Obchodní válkaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:260
Počet zobrazení:17 027

Donald Trump vyhlásil obchodní válku Číně a ostatním státům. Asi největším důsledkem je, že zavedl clo na dovoz zboží z určitých států, které si to nedaly líbit a hned na to zavedly vysoká cla na dovoz zboží z USA. Ale jak se zdá, Trump nechápe, jak clo funguje a kdo ho nakonec zaplatí. Jak je možné, že tuto politiku prosazuje, ačkoliv většina jeho ekonomických poradců je proti?

Přepis titulků

Obchod – je to systém výměny zboží, který musíte provádět velmi opatrně, jinak skončíte s Dwightem Howardem. A teď vážně, rodiče, naučte své děti obchodovat. Nechcete, aby do školy odešly se svačinovou pizzou a vrátily se s Dwightem Howardem. Myslíte si, že přispěje tříbodovým košem?

Děcka, koukejte dospět. Obchod je téma, o kterém náš současný prezident prohlašuje, že je na něj expert. Obchod. V tom budu naprosto vynikat. Vezmu obchodní dohody a dovedu je k dokonalosti. Rád přetvořím špatné dohody ve skvělé. Obchod miluju. Obchodu se věnuju pořád. Dokážu vyjmenovat deset forem obchodu. Znám každou z nich. Jsem obsolvent školy Wharton.

Dokážu vyjmenovat deset forem obchodu. Svobodý obchod, spravedlivý obchod, label Rough Trade, Trader Joe's, to je osm. Jo a pak obchod s lidmi, kde s nimi obchodujete, takže to zaokrouhlíme na deset. Jsem absolvent školy Wharton! Trump už desítky let mluví o velkých obchodech. Tento rok uvalil clo na zboží z Číny, Kanady a EU, což mělo za následek, že nám to oplatili vlastním clem.

Tato obchodní válka rychle vyeskalovala. Ze cla na pouhých 18 pruduktů to během roku vzroslo na 10 000 produktů. Je to vážné a americké pracovníky to už zasáhlo. Především v zemědělství. V oblasti zemědělství je to teď náročné. Negativně to ovlivňuje farmáře. Vždycky doufám, že se jednou ráno prezident Trump probudí a ve 3:30 napíše tweet: "Clo je zrušeno."

Páni, to je depresivní myšlenka. Živobytí toho chlapa závisí na tweetu: "Clo je zrušeno." I kdyby to Trump ve 3:30 napsal, bude tam ve skutečnosti stát: "Zlo je zpuchřeno." Všichni se budeme dohadovat, co tím myslel. Než se to celé ještě zhorší, podívejme se na tu obchodní válku.

Může se zdát, že Trump má plán. Přeci jen se v obchodě vyzná. Tvrdil, že obchodní války se snadno vyhrávají. Už roky se to zdá být založené jen na tónu hlasu. Je to snadný. Uvalím 25% clo na Čínu. A... Někomu, kdo je jen posel, jsem řekl, posel je důležitý, že jednomu člověku můžu říct: "Uvalíme na vás clo 25 %."

Ale jinému můžu říct: "Poslyš, zmrde, uvalíme na tebe clo 25 %." Už chápu, důležitý je tón. Je jedna věc, když někomu řeknu: "Takhle obchodní vyjednávání nefunguje." Ale kdybych řekl: "Takhle obchodní vyjednávání nefunguje, ty hloupý zmrde."

To by bylo efektivnější. To je dobře, že to vím. I přes Trumpovo odhodlání existují základní principy ekonomie, které ho, jak se zdá, matou. Vezměte si clo. Trump napsal, že pokud obchodní válka neskončí, jiné státy nám zaplatí spoustu peněz ve formě cla, takže tak jako tak vyhrajeme.

Ale takhle clo nefunguje. Clo je daní, která má zdražit zahraniční zboží, aby byly domácí produkty více konkurenceschopné. Jiné státy nám clo neplatí. Platí je dovozce, který zboží doveze. A ti tuto cenu často přenášejí na spořebitele. Když Trump na něco uvalí clo, nejspíš za to zaplatíte víc.

Reportéři se to pokusili vysvětlit co nejjednodušeji. Tady v kuchyni je čínské nádobí. Může to mít dopad na vybavení jako sporáky a lednice. Nahoře v koupelně na věci každodenní potřeby jako šampóny, nůžtičky, make-up a ručníky. Může to znamenat vyšší ceny instantní kávy. A tohoto motocyklu Harley Davidson.

Mohou být zasaženy předměty jako iPad. Je tam procesor od Intelu, který také může být zasažen. E-scootery jsou hitem letošního roku. Nyní je na ně uvaleno clo 25 %. Nerad to říkám, ale pokud obětí obchodní války budou e-scootery, tak mě to nechává chladným. Je to, jako by se Dane Cook stal dopravním prostředkem. A není to jen clo, co Trump zřejmě nechápe. Je to také náš obchodní deficit.

Je to číslo vyjadřující, o kolik víc nakupujeme od ostatních států, než oni nakupují od nás. Trump o tom neustále mluví, většinou takto. Náš obchodní deficit se nafoukl na 817 miliard dolarů. Zamyslete se. Přišli jsme o 817 miliard dolarů ročně během posledních pár letech při našem obchodování.

Jinými slovy, pokud bychom neobchodovali, ušetřili bychom hromadu peněz. Tohle si musíme rozebrat. Zaprvé, náš obchodní deficit je 552 miliard dolarů. Byl mimo o čtvrt bilionu dolarů. To je ta skvělá obchodní škola. Zadruhé, obchodní deficit není vždy špatný.

Mnoho ekonomů z mnoha komplexních důvodů, třeba pohledu úspor a speciálního postavení dolaru jako rezervní měny, věří, že obchodní bilance USA je víceméně v normě. A nakonec, a to je důležité, při obchodním deficitu nepřicházíme o peníze. Není to hromádka peněz, kterou jim podáváme. Kupujeme si věci, které dostaneme. Tím netvrdím, že všechno má nějakou hodnotu.

Opravdu někdo potřebuje sedlo na otce od Pony Up, které dítěti umožní podtrhnout dominanci nad vaším životem? Ne, nepotřeboval jsem ho, ale chtěl. Otce a mě to dost sblížilo. I světoví vůdci, se kterými Trump vede spory, znepokojuje, jak málo obchodu rozumí. Předseda EU Jean-Claude Juncker se s Trumpem setkal vyzbrojen barevnými jednoduchými kartičkami vysvětlujícími obchodní válku.

Opravdu mě dostává, že byly barevné. To znamená, že měli normální kartičky, ale řekli si: "To je moc nevýrazné, tak k tomu přidáme dětské barvičky." "Dejme mu šanci." Angela Merkelová měla problém vysvětlit ještě něco jednoduššího. Noviny Independent podle německého zdroje napsaly, že se Trump Merkelové desetkrát zeptal, zda může s Německem vyjednat obchodní dohodu. Pokaždé mu odpověděla: "Nemůžete dohodnout obchodní dohodu s Německem, jen s EU."

Po jedenáctém odmítnutí Trump řekl: "Dobře, domluvím dohodu s Evropou." Pochopil to až po jedenáctém odmítnutí. Jak to asi mohlo znít? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou!

- Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Co? - S Evropou! - Fajn, dohodnu to s Evropou. Udivilo mě, že po pátém dotazu se Merkelová neotočila na překladatele a neřekla: "Máš padáka.

Rozhodně to nemůžeš překládat správně." Podívejte, netvrdím, že porozumění obchodu je snadné. Je to velmi komplikované téma. Technicky, politicky a emocionálně. Během let byl svobodný obchod kritizován ze všech stran. Lidé tvrdili, že neomezený obchod může odměňovat nejhorší praktiky nadnárodních společností a vykořisťovat země s nižší ochranou zaměstnanců.

A to se nepochybně dělo. Ale Trump sám sebe přesvědčil, že je zodpovědný za úpadek pracovního trhu USA. Může v tom být zrnko pravdy, ale hlavní příčina leží v automatizaci. V USA pořád vyrábíme spoustu věcí. Továrny vyrábějí dvakrát tolik co v roce 1984, ale zaměstnanců mají o třetinu méně. A ekonomové se hromadně shodují, že obchod mezi státy, obecně řečeno, může vytvářet pracovní místa, snižovat ceny a mohou z něj těžit oba státy.

Berte obchod jako sex. Pokud ho děláte správně, je dobrý pro oba partnery. Ale šance na úspěch padá, pokud se do toho zapojí Donald Trump. Skutečným problémem toho, že Trump nerozumí obchodu, je, že nechápe následky. První velkou ranou, kterou uštědřil v obchodní válce, bylo zavedení cla na ocel a hliník.

Bylo to dobrou zprávou pro lidi pracující v tomto odvětví. Například pro tohoto dělníka ve slévárně v Missouri. Myslíte si, že tato politika vám zajišťuje práci? Určitě. Víte to určitě? Nebýt toho, neměl bych práci. Kéž bych ho mohl pořádně obejmout.

Jo, to chápu. Chápu, proč ho chce obejmout. Trump mu vrátil práci. Je to jedna ze dvou možností, proč by chtěl objímat Trumpa. Tou druhou je, že na počátku kampaně Trump a Melania projížděli během noční bouřky Missouri a rozbilo se jim auto. Donald nechtěl vystoupit, takže Melania vyšla do deště a otevřela kapotu, zatímco po cestě přijel dělník. Stáhnul okénku a zeptal se, zda potřebují pomoct, načež Melania řekla, že by se hodila baterka.

Když jí dělník baterku podává, zasáhl je blesk a vyměnili si těla. Takže Donald žije v Bílém domě s dělníkem ze slévárny, který se s ním nechce držet za ruku, zatímco Melania musí po manželovi snít ze své továrny, její srdce po něm každý den touží, ale je si vědoma toho, že odhalení pravdy by všem zkomplikovalo život.

Kravina, Melanie, jdi si za svým. Svět přijme vaši lásku. Ten dělník ho očividně nemiluje. Každý to vidí a mnohé to vysvětluje. Ale jde mi o to, že tento muž, pracující ve specifickém odvětví, na tom vydělal. Ale pokud jde o obchod, nic se neděje bez následků. Toto clo má i negativní efekt.

Nemusíme jít daleko. Továrna na hřebíky trpí, protože kvůli Trumpovu clu cena jejich surového materiálu, oceli, prudce vzrostla. Prodeje spadly na polovinu a museli propustit přes 100 lidí. A ti ostatní se bojí. Pro některé lidi je to jediný příjem. Pro mě je to taky jediný příjem. Další dcera chce na školu, takže to bude těžké.

Ano, to je ten problém. Ochrana ocelářů pomáhá ocelářům, ale škodí výrobkům z ocele. Musíte tyto následky vyvážit. Podle odhadu Trumpovo clo v ocelářském a hliníkovém průmyslu vytvořilo 26 000 míst. Ale mohlo stát za zrušením 400 000 pracovních míst jinde. Pokud chcete vytvořit pracovní místa, téměř cokoliv je lepší než clo. Mohli byste namaskovat želvu jako Davida Bowieho a hodit ji do bazénu plného mléka.

Vytvořilo by to pracovní místa? Jistě, že ne. Ale nestálo by to za zrušením stovek tisíc jiných míst. Navíc by to byl vrchol kariéry želváka Ziggiho. Poslyšte, pořád se plácáme na povrchu tohoto komplikovaného problému. Rozdíl mezi zahraničním produktem a americkým pracovním místem může být záludnější, než si myslíte. Vezměte si Trumpovy oblíbené zloduchy, když dojde na zahraniční firmy.

Prodávají Mercedesy a BMW. Auta sem dováží po milionech. Vůbec jim to nedaníme. Tohle už nejde. Chráníme Německo. Německo. Kdo nemá BMW? Zavedeme clo na Mercedes Benz. Zavedeme clo na BMW. Zavedeme clo na všechny ty krásné Mercedesy Benz, které dováží. Zavedeme clo na BMW, které dovážejí.

Pokud jde o německá auta, Trump zuří. Ale má se to takhle. V té části, kde řekl davu "Kdo nemá BMW?" svým klasickým lidským tónem, se Trump nacházel v North Augusta v Jižní Karolíně. Dvě hodiny jízdy odtamtud se nachází okres Spartanburg, známý tímto. Spartanburg je domovem největší továrny BMW na světě. Loni vyrobili přes 370 tisíc luxusních SUV.

Zaměstnávají 10 tisíc lidí. Do státní ekonomiky přinášejí miliardy dolarů. Ano, Trump to zřejmě nevěděl. Každý ví, že spoustu věcí neví, ale občas bychom si měli uvědomit, že neví nic. Ano, je to pravda. Předvedu to. Všichni zavřete oči a na něco myslete. To, na co jste mysleli, on neví.

Po začátku obchodní války byl okres Spartanburg podražen dvakrát, protože je ovlivní vyšší cena oceli, ze které auta vyrábí, a když je prodají do Číny, zasáhne je čínské clo. Jsou ve vážných potížích, nebo jak to podává Trump: "Poslyšte, zmrdi, zdaní vás dvakrát." Pokud nám může obchodní válka takto uškodit a bude mít hlavně nevýhody, proč to Trump dělá?

Hlavně když jsou proti tomu i členové jeho ekonomického týmu. Garry Cone po ohlášení cla z rady odešel a Steve Mnuchin, ministr financí a obří sexsymbol, se pokusil zkrotit následky tvrzením, že nejsme v obchodní válce. Tohle je jen obchodní spor. Nikdy to nebyla obchodní válka. Je to obchodní spor. Jasně, není to válka, je to spor. Skoro jsem mu tu kravinu sežral, protože mě rozptýlil ten božský sexy vzhled.

Má hypnotický pohled. Asi trpím těžkou mnuchitidou. Vypadá k nakousnutí. Takže kdo prezidentovi radí, že je to dobrý nápad? Z velké části je hnací silou Peter Navarro, ředitel úřadu pro obchod a výrobu. Je to Trumpův chlápek přes obchod. Že, Petere? Jsem chlápek přes obchod.

Díky, Pete. Jen aby bylo jasno, ujasníme si, kdo pro Trumpa pracuje. Máme chlápka přes obchod, prolhanou dámu, bezcenného hocha, flanďáka, úchyláka, zločineckou nymfu, opilého dědka a dceroželku. Je to dobře namazaný stroj. Navarro je autorem několika knih o zbohatnutí investováním. Podobně jako Trump je posedlý obchodním deficitem a především Čínou.

Tvrdí, že obchod s Čínou je souboj kdo s koho. Tvrdí, že jeden stát může vyhrát, jen pokud druhý prohraje. Ani nejde vyjádřit, jako jsou jeho postoje mezi ekonomy vzácné. Když se jím zabýval The New Yorker, chtěli po Navarrovi, aby jim poradil alespoň jednoho kolegu, který s ním souhlasí. Dal jim dvě jména. První bylo Peter Morici. Je to profesor na univerzitě v Marylandu, který řekl: "Má mnohem vyhraněnější názory.

S tím tvrzení kdo s koho mám problém." "Kde má důkaz?" Druhým byl blogger Alan Tonelson, kterého Navarro popsal jako skvělého ekonoma, načež Tonelson odpověděl, že nemá titul z ekonomie. Hádám, že Tonelson nemá titul ani z webdesignu, protože tohle je profilová fotka na jeho blogu. Pokud se právě teď tedy divíte, jak proboha Navarro dostal místo v Bílém domě, tak vězte, že je to ještě hloupější, než si myslíte.

Jared Kushner byl pověřen, aby našel experty na obchod s Čínou. Takto se toho zhostil. Jared zamířil na Amazon. Zapnul počítač a našel knihy Petera Navarra. Nabídl mu práci v Bílém domě. Takhle získal tu pozici. Jo, Jared hledal experty na Amazonu.

Tohle je jeho pečlivé hledání. Kdyby tedy Jeff Sessions dostal padáka, bude nahrazen Crystal Kaswell, autorkou erotické novely Nebezpečný rock, novely ze světa Nebezpečného zvuku. Z nějakého důvodu je to první věc, která na nás vyběhla, když jsme na Amazonu hledali: "Dobrý právník (chytrý)". Navarrova kniha, kterou Jared našel, se jmenuje Smrt v náručí Číny. Vyobrazuje obchod mezi USA a Čínou jako naprostou apokalypsu.

Ano, existují oprávněné výtky na neférové praktiky Číny. Uměle snižují hodnotu své měny, porušují práva duševního vlastnictví a zřejmě porušují pravidla WTO. Ale tato kniha jde ještě mnohem dál. Obsahuje názvy kapitol s frázemi jako " V zajetí genofondu", nebo "Podívej, mami, na Chicago míří Hvězda smrti." Navarro podle knihy i natočil film, na jehož účet jeden kritik poznamenal: "Je to dokumentární ekvivalent mumlání nepříčetného bezďáka."

Zdá se to kruté, dokud neuvidíte, jak ten film začíná. Následující film vám představí největší problém, kterému USA čelí. Je to destruktivní obchodní vztah s rostoucí Čínou. Takhle to začíná. Hned na začátku se nůž zabodne do srdce USA. Pokud se bojíte, že horší to být nemůže, nemějte obavy. Objeví se tam i drsnější animace. Například čínské obchodní praktiky vyobrazí jako děla a bomby ničící americké továrny.

A pak se objeví takovýto klamavý moment. Čína nám ukradla tisíce továren a miliony pracovních míst. Zisky mezinárodních korporací rostou. My nyní největší komunistické zemi světa dlužíme 3 biliony dolarů. Netvrdím, že ta velká koule není přesvědčivá, ale obchodní deficit není náš dluh Číně. Jsou to dvě různá čísla a ani jedno se neblíží 3 bilionům dolarů. Pokud se kolem toho váš film točí a vy to v něm uvedete špatně, většinou to musíte nahradit Christopherem Plummerem.

Navarro není někdo, koho by ostatní ekonomové brali vážně. Přesto se zdá být jedinou osobou, které prezident naslouchá. Trump nazval Smrt v náručí Číny trefou do černého a knihou nacpanou fakty, příklady a porozuměním. Navarro mu to vrátil tím, že svou práci popsal: "Mým posláním ekonoma je poskytovat podložené analýzy, které podporují Trumpovu intuici."

"Jeho intuice je vždy správná." To je naprosto děsivé. Ekonom by neměl podporovat intuici někoho, kdo neví, o čem mluví. Jako by developer pracoval pro dítě a tvrdil: "Mým posláním je stavět tyto domky, které vypadají jako zmrzliny, mají okna, které jsou zároveň dveřmi, a jsou velké jako slunce a pes." "Jeho intuice je vždy správná." Není!

A zastavte to dítě, než někdo dojde k úhoně! Pokud chcete vidět, jak málo Navarro rozumí hře, kterou hraje, sledujte toto. Od začátku této obchodní války Čína uvalila na zboží z USA cla v hodnotě 37 miliard dolarů. Sledujte, co Navarro tvrdil v květnu. Očekáváte, že Čína přijde s odplatou? Nevěřím, že by nám to jakákoliv země světa oplácela, protože jste nejlukrativnějším a největším trhem na světě. Vědí, že nás podvádí a že se jen bráníme.

Je dechberoucí, že je někdo tam sebevědomý a tak vedle. Podobá se Leonardu DiCapriovi v Titanicu, kde řve: "Jsem král světa." Nejsi, Leo, jsi amatérský malíř, kterého zabije led. Když si to vše spojíte, získáte toto. Jsme ve vyhrocující se obchodní válce, kterou žádní skuteční ekonomové nepodporují, vede ji muž, který nechápe, co dělá, a kterému radí lidský ekvivalent e-mailu psaného jen velkými písmeny. Šílené je, že to má přesně opačný efekt, než jaký Trump chce.

Pokud chcete vytvořit pracovní místa, neodříznete americké firmy od dodavatelů a cizích trhů. Pokud chcete napravit agresivní státy, jako je Čína, neuděláte to tím, že naserete všechny ostatní vůdce na světě. Vím, že nic z toho, co říkám, se k Trumpovi nedostane. Možná bychom se měli poučit od jediného člověka, kterému naslouchá. Měli bychom mu poskytnou základní lekci ekonomie v jazyce, kterému rozumí. Film, který uvidíte, poukazuje na největší problém USA.

Ničení základů ekonomie hloupostí! Následky mohou být katastrofické. Projděme si pár základních faktů. Obchodní deficit není obří hromadou peněz, které vám jiný stát sebral. To je kravina. Zadruhé, pokud chcete použít clo jako zbraň, měli byste chápat, že clo vám neplatí cizí státy. Je to daň, kterou musí platit vaši občané.

A možná je bude bolet méně než vás. Zatřetí, naše ekonomika je velmi provázaná. Nemůžete se do něčeho vměšovat, aniž byste zvážili všechny následky. Bohužel nepochopení stále roste, zatímco základní znalosti naopak. Výsledkem je, že hloupost roste neudržitelným tempem. Poslyšte, ekonomika je velmi komplikovaná. Takže byste svého ekonomického poradce neměli hledat na Amazonu!

Jsem chlápek přes obchod. Jeho kraviny mohou ublížit nám všem. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I was more than happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to see new information on your blog.
tnpds
tnpds
doctors day quotes
last week tonight tickets

00

Odpovědět

Nejlepší je tady Morče v diskuzi jak trolí a zkouší něco proruskýho. mě tyhle lidi fakt bavěj, hlavně když zabrousí na web plnej proevropských lidí, kteří hltaj videa ze západu a začne tu plivat na západ, to je tak Trampovsky hloupý, že to snad píše Trump :). Jinak já miluju motorky a díky zrušení transatlantické dohody EU+USA se vyjednala dohoda EU+JPN což je super a auta i motorky z Japonska půjdou s cenou dolu. Bohužel na Ladu Nivu nejlepší vůz pro Morčata to nebude mít asi dopad.

50

Odpovědět

Děkuji za překlad! Drobnost - v 0:40 a 0:51 mám pocit, že říkají: "Walking school of finance, right here!" - česky tedy přeloženo asi jako "Jsem v podstatě chodící encyklopedie finančnictví!"

08

Odpovědět

Tak to určitě neříká. Je tam docela jasně slyšet Wharton, což je jedna z prestižních ekonomických škol v USA.

60

Odpovědět

Ahoj, díky za skvělý překlad, mám jen jedinou výhradu. V čase 13:59, pojem "Zero-sum game" by bylo lepší přeložit doslovně , tedy jako "Hra s nulovým součtem". Myslím že je to lepší i proto, že Oliver tento pojem rovnou vysvětlí ;).

80

Odpovědět

Nepochopil sem proč v téhle obchodní válce Trump uvalil cla na všechny tradiční spojence i rivaly, to mu nedošlo že kdyby chtěl Čínu opravdu porazit musel by se domluvit ze všema spojencema a i tak by to velmi těžké pač skoro vše pochází s Číny ! Ne on nasere všechny včetně Kanady tak zákonitě se všichni proti němu spojí a jedinej kdo na tom bude tratnej je US :D Když kupuju jablka od usa za dolar a čína mi je nabídne za 80 centů tak pořád můžu v zájmu historického spojenectví podporovat US ale když mi US uvalí cla na moje hrušky tak jim zákonitě oplatim clem na jablka pak bude stát jablko 1 dolar a 25 centů a když Čína tohle vycítí a nabídne mi jablka za 70 centů tak game over.

282

Odpovědět

Vysvetlenie je jednoduché. Je to retardované dieťa s IQ húpacieho koníka, ktorého zvolila americká lúza s pomocou PR od Putina. Teraz tento najmenej kompetetný človek na svete ovláda Ameriku.

374

Odpovědět

+fiejifejiTomuhle sluníčkáři fakt věří?

319

Odpovědět

Davam zlatyho bludistaka za Nickname :D Hned jsem si na nej vzpomel v Rickovi a Mortym :D

20

Odpovědět

No, Trump môže len dúfať, že tie milióny z trestnej činnosti, ktoré si ruská mafia vyprala cez financovanie jeho prezidentskej kampane, ako aj ďalšie závažné kriminálne činy, nenaplánovali tiež nejakí "experti", ktorých ruskí oligarchovia našli na amazone alebo v inom kníhkupectve. :-) Podľa mňa ho FBI skôr či neskôr dostane pred súd, teda ak mu bude slúžiť zdravíčko, alebo ho nedá dole nejaký ruský agent...

43

Odpovědět

Pokud by se Trump měl v něčem vyznat, tak je to právě obchod. Je dost smutné, že ani to není pravda...

306

Odpovědět

A to odhaduješ podle účelového videa od neomarxisty?

558

Odpovědět

+Morcenie podla toho, ze jeho "imperium" vybudoval jeho otec a za syna to nerastlo rychlejsie ako priemerny penzijny fond. cize iba skupoval nehnutelnosti. nehovoriac o tom, ze takmer skrachoval.

71

Odpovědět

Jestli je polovina z toho jen z poloviny pravdivá, tak je to totální průser! :-D

434

Odpovědět

Všechno je to pravda a proto je to megaprůser. Už teď je to jeden z důvodů proč světová ekonomika spomaluje a při dlouhodobějším trvání to může nastartovat další finanční krizi.

153

Odpovědět

+Petr L.Nic z toho neni pravda jedná se o manipulaci

325

Odpovědět

+MorcePak to je skutečně velmi obratný druh manipulace který se od prvního po poslední slovo zdá naprosto logický a správný :-) Takovou manipulaci vytvořit je teda kumšt.

10

Odpovědět

Cekal jsem, ze se mu to pokusi vysvetlit cowboy s cevkou :D

610

Odpovědět

Komunista něco kdáká o ekonomice twl

993

Odpovědět

To jsi špatně pochopil.. o ekonomice až tak moc nemluvil, ale pouze o ekonomických pojmech, které najdeš třeba na wikipedii.

325

Odpovědět

+KrálíkKterou ovšem Trump nikdy nečetl, protože tam nenajdete sexy tupou blondýnu jako na FOX NEWS, takže pro něj jsou poznatky ekonomických teorií jen paralelní vesmír do kterého nikdy nemůže proniknout (leda by se mu prezentoval výčnělky s barevnými kartičkami), ... jeho vesmír je tvořen jen bulvárním zpravodajstvím a samozřejmě komentáři fanoušků na twitteru, podle toho také jedná.

10

Odpovědět

Já začnu obchodní válku s Globusem, za poslední rok jsem tam utratil přes 40 tisíc, a nezískal jsem od nich ani korunu!! Mám trade deficit přes 40 tisíc!!

803

Odpovědět

a rozhodně by sis měl na produkty z Globu uvalit pořádné CLO, a kdykoliv tam koupíš třeba rohlík měl by sis k jeho ceně přičíst okamžitě 100% navíc a ty peníze hodit rovnou do kanálu :-) TRUMP LOGIC

10

Odpovědět

Trump je dôkaz toho, že demokracie nemusí vždy fungovať(zeman,okamura,Kotleba,Fico...) Zaujimave je ale že vždy takýchto politikov volia ľudia s nižším vzdelaním. Není potom aj trochu depresívne že o budúcnosti našich krajín rozhodujú tí sprostejší?

6914

Odpovědět

A jak by demokracie měla fungovat? Pustit všechny uprchlíky,válčit s KLDR a Ruskem,Čínou?? To by bylo lepší?

772

Odpovědět

+MorceTy jses hodne mimo, frajere :)

60

Odpovědět

sam si dokazom svojich slov

415

Odpovědět

Říkám si, jestli by nebylo moudré pouštět k volbám jen lidi, kteří projdou nějakým psychotestem, který dokáže, že to nejsou naprostí ko**ti. Osobně znám několik lidí, kteří by na slepé mapě světa nedokázali najít vlastní zemi. Jak se může takový člověk podílet na volbách?
Ale to je asi neuskutečnitelné, takže jediné, v co můžeme doufat, je vzdělanější a rozumnější společnost.

422

Odpovědět

+RezolutNo ano, má to ale jeden naprosto kolosální nedostatek. Nestabilita a obrovská náchylnost ke vzpouře a revoluci která nastolí diktaturu nebo zpět demokracii. Proč, no protože pokud ve volbách bude díky dilnějšímu hlasu rozhodovat především pětina vzdělanější části civilizace a 4/5 budou mít hlas dohromady stejný jako ta jedna pětina vzdělanějších, automaticky se ty 4/5 nakrknou a dojde k pořádnému masakru a samozřejmě s tím spojené změně tohoto systému. Omezený rozum nejde bohužel ruku v ruce s omezenou hrubou silou.

00

Odpovědět

+TuvokXTo je možné, ak by s vládnutím zvoleného subjektu neboli tieto 4/5 spokojné. Verím, že ak by spokojní boli, nezáležalo by im až tak, že ich hlas nemá takú váhu, ako hlas tejto vzdelanej menšiny. Videli by výsledok.

00

Odpovědět

We lost 817 billion dollars a year, over the last number of years.

472

Odpovědět