Íránci nyní věří své vládě tak málo, že vše považují za nahrané.

Povídá se, že tam o koronaviru lžou. Že je to propaganda. - Podle nich ho nemá? - Ne. Oni myslí, že lže. Vystoupí a řekne: "Vidíte, už jsem v pořádku, nic to není, buďte v klidu." Úroveň nedůvěry v íránské politiky je tak ohromná, že neuvěří ničemu, co vypustí z pusy. Správně. Íránci neuvěří ničemu, co jejich politici vypustí z pusy, i když to bude skutečný koronavirus.

To je zásadní problém, protože pro každou vládu bude těžké efektivně poradit, když jí lidé nevěří. Při snaze o zadržení pandemie je důvěra v instituce zásadní. To nás bohužel přivádí k reakci Spojených států, lépe řečeno k němu. Protože zprávy z Bílého domu byly tento týden všudypřítomné. V úterý, tedy v ten samý den, kdy CDC prohlásilo, že rozšíření koronaviru ve Spojených státech je jen otázkou času, jeden z Trumpových předních poradců řekl v televizi toto: Dostali jsme to pod kontrolu.

Dostali jsme to pod kontrolu. Neřeknu přímo vzduchotěsné uzavření, ale máme k němu blízko. To má znamenat přesně co? Protože vzduchotěsné uzavření a téměř vzduchotěsné uzavření je dost zásadní rozdíl. Je to rozdíl mezi funkční ponorkou a kovovou trubkou, ve které chcípnete.

Tato neshoda značí opravdový problém, protože při globální zdravotnické krizi chcete slyšet zkušené experty, kteří pracují v našich zdravotnických subjektech. Nechcete to poslouchat od politiků. Ale i tak prezident ve středu vydal překvapivé oznámení. Prezident Trump se společně s poradci pro zdravotnictví snažil uklidnit vystrašený národ. Jmenoval novou osobu do vedení správního orgánu.

Vedením pověřím našeho viceprezidenta, Mika Pence. Má pro to jisté nadání. Má nadání? Vážně ho má? Měl jsem dojem, že Pence má nadání jen pro pár věcí. Vyhýbání se zběsilým ženám, přisávání se k lidem, kteří zosobňují pravý opak toho, v co on sám údajně věří, a selhávání ve snaze napodobit účes Judi Dench. Ponechám stranou, mírně řečeno, Pencovu extrémně spornou bilanci v řízení zdravotnických záležitostí z pozice guvernéra Indiany.

I samotné oznámení jeho vedení krizového štábu bylo debaklem. Protože ministr zdravotnictví Alex Azar měl onomu štábu dle očekávání předsedat a nevypadalo to, že by Trump měl zájem vyjasnit jejich úlohy. Zřejmě tam ani nechtěl být. Přeji mu hodně štěstí. - Ministr Azar stále zůstává... - Rozhodně, mám v něj důvěru. Rád bych toto vyjasnil, zřejmě jste to špatně pochopila.

Stále jsem členem krizového štábu. - Nemáte pocit, že jste byl nahrazen? - Ani v nejmenším. Jsem v tom programu. Když mi to oznámili, byl jsem nadšený ze spolupráce s viceprezidentem. Absolutně mě to nadchlo. Jo. On prostě odešel. Šlo o tiskovku, která měla uklidnit národ. A během nejzákladnější otázky, tedy kdo bude vše řídit, on najednou odtáhne do hajzlu.

Vím, že jsme zvyklí vídat Trumpa jako byznysmena, ale občas je hezké vidět v něm i chybějícího otce. Jde o víc než jen o nedostatečné vedení. Znepokojivé je i to, že Trumpovým hlavním zájmem se zdá být zlehčování potenciálně špatných zpráv. Tento týden zahájil tweetem "koronavirus je pod kontrolou". Ale nebyl tu způsob, jak si být něčím takovým jistý.

To by opravdu měl vědět. Testovací sady, které CDC původně vytvořilo k zjišťování viru, zřejmě nefungovaly dle očekávání. To znamená, že až do středy bylo kromě CDC jen šest laboratoří, které testovaly na virus. Naštěstí to bylo napraveno a teď už dokážeme odhalit více případů. Ale Trump se zdráhá připustit, že se to vůbec stane. Můžete ho sledovat i v reálném čase, když úředníci na konferenci řeknou jednu věc a on se ji snaží přeleštit v něco jiného.

Ve Spojených státech můžeme čekat další případy. Očekáváme více případů. Když máte 15 lidí a během pár dní se jejich počet sníží téměř na nulu, udělali jsme tu kus dobré práce. Ale jejich počet neklesne k nule, že ne? Tvoji experti právě řekli, že případů bude víc.

A ty říkáš, že jich bude méně. Nemůžeš prostě ignorovat skutečná čísla a vymýšlet si lepší. Toto je problém s prezidentem, jehož celý život je série prostých lží. Muž, který lhal mimo jiné o svém jmění, o výši své mzdy, o počtu pater v Trump Tower, o vítězství ve svém volebním okrsku, o účasti na setkáních, o dešti na inauguraci a dokonce i o tom, zda byl pozván do této nudné a špatně hodnocené show.

A to nebyl. Prostě nebyl. Toto byla lež. Ale je rozdíl mezi lhaním o něčem, co neznamená vůbec nic, a lhaním o šíření smrtící choroby. Nejde o jediný případ, kdy Trump šířil falešnou naději. Pokud jste ho v poslední době viděli mluvit o viru, asi jste zaznamenali opakované ujišťování, že konec epidemie může být na dohled.

Je tu teorie, že až se v dubnu oteplí, historicky to dokázalo virus zabít. Mnoho lidí věří, že vše zmizí v dubnu, až se oteplí. V dubnu, až se oteplí, by virus měl údajně zahynout. Je to hezké datum, které můžeme vyhlížet. Fajn, takže zaprvé: Nikdy neříkej, že je nějaké datum hezké. Nevím, jak to Trump dokázal, ale zdá se mi, že právě sexuálně obtěžoval měsíc duben.

A zadruhé: Pravda je opět o něco složitější. Ano, některé viry v teplejších měsících ustoupí. Ano, historicky nejhorší epidemie chřipky v roce 1918 ustoupila během léta, ale mělo by se vědět, že na podzim se virus vrátil, byl mnohem horší a zabil téměř 200 000 Američanů jen během října. Toto je špatná doba pro prezidenta, který nedokáže mluvit jasně. Zlých zpráv už je kolem nás dost a prezidentova oblíbená stanice je mezi konkrétními viníky.

Reportéři a hosté Foxu opakovaně šířili nepravdivá tvrzení. Od myšlenky, že virus byl vytvořen v čínských laboratořích na biozbraně, až po nepodložený internetový drb o konzumování čínské netopýří polévky. Což jeden komentátor použil jako omluvu pro vyjádření svých skutečných pocitů. Netopýří polévka? Možná některým lidem chutná, ale netopýři jsou bohužel největším zásobníkem virů na světě. Co budeme dělat s Čínou? Co uděláme s totalitní diktaturou, kde je v pořádku prodávat živé a virem infikované netopýry na otevřených trzích a pak nechat turisty a obchodníky cestovat mezi takovou zemí a civilizovaným světem?

To se rychle vyhrotilo. Posunul se od vágního "co uděláme s Čínou" až k "není částí civilizovaného světa" s rychlostí blesku. Ten muž je úplný Usain Bolt v rasismu. Jsem si jistý, že tohle přirovnání nenávidí.

A bude ještě hůř, protože jistí lidé se očividně snaží na současné panice vydělat. Například televizní kazatel Jim Bakker, který by vám rád prodal svůj lék. Jako lékařka byste lidem doporučila, aby měli na pandemii doma stříbro? V takové situaci nechcete být bez stříbra. Říkáte, že roztok se stříbrem by byl účinný? Musím říct, že nebyl testován na tento kmen koronaviru, ale byl testován na ostatních kmenech koronaviru a dokázal je zlikvidovat během 12 hodin.

Zcela je zlikvidovat, zabít. Deaktivovat je. Dobře, tohle je směšné. Stříbro nezabíjí koronavirus. Stříbro zabíjí vlkodlaky. V první řadě musí váš koronavirus pokousat mikroskopický vlkodlak. A kde ho vlastně mohu sehnat? Přesně tak. Na našem internetovém obchodě.

Za pouhých 49,99 dolarů vám pošleme prémiový vlkodlačí roztok Johna Olivera. Obsahuje miliony mikroskopických vlkodlaků, kteří nakazí svým prokletím váš koronavirus, a pak můžete použít roztok se stříbrem, který se zakládá na stejně kvalitní vědě. Pravdou je, že klinické testy teprve probíhají a v tuto chvíli neexistuje žádná léčba koronaviru. Vývoj vakcíny může trvat 12 až 18 měsíců. V tuto chvíli si asi říkáte, jak moc vystrašení máte být.

Pravděpodobná odpověď? Trochu ano. Nechci být za alarmistu, ale také nechci zlehčovat to, čemu zde možná čelíme. Musíme najít správnou vyváženost. Pokud kvůli své ochraně zrovna pijete bělidlo, měli byste se kurva uklidnit. Jestli například olizujete tyče v metru, protože se vám přece nemůže nic stát, možná s tím přestaňte. Měli byste se držet někde mezi těmito extrémy.

Nebuďte úplně v klidu, ale nebuďte naprostí debilové. A čistě prakticky, dokud experti neřeknou, že hrozba skončila, držme se několika základních rad. Zaprvé: Nebuďte rasista. To je obecně dobrá rada, dnes i v budoucnu. Zadruhé: Nezásobujte se maskami. Chápu, proč to děláte, ale potenciálně je berete těm, kteří je vážně potřebují, tedy zdravotníkům a nemocným.

Zatřetí: sledujte nové informace na webu CDC, mohou vám poradit dle vývoje situace. A nakonec? Toto je důležitější, než se může zdát. Pravidelně si myjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin. Vím, je to nudné a snadno se na to zapomíná. Ale naštěstí už umíme zajistit, že na to nikdy nezapomenete. Spusťte to. Ten song je jeba!

Neskutečná jeba! Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Parádní video, jako vlastně vždycky... díky za překlady Olivera :-)

110

Odpovědět

whoa whoa whoa that escalated quickly - od zpochybňování něčího tvrzení až po obvinění z rasismu...

02

Odpovědět


Odpovědět

Hladam jedno video ktore bolo na konkurencnej stranke, no nemozem si spomenut ako sa volala, niekto poradi?

011

Odpovědět

Tak poraď co myslíš za konkurenční stránku a třeba to najdeme... ?

30

Odpovědět

U Olivera musim vzdy pretrpet ten dost nizky standart ohledne humoru, ale obcas poskytne zajimave informace a asi je dokaze podat tak, ze i mene chytri to dokazi zpracovat.

Kdyby z toho viru nic nakonec nebylo, snad se lidi aspon nauci konecne myt ruce.

712

Odpovědět

Video je nefunkcni 😭😭😭 koukala jsem a ninne videa s oliverem nejedou :(

05

Odpovědět

U mě běží vše v pořádku, něco bude špatně na druhé straně :)

30

Odpovědět

V některých zemích jsou tato videa blokována, avšak v ČR by neměl být problém.

30

Odpovědět

Ako sa počíta úmrtnosť ? Pretože ak porovnáte vyliečených vs mŕtvych výjde vám 6% a to mi príde viac smerodajné, vyliečený vs mŕtvy, ako hádzať všetkých do jedného pytla, chorý, podozrivý, vyliečený a vydeliť to mŕtvymi, čo si myslím že počítajú pretože potom to výjde niečo málo nad 2%.

14

Odpovědět

Sledujete n případů a spočítáte, kolik z nich končí smrtí.

00

Odpovědět

+JanPAha no to by dávali možno viac zmysel ako jednorázové meranie na nejakej vzorke ľudí. Problém je že sa líši regiónom, zrejme vychádzali z Číny no v Itálií je úmrtnosť vyššia, preto vychádzam z toho že ak si nakazený tak buď sa vyliečiš alebo nie ale globálne pre celý svet a tam je to už 93% vs 7%.

02

Odpovědět

+Richmond153V těch statistikách je ohromný problém v podobě vedlejších rizikových faktorů. Třeba u Číňanů je mezi staršími lidmi hrozně vysoké procento kuřáků a u Američanů je zase mnohem víc ve hře faktor obezity. Mám na tohle téma rozdělaného nového Rogana, tam je vše moc dobře vysvětleno ;)

10

Odpovědět

+L1ghtdíky už koukám ! :)

12

Odpovědět

Odpovědět

Dík! :D

00

Odpovědět

Tu som to prelozil do slovenciny, ak by niekto chcel preklad.
Ghen Cô Vy| NIOEH x K.HƯNG x MIN x ERIK | WASHING HAND SONG | CORONA SONG

00

Odpovědět

Akurat 1:37 to tam zle napisali("zastaviť jej rast") - ma tam byt namiesto toho "Aj keď je situácia náročná, všetci sa snažia ako len môžu"

01

Odpovědět

Aj keď to bolo na Fox News, nemyslím si, že sa v tomto prípade jednalo o rasizmus - proste mu nevonia autokratické vedenie štátu, ktoré je v Číne prítomné.

712

Odpovědět

1:59 Pozor nepleťte si úmrtnost a smrtnost. Srážka chodce s vlakem má malou úmrtnost, protože se to neděje běžně ale má velkou smrtnost, protože málokdo přežije.

191

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, opraveno :)

11

Odpovědět

+XardassTady to nebylo potřeba měnit...
1. Je to prostě špatnej překlad, John říká mortality, né lehtality.
2. Úmrtnost je známější a používanější pojem.
3. Ty definice jsou prakticky stejný a obojí je v tomhle případě použitelný:
3a, Úmrtnost = "ukazatel, udávající podíl zemřelých z určité skupiny za určité časové období" a je celkem jasný, že "určitá skupina" jsou ti nakažení.
3b, Smrtnost = "ukazatel, udávající podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem" a je celkem jasný, že "určitý jev" je koronavirus.

63

Odpovědět

+BullOverSouhlas. Já chtěl jenom zamachrovat.

20

Odpovědět

Strašně mě vždycky zajímalo, proč někdo vymyslel dva různé pojmy místo toho, aby tomu prostě říkal relativní a absolutní úmrtnost.

12

Odpovědět

antivirus vás ochráni stačí sedieť doma za pc :D

152

Odpovědět

O čem, že to bylo? Pár trapných vtípků a tradiční navážení do Trumpa. Závěrečná myšlenka, buďte rozumní.
Bezcenný televizní kašpar.

867

Odpovědět

Když to říká někdo s přezdívkou "Debilovirus", tak to určitě bude hodnotný názor

317

Odpovědět

+Jako že kdyby to říkal třeba nějaký Dash, tak by to mělo hodnotu? Neobhajuju ničí názor, jen se ptám.

45

Odpovědět

+TaanNe, pořád by to byl stejně stupidní příspěvek. Ale já nejsem ten, kdo to řekl.

12

Odpovědět

+To ne, tys jen naznačil, že je to stupidní příspěvek ne protože je stupidní, ale protože má autor nějakou (asi zřejmě vadnou) přezdívku. :)

22

Odpovědět

+TaanAno, máš pravdu. Poukázal jsem na přezdívku autora a řekl že to tedy určitě musí být hodnotný názor, a to vše protože si myslím, že to je opravdu chytrý názor. To dává jasný smysl že?

13

Odpovědět

Dobrý až na ten opakovaný vtip s Driverem

24

Odpovědět

dakde som cital že umelá inteligencia objavila nove antibiotikum, nemozu ju poslať na ten vírus ?

217

Odpovědět

Keby bolo kronavirus bakteria tak by to mozno aj pomohlo :D

301

Odpovědět

+rentormyslel som či nemoze ui pomoct s koronavirom a nie to antibiotikum

24

Odpovědět

On už píše Doník i na videačesky :-O

11

Odpovědět


Odpovědět

čo som zle sformuloval otázku ?

14

Odpovědět

hmm... nevim.... anti-BIO-tika; VIRUS... tak trochu jsem doufal, že je už běžně známý na co jsou antibiotika (vzhledem k tomu, jak moc se používaj...), ale očividně jsme na tom furt hodně špatně...

tak malý opáčko - antibiotika, jak už název napovídá, jsou proti BIOlogickým "organismům" = BAKTERIÍM! Jsou úplně k hovnu proti virům.

54

Odpovědět

+BullOverja som nikde nepisal ci to antibiotikom nemoze byt proti koronaviru, ale ci to UI (UMELA INTELIGENCIA) co TO antibiotikum vynasla teraz nemohla pomoct proti korone a vynajst na to liek.. co na tom nechapete ?

52

Odpovědět

+zas to menoZřejmě si mínuska asi dostal za to podivné slovní spojení - "nemozu ju poslať na ten vírus".
To zní opravdu zvláštně, že by se měla umělá inteligence nějak poslat na virus.

Každopádně jinak asi máš na myslí tuto informaci:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/umela-inteligence-pomohla-objevit-nove-antibiotikum-40314694

Což sice zní pozitivně (ale to i další objevy na tuto nemoc), jenže tak jednoduché "poslat na virus" to nebude vzhledem k tomu že je třeba provést různé testy, apod..

12

Odpovědět

+zas to menoPíšeš ako mentálne retardovaná opica, tak sa nečuduj, že ti nerozumie ani vlastný druh...

312

Odpovědět

+BullOverVideo si pustim zítra, tak se omlouvám, jestli odpovídám mimo. Ale antibiotika se nasazují i při virovém onemocnění. Jde o to, že virus udělá "paseku" a pak nasedají bakterie. Tak se brání při virovém onemocnění např. zápalu plic (bakterie) a dalším....

20

Odpovědět

+David ŠimonVe videu o atibiotikách nic nebylo... to vytáh až "zas to meno" (ok, asi to myslel jinak).
Jinak to co píšeš... wow, z toho mi je docela blbě. Je možný, že v nějakých ojedinělých případech to tak může bejt, ale v naprostej většině případů ty atibiotika ještě víc uškoděj.

00

Odpovědět

Mohli by, ale asi by to k ničemu nebylo. Podle wiki a článku, které tu někdo sdílel, na to zřejmě pustili neuronovou síť, které jsou na spoustu věcí fakt efektivní, když už jsou naučené, ale naučit je trvá hrozně dlouho a může u toho snadno dojít k chybám. Ironicky ti, kteří tě nepochopili a vytýkají ti, že chceš poslat antibiotika na virus, mají tak trochu pravdu - i ta síť je naučena hledat léky proti bakteriím, ne virům, tudíž by bylo třeba učit její "sestru" hledat léky proti virům. A hlavní problém je, že jde o nový kmen koronaviru, dosud neprozkoumaný, takže vlastně ani nemáme, jak tu neuronku naučit, které látky by mohly fungovat.
Co se týče toho zmatení - při vyjadřování, zejména na internetu plném blbů přesvědčených o vlastní inteligenci, je vhodné nepoužívat samotná zájmena. Často se pak najde nějaký "elf", který tě vyhodnotí jako trolla a bude si myslet, že spasí svět, když tě vyžene z diskuze.

90

Odpovědět

+Rýpal Obecnýdakovala, konečne niekto

12

Odpovědět

+Rýpal ObecnýNa druhou stranu tvůj nápad není tak neužitečný, jak by se mohlo zdát z mého prvního komentáře. Za nějaký čas, dejme tomu rok, až budou mít lékaři nashromážděno více informací, na co je korona citlivý, by mohlo stát za to věnovat nějaký čas práci s neuronkou, která by na základu těch info řekla, jestli nějaký již existující lék, třeba antidepresivum, nepomáhá proti koroně, díky čemuž by se neztrácel čas s testováním nového léku, což může trvat o roky, jednoduše by se nasadil už existující. Takže uznávám, že tvůj nápad je vlastně docela dobrý :)

11

Odpovědět

k čomu keď vakcínu vraj už majú a budúci mesiac sa má aplikovať na prvých ľudí.

03

Odpovědět

+Richmond153Vraj... tak bud maju alebo nemaju. Taketo nepriame komenty k nicomu nepomozu

03

Odpovědět

+xfgndgshksghvyhľadať takto kľúčovú informáciu nepotrvá ani dve sekundy, "vraj" preto, lebo niesom doktor, nepodielal som sa na výzkume a tak neviem aká efektívna je tá vakcína a či to nieje len zkomolený blábol médií.

02

Odpovědět

+Richmond153"a či to nieje len zkomolený blábol médií."
AK je to blabol, tak tu potom siris nezmysly. Chapes o co ide ? Naco nieco pisat ked to nemas potvrdene.

11

Odpovědět

+xfgndgshksghZdroj boli rôzne svetové médiá, ale stále sú to médiá.

13