Volby poštouLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:7 750

Po týdenní pauze se vrací John Oliver a jeho pořad Last Week Tonight. Dnešní epizoda je věnována blížícím se prezidentským volbám a řadě souvisejících komplikací, které se objevily společně s koronavirem.

Poznámky:
Zoom – americká společnost, zabývající se video komunikací, telekonferencemi a online chatem
HBO Max – předplácená prémiová služba televizní stanice HBO
Grimace – fialová postavička z reklam na McDonald's
Tucker Carlson – konzervativní žurnalista, vede svou vlastní show na stanici Fox News
Jeanine Piro – bývalá soudkyně, moderátorka stanice Fox News
Ocean's 8 – akční komedie z roku 2018, v češtině vyšla pod názvem Debbie a její parťačky
Damian Lillard – hráč basketbalového týmu Portland Trail Brazers, který se věnuje i rapu, ve kterém vystupuje pod jménem Dame D.O.L.L.A
Walmart – nejvýznamnější obchodní řetězec v USA
Lowe's – řetězec obchodů pro domácnosti
Taco Bell – řetězec fast food restaurací s mexickou kuchyní
Zákon CARES – CARES je zkratkou pro Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security, zjednodušeně jde o pomocný zákon, který řídí ekonomická opatření v souvislosti s koronavirem
I voted by male – samolepka s křečkem obsahuje nepřeložitelný dvojsmysl, kde jsou zaměněna slova mail (pošta) a male (muž), která se čtou stejně

Tato epizoda Last Week Tonight měla premiéru 31. května 2020
 

Přepis titulků

V dnešním hlavním příběhu bych rád promluvil o tom, jak prezident trávil první půlku týdne. Z nějakého důvodu při 40 milionech nezaměstnaných, 100 000 mrtvých a s rostoucím rasovým napětím se rozhodl věnovat svou pozornost tomuto: Prezident Trump se dostal do roztržky s Twitterem a dalšími sociálními médii kvůli politické předpojatosti. To se děje poté, co Twitter poprvé přidal ověřovací poznámky na 2 jeho tweety, kde označil volby poštou za významně podvodné.

Twitter zkontroloval fakta prezidentových tweetů. Zřejmě kontrolují i další tweety, ale ne všechny. Tweetli jsme: „Luke je nejlepší Hemsworth“, ale zatím to nebylo označeno za škodlivou lež. No tak, Twittere. Buď váš systém funguje, nebo ne. Je fakticky známo, že pořadí je Chris Hemsworth, Liam Hemsworth, žádný Hemsworth, až potom Luke.

Stojí za to se podívat na původ tvrzení, kvůli kterému Twitter zasáhl. Trumpovo tvrzení, že letošní volby poštou budou významně podvodné. Jde o jeho oblíbené téma. V posledních dvou měsících o tom tweetoval nesmyslně často a v jednom kuse to řeší: Korespondenční volby jsou nebezpečné kvůli podvodníkům. Ti budou sbírat hlasy, často jde o podvody.

Korespondenční volby jsou podle mě zkorumpované. Budou se sbírat lístky, lidé je budou podepisovat, v mnoha případech půjde o padělky. Je to hrozná věc. To, co právě řekl, je úplná blbost, aktivně poškozující demokratický proces. Ale podivným způsobem je až uklidňující slyšet jeho klasické hity z roku 2016 o zmanipulovaných volbách. Připomíná nám to jednoduchou dobu, kdy jsme mohli chodit do restaurací, netušili jsme, co je Zoom, a byli jsme si jistí, že očividně nekvalifikovaný kandidát bude drtivě poražen.

Ach, rok 2016. Staré dobré časy, kdy bylo vše méně děsivé. Jde o to, že poštovní volby jsou populární nápad. 70 procent lidí by umožnilo komukoli volit poštou, pokud by o to měl zájem. Když bude pandemie pokračovat do podzimu, což téměř určitě bude, mnoho voličů bude přesně toto chtít. Zamyslete se.

Držet se osobních voleb v dobách pandemie je úplná noční můra. Volby obvykle znamenají stovky lidí, kteří se otáčí v jednom uzavřeném místě. Navíc volební místa bývají ve veřejných budovách, jako jsou školy a sanatoria. Spousta z nich je nyní mimo. Problémem může být i ochrana pracovníků, protože podle jednoho odhadu se běžný volič může u voleb setkat zhruba s 20 cizími lidmi, ale běžný volební pracovník jich potká zhruba 700. A mnoho z nich je pochopitelně znepokojených: Nikdy by mě nenapadlo, že tohle řeknu, ale vážně mě to děsí.

To bych nikdy nečekala. Mala McGhee a většina volebních pracovníků jsou důchodci kolem 60 až 70 let. Zdravotní experti říkají, že tato skupina patří mezi nejohroženější. Když budeme mít frontu 10 lidí, jak všechny udržíme chráněné před nákazou? Máme dotykové obrazovky. Pokaždé je budeme muset utřít. Máme čekat, že si lidé přinesou vlastní tužky? Samozřejmě že ne. To by ani neměli, navíc kdo dnes vůbec vlastní plně funkční tužku?

Jistě, můžete mít jednu s funkční gumou, ale bez použitelné špičky. Možná máte nějakou ostrou, ale bez gumy. Nebo máte nějakou ostrou, ale guma je ztvrdlá, nechává na papíře hnědé fleky. Jasně, tužky můžete ořezat. Ale čím? Ořezávátky? Nic takového nemáte. Nebo možná máte, pak mi něco řekněte: Kde jsou? Přesně! Jestli se cítíte připraveni na to, donést si k volbám svou tužku, pak žijete v zasraném světě pohádek!

Tato žena se nakonec rozhodla nepracovat u primárek jejího státu ve strachu o svou bezpečnost, který sdílí i řada voličů. Ale ne všichni státní představitelé reagují na tyto obavy zrovna dobře. Poslechněte si, jakou radu nabízí k volbám guvernér Missouri, Mike Parson: Doufám, že se lidé cítí v bezpečí, aby šli volit. Ale pokud ne? Jejich bezpečnost by měla být prioritou číslo jedna. Pokud se tak necítí, pak by neměli vycházet a volit.

Nerad slyším sám sebe něco takového říkat, ale pokud se necítíte v bezpečí, nedělal bych to. Tak moment. Volba je právo. Musí být snadno pochopitelná a dostupná pro všechny. Na rozdíl od HBO Max. Co to kurva vůbec je? Ví to vlastně někdo? Jak to získám? Sám tam jsem, ale nevím to. A proč je to tak fialové? Jako bych se díval na televizi z Grimaceho prdele.

A ne tím příjemným způsobem. Je spousta způsobů, jak zde snížit nebezpečí, ale ten zřejmě nejlepší je rozšíření možnosti volit poštou. Vždyť víte. Ta věc, o které Trump lže tak často, že se Twitter rozhodl zakročit. Dnes se podíváme, proč je možnost volby poštou tak nezbytná, proč jsou obavy často přehnané a proč je tak důležité mluvit o problému právě nyní. Začněme faktem, že jsme právě dostali dobrou lekci, jak moc se dají zpackat volby během pandemie, a to díky Wisconsinu.

Minulý měsíc zde probíhaly primárky a byl to naprostý chaos. Zčásti kvůli snaze guvernéra o odklad, kterou zmařila republikánská legislativa a Nejvyšší soud. Mluvčí republikánského sněmu Robin Vos se snažil ujistit lidi, že je vše bezpečné, dobrovolně se hlásil do volební místnosti. Ale v předání této zprávy bylo cosi nepřesvědčivého: Myslíte, že volit osobně je dnes riskantní?

Nemyslím. Sám si říkám, že zde máme spoustu příležitostí k bezpečnému provedení. Vážně, Robine? Vážně máte? Protože tu vysíláš dvě velmi odlišné zprávy. Tvá pusa říká: Nebojte, vše je bezpečné a v klidu. Ale trochu to kazí fakt, že jsi oblečen ve stylu ležérního Černobylu. Není překvapením, že řada lidí na jeho ujištění neskočila. V obavách o bezpečnost se zredukovaly počty volebních místností ve městech.

180 volebních místností v Milwaukee bylo zredukováno na pouhých 5, což vedlo k masivním frontám. K chaosu přispěl i rekordní počet žádostí o korespondenční lístky. Stovky jich nedorazily vůbec, nebo pozdě. To vše vyústilo v podobné výsledky: Žena s oslabenou imunitou odevzdává hlas oblečená v pytli na odpad. A nikdo by neměl oblékat pytel na odpad, protože se snaží volit. Měli byste ho nosit jen kvůli odvodnění, abyste vypadali extra namakaní.

No jo, kvůli karanténě jsem nepřerušil svou pumpovačku. Každý den rozjíždím svůj dieselový expres. Slunce nevyjde, dokud tyhle boule vrhají svůj stín. Klidně mě dejte do tortilly se salsou a limetkou, protože maso už mám nařezané. Když se dostanete do takové pozice, začnete chápat, proč byli voliči ve Wisconsinu tak nasraní: Tohle celé je úplně špatně.

Volby by měly být odvolány. Říkali nám, ať zůstaneme doma, stojíme od sebe s dvoumetrovým rozestupem. Ale v té nejdůležitější chvíli nás nutí přijít sem. Přestaňte politikařit s našimi životy. Jo, to muselo být frustrující. Nemůžete předstírat, že se koronavirus na den zastaví kvůli volbám. Tomu je demokracie u prdele. Jedna z mnoha věcí, kterými covid-19 připomíná Donalda Trumpa mezi nemocemi. Také má divné tvary a disproporčně škodí menšinám.

A nezapomínejte, že toto byly pouze primárky. Listopadové hlavní volby budou mít mnohem vyšší účast. Takže jak zabráníme tomu, aby se Wisconsin neopakoval padesátkrát? Zjevnou odpovědí je zjednodušit volby poštou, ale někteří namítají, že jde o nebezpečně radikální návrh: Všichni se bojí. Přehodnocují, jak to provést. Měli bychom zvolit nový způsob? V pořádku, měli bychom myslet otevřeně. Proč jsme neměli volby poštou v posledních 230 letech?

Možná je důvodem to, že takové volby jsou pozvánkou pro padělání a manipulaci. Pokud nechcete otřást důvěrou lidí v systém, který máme po staletí, pak to nedělejte. Já nevím. Takže ty nevíš? Zaprvé, Tuckere, děkuji za připuštění. Jedním z hlavních problémů je to, že připuštění neznalosti berou lidé jako slabost.

Ale tak to není. Tak se učíme a roste naše individualita. Těší mě vidět někoho v tvé pozici, jak připouští neznalost. Například v tom, že právo volit poštou máme už od občanské války. A v tom, že 1 ze 4 Američanů u posledních dvou voleb svůj hlas posílal. Tvá premisa, že volby poštou jsou nový nápad a hrozba pro demokracii, je úplně chybná a hluboce stupidní. Ale to se tě nedotýká, ty jsi jen v dobré víře zahájil dialog. Děkuji.

Ledaže jsi nic takového nedělal. V takovém případě se jdi vysrat, ty velká lidská boto! Otázkou tedy není, zda máme vůbec mít volby poštou, protože ty už máme. Otázkou je jejich složitost. Odpověď se může značně lišit podle toho, kde žijete. Například když žijete v těchto 5 státech, gratuluji vám. Už máte univerzální volby poštou, lístky se zde automaticky posílají všem voličům.

Jestli žijete v těchto 29 státech, můžete si vyžádat volbu bez účasti z libovolného důvodu. Když žijete v těchto 16 státech, volbu bez účasti musíte zdůvodnit. Ačkoliv těchto 11 států alespoň v jistých případech uznalo strach z koronaviru za validní důvod, těchto 5 států ho neuznává. Téměř žádný stát se také dosud nerozhodl, zda půjde o validní důvod u listopadových voleb.

A to ani nezmiňuji některé další restrikce jednotlivých států, ze kterých je nejsměšnější Alabama, kde pro volbu bez účasti musíte dodat kopii své fotografie, a navíc ji podepsat před notářem, případně před dvěma svědky. A argument pro limity u voleb poštou je ten, že bez nich budou lidé prostě podvádět: Zamyslete se nad registračními záznamy ve státech, které nebyly očištěny. Tím myslím státy, kde nebyli odebráni mrtví lidé.

Můžete si vyžádat volbu bez účasti jejich jménem, odeslat ji na jinou adresu s tím, že jste se přestěhoval, i když jde o mrtvého. a nakonec říct, že jste zpět na staré adrese, kde můžete volit. I když se vám to zprvu může zdát proveditelné, přemýšlejte, kolik kroků musíte zvládnout, aby se vám tohle povedlo. Zaprvé, musíte znát mrtvého. To je těžké, nejsou společenští. Pak musíte vědět o jejich registraci, když ještě žili.

Pak musíte formulářem zažádat o volbu bez účasti na vaši adresu. K tomu musíte předělat celou jejich voličskou registraci, což vyžaduje znalost osobních dat. Jejich adresu, datum narození, poslední 4 čísla sociálního pojištění, číslo řidičáku a datum jeho získání. Ale dobře. Řekněme, že to vše víte a dostanete lístek poštou. Také byste měli znát podpis mrtvého, abyste ho přesvědčivě napodobili, protože může být srovnán s podpisem ve složce. A doufejte, že oznámení o jejich úmrtí nikdy nedojde k volebnímu úřadu skrze žádnou možnou cestu.

Navzdory tomu, co vám Jeanine tvrdí, volební lístky prochází pravidelnou kontrolou včetně kontroly úmrtních záznamů. A nezapomeňte nahlásit orgánům vaše bydliště. Když vás chytí, riskujete několik zločinů, které mohou vést k vězení. To vše kvůli získání jednoho hlasu. Takový zločin je obtížný, riskantní a odměna je nízká. Jako kdyby se na konci Ocean's 8 Sandra Bullock vloupala na metropolitní slavnost, aby ukradla mapu státních čtvrťáků.

Sandro, proč? Je to 12 dolarů a 50 centů ve čtvrťácích, úplná ztráta tvého času, času Cate Blanchett, a co je nejhorší, i času Rihanny. Podívejte, při volbách poštou může dojít k podvodům. Odpůrci rádi citují oboustrannou zprávu z roku 2005, která říká, že volby bez účasti zůstávají největším potenciálním zdrojem podvodů.

Ale už nezmiňují, že v realitě je to stále nesmírně vzácné. Oregon měl v roce 2016 z celkových 2 milionů poštovních hlasů pouhých 54 případů s podezřením na volební podvod. To znamená 0,002 %. Podle bývalého státního tajemníka Oregonu je pro to jednoduché vysvětlení: Velká většina lidí v Oregonu se o politiku nezajímá do té míry, aby kvůli ní riskovala vězení. Samozřejmě, že nezajímá.

Jediná volba, pro kterou by Oregonci riskovali vězení, by byla pro zařazení Damiana Lillarda z Portland Trail Blazers mezi nejlepší hráče. A měli by pravdu, Dame D.O.L.L.A jede. Netvrdím, že volby poštou jsou dokonalé. Korespondenční hlasy se zamítají častěji než hlasy osobní. A nefungují ve všech komunitách. Někteří lidé s poruchami musí dojít na volební místa, kde jim pomohou, a například rezervace původních Američanů v aljašských vesnicích mohou mít nespolehlivou poštu.

Navíc pokud volíte poštou, nejspíš nedostanete voličskou nálepku. Pokud žijete v Louisianě, znamená to, že nedostanete tuhle opravdovou nálepku s naprosto excelentním pelikánem. Podívejte se na toho absolutního krále. Těžko si vybírám oblíbenou část. Jeho ocelově modrý pohled. Jeho koruna, která říká: Louisiana má vládce a jsem to já.

Nebo jeho opravdu výraznou náušnici, přestože nemá žádné uši. Není co řešit, tenhle vodní pták je mrda. Neskutečná motivace k volební účasti v Louisianě, která samozřejmě selže, protože všichni napíšou toho pelikána za svého guvernéra. Ale obhájci namítají, že volby poštou jsou stále dobrý nápad, který by omezil problémy s občanskou účastí. Ale právě to může být důvodem celé kontroverze. Konzervativní odpůrci si často myslí, že každá zvýšená účast zvýhodní demokraty.

Navzdory skutečnosti, že průzkumy trvale ukazují, že by to prokazatelně nepomohlo jen jediné straně. Přesto jsou někteří ochotni zajít v boji do extrému. Texaský státní zástupce hrozil stíháním každému, kdo povzbuzoval lidi k pořízení absenčních lístků ze strachu z koronaviru. A viceguvernér zde předváděl šíření strachu na úrovni Trumpa: Když tu bude příležitost ukrást hlasy, demokraté toho využijí. O to tu jde.

Není zde žádný důvod, a to s velkými písmeny. Žádný důvod, aby někdo pod 65 let mohl říkat, že se bojí jít volit. Šli pro potraviny, do Walmartu, do Lowe's, do domácích potřeb, kde všude byli? Báli se vyjít z domu? Je to podraz demokratů, krádež voleb. Podívejte, rozhodně nechci zpochybnit moudrost sečtělého chlapa, jehož knihovnu zabírá fotbal pouze z půlky. Ale chození do obchodu neznamená, že se lidé nebojí.

Znamená, že potřebují jíst. A v určitém bodu hlad převáží strach. Což je náhodou i oficiální slogan Taco Bell. Ale i ve státech, které proti tomu zkouší bojovat, nejspíše bude mnohem více lidí, kteří budou tentokrát volit poštou. To nás přivádí k závěrečnému bodu. Jak to státy zvládnou? Zaprvé, potřebují rychle peníze. Podle odhadů mohou náklady na řádné zvládnutí voleb v roce 2020 dosáhnout 4 miliard dolarů.

Zákon CARES státům bohužel určil jen 400 milionů dolarů, to ani vzdáleně nestačí a financování musí přijít rychle. Některé obvody budou mít problémy zvládnout tolik poštovních hlasů. Podívejte se na Pennsylvánii, která měla u primárek v roce 2016 jen 107 000 nezúčastněných hlasů, ale letos obdržela žádosti na více než 1,8 milionů hlasů. A vyrovnat se s takovým nárůstem nebude snadné.

Může si to žádat najmutí a zaučení tuctů dalších pracovníků nebo pořízení přístrojů, které stojí až milion dolarů za kus. A pokud to chcete udělat, musíte se rozhodnout právě teď, protože zajištění rychlých skenerů a třídičů může zabrat několik měsíců kvůli objednání a bezpečné instalaci. Kvůli tomu všemu je znepokojivé, že někteří, například guvernér Parson, kterého jste viděli říkat voličům, ať zůstanou doma, pokud se necítí v bezpečí, najednou říkají, ať se všichni uklidní, protože není kam spěchat: Právě teď jde o to připravit se na nápravu po covid-19, Děláme, co se dá.

Jde o nastartování ekonomiky, Jde o návrat lidí do práce. Na volby bude čas v listopadu. A v září. Ale teď na to není čas. Ten teprve přijde. Ale teď je rozhodně správný čas. Na volby se nemůžete připravit stejně, jako když aktualizujete počítač, prostě to odložit na další měsíc a doufat, že umřete dřív, než to bude nutné řešit.

Musíme to napravit, hned! A tím to nekončí. Představitelé by měli s voliči komunikovat o volebních lístcích, do kdy to musí stihnout a jak je správně vyplnit. A je tu ještě poslední věc, na kterou se můžeme připravit osobně. Pokud v listopadu vážně dojde k nárůstu korespondenčních hlasů, jejich započítání může trvat výrazně déle. Možná nebudeme znát vítěze ani několik dnů po volebním dni.

A když se to Donaldu Trumpovi nelíbí, mělo by se to použít, aby se ukázaly neshody u jeho podporovatelů. Dělám si legraci, on drtivě zvítězí a ve vítězném proslovu se vysere na pódiu s bouřlivým potleskem. To by odpovídalo vibracím, jaké se zatím ukázaly v roce 2020. Mimoto jsou ale i věci, které můžete zvládnout sami. Pokud váš stát umožňuje volit poštou, můžete zažádat a odevzdat svůj absenční hlas s předstihem.

Tím se zploští křivka zpracování výsledků během voleb. Připomínám, že pokud sháníte známku, tyhle krásky jsou dostupné ještě 2 týdny. A je tu ještě jeden problém, se kterým vám možná pomůžeme. Jestli vás od poštovních voleb odrazuje to, že nedostanete zdarma legrační samolepku, kryjeme vám záda. Navrhli jsme čtyři, které si můžete doma vytisknout. Jedna říká: Chci, aby se vědělo, že jsem volil poštou, proto tahle nálepka. Další říká: Volil jsem poštou.

A je na ní křeček ve slipech. Na další je škrtnutý duch a nápis: Nejsem mrtvý a volil jsem poštou. A nakonec něco v duchu Louisiany, známka s emu v cylindru a s kroužkem v zobáku bez žádného důvodu. Ty všechny jsou pro vás dostupné na voliljsempostou.com a vážně bych to zvážil. Pokud to uděláte, procvičíte si svou občanskou povinnost, ale také vážně naserete Tuckera Carlsona. Jakou lepší motivaci potřebujete na úplně cokoliv?

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jasne at si to tam delaji, ale chci vedet jak zajisti ze nekdo nevolil pod natlakem? Nebo ze si nesedl do nejakeho geta a neponakupoval tam hlasy po 100$ kus? Takovych to klicek by se dalo udelat spousty jincych. Kdo zaruci ze u dalkove volby nebyl dotycny v rodine nucet tuto volbu provest?

00

Odpovědět

18:25 - Guverner rika "...November and August." (v prekladu je listopad a zari).

00

Odpovědět

Dřív bude známý prezident, než se to opraví...

00

Odpovědět

A co takhle konečně zavést elektronické volby? Lidi by mohli odvolit bezpečně z domova, riziko zmanipulování by bylo mnohem nižší než u jakéhokoliv jiného způsobu, a stát by uštřil miliardy dolarů. Proč to ještě nikoho nenapadlo, resp. proč na tom ještě nikdo nezačal pracovat?

14

Odpovědět

Jednou z rozumných variant e-votingu, jak celé volby online zabezpečit proti kybernetickému útoku, je technologie Blockchainu!

31

Odpovědět

Dle mého osobního názoru volby poštou nebo internetem nedokážou plně zajistit tajnost hlasování. I v teoretickém případě dokonalého zabezpečení, kdy musí být jistota, že každý hlasoval pouze jednou, případně, že se opravdu jedná o jeho vůli takto hlasovat -> pak se ale prakticky eliminuje základní princip voleb a to tajnost hlasování, neboť vždy bude existovat nějaká možnost jak spárovat hlas k voliči. V případě e-voleb bych si dovolil říct, že za pomoci výpočetní techniky vždy dříve nebo později bude takový způsob pro přiřazení hlasu k voliči existovat, neboť vždy na konci řetězce existuje lidský článek, který musí mít přístup k datům, aby mohl volební hlasy zpracovat, vyhodnotit, výsledek vyhlásit, případně v rámci soudního přezkumu správnosti i zkontrolovat.

11

Odpovědět

+Mr. UnknownAj voľba poštou vie byť 100% tajná. Na Slovensku to prebiehalo tak, že si občan podal žiadosť o voľbu poštou pár kliknutiami cez net. Z mestského úradu mu poslali obálku a hlasovacie lístky. On vložil jeden hlasovací lístok do volebnej obálky, ktorú vložil do poštovej obálky. V deň volieb sme my v komisii dostali od mestského úradu zoznam ľudí, ktorí požiadali o voľbu poštou. Označili sme ľudí, od ktorých nám prišli listy. Otvoril som list, vybral volebnú obálku a vhodil ju do volebnej urny. To je celé. Nikto nemá šancu zistiť, koho daný občan volil.

A či občan hlasujúci cez poštu hlasoval sám na základe svojho svedomia a vedomia, alebo či mu hlasovací lístok vybrala opica, to je jeho vec. Občanov, ktorí chodia voliť osobne sa tiež predsa nikto nepýta, či študovali volebné programy politických strán alebo či im predavačka v kauflande povedala, koho majú voliť a oni ju počúvli.

Voliť cez internet je momentálne komplikované. To by všetci museli mať občiansky s čipom, vybaviť si elektronický podpis a tú krabičku, do ktorej sa občiansky zasúva. Všetci by museli mať počítač a internet. Všetci by to museli vedieť zapojiť... Veľká časť voličov by to proste nezvládla. A hlavne celé toto je časovo náročnejšie. Radšej pôjdem s občianskym voliť osobne do volebnej miestnosti, ktorú mám 2 minúty od domu.

10

Odpovědět

V ČR by to znamenalo odeslat svůj hlas datovkou a ... hotovo. Pokud by tedy tu datovku měl každý, nebyly s tím zpojeny žádné výdaje a pokud by se odeslání hlasu neplatilo běžnou sazbou 15 Kč za hlas :-)

10

Odpovědět

"Exercising" v posledni vete neznamena "procvicit" jako spis "splnit".

00

Odpovědět

voliljsempostou.com nefunguje. Asi mu to už Trum zatrhnul.

16