Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Zákon o zdravotní péčiLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 210
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:289
Počet zobrazení:14 397

Možná víte, že o tomto tématu John Oliver mluvil už před 14 dny, ale za tu dobu se toho hodně změnilo. Republikáni konečně zveřejnili nový návrh zákona o zdravotnictví, který má nahradit takzvanou Obamacare. Jak tento zákon vypadá? A je v něm vše, co Donald Trump sliboval?

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A výsledek po několika měsících? Proti zrušení špatně postavené Obamacare se postavili v hlasování i někteří Republikáni a nebyla zrušena Proč? Protože dodnes nepředstavili reformovanou verzi. http://www.euro.cz/blogy/mccain-zachrancem-obamacare-aneb-republikanske-fiasko-v-kongresu-1362604

00

Odpovědět

Olivera už nějakou dobu nesleduji, tohle video jsem proklikal a je to až nechutné, jak moc se stočil doleva.

220

Odpovědět

John Oliver, tj ten co dle leaknutých emailu otevřeně měl propagovat Clinton a Trumpa pomlouvat? Chápu, peníze demokratů nesmrdí ;-)

725

Odpovědět

Když ti jako zdroj stačí konspirační web Infowars, který to podle Snopes odvodil z konverzace o délce dvacet slov…
"jeho tým se tím zabývá. měli by se vyjádřit do zítra." což se týkalo pozvánky na účast na veřejné akci, kde měl být něco jako předskokan.

Ale tak jako proč by ne.
*Ehm!* Jak si to může dovolit?! Šup s Oliverem na hranici! Zhyň, ty bídný zaprodanče!

252

Odpovědět

Oliver is a commie british agent who wants to kill unborn American childern, so he supports healtcare plan made by Kenyans who wiretaped me! Sad! Bad!

111

Odpovědět

Question of American prezident: Where are the money for health care for Americans?
Answer of Queen: You could sell Alaska, Hawaii, Guam, Puerto Rico, Guantanamo, American Samoa, American Virgin Islands and Rammstein. My boy, Charles, has got some pocket money. :D

00

Odpovědět

370 miliard USD v 10 letech je naprosto nic, pokud berete v úvahu, že US army má roční rozpočet 520 miliard USD :D

33

Odpovědět

ten koniec ma načisto zabil,už dávno som sa pri videu nesmial nahlas...

94

Odpovědět

Je to docela desivy, ze to co tady v ČR bereme jako naprostou samozrejmost, si museji v USA takhle vybojovavat a normalni lidi se s kazdou volbou musi strachovat o to, jestli jim byt jen pitoma zlomenina nemuze sebrat i strechu nad hlavou.

602

Odpovědět

Tak, tak... zlatá ČR. Každý si sťažuje ako sa tu má zle a pritom si vôbec neuvedomuje ako sa tu má v skutočnosti dobre :)

110

Odpovědět

Také vám nesedí časování? Titulky se zastaví na několik vět a pak se během vteřiny přehraje překlad právě uplynulých... :-(

07

Odpovědět

Kdyby těm republikánům někdo řekl, jak to je s pojištěním u nás, tak by jim kleplo :D

580

Odpovědět

Já myslím že můžeme být rádi že jsem v ČR protože v USA by jistí jedinci kteří se vyskytují bohužel i na VČ a ve většině komentářů u Olivera nedostávali prášky na hlavu a mohlo by to s nimi být ještě horší než teď takže díky moc ČR!

435

Odpovědět

Ten kovboj na konci ma rozsekal:-D

85

Odpovědět

Ale má to i světlou stránku... někomu stálo za to svěřit to dobrému grafikovi takže palec nahoru za přední stranu

271

Odpovědět

Kombinace modré a červené je spíše základní neznalost lidského oka/vnímání barev. Takže spíše palec dolů i za tu přední stránku.

27

Odpovědět

To byla první věc co mi proletěla hlavou - "Kolik milionů asi dostal grafik za používání toho loga" :D

20

Odpovědět

Současný návrh je nespravedlivá zhovadilost - kapitalizace zisků a socializace ztrát. Zavání to sociálním inženýrstvím a do jisté míry eugenikou - jsi chudý a blbý? Zaplatíš vysoké pojištění. Nemáš na něj? Nedělej děcka, nejez, nekupuj si drahé spotřební zboží... nemáš na to ani potom, chcípni hladem. V USA se z reformy zdravotní péče stalo měření pindíků, u které zmizela veškerá racionální diskuze: „Je jedno, jestli jsem navrhl kravinu, prostě si ji prosadím, protože jsem ji navrhnul já. Bude to báječná reforma. Nejlepší reforma, kterou jsem kdy vymyslel.“

Znovu zopakuji hlavní myšlenky, co jsem napsal minule (+ přidáno několik drobností):

Bill Gates nejspíše bude platiti nižší pojištění než teenager. No a co? Pojištění je pojištění a daň je daň. Pokud vím, v USA mají velkou daňovou progresi, pokud má někdo vysoký příjem, platí i vysoké daně (ovšem regrese v současném návrhu je prasárna a s pravicí nemá nic společného). Pojištění slouží k pokrytí rizik, výše pojištění podle příjmu je diskriminace. To je jako kdyby byl návrh zákonu: „nelegální emigranti - pojistka 5000 dolarů, pokud nezaplatí = deportace; n***i - pojistka 3000 dolarů; bílí - 1500 dolarů.“

Bylo by vhodné, aby pojištění opravdu pokrývalo rizika a přistupovalo se k pojištěncům individuálně. Jiná rizika mají těžce pracující (zničené klouby) a jiné pracující v kanceláři (nemoci oběhové soustavy). Jiné nemoci mají muži (prostata) a jiné ženy (rakovina prsu). Jiná rizika má spořádaný občan chodící na pravidelné kontroly a jiné občan na okraji společnosti. Stejně tak by se u zdravých lidí nemělo používat 100 % jako zisk pojišťovacích společností, kteří si to rozdají jako prémie a v momentě stáří nebo nečekané zdravotní komplikace pojištěnce odkopnou - nespotřebované peníze se mají použít na tvorbu polštáře - klidně, ať si pojišťovna vezme 30 % jako svůj zisk. Nespotřebované prostředky pojištění by měli automaticky dědit nejbližší příbuzní.

Nutit pojistit všechny je nesmysl (klidně, ať má občan možnost podepsat „Ne, nechci se pojistit, pokud dostanu rakovinu, souhlasím s tím, že mě necháte chcípnout v příkopu u silnice“), ale stejně tak je nesmysl, aby pojištění bylo cenově nedostupné umělým navyšováním velmi vzácných nemocí. Nikdo ale nemá být nátlakem k něčemu takovému donucen, musí to být jeho svobodná volba. A Pokud má člověk dostatek rozumu, bude nucen hledat řešení.

Český model zdravotnictví jistě není dokonalý (a je mizerný), ale v mnoha hlediscích je funkčnější s dostupnější širokým masám než ten v USA. Hlavní problém u nás je například v tom, že základ je garantovaný všem a pojišťovny proplácejí za služby nízké částky - nekvalitní indické oční čočky nebo třeba ty průšvihové prsní implantáty ze silikonu na kachličky i pro ženy po mastektomii, prokazatelně zdraví škodlivé amalgámové zubní plomby (co na tom, že vydrží celý život, zubař dostane pouze 200 Kč za kus) - chceš kvalitnější? Smůla občane, nemůžeš doplatit rozdíl mezi garantovanými z veřejného pojištění a kvalitnějšími - musíš zaplatit celý pořizovací částku těch drahých. Jako kdyby bylo problém říci „ano, součástí pojištění budou kompozitní zubní výplně, životnost je asi 8 let, stojí tolik a tolik a podle našich propočtů kvůli tomu zvyšujeme plošně odvody na zdravotním o 250 Kč za rok“.

To nemluvím o zhovadilostech, kdy pro člověka s mozkovou mrtvicí nedojede sanitkou lékař, ale pouze zdravotní bratr/sestra, který z objektivních důvodů není schopný posoudit vážnost situace, a potom pacienta několik hodin mezi nemocnicemi a každá ho odmítá přijmout, protože je to nákladná léčba a potřebují ušetřit prachy. Výsledek je zmrzačený pacient, který zdravotní a sociální systém stojí daleko více. S tímto mám v rodině osobní zkušenost a přesně tohle je důsledek socialistického pohledu na zdravotnictví, kdy všichni lidé jsou si rovni (dostanou za hodně peněz hovno), ale někteří jsou si rovnější. A opravdu stačí popojet mezi nemocnicemi o pár kilometrů vedle a je tam zcela odlišný přístup k pacientům.

Pokud se do jisté (rozumné!!!) míry nebude pohlížet na zdravotnictví jako na produkt-službu (ona to do jisté míry je předplacená služba, i když se doktoři v pátek 9 večer na urgentním příjmu tváří, že ne), tak budeme stále ve stejném marasmu. Mělo by se začít tím, že bude fungovat v režimu 24/7/365. Tím by měla reforma začít. Kdo nebude chtít pracovat o šabatu, ramadánu, svátku práce, sobotě, neděli, Vánocích nebo Velikonocích, tak ať prokáže existenci svého božstva či jiné modly nebo ať jde pracovat jinam. Elektřina je v zásuvkách také ve režimu 24/7/365 a nevšiml jsem si, že by si energetici hledali alibistické výmluvy. Alternativou je vyřadit zdravotní pojištění z těchto dnů. Ano, první varianta, tedy režim 24/7/365 je menší zlo. A potom by se mělo začít s vytěsněním pochybných poskytovatelů zdravotnické péče, kde s pacienty jednají nedůstojně.

PS: Je jedno, jestli jste s Trumpem, nebo proti Trumpovi, na čem se nezačne pracovat během sto dnů od inaugurace, to se neudělá do konce úřadujícího období. I člověk působící na první pohled jako nekompetentní buran může být dobrým státníkem. Takový císař Claudius vypadal na první pohled velmi odpudivě - měl křivé nohy, prděl, krkal, koktal - přesto se velmi snažil o reformu nereformovatelné Římské říše a jeho vláda přinesla mír, stabilitu a prosperitu. Oproti tomu státníci před první světovou válkou byli velmi vzdělaní, inteligentní, uhlazení, měli kultivované vystupování a přesto svým jednáním zapříčinili vznik první světové války a její eskalaci a například nástup bolševismu v Rusku.

PS2: Opravdu nežeru tyhle rádoby srdcervoucí PR příběhy (ale jinak to byl dobrý film): http://www.imdb.com/title/tt0251160/

185

Odpovědět

Dokud tam bude zdravotnictví komerční tak jak to je dneska, tak stejně žádný zákon co to je upraví stejně nepomůže. U nás bohatý přispívaj "solidárně" na léčbu chudým a buďme jim za to vděční, tam si to rozškatulkujou a najednou zjistí že na tu normální léčbu na chudší vrstva prostě stejně nemá, protože by na tom pojišťovna vydělala málo, když by tam přesunula peníze od bohatejch.

27

Odpovědět

+Karel Vorelby mě zajímalo s čím ty lidi nesouhlasí, to napište ne :D

00

Odpovědět

+Karel VorelUž jen to označení amerického zdravotnictví za komerční je značně nepřesné.

Kombinuje se tam vliv velkých měst, nadací, státních a federálních příspěvků. Slovo chaos je tak nějak přesným popisem "značně komplexního systému".

10

Odpovědět

+orcinusorca2017Ale stále je tam ten aspekt prodeje, kde si pojištění a zdravotní péči kupuješ skoro jako rohlíky na krámě... nemáš na to, smůla! Tady máme taky spoustu byrokracie a tunelů na peníze, ale aspoň má ten rohlík každej i když někdo za cca 1500 (nebo zadarmo že nemakačenka) a někdo za několikanásobně víc. Ono když máš málo tak je těch 1500+ (když to vemu u nás, nevim jejich poměry takhle přesně že... ) dost a může to bejt pro spoustu lidí velká motivace proto nemít pojištění, ale tím že to musí platit každej i uklízečka v horní dolní s min. mzdou, tak se to trochu celý "adaptovalo" a na jídlo a základní bydlení má každej pracující i s pojištěním.

10

Odpovědět

+Karel VorelJenže u toho rohlíku si můžeš koupit i druhý, třetí...

U zdravotnických "služeb" je to spíše jako s koncesionářským poplatkem, s poplatkem kabelovce, s poplatkem satelitnímu operátorovi s tím rozdílem, že si sám NEMŮŽEŠ přepínat stanice, které potřebuješ.

10

Odpovědět

Prvním návrhem je zavedení "24/7/365 zdravotnictví", čímž by se místo zhruba tisícovky chybějících lékařů zvedl tento počet dvoj- možná trojnásobně.

Prvním návrhem by tedy mělo být 100% proplácení nákladů přijatých mediků-kandidátů. Místo současných zhruba 65%. (Opravdu je ironické, jak si rektoři měří pindíky "jak mají hloupé studenty", ale už nikdo neřekne, jak je postaráno o ty superchytré a nadějné (ti, kteří udělají přijímačky na medicínu))

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Tak to by se samozřejmě mělo začít spíše s nultým bodem - celkovou reformu vzdělávání, protože současný model z dob Rakousko-Uherska je překonaný. Potřebujeme kvalitní školství a ne jakési chabé parodie, to by pomohlo řešit spoustu problémů.

Ministr zavede povinné státní maturity - udělá si fajfku; lobisté nějaké globální montovny začnou lobbovat za technické školy - ministr schválí protěžování technických škol a udělá si fajfku; chceme být špičkoví v léčbě nádorů - postavíme Protonové centrum, dáme mu nadhodnocené subvence a všichni, co za něj lobbovali si udělají fajfku. Výsledek je ten, že peníze někde chybí - v montovnách, kam patří nekvalifikovaná pracovní síla za minimální mzdu, dělají překvalifikovaní za výrazně méně než medián, přitom by mohli dělat práci s přidanou hodnotou. To je do nebe volající plýtvání lidským kapitálem. Nebo chybí peníze na platy lékařů a ti pak provádějí masivní exodus do Reichu - stačí se podívat na Slovensko. A řešením rozhodně není to, co zavedl Orbán, že pokud někdo v Maďarsku vystuduje vysokou školu a odejde pracovat do zahraničí, tak to musí zaplatit.

00

Odpovědět

+-HoNY-Spíše okresní nemocnice dostanou za endoprotézu kolena 23 tisíc, pražská nemocnice dostane ZA STEJNOU operaci 83 tisíc.

Logicky pak peníze chybí na vzdělání lékařů, kteří pak končí v pražských klinikách a spirála zdražování se může vesele roztáčet.

Naopak "státní maturita", či jiná snaha o normalizované výsledky je docela logická a dává systému punc předvídatelnosti. Model vzdělávání je překonaný, protože předpokládal jen VYNIKAJÍCÍ studenty, kteří se "zkazit nedají" a kteří budou cestovat na jiné (německé) univerzity. A zkombinoval je s "ostrovnimi giganty" profesorů různé kvality a schopností, kteří museli zůstat v zadrátované republice.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017V zásadě souhlas, ale musím se ohradit k té maturitě. Aby bylo jasno - nejsem proti státní maturitě, protože se to jmenuje Maturita a má mít všude stejný standard (on třeba takový prvorepublikový maturant by svými znalostmi a přehledem strčil do kapsy většinu dnešních vysokoškoláků).

Zásadní problém je v tom, že nějaký ministr navrhl státní maturity, nějaká vláda ji schválila, nějací poslanci odhlasovali a ministr si udělal do notýsku fajfku k chlívečku „schválit státní maturity“. Neudělalo se nic pro to, aby stoupla úroveň výuky, studenti se naučili nějakému kritickému myšlení (ano, myslet bolí a naučit někoho používat hlavu dá práci). Potom se pak všichni diví, že se studenti každý rok po maturitě diví, co to je za otázky.

00

Odpovědět

+-HoNY-No nevím, jestli by prvorepublikový maturant dokázal vysvětlit evoluční teorii přírodním výběrem (naopak by jistě dokázal vyjmenovat dvacet sov, dvacet papoušků atp. ), nebo by dokázal vyvést zemí z ekonomické krize.

Naší společnosti se to (plus/minus) povedlo a nepotřebujeme k řešení další válku.

A to, že většina lékařů (40+) píše "dvěma prsty" také o něčem svědčí v porovnání dovedností dříve a nyní. A dále bych si udělal průzkum, kolik studentů do 20 let tehdy mělo "vůdcovský list"-řidičský průkaz.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Poce se omlouvám - vypadlo mi jedno slovo - gymnázium. Tedy „prvorepublikový maturant z gymnázia by svými znalostmi a přehledem strčil do kapsy většinu dnešních vysokoškoláků“. Maturitu měl tehdy opravu málokdo a byl to výkvět společnosti. Bohužel většina tohoto výkvětu národa stála v cestě budování národního socialismu a později lidově demokratického socialismu.

Za první republiky snad ani řidičák potřeba nebyl (nechám se poučit), o masivní rozšíření řidičských průkazů se postarali u nás komunisté - nebylo to snad z dobré vůle, ale z nutnosti - většina mladíků si ho udělala na vojně. Soudruzi lampasáci prostě nemohli připravovat motorizované sbory bez toho, aniž by brance nejdřív nenaučili ovládat automobil. :-)

Je fakt, že s dobou se mění požadavky. Tehdy byla prakticky nutnost znát několik cizích jazyků a ovládat přírodní vědy, protože nebyly kalkulačky nebo Wikipedie a pokud na něčem dotyčný pracoval, tak si to musel spoustu věcí odvodit a vyrobit. Proto byl takový důraz na memorování a dnes je větší důraz na obsluhu a odvozování z hotového. Ono se stačí přečíst, co všechno si musel Otto Wichterle udělat sám, když vynalézal kontaktní čočky.

Problém současné společnosti je pohodlnost - všeho je nadbytek a nepotřebujeme další války. Důsledkem je stagnace.

00

Odpovědět

+-HoNY-Jenže je otázka, zda gymnázia zřizována tehdejší elitou typu Eliška Krásnohorská, či Alicí Masarykovou, právě nezpůsobila nárůst šmelinářů v 30. letech.

Platové ohodnocení nebylo úměrné respektu. Baťa zřizoval "školy práce" a tamější absolvent měl platové ohodnocení výrazně vyšší než policejní úředník, u kterého se vyžadovala maturita. Navíc Baťovec mohl cestovat po Evropě, což by si policejní úředník nemohl dovolit.

Je tedy otázka, co stát potřebuje "své úředníky, učitele a policisty" vs. "dělníky, průmyslníky a řemeslníky" vs. "provozovatele mýtných bran, provozovatele telefonních a internetových linek". (Jinak telefonistky, které celou směnu spojovaly drát A s drátem B také MUSELY mít maturitu. Dnes zvládne tuto práci jeden lepší server, vlastně robot)...

00

Odpovědět

"Ne, nechci se pojistit, pokud dostanu rakovinu, souhlasím s tím, že mě necháte chcípnout v příkopu u silnice."

Neumím si představit, jak by to fungovalo. Nemusí být všichni pojištění, ale minimálně by pro všechny měla existovat lékařská péče, přičemž ti nepojištění si to následně pořádně zacvakají. Situace, kdy nepojištěný člověk leží dva dny v příkopě a bez pomoci čeká na smrt, je prostě nereálná.

00

Odpovědět

+jjkOno to není o rakovině, ale spíše o takových případech typu-automobilové nehoda.

"Hele, tenhle chlápek nemá zdravotní pojištění, co s ním."

Nebo o strašlivých zločincích, kteří vyloupí banku pro jeden dolar, aby se dostali aspoň do vězeňské nemocnice.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017To je právě zásadní problém. Nikdo by neměl být nucený něco takové odsouhlasit, protože chtít to po někom je nemorální a nespravedlivé. Oboustranně. Jak mít „zadarmo“ kvalitní péči za peníze druhých (tedy parazitovat), tak na druhou stranu vozit na někom, kdo se nemůže bránit (dlouhodobě nezaměstnaný ne vlastní vinnou, postižený, starý, dlouhodobě nemocný... kteří ji v minulosti platili). Neznám politickou ideologii zleva zprava, která by nesouhlasila s tvrzením, že pokud se mají někomu rozdávat peníze, tak by se to mělo podmínit nějakou prací - zkrátka a dobře, pokud je dotyčný plnoletý, ale nikdy nepracoval a nikdy neodváděl žádné daně a zdravotní pojištění, tak by měl mít nárok na zdravotní péči pouze pokud bude dělat nějaké důstojné obecně prospěšné práce (při kterých získá pracovní návyky; netýká se postižených lidí a rovněž se tato podmínka netýká lidí, kteří do systému v minulosti peníze odvedly - tedy opak toho, co prosadil soudruh bratr Kalousek, bývalý člen Národní fronty, dnes o sobě tvrdící, jak jde echt pravicový).

@jjk: To bylo hodně extrémní případ. V praxi by to nejspíše bylo na způsob hodně dlouhých čekacích lhůt. Nejsem žádný odborník na zdravotnictví a řídím se selským rozumem. Velmi pravděpodobně bude nákladnější někoho nechat umírat s rakovinou a dávat mu základní utišující léky než ho poslat do Protonového centra a udělat mu slovy místních lékařů „rutinní zákrok“.

Je pro systém výhodnější, když se 10 milionům lidí vezme z ročních odvodů tisícovka na stavbu podobného specializovaného zařízení nebo 1000 milionářům po 50 000 Kč? První případ je z hlediska ekonomiky výhodnější, druhý je dobrý leda tak na volební mítinky ke klobáse nebo koblihám. Lidi bohužel preferují druhý případ: „Hajzli milionářští teď jim to spočítáme a budou platit jak mourovatí.“

Na našem systému je nedomyšlené hlavně to, že se výší odvodů podle příjmů snažil kompenzovat rozdílné náklady na život. V Praze, kde je dražší bydlení bude lékař zcela jistě brát vyšší plat než v Sudetech. Ovšem dvojnásobný rozdíl toho, co proplácí pojišťovna je prostě nesmysl. To spíše by měla být tabulka na jednotnou cenu zákroků a násobit se nějakým koeficientem odvozeným z mediánu reálných mezd ve zdravotnictví v daném regionu. Často bývají cesty do pekel dlážděny dobrými úmysly. Bohužel.

00

Odpovědět

+-HoNY-Zajímavé, že na jednu stranu nevylučuješ ze zdravotní péče "postižené", kteří si zdravotnictví přece dříve platili.

Ale nijak se nezmiňuješ o postižených, kteří prostě prohráli ve vesmírné ruletě (geneticky podmíněné nemoci-mentální retardace, dětská obrna způsobená nepovedeným porodem atp. ).

Jak se má zdravotnictví postarat o ně?

00

Odpovědět

+-HoNY-P. S. Zhruba 30% nákladů na zdravotnictví (a třetí nejčastější příčinu úmrtí) tvoří špatné diagnózy. Kdo by je měl financovat?

Lékaři? No pak ale nebude léčit nikdo. Pojišťovny? Proč by měly platit za chyby někoho jiného?

00

Odpovědět

A zase raz Mohamed Oliver.
Počas toho ako tento extrémista šíril propagandu, tak jeho bratia zastrelili v Tunise policajta. Ale to určite nie sú zmýšľaním podobne radikálny náboženský fanatici, ako tí čo prišli do Európy. Tu máme len obete vojny a mierumilovných moslimov.
http://www.reuters.com/article/us-tunisia-security-idUSKBN16J0GF

850

Odpovědět

K tým fanatikom máš blízko skôr ty ako Oliver.

364

Odpovědět

Ty už taky táhni do p****e

13

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Počas toho ako tento extrémista šíril propagandu, tak jeho brat Recep Tayyip Erdogan nabádal svojich ľudí, aby premnožili Európu (a tým vyhladili pôvodné obyvateľstvo). Ale to určite nie sú zmýšľaním podobne radikálny náboženský fanatici. Takže sa nie je čoho báť.
https://www.novinky.cz/zahranicni/432481-mejte-pet-deti-jste-budoucnost-evropy-vyzval-erdogan-turky-zijici-v-eu.html

1137

Odpovědět

:D

720
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK