Korporátní daněLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:12 271

Placení daní se nevyhne žádný pracující. Ovšem pokud jste nadnárodní korporace, existuje několik způsobů, jak své daně snížit. A to až na neuvěřitelně nízké částky. John Oliver se podívá na to, jako to společnosti jako Google a Apple dělají. A co s tím chce dělat Donald Trump?

Přepis titulků

Daně – vlastně takový vládní crowdfunding. Dnes je 15. dubna, což znamená, že na vyplnění daní máte 45 minut. Ale klid, nepanikařte, kvůli víkendu a svátku je termín až 17.4. Ale ne, panikařte, není dost času, abyste to vyplinili správně. Jsi v prdeli. Jsi naprosto v prdeli. Půjdeš do basy, Anthony.

Mnoho lidí daňový systém mate a mystifikuje. Nejlepším příkladem je asi toto video od Cardi B. Vláda si bere 40 % mých daní. A já chci vědět, co do prdele děláte s mými penězi. Co děláte s mými penězi? Co děláte s mými zasranými penězi? Chci to vědět. Chci vidět účtenky, chci všechno! Co děláte s mými penězi?

Co děláte s mými zasranými penězi? Co děláte s mými zasranými penězi? Cardi, pokud chceš vědět, kam tvé peníze proudí, tak ti představuji nedávno zveřejněný souhrnný výdajový účet. Cardi, ukázalo se, že tvé zasrané peníze jdou na zasranou armádu, na zasranou zdravotní péči a zasranou podporu v nezaměstnanosti a péči o veterány. Vše ostatní jsou další diskreční sračky a zbytek jsou pohledávky.

Možná si pamatujete, že na konci minulého roku republikáni prosadili reformu daní a Donald Trump ji podepsal. Trump zcela jasně řekl, kdo z toho bude těžit. Naším zájmem je pomoct lidem, kteří pracují v podatelnách i ve výrobních halách v USA. Montéři, tesaři, policisté, učitelé, řidiči náklaďáků, instalatéři. Lidé, kteří mě mají nejraději.

To je jasný nesmysl. Pokud by tato změna měla pomoct lidem, kteří ho mají nejraději, vydělal by na tom Eric Trump, Roseane Barr a každý, kdo se rozhlédne, než zašeptá: "Můžou za to Židé!" Pravdou je, že i přes všechny kecy o instalatérech, největší snížení daní se týká firem. Nejvyšší federální daň pro firmy, daň ze zisku, se snížila z 35 % na 21 %.

Abych byl fér, mnoho zákonodárců z obou stran tvrdilo, že 35% daň ze zisku, která patří k nejvyšším na světě, by se měla snížit. Ale abych byl ještě více fér, většina společností 35 % neplatila. Před podpisem zákona efektivní daň ze zisku, kterou společnosti platily, se blížila 24 %. Některé velké společnosti platily ještě mnohem méně. Před pár lety lidi rozzuřilo toto.

GE mělo v roce 2010 zisk 14,2 miliardy dolarů. 5 miliard dolarů vydělali přímo v USA. A jaké daně má společnost zaplatit v USA? Celkový součet je nula dolarů. Dobře, když součet je nula, nemůže to nazývat celkovým součtem. Není tam co sčítat. Možná až na cereálie Total.

Chutnají, jako byste se do cereálií netrefili a jedli jste krabici, ve které byly zabaleny. GE může tvrdit, že to bylo jen jeden rok. Ale nedávná studie ukazuje, že mezi lety 2008 a 2015 18 velkých společností, včetně General Electric, neplatilo během sledovaných let žádné federální daně z příjmu. Žádné! To je otřesný součet.

Náhodou tak nazývali Total s rozinkami, než změnili název na upřímnější Total s rozinkami, ale koho to zajímá... Dnes se na počest daňových přiznání podíváme na to, co společnosti dělají, aby se u nás i v zahraničí legálně vyhnuly daním. Vyhýbání se placení daním z příjmů má dlouhou a děsivou historii. V 80. letech právník John Carrol Jr. přišel na techniku přesouvání společností mimo území USA, aby se vyhnuly daním.

Jeho společnost ho poctila, a to je pravda, 13minutovou operetou přímo v jeho bytě v New Yorku. Tady máte ochutnávku. Federálové, se budou vztekat, ale vy budete vzkvétat, protože už nikdy nebudete muset platit daně. Páni! Možná jsme našli jediný muzikál imunní vůči rasovému castingu. Z tohohle muzikál Hamilton nevytvoříte.

Tihle lidé musí být běloši. Zde zmíněné vyhýbání se placení daní znamenalo, že ředitelství přemístili do Panamy, kde byly daně nižší. Autor to nazval jako Panamský úprk. Zní to jaké název malého skřítka s kovbojským kloboukem. Zdravíčko, jsem Panamský úprk a žiju v tvých botkách. Přesun do zámoří je běžný způsob vyhýbání se placení daní. Desítky let se společnosti snažily dostávat peníze do daňových rájů, jako jsou Kajmanské ostrovy.

Možná si pamatujete, že během voleb 2012 se zjistilo, že Mitt Romney má peníze na Kajmanských ostrovech. To dalo vzniknout tomuto úžasnému klipu, kde John Stossel říká tu nejméně vhodnou větu s ohledem na jeho protějšek. Mitt Romney platí daně za peníze získané na Kajmanech. Podle mě je to pirátský přístav. Piráti vám ukradnou vaše peníze.

No tak, Stossele! No tak! Nemůžeš zmínit slovo pirát před chlapem s páskou přes oko. Nemůžeš! Není to fér. Jako bych já seděl naproti tobě a řekl, že vypadáš jako upirátěný Geraldo. Ano, je to pravda, ale je to ošklivé. Člověk si to má jen myslet.

Daňové ráje se staly magnetem pro korporace, které se snažily odklonit co nejvíce svých zisků. Proto v roce 2016 téměř 2/3 zisků amerických mezinárodních firem byly přiznány v zemích s nulovými nebo nízkými daněmi. Přesunout zisky do zámoří je snazší, než si myslíte. Čím dál oblíbenějším způsobem, jak se farmaceutické a technologické společnosti jako Google vyhýbají placení 35% daně, je přesunutí patentů, počítačových kódů, složení léků nebo log ze svých sídel v USA do filiálek v zemích s nízkými daněmi.

Dnes může společnost přesunout všechen svůj majetek pouze na papíře. Zmáčknete tlačítko a přesunete své algoritmy... Coca-Cola může vzít svůj recept z trezoru a umístit ho do trezoru ve Švýcarsku. - Pak je švýcarský. - Jo. Jo.

Coca-Cola umístí recept do Švýcarka a jejich zisky se přesunou tam. Zhruba takhle to funguje. Aby bylo jasno, umístěním do švýcarského trezoru z něčeho hned neudělá něco švýcarského. Proto tomuhle neříkáme švýcarské zlato, ale nacistické zlato. Jsou to Hitlerovy babky, vy švýcarští sráči. Děje se to velmi často. Největšími inovátory v tomto oboru jsou technologické společnosti.

Apple se už roky vyhýbá placení daní za zahraniční výdělky tím, že peníze hromadí v zahraničí a nepřevádí je zpět. Loni měli 269 miliard dolarů uloženo v zámoří. Když jejich ředitel Tim Cook před pár lety stál před Kongresem, výrazně se vůči tomu ohradil. Platíme všechny daně, které po nás vyžadují. Až do posledního centu. Nepřesouváme intelektuální vlastnictví do zámoří, abychom mohli zboží prodávat do USA a vyhnout se placení daní.

Nehromadíme peníze na nějakém karibském ostrově. Technicky měl pravdu. Apple nehromadí peníze na karibském ostrově. Hromadí je na tomto ostrově. V Irsku. Ten, a to je pravda, neleží v Karibiku. Jedno slovo toho hodně změní.

Jako by někdo řekl, že tato lednice není plná useknutých karibských hlav. Možná má technicky pravdu, ale stejně si dám jen vodu. Když Irsko naznačilo, že chce změnit daňové zákony, Apple si založit nové útočiště pro své výdělky na tomto ostrově. Na ostrově Jersey, což je daňový ráj v Lamanšském průlivu. Také technicky není v Karibiku.

Ale když se na něj zadíváte, můžete si ho s Karibikem splést. Pokud zašilháte, dáte si pár piv a podržíte si před sebou fotku z Karibiku. Avšak Google používá jinou taktiku. Své peníze posílá na takové světové turné. Google licencoval intelektuální vlastnictví vzniklé v USA v dceřiné společnosti v Irsku. Ale ukázalo se, že ani tam zámořské zisky nedaní.

Google má tyto peníze odvádět do Nizozemska, odkud je převádí především na Bermudy. Tam je daň z příjmu 0 %. Tento daňový trik má název. Dvojitý Ir s holandským sendvičem. Zní to jako nechutná sexuální praktika nebo ještě nechutnější nabídka z Waffle House. Vyrábí se tak, že někdo rozkrojí pečenou bramboru, naprdí do ní a zase ji rychle zavře.

To je ono. To je přesně ono. Když se na to finančního ředitele zeptali na konferenci, jeho odpovědi se téměř vysmáli. Platíme všechny daně ve všech oblastech, jak to zákony požadují. Přesně to děláme. Platíme všechny daně, které po nás chtějí.

Reakcí na větu, že platíte všechny své daně, by neměl být křečovitý smích. Tedy pokud nejste bohatý pes, který poprvé promluvil. A zde mám dobré i špatné zprávy. Dobrou zprávou je, že Trumpův zákon nutí společnosti platit daně za všechny peníze v zámoří. Doufá, že je převedou zpět. Říká se tomu repatriace. Špatnou zprávou je, že daně, které platí, měly dříve být 35 %, ale nyní byly sníženy na 8 až 15 %.

Nezdá se to ani tak jako trest, ale spíš jako odměna společnosti za vyhýbání se placení daní. Steve Mnuchin, ministr financí a objektivně pohledný muž, tvrdil, že z toho budou těžit američtí pracující. Uvalíme jednorázovou daň na zisky v zámoří, což přinese zpět biliony dolarů.

Zámořské peníze budou investovány zde v USA. Nakoupí majetek a vytvoří pracovní místa. Vím, že se jen těžko dává pozor na to, o čem mluví, protože jste ho svlékali pohledem, kdykoliv promluvil. Určitě mám pravdu. Je to kalifornský švihák. Je to playboy.

Ale on nám tvrdí, že úleva na dlužných daních za to stojí, protože to vytvoří pracovní místa. To se jen těžko vyvrací. Teoreticky cokoliv může vytvořit pracovní místa. Můžete tvrdit, že jezevce do fondánu namáčíte, abyste vytvořili pracovní místa. Já vám nedokážu, že jste tím nevytvořili žádné pracovní místo. Ale pokud vám jde hlavně o vytváření pracovních míst, existují lepší způsoby.

Naštěstí tu máme vzorový případ. V roce 2004 jsme to samé udělali na popud zákona o vytvoření pracovních míst. Vznikly roční daňové prázdniny, kdy společnosti mohly převést zahraniční zisky jen s 5% daní. Myšlenkou bylo vytvořit pracovní místa. Ale když se Senát podíval na počty zaměstnanců 15 největších společností, které zpět převedly peníze, zjistil toto.

Toto je průměrný počet pracovních míst těchto společností po dobu 5 let. Zde začaly daňové prázdniny s cílem vytvořit pracovní místa. To je opravdu potupné. Tvrdím, že to jsou nejméně užitečné prázdniny od Dne stromů. Omlouvám se ti, Dni stromů, jsi svátkem pro stromy a to musíme přijmout. Místo najímání pracovníků na naší straně hranic společnosti především odměňovali akcionáře, jelikož 94 centů z každého dolaru, který přinesli zpět, vydali na skupování akcií a dividendy.

Můžete se o tom dočíst v bestselleru No nekecejte, že to udělali, kterou napsal oceňovaný autor Každý, kdo ví něco korporacích. Podívejte, pro mnoho společností to mohlo být nejlepší využití peněz. Není třeba najímat lidi, které nepotřebujete. Ale Trumpova vláda zuřivě trvá na tom, že tentokrát jejich daňové prázdniny vytváří pracovní místa. Některé společnosti jim rády notují.

Apple nedlouho po podepsání zákona vydal tiskovou zprávu: Apple navyšuje investice a vytváří pracovní místa v USA. Tvrdili, že vytvořili 20 000 nových pracovních míst. Trump si okamžitě připsal zásluhy. Prezident Trump napsal odpověď, cituji: "Slíbil jsem, že mé zákony umožní společnostem jako Apple přivést obří množství peněz zpět do USA. Rád vidím, že Apple jde příkladem při využívání SNÍŽENÍ DANÍ."

Celé velkými písmeny. Zaprvé, Jake Tapper to čte skvěle. Všichni hlasatelé by měli zařvat, kdykoliv Trump použije v tweetu velká písmena. Dnes ráno prezident, cituji: "Míří k prototypům POHRANIČNÍ ZDI v Kalifornii." Dnes prezident popřál všem Američanům VESELÉ VELIKONOCE!

Ale i přes všechno Tumpovo nadšení by těchto 20 000 míst stejně vzniklo. Rychlost vytváření nových pracovních pozic byla totožná s rychlostí před schválením zákona. Tim Cook to ví. Takhle odpověděl, když se ho zeptali, kolik nových míst vzniklo díky novému daňovému plánu. Velká část vděčí za vznik daňové reformě. Velká část by vznikla za jakékoliv situace.

Moc nepřemýšlím, jak to rozřadit. Podle mě je to o Americe. Není to o tom, do jakého kbelíku to patří. Ale ono záleží, do jakého kbelíku to spadá. Radši bych je viděl v kbelíku Chytrá ekonomická politika a ne v kbelíku Peníze sem, mám je rád, díky, hlupáci. - Tim Cook Panuje debata o tom, jak a jak moc daňové úlevy budou výhodné. Měli jsme obří šanci reformovat daňové zákony a naprosto jsme ji promrhali.

Daňová reforma není jen o snižování daní, ale je o zavírání zadních vrátek. Jedním z rozumných nápadu bylo donutit společnosti, aby platili minimální daně ve všech zemích, kde fungují. Je to komplikovanější, ale mohlo to ztížit využívání daňových rájů. Ale ten návrh se ani nedostal z výboru. Výsledkem je, že daňové zákony jsou stále plné děr.

A i přes to, jak Trump prohlašuje, že to pomůže policistům a instalatérům, za zavřenými dveřmi se jeho názor trochu změní. Řekli nám, že prezident stále slaví schválení zákona o snížení daní. Jemu blízké zdroje CBS News prozradily, že skupině bohatých lidí ve své vile na Mar-a-Lago řekl, cituji: "Všichni teď hodně zbohatnete." Přesně tak. Až budete v úterý odevzdávat své daňové přiznání a budete se jako Cardi B ptát, co dělá strýček Sam s vašimi zkurvenými penězi, mějte na paměti, že reforma Donalda Trumpa dále umožňuje firmám se vyhýbat placení daní.

A těmto společnostem bych rád vzkázal toto. Za celé USA si užijte tohoto Dvojitého Ira s holandským sendvičem. Sám jsem ho vyrobil a snězte ho, dokud je teplý. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten pirát :D

00

Odpovědět

Oliver tvrdil že recept co se dá do Švýcarska není Švýcarský. Takže ani uprchlík ve Švédsku není Švéd? Je Oliver xenofob?

617

Odpovědět

Logika podporuje tvoje tvrzení!

31

Odpovědět

Představ si, že uprchlík ve Švédsku není Švéd. Proto má status uprchlíka, případně azylanta. A až získá občanství, tedy bude Švéd, už nebude uprchlíkem. Get it? ;)

72

Odpovědět

Tady do nějakého kopání do Trumpa nešlo, spíše se hodnotilo, že zatímco průměrný Američan musí platit daně vždy a včas. Velkým společnostem to prochází a když už Trump udělá dobrý krok kupředu a chce je donutit vracet peníze nazpět do USA. Dá jim zase daňové prázdniny aby zajistili pracovní místa. Ovšem již dříve to nefungovalo. Tak proč by mělo teď.

351

Odpovědět

fungovat daňové prázdniny budou ale jen Trumpovo kámošům

31

Odpovědět

proč by si kapříci vypouštěli rybník? :D

51

Odpovědět

A co udělal v boji proti daňovým unikům jeho kámoš Obama?. Samozřejmě je potřeba na konci si ještě trochu do Trumpa kopnout, třeba reportáží CBS (která ho naprosto miluje) o tom, jak "někdo z Trumpova okolí tvrdí, že Trump něco řekl". Seriózní novinařina, už skoro jak na ČT. Hlavně nakydat co nejvíc špíny na toho, kdo nesdílí náš světonázor.

1536

Odpovědět

V roce 2012 navrhl daňovou reformu, v jednom z bodů navrhoval snížení korporátních daní z 35 na 28 procent, avšak senát danou reformu neschválil.

194

Odpovědět

a socanom teraz jebne žilka :D good :)

631

Odpovědět

Choď už smrdieť niekde inde, nikto tu na teba nie je zvedavý.

154

Odpovědět

+Dranaeno na teba tu cakali roky

216

Odpovědět

a kto su to ti socani??

17

Odpovědět

+uhahahahusy, ktoré zagágali :D

310

Odpovědět

+ehmMi, schyzofrénia

04

Odpovědět

+Bokneviem či schizoféniu, ale nejakú poruchu máš určite :)

13