ObamacareLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:274
Počet zobrazení:17 506

O takzvané Obamacare slyšel snad každý a v době jejího zavedení se proti ní zvedala vlna odporu. Jedná se o reformu zdravotnictví, která chránila občany a pomáhala jim získat zdravotní pojištění, které by před tím vůbec nezískali. Ale republikáni se ji nyní snaží zrušit, ačkoliv to vypadá, že sami nemají žádnou propracovanou náhradu.

Přepis titulků

Zákon o dostupné péči je známější jako Obamacare. Ale ze strýčkových e-mailů ho znáte jako FWD: FWD: FWD: Obamacare: Komoušský ničení amerických hodnot. Už roky je prokletím republikánů. Pokud se Obamacare zavede, nikdy se z toho nevzpamatujeme. Tento zákon je urážkou poskytování zdravotnictví v USA. Obamacare je tím nejhorším možným zákonem. Ano, nejhorším možným zákonem.

Dobrá zpráva, zákone o uprchlých otrocích, někdo tě překonal. Ale když nyní republikáni ovládají Bílý dům i Kongres, nemusejí o zrušení Obamacare jen mluvit, mohou to udělat. Sněmovna a senát protlačily rozpočtovou rezoluci, která vede ke zrušení zákona. Minimálně jeden politik se toho nemůže dočkat. Před šesti lety jsem žil v pěkném domě, když jsem uslyšel klepání na dveře. Než jsem se nadál, moji kolegové do domu vpustili kozu. Šest let tato koza ničila můj dům.

Chci svůj dům opravit, ale než se do toho pustím, musím se zbavit kozy, než napáchá ještě víc škody. Nemá smysl dům opravovat, dokud koza nebude pryč. Hlasováním pro rozpočtovou rezoluci 2017 tuto kozu dostaneme pryč. Tohle je natolik konkrétní, že se mu to opravdu někdy muselo stát. Vsadím se, že o tom mluví pořád. Pane mluvčí, poté, co se ráno napůl probudíte, obejmete kolem ramen to, co považujete za vaši ženu, a ona je to zase ta koza!

A zajímá vás, proč voní po parfému mé ženy? Dostaňte tu kozu z mého domu! A přesto se republikáni potýkají s nečekanými problémy. Voliči zuří, že by jim mohli Obamacare sebrat. Říkám vám, že tři členové mé rodiny, včetně mě, by byli mrtví! Mrtví!

A bez domova! Zachránila nás ACA. Ano, jak se ukázalo, ta otravná Obamacare koza byla vystudovaným lékařem, který zachraňuje životy. Mnoho lidí nechce, aby odešla. Ano, řekl jsem "odešla". Předpokládali jste, že je to muž? Co to s vámi je? #kozymohoubýtlékařkami #feminismus A obhajoba Obamacare je obřím posunem.

Pamatujte, před osmi lety se lidé Obamacare děsili. Tohle je krok k tomu, aby nás ovládli komunisté jako tehdy v Německu. Obama je marxista a socialista. Ne, nedělejte nám to! Jste zloději! Chceš zabít mé prarodiče? To se musíš nejdřív vypořádat se mnou! Nebojte se. Prezident Obama nechtěl zabít prarodiče toho chlapa.

A kdyby ano, nepoužil by zdravotní pojištění. Prohlásil by je za nepřátele a nařídil by útok dronu. Tohle mu šlo. Dneska si promluvíme o Obamacare. Co dělá, co se musí zlepšit a jak ji republikáni plánují nahradit. Na začátku si připomeneme, jak zlé to bylo, než tento zákon prošel. Skoro 49 milionů Američanů nemělo pojištění. A pokud jste ho chtěli platit sami, nepojistili vás, pokud jste byli rizikoví.

Někdy odmítali celé profese jako dispečery letového provozu, řidiče taxíků a potápěče. A toto čtyřměsíční dítě odmítli pojistit, protože mělo nečekaný problém. Rodiče se rozhodli Alexe pojistit, ale pojišťovna to zamítla. Nikoliv kvůli věku, ale protože byl příliš tlustý. To má držet dietu nebo běhat na pásu?

Jistě že ne! Je to nemluvně. Ano, chápu, že jsi naštvaný, ale s tímhle přístupem nikdy nezhubne. Ale jde právě o to, že Obamacare měla tyto problémy vyřešit. Bylo díky ní nelegální odmítnout lidi kvůli jejich onemocnění, dovolila potomkům hradit si péči z pojištění rodičů do 26 let, hradila preventivní prohlídky a vytvořila tržiště, kde lidé mohli nakupovat pojištění.

A s rozvojem Medicaid pojištění získalo na 20 milionů lidí. Počet nepojištěných se snížil na historické minimum. Mnoha lidem jako této ženě, které Obamacare uhradila léčbu rakoviny prsu, přišel zákon až příliš provázaný s osobou, která se zasadila o schválení. Naprosto nenávidím ten název Obamacare. Nesnáším ho! Mělo by se to jmenovat patřičněji.

Nemělo by se to jmenovat po prezidentovi. Aby bylo jasno, zákon má patřičný název. Je to Zákon o ochraně pacientů a dosažitelné péči. Ale tohle dokazuje, že záleží hlavně na tom, jak tomu lidé říkají. Byla by Emma Stone tak populární, kdyby se jmenovala Vyhula Fekalína? Rozhodně ne. Proto je dobře, že si změnila jméno. A některá názory proti Obamacare se stále drží.

Tento měsíc republikán Bill Akins z Floridy předvedl tento výstup na radnici. S tímto zákonem mám následující problém. Zaprvé, je tam ustanovení, že kdokoliv starší 74 let musí předstoupit před jakousi komisi rozhodující o smrti. Ano, musí. Musí! Je to tam, lidi. Pletete se! Dobře, děcka.

Klid, děcka. Rozhodují o smrti. Kdo z váš si pročetl zákon o dostupné péči? O tom pochybuji! O čem to, kurva, mluvíš? Komise rozhodující o smrti není pouze lež, ale PolitiFact ji v roce 2009 označili za lež roku. A to je už něco, protože se v roce 2009 také tvrdilo, že Jason Mraz je budoucí hvězdou.

To jsme si opravdu něco nalhávali. Ano, Obamacare není dokonalá. Má a měla vážné chyby. Webová stránka healthcare.gov spadla hned první den a prezident učinil jeden hodně zavádějící slib. Pokud máte rádi svého lékaře, zůstane vám. Tečka. Pokud se vám líbí vaše pojištění, můžete si ho ponechat. Tečka.

Pravdou je, že tohle vám nemůže nikdo slíbit. Pojišťovatelé neustále ruší a mění pojišťovací plány. To je stejně prázdný slib, jako když otec řekne dceři: "Vždycky tě ochráním. Tečka." "Opravdu, tati? A co včely?" "Co rozzuřený roj včel?" "Buď upřímný a řekni, že se mě pokusíš ochránit, ale včelí žihadlo není žádná prdel." Tento plán prožíval problémy v praxi.

Některá pojištění mají spoluúčast tak vysokou, že jsou nepoužitelná, a v mnoha oblastech náklady vzrostly natolik, že společnosti pojištění rušily. Za to částečně může republikánský původní program, který chrání pojišťovny před nečekanými ztrátami. To je takový pravidelný vzorec. Republikáni si rádi stěžovali na chyby v zákoně, nesnažili se je nijak napravit a přitom právě oni celou věc podkopávali.

Ale s tím je nyní konec. Nyní je na čase, aby zveřejnili svůj plán a čas jim běží. Pojišťovny se právě nyní rozhodují, zda příští rok vůbec budou nabízet Obamacare. Ale než začnete panikařit, v televizi běží reklamy, podle kterých republikáni pracují na něčem speciálním. Představte si lepší budoucnost. Zdravotní pojištění, které poskytuje více možností a lepší péči za nižší cenu.

Republikáni mají plán, jak toho docílit, aniž by rušili současná pojištění. Přineseme vaší rodině pojištění, které si zaslouží. To zní krásně. Ale trochu se děsím toho, že vás ta reklama nabádá, abyste si představili lepší zdravotní pojištění. Zavřete oči a sněte o lepší budoucnosti. Otevřete oči a řekněte nám, co jste vymysleli, protože my nemáme absolutně nic.

Pokud si myslíte, že si dělám legraci, tak ta reklama tvrdí, že víc najdete na ABetterHealthCarePlan.com. Ale tohle je celá stránka. Jedna strana se dvěma větami textu a podělanou reklamou. Když na ni kliknete, pošle vás zpět na tuto stránku. A tak pořád dokola. Nakonec pojištění ani chtít nebudete, protože si budete přát zemřít.

Pokaždé, kdy se přiblížíte k něčemu, co má být plán republikánů, zdá se to být vzdálenou budoucností. V lednu Trump řekl, že na něčem pracuje a že už je to téměř kompletně sepsáno. Ale sledujte, co udělá Tom Price, jeho ministr zdravotnictví, když se ho na to zeptali. Prezident Trump řekl, že s vámi pracuje na náhradním plánu místo ACA. Ten má být téměř hotový a po schválení vámi má být odhalen, je to pravda?

Je pravda, že to řekl. Je to sranda, protože prezident celou dobu lhal a neponese za to následky. Je mi jasné, čemu se smějeme. No páni! Pokud chcete další důkaz toho, jak jsou republikáni nepřipraveni, ukážu vám jeden z návrhů zákona, který koluje. Má pouze sedm stran a končí slovy "zástupný text". Jeden člen Kongresu z toho chtěl udělat pozitivum.

Zástupný text vysílá jasnou zprávu, že pracujeme s pacienty a zdravotníky na tom, abychom vyvážili důležitost ochrany zdraví s rizikem, které léčba přináší. Prosím tě... Kdyby ti manžel dal blahopřání, kde by se psalo "zástupný text", neznačilo by to, že hledá způsob, jak nejlépe vyjádřit své pocity vůči tobě. Značilo by to, že na tvé narozeniny zapomněl, protože p*chá kolegyni Sharon z práce.

Někde hluboko to tušíš. Nejlepší představu toho, co republikáni chtějí udělat, nám dávají předchozí plány od Pricea a Paula Ryana a tato témata, která Ryan vydal během prázdnin Kongresu. V následujících měsících některé fráze budete slýchat velmi často. Nyní se pokusíme vysvětlit, co skutečně znamenají. Začněme něčím velkým, čemu Ryan přikládá velký význam. Věříme, že správnou cestou jsou, a náš plán s tím počítá, vratné daňové úlevy pro lidi, kteří si pořídí cenově dostupné pojištění.

Ano, vratné daňové úlevy. To jsou peníze, kterými zaplatíte své pojištění. Je překvapivé slyšet to od Paula Ryana, od muže, který místo dýška na účet dopíše: "Najdi si práci, která má na trhu větší cenu." Ale měli byste vědět, že tyto dokumenty naznačují, že daňové úlevy budou založeny na věku, nikoliv na velikosti příjmů.

To teoreticky znamená, že 61letý miliardář Bill Gates dostane větší úlevy než 21letý člověk vydělávající minimální mzdu. Gates ty peníze nepotřebuje. Utratí je za další laciné sestřihy a stařecké svetry. Rizikem je, že příspěvky pro nejpotřebnější budou příliš malé. Tom Price jednou navrhl úlevu 1 200 dolarů pro lidi ve věku 18–35 let a 3 000 dolarů pro lidi starší 50 let. To je asi třetina ceny těch nejzákladnějších pojištění na trhu.

Takto malé úlevy pokrývají vaše pojištění asi tak, jako tanga zakrývají zadek vašeho táty. Nezakrývají a už ze své podstaty je to odporné. Dalším termínem jsou spořící zdravotní účty, HSA. Jsou to nedaněné účty, kde si můžete spořit na výdaje za zdravotnictví. Republikáni je milují. Nejnovějším nápadem jsou tyto spořící účty. Proč se je snažíte protlačit?

Proč budou podle vás fungovat? Protože utrácíte své peníze, ne peníze jiných. Když s mou kreditkou vyrazí na nákupy dcera, a když s tou kreditkou nakupuju já, nakoupené zboží bude úplně odlišné. Když pominu, že zdravotní péče není jako nákupy v obchoďáku, nemělo by nakoupené zboží být odlišné bez ohledu na to, čí kreditka to je? Pokud by ses vrátil s piercingem v jazyku, růžovou barvou na vlasy, a tílkem s nápisem Yas Queen, vyvolalo by to spoustu otázek, které se zdravotnictvím nemají nic společného.

Klíčová potíž s HSA by měla být jasná. Hodí se pro bohaté a jsou takovým nouzovým úkrytem. Ale pokud si nemůžete spořit nebo naspořené peníze utratíte za lékaře, už nebudete pojištěni a opět vyvstane ten problém s tangy. Zdá se, že to lidé chápou. Sledujte reakci, které se dočkala Joni Ernst na radnici.

Ale nejsou spořící zdravotní účty něčím... Kravina! To je příhodná reakce, když nemáte dostatek peněz a navrhovaným řešením je, že kdybyste je měli, stát vám dá prasátko. Přesuňme se k dalšímu nápadu. Blokovým grantům, což je fráze, která vás znudí. Spojuje kostky, ty nejnudnější tvary, a Granta, nemastného a neslaného přítele tvé spolupracovnice.

Asi jsme se ještě neviděli. Viděli jsme se šestkrát. Jsem Grant. Paul Ryan chce pomocí blokových grantů financovat Medicaid, který poskytuje zdravotní péči těm nejchudším. Nechce státům platit procentní podíl jejich výdajů na Medicaid, místo toho jim chce posílat fixní sumu peněz. Ale pokud náklady začnou růst a vláda s tím nebude držet krok, hádejte co, nastane problém s tangy.

Tang, tang, tanga. A měli byste vědět, že před pár lety Ryan navrhl program blokových grantů, který by mohl během 10 let z Medicaid vystrnadit 20,5 milionu lidí. To je chladnokrevné zlo, které prostě nečekáte. Jako by se z Granta vyklubal sériový vrah. Zabíjím před zraky ostatních, protože si nikdo nepamatuje můj obličej.

Jsem Grant, nyní se vidíme po sedmé. Nyní se přesuneme k poslednímu velkému tématu. Paul Ryan vám ho vysvětlí. Věříme, že státní rizikové fondy jsou nejlepším způsobem, jak pokrýt náklady lidí s existujícím onemocněním. Ano, rizikové fondy. To zní jako večeře u Jeremyho Pivena. Ale jejich cílem je umístit ty nejvíce nemocné do jedné skupiny pojištění.

Teoreticky to sníží cenu pojištění pro všechny ostatní. Ale má to jeden vážný problém. Tyto fondy budou neuvěřitelně nákladné. To je v pořádku, pokud je vláda bude řádně financovat. Ale pokud ne, uhádli jste, tanga jsou zpátky! Před třemi lety studie odhadla, že adekvátně financované rizikové fondy, které by udržely standardy nastavené Obamacare, by vyžadovaly 178 miliard dolarů ročně.

Hádejte, kolik na to vyhradil Tom Price? Tři miliardy rozložené do tří let. To je 1/178 toho, co je potřeba. Představte si, že si objednáte 178 liber namakaného chlapa. Ale místo Chrise Evanse vám někdo přinese šest z jeho sedmi prstů u nohou. Plán Toma Price je přesně jako těchto šest ze sedmi prstů u nohou. Toto jsou čtyři hlavní témata. Ale nejdůležitější není to, co je v tomto dokumentu napsáno, ale to, co tam není.

Nemluví se tam o žádné náhradě povinnosti jednotlivce mít pojištění nebo zaplatit pokutu. A to je něco, co lidé nesnáší. Povinnost mít pojištění je neústavní. Musíme se zbavit této povinnosti. Věřím, že omezuje svobodu. Tohle by mělo být zrušeno.

Zbavme se povinnosti mít pojištění. Kdo má dva palce a nesnáší povinnosti? Tenhle cápek! Ale tato povinnost nutí mladé a zdravé lidi zůstat v systému, což je zásadní. Snižuje cenu pro ostatní a udržuje to spravedlivost, například netrestáním tlustých dětí. Řešení republikánů vám způsobí potíže, když se budete chtít opětovně pojistit, ať už jste předtím odešli z jakéhokoliv důvodu. Využívají líbivé heslo trvalé pobídky k pojištění.

Ale musíme do toho zahrnou t i nějakou tu pokutu. Třeba vyšší pojistné nebo odmítnutí pojištění. O těchto detailech moc mluvit nechtějí. Pamatujete si ten výraz "zástupný text"? Ten byl v místě, kde se mělo vysvětlovat fungování trvalých pobídek k pojištění. Je to tak nepříjemné téma, že o něm raději mlčí. Podobně jako když běloch zpívá karaoke a vy si uvědomíte: "Ajaj, už se blíží slovo 'negr'."

Republikáni mají potíže. Potřebují plán a to rychle. To, co Price a Ryan prozatím navrhli, je přenesení nákladů z vlády na lidi a ze zdravých na nemocné. Sníží se počet pojištěných lidí. Hodně štěstí s nápravou, republikáni. Jo a je tu ještě jeden problém. Pamatujete, jak prezident Obama tvrdil, že si můžete udržet svého lékaře?

Připomenu vám, co sliboval Donald Trump. Všichni budou pojištěni, i když je to nerepublikánský názor. Mnoho lidí tvrdí, že spodních 25 % si ho nemůže dovolit. Zdravotnictví pro všechny. Chci se postarat o všechny bez ohledu na to, zda mi to ubere hlasy. O všechny se postaráme lépe než teď. Kdo to zaplatí? Zaplatí to vláda, která jinde ušetří ještě více peněz.

Z velké části to bude záležitost jednotlivce. Lidé si budou moci vybírat z mnoha různých pojištění od mnoha skvělých soupeřících společností. Mohou mít lékaře, mohou mít pojištění, prostě cokoliv. Mohou mít cokoliv! Tečka! Cokoliv jiného je naprostou katastrofou. Pojištěnci brzy budou chtít znát odpovědi. Čas běží, zmrdi.

Další zástupný text vám už nepomůže. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

15:47 six severed toes

10

Odpovědět

Levicovost Olivera a jeho zaujatost vůči čemukoliv republikánskému (celkem) chápu, ale mohl by se k tomu stavět objektivněji. To by ale zase přišel o fanoušky...

12

Odpovědět

Oliver bohužel představil "alternativní fakt". Na stránce https://abetterhealthcareplan.com/ je odkaz s learn more, který vede zde: https://housegop.leadpages.co/healthcare/, zde je celý zákon a program podrobně podepsán. Oliver má tým lidí, které natolik zaslepil vztek vůči republikánům, že se rozhodli v pořadu veřejně lhát.

36

Odpovědět

A napadlo tě třeba, že webové stránky se časem mění?

Vytýkaná věc se tedy mohla objevit až po uzávěrce Oliverova vysílání...no prostě proto, že takhle webové stránky fungují. (Je to jasně vidět, že sken stránky a SOUČASNÁ podoba je trochu jiná)

121

Odpovědět

Cela lava verzia screenu vyzera inak. Takze ak si to nezmazali rucne tak to tam ocividne nebolo...

00

Odpovědět

Koukám, že tady je to samej odborník na Obamacare, ale všem uniká podstata toho co Trump vlastně chce. On chce Obamacare nahradit lepším systémem a proč? Protože Obamacare je jenom vysavač na peníze. Vysává peníze těm co si předtím platili pojištění a vysává peníze z federálního rozpočtu. Co se týče těch, kteří jsou nově pojištění, tak se jim sice dostalo zdravotní péče, tj. plus pro Obamacare. Na druhou stranu se každej rok odebírají položky, které Obamacare proplácí a zbytek si musí dotyční doplatit ze svýho. Jinými slovy, nejsou plně pojištění. Takže Obamacare je systém k ničemu, respektive je to dočasný systém a je třeba ho nahradit za evropský model.

24

Odpovědět

:D :D Tohle byl fail i před tim, ale teď s ohledem na vývoj situace je to ještě vtipnější.

1. Trump to chtěl nahradit "lepším" systémem... ale "lepší" je subjektivní hodnocení. Na konci píšeš, že by se Obamacare měl nahradit víc evropským modelem - Trumpův návrh je ale daleko dál od evropskýho modelu než Obamacare.

2. I někteří republikání hlasovali proti tomu novýmu návrhu - musí to bejt tak špatnej návrh, že jsou ochotní hlasovat s "druhou stranou", což už o něčem vypovídá.

10

Odpovědět

Argument že "evropský" model pojištění je socialistický je tak stupidní že nevím. Kdyby se v USA trošku zajímaly tak by věděli že tu sociální a zdravotní zabezpečení vznikli po světové válce jako prevence absolutní chudoby a toho aby lidi co nemají peníze neumírali na "banality" na ulici. Nechápu proč se prostě nekouknou do jakékoliv Evropské země kde to funguje a prostě to neopíšou slovo od slovo :D Pojištění by byli opravdu všichni a lékaře by si taky mohli vybrat, to co oni neumí vyřešit tu máme vyřešeno už skoro 100 let.

417

Odpovědět

Ze stejnýho důvodu, proč jsou jediná vyspělá země, která nepoužívá metrickej systém... jsou prostě retardovaní.

40

Odpovědět

Baví ma ako zrazu milovníci Ruska voliči socialistických a komunistických strán, ktorý vždy vrieskali o zdravotníctve zadarmo a nechcelo sa im ani platiť jedno euro pri navšteve lekára, naraz pindajú na socialnú reformu a možnosť dať poistiť čo najviac američanov resp. Obamacare(možno nie úplne dokonalú) len preto, že s ňou prišla v ich reči tá čierna opica a nie Trump.

Uvidíme s čím teraz prídu republikáni ale čas sa im kráti ako poznamenal Oliver.

214

Odpovědět

Očakávať od rusofilov logiku nieje na mieste...

182

Odpovědět

Vážně? ACA měla být dostupná ale zatím co dělala bylo že zdražovala a zdražovala a stala se z ní černá díra po černym prezidentovi. Známý na to nadával protože se mu roční platba zvedla skoro o 700 dollarů ročně. Ale lidi mimo jako Oliver placení DNC (wikileaks) holt budou propagovat vše co obongo řekne

628

Odpovědět

Známý na to nadaval :-D a na co jeste nadaval? Je to zajimavy.
700 dolaru rocne... hodne spatny... chapu ho, kdo si to muze dovolit

70

Odpovědět

Rozkošné jak se Oliver i zdejší takydemokraté snaží obhájit jediný, jakkoli zpackaný, ale přeci jen splněný Obamův slib.

628

Odpovědět

Oliver konečne zábavný... a to celé 4 roky :) konečne dôvod sledovať do konca :) Možno mu raz aj jebne cievka :) Socanská éra skončila ... weeee :)

1220

Odpovědět

Ano zrušme naše socanské zdravotnictví a zaveďme to že když tě odveze sanita do nemocnice, tak se nejdřív ptají na číslo pojištění a podle toho se rozhodnou jak tě budou léčit...

353

Odpovědět

+Karel Vorelno a? Nemá prachy, nemáš nárok... niekto by vás mal naučiť, že nič nieje zadarmo, socani :)

529

Odpovědět

+Karel VorelNeboj, jakmile přijde první vážná nemoc, jeho radikální přesvědčení o socanském zdravotnictví bude to první, co okamžitě zahodí a místo toho bude úpěnlivě vzhlížet k jakékoliv progresivní léčbě, na kterou by sám v životě neměl. Všichni tihle rádoby konzervativci mají plnou hubu toho, co všechno je socialistické, ale jakmile jsou na tom existenciálně závislí, považují to za samozřejmost. Spoluúčast jen tehdy, kdy se mi to hodí, na ostatní nasrat.

223

Odpovědět

+Zeckja som si zariadil tak, aby som o plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť nemal núdzu... je len váš bordel že ste socky.

220

Odpovědět

+ehmNěkdo je socka a někdo je zas hloupej... třeba za to taky úplně nemůžeš, protože geny jsou svinstvo.

61

Odpovědět

Jj, mnohem lepší než "socanské" zdravotnictví je to že když nemáš pojištění tak tě lékař ováže a pošle chípnout domů, aby si jejich zařízení nekazil statistiku úmrtnosti. Prostě antisocialistický ráj. ♥

203

Odpovědět

+Ante Ustatia kto ti môže za to že nemáš poistenie? Ja, Trump, Židia, ilumináti, bankári? Kto je zodpovedný za tvoju neschopnosť? Všetci okrem teba, že jo? :)

214

Odpovědět

+ehmSouhlas, kazdy socky problem. Hele domluvme se, ze zrusime vsechny profese s podprumernym platem, aby si vsichni mohli dovolit zdravotni peci po zruseni socanskejch zakonu. Vsichni se budou mit jiste lepe. Kdo potrebuje silnicare, popelare, pekare, elektrikare, instalatery, prodavace, poslicky, techniky, zdravotni sestry a podobne ... takova verbes

90

Odpovědět

+JarousOno to je přesně naopak. Lidé s nadprůměrnými příjmy si myslí, že zdravotnictví, výstavba a oprava silnic, školství je financováno pouze z jejich daní.

Co takhle udělat experiment? Ke každé silnici třetí třídy postavit automat, který bude vybírat skutečnou cenu na její provoz (_dej peníze, nebo si najdi jinou cestu_). Kdo bude řvát první?

No přece ti bohatí, kteří prostě musí mít na kraj s milionem obyvatel 3500 km silnic třetích tříd.

Stejně tak se při potencionálním zvyšování cen za jistič ozvali majitelé chat a chalup, kteří prostě mají právo, aby na samotu musel vést kabel z elektrárny, protože přece mají právo vytápět svůj bazén a napájet cirkulárku. Žádné autonomní elektronické systémy. Chatař má právo prodražovat výstavbu přenosové sítě svými absurdními požadavky.

00

Odpovědět

+ehmProblém je to, že hromada lidí v US je nepojistitelných. I když chtějí a mohou si to dovolit, tak je pojišťovny prostě nepojistí a nemusí to být protože dělají, nebo udělali něco špatně. Toto !obamacare" taky řeší.

50

Odpovědět

Ten šílený propastný kontrast mezi tím co republikáni zatím předvedli [zde napiště text] ... a tím co Trump sliboval je neuvěřitelný, jestli jim tohle nezlomí vaz tak už opravdu nic.

357

Odpovědět

Ten šílený cit pro spravedlnost a nezaujatost z Vás přímo sálá. Nejsou tam ani padesát dní a Vy už máte jasno. A já myslel, že ignoranti jsou, dle názorů těch Pravých a Jediných Takydemokratů a Čt jen fanoušci Trumpa. Člověk se pořád učí. Rozdíl mezi tím co slíbil Obama a tím co dokázal je ještě propastnější. Kromě své zmršené Obamacare nesplnil a nedokončil nic. Proto Oliver a další takydemokraté prskají protože když ho Trump zruší a nedejbože nahradí něčím lepším nezůstane po Obamovi ani tenhle pomníček.

716

Odpovědět

+Libuše mrtviceVšak na to mají čtyři roky. Tik-tak, hodiny odpočítávají.

A dovolávat se svého práva "zaškrtnout ve volbách" ne-republikána je přece výsostně demokratické.

00

Odpovědět

Mě udivuje, že v USA to nemají, co se týče zdravotního pojištění a dárcovství orgánů, jako u nás, když jsou takový křesťani - Pomoc bližnímu a tak.
Asi jsou křesťané jenom na postávání s transparenty Teplouši fuj!

647

Odpovědět

15:45 a 15:52 - toes znamená prsty u nohou, ne palce. Jinak díky za překlad, fajn díl. ;-)

50

Odpovědět

Opraveno.

21

Odpovědět

Stačilo pouze změnit název na Trumpcare a celý problém by byl vyřešen. Ale počkejme si s jakou reformou Trump přijde. Možná že to bude mnohem lepší systém než Obamacare a možná, že to bude systém mnohem horší. Nechme se příjemně překvapit ;)
P. S. Oliver je debil.

1847

Odpovědět

Stačilo v posledních třech slovech pouze změnit jméno na Trump a dal bych like.

299

Odpovědět

Už jsem se divil, žes napsal normální smysluplný komentář.. naštěstí si to zachránil tím PS :)

174

Odpovědět

USA má teraz omnoho viac väčších problémov ako nejaké poistenie pre socky... Infraštruktúra ide kompletne do hajzla, každá druhá priehrada je k hovnu, náklady na obranu sú neúnosné, pretože USA caluje obranu aj neschopnej európe a pokračovať by sa dalo na stranu... Poistenie pre socky, môže zaujímať vážne len socky.

08

Odpovědět

Odpovědět

jo, i ostatní co natočil... stačilo Sicko a Bowling for Columbine, a od tý doby bych nechtěl žít v USA

62

Odpovědět

Doslovně věřit „autentickým dokumentům“ Michaela Moora je jako důvěřovat nacistickým dokumentům Věčný žid nebo tomu z Terezína, jak tam jezdí židé na dovolenou a ve volných chvílích hrají s přátelskými a s usměvavými eSSesáky fotbal.

1113

Odpovědět

Oliver manipuluje. Bill Gates nejspíše bude platiti nižší pojištění než teenager. No a co? Pojištění je pojištění a daň je daň. Pokud vím, v USA mají velkou daňovou progresi, pokud má někdo vysoký příjem, platí i vysoké daně. Pojištění slouží k pokrytí rizik, výše pojištění podle příjmu je diskriminace. To je jako kdyby byl návrh zákonu: „nelegální emigranti - pojistka 5000 dolarů, pokud nezaplatí = deportace; n***i - pojistka 3000 dolarů; bílí - 1500 dolarů.“ :-D

Bylo by vhodné, aby pojištění opravdu pokrývalo rizika a přistupovalo se k pojištěncům individuálně. Jiná rizika mají těžce pracující (zničené klouby) a jiné pracující v kanceláři (nemoci oběhové soustavy). Jiné nemoci mají muži (prostata) a jiné ženy (rakovina prsu). Jiná rizika má spořádaný občan chodící na pravidelné kontroly a jiné občan na okraji společnosti. Stejně tak by se u zdravých lidí nemělo používat 100 % jako zisk pojišťovacích společností, kteří si to rozdají jako prémie a v momentě stáří nebo nečekané zdravotní komplikace pojištěnce odkopnou - nespotřebované peníze se mají použít na tvorbu polštáře - klidně, ať si pojišťovna vezme 30 % jako svůj zisk. Nespotřebované prostředky pojištění by měli automaticky dědit nejbližší příbuzní.

Nutit pojistit všechny je nesmysl (klidně, ať má občan možnost podepsat „Ne, nechci se pojistit, pokud dostanu rakovinu, souhlasím s tím, že mě necháte chcípnout v příkopu u silnice“), ale stejně tak je nesmysl, aby pojištění bylo cenově nedostupné umělým navyšováním velmi vzácných nemocí.

PS: Je jedno, jestli jste s Trumpem, nebo proti Trumpovi, na čem se nezačne pracovat během sto dnů od inaugurace, to se neudělá do konce úřadujícího období.

PS2: Opravdu nežeru tyhle rádoby srdcervoucí PR příběhy (ale jinak to byl dobrý film): http://www.imdb.com/title/tt0251160/

2012

Odpovědět

Co se toho chcípání v příkopu u silnice, tak Bible o tom mluví tak jasně, že se až divím, že se zdravotní pojištění vůbec řeší. Ježíš řekl, že nenechat někoho chcípnout v příkopu u silnice je dobrá věc tečka.

03

Odpovědět

+kotjaAle to mi vkládáš do úst něco, co jsem nenapsal. Nikdo nemá být nátlakem k něčemu takovému donucen, musí to být jeho svobodná volba. A Pokud má člověk dostatek rozumu, bude nucen hledat řešení.

Český model zdravotnictví jistě není dokonalý (a je mizerný), ale v mnoha hlediscích je funkčnější s dostupnější širokým masám než ten v USA. Hlavní problém je například v tom, že základ je garantovaný všem - nekvalitní indické oční čočky nebo třeba ty průšvihové prsní implantáty ze silikonu na kachličky i pro ženy po mastektomii - chceš kvalitnější? Smůla občane, nemůžeš doplatit rozdíl mezi garantovanými z veřejného pojištění a kvalitnějšími - musíš zaplatit celý pořizovací částku těch drahých. To nemluvím o zhovadilostech, kdy pro člověka s mozkovou mrtvicí nedojede sanitkou lékař, ale pouze zdravotní bratr/sestra a pak ho několik hodin vozí několik hodin mezi nemocnicemi a každá ho odmítá přijmout, protože je to nákladná léčba a potřebují ušetřit prachy. Výsledek je zmrzačený pacient, který zdravotní a sociální systém stojí daleko více. S tímto mám v rodině osobní zkušenost a přesně tohle je důsledek socialistického pohledu na zdravotnictví, kdy všichni lidé jsou si rovni (dostanou za hodně peněz hovno), ale někteří jsou si rovnější. A opravdu stačí popojet mezi nemocnicemi o pár kilometrů vedle a je tam zcela odlišný přístup k pacientům.

Pokud se do jisté, rozumné míry, nebude pohlížet na zdravotnictví jako produkt-službu (ona to do jisté míry je předplacená služba, i když se doktoři v pátek 9 večer na akutním příjmu tváří, že ne), tak budeme stále ve stejném marasmu. Mělo by se začít tím, že bude fungovat v režimu 24/7/365. Tím by měla reforma začít. A potom začít vytěsněním pochybných poskytovatelů zdravotnické péče, kde s pacienty jednají nedůstojně.

20
Další