Trump a koronavirusLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:8 499

V dnešní epizodě pořadu Last Week Tonight nám John Oliver zrekapituluje politické aspekty a dopady koronaviru, zhodnotí odvedenou práci Donalda Trumpa i jeho administrativy a navždy zničí náš vztah k pohádce o Pinocchiovi.

Poznámky:
Cavs – zkratka pro basketbalový tým Cleveland Cavaliers
CDC – Centers for Disease Control and Prevention, centrum pro kontrolu a prevenci nemocí
O'Hare – mezinárodní letiště v Chicagu
PPE – Personal protective equipment, prostředky osobní ochrany
RNC – Rebublican national comitee, národní republikánský výbor
Herman Cain – známý obchodník a republikán, který letos zemřel po četných zdravotních potížích v kombinaci s nákazou koronavirem
minuet – francouzský společenský tanec

Tato epizoda byla odvysílána 2. listopadu 2020

Přepis titulků

Náš první příběh se věnuje koronaviru. Mezi viry je jako Sám doma 2, zvyšuje strach z létání, velká část se odehrává v New Yorku a uprostřed je bez dobrého důvodu podělaný Donald Trump. A vím, že by Trump protáčel oči už jen proto, že o něm mluvíme: Neslyšíte nic jiného. Zapnete si televizi… Spadne letadlo, 500 mrtvých, oni o tom nemluví.

Mimochodem od 4. listopadu už o něm neuslyšíte. Věřte mi, že by se mi líbilo už vůbec nemluvit o covidu a vrátit se k běžným tématům naší show, jako je podvod s vonnými svíčkami či veterinárně zanedbané alpaky. Ale to bohužel nemůžu, když Američané stále umírají na covid, covid každý den! Trumpovo zvládání koronaviru ovlivní mnoho lidí v tom, koho budou volit. A pokud ho posloucháte, není to problém.

Své zvládání pandemie označil za úžasné, A+, a řekl, že se nedalo udělat více. To je samozřejmě směšné, když má Amerika jen 4 % světové populace a přesto zhruba 20 % všech případů. Asi si říkáte, že každý ví, jak to Trump s pandemií posral. Pravdou je, že mnoho voličů je ochotných přiznat mu zásluhy: Jak si podle vás vedl prezident při zvládání pandemie? Udělal, co se dalo. S něčím tak neznámým. Myslím, že teď dělá vše, co může.

Koluje spousta smíšených informací a snažíme se rozluštit, co je pravda a co fikce… Pandemie? To není jeho vina. A vše, co ji doprovázelo? To není jeho vina. Dělá vše, co je v jeho silách. Vážně? No, to asi záleží… Myslíš to nejlepší, co může dělat prezident? Nebo to nejlepší, co mohl udělat on? S druhou možností máš možná pravdu. Buďme rádi, že nestáčí svou moč do lahví a neprodává ji jako Trumpovu šťávu imunity.

Podívejte, všichni prezidenti obvykle čelí krizi, která je definuje. A toto byla nepochybně Trumpova krize, ale jeho reakce byla tak katastrofální, že už jste mohli zapomenout, co všechno posral. Vzpomínáte, jak navrhoval, ať necháme americké občany na lodích zpustošených koronavirem, protože by v zemi zvýšili počet pozitivních případů a on chtěl udržet čísla tam, kde byla? To bylo šílené, že?

Řešili jsme to v naší show. Vlastně jsme letos mluvili o koronaviru dost. Ale stále máme pocit, a to zejména dnes, že pokud si vy nebo vaši známí také myslíte, že se nedalo udělat více, bylo by dobré podívat se na tři klíčové oblasti, kde se dalo udělat mnohem více. Konkrétně jde o přípravu, koordinaci a komunikaci. Začněme s přípravou.

Měl bych zmínit, že předchozí prezidenti si celé roky uvědomovali podobné hrozby. George Bush trval na tom, aby vláda vytvořila plán reakce na pandemii v roce 2005. A Obama vytvořil tým připravenosti na pandemii a v prosinci 2014 měl proslov, který je až děsivě prorocký: Jednou může a nejspíše i přijde doba, kdy budeme čelit vzduchem přenášené chorobě, která bude smrtící.

A abychom se s ní dokázali efektivně vypořádat, musíme vytvořit infrastrukturu. Nejen doma, ale globálně. Pak chorobu rychle uvidíme, rychle izolujeme, rychle zareagujeme. Pokud se někde objeví nový kmen chřipky, jako byla i španělská chřipka, možná za 5 let, možná za 10 let, učinili jsme investici. To byly opravdu šokující specifické předpovědi. Co dalšího řekl?

Přesně za 5 let zahodí Warriors vedení 3:1 proti Cavs a LeBron předvede blok, po kterém ztratíte duši. Dále se Kumail Nanjiani namaká a vy si nebudete jistí svými pocity. Minulí prezidenti věděli, že se podobná věc může stát. I tak v letech před propuknutím Trumpova administrativa nejen rozpustila Obamův tým, ale také snížila personál CDC v Číně o více než dvě třetiny a ukončila program pandemického varování.

A když pandemie začala, Trumpovi trvalo nesmírně dlouho, než ji začal brát vážně. Často si stěžoval, a ne chybně, že Čína dlouho otálela s upřímností, ale už nezmínil, že když jsme byli varováni, jednali jsme neodpustitelně pomalu. První veřejné zprávy o dění ve Wuhanu přišly 31. prosince. Přesto se Alex Azar, Trumpův ministr zdravotnictví, nedokázal s Trumpem sejít až do 18.

ledna. Když se sešli, Trump ho údajně přerušil s dotazem, kdy se na trh vrátí elektronické cigarety s příchutí. Víte, to je… super. Poté Trump stále naznačoval, že virus prostě ustoupí, přestože 26. února zjistil, že v USA došlo ke komunitnímu přenosu. To jsme mohli vědět dříve, kdybychom neztratili měsíc kvůli nedostatkům v testování, které jsme napravovali extrémně pomalu. Přes to vše Trump rád tvrdí, že nezáleží na věcech, které neudělal, ale skutečně záleží na tomto: Tato země má štěstí a já mám štěstí, protože jsem uvalil zákaz na Čínu.

Rychle jsem uvalil cestovní zákaz na Čínu. Uvalil jsem zákaz na Čínu. Čína dostala zákaz. - Ten zákaz… - Uvalil jsem zákaz. Pamatujte, zavedl jsem zákaz.

Cestovní zákaz z Číny. Čína dostala zákaz. Zákaz Číny. Zákaz Číny. Jo. Trump to popisuje tak, že zakázal cestování z Číny a je hotovo. Pokud jste přišli o své milované, mám dobrou zprávu. Nepřišli, jsou zcela v pořádku!

Jen jsou zaneprázdněni létáním po světě, kde si užívají s tisícovkou přátel, protože Trump uvalil zákaz na Čínu a my máme velké štěstí. Pár připomínek: Sice opravdu zavedl cestovní restrikce vůči Číně, ale ty platily od 2. února, tedy 2 týdny po prvním známém případu v USA, navíc to samé udělalo již dříve 45 dalších zemí. A tento zákaz měl i zásadní výjimky, včetně možnosti pro americké občany, rezidenty a rodinné příslušníky vrátit se z Číny, což znamenalo, že z Číny přišlo dalších 40 000 lidí během prvních 2 měsíců tohoto zákazu.

A dnes víme, že virus do oblasti New Yorku nepřišel z Číny, ale převážně z Evropy. A Trumpovi trvalo dalších 6 týdnů zavést na ni jakékoli restrikce. A když to konečně udělal, vystoupil s chaotickým proslovem, ze kterého mylně vyznělo, že někteří Američané nebudou smět do země. To mělo předvídatelné následky: Zmatek a chaos na amerických letištích v důsledku cestovního zákazu pro Evropu. Hodinové fronty v New Yorku, Dallasu a O'Hare v Chicagu.

Jo, na tyto obrázky se nedívá dobře. Lidé panikařili po Trumpově oznámení a spěchali na letiště bez adekvátního zabezpečení. Někteří cestující hlásili nedostatek dezinfekce na ruce a nutnost sdílení per k vyplnění imigračních formulářů. Tehdy většina z nás nevěděla, že nemáme sdílet nic s nikým. Což platí stále, bez ohledu na slogan této koly. Nedělte se o kolu s babičkou, kupte jí její vlastní a ať ji doručí někdo v ochranném obleku.

Šťastné devadesátiny, babičko. Snaž se zůstat v bezpečí. Trumpův cestovní zákaz nebyl zákaz, nepřišel brzy a nesplnil to, co sliboval. Ale i kdyby fungoval perfektně, experti řeknou, že omezení cestování musí být součástí komplexního plánu, protože v nejlepším mohou pandemii jen oddálit, ne jí předejít. Dávají vám pouze více času, který je k ničemu, když ho nevyužijete chytře.

To nás přivádí k druhému bodu, koordinaci. Nemusím vám připomínat, jak špatně tato administrativa koordinovala klíčové dodávky, například PPE. Někteří zdravotníci si museli vyrábět své vlastní z lyžařských brýlí, šnorchlovacích masek a pytlů na odpad. Přesto Bílý dům odmítá jakékoli nezvládání. RNC přišlo s tímto videem, které oslavuje hrdinství pracovníků, včetně klipu, kde Trump hovoří s praktickou sestrou v Oválné pracovně.

Ale když najdete záznam klipu, zjistíte, že jejich konverzace toho dost prozradí: Ochranné pomůcky byly sporadické, ale bylo to zvládnutelné. Provedli jsme nutné kroky. Sporadické pro vás, ne pro řadu dalších lidí. - Souhlasím, pane prezidente.. - Slyšel jsem opak. Slyšel jsem, že teď mají spoustu obleků. Na začátku jsme neměli nic, prázdné skříně. Prázdné regály, neměli jsme nic, protože minulá vláda nic nedodala.

Zaprvé: „Sporadické pro vás, ne pro řadu dalších lidí“ je přesná definice slova sporadický. A zadruhé, jeho stížnost na prázdné skříně a regály dost podkopává fakt, že během této konverzace byl už 3 roky prezidentem. Když se nastěhujete do nového bytu a po 3 letech není nic ve skříních, nebudete vinit předchozího nájemníka ze svého hladu. Půjdete si koupit podělané jídlo.

Administrativa dostávala varování. Vezměte si Mikea Bowena, manažera výrobny ochranných prostředků. Celé roky varoval, že většina zásob amerických masek pochází ze zahraničí. A když v lednu viděl, co se na nás žene, obeslal mailem celou vládu a nabízel jasný plán ke zvýšení produkce: Volil jsem Donalda Trumpa. Říkal jsem si, že když kontaktuji dost lidí z vlády, někdo se na to podívá a řekne: Tohle je problém, měl bych mu zavolat.

Já nevím, nepřišla žádná odpověď. S odstupem se ptám, zda by varování Trumpa něco změnilo? Přijdete do Oválné pracovny: Pane, zemře 250 000 Američanů. On: Jako já, nebo jen náhodní lidé? Vy: Třeba Herman Cain. On: V tom nevidím problém. Vy: Může vás to stát volby.

On: Ale zůstanou mi fanoušci a setkání, že? Vy: Jistě, neopustí vás, ani když je zabíjíte. On: Fajn, ta varování nechápu. Prosím, odejděte. Je čas na mé pořady. Bowen nemohl být konkrétnější o nezbytných krocích. Řekl vládním kontaktům, že s velkými a nezrušitelnými objednávkami by mohl ihned navýšit produkci. To bylo důležité, protože, a zde cituji: „Myslím, že jsme ve sračkách.“ Ale administrativa zahálela a Bowen později vypověděl před Kongresem, co způsobila prodleva: Dostávám 500 až 1000 e-mailů denně.

Dostávám maily od lidí, ne od firem. Dostávám maily od maminek. Dostávám maily od všech: Prosím, můžete mi poslat masky? Váš produkt může ochránit lidi. Nemůžu pomoci všem lidem. Jo, to muselo být nesmírně frustrující. Nabídl vládě jasnou cestu, jak alespoň zmírnit škody, ale ona prostě nekonala dost rychle.

Kvůli těmto rozhodnutím jsme se museli náhle a zcela očekávaně přetahovat o nezbytné vybavení ve stejnou dobu jako téměř celý zbytek světa. Co se týče Trumpovy údajné odbornosti v obchodování, přístup jeho administrativy k zásobování byl naprostý zmatek. Trump nejprve povzbuzoval státy, aby se obstaraly samy. Tím je stavěl proti sobě a začal nabídkovou válku. Později byl posraný Jared Kushner postaven Bílým domem do vedení něčeho s názvem krizová jednotka zásobování.

Napřed se snažil o přímou koordinaci. Jared sestavil skupinu převážně mladých dobrovolníků na pomoc s ochrannými prostředky. Zde jeden z nich popisuje, co nastalo po úvodním proslovu o důležitosti jejich dozoru nad vybavením: Všichni odešli do různých kanceláří. Vzpomínám, že zůstali jen dobrovolníci. Mysleli jsme, že budeme doplňkovou silou pro zavedené zásobovací týmy, které se jen musí rychle rozšířit a my budeme jen zadávat data kontraktů.

Ale my jsme byli ten tým. Když si lidé představovali reakci federální vlády ve válečném ústředí, mysleli si, že půjde o velkou skupinu energických odborníků, ne 10 dvacetiletých dobrovolníků. To opravdu nezní dobře. A netvrdím, že všichni mladí jsou idioti. Mozart složil v 6 letech minuet, tento kluk vytvořil zkázu společnosti v 19 letech.

Ale doufali byste, že odbornost všech v krizové jednotce zásobování nebude jen: Jednou jsem u kámoše Tophera hrál Osadníky z Katanu a docela mi to šlo. Jde o to, že nejlepší prevencí nedostatku ochranných pomůcek je nemít masivní šíření. A toho nejlépe dosáhnete podporou jasných směrnic pro veřejné zdraví. Což nás přivádí k poslednímu bodu, komunikaci. Trump opakovaně a od samého začátku podkopával zprávy pro veřejnost. A to i přesto, že už od úplného začátku věděl, jak moc se může vše zhoršit.

Prostě to vdechnete ze vzduchu, tak dojde k šíření. Je to velmi ošidné, velmi delikátní. Navíc je to ještě smrtelnější než vysilující chřipka. Takto mluvil v soukromí, ale veřejně v tomtéž měsíci stále bagatelizoval závažnost a šíření viru. Je to chřipka. Připomíná to chřipku. Jo, Trump prostě lhal.

Vím, že v tuto chvíli to nemusím říkat. Je to jedna z věcí, kterou všichni vědí. Jako že štěňata jsou hodná a Geppetto si vyrobil Pinocchia k výstřednímu sexu. Nic překvapivého, buďme upřímní. Kdybyste žili vedle starého mládence ve věku 70 až 1000 let, jehož jediný kamarád je ryba, jehož dům je plný neprodejných hodin s různými časy a který jednou řekl: Dobrá zpráva, ten dřevěný kluk je můj syn Pinocchio. Šlo by jen o 2 věci. První: On tu loutku šuká.

Druhá: Musíme se odstěhovat. Jeho dům zní jako bomba a postavil si syna. Musíme pryč. Nesuďme ho. Šuká loutku, to není zločin. Není žádný zákon, který by Geppettovi bránil šukat loutku, když ho sleduje ryba. Nebudu volat policii. Prostě se odstěhuju. Pryč od Geppetta. I když všem začalo docházet, že tu rozhodně nejde jen o chřipku, Trump stále podkopával rady vlastní administrativy. 4.

dubna CDC konečně doporučilo nošení masek na veřejnosti. Ale Trump to okamžitě podtrhl už na konferenci, kde došlo k oznámení: CDC doporučuje použití neléčebného zakrytí tváře látkou jako další dobrovolné opatření pro veřejné zdraví. Je to dobrovolné, nemusíte to dělat. Navrhli to na určitou dobu. Ale je to dobrovolné. Myslím, že to dělat nebudu. A najednou se z nošení masek stal politický problém. Samotný Trump nenosil masku na veřejnosti až do července. To je zjevně nebezpečné.

Nemůžete k něčemu přesvědčit lidi, když to sami odmítáte. Právě proto jsou instruktoři spinningu také na kolech místo toho, aby jen řvali: Šlapejte rychleji, zatímco leží na pytlích a žerou kyblík s křidélky. Jde o nastavení dobrého příkladu. Jde o to, že mu Američané naslouchali. Poslechněte si tyto lidi jen o pár týdnů později: Je to jak chřipka, ne? Není to chřipka, Je to mnohem nakažlivější.

Tam, odkud jsem, umřeli lidé i na chřipku… Umřeli na chřipku? Já to prostě vidím takhle. Když nemá masku on, já taky ne. Když se nebojí on, pak ani já. - Prezident? - Ano, pane. Tomu impulzu rozumím, vážně. Ale věta: „Když se nebojí on, pak ani já“ je podivná, když on je prezident, neustále chráněný stráží a týmem lékařů a ty se nechráníš ani tričkem.

Bylo vážně udivující, jak konzistentně Trump podkopával zprávy o veřejném zdraví. Před 10 lety sestavilo CDC směrnice pro komunikaci lídrů během krize. Buďte první, mějte pravdu, buďte věrohodní, vyjádřete empatii, podporujte akci a ukažte respekt. A neříkám, že během této pandemie bylo CDC perfektní, ale Trump prováděl přesný opak všech uvedených bodů. A co se týče empatie, u které je nejtěžší něco pokazit, byl až na hraně sociopatie.

Přemýšlejte, čím letos museli projít profesionální zdravotníci, zejména na začátku této krize. V New Yorku měly nemocnice mrazící návěsy, které sloužily jako provizorní márnice. A na Hart Island se kopaly masové hroby, zatímco se pracovníci nemocnic hroutili ve videosvědectvích. Bylo to naprosto brutální.

S touto myšlenkou se vraťme k mítinku Trumpa a ošetřovatelů v Oválné pracovně. Tomu, který se použil ve videu pro RNC. Sledujte Trumpovu reakci na člověka, který vyjádří obavu o své kolegy: Pokud bych mohl uvést jednu zásadní obavu, jde o posttraumatický stres, kterému bude v budoucnu čelit spousta sester, doktorů a členů lékařských týmů. Vídají smrt třikrát až čtyřikrát častěji oproti běžné situaci. - Spousta smrti.

- Ano. O tom není pochyb. Když jsme u toho, pošlete dál ta pera, ano? Předejte je dál. Tady máte. Mám tu ještě další. Nechceme na ně zapomenout, Marty. Vím, že po 4 letech je těžké, aby vás Trump ještě něčím šokoval. Ale je dobré se ujistit, že tímhle to dokázal. Ten muž vyprávěl o posttraumatickém stresu a prezident ho utnul, aby všem nabídl pera. Pera!

On ho ani neposlouchal. Prostě tam seděl a čekal, až dostane slovo, aby rozdal pera. Může být něco chmurnějšího? Taky jim mohl nenabídnout pera, ale bylo by to horší? Lepší? To je těžké říct. Ještě těžší je zde psaní vtipů. Pro vás komiky musí být Trump super, že? Ani moc ne! Tohle byla zasraná noční můra! A to vše, nedostatek přípravy, koordinace a komunikace, mělo své následky.

Vím, že Trump zoufale touží, aby všichni věřili, že nešlo udělat více. Ale to prostě není pravda. Jiné země udělaly více a trpěly méně. Proti Německu máme čtyřnásobek obyvatel, ale sedmnáctkrát více případů. Máme třiapůlkrát více obyvatel než Vietnam, ale sedm a půl tisíckrát více případů covidu. Toto nebylo neodvratné.

Říct vám, že Trump nezvládl pandemii, by mi nemělo trvat 20 minut. Odpověď na otázku, zda Trump odvedl dobrou práci ve zvládání pandemie, je: No, on sám se nakazil, takže víte… Jde o to, že zde bylo tolik příšerných okamžiků, které jsme ani nepokryli. Od opakovaného užívání tohoto rasistického termínu přes nevydání komplexní federální strategie pro boj s covidem, odstranění dohledu nad 2 biliony dolarů v covid podpoře, požadavek, aby jeho lidé zpomalili testy, což jeho lidé zkoušeli podat jako vtip a jeho reakce byla: „já nežertuji,“ dále tvrzení, že doktoři přehánějí počty mrtvých s koronavirem kvůli penězům a náznaky, že slunce a pití dezinfekce pomáhá léčit virus, až k opakovanému podkopávání předních expertů na infekční onemocnění.

V jednom okamžiku retweetnul: „Vyhoďte Fauciho…“ A na jeho pozvání k prvnímu odpalu národní sezony žárlil Trump tak otevřeně, až oznámil, že to samé udělá pro Yankees, které překvapil, protože ho ani nepozvali.

Podívejte, pokud bude zvolen Biden, není to tak, že magicky ukončí pandemii, ale aspoň ji bude brát vážně. Je dost smutné, že to samo zní dobře, ale je to tak. V tomto okamžiku řeči o covidu Trumpa už očividně nudí. A to je mi líto. Ale co bylo zcela vyčerpávající pro všechny ostatní? Mít z něj neustálý strach.

Je nutné zmínit, že začátkem roku onemocnělo více členů našeho týmu a bylo srdceryvné bát se v jednom kuse o jejich zdraví. A tyto obavy nezmizely. Jsou zde dlouhodobé a devastující účinky u řady zotavených, kterým stále nerozumíme. Lidé jsou nemocní, umírají, nesmí vidět rodiny a počet případů opět rekordně roste v celé zemi. Tento virus nám vzal strašně moc. Klid v našich myslích, naši rutinu a téměř čtvrt milionu Američanů.

A je ubohé, že to jediné, co Trump lidem této země nabídl v posledních 8 měsících, jsou škodlivé lži, ohromující nekompetence a při příležitostech jeho štědré nálady jakási posraná pera. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to samozřejmě všechno pravda, akorát mě mrzí, že už se z toho úplně vytratil ten vtip, pro který jsem začal jeho show sledovat :(

20

Odpovědět

Souhlasím v podstatě se vším co řekl, ale musím dát nejnižší hodnocení za tvrzení, že pojem kung-flu je rasisitický.

316

Odpovědět

Takže na základě jedné drobnosti snížíte hodnocení z maximálního na minimální? To je opravdu hloupý přístup.

181

Odpovědět

Shitty fucking Pence? :-D

161

Odpovědět

obidvaja biden aj trump sú aj tak na kkt

716

Odpovědět

Komunikace Koordinace Teamplay nebo Karushovy–Kuhnovy–Tuckerovy podmínky, nebo je to nějaká slovenská zkratka ? Jenom vysvětlení KKT podmínek je na diplomovou práci... ach jo...

98

Odpovědět

+MartinVvy ste tu všetci nejaký premúdrený

410

Odpovědět

+pepe2Ne, to jen ty jsi debil. :D

126

Odpovědět

+Mento vravíš len preto lebo som urazil idoly obom stranám

59

Odpovědět

+pepe2Co to meleš? :D

20

Odpovědět

Minimálne čo sa týka gramatickej stránky, môžem potvrdiť: Pán pepe je debil.

Ďakujem za pozornosť.

11

Odpovědět

ked komik opakuje ten isty vtip, tu istu temu, je to trapne, ale ovcam to staci

631

Odpovědět

Že to říká zrovna taková nula jako jsi ty. K nezaplacení. :D

164

Odpovědět

Já jsem napapanej a spokojenej. Vyhranění ze stáda je jen a pouze známkou silného Ega, nic dalšího za tím bohužel, promiň, není...

28

Odpovědět

Ale no tak, Trump už je na smetišti dějin, tak přece není potřeba mu dále věnovat jakoukoliv pozornost.

316

Odpovědět

Epizoda byla odvysílána dva dny před volbami...

162

Odpovědět

+ErichA taky je prezident až do ledna.

20

Odpovědět

No, Biden vyhrál (alespoň pro nyní), to znamená žádné rabování kvůli výsledku voleb. Naopak by to vypadalo jinak...

920

Odpovědět

WTF? To Trump furt brečel, že je to celé podvod. Divím se, že se nerabovalo teď... Ne, vážně by mě zajímalo, proč by se mělo rabovat, pokuď by vyhrál Trump?

56

Odpovědět

+pav01Neboj, třeba se někde rabovat bude, lidi jsou hovada...

21

Odpovědět

+pav01Nemůžu si pomoct, ale od demokratů bych to rabování tak nějak vyloženě očekával...

38

Odpovědět

+pav01Protože k tomu třeba před 4 lety došlo? Zapalování aut, rozbíjení výloh a nekonečné řvaní "Not my president".

80

Odpovědět

+svinaaPokud mám být zcela realistický, tak den ještě neskončil. Obě dvě strany se chovají zatím přesně tak, jak se dá čekat.
Nicméně mám dva zajímavé scénáře: Trump to spolkne, odjede do háje a tak za čtyři roky se vrátí v plné síle. Další prezidentsví je už pro něj asi mimo hru, nicméně Ivanka Trump má teď krásně otevřenou cestu. Republikáni teď přejdou do defenzívy, protože mají na své straně ústavní soud, agenta mezi zpravodajstvími (FOX) a vládní systém jim hraje dlouhodobě krásně do karet. Teď stačí dva roky blokovat Bidena, uhájit pak křesla v senátních volbách a bude to zase jejich hra.
NEBO:
Trump se toho bude držet, opravdu se pokusí napadnout volby a ta militantně konzervativní část republikánské partaje ho podrží. A ať už vyhraje, nebo ne, zažehne to občanskou válku. Demokratičtí voliči před čtyřmi roky tak reagovali na to, že jejich ženská prohrála spravedlivé volby. Jak asi zareaguje teď, když jejich stařík v těch naprosto stejně spravedlivých volbách vyhrál a pak ho o to připravili, protože se s tím ten aktuální stařík nedokáže smířit.

16

Odpovědět

+Nějakej AgentJakmile jsem přečetla: "Ivanka Trump má teď krásně otevřenou cestu," tak jsem si uvědomila, že jen ztrácím čas čtením naprosté hovadiny.

40

Odpovědět

Tak a má po ptákách.

43

Odpovědět

Tak se John konečně dočkal. Kterýho republikána si vybere teď?

622

Odpovědět

No je jich dost, nemyslíš ? Trump je vděčné téma, kdyby byl u nás, taky by ze Zemana a Babiše taky neslezl...

10

Odpovědět

Dneska se bude slavit! :D

234

Odpovědět

Impérium padlo, ať žije Nová Republika! :D

125

Odpovědět

JJ pametihodny den, prvni ruda prezidentka

1017