Zákon o zdravotní péčiLast Week Tonight

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:291
Počet zobrazení:18 672

Možná víte, že o tomto tématu John Oliver mluvil už před 14 dny, ale za tu dobu se toho hodně změnilo. Republikáni konečně zveřejnili nový návrh zákona o zdravotnictví, který má nahradit takzvanou Obamacare. Jak tento zákon vypadá? A je v něm vše, co Donald Trump sliboval?

Přepis titulků

Dnes se podíváme na Obamacare. Je to opak této fotografie. Tohle je spíš Obamovi je to u prdele. Před 14 dny jsme věnovali 20 minut plánu republikánů, kterým tento zákon nahradí. Vracíme se k tomu z tohoto důvodu. Bleskové zprávy. Republikáni zveřejnili dlouho očekávaného nástupce Obamacare. Republikáni zveřejnili předělaný zdravotnický plán.

Konečně je tu plán republikánů na nahrazení Obamacare. Tohle je zákon o zdravotní péči. Ano, konečně tu je zákon o zdravotní péči. Nechtěli jste ho, je otřesný, ale prostě tu je. Je to jakýsi právní ekvivalent Pirátů z Karibiku 5: Prokletí rozvádějícího se Johhnyho Deppa, který potřebuje prachy. A podobně jako u tohoto filmu, první hodnocení je poměrně drsné. Je to od počátku odsouzeno k neúspěchu.

Konzervativci ten zákon nesnáší. Od počátku je odsouzen k neúspěchu. - Odsouzen k neúspěchu. - Odsouzen k neúspěchu. Je to hnijící mrtvola. Od počátku je odsouzený k zániku. Podobně jako život za očima Melanie Trump, byl tento zákon odsouzený k zániku hned při představení ve Washingtonu. Nebylo pochyb, že si zákon hned získá nepřátele. Americká lékařská asociace, Asociace nemocnic, Asociace sester a AARP hned vystoupily proti němu.

Ale ani lidé, u kterých byste čekali radost, nadšení nejsou. Ukážu vám úvodní stránku Breitbartu z dnešního rána. Freedomworks se staví proti plánu mluvčího Ryana na Obamacare 2.0. Nemyslím, že to mysleli v kladném smyslu. Ano, já si to také nemyslím. Určitě to mysleli ve smyslu: Ryan je betasamec a padavka, který potřebuje bezpečné místečko pro své konSERvativní zákony.

Zdá se, že lidé na obou stranách považují AHCA za vykastrovanou Obamacare. Podobně jako je Old Navy vykastrovanou verzí značky GAP. A Velikonoce, buďme upřímní, by se měly jmenovat Vykastrované Vánoce. Už za měsíc budou Vykastrované Vánoce. Co si přejete? Snad to je košík fazolí, protože ten dostanete. Jde o tohle. Tento návrh zákona není od počátku odsouzen k zániku.

Stále se může stát schváleným zákonem. Proto se musíme podívat, co se v něm píše. Začněme u velkých změn. Jak jsme čekali, zbavuje se daňových úlev Obamacare, které jsou založeny na mnoha faktorech včetně příjmu. Nahradili to úlevou podle věku. Funguje to takto. Měly by existovat daňové úlevy určené k zaplacení pojištění.

Člověk mladší 30 let by dostal 2 000 dolarů, člověk starší 60 let by získal 4 000 dolarů. Čím jste starší, tím více peněz získáte. To je snadné. Je to přesný opak ženy v Hollywoodu. Jak jsme probírali před 14 dny, klíčovou otázkou je, zda je výše těchto úlev dostačující k zaplacení pojištění. Nebo zda, podobně jako mužská tanga, pokrývají žalostně málo.

Abychom na to odpověděli... Pardon, můžete to stáhnout? Díky, to je lepší... Abychom na to získali odpověď, nadace Kaiser Family vytvořila nástroj na vizualizaci vlivu tohoto nového zákona. Zohledňují váš věk, příjem a bydliště. Je to jako gamebook pro velmi zvláštní děti. Kdybyste byli jako Caillou, zbožňovali byste tuto interaktivní mapu od nadace Kaiser Family.

Řekněme, že žijete v okrese Woodward v Oklahomě. Je vám 60 let a vyděláváte 50 000 dolarů ročně. Z Obamacare jste na pojištění získali 13 350 dolarů. Nový zákon vám to oseká na 4 000 dolarů. To je o 2/3 méně. A není to zmenšení o 2/3, kterého si sotva všimnete, jako když zemřeli Robin a Barry z Bee Gees. Dělám si srandu.

Barry je v pohodě, mrtví jsou Robin a Maurice. Nebo ne? Ano, jsou. Abych byl fér, nemám tušení, vy také ne a nikomu z nás to nestojí za vyhledávání. Tohle je jen jeden příklad. Změna zákona uškodí velké spoustě lidí. Expert tvrdí, že jedno je jasné.

Ublíží to především lidem s nižším příjmem. A to jsme se ani nedostali k Medicaid. K programu, který poskytuje péči chudým a znevýhodněným Američanům. Zde začne být tento zákon velmi děsivý. Že změny v Medicaid jsou drsné, poznáte z toho, jak děsivě nadšený z nich Paul Ryan je. Popíšu vám, co tento zákon udělá s konzervativci. Proto jsem nadšený.

Lidé by měli vědět, o co skutečně jde. Snímáme závazek z federální vlády, státům dáváme blokové granty a omezujeme jejich nárůst. To nikdo před námi neudělal. Je z toho fakt vzrušený. Úplně můžete slyšet jeho erekci. Pokud nevíte, o čem mluví, zní to jako pár bezvýznamných slov. Ale když řekne federální vláda, blokové granty a omezování, tak to v jeho řeči znamená, že chce z Medicaid osekat, co se dá.

Podle jedné analýzy plán sebere Medicaid v následujících 10 letech 370 miliard dolarů. To znamená, že státy budou muset tento rozdíl doplatit, aby péče zůstala stejná. Pro mnoho států to bude nemožné. Pokud to nedokážou, miliony nejchudších Američanů přijdou o pojištění. Miliony. A úplně jsem zaslechl, jak Ryan při těchto slovech dostal další erekci. Pokud to přičtete k omezením příspěvků, o pojištění může přijít 6 až 10 milionů lidí.

Ale republikán Jason Chaffetz přišel se snadným řešením. Američané mají právo volby. Možná místo toho nového iPhonu za stovky dolarů si mohou zaplatit zdravotní péči. To je naprostá kravina. Je těžké poslouchat rady o správných volbách od muže, který si v holičství poručil účes na mokré pubické ochlupení.

Ať to vypadá jako na této fotce. Jde o to, že pokud by pojištění stálo jako iPhone, tuhle debatu bychom vůbec nevedli. Lidem tento zákon ublíží. Ale ti, kteří podle nového plánu přijdou až o 5 tisíc dolarů, jsou ironicky z velké části voliči Trumpa. To je frustrující. To je, jako by obyvatelé Pompejí hlasovali pro sopku.

Vím, že jsi prosazoval své vlastní zájmy, ale přál bych si, abys pro tu sopku nehlasoval. Když tento zákon škodí starším lidem, chudým lidem, zastáncům Trumpa a tyto organizace jsou proti němu, tak kdo ho podporuje? Bohatí Američené podle zákona o zdravotnictví získají daňové úlevy. Ti nejbohatší získají ještě větší úlevy. 1 % s nejvyšším příjmem získá úlevu v hodnotě 33 tisíc dolarů.

Úplně ti nejbohatší lidé získají daňové úlevy ve výši 197 tisíc dolarů. Ano, vskutku. Tento zákon doslova obírá o peníze chudé a dává je těm nejbohatším. Je to Bernie Sanders naruby. To je také název sexuální praktiky, která využívá velmi agresivní prstění. A nejsou to jen liberálové, kdo s tím nesouhlasí. Tento týden Paul Ryan navštívil Zase další pokus Tuckera Carlsona o zpravodajskou show s Tuckerem Carlsonem.

A ocitl se pod útokem. Je těžké obhájit myšlenku, že zrušíte Obamacare a místo toho peníze pošlete těm nejbohatším. Tak to bude fungovat. Nejsem levičák, ale tohle je pravda. Nejsem levičák, ale tohle je pravda. Ryanův plán je tak drsný, že způsobil, aby se 47letý muž s motýlkem jménem Tucker bál o osud chudých Američanů.

A než začnete poukazovat na to, že Tucker Carlson nemá motýlka, tak ho má, ale uvázal si ho někde jinde. Nejde jen o Tuckera. Mnoho republikánských guvernérů a členů Kongresu vyjádřilo obavy, že tyto zákony ublíží jejich státům. Ale na druhou stranu existuje i silně pravicové křídlo, kam patří kongresman Mo Brooks z Alabamy, podle kterých je to příliš mírné.

Tento zákon nestydatě rozdává peníze. Podkopává pracovní návyky, zvyšuje závislost na příspěvcích od federální vlády. Nakonec způsobí zánik našeho státu nebo alespoň způsobí náš bankrot. Zdá se, že tento zákon ve Washingtonu nesnáší všichni. Je to takový Ted Cruz zákonů o zdravotnictví. Jdi do prdele, Tede!

Každý chce, abys šel do prdele! Bílý dům bude mít co dělat, aby ho prosadil. Zatím jim to moc nejde. Sledujte tiskového mluvčího Bílého domu a zkrachovalou hvězdu filmu Ženy sobě Melissu McCarthy, jak se to snaží názorně předvést. Lidé, kteří se bojí, že je ten zákon pravicový, by se měli podívat na jeho délku.

Tohle je demokratů, tohle je náš. Nelze jinak vyjádřit, že tohle je zaměřeno na vládu, tohle na lidi. Zaprvé, je to poklad. To je zdaleka ta největší pitomost, kterou jsem kdy viděl. A to jsem právě viděl Jasona Chaffitze navrhovat, abyste si pojištění zaplatili tím, že si nekoupíte iPhone. Nízký počet stran některé lidi děsí.

Hlavně když víte, na co se zaměřovali. Republikánský plán má celou sekci zaměřenou na to, že lidé ve vládním programu, kteří vyhrají v loterii, budou z programu vyřazeni. Celých šest stran zákona se věnuje způsobu, kterým státy mohou vyřadit výherce velkých částek v loterii. Nezanedbatelná část zákona se věnuje urgentní otázce, co kdyby se jeden chudý člověk stal méně chudým?

Upřímně se divím, že nezahrnuli, co by se dělo, kdyby nastala situace jako ve filmu Mezi námi děvčaty. Pokud se příjemce Medicaid přesune do těla člověka, který má příjem nad 138 % vládou stanovené hranice chudoby, stát musí tohoto člověka vyřadit z programu, dokud se nevrátí zpět do svého těla za použití přání nebo kouzla, nebo dokud se nepřesune do jiného těla, které má na pomoc nárok.

Ale i přes tohle všechno se vůdci republikánů snaží zákon protlačit. Už byl představen sněmovně a prošel dvěma výbory. Existuje osoba, kterou jsem zatím vůbec nezmínil. Tím je Donald Trump. A důvodem, proč se v příběhu neobjevuje, je to, že se v tomhle zákoně moc neangažuje. Pokud pomineme komedii hlavní hvězdy Mika a Molly, Bilý dům do tohoto zákona moc nezasahuje.

A je vůbec nějaká šance, že to Trump vůbec četl, když nedávno řekl toto? Přišli jsme s opravdu hodně dobrým řešením. Musím říct, že je to neuvěřitelně komplexní téma. Nikdo netušil, že zdravotní péče může být tak komplikovaná. Všichni to věděli! Všichni věděli, že zdravotní péče je komplikovaná.

Úplně všichni. Lidé o zdravotní péči vědí jen to, že je to komplikované téma. Jako by řekl: "Kdo věděl, že je Tutanchámon mrtvý?" Věděli to všichni! Je mrtvý jako Barry, Maurice nebo Robin Gibbovi. Všichni, nebo nikdo z nich, kdo to má vědět? Trump se od tohoto procesu držel až podezřele daleko. Nic to neukazuje víc, než název tohoto zákona.

Nazývá se Trumpcare? Můžu tomu říkat třeba i Trumpcare, ale slyšela jsem od prezidenta Trumpa, že nechce, aby se jmenoval po něm. No ty krávo! Trump nechce tomuto zákonu propůjčit své jméno, a to jméno propůjčil těm nejhorším výrobkům na světě. Propůjčil jméno vodce, ačkoliv nepije. Její motto bylo "destilovaný úspěch" a později ji zrušili.

Propůjčil jménu Trumpovým kravatám, které vypadají jako odpověď na otázku: "Kdyby erektilní dysfunkce byla látkou, jak by vypadala?" Také propůjčil své křestní jméno a příjemní Donaldu Trumpovi Jr., muži, který vypadá jako zlý bankéř nakreslený 6letým dítětem. Trump nechce být spojován se zákonem o zdravotní péči stejně jako Tyler Perry nechce své jméno u filmu Žid! Divná chanuka. Ale víte co?

Já Trumpa docela chápu. Nechce s tím zákonem být spojený, protože v něm není téměř nic, co sliboval. Laura Ingraham na to ve Fox and Friends poukázala. Trump mluvil o reformě zdravotnictví, jejíž nejtrumpovějšími částmi byla transparence a jasné ceny, konkurence napříč státy a vlastně i zrušení McCarranova-Fergusonova zákona. Kde to v tom plánu je?

Já to vím! Není to tam. Snaží se protlačit zákon, ve kterém schází spousta věcí, které si přál. To je špičková práce, o které se dočtete v jeho bestselleru Umění... Co jsem to vlastně chtěl? Zapomněl jsem. No nic, promluvme si o tom, jak je má dcera sexy, co chlapi? Trump si té kritiky všiml. Krátce po odvysílání napsat tweet: "Nebojte, zbavíme se omezení států, čímž zvýšíme konkurenceschopnost.

ve druhé a třetí fázi změn ve zdravotnictví." Aby vyvrátil jakékoliv pochyby, zda Fox and Friends sleduje, zakončil tweet @FoxAndFriends. Pokud jde o to zpřístupnění pojištění lidem v jiných státech... Trump a Ryan slibují, že je to už za rohem. Ale měli byste vědět dvě věci. Popravdě to ceny asi nesníží. Tyto tři státy to už umožňují, ale zatím u nich nezačala fungovat žádná pojišťovna z jiného státu.

Dává to smysl. Pokud jste pojišťovna z Massachusetts, vyžaduje to mnoho času a investic, abyste si vytvořili novou síť lékařů a nemocnic v Maine. A to ani nevím, zda v Maine lékaři jsou. Nejspíš tam pracují bobři se stetoskopy. O téhle celé věci s poskytováním pojištění mezi státy lidé rádi mluví, ale v praxi se do toho nikdo nehrne.

Stejně na tom je sbírání jablek nebo sex ve sprše. Ale větším problémem je, že se to v zákoně jistě neobjeví. Mezistátní pojištění a další kraviny, které Trump slíbil, v tomto zákoně nejsou, protože nemohou být. Paul Ryan to moc dobře ví. Nákupy pojištění z jiných států nám přijdou skvělé a chceme je. Ale jak víte, nemůžete to zahrnout do rozpočtového zákona. Jinak ho zastaví obstrukce.

Přesně. Má pravdu. Z procesních důvodů je předkládán jako rozpočtový zákon. Republikáni ho protlačí s běžnou senátní většinou. Jakýkoliv nerozpočtový zákon vyžaduje 60 hlasů k tomu, aby vůbec došlo k hlasování. To by byl konec. Ale tento zákon s největší pravděpodobností projde a nahradí Obamacare. Je důležité, aby každý chápal, co v něm je. A ty úžasné věci, které slíbil, lepší pojištění, nižší ceny a pojištění pro všechny, v tomto zákoně nejsou.

Trumpův zákon zvýší ceny pro starší a chudé Američany a způsobí, že miliony lidí o pojištění přijdou. Někdo mu to musí vysvětlit. A protože očividně sleduje Fox and Friends, můžeme mu s tím pomoci. Možná si pamatujete, že jsme si minulý měsíc koupili reklamní čas a náš kovboj s cévkou mu vysvětlil jadernou triádu.

Nažhav kolty, parťáku, dneska zase vyjíždíme. Kdo by mohl Trumpovi vysvětlil tento zákon líp než muž, který jím bude zasažen? Někdo kolem 60 let, z venkova, s nespecifikovanými zdravotními problémy, které vyžadují neustálou léčbu. Užijte si reklamu, kterou ve středu ráno uvidíte ve Fox and Friends v oblasti D.C. Pozor, pacienti s cévkou.

To jsem zase já. Jsem kovboj a používám cévky. Věnuju se tomu 25 let a dvě věci vím jistě. Nesnáším bolest, když cévkuju a zdravotnictví je složité. To ví každý. Opravdu každý. Pokud se bude cena pojištění zvyšovat a podpora klesat, nakonec zaplatím víc. To je matika ze základky, kámo.

Jako bych si cévku nahradil zahradní hadicí. Neudělám to. Nesnáším bolest, když cévkuju. Jde o to, že se miliony lidí jako já mohou opravdu naštvat. To stojí za zamyšlení, pokud si zakládáš na své popularitě. Chápeš to, že jo? Že jo? Chápeš to? Že jo?

Že jo? Chápeš to, že jo? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A výsledek po několika měsících? Proti zrušení špatně postavené Obamacare se postavili v hlasování i někteří Republikáni a nebyla zrušena Proč? Protože dodnes nepředstavili reformovanou verzi. http://www.euro.cz/blogy/mccain-zachrancem-obamacare-aneb-republikanske-fiasko-v-kongresu-1362604

00

Odpovědět

Olivera už nějakou dobu nesleduji, tohle video jsem proklikal a je to až nechutné, jak moc se stočil doleva.

221

Odpovědět

John Oliver, tj ten co dle leaknutých emailu otevřeně měl propagovat Clinton a Trumpa pomlouvat? Chápu, peníze demokratů nesmrdí ;-)

726

Odpovědět

Když ti jako zdroj stačí konspirační web Infowars, který to podle Snopes odvodil z konverzace o délce dvacet slov…
"jeho tým se tím zabývá. měli by se vyjádřit do zítra." což se týkalo pozvánky na účast na veřejné akci, kde měl být něco jako předskokan.

Ale tak jako proč by ne.
*Ehm!* Jak si to může dovolit?! Šup s Oliverem na hranici! Zhyň, ty bídný zaprodanče!

262

Odpovědět

Oliver is a commie british agent who wants to kill unborn American childern, so he supports healtcare plan made by Kenyans who wiretaped me! Sad! Bad!

112

Odpovědět

Question of American prezident: Where are the money for health care for Americans?
Answer of Queen: You could sell Alaska, Hawaii, Guam, Puerto Rico, Guantanamo, American Samoa, American Virgin Islands and Rammstein. My boy, Charles, has got some pocket money. :D

00

Odpovědět

370 miliard USD v 10 letech je naprosto nic, pokud berete v úvahu, že US army má roční rozpočet 520 miliard USD :D

33

Odpovědět

ten koniec ma načisto zabil,už dávno som sa pri videu nesmial nahlas...

94

Odpovědět

Je to docela desivy, ze to co tady v ČR bereme jako naprostou samozrejmost, si museji v USA takhle vybojovavat a normalni lidi se s kazdou volbou musi strachovat o to, jestli jim byt jen pitoma zlomenina nemuze sebrat i strechu nad hlavou.

602

Odpovědět

Tak, tak... zlatá ČR. Každý si sťažuje ako sa tu má zle a pritom si vôbec neuvedomuje ako sa tu má v skutočnosti dobre :)

110

Odpovědět

Také vám nesedí časování? Titulky se zastaví na několik vět a pak se během vteřiny přehraje překlad právě uplynulých... :-(

07

Odpovědět

Kdyby těm republikánům někdo řekl, jak to je s pojištěním u nás, tak by jim kleplo :D

580

Odpovědět

Já myslím že můžeme být rádi že jsem v ČR protože v USA by jistí jedinci kteří se vyskytují bohužel i na VČ a ve většině komentářů u Olivera nedostávali prášky na hlavu a mohlo by to s nimi být ještě horší než teď takže díky moc ČR!

435

Odpovědět

Ten kovboj na konci ma rozsekal:-D

85

Odpovědět

Ale má to i světlou stránku... někomu stálo za to svěřit to dobrému grafikovi takže palec nahoru za přední stranu

271

Odpovědět

Kombinace modré a červené je spíše základní neznalost lidského oka/vnímání barev. Takže spíše palec dolů i za tu přední stránku.

27

Odpovědět

To byla první věc co mi proletěla hlavou - "Kolik milionů asi dostal grafik za používání toho loga" :D

20

Odpovědět

Současný návrh je nespravedlivá zhovadilost - kapitalizace zisků a socializace ztrát. Zavání to sociálním inženýrstvím a do jisté míry eugenikou - jsi chudý a blbý? Zaplatíš vysoké pojištění. Nemáš na něj? Nedělej děcka, nejez, nekupuj si drahé spotřební zboží... nemáš na to ani potom, chcípni hladem. V USA se z reformy zdravotní péče stalo měření pindíků, u které zmizela veškerá racionální diskuze: „Je jedno, jestli jsem navrhl kravinu, prostě si ji prosadím, protože jsem ji navrhnul já. Bude to báječná reforma. Nejlepší reforma, kterou jsem kdy vymyslel.“

Znovu zopakuji hlavní myšlenky, co jsem napsal minule (+ přidáno několik drobností):

Bill Gates nejspíše bude platiti nižší pojištění než teenager. No a co? Pojištění je pojištění a daň je daň. Pokud vím, v USA mají velkou daňovou progresi, pokud má někdo vysoký příjem, platí i vysoké daně (ovšem regrese v současném návrhu je prasárna a s pravicí nemá nic společného). Pojištění slouží k pokrytí rizik, výše pojištění podle příjmu je diskriminace. To je jako kdyby byl návrh zákonu: „nelegální emigranti - pojistka 5000 dolarů, pokud nezaplatí = deportace; n***i - pojistka 3000 dolarů; bílí - 1500 dolarů.“

Bylo by vhodné, aby pojištění opravdu pokrývalo rizika a přistupovalo se k pojištěncům individuálně. Jiná rizika mají těžce pracující (zničené klouby) a jiné pracující v kanceláři (nemoci oběhové soustavy). Jiné nemoci mají muži (prostata) a jiné ženy (rakovina prsu). Jiná rizika má spořádaný občan chodící na pravidelné kontroly a jiné občan na okraji společnosti. Stejně tak by se u zdravých lidí nemělo používat 100 % jako zisk pojišťovacích společností, kteří si to rozdají jako prémie a v momentě stáří nebo nečekané zdravotní komplikace pojištěnce odkopnou - nespotřebované peníze se mají použít na tvorbu polštáře - klidně, ať si pojišťovna vezme 30 % jako svůj zisk. Nespotřebované prostředky pojištění by měli automaticky dědit nejbližší příbuzní.

Nutit pojistit všechny je nesmysl (klidně, ať má občan možnost podepsat „Ne, nechci se pojistit, pokud dostanu rakovinu, souhlasím s tím, že mě necháte chcípnout v příkopu u silnice“), ale stejně tak je nesmysl, aby pojištění bylo cenově nedostupné umělým navyšováním velmi vzácných nemocí. Nikdo ale nemá být nátlakem k něčemu takovému donucen, musí to být jeho svobodná volba. A Pokud má člověk dostatek rozumu, bude nucen hledat řešení.

Český model zdravotnictví jistě není dokonalý (a je mizerný), ale v mnoha hlediscích je funkčnější s dostupnější širokým masám než ten v USA. Hlavní problém u nás je například v tom, že základ je garantovaný všem a pojišťovny proplácejí za služby nízké částky - nekvalitní indické oční čočky nebo třeba ty průšvihové prsní implantáty ze silikonu na kachličky i pro ženy po mastektomii, prokazatelně zdraví škodlivé amalgámové zubní plomby (co na tom, že vydrží celý život, zubař dostane pouze 200 Kč za kus) - chceš kvalitnější? Smůla občane, nemůžeš doplatit rozdíl mezi garantovanými z veřejného pojištění a kvalitnějšími - musíš zaplatit celý pořizovací částku těch drahých. Jako kdyby bylo problém říci „ano, součástí pojištění budou kompozitní zubní výplně, životnost je asi 8 let, stojí tolik a tolik a podle našich propočtů kvůli tomu zvyšujeme plošně odvody na zdravotním o 250 Kč za rok“.

To nemluvím o zhovadilostech, kdy pro člověka s mozkovou mrtvicí nedojede sanitkou lékař, ale pouze zdravotní bratr/sestra, který z objektivních důvodů není schopný posoudit vážnost situace, a potom pacienta několik hodin mezi nemocnicemi a každá ho odmítá přijmout, protože je to nákladná léčba a potřebují ušetřit prachy. Výsledek je zmrzačený pacient, který zdravotní a sociální systém stojí daleko více. S tímto mám v rodině osobní zkušenost a přesně tohle je důsledek socialistického pohledu na zdravotnictví, kdy všichni lidé jsou si rovni (dostanou za hodně peněz hovno), ale někteří jsou si rovnější. A opravdu stačí popojet mezi nemocnicemi o pár kilometrů vedle a je tam zcela odlišný přístup k pacientům.

Pokud se do jisté (rozumné!!!) míry nebude pohlížet na zdravotnictví jako na produkt-službu (ona to do jisté míry je předplacená služba, i když se doktoři v pátek 9 večer na urgentním příjmu tváří, že ne), tak budeme stále ve stejném marasmu. Mělo by se začít tím, že bude fungovat v režimu 24/7/365. Tím by měla reforma začít. Kdo nebude chtít pracovat o šabatu, ramadánu, svátku práce, sobotě, neděli, Vánocích nebo Velikonocích, tak ať prokáže existenci svého božstva či jiné modly nebo ať jde pracovat jinam. Elektřina je v zásuvkách také ve režimu 24/7/365 a nevšiml jsem si, že by si energetici hledali alibistické výmluvy. Alternativou je vyřadit zdravotní pojištění z těchto dnů. Ano, první varianta, tedy režim 24/7/365 je menší zlo. A potom by se mělo začít s vytěsněním pochybných poskytovatelů zdravotnické péče, kde s pacienty jednají nedůstojně.

PS: Je jedno, jestli jste s Trumpem, nebo proti Trumpovi, na čem se nezačne pracovat během sto dnů od inaugurace, to se neudělá do konce úřadujícího období. I člověk působící na první pohled jako nekompetentní buran může být dobrým státníkem. Takový císař Claudius vypadal na první pohled velmi odpudivě - měl křivé nohy, prděl, krkal, koktal - přesto se velmi snažil o reformu nereformovatelné Římské říše a jeho vláda přinesla mír, stabilitu a prosperitu. Oproti tomu státníci před první světovou válkou byli velmi vzdělaní, inteligentní, uhlazení, měli kultivované vystupování a přesto svým jednáním zapříčinili vznik první světové války a její eskalaci a například nástup bolševismu v Rusku.

PS2: Opravdu nežeru tyhle rádoby srdcervoucí PR příběhy (ale jinak to byl dobrý film): http://www.imdb.com/title/tt0251160/

185

Odpovědět

Dokud tam bude zdravotnictví komerční tak jak to je dneska, tak stejně žádný zákon co to je upraví stejně nepomůže. U nás bohatý přispívaj "solidárně" na léčbu chudým a buďme jim za to vděční, tam si to rozškatulkujou a najednou zjistí že na tu normální léčbu na chudší vrstva prostě stejně nemá, protože by na tom pojišťovna vydělala málo, když by tam přesunula peníze od bohatejch.

27

Odpovědět

+Karel Vorelby mě zajímalo s čím ty lidi nesouhlasí, to napište ne :D

00

Odpovědět

+Karel VorelUž jen to označení amerického zdravotnictví za komerční je značně nepřesné.

Kombinuje se tam vliv velkých měst, nadací, státních a federálních příspěvků. Slovo chaos je tak nějak přesným popisem "značně komplexního systému".

10

Odpovědět

+orcinusorca2017Ale stále je tam ten aspekt prodeje, kde si pojištění a zdravotní péči kupuješ skoro jako rohlíky na krámě... nemáš na to, smůla! Tady máme taky spoustu byrokracie a tunelů na peníze, ale aspoň má ten rohlík každej i když někdo za cca 1500 (nebo zadarmo že nemakačenka) a někdo za několikanásobně víc. Ono když máš málo tak je těch 1500+ (když to vemu u nás, nevim jejich poměry takhle přesně že... ) dost a může to bejt pro spoustu lidí velká motivace proto nemít pojištění, ale tím že to musí platit každej i uklízečka v horní dolní s min. mzdou, tak se to trochu celý "adaptovalo" a na jídlo a základní bydlení má každej pracující i s pojištěním.

10

Odpovědět

+Karel VorelJenže u toho rohlíku si můžeš koupit i druhý, třetí...

U zdravotnických "služeb" je to spíše jako s koncesionářským poplatkem, s poplatkem kabelovce, s poplatkem satelitnímu operátorovi s tím rozdílem, že si sám NEMŮŽEŠ přepínat stanice, které potřebuješ.

10

Odpovědět

Prvním návrhem je zavedení "24/7/365 zdravotnictví", čímž by se místo zhruba tisícovky chybějících lékařů zvedl tento počet dvoj- možná trojnásobně.

Prvním návrhem by tedy mělo být 100% proplácení nákladů přijatých mediků-kandidátů. Místo současných zhruba 65%. (Opravdu je ironické, jak si rektoři měří pindíky "jak mají hloupé studenty", ale už nikdo neřekne, jak je postaráno o ty superchytré a nadějné (ti, kteří udělají přijímačky na medicínu))

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Tak to by se samozřejmě mělo začít spíše s nultým bodem - celkovou reformu vzdělávání, protože současný model z dob Rakousko-Uherska je překonaný. Potřebujeme kvalitní školství a ne jakési chabé parodie, to by pomohlo řešit spoustu problémů.

Ministr zavede povinné státní maturity - udělá si fajfku; lobisté nějaké globální montovny začnou lobbovat za technické školy - ministr schválí protěžování technických škol a udělá si fajfku; chceme být špičkoví v léčbě nádorů - postavíme Protonové centrum, dáme mu nadhodnocené subvence a všichni, co za něj lobbovali si udělají fajfku. Výsledek je ten, že peníze někde chybí - v montovnách, kam patří nekvalifikovaná pracovní síla za minimální mzdu, dělají překvalifikovaní za výrazně méně než medián, přitom by mohli dělat práci s přidanou hodnotou. To je do nebe volající plýtvání lidským kapitálem. Nebo chybí peníze na platy lékařů a ti pak provádějí masivní exodus do Reichu - stačí se podívat na Slovensko. A řešením rozhodně není to, co zavedl Orbán, že pokud někdo v Maďarsku vystuduje vysokou školu a odejde pracovat do zahraničí, tak to musí zaplatit.

00

Odpovědět

+-HoNY-Spíše okresní nemocnice dostanou za endoprotézu kolena 23 tisíc, pražská nemocnice dostane ZA STEJNOU operaci 83 tisíc.

Logicky pak peníze chybí na vzdělání lékařů, kteří pak končí v pražských klinikách a spirála zdražování se může vesele roztáčet.

Naopak "státní maturita", či jiná snaha o normalizované výsledky je docela logická a dává systému punc předvídatelnosti. Model vzdělávání je překonaný, protože předpokládal jen VYNIKAJÍCÍ studenty, kteří se "zkazit nedají" a kteří budou cestovat na jiné (německé) univerzity. A zkombinoval je s "ostrovnimi giganty" profesorů různé kvality a schopností, kteří museli zůstat v zadrátované republice.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017V zásadě souhlas, ale musím se ohradit k té maturitě. Aby bylo jasno - nejsem proti státní maturitě, protože se to jmenuje Maturita a má mít všude stejný standard (on třeba takový prvorepublikový maturant by svými znalostmi a přehledem strčil do kapsy většinu dnešních vysokoškoláků).

Zásadní problém je v tom, že nějaký ministr navrhl státní maturity, nějaká vláda ji schválila, nějací poslanci odhlasovali a ministr si udělal do notýsku fajfku k chlívečku „schválit státní maturity“. Neudělalo se nic pro to, aby stoupla úroveň výuky, studenti se naučili nějakému kritickému myšlení (ano, myslet bolí a naučit někoho používat hlavu dá práci). Potom se pak všichni diví, že se studenti každý rok po maturitě diví, co to je za otázky.

00

Odpovědět

+-HoNY-No nevím, jestli by prvorepublikový maturant dokázal vysvětlit evoluční teorii přírodním výběrem (naopak by jistě dokázal vyjmenovat dvacet sov, dvacet papoušků atp. ), nebo by dokázal vyvést zemí z ekonomické krize.

Naší společnosti se to (plus/minus) povedlo a nepotřebujeme k řešení další válku.

A to, že většina lékařů (40+) píše "dvěma prsty" také o něčem svědčí v porovnání dovedností dříve a nyní. A dále bych si udělal průzkum, kolik studentů do 20 let tehdy mělo "vůdcovský list"-řidičský průkaz.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Poce se omlouvám - vypadlo mi jedno slovo - gymnázium. Tedy „prvorepublikový maturant z gymnázia by svými znalostmi a přehledem strčil do kapsy většinu dnešních vysokoškoláků“. Maturitu měl tehdy opravu málokdo a byl to výkvět společnosti. Bohužel většina tohoto výkvětu národa stála v cestě budování národního socialismu a později lidově demokratického socialismu.

Za první republiky snad ani řidičák potřeba nebyl (nechám se poučit), o masivní rozšíření řidičských průkazů se postarali u nás komunisté - nebylo to snad z dobré vůle, ale z nutnosti - většina mladíků si ho udělala na vojně. Soudruzi lampasáci prostě nemohli připravovat motorizované sbory bez toho, aniž by brance nejdřív nenaučili ovládat automobil. :-)

Je fakt, že s dobou se mění požadavky. Tehdy byla prakticky nutnost znát několik cizích jazyků a ovládat přírodní vědy, protože nebyly kalkulačky nebo Wikipedie a pokud na něčem dotyčný pracoval, tak si to musel spoustu věcí odvodit a vyrobit. Proto byl takový důraz na memorování a dnes je větší důraz na obsluhu a odvozování z hotového. Ono se stačí přečíst, co všechno si musel Otto Wichterle udělat sám, když vynalézal kontaktní čočky.

Problém současné společnosti je pohodlnost - všeho je nadbytek a nepotřebujeme další války. Důsledkem je stagnace.

00

Odpovědět

+-HoNY-Jenže je otázka, zda gymnázia zřizována tehdejší elitou typu Eliška Krásnohorská, či Alicí Masarykovou, právě nezpůsobila nárůst šmelinářů v 30. letech.

Platové ohodnocení nebylo úměrné respektu. Baťa zřizoval "školy práce" a tamější absolvent měl platové ohodnocení výrazně vyšší než policejní úředník, u kterého se vyžadovala maturita. Navíc Baťovec mohl cestovat po Evropě, což by si policejní úředník nemohl dovolit.

Je tedy otázka, co stát potřebuje "své úředníky, učitele a policisty" vs. "dělníky, průmyslníky a řemeslníky" vs. "provozovatele mýtných bran, provozovatele telefonních a internetových linek". (Jinak telefonistky, které celou směnu spojovaly drát A s drátem B také MUSELY mít maturitu. Dnes zvládne tuto práci jeden lepší server, vlastně robot)...

00

Odpovědět

"Ne, nechci se pojistit, pokud dostanu rakovinu, souhlasím s tím, že mě necháte chcípnout v příkopu u silnice."

Neumím si představit, jak by to fungovalo. Nemusí být všichni pojištění, ale minimálně by pro všechny měla existovat lékařská péče, přičemž ti nepojištění si to následně pořádně zacvakají. Situace, kdy nepojištěný člověk leží dva dny v příkopě a bez pomoci čeká na smrt, je prostě nereálná.

00

Odpovědět

+jjkOno to není o rakovině, ale spíše o takových případech typu-automobilové nehoda.

"Hele, tenhle chlápek nemá zdravotní pojištění, co s ním."

Nebo o strašlivých zločincích, kteří vyloupí banku pro jeden dolar, aby se dostali aspoň do vězeňské nemocnice.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017To je právě zásadní problém. Nikdo by neměl být nucený něco takové odsouhlasit, protože chtít to po někom je nemorální a nespravedlivé. Oboustranně. Jak mít „zadarmo“ kvalitní péči za peníze druhých (tedy parazitovat), tak na druhou stranu vozit na někom, kdo se nemůže bránit (dlouhodobě nezaměstnaný ne vlastní vinnou, postižený, starý, dlouhodobě nemocný... kteří ji v minulosti platili). Neznám politickou ideologii zleva zprava, která by nesouhlasila s tvrzením, že pokud se mají někomu rozdávat peníze, tak by se to mělo podmínit nějakou prací - zkrátka a dobře, pokud je dotyčný plnoletý, ale nikdy nepracoval a nikdy neodváděl žádné daně a zdravotní pojištění, tak by měl mít nárok na zdravotní péči pouze pokud bude dělat nějaké důstojné obecně prospěšné práce (při kterých získá pracovní návyky; netýká se postižených lidí a rovněž se tato podmínka netýká lidí, kteří do systému v minulosti peníze odvedly - tedy opak toho, co prosadil soudruh bratr Kalousek, bývalý člen Národní fronty, dnes o sobě tvrdící, jak jde echt pravicový).

@jjk: To bylo hodně extrémní případ. V praxi by to nejspíše bylo na způsob hodně dlouhých čekacích lhůt. Nejsem žádný odborník na zdravotnictví a řídím se selským rozumem. Velmi pravděpodobně bude nákladnější někoho nechat umírat s rakovinou a dávat mu základní utišující léky než ho poslat do Protonového centra a udělat mu slovy místních lékařů „rutinní zákrok“.

Je pro systém výhodnější, když se 10 milionům lidí vezme z ročních odvodů tisícovka na stavbu podobného specializovaného zařízení nebo 1000 milionářům po 50 000 Kč? První případ je z hlediska ekonomiky výhodnější, druhý je dobrý leda tak na volební mítinky ke klobáse nebo koblihám. Lidi bohužel preferují druhý případ: „Hajzli milionářští teď jim to spočítáme a budou platit jak mourovatí.“

Na našem systému je nedomyšlené hlavně to, že se výší odvodů podle příjmů snažil kompenzovat rozdílné náklady na život. V Praze, kde je dražší bydlení bude lékař zcela jistě brát vyšší plat než v Sudetech. Ovšem dvojnásobný rozdíl toho, co proplácí pojišťovna je prostě nesmysl. To spíše by měla být tabulka na jednotnou cenu zákroků a násobit se nějakým koeficientem odvozeným z mediánu reálných mezd ve zdravotnictví v daném regionu. Často bývají cesty do pekel dlážděny dobrými úmysly. Bohužel.

00

Odpovědět

+-HoNY-Zajímavé, že na jednu stranu nevylučuješ ze zdravotní péče "postižené", kteří si zdravotnictví přece dříve platili.

Ale nijak se nezmiňuješ o postižených, kteří prostě prohráli ve vesmírné ruletě (geneticky podmíněné nemoci-mentální retardace, dětská obrna způsobená nepovedeným porodem atp. ).

Jak se má zdravotnictví postarat o ně?

00

Odpovědět

+-HoNY-P. S. Zhruba 30% nákladů na zdravotnictví (a třetí nejčastější příčinu úmrtí) tvoří špatné diagnózy. Kdo by je měl financovat?

Lékaři? No pak ale nebude léčit nikdo. Pojišťovny? Proč by měly platit za chyby někoho jiného?

00

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Počas toho ako tento extrémista šíril propagandu, tak jeho brat Recep Tayyip Erdogan nabádal svojich ľudí, aby premnožili Európu (a tým vyhladili pôvodné obyvateľstvo). Ale to určite nie sú zmýšľaním podobne radikálny náboženský fanatici. Takže sa nie je čoho báť.
https://www.novinky.cz/zahranicni/432481-mejte-pet-deti-jste-budoucnost-evropy-vyzval-erdogan-turky-zijici-v-eu.html

1137

Odpovědět

Docela na prdku v tý júesej, co se týče zdravotnictví. Buďme rádi za naši ústavu.

273

Odpovědět

No možná proto je USA jedna z pát států, které NIKDY neratifikovaly spoustu dohod o lidských právech (například úmluva o právech dítěte), a svojí vlastní Ústavu oklešťují jak se dá rok po roce.

20
Další