Trump a SýrieLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:232
Počet zobrazení:13 274
V posledních týdnech se velmi často mluví o Trumpovu rozhodnutí opustit Sýrii, čehož hned využilo Turecko a zahájilo ofenzívu proti Kurdům, kteří doteď byli spojenci USA. Co Trumpa vedlo k tak razantnímu a neočekávanému kroku, kterým překvapil i své poradce? A jaké následky to může mít pro Sýrii, Kurdy a potažmo i celý svět?

Přepis titulků

Donald Trump. První prezident, který byl zvolen, aniž by byl člověkem. Toto ráno nám Trump přinesl úžasnou novinku. Abú Bakr al-Bagdádí, vůdce ISIS, byl zabit. Jak už je Trumpa zvykem, vzal něco pozitivního a vyjádřil to tím nejdivnějším způsobem. Takhle operaci popsal. Hodně stříleli a bylo tam hodně výbuchů.

Ani nevešli dveřmi. Normální člověk by vešel dveřmi. "Ťuk, ťuk, můžu dovnitř?" Ale oni si do domu vytvořili cestu výbuchem. Vběhli do nádherné díry, kde byla spousta překvapených lidí. Co to děláš? To se Trump právě dozvěděl, jak fungují vojáci? Poslyšte, jsou úžasní.

Mají ty chameleonské obleky, hodně střílí a nechávají věci vybuchnout. Nedělají "ťuk, ťuk" jako normální lidé. Vběhnou do nádherné díry a křičí: "Překvapení." Je to novinkou pro spoustu lidí. Hodně z vás to slyší poprvé. Ale počkejte, ještě jste neslyšeli, jak nazval jednoho z členů týmu. Měli tam jednotku K9.

Já mu říkám pes. Nádherný pes. Talentovaný pes. Ano, říkám tomu pes. Na rozdíl od ostatních tomu neříkám chlupatý ještěr. Nebo štěkající kočka. Nebo slon, ale menší a jiný. Pro mě to jsou a vždy budou psi. Tenhle výraz jsem si vymyslel.

Bagdádího smrt je dobrou zprávou, ale rád bych se zaměřil na jiné Trumpovo rozhodnutí v regionu. Rozhodnutí, které bude mít dlouhodobější následky. Také nejtrefněji popisuje jeho rozhodování na pozici vrchního velitele sil. Toto rozhodnutí lidi znepokojilo. Dokonce i jeho podporovatele na Fox and Friends. USA začaly stahovat jednotky z turecké hranice v Sýrii.

Oznámili to v noci. USA vyklidily cestu turecké invazi. Je to hrozná série rozhodnutí, snad si to prezident ještě rozmyslí. Páni. Víte, že je to špatné, když ztratí podporu Fox and Friends. Pořadu, jehož skutečný slogan je: "Prezident má 40 centimetrů dlouhé péro a silné jako kmen stromu!"

To je skutečný slogan. V podstatě se zde stalo to, že Trump náhle a proti radám téměř všech svých poradců stáhl jednotky ze syrsko-turecké hranice. Ty zde pracovaly s kurdskými jednotkami na potlačení ISIS. A nejen to. Naše přítomnost také chránila kurdské civilisty před Tureckem, ISIS a syrskou vládou.

Naše stažení jednotek mělo okamžitou odezvu. Turecké jednotky zaútočily téměř okamžitě po našem odchodu, bylo zabito přes sto civilistů a téměř 200 tisíc lidí muselo uprchnout. Byla to katastrofa. A tento krok byl téměř všemi lidmi odsouzen. Kritizovali ho Bernie Sanders a Elisabeth Warren, i Mitch McConnel a Lindsey Graham.

Ten poslední se příliš nekrotil. Odkopnutí těchto lidí je vážně sráčské. Doufám, že to Trump ještě zváží. Může to být jeho největší chyba v úřadu. Sráčské. Abych byl fér, on pořád vypadá, jako by řekl tuto frázi. Víte, do tohoto Bojangles chodím každou neděli. Každou neděli!

Nikdy jsem nezažil podobnou obsluhu. Moje kuře je rozmočené, suchar je studený, můj den je zkažený. Tohle je fakt sráčská obsluha. Vezmu si to s sebou. S sebou! Jsem našvaný! Když jsou následky rozhodnutí tak drsné a odsuzují to lidé ze všech stran, možná bychom se měli zeptat, co se stalo, proč se to Trump rozhodl udělat a jaké to může mít následky?

Začněme tím, co se stalo. Situace v Sýrii je velmi složitá. Pokud ji plně nechápete, já tomu rozumím. Ale už se nedá pochopit, když tvrdíte, že jí rozumíte, když nerozumíte. Je to velmi semi-komplikované. Ne moc komplikované, když jste chytří. Je to semi-komplikovaný problém.

Dobře, je to jen semi-komplikované. Zapomněl jsem, že Trump v 90. letech studoval Blízký východ a studovat institut zahraniční politiky. Asi si špatně pamatuju, že rozhazoval otcovy peníze v neúspěšné snaze ošukat Madonu. Zapomněl jsem, protože nejsem tak chytrý jako on. Bojuje tam víc frakcí, než můžeme probrat. Důležitou skupinou jsou Kurdové. V té oblasti jich je asi 30 milionů.

Žijí hlavně v oblasti Sýrie, Turecka, Iráků a Íránu. Jsou největší etnickou skupinou bez vlastního státu. Všude jsou jen menšinou. To je přivádí do prekérní situace. Je důležité vědět, že v minulosti byli silnými americkými spojenci. Proto bylo divné slyšet, že jejich opuštění Trump omlouval takto. Někdo dnes napsal velmi úderný článek. Nepomohli nám ve 2.

světové válce. Nepomohli nám třeba v Normandii. Zmínil různé bitvy. Ale teď nám pomáhali chránit vlastní území, což je něco jiného. Zadrž, já si to ujasním. Jsi naštvaný, protože nám Kurdové nepomohli v Normandii? Otázečka, co to má s čímkoliv cokoliv společného? V bitvě u Gettysburgu také nebyli Kurdové.

Také nám nepomohli dostat se na Měsíc. To byly mise bez Kurdů. Kde jsou? Mohli Nielovi přidržet žebřík. Všichni ale zrovna něco měli. Všichni! Faktem zůstává, že Kurdové Americe mnohokrát pomohli. Třeba při válce v Zálivu a válce v Iráku. To znamená, že Kurdové s vojáky USA vybojovali o dvě války víc než Donald Trump.

V poslední době jsme se na Kurdy obrátili v roce 2015. Pomohli nám v boji s ISIS v Sýrii. My jsme poskytli trénink a leteckou podporu, oni bojovali v první linii. Bylo to silné partnerství. Armáda USA svým spojencům věřila tak moc, že Kurdové mohli brzy povolat leteckou podporu.

Ano, Kurdové na něco ukázali a my to vyhodili do vzduchu. To je neuvěřitelná důvěra. Kdybych já měl tuto moc, tak by už neexistovalo Applebee's. Vědí, co provedli. Vědí to. Kurdové v těchto bojích utrpěli nemalé ztráty. Zatímco v bojích zemřelo 6 Američanů, Kurdové ztratili 11 tisíc bojovníků. Toto spojenectví je důvod, proč ISIS, která v roce 2015 v Sýrii ovládala toto území, nyní neovládá žádné.

Klíčovým důvodem, proč jsme mohli zabít al-Bagdádího, byly kurdské informace. Hrdinně bojovali a situace na severovýchodě Sýrie byla stabilní. A najednou to Trump vše zahodil. Proč? Proč to udělal? On to podává jednoduše.

Nechci navždy zůstat v Sýrii. Je tam písek. A smrt. Zaprvé, odkdy se Trump vyhýbá oblastem s pískem a smrtí? Vlastní golfový klub na Floridě, kde je průměrný věk hráčů je hodně a ještě víc. On miluje písek a smrt. Je to součástí jeho argumentu, že by USA neměly být součástí nekonečných válek a že vojáci by se měli vracet.

To je alespoň koherentní zahraniční politika. Problémem je, že se vojáci nevrací. Od května jsme jejich počet na Středním východě zvýšili o 14 tisíc. A pár dní po jeho rozhodnutí v Sýrii Trump přišel s oznámením. Posíláme jednotky a další věci na Střední východ, abychom pomohli Saúdské Arábii. A jste připraveni?

Saúdská Arábie souhlasila s mým požadavkem, že vše zaplatí. To je poprvé. Zaprvé, asi vás to nepřekvapí, nic neslíbili. Zadruhé, i kdyby ano, těžko byste se tím chlubili. Armáda USA si nenechává za ochranu platit. Nejsou to žoldáci. Proto orel na pečeti USA nese šípy a olivovou ratolest, ne šípy a platební terminál.

Myšlenka, že pošleme jednotky tam, kde nám zaplatí, se shoduje s Trumpovým krátkodobým finančním pohledem na svět. Proto navrhl stažení jednotek z Jižní Koreje, která nám prý neplatí dost. Také vyhrožoval odchodem z NATO, protože měl pocit, že ostatní přispívají málo. Pardon, Kurdové, ale dokud nedáte Trumpovi něco, co chce, třeba Bideovo heslo k e-mailu nebo Melaniino telefonní číslo, tak si můžete políbit prdel.

Pokud se neřídí vznešeným principem, tak proč to udělal, a navíc tak náhle? Zdá se, že toto rozhodnutí udělal po telefonátu s tureckým prezidentem Erdoganem. Vysvětlím to. Už roky se Turecko potýká s kurdskou milicí PKK. Jsou to extrémisté.

Ministerstvo zahraničí je vede jako teroristy. Erdogan pevně věří, že kurdská skupina, se kterou jsme bojovali v Sýrii, je vlastně odnoží PKK. Chce je mrtvé nebo daleko od turecké hranice. To není žádná novinka. Už roky se snažíme balancovat na hraně našich potřeb porazit ISIS a potřebou mírnit Erdoganovy obavy. Bylo to těžké, ale zvládali jsme to.

Dokud Erdogan nezvedl telefon, nezavolal Trumpovi a neřekl mu, že chce zasáhnout proti Kurdům v Sýrii. Trump v podstatě řekl, že fajn, my utečeme. A tohle je rozhodnutí, které zmátlo i Mitta Romneyho. Erdogan řekl: "My tam jdeme a vy vypadněte." USA se vypařily. Chápu to snad špatně? Ne, Mitte, nechápeš to špatně.

Stejně jako když zbytek USA odhalil tvůj tajný twitterový účet Pierre Delecto. Je skutečný. Opravdu to nechápeš špatně. Pierre Delecto zní jako jméno, které by zaznělo v Pulp Fiction, kdyby ta konverzace o francouzském McDonaldu pokračovala. Ve Francii říkají čtvrlibráku se sýrem royal sýr. A Grimace je tam Pierre Delecto.

Je velmi znepokojivé, jakým způsobem Trump Erdoganovi ustoupil. Nazval Kurdy, kteří bojovali a umírali po boku USA, "žádnými svatoušky". Také se pokusil zabránit masakru na Kurdech, ale Erdogan ho naprosto ignoroval. Včera poslal prezident Trump dopis Erdoganovi. Varoval ho před vojenskou ofenzívou, a velmi nediplomatickým jazykem napsal, ať si nehraje na tvrďáka, ať není hlupák.

Erdogan měl dopis vyhodit do koše a ten samý den zahájit útok na Sýrii. No ty krávo! Nejenže ho ignoroval, ale Erdogan ten dopis vyhodil ten stejný den. To je chladnokrevné. Nejspíš vyhazuje i narozeninová přání hned po přečtení, ne až po týdnu, kdy se z pocitu iracionální viny válí v kuchyni.

A teprve pak je vyhodíte. Co s nimi chcete dělat? Zarámovat? Ne, je to odpad! Ale až za týden! Ale i pokud si myslíte, že Trump udělal dobře, že se z oblasti stáhl, tak to měl udělat způsobem, který způsobí nejmenší škodu oblasti, spojencům a našim zájmům.

On neudělal nic z toho. Odchod byl tak rychlý, že jsme tam spoustu věcí nechali. Sledujte ruského reportéra, který se prochází po základně USA jen pár hodin po našem odchodu. Odešli včera ve 4 ráno. Podívejte, jsem v kantýně USA. Američtí vojáci zde jedli. Lednice jsou plné.

Coca-Cola. Nejenže jsme bez varování odkopli naše spojence, ale také jsme tam nechali Colu zadarmo pro každého, kdo přijde po nás. Asi nejzajímavější je sledovat toho reportéra, jak naprosto ignoruje lednici plnou Pepsi. I odpověď ruského reportéra na otázku, zda je Pepsi v pohodě, je: "Nyet."

USA oblast opustili stejně, jako vy opustíte párty, když jste ucpali záchod. Rychle, necháte to, jak to je, a necháte někoho jiného, ať ty sračky vyřeší za vás. Následky jsou vážné. Kurdské jednotky držely za mřížemi mnoho vězňů ISIS. Tímto náhlým odchodem často musely opustit své pozice, aby si zachránily životy. A věc, o které vám i dítě řekne, že se stane, se skutečně stala.

Bílý dům se snažil zlehčit, kolik vězněných vojáků ISIS v Sýrii uprchlo. Uteklo jich jen pár. Malý počet. Relativně řečeno. Většinou je zase chytili. Ale to není to, co prezidentův poradce pro Sýrii, James Jeffrey, ve středu tvrdil.

Podle mých zpráv jich je asi stovka. Netušíme, kde se nachází. Ano, přes sto vojáků ISIS uprchlo a my netušíme, kde jsou. Avšak jen oni netuší, kde jsou, protože pro vás mám překvapení! Dámy a pánové, věznění vojáci ISIS! Kurva! Kurva! Kurva, kde jsou?! Kurva! Do prdele!

Kurva! Kurva, měli tam být! Kurva! Proč jsme jim dali rýče? To nedává smysl! Jak jsem řekl, uprchlo přes sto vojáků ISIS a my netušíme, kde jsou. A bude to ještě horší. Když ustoupíte autoritáři, mohou se stát hrozivé věci.

A hrozné věci se udály. Viděli jsme ta domnělá zvěrstva, která prováděla Tureckem podporované arabské milice. Toto video ukazuje arabskou milici, jak popravují Kurda na okraji silnice. Křičí při tom Allahu Akbar. Také hrdě vzývají k tomu, aby je natočili. To je děsivé, je to potenciální válečný zločin a dalo se tomu předejít!

Neuvěřitelné je, že i přes takovéto záběry a přes víc než stovku mrtvých se to Trump snaží otočit a využít to jako důkaz jeho geniální taktiky. To, co jsem udělal, bylo neobvyklé. Řekl jsem, ať se poperou. Občas se musí poprat. Pak zjistí, jak je to těžké.

Někdy je musíte se nechat prát. Musíte je se nechat poprat jako kluky a pak je od sebe odtrhnout. O čem to kurva mluvíš? Neplatí to v případě Sýrie ani v případě dětí, ty zrůdo! Trump právě odhalil to, co jsme všichni tušili. Není to jen mizerný prezident a mizerný člověk, je to i mizerný otec.

Díky bohu, že nemusel vychovávat žádné děti. Naštěstí nejhorší boje aspoň prozatím ustaly. Z velké části proto, že když USA zanechaly v oblasti mocenské vzduchoprázdno, někdo ho hned zaplnil. Prezident Vladimír Putin začal určovat osud Sýrie. Společně s tureckým prezidentem Erdoganem si zemi rozdělili mezi sebe.

Ano, Putin má nyní v oblasti ještě větší moc. Kurdští vojáci, kteří tak dlouho byli našimi spojenci, nyní změnili stranu a dohodli se s Bašárem al-Asadem, aby nebyli vyhlazeni. Trump udělal rozhodnutí, ze kterého těží Putin, Erdogan, Asad a ISIS. To je čtyřka, se kterou se nechcete přátelit.

Ale Ellen by se všemi šla na zápas Kovbojů. Každý jsme jiný a to je v pohodě. Trumpa možná ani moc netrápí, že posílil moc autoritářů. Víme, že pro ně má slabost. I přestože Erdogan ignoroval Trumpovo varování a zahájil krvavé tažení, tak po dohodě o dočasném klidu zbraní ho Trump hned začal vychvalovat.

Chci mu poděkovat a pogratulovat. Prezident Erdogan je můj přítel. Jsem rád, že nemáme spory. Je to moc dobrý vůdce, je to drsňák a silný vládce. Udělal správnou věc. Ano, je to silný vůdce. Silný autoritářský vůdce! To není kompliment, je to synonymum pro diktátora.

Tohle může shrnovat šílenost této situace. Prezident si myslí, že dokazuje sílu tím, že chválí autoritáře, který svolil k zastavení krveprolití, které sám prezident umožnil. Vím, že je velmi snadné kritizovat jakoukoliv akci v tomto regionu. Je to velmi složité, každá akce bude mít zamýšlené i nezamýšlené následky.

Sýrie byla největším problémem Obamovy zahraniční politiky. Netvrdím, že je snadné, nebo snad možné, řešit tuto složitou situaci naprosto správně. Ale je opravdu těžké to takhle pokazit. Vzali jsme víceméně stabilní situaci, zradili jsme strategického spojence a poškodili jsme naši reputaci. Sledujte, jak se Kurdové chovali ke konvoji, který zemi opouštěl.

Kurdští civilisté, doteď blízcí spojenci USA, hází rajčata a pořvávají nadávky na americké vojáky, kteří opouští zemi. Tyto záběry ukazují nejvíce pošramocenou pověst USA za poslední roky. Zamyslete se nad tím. Nejvíce pošramocená pověst na Středním východě. Pamatujte, že chlap na Středním východě si zul botu, hodil ji na prezidenta.

A zatímco ostatní jen koukali, zul si tu druhou a také ji hodil na prezidenta. Čím více toho zjišťujete, tím znepokojivější to je. Tohle byla nevynucená chyba. Trump se sám rozhodl udělat něco tak náhlého, zbrklého a nebezpečného. A to se nezmění. Představte si, jak by reagoval v krizi, kterou sám nezavinil?

Tohle je jedna z hrozných věcí, kterých se můžeme dočkat v druhém období, nebo ve zbývajícím roce tohoto období. Není nic nebezpečnějšího, než když někdo velmi mocný má úchylku na diktátory a není schopný přemýšlet o světě jinak než ve formě peněz. Navíc pokud je tak hloupý, že si myslí, že nic není komplikované, pokud jste chytrý.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Klobouk dolů i před Oliverem. V "demokratické" zemi, jakou je amerika, si takhle pouštět pusu na špacír...

63

Odpovědět

v USA si klidně můžete spustit TV kanál a hlásat tam, že americká vláda vyhodila mrakodrapy do vzduchu pomocí bomb sama... V USA můžete o těchto blábolech vydávat knížky a bohatnout na debilech co tomu věří... USA je svobodná země. V Rusku napíšete jeden článek plný faktů a vypadnete z balkonu.

104

Odpovědět

+FPane F, vy jste nějaký chytrý, koukám. A na Slovensku asi platíá to samé, když tam také zemřel novinář, že ano? Nebo máte dvojí metr? Jo pardo, jasně, že máte dvojí metr, víte prdlajs, tak hádáte.

24

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaNa Slovensku platí to isté a robia to tam mafiani slúžiaci ruským fašistom, tak ako ty, smrad.

32

Odpovědět

Jop a svět je zase o trochu víc v hajzlu.

191

Odpovědět

A svět je více v hajzlu kvůli Trumpovo rozhodnutí, nechat Turecku volné pole působnosti a zaměřit se čistě na udržení zdroje ropy (businessu v oblasti)? Co takhle se vyžvejknout?

12

Odpovědět

Všichni dělají z Kurdů najednou chudáky. Nemluvně o PKK, co takhle YPG a jejich etnické čistky u Kobani a válčení s Asyřany jen proto, že se jejich vesnice nechtěli připojit k Rojově?

Oliver tvrdí, že civilním popravám se dalo předejít US přítomností, což je naprostá hloupost - popravy nevykonává Turecko ale FSA (které mimo jiné měli plnou podporu USA ještě před pár měsíci, nyní se stranní k Turecku). Vzpomeňte si například na operaci Olive Branch, o které média vůbec neinformovaly.

Kdyby Kurdové vzdali své území Assadovi o pár týdnů dříve (několikrát je k tomu vyzval), nemuseli čelit útokům z Turecka. Taky mě vůbec nepřekvapuje, že média neinformovaly o tom, že jediný stát, který se snažil vyjednat mír mezi Tureckem, Kurdy a Assadem bylo Rusko, a to když si pozvali Kurdské delegace do Hmímím a poslali ruské delegace do Manbij. Nebýt nich, Sýrie a Kurdové by nikdy na dohodu nepřistoupili.
Trump je idiot ale tak stejně Turci a Kurdové.

720

Odpovědět

Psal jsem to hned na začátku, že soudit takovou situaci bez objektivních informací je blbost.

38


Odpovědět

+Alberto123Co tím chceš naznačit? Co má Arménská genocida společného se situací v Sýrii a jaká Kurdská historická událost opravňuje Asyrský exodus?

36

Odpovědět

+PaeturisNěco o Asyřanech https://cs.wikipedia.org/wiki/Asy%C5%99an%C3%A9 Takže jdou po nich turci , íráčani a muslimští fanatici. Navíc jsou Asyřané pod tlakem obou sousedů: jak Arabů, tak rovněž stále aktivnějších Kurdů na které je také vyvíjen tlak ze strany syřanů , turků , íráčanů a muslimských fanatiků . K největšímu asyrskému exodu došlo po svržení Saddáma Husajna v roce 2003 . Jaký jiný stejně velký exodus myslíš ty a hlavní roli v něm hrajou kurdové ?

22

Odpovědět

+Alberto123Tlak vyvíjený na Kurdy je irelevantní a neospravedlňuje kurdské útoky na Asyřany a ostatní menšiny - Araby, Peršany, Turky,...

http://www.aina.org/reports/ace201701.pdf
Asyrským exodem jsem měl na mysli právě toto.

Nějak jsem stále nepochopil na jaký z mých argumentů se snažíš poukázat. To, že YPG provádí etnické čistky je pravda a je naprosto jedno, co je k tomu dovedlo.

11

Odpovědět

+PaeturisTo menšiny nejsou "ostatní menšiny - Araby, Peršany, Turky,..." . Článek je dobrý ale není zrovna moc objektivní . Etnické čistky na daném území totiž prováděli jak krdové tak turci , peršani , arabové a i asyřani . Takže podle tebe jaká historická událost tyhle menšiny (podle tebe) ospravedlňuje vraždění a vyhánění kurdů a asyřanů z jejich domovů ? Tvé argumenty se soustředí jen na kurdy a vynechávají některá fakta . Také stojí na neznalosti historie dané oblasti .

11

Odpovědět

+Alberto123Vůbec nemluvím o historii, já mluvím o událostech, které se staly ještě za války v Sýrii, kde Kurdové útočili na ostatní menšiny a Turecko zase na Kurdy. Ani jedno není ospravedlnitelné, proto píši, že jsou špatné obě strany.

Ve zkratce si myslím, že je hloupé, že média glorifikují Kurdy v rámci Turecké operace, ale úplně ignorovaly Kurdské zločiny, které se staly před pár lety.

A ještě takový malý disclaimer, nemám nic proti Kurdům jakožto národu, kritizuji činy PKK a YPG, kteří Turecké operaci mohli zabránit.

10

Odpovědět

+PaeturisA to snad není historie? Asadovy milice které byli složené i s asyřanů bojovali proti kurdům a ti zase bojovali proti asadovy a do toho se ještě zamíchal islámský stát a Fronta an-Nusrá. Jak vidíš tak bylo víc než dvě strany.
"Ve zkratce si myslím, že je hloupé, že média glorifikují Kurdy v rámci Turecké operace, ale úplně ignorovaly Kurdské zločiny, které se staly před pár lety." To je pravda, ale říkat že by se kurdové měli vzdát asadovi, když víš co dělá se vzbouřenci nebo tvrdit že turecko nepodporuje fsa když to tak není.
"kritizuji činy PKK a YPG, kteří Turecké operaci mohli zabránit." Jak?

01

Odpovědět

+Alberto123Asadovy milice bojovaly proti Kurdům? :D SAA proti Kurdům nebojovala. Jediné střety vnikly hloupou náhodou (bombardování pozic FSA, pohraniční střelba), nebo když si YPG zabrali ropná těžiště, které měli v té době pod kontrolou SAA, a celkově nezemřelo více než pár desítek lidí na obou stranách. Assad dokonce nějakou dobu posílal Kurdům zbraně a jejich armády kooperovaly, proč by proti nim zároveň bojoval?
Nikde netvrdím, že ta válka má dvě strany, ale jednu věc máš špatně. Kurdové byli na začátku války naprosto irelevantní a v té době nebojovali proti Assadovi. Válku začala syrská opozice na územích Sýrie, které byly pod kontrolou syrské vlády; toho později využil ISIL a al-Káida, Kurdové začali až poté válčit proti IS, který vznikal i na jejich území.

Jak mohli Kurdské milice zabránit Turecké invazi dřív? Přesně tím způsobem, který se děje nyní. SAA zabírá pohraniční území, aby Turecko nemohlo přímo zaútočit na Rojavu. Jelikož má Syrská armáda podporu Ruska, Turecko si netroufne přímo zaútočit.
Jinak, Assad již na začátku roku varoval Kurdy, že je US přestanou podporovat a Turecko toho využije. Kdyby Kurdové své území předali Sýrii dříve, mohla turecká invaze skončit již operací Olive branch.

Zdroj: RAW Syrian President Assad warns Kurds USA wont protect you & will abandon you again February 2019

20

Odpovědět

+Paeturis"Assad dokonce nějakou dobu posílal Kurdům zbraně a jejich armády kooperovaly, proč by proti nim zároveň bojoval?" Je pravda že v určitých fázích ozbrojeného konfliktu spolupracovali kurdové také se syrskou armádou, avšak snahy syrských kurdů o co největší autonomii až samostatnost svých zčásti roztříštěných teritorií, syrská vláda prezidenta Asada však tyto snahy neuznává. "Asadovy milice bojovaly proti Kurdům? SAA proti Kurdům nebojovala." Vláda je podporována syrskou arabskou armádou (SAA) čítající 125 000 aktivních bojovníků a její dobrovolnickou ozbrojenou milicí Národní obranné jednotky (NDF) čítající přibližně 100 000 bojovníků, stranickou milicí Šabíhá, která je také podezřelá z vážných zločinů, a libanonskou šíitskou milicí Hizballáh, řazenou mezi teroristické organizace. Ta se snaží udržet u moci režim, jenž ji dlouhá léta podporoval ve střetech s Izraelem. A také křesťanské alavitské milice a plus pár dalších co bojují na straně asadova režimu.
"Jak mohli Kurdské milice zabránit Turecké invazi dřív? Přesně tím způsobem, který se děje nyní." Takže vzdát se své autonomie za kterou bojovali?

01

Odpovědět

+Alberto123Asi jsem nějak nepochopil druhou odpověď...? Asadovu armádu označuji jako SAA, protože jejich velení koordinuje i ostatní armády, včetně Íránců a Libanonského Hizballáhu.
Každopádně, Kurdové se nevzdávají své autonomie, ale strategických pozic. Asad slíbil, že politická vyjednávání o autonomii začnou po skončení války. Chápu, že se to zdá dosti kontroverzní, ale v tomhle mu věřím. Odchod USA to jistě usnadní.

00

Odpovědět

+PaeturisJak jsi řekl SAA koordinuje i ostatní armády , včetně těch které jsou podezřelé z vážných zločinů proti civilistů včetně kurdů a jiných menšin . Na počátku občanské války se Kurdům po­dařilo stoupence Asadova režimu včetně jeho milic a později i nejrůznější džihádisty z většiny území syrského Kurdistánu vytlačit a ubránit ho proti všem skupinám pokoušející se zatáhnout kurdská území do občanské války . Takže se kurdové na začátku občanské války s asadovým režimem střetli . Co se týče Asada a jeho slibů tak zatím ze slíbených reforem (tedy do roku 2018) neuskutečnil ani jednu . Také po turecké invazi Asad uvedl že hodlá sice vyjednávat o ústupcích ale jen v rámci k návratu předválečného stavu a odmítl poskytnout jakoukoli záruku kurdské autonomie . Zajímavé také je že někteří kurdové a asyřané bojují v asadových milicích .

01

Odpovědět

+Alberto123Kurdové ale měli ono území ještě před počátkem občanské války.
Jinak není Kurd jako Kurd. Rojava, tedy celá oblast Kurdistánu, je pod vládou kurdských socialistů. Ne každý Kurd je na jejich straně a chce bojovat po jejich boku. Celý koncept Kurdistánu je spíše politický, než etnický. Jen se toho některé jejich milice ne vždy drží.

10

Odpovědět

V některých státech, především USA, se o její uznání vedou tradiční spory. Vlády USA a Velké Británie odmítají uznat masakry Arménů za genocidu, především s ohledem na Turecko jako významného člena NATO a regionálního spojence.[12] Žádná z ústředních islámských zemí, ani Izrael genocidu Arménů neuznávají.

00

Odpovědět

+The Czech OneTo je info z roku 2015. Spojené Státy a Izrael již vraždění Arménů za genocidu považují.

Jinak ještě takový můj osobní názor: Arménská genocida se veřejně začala poslední dobou řešit jen proto, aby státy vyvolali argument proti Turecku (se kterým ohledně vojenské akce v Sýrii většina států nesouhlasí).
A je celkem smutné že se Arménská genocida stala jakýmsi nástrojem médií.

00

Odpovědět

My tady chcípáme po stovkách a tendle kriploid si z toho dělá prrdel.

68

Odpovědět

Tak klasika, Trump jako vůdce stojí za hovno, to se ví. Dokud se nám neválčí před barákem, tak je nám to celkem fuk. Nicméně kdyby se jednou nějaký spor přesunul do střední Evropy, tak bych se vsadil, že bude jednat stejně - je to nebezpečná zrůda.

253

Odpovědět

Tak Trump zatiaľ urobil azda všetky rozhodnutia podľa toho, koľko z toho sám vyťaží. Nech už je to ubytovanie všetkých diplomatov v Trump Tower
https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-emoluments-exclusive/exclusive-foreign-government-leases-at-trump-world-tower-stir-more-emoluments-concerns-idUSKCN1S80PP

nútenie Penca, aby sa počas diplomatickej návštevy Írska ubytoval v jeho golfovom klube vzdialenom 200 km od miesta tejto návštevy
https://www.independent.co.uk/news/world/europe/mike-pence-trump-golf-resort-doonbeg-ireland-visit-leo-varadkar-a9089541.html

plán na hostenie ďalšej G7 na jeho súkromnom pozemku na Floride atď atď
https://www.nytimes.com/2019/10/17/us/politics/trump-g7-doral.html

V tomto prípade rozhodli Putin + Trump Towers v Turecku, kde Erdogan zrejme prisľúbil nejaké tie prenájmy do budúcna.
https://en.wikipedia.org/wiki/Trump_Towers_Istanbul

91

Odpovědět

K tomuto by mě zajímala už jen reakce samotných US vojáků co museli své spojence opustit bez mrknutí oka...

230

Odpovědět

Jak môžu tomu Trumpovi vždy tlieskať ti ľudia, to musí byt komparz..

174

Odpovědět

Třeba je to asrkastické tleskání? "Bravo, bravo, právě jsi dokázal, že jsi opět největší idiot v místnosti." :D

143

Odpovědět

+jAcNmyslím si, že svá rozhodnutí činí z hlouposti, ale z vypočítavosti. Ten největší idiot budete zde vy.

03

Odpovědět

Jen poznamka k prekladu - na zacatku (cca 00:45 - 01:10) se nemluvi o krasnych halach, ale o krasnych dirach, ktere si vojaci vytvorili pomoci odpaleni naloze. Proto neklepali na dvere :)
Mozna by jeste stalo za zminku - Trump nazyva psem to, co oni (vojaci) oznacuji K9 (zkratka pro anglicke slovo "canine" - coz jednoduse znamena pes nebo psovita selma). Tohle oznaceni se pouziva skoro celosvetove pro psy a jednotky psovodu u armady, policie, zachranaru apod. Ale uznavam, ze tohle jednoduse prelozit do titulku mohl byt trosku problem ;)

70

Odpovědět

Haly opraveny :) S těmi psy je to složité. Ano, označují se jako K9, ale to hlavně proto, že je to homofon slova canine (=pes, psovitá šelma). Ale i tak je asi lepší tam mít to K9 (jako to tam mithril původně měl). Díky za feedback, opraveno!

50

Odpovědět

Trump je srac. Jedna věc je, když jako malé dítě někomu vyhrožuje přes Twitter. Tady zradil spojence v podstatě bez varování a času na reakci a tím poškodí USA na dlouhé roky dopředu i v době kdy už bude prezidentem někdo jiný.

405

Odpovědět

Je to stejná sketa, jako jeho předchůdci. Výjimkou je JFK. Dále mé znalosti nesahají.

00

Odpovědět

Kdyby Trump nebo Zeman nebyli, tak by si je museli vymyslet.

820

Odpovědět

Ještě jsem to ani nepustil a už se na to těším jak malej kluk :D

155