Uhelné společnostiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:319
Počet zobrazení:17 915

Těžba uhlí patří mezi další častá témata Donald Trumpa. Tvrdí, že stojí na straně horníků a že hodlá navýšit těžbu uhlí. Avšak jak se zdá, nebude to tak snadné. Navíc navýšení těžby zároveň neznamená více míst. Nakonec z toho nejvíce stejně budou těžit majitelé uhelných společností.

Přepis titulků

Uhlí neboli kokain pro lokomotivu Tomáše. Během loňského roku jsme toho o uhlí slyšeli spoustu. Hlavně od prezidenta Trumpa. Asi hlavním důvodem, proč máme v Bílém domě tento odstrašující biblický příběh, je jeho schopnost přiblížit se těžařské komunitě. V Západní Virginii udělal tohle. Hezké, hezké.

Nasadím si ji. No dobrá. Teď tě zastavím. Není snadné sledovat někoho, kdo za celý život nikdy tvrdě nepracoval, předstírat, že těží uhlí. Je to jako když si 4letí hrají na obchod. Ano, Aidene, dáš mu kachničku a dostaneš za ni sušenku, ty blbečku. Ale dav si z toho dne zapamatoval především konec Trumpova projevu. Bude to výhra pro všechny.

Budete velmi hrdí. Vy, horníci, se připravte, protože budete dřít až do roztrhání těla. Děkuji vám. Ano, budete dřít do roztrhání těla. Takhle, že jo? Možná budete dělat tohle. A nebo tohle. Nebo třeba...

Jste mimové, že? Fáráte do uhelných mimů, že? Nemám tušení, co je vlastně vaší prací. Ale Trumpův slib na obnovu těžby uhlí je velmi přitažlivý. Podle člena EPA je to slib, který už plní. Od loňského posledního čtvrtletí zvýšil počet míst v uhelném sektoru o 50 tisíc. Minulý měsíc to bylo 7 tisíc míst. Problémem je, že tato čísla jsou kravinou. Statistický úřad tvrdí, že v uhelném průmyslu se počet míst zvýšil o 1 300.

Takže to tvrzení o 50 tisících nových míst bylo mimo o 48 700 míst. Pro tuto vládu je to až nepřirozeně přesné. Všichni jsme si mysleli, že těch nových míst bude asi tak 12. A nebudou to místa, ale humři, a Trump je nevytvořil, jen si vzpomněl, že 12krát v životě viděl humra. Není pochyb, že pro Bílý dům má Trumpovo uhlí velkou prioritu. Dnes pomiňme fakt, že je to katastrofou pro životní prostředí.

Neměli bychom to pomíjet, ale prezidenta tohle očividně nezajímá. Při odstoupení od Pařížské dohody uhlí uváděl jako jeden z důvodů. Zrušil zmražení objevování nových ložisek v přírodě a také zrušil zákon, který zakazoval, aby společnosti vyvážely suť do místních řek. V obou případech mu za zády stáli horníci. Pokud je pro něj uhlí natolik důležité, promluvme si o něm. Začněme s čísly. Jsou menší, než si myslíte.

Prezident Trump mluví o znovuoživení uhelného průmyslu, který má zaměstnat 76 tisíc nových lidí, ale jen obchod JCPenney na prahu bankrotu zaměstnává 114 tisíc lidí. Páni, tohle je dost překvapující. Ani jsem netušil, že JCPenney má ještě nějaké zaměstnance. Myslel jsem, že komukoliv, kdo tam přijde, podají klíče se slovy: "Na, uvidíme, zda to dokážeš uvést do provozu.

Hodně štěstí!" Ale 76 tisíc horníků je méně, než byste čekali. Avšak v oblastech, kde jich je velký počet, jsou doly středem komunity. Některé školy mají horníky jako maskoty svých týmů, nebo mají i veletrhy sponzorované uhelným průmyslem. Děti na nich vytváří spoustu projektů, z nichž většina není tak hustá jako tento. Je to o kusu uhlí jménem Uhlík. Je na cestě, aby nakonec poznal, čím by mohl být, až "vyroste".

Ten kluk je boží. To použití uvozovek bylo naprosto přesné. Oba víme, že Uhlík nikdy "nevyroste". Uhlík prožije krátký život v podzemí, když jednoho osudového dne jeho kamarádi zjistí, že je pryč. "Kde je Uhlík. Viděli jste ho někdo?" Vzniknou pátrací skupiny a vylepí po celém městě plakáty. Ale ve skrytu duše znají pravdu.

Vždy ji znali. Jednoho dne někdo zaklepe na dveře a oni se dozví děsivou pravdu. Uhlík byl upálen během ohavného rituálu s celou svou rodinou. Proto je nemáme pojmenovávat, protože pak k nim budeme mít citové vazby. Ale jde o to, že když se sníží počet míst v dolech, komunita to pocítí. Hlavně proto, že tyto profese jsou výdělečné. Horník si může vydělat až 80 tisíc dolarů. Není snadné si najít podobně placenou práci.

Průmysl z rušení pracovních míst viní především prezidenta Obamu. Nejhlasitějším kritikem je tento muž. Jsou to moji zaměstnanci a záležím i na nich. Berick Obama a jeho demokraté ničí celý segment průmyslu USA. Pan Obama je padouch. Každý den se modlím, aby nekompetentnost tohoto muže skončila. Doufám, že jeho ďábelská agenda pomine. Pokud máte v kanceláři 52letého brečícího horníka, kterého musíte propustit, to je něco, co Obama nikdy neviděl, protože nikdy nepracoval.

O čem to mluvíš? Měl práci, poslouchej se. Jeho prací bylo zničení celého segmentu průmyslu svou ďábelskou nekompetentností, nebo se nejmenuje Berick Obama. Tento muž je Bob Murray, ředitel Murray Energy. Později se k němu dostaneme.

Jeho tvrzení, že Obamovy regulace stály u zrušení pracovních pozic, stojí za prozkoumání. Během Obamovy vlády počet míst v uhelném průmyslu poklesl, ale stojí za zmínku, že počet míst klesá už desítky let. Podívejte se na ten graf. Počet pracovních pozic v uhelném průmyslu klesají skoro stejně jako pozice v továrně na Zeppeliny. Nebo jako děti jménem Adolf. Pořád existují, ale už jich není tolik.

Netvrdím, že Obamovy regulace neměly žádný efekt. Ale vědci zjistili, že oproti jiným faktorům měly jen malý vliv. Když studovali snižování poptávky po uhlí před 10 lety, zjistili, že za téměř polovinu snížení poptávky může nižší cena plynu a za dalších 18 % mohl nárůst vlivu solární a větrné energie. Asi není lepší důkaz toho, že uhlí oproti solární energii ztrácí, než toto. Začaly práce na novém zdroji energie pro muzeum uhlí v Kentucky.

Nebude to uhlí, ale slunce. Věříme, že tento projekt budově ročně ušetří 8 až 10 tisíc dolarů. Ano, muzeum uhlí v Kentucky nyní používá solární energii. Je to stejné, jako by Síň slávy Rock & Rollu sponzorovali Smash Mouth. Ale nepříjemnou pravdou je, že i kdyby poptávka neklesala, společnosti by stejně propouštěly, protože horníky nahrazují stroje. Tato mechanizace způsobuje propouštění.

Nyní jsme ve věku, kdy neprobíhá podzemní těžba, pokud to není nutné. Vytváří povrchové doly nebo boří hory. Můžete zbořit celou horu. Mluvím o rozebrání hory během roku až dvou. Stačí vám k tomu 7 až 12 lidí. Víc nepotřebujete. Ano, těžba uhlí, jako ostatní odvětví, zažívá mechanizaci. Říkám to a uvědomuju si, že za 5 až 10 let mě nahradí robotická anglická konvice na čaj, která na vás bude pořvávat různé finanční statistiky.

Rozvoj alternativních zdrojů energie je dobrý pro planetu. Někdy uhelný průmysl zanikne, ale vznikne nový průmysl se zelenou energií. Je to pravda, ale ne v oblastech, kde horníci žijí. Západní Virginie a Kentucky se řadí na poslední příčky v počtu pracovních pozic v solárním průmyslu na osobu. Pro osoby, kterým hrozí propuštění, se budoucnost může zdát temná.

Je to velmi depresivní, když máte děti, a jeden den máte práci a druhý den ne. Musíte jít domů... a říct rodině, že jste bez práce. Ano, to je naprosto hrozné. Vím, že někomu v jeho situaci nepomůžou statistiky, které mu předkládá někdo jako já v televizním studiu nejspíše poháněném uhlím. Někdo, kdo nemá schopnosti ani svaly potřebné k práci horníka a kdo vypadá jako následek divoké trojky mezi Chrisem Hayesem, Austinem Powersem a bramborou.

Je mi to jasné. Ale otázkou je, co někomu v této situaci může pomoct. Donald Trump trvá na tom, že horníkům pomáhá snižováním regulací uhlených společností. Ale lidé často spojují uhlí, horníky a uhelné společnosti a mají za to, že když pomůžete jedněm, pomůžete všem. Ale všichni nejsou na stejné lodi, ačkoliv mohou tvrdit opak.

Když uhelná společnost Alpha Natural Resources před 2 lety zbankrotovala, její ředitel tvrdil, jak hrozné to bylo. Budou se zavírat doly? Ano, je to bohužel možné. Pro Crutchfielda je to nejhorší část problému. Když jsem se zeptal na tuto fotku, která je vystavena v sídle společnosti a která nese název Otcovy ruce, bylo těžké zadržet emoce.

Jsou páteří USA. Ta fotografie jim má připomínat, pro koho tu jsme. To je hezké. Ale je to trochu podkopáno faktem, že podle interních dokumentů Alpha poté žádala své správce konkurzní podstaty, zda by mohla ušetřit 3 miliony dolaru tím, že by zrušila zdravotní a životní pojištění téměř 1 200 bývalých zaměstnanců v důchodu.

Ale zároveň žádala o vyplacení bonusů v hodnotě kolem 12 milionu dolarů nejvyšším manažerům včetně tohoto chlápka. Otcovy ruce pak mohou chtít udělat něco takového. Nemohli byste jim to mít za zlé. Ředitelé uhelných dolů neustále tvrdí, že jsme to my proti nim. Třeba Don Blankenship, bývalý ředitel Massey Energy. Jednou pořádal shromáždění, na kterém vystoupil Ted Nugent, Hank Williams Jr.

a promluvil tam i sám Blankenship. Zdraví a bezpečí horníků je mou hlavní prioritou. Nepotřebuju, aby mi to politici z Washingtonu připomínali a vy také ne. Pokud pominu ten projev, je to podivná podívaná. Chce to odvahu, když se obléknete jako Kerri Strug, ale vypadáte spíš jako Mario. Pokud si myslíte, že přítomnost muže, který na kterého se právě udělala americká vlajka, bylo to nejhorší, co se tam mohlo stát, hádejte, kdo tam ještě byl.

Věříme v Boha, že? Víra, rodina, národ. Věříme, že Amerika je nejlepší. Věříme ve svobodu. Jak se máš? Ve třetí řadě je fakt sexy kočka. Jak se máš?

Vezmu tě do backstage, abys mě mohla líp poznat. Chceš se se mnou sejít? Co to, kurva, bylo? V jednom proslovu odkazoval na Boha, citoval Regana a sexuálně harašil. Ten muž je ztělesněním Fox News. Ale za zmínku stojí, že pár měsíců po tom shromáždění proti pravidlům z Washingtonu jeho společnost zažila obří výbuch, který zabil 29 horníků.

Blankenship odmítl odpovědnost. Ale po této katastrofě byl odsouzen k ročnímu odnětí svobody, protože obcházel bezpečnost práce. Právě ho propustili a musí začít úplně od nuly. Tedy až na jeho zlatý padák v hodnotě asi 86 milionu dolarů. To ti pomůže se zase postavit na nohy. Za 86 milionů se můžeš postavit na nohy kohokoliv. Chcete se postavit na nohy Freda Astera?

Není problém. Za 86 milionů si vezmi pilku, jdeme Freda vykopat. Blankeship už lobuje u Trumpa, aby zabránil přísnějším trestům pro ředitele těžařských firem. Tvrdí, že to bezpečnost v dolech nezvýší. Rád bych si myslel, že ho Trump nebude poslouchat. Vždyť přece horníky miluje. Ale neexistuje pro to moc důkazů.

Nicméně existují důkazy jeho náklonnosti k ředitelům těžebních společností. Jeho obchodním tajemníkem je Wilbur Ross, jehož společnost zažila důlní neštěstí v Sago. Také je blízký Bobu Murraymu, kterého jste už viděli. Tvrdí, že mu Trump krátce po volbách zavolal se zvláštním přáním. Řekl: "Řekni svým horníkům, že je podržím." A pak řekl: "Mám tě rád, chlape." K tomu tiblahopřeji, Bobe.

Jsi ve vybrané společnosti lidí, kterým Trump řekl, že je miluje. Patřím tam nejspíš ten nejhorší Baldwin, přesně jedna z jeho dvou dcer a duch jeho předchozích obchodů, kterého vídá každé ráno v zrcadle. Murray ukazuje na možný existující rozpor mezi zájmy společností a horníky. Tady musím být opatrný. Když jsme před natáčením kontaktovali Murray Energy, zaslali nám dopis požadující: "vyhnout se jakékoliv snaze pomlouvat, šikanovat nebo jinak poškodit pana Murrayho nebo Murray Energy."

Také nám napsali, že: "v opačném případě okamžitě právně zakročí". Takovýto výhružný dopis jsme zatím nikdy nedostali. Neposlal nám ho ani Nový Zéland. A to ty šómeny kopeme do gulí týden co týden. Musím postupovat opatrně. Například neřeknu, že Bob Murray vypadá jako zestárlý doktor Zloun.

Ačkoliv je to pravda. Murray Energy v minulosti lidi žalovala. Minulý měsíc žalovala The New York Times za urážku na cti. Žalovala také přispěvatele pro The Huffington Post i tyto dvoje noviny v Ohiu. Generální rada Murray Energy reportérům řekla, že tyto noviny jim způsobily potenciální ekonomickou ztrátu, a to si nevymýšlím, 1 miliardy dolarů.

Ale to je vlastně něco, co byste od zestárlého doktora Zlouna čekali. Murray Energy vždy v minulosti tvrdila, že žalobu na noviny považují za poslední možnost a nikdy nechtěli omezit svobodu slova. V dopisu nám píší, že po nás mohou vymáhat všechny škody určené zákonem a že nás mohou dovést až k Nejvyššímu soudu USA. A to by byla velká chyba. S těmito soudci máme osobní vztah. Řeknu vám zajímavost.

Když soudce Alita podrbete za levým uchem, vymočí se na podlahu. A to platí o psovi i člověku. Protože nám bylo výslovně řečeno, že se máme vyhnout možným urážkám, rozhodli jsme se jim na to vykašlat a promluvíme si o Bobu Murraym. Často v televizi promlouvá na obranu horníků. Ale podívejme se na jeho činy. Murray Energy se neúspěšné soudí o zákonu, který omezuje vystavení horníků uhelnému prachu, jenž způsobuje zaprášení plic.

Je to nemoc, která mezi lety 1995 a 2005 zabila 10 tisíc lidí. Murray tvrdil, že toto nařízení je nelegální, zničující a horníkům nepomůže. Neudělá nic pro jejich zdraví. Ale nařízení je v platnosti a vláda loni oznámila, že množství vdechovaného uhelného prachu je na historickém minimu. Pokud to byť jen vypadá, že se stavíte na stranu zaprášení plic, tak jste na úplně blbé straně!

Je to jako sledovat Moji první lásku a stavit se na stranu včel. A někteří zaměstnanci společnosti se s ní přeli kvůli bezpečnosti. Před pár lety Murray navrhl program, podle kterého horníci získají bonusy podle jimi vytěženého uhlí. Zaměstnanci to odmítli, protože by to mohlo mít nežádoucí vliv na bezpečnost v dolech. Ale společnost to stejně prosadila. A pokud se jim to prý nelíbí, tak ať si na šek napíšou "neplatný".

Kupodivu to asi 62 zaměstnanců udělalo, a dva zašli ještě dál. Jeden vrátil šek na 11,58 dolarů s nápisem: "Polib mi prdel, Bobe." Druhý napsal na šek pro 3,22 dolarů "Sežer hovno, Bobe." Musím říct, že jste to zahráli dobře. Mohli jste mu to poslat na dortu, mohli jste mu to poslat na medvídkovi se srdcem, ale poslat mu to na svém šeku na 3 dolary... Dobře zahráno, pánové.

Také si promluvme o neštěstí v dolu Crandall Canyon v Utahu. Murray na sebe přitáhl pozornost bizarní tiskovou konferencí. Záchranáři stále pracovali, ale on už měl jasno o příčině neštěstí. Toto je první velké neštěstí v mých dolech. První velké neštěstí za 20 let. Způsobilo ho zemětřesení. Nemohla za to Murray Energy, obyvatelé Utahu, naši zaměstnanci ani naše vedení.

Zajímavé je na tom tohle. Dodnes Murray tvrdí, že důkazy jasně říkají, že za zhroucením stálo zemětřesení. Ale vládní vyšetřování ke stejnému názoru nedospělo. Zjistili, že příčinou byly nepovolené těžební postupy a neexistují důkazy, že by neštěstí způsobilo přirozené zemětřesení. Murray nechce, abychom o nehodě mluvili. Tvrdí, že to bylo velmi těžké období pro rodiny.

Ačkoliv přiznává, že nebyl schopný naplnit očekávání členů těchto rodin, tvrdí, že jim nabídl čestnost, upřímnost a soucit. Ale podle odboru vyšetřování Ministerstva práce a výpovědí některých rodin před Kongresem, jejich bolest byla násobena Murrayho chováním v době, kdy čekali na zprávy o svých milovaných. Pořád mluvil jen o zemětřesení. Zemětřesení nás nezajímalo, chtěli jsme vědět, zda své milované ještě uvidíme.

Když jsme se na to ptali, Murray na nás několikrát křičel. Páni. Ječet na otřesené rodiny, které se vás na něco ptají, není v pořádku. Není to v pořádku ani u 5letého dítěte. A to se ptá na 42 milionů otázek denně. Vzdávám se. Proč existují ptáci není otázkou, na kterou bych znala odpověď, Kylere.

Vygoogluj si to. Vygoogluj! Vygoogluj! Ještě bych vám rád sdělil jeden příběh o Bobu Murraym. Je to pochybný příběh o počátcích společnosti. Horníci z odborů tvrdili, že jim Murray řekl, že seděl na verandě a přemýšlel o budoucnosti, když k němu přiběhla veverka.

Vyskočila vedle něj, zahleděla se mu do očí a řekla: "Bobe Murray, měl by sis otevřít vlastní doly." Na tento příběh jsme se společnosti zeptali. Řekli nám, že se to nikdy nestalo. Víte co, já jim v tomhle věřím. Všichni víme, že kdyby veverky uměly mluvit, nedávaly by profesní rady ředitelům uhelných dolů. Vyjmenovávaly by své oblíbené ořechy.

Začneme, žaludy, kaštany, vlašské ořechy, madle. Kešu jsou dobré, i když to není ořech. Para ořechy zrovna moc nemusím, ale i tak bych je brala. Chápete mě, ne? Chápete to, ne? Zpátky k horníkům. Murray tvrdí, že nabízí tisíce míst. Má pravdu a pro hornické komunity to může být ze všeho nejdůležitější.

Hlavně pokud Murray a Trump chtějí těžbu navýšit. Ale za zmínku stojí, že i Murray je ohledně toho opatrný. Může se během vlády Donalda Trumpa navýšit počet míst? Nemyslím si, že se navýší, ale můžeme zastavit ničení průmyslu. Nemyslím, že to můžeme zvrátit, ale můžeme to zastavit. To jsem řekl panu Trumpovi a on to pochopil. Moment, Bobe, nepochopil.

Zaprvé, sotva chápe, co těžba obnáší. Možná si myslí, že to znamená brát věci, které chce a ječet u toho: "Chci z toho těžit!" To je klidně možné. Zadruhé, opakovaně horníkům tvrdí, že budou mít práce až nad hlavu. Na hornících mu opravdu záleží. Jak bude těžba ustávat, bude jim nabízet jinou práci. Ale on to nedělá.

Naštěstí nějaké drobnosti udělali ostatní. Společnost Bitsource z Kentucky zaměstnává horníky jako programátory a platí jim rekvalifikaci. Umím spoustu jazyků. Naučil jsem se CSS, PHP, HTML... Umím i Java Script, Twig a Yaml. To je úctyhodné. Musím ale ignorovat fakt, že Twig a YAML zní jako ruská kopie filmu Lilo a Stitch.

Tento program je skvělý, ale nemůže vyhovovat všem. V současnosti mají jen 9 pozic pro bývalé horníky. Trump aktivně brání vzniku podobných projektů. Jeho rozpočet navrhuje snížení rozpočtu Appalačské regionální komisi, která pomáhá oživovat komunity postižené zavíráním dolů. Financuje zaměstnanecké programy, které pomohly, mimo jiné, i Bitsource. Může vás napadat, proč by to někdo, kdo pořád tvrdí, jak miluje horníky, dělal?

Abyste pochopili jeho skutečné myšlenky, je tu rozhovor z Playboye z roku 1990. Řekl, cituji: "Kdybych byl synem horníka, z dolů bych odešel." "Ale většina lidí nemá představivost, nebo co, aby z dolů odešla." "Nemají "To". Ano, jistě nemají to, co má Trump. Nemají zděděné bohatství a vlasy jako řídnoucí pubické ochlupení Yettiho. Jde o to, že Trump musí horníkům přestat lhát.

My všichni musíme. Nesmí jim lhát, že se jejich práce obnoví, ačkoliv neobnoví. Nesmí říkat, že uhlí je čisté, i když není. A musí přestat předstírat, že průmysl není uprostřed náročného a bolestivého, byť nutného, přerodu. Je třeba vést upřímný rozhovor o uhlí a hornících. Neměli bychom se toho vzdávat. To mi připomíná ještě jednu věc.

Bobe Murray, neplánoval jsem, že zde o tobě budu mluvit tak dlouho, ale tak trochu jsi mě k tomu donutil. Vím, že mě nejspíš zažaluješ. Ale stojím si za vším, co jsem řekl. Ale raději opakuju, nemyslím si na tebe měla mluvit veverka. I na tvoje standardy by bylo šílené to říct. Nevěřím, že jste někdy mluvil s veverkou. Až do dneška.

Podívej, Bobe. Podívej. Podívej, Bobe. Je to pan Oříšek. Podívej. Podívej! Je to pan Oříšek. - Zdravím, Johne. - Ahoj. Pane Oříšku, předpokládám, že máte zprávu pro Boba Murrayho.

- Mám. - Skvělé. Bobe, jen upozorňuju, že pokud plánuješ žalobu, tak nemám miliardu dolarů. Ale mám šek na 3 žaludy a 18 centů. To je od vás hezké, pane Oříšku. Ano. Byl vypsán pro Žer hovna, Bobe! Poznámka, polib mi prdel! Děkuju, pane Oříšku.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (72)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super. Díky za info. Mě v tom textu nejvíce pobavila věta:

The suit also alleges that Murray Energy’s website was “hacked and inundated with the message incited by Defendants: ‘Eat Shit Bob.’ ”

:D

50

Odpovědět

Musel jsem to na chvíli zastavit, abych dokázal plně ocenit těžko přeložitelnou slovní hříčku s "Mine!".

310

Odpovědět

Oliver musí být nadšený, egocentrický Dr.Evil Murray, který stejně jako Trump nesnese špetku kritiky natož pak takové která se strefuje do černého, skutečně Johna Olivera žaluje, pořad Last Week Tonight mu zřejmě způsobil bolestivé pálení žáhy a hlavy, nedivím se :-))

1614

Odpovědět

Murrayovi je u zadku co o něm žvástá nějakej narušenej neomarxista ale jen využil příležitosti potopit toho ochránce plebů.

237

Odpovědět

+Morcea ted kontakt na tu ruskou ambasadu co vas plati

110

Odpovědět

+Morceasi mu nie je "u zadku co o něm žvástá nějakej narušenej neomarxista" ;) a dosť pochybujem o tom, že ak by mu to bolo u zadku, dal by si námahu ho žalovať a tým mu prisvedčiť, že je schopný takejto zbytočnej hovadiny ...plus by mu tým pádom mal byť celkom u p****e aj "ochráne plebů" ..

01

Odpovědět

Základní téma tohoto dílu, nebyli horníci, ale majitelé firem, kteří si chtějí udržet firmy a výdělky z nic. Také byl o to, že navýšení pracovních míst v uhelném průmyslu není možné, protože se více najíždí na mechanizaci. Vytěžené uhlí v USA stačí současné poptávce. Oliver tam také narážel, že jsou v současnosti v USA další odvětví v kterém hrozí větší ztráta pracovních míst a samozřejmě zvolené téma se odráželo od Trumpova odstoupení z Pařížské dohody. Konečný důsledek problému je ten, že místo toho aby se Trump snažil vytvářet pro hornické oblasti nová pracovní místa pro horníky, kterým již stejně práci nikdo nevrátí. tak se snaží udržet nad vodou odvětví, které stejně jako u nás má v USA sestupnou tendenci. Problém současné Ameriky je stále stejný. Američané se jakoby odmítají dívat na problémy v USA vlastníma očima, ale místo toho vstřebávají svět pokřiveným pohledem amerických sdělovacích prostředků, stejně jako současný president USA. Což platí zřejmě i pro občany ČR, protože ty bláboly co jsou tady napsány jsou fakt perly. Už jenom ta, že těžba uhlí nezpůsobuje zaprášení plic. Při samotné těžbě uhlí se uvolňuje velmi jemný popílek, který horníkům vniká do plic a postupem času způsobí rapidní snížení kapacity plic. Celkově se komentáře na internetu dnes dělí na lidi co opravdu vědí o čem mluví, a proto mají veškeré právo o tom psát. A pak na druhé, kteří si jen myslí, že vědí, ale nebyli ani schopní si poslechnout paní učitelku. Těm pak říkáme Trolové, tedy plb. Děkuji všem za červené palce, vždy alespoň vím kolik jich zde je a pokud k danému tématu má první skupina svůj odbornější názor. Já se na ně určitě zlobit nebudu a rád si ho přečtu. Jsem stále zvědaví a rád vím nové věci.

445

Odpovědět

Děkuji, přesně ty reakce které jsem čekal. Alespoň se věnujete danému tématu. Učitelka by na vás byla hrdá :-)

41

Odpovědět

+Petr L.je to holt mentál, takových jsou tisíce...
tenhle se jen zvládá připojit na net...

41

Odpovědět

John Oliverovi za tohle video přistála na stole žaloba od Murray Energy Crop. a hrozí mu zrušení show. Ale za peníze od DMC se snad bude mít dobře

616

Odpovědět

Žalovat může ale ve videu byla uvedená pouze pravdivá fakta a ačkoliv se to Murrayovi nemusí líbit tak těžko může tenhle spor vyhrát.

163

Odpovědět

+Vždyť je to jednoMurray má stejně jako John Oliver prachy ale on je nemá jako John Oliver od DMC ale z uhlí. Tzn On si prostě koupí HBO a může nechat Olivera vyhodit. Ale takhle ho zostudí, ukáže co je to za parchanta co uteče z británie jen aby na ní mohl nadávat a vměšovat se do její politiky a pak nadávat na USA která ho přijala

325

Odpovědět

+Není to jednoZostudí? Tím že Olivera zažaluje za pravdu? :D A od kdy nemůže Oliver kritizovat USA a její politiku když tam žije a pracuje?

223

Odpovědět

Obávám se že i kdyby Murray vyhrál tak to Oliver neodnese a nadále bude šířit svoje neomarxistické žvásty. Ale aspon pochopí že se nemá navážet do kapitalistů.

221

Odpovědět

+MorceCo je na jeho řečech neomarxistického?

103

Odpovědět

Hm a nakonec z té žaloby bylo velké nic, jako ostatně většina žalob co Murray podal.

00

Odpovědět

Když jsem se díval na seriál Fargo, už jsem nevěřil že by v Americe mohlo existovat dítě s alespoň průměrnou inteligencí... ...ten kluk to trochu zachránil....

114

Odpovědět

Dnes by si pan Oliver zasloužil aspoň 300 %
Ať se z toho "hovado" třeba posesouvá.

(na joutůbovi i jinde už to pěkně rozmazávají)

374

Odpovědět

Proč horníci furt něco požadují a furt si stěžují? Žijeme snad v 19. století? Nebo v komunismu? Navíc si o sobě myslí že jsou nenahraditelní což je nesmysl, jedná se docela primitivní práci která se za tisíce let skoro nezměnila a na kterou nepotřebuješ nic umět, navíc za jejich platy by to dělalo spousta lidí.Třeba Thatcherová uměla s horníkama zatočit.

1414

Odpovědět

To neni jejich chyba - každej furt něco vyžaduje a stěžuje si (je to normální, každej se chce mít líp, než se má (nehledě na to, jak dobře/špatně se skutečně má)). Za horníkama jen stojí daleko větší lobby, takže jsou hodně slyšet (samozřejmě furt ještě nemaj na zemědělce, ale to je kategorie sama o sobě). Těžba prostě skončí, může to trvat 10, 20, nebo klidně 50 let, ale upadá, bude upadat a jednou prostě skončí. To je nepopiratelnej fakt, se kterym se musíme srovnat... ale politici (očividně to neni problém jen u nás) radši slibujou nesplnitelný a oddalujou problémy, než aby se tomu postavili.

242

Odpovědět

Nechápu ty 4 palce co máš dole, však máš pravdu.. Navíc jak tam bylo řečeno že mají v průměru 80k usd ročně a pak ten rozhovor s horníkem který by přišel o práci a nemá hned co žrát protože má doma mimino?? Tak kde ty peníze má však by měl mít slušnou rezervu na takové časy. Trochu mi to připomíná OKD u nás v ČR, jsem z Ostravy a tak vím kdo ti chlapi co robí v dolech jsou, znám plno horníků - průměrný horník - plat 32 000kč, zadlužený, po práci na pivě nebo u automatů semtam střelí svoji ženě nebo děcku facku a pak ho vidíš brečet chudáka že mu (čti debila), vyjímka ovšem potvrzuje pravidlo... Taky jsem přišel o práci za omnoho menší peníze z důvodu stavů ale lobby jsem za zády neměl. Každopádně klobouk dolů před těma chlapama je to hnusná špinavá práce, nechápu jak to někdo může robit 30let každej den trojsměnku ale na jistotu se dneska fakt nehraje

74

Odpovědět

+ejkejejže mu chce někdo ublížit* .... už není komunismus a netřeba dělat z těchto lidí hrdiny dnešní doby, navíc alternativa zaměřením na obnovitelné zdroje je úplně to nejlepší řešení a kdyby se do toho začalo investovat ve větším tak té práce je dosti pro celý postižitelný kraj..
PS. (ještě mi zbývají 4min než to budu moct poslat) s celým OKD je to trocha složitější atak pro případné námítkáře se na tuto firmu nezaměřujte, ta je totiž na knihu.. ( kura ještě tři minuty :D ..)
PSS. Oliverovi fandím, Trump je Murrayova a jim podobním jen děvka však to je úplné dylino (Clintonová ale nebyla nejlepší alternativa) něco jak u nás ten Zeman s tím Schwarzenbergem..bohužel :-)

44

Odpovědět

Zdá se, že pan Robert se doopravdy naštval a skutečně Olivera zažaloval...
http://money.cnn.com/2017/06/22/media/john-oliver-coal-king-murray-lawsuit/index.html

150

Odpovědět

Tak ať si to užije...

51

Odpovědět

"Oliver's statements constitute "false light invasion of privacy" and intentional infliction of emotional distress."

Jestli jsem to dobře pochopil, tak proti němu podává "defamation lawsuit", protože ho na jeho programu nevykreslil v pozitivním světle a nezmínil dobré věci co Robert udělal. Nic skutečně vymahatelného proti němu nemají.

Tohle dopadne stejně, jako když Trump žaloval Billa Mahera kvůli vtipu na jeho programu (oddaný bojovník proti politické korektnosti podle parlamentních listů), soudce se tomu vysměje a smete to ze stolu.

141

Odpovědět

Neví někdo proč mi chybí půlka titulků? :D

20

Odpovědět

Protože si je nezasloužíš

440

Odpovědět

Problém Olivera je v tom že on si neuvědomuje že dokud nezdokonalíme atom, uhlí je jediná alternativa, v případě tepláren jedinou alternativou nejspíš i zůstane. Až budeme schopni fůze helia na vodík popřípadě rozpadu thoria pomocí "tvrdého laseru" tak se rád uhlí vzdam. Do té doby ho nemá co nahradit a mělo by se těžit

544

Odpovědět

Mám pocit, že jsi se díval na jiné video. Jen na začátku trochu kritizoval uhlí a pak se věnoval úbytku práce v uhelnách (mechanizace), špatnými podmínky dělňasů, Trumpovy nenaplnitelnými sliby a tím čůráčkem.

361

Odpovědět

+korhakAno, to vše je způsobené regulacemi které zaváděla EPA která v USA jen škodí. Oliver fakt neví o čem mluví, začal bejt příliš politicky angažovanej a dle wikileaks i placenej DMC :) Což vypovídá hodně

224

Odpovědět

+Economy 102EPA zavedla mechanizaci ? Protože to je největší "nepřítel" horníků. Oliver byl DMC osloven, to není to samé jako být placen DMC. :D

60

Odpovědět

+Economy 102Jinak uhlí a dřevo mají (řádově) stejnou výhřevnost, jenže uhlí "sklízíš" jednou za miliony let, dřevo můžeš "sklízet" jednou za 40 let. Navíc při volbě jménem dřevo nepotřebuješ ničit vesnice a města, síra ve dřevě je veškerá žádná a jako "superbonus"-z dřeva můžeš mít 10+1 jiných produktů a můžeš v elektrárnách spalovat jen odpad z těchto výrob.

Co si tedy vybereš?

24

Odpovědět

Video není o zbavení se uhlí...

150

Odpovědět

Kdyby se lidi přestali bezdůvodně bát jádra, mohli bychom se na uhlí vybodnout úplně... Máme v ČR dvě jaderné elektrárny, které pokrývají 35% odběru elektřiny. Neznečišťuje to prostředí, nebezpečná úroveň radioaktivity je jen ve vnitřním okruhu elektrárny, kam se normálně nikdo nemá šanci dostat a z komínů utíká jen voda na chlazení, jaderný odpad se uloží do lázně na pár desítek let a je taky klid. Upřímně by mi nevadilo bydlet hned vedle jaderné elektrárny, s tím množstvím ochranných prvků co tam v dnešní době mají je šance že mi to něco udělá asi stejná že na mě spadne meteorit.

151

Odpovědět

+TiriarJenže zvýšená produkce jaderné elektrárny neodpovídá svým režimem výroby potřebám české společnosti (polopatě jaderné elektrárny jsou napočítány na 5. srpen (den, kdy je spotřeba zhruba rovna výrobě jaderek a jedné plynové elektrárny));

Navíc čistě demograficky máme 6 tisíc obcí, které mají méně než 5 tisíc obyvatel; více než polovina (3440) obcí má dokonce méně než 500 obyvatel (celkově zhruba 8% populace). Takže spíše potřebujeme menší zdroje, místo "zadrátování země".

31

Odpovědět

+orcinusorca2017Jasně, jadernou elektrárnu nemůžeš jen tak vypnout a zapnout, ale to stejné můžeš říct i o uhelné elektrárně. A kapacita produkce elektřiny je předimenzovaná schválně, aby bylo z čeho vykrýt případný výpadek nějaké jiné elektrárny.
Pokud si vás mohu dovolit parafrázovat. Idea lokálních a nezávislých zdrojů elektrické energie je přesně to, co neodpovídá svým režimem výroby demografickým potřebám české společnosti. Samostatný zdroj se vám vyplatí pokud jste stovky kilometrů od nejbližšího zdroje. V případě ČR, kde by průměrná vzdálenost mezi obcemi mohla být menší než 20 km je toto rozdělení naprosto nelogické, protože když pominu nižší efektivitu provozu a fakt, že 1 velký odlučovač popílku atd. je rozhodně levnější než 20 malých, museli byste vždy zajistit.
- elektrárnu
- náhradní elektrárnu, která vždy alespoň částečně pojede
- řízení výroby/ukládání energie
- úschovnu přebytečné elektrické energie
- infrastrukturu umožňující dopravu paliva
Připadá vám to takto reálné a výhodné? A to jsem ještě na spoustu věcí určitě zapomněla.
Jediná "výhoda", která mě napadá je to, že pak by každý občan byl osobně podílníkem na kouři, který byl vyprodukován proto, aby on mohl plýtvat elektřinou.

60

Odpovědět

+;-)S prvním odstavcem souhlasím.

S druhým už ne. Protože neodpovídá realitě české energetiky. Už jen bioplynové stanice naplňují představu o lokálních a nezávislých zdrojích elektrické energie (počet 567; celková roční vyrobená energie zhruba 10 000 GWh-Temelín zhruba 14 000 GWh).

Zajímavé by bylo se zeptat Trumpa, zda podporuje 70K horníků, či (jistě vyšší počet) kovbojů.

11

Odpovědět

dokud nezdokonalime atom? :D Jestli jste myslel nuklearni energii, tak ji mame zvladnutou v energetickem prumyslu lepe, nez se vetsina lidi domniva ..fuze vodíku na helium, ne naopak..Jinak je dulezity, ze alternativy v energetice obecne za uhli jsou, pro vetsinu statu prvniho sveta neni z financniho hlediska problem prejit k temto zdrojum.. Indie a tak beru..uhli je levny..

81

Odpovědět

+nejaktakuz123fúze zatím zvládnutá není, klasické štěpné elektrárny ale ano ;) navíc se objevují nové typy reaktorů (viz například rychlé nebo thoriové reaktory) které budou v budoucnu schopny znovuvyužít použité jadermé palivo, které potom bude nutné skladovat jen pár set let, což je technicky již velmi snadné. Takže opravdu strach z jaderné energetiky je naprosto iracionální a je to prostě jen nafouknutá bublina...

20

Odpovědět

Asi nemáš v obore hlbšie znalosti, čo? Fúzia nepremieňa hélium na vodík.

30

Odpovědět

uvidíme sa na súde, Mr. NutterButter

221

Odpovědět

Stalo se, jak bylo předpovězeno. :D

122

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=ZvUp5f2ThPc snad asi každý si přeloží aspoň ten název

80

Odpovědět

+Tomáš StaňaDíky za link na reportáž na youtube, ja tomu rozumiem, ale navrhujem, aby bol tento doplnok preložený aj pre ostatných :) je to super. Čo vy na to?

110

Odpovědět

+Tomáš StaňaDnes už toto video není bohužel dostupné, mohu ve zkratce vědět co se dělo nebo jaký byl název? Kdyby se dalo ještě dohledat :)

10

Odpovědět

+ShadrisReportáž o žalobě na Johna od pana Murrayho a jeho společnosti

00