Trumpova zeď IILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:8 617

John Oliver v dnešní epizodě Last Week Tonight historicky navazuje na díl z roku 2016, ve kterém se zabýval problematikou plánované výstavby oplocení na hranici s Mexikem. Kam se celý projekt v průběhu let reálně posunul a jaký dopad mají aktuální korupční kauzy v souvislosti se stavbou?

Poznámky:
Roger Ailes – bývalý ředitel televize Fox News, který zemřel v roce 2017, krátce po sérii sexuálních skandálů
Tom Brady – americký fotbalista, známý mimo jiné pro svůj přátelský vztah s Donaldem Trumpem
DHS – Department of Homeland Security, oddělení vnitřní bezpečnosti
Ozark – populární televizní krimi seriál s Jasonem Batemanem v hlavní roli
fundraising – jednoslovný výraz pro metody a postupy získávání finančních a jiných prostředků na činnost organizací
WWE – nejznámější pro-wrestlingová organizace na světě
Arlingtonský hřbitov – významný hřbitov s historickými kořeny v období občanské války, je zde pochován např. John Kennedy a jeho bratr Robert
Pete a Ariana – americký komik Pete Davidson a zpěvačka Ariana Grande, kteří se po krátké známosti zasnoubili a následně rozešli
Babadook – hororová postava, která se stala ikonou LGBTQ komunity

Přepis titulků

Jdeme dál. V dnešním hlavním příběhu se podíváme na pohraniční zeď. Jednu z pobuřujících věcí z roku 2016 společně s rebootem Gilmorových děvčat. Je trochu pozdě, ale pár poznámek. První, kdo byl kurva Paul? Druhá, málo Paris. Třetí, kdo byl kurva Paul? Čtvrtá, kdy zapomněly, jak se drží hrnky? Pátá, Emily teď říká kraviny a kozy? V mém Stars Hollow ne. A nakonec, kdo byl kurva Paul? #TÝMLOGANNAVŽDY Ale dál.

Jistě si pamatujete, že Trumpova zeď byla klíčovým slibem jeho první kampaně. Mluvil o ní neustále. Dokonce i neúmyslně poukázal na její klíčové chyby, třeba zde: Po žebříku ji nepřelezou. Když vylezou nahoru, mají problém, protože se nedostanou dolů. Možná po provazu. Jo, možná po provazu.

Zde si Trump v přímém přenosu uvědomil, že jeho klíčový plán může zcela zničit tlustá struna. Tento klip vám může být povědomý, používali jsme ho i v našem prvním videu o zdi před 4 lety, když jsem byl asi o 50 let mladší. Tehdy jsme probírali, že mimo zjevný rasismus působí zeď jako předražená a bez významu. Možná jste si nevšimli, ale z Trumpa se stal prezident a poslední tři a půl roku se snažil uskutečnit svůj plán.

Těsně před pandemií ujišťoval účastníky svého mítinku, že se vše skvěle daří: Brzy budeme stavět spoustu mil každý týden. Je to už přes 125 mil, asi 127 nebo 128 mil. Je to supr čupr zeď. Cože, supr čupr zeď? To nezní jako popis hranice, spíše jako neznačková hrací sada, přejmenovaná po zřícení na malé děti.

Rozhodně si nekupujte supr čupr zeď, pokud nechcete skončit se zničeným laminátem a placatým děckem. Tato zeď rozhodně není v žádném smyslu supr čupr. Sice jsme předvídali katastrofu, ale její rozsah jsme nedokázali odhadnout ani my. Sledujte, co se stalo ve čtvrtek: Steve Bannon a tři další jsou obviněni z podvedení statisíců lidí kvůli osobnímu zisku z výběru peněz pro pomoc se stavbou Trumpovy zdi.

Jo. Steve Bannon, bývalý prezidentův hlavní stratég byl zatčen. Je to věc, kterou jste očekávali, ale mile vás překvapilo, že k tomu došlo tak rychle. Jako Oscar pro Jennifer Lawrence nebo smrt Rogera Ailese. Příběh za tímto zatčením je naprosto fascinující. Slibuji, že se k němu dostaneme. Ale řekli jsme si, že před republikánským sjezdem je vhodná doba informovat vás o stavu Trumpovy zdi.

Než nastoupil do úřadu, chtěl, aby ho definovala jako prezidenta. To se z velké části stalo, i když ne tak, jak zamýšlel. Zkusíme přijít na několik věcí. Co vlastně postavil, jaké jsou škody, a zejména kdo provádí část stavby? Začněme tím, co přesně postavil. Trump od samého začátku trval na betonové zdi. Tedy na něčem, co mu mnoho pohraničníků rozmlouvalo, protože by neviděli, co se děje na druhé straně.

Přesto na ní Trump trval tak moc, že se už po necelém roce stalo toto: Prezident Trump řekl, že chce velkou, tlustou a krásnou zeď. Toto jsou jeho možnosti s rozměry 9 × 9 metrů. Jedna z těchto osmi možností se brzy může rozpínat na hranicích. Je možné, že se vybere jedna z nich, nebo se vybere všech osm, nebo se ke stavbě zvolí mix jejich vlastností. Jo, Trump doslova uspořádal soutěž krásy zdí. Jestli chcete pořádat podivnou soutěž uprostřed pouště, alespoň si zvolte velbloudí soutěž krásy podle Saudské Arábie.

Skutečnou každoroční událost, kde se hodnotí přitažlivost velbloudů podle plnosti rtů, elegance chůze a velikosti hrbů. Asi si říkáte, že je dost problematické takto objektivizovat velbloudy. Tato soutěž pro ně ale je jednou z největších příležitostí ke stipendiu. Pokud chcete namítat, že ve STEM nyní potřebujeme méně velbloudů, jistěže ne. Berte to vážně, buďte kolegiální. Pravdou je, že se postavilo 8 prototypů k otestování, který by fungoval nejlépe.

A nešlo to hladce. Podle vládní zprávy byl každý model zranitelný nejméně jednou technikou průniku. Jedna měla potenciál narušit integritu struktury celého modelu. Což je směšné. Všichni už víme, že hrozit kolapsem by měla pouze supr čupr zeď. Myslím to vážně, nekupujte tu zeď, rozmačká vaše dítě jako italský sendvič. Nakonec byl vybrán design s roštem či sloupky zakončený kovovým plátem proti přelézání.

A Trumpovi se nelíbil design. Úředníkům prý řekl, že je hnusný. A musím říct, že v tom se nemýlí. Nechci zostuzovat zeď, ale kdybych měl seznam sexy zdí, tahle by se nedostala ani do Top 30. Tato kamenná zeď? Pikantní. Tato dřevěná? Zítra mi zavolej, ty zlobidlo. Tato lidská zeď? Zde asi všichni známe mé pocity. Spadni mi na hrudník, ty neproniknutelná hradbo.

Rozdrť mi má žebra, ty nosná obludo. Ale tato zeď? Ne, díky. Za mě i za prezidenta jednoznačné ne. I tak Trump trvá na tom, že bez ohledu na vzhled je důležité to, že zeď funguje: Postavili jsme prototypy. A dá se říct, že zde máme horolezce světové třídy. Sehnali jsme 20 horolezců, Dělají jen to. Zbožňují horolezectví. Já lézt nechci, ale oni jsou vážně dobří.

Někteří z nich byli šampióni. Dali jsme jim různé prototypy zdí a po této se lezlo nejhůře. Zadržte. Není nutné, aby Trump říkal, že nechce dělat horolezectví. Slovy nemohu vyjádřit, jak moc jsem toto předpokládal. Kdybych o Trumpovi nevěděl vůbec nic, z jeho vystupování ihned získám 3 dojmy: Špatná kolena, divné péro, nechce lézt po horách. Předává mi informace, které už mám. A celé tvrzení je samozřejmě blbost. Jednak proto, že nikdo nedokázal najít zmíněné lezce šampiony, ale také proto: Prezident Trump označil tyto renovované zdi za nepřekonatelné.

Ale toto včerejší video ze sociálních médií ukazuje dva muže, kteří přelézají renovovanou zeď v Kalifornii. Samozřejmě. Provaz je zbytečný, když zeď funguje jako hasičská tyč. Rekapitulace toho, co víme o zdech. Šukatelná, rozhodně šukatelná a velmi překonatelná.

Zdi tedy vypadají takto. Další otázkou je přesné místo jejich stavby. Už v prvním díle jsme zmínili, že najít místo ke stavbě zdi je docela výzva. V érách prezidentů Clintona, Bushe a Obamy byly postaveny stovky mil hraničních zdí. Zbytek hranice tvoří přírodní překážky nebo soukromé pozemky. Trump tedy začal stavět na místech, kde to bylo nejjednodušší. Specificky na místech, kde už byly bariéry. Z celkových 275 mil nové zdi, kterou Trump k dnešku dokončil, je pouze 5 mil na místech, kde dříve žádné bariéry nebyly.

Nabízí se myšlenka, že tím pádem toho vlastně moc neudělal, ale Trumpův ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf je těžce proti takovému tvrzení: To za námi není náhrada, je to nová zeď, nová infrastruktura. Nesouhlasím s tvrzením, že jen nahrazujeme zdi. Nejprve se vypořádáme se samotným jménem Chad Wolf. Kdybych ztratil paměť a na 30 let upadl do kómatu, otevřel bych oči a spatřil jeho, jako první bych řekl: Ty musíš být Chad Wolf.

Vypadá jako model pro kostým z filmu Top Gun, který koupíte v Party City pod názvem: Nejlepší kostým pilota USA! Vypadá, jako by rodiče začali se jménem Chad Wolf a pak našli vhodné dítě. Ale vlastně má pravdu. Náhradní zeď je zcela novou infrastrukturou. Ukážu vám to. Zde je stará bariéra v Arizoně. A zde je nová stavba, jsou velice odlišné. Označit je za shodné, protože jsou to bariéry, je jako říct, že já a John Cena jsme stejní kvůli shodnému věku a jménu.

Ano, na papíře je jistá podoba. Ale když je srovnáte vedle sebe, jedna je obří a ta druhá vypadá, že se zhroutí, když moc zatlačíte. Klíčové je to, že masivní bariéry působí závažné problémy. Narušují migrační vzorce zvěře a ukrajují lidem půdu. A kvůli čemu? Jestli jde o zastavení lidí a drog, je dobré připomenout, že to se většinou děje na hraničních přechodech.

Dokonce i inspektor ministerstva vnitřní bezpečnosti vydal v minulém měsíci ostrou zprávu, kde říká, že vláda nepoužila rozumnou metodiku ke zjištění priorit pro investice v pohraničních oblastech, kde by byly nejvhodnější bariéry. Jinými slovy stavění zdí v místech, kde je právě stavíme, nedává smysl. Pokud tuto nesmyslnost chcete vidět, nyní vznikají nové sekce na vrcholech těchto rozeklaných hor v přírodní rezervaci.

Což je naprosto šílené. A stojí to spousty peněz. Mexiko za zeď očividně platit nebude, místo toho ji zaplatíme my, a to tím nejpitomějším způsobem. Trump zatím shromáždil 15 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků, ale pouhých 5 miliard poskytl Kongres. Trump na jižní hranici vyhlásil stav národní nouze, aby se dostal ke kontům Pentagonu pro zbytek.

Toto přesměrování financí převedlo peníze, které byly určeny na věci jako náhrada za přeplněnou školu na základně v Kentucky, nebo oprava jeslí pro děti lidí ve službě, kde jsou problémy s odpadními vodami, zatékáním, plísněmi i škůdci. Když byl senátor Lindsey Graham tázán na zdůvodnění, nabídl úžasné vysvětlení: Na okamžik řekněme, že vzal peníze z armádního rozpočtu na stavby. Řekl bych, že pro středoškoláky v Kentucky je lepší mít bezpečnou hranici. Dáme jim školu, jakou potřebují, ale nyní se potýkáme s národní krizí.

Zde je úplně vše špatně. Od myšlenky, že Trumpovo vyhlášení stavu nouze bylo oprávněné. Což nebylo. Přes myšlenku, že jeho marnivý projekt je pro děti lepší než nová škola. Což není. Až po kravatu, co připomíná rozteklé cukroví. Vypadá to jako Santova kravata na pohřby elfů. Je to nejhorší věc v celém klipu. A to má váhu, je v něm i Lindsey Graham. Toto nás přivádí k poslední otázce, kdo to vlastně staví?

Na to jsou trochu překvapivé odpovědi. Podívejte se na jednu ze společností, která se účastnila soutěže zdí v poušti, Fisher Sand & Gravel. Firmu vede Tommy Fisher, který ví, jak podlézat Trumpovi. Zde se mu prodává v show Laury Ingraham: Když našemu týmu Fisher Industry dovolí rozehrát, ručím za to, že jsme jako Tom Brady, když začneme, nikdy neskončíme. Když se nepředvedeme, může nás vyhodit.

Tak moc jsem sebejistý a přesvědčený. To se mi líbí! Nechci stranit žádnému z prototypů, ale právě tímto jste dobrý obchodník. To se mi líbí! Netušil jsem, že Laura Ingraham může cítit takovou slast, ale ukazuje se, že má slabost pro žadonící bělochy. Protože ten chlap kurevsky prahne po pozornosti. Počkám na tebe, taťko. Přesně jako Tom Brady. A když ne, můžeš se mnou zamést.

Zameť se mnou jako v televizi. A rozhodně nešlo o jediné Fisherovo vystoupení na Foxu. Na stanici se objevil desetkrát, aby chválil prezidenta a prodal jeho zeď. A zdá se, že jeho účast zafungovala. DHS i společnost Umicore sice zavrhly původní návrhy Fisherovy zdi, protože nesplňovaly požadavky. I tak byla Fisherova společnost přidána na seznam předschválených uchazečů díky osobnímu tlaku prezidenta, který si podle jednoho senátora oblíbil Fishera, protože ho viděl v televizi.

No jistě. Trump je jako dítě se zarachem, které sedí doma a objednává si krámy, které vidí na Foxu. Ale místo pilulek Legendz XL na zlepšení mužství si vybírá firmy ke stavbě obří zdi na hranici. Ale ani prášky na ptáka si nemáte kupovat jen proto, že je vidíte televizi. Napřed si je můžete alespoň vygooglit. Protože Fisherova firma má spoustu varovných signálů: Fisher čelí žalobám.

Jedna je federální pro sexuální diskriminaci v Novém Mexiku, Je stanovena na 150 000 dolarů. Společnost a syn zakladatele byli v roce 2009 obviněni z daňových úniků. Syn přiznal vinu, společnost doplácela přes milion dolarů. Takže kvůli náskoku podváděli, chytili je, ale přitom jsou stále ve hře. Ukazuje se, že jsou opravdu jako Tom Brady ve stavitelství. Ale je toho více. Během let obdrželi zhruba 2000 upozornění na přestupky od měst, okresů a států, včetně 469 trestních obvinění za přečiny ve Phoenixu, kde společnost vedla asfaltovnu.

Obvinění vedla jen k občanskoprávním sankcím, když Fisher souhlasil s uzavřením. A neskončil jsem. Místní správy rušily své kontrakty po zjištění, že bývalý šéf rodinné firmy Fisher Industries byl odsouzen za dětskou pornografii. Sexuální obtěžování, daňové úniky, porušení federálního práva a dětské porno, to není výčet firmy, která by měla obdržet vládní peníze.

Není to dobré ani pro scénáristy seriálu Ozark. Lidi, to už je příliš. Takové zločiny neprojdou ani Jasonu Batemanovi. Přesto Fisher ukázal velký důvtip ve snaze zalíbit se Trumpovi. Nejen neustálou účastí v televizi, ale i spojením s We Build The Wall. Jde o neziskovou organizaci, která vedla k zatčení Steva Bannona. Byla založena veteránem jménem Brian Kolfage a vybírá peníze od jednotlivců se slibem, že postaví nové úseky na soukromé půdě.

Dokonce má i fundraising s názvem Wall-A-Thon, jehož zlatým hřebem je chlap, který si říká předák Mike: Budujeme konstrukce zdí. Jsou skutečné. Potřebujeme vaši pomoc, potřebujeme získat příspěvky. Jestli chcete začít, můžete si koupit sloupek. Dej na něj své jméno na věčné časy, protože tu věčně nebudeš. Za 5000 dolarů. A když na to nemáš, pořiď si cihlu. Také vydrží věčně.

Se jménem tvým, tvé rodiny, tvé holky, cokoliv chceš. Musíš přispět ještě dnes. Zde toho musíme hodně vstřebat. Navzdory tomu, co si myslíte, není předák Mike promo nové postavy WWE, jejímž chvatem je chaotický prodej. Vlastně to není ani předák tohoto projektu. Stejně tak We Build The Wall není stavební firmou. Je to jen nějaký chlap k výběru peněz, který brblá o osobních cihlách. Ale uznávám, že to je dobrý nápad.

Všichni víme, že v přechodu hranice nejlépe zabrání nápis: Mé milované Kiersten, nechť je naše láska silná jako tato zeď. Přestože to vypadá směšně, We Build The Wall vybralo 25 milionů dolarů. Podle obvinění z tohoto týdne se dost velká část těchto peněz přesměrovala zpět k Bannonovi a Kolfagemu, kteří spolu s ostatními pracovali na zpronevěře stovek tisíc dolarů pro svůj osobní užitek. Bannon údajně používal peníze pro osobní účely a výdaje a Kolfage údajně utrácel za luxusní SUV, golfový vozík, šperky a poplatky za loď.

Bannon a Kolfage tato obvinění odmítají, ale na tento klip z kampaně Wall-A-Thon to vrhá velmi odlišné světlo: Vítejte zpět, tady je Stephen K. Bannon. Jsme u pobřeží St. Tropez na jihu Francie u Středozemního moře, jsme na jachtě za milion dolarů. Brian Kolfage sebral všechny peníze z We Build The Wall. Ne, vlastně jsme v Sunland Park v Novém Mexiku. Chápu to, vtipkování o krádeži cizích peněz je sranda.

Víte, co se říká. Všechny dobré vtipy v sobě mají kousek pravdy. Trump se v týdnu úzkostlivě distancoval od We Build The Wall a řekl: „O projektu nic nevím.“ Tomu se těžko věří, zde je Kolfage a Donald junior na události, kde označil We Build The Wall za to nejlepší ze soukromých podniků. A zde je Trumpův spojenec Kris Kobach, na jejich YouTube stránce, kde je ohledně prezidenta dost jednoznačný: Mluvil jsem s prezidentem o řadě problémů.

Došlo na téma, kdy jsem zmínil, že pracuji s We Build The Wall. Řekl mi: Vyřiď lidem, se kterými pracuješ, že tento projekt má mé požehnání. A pokračoval. Řekl, že chce, aby média věděla, že projekt podporuje. Jasně se vyjádřil, že za tím stojí. Jo, samozřejmě. Překvapuje mě, že Kobach nepokračoval: Prezident chce, ať víte, že za tím stojí, dokud se to nezhroutí. Pak se s ním nespojíte a neslyšel o vás.

Takhle on prostě funguje. Abych byl fér, něco z vybraných 25 milionů šlo do výstavby. Specificky řekli, že dali 10 milionů firmě Tommyho Fishera. Většina šla na výstavbu soukromé zdi v Novém Mexiku, do které Mike třískal kladivem. A tato zeď v sobě má několik osobních cihel. Třeba tuto, kterou dal nadšený Kolfage na Instagram. Stojí na ní: Macaté Latinoameričanky nevyhostíme. Což je kurevsky nechutné.

Financovali i další Fisherovu zeď, budovanou podél řeky Rio Grande. Fisher ji označuje za Lamborghini mezi zdmi a tvrdí, že vydrží 150 let, to si zapamatujte. Ale zdá se, že na ni došlo o 149 let dříve oproti plánu: Vyšetřování Pro Publica a Texas Tribune odhalilo erozi pod základy pásma zdí v Texasu. Tento pás byl postaven letos v lednu firmou Fisher Sand & Gravel. Tohle dělám jednou rukou, ani se tím nenamáhám.

Ukázalo se, že to opravdu je Lamborghini mezi zdmi, jen se přiblížíte a začne řvát: Prosím, nesahat, ztratí hodnotu a zničíte ho. Musím říct, že Fisherův právník sdělil reportérům, že eroze je běžnou částí nových staveb, a když vzniknou problémy, zaměří se na ně. A vypadá to, že se blíží podělané problémy. Odborníci řekli, že je znepokojivé vidět úroveň eroze kolem plotu a že segmenty stavby mohou bez zajištění spadnout do řeky.

Rekapitulace: Fisher Sand & Gravel je firma s pestrou minulostí, spolupracuje s podivnou neziskovkou, jejíž sponzoři nyní čelí žalobám za odvody peněz. Mají předáka, který není předák, a pomáhají stavět zeď, která se může zřítit nebo povalit. Pokud víte něco o této vládě, nepřekvapí vás zjištění, že Fisher má nyní federální kontrakty v hodnotě 2 miliard dolarů. Jde o jednoho z největších dodavatelů vlády pro tento projekt.

Jde o to, že s Trumpovým znovuzvolením by se toto vše ještě urychlilo. Vypadá to, že jeho administrativa stupňuje své úsilí. Během pandemie chce přebrat soukromou půdu vyšším počtem vyvlastňovacích žalob než kdykoliv dříve během jeho období. Také užívají opatření zákonu Real ID z roku 2005, které dává vládě právo upustit od všech nezbytných právních požadavků pro stavbu zdi. To znamená, že není vázána zákonem ochrany přírodního a kulturního dědictví.

To jim umožnilo prorazit komunitami původních Američanů s drtivým účinkem: Stavební týmy v jižní Arizoně provedly kontrolované odpaly začátkem tohoto roku podél Monument Hill. Během únorových detonací usedl tahonský kmenový náčelník před Kongresem. Je těžké sledovat odpaly, které jste dnes ukázali na videu. Ta oblast je domovem našich předků. Odpalováním a děláním toho, co jsme dnes viděli, jsem byl zcela rozrušen.

Toto navždy poškodilo… náš lid. To je hrozné. Jak řekl tento muž, je to jako kdyby DHS postavila devítimetrovou zeď podél arlingtonského hřbitovu nebo skrz pozemek Národní katedrály. Rád bych si myslel, že v tom Trump pozná špatnost, ale kdo ví? Nechal na lidi použít slzný plyn, aby stál před kostelem s Biblí v ruce a výrazem, jako by ošukal svou ženu.

Škody způsobené touto zdí byly zcela předvídatelné. Vím to, protože jsme je předvídali. A věřte mi, že jde o poslední věc, u které bych chtěl říct: Já to říkal. Raději bych to řekl o rozchodu Petea a Ariany. Nebo že Crockpot bude vrah v seriálu This Is Us. Nebo že jsem ihned poznal, že Babadook byl gay. No tak, lidi…

Ten klobouk! Ale ani já jsem toto nečekal. Od nesmyslnosti soutěže krásy v poušti až po povrchní charitu, která prodává osobní cihly. To vše bylo blbější, než jsem považoval za možné. Faktem je, že tato zeď není funkční bariérou. Pokud něco, je to podělaný Trumpův monument. Což vlastně dává smysl. Všichni víme, že je zcela posedlý svým odkazem.

Údajně se ptal guvernéra Jižní Dakoty, jak by se mohl dostat na Mount Rushmore. To se samozřejmě nestane, jednak je nemožné vytesat do kamene jeho podělaný účes, ale také to nepotřebuje, protože toto je jeho monument. V jeho prezidentském období není asi nic tak symbolického jako tato zeď. Je destruktivní, zbytečná, nefunkční, rasistická, slabá a s jejími škodami se budeme muset potýkat velice dlouho. To byla naše show, děkuji za sledování, uvidíme se za týden.

Dobrou noc. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To chce kulometná hnízda.

00

Odpovědět

Pěkně to Trumpovi natřel, už po několikáté. Téměř záhada, že už dávno se Oliverovo tělo nenašlo někde v žaludku krokodýla.

55

Odpovědět

Fakt doufám že si ho znovu nezvolí... Ale mám silné pochybnosti.

3414

Odpovědět

Jelikož jsem už pamětník, tak si pamatuji, že na našich hranicích něco podobného bylo. Plány nejspíše někde v archivu nebo muzeu budou. Jen by měl někdo amíkům vysvětlit, že postavit se to dá vcelku snadno a rychle, ale zbavit se toho, to může trvat.
PS: Jo a Donaldův kámoš Kim Čom četr ví kterej tu zrůdnost na hranicích má dodnes. Může si udělat exkurzi. Nejlépe hodně dlouhou.

88

Odpovědět

On je trosku rozdil, jestli stavis zed aby ti vubec nekdo schopny zustal, nebo jako ochranu pred drug smugglers a ilegalnimi uprchliky.

128

Odpovědět

+the GGgTak zatim to nevypada, ze by ti drug smugglers meli problem ty drogy dostat hlavne pres hranice, jak uz bylo receno. A jestli budou mit aspon trochu skillu, tak se proste sklouzne po tyci. Takze well played Trump.

72

Odpovědět

+HabanszTakze podle tebe tam maji radci vybudovat poutace a stanky s obcerstvenim ? Jasne, ze se drogove kartely pres to dostanou. Takhle jim to ale ztizis. Ono je rozdil nalozit x kamionu a prejet nehlidany prechod nebo prokopat x metru tunelu.

14

Odpovědět

+the GGgTak znova. Nejvic se jich dostane pres hranice. Takze plotem jim to uplne nezkomplikuju, kdyz i pred tim plotem to brali oficialni cestou kolem straze :)

20

Odpovědět

8:35 "vláda nepoužila zvukovou metodiku k zjištění priorit pro investice v pohraničních oblastech"
Zajímalo by mě, jak se zvukem vyhodnocují investice. :-)
"sound" může taky znamenat rozumný / solidní.

91

Odpovědět

keď si hluchý tak nepočuješ koľko si zarobil ne :D

40

Odpovědět

Bude toho asi víc...
2:10 "profitováním mimo záznam na výběru peněz" - to mi připadá dost nepochopitelné, nevím, jestli se v účetnictví používá pojem "mimo záznam".
V originálu je: "by personally profiting off a scheme to raise money". "Scheme to raise money" bude asi plán na výběr (shánění) peněz. V těch možná mohli mít naplánované nějaké zisky, které si mohli neplánovaně navýšit. Možná pochopitelnější by byl překlad: "z podvedení statisíců lidí tím, že měli neplánované zisky z výběru peněz", případně "neplánované příjmy".

9:34 "děti... trpí na odpadní vody, zatékání" zní také dost divně. Backup je (mimo jiné) v AmE slovo pro zácpu nebo ucpávání. Spíš by se tedy řeklo "děti... trpí kvůli ucpávání odpadů, zatékání, plísním a škůdcům".

13:18 "...nesmírný důvtip v odvolávání na Trumpa", v originálu "how to appeal to Trump" je spíš "jak se zalíbit" (nebo "jak zaujmout"). Celé by to mohlo být "...nesmírný důvtip, když se snažil zalíbit Trumpovi".

13:58 "a bollard panel. Put your name on it..." je přeloženo jako "Vlož do něj své jméno..." Asi bych do sloupku své jméno nevkládal, pokud bych nechtěl, aby ho nikdo nikdy neviděl. Spíš by se řeklo "Dej na něj své jméno...".

Na druhou stranu bod za "macaté Latinoameričanky", super překlad :-)

60

Odpovědět

+Blabula2Díky oběma za postřehy, upraveno :-)
Jinak k těm dětem – „jeslí pro děti“, tzn. na odpady trpí jesle, nicméně taky jsem raději změnila, aby to dávalo větší smysl :-)

30

Odpovědět

+marysolDíky, bylo mi potěšením.
A díky za tu úpravu těch jeslí, to byla moje nepozornost, že mi unikla předchozí část věty - v tomhle je čeština záludná, když se vedlejší věta vztahuje k jinému než tomu jménu těsně před "které".

10