Olovo v prostředíLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:342
Počet zobrazení:9 062

Olovo je prvek, který je lidskému organismu jedovatý a který se v těle usazuje. Z toho důvodu se od jeho používání se ve světě upouští. Ale jak nedávná krize ve městě Flint v USA ukázala, stále existuje možství olověných vodovodů a dokonce i olovnaté barvy, které se vyskytují v domácnostech s malými dětmi? Proč se zdá, že je tím každý rozhořčen, ale nikdo nic nedělá?

Přepis titulků

Olovo. Nejnebezpečnější část názvu Led Zeppelin. A to tou druhou věcí je Zeppelin! Kvůli děsivým událostem ve Flintu v Michigannu jsme toho o olovu slyšeli spoustu. V kohoutkové vodě ve Flintu se nachází nebezpečné množství olova. Stát o tom ví a nic nedělá. 200 děti mladších 6 let má v krvi zvýšené množství olova. Přes 9 tisíc dětí mu bylo vystaveno.

Flint se stal pojmenováním, které samo o sobě evokuje katastrofu. Podobně jako Benghází, Waco nebo Šmoulí vesnička. Nikdy nezapomeňte. Nikdy nezapomeňte, co se tam stalo. Nikdy nezapomeňte. Flint byl od začátku do konce dokonalým případem nekompetentnosti. Krize nastala, když město změnilo zdroj pitné vody. Rozhodnutí, které oslavovali takto.

Tři, dva, jedna. Na Flint! Je zvláštní sledovat lidi, jak si připíjejí něčím, co je jed. Za těchto okolností byste spíš čekali, že pronesou: "Uvidíme se v pekle!" Nebo: "Mateřská loď se blíží a brzy se dočkáme povznesení." Tento nový zdroj vody narušil vodovodní potrubí a uvolnil do vody olovo. Samozřejmě se k tomu začali vyjadřovat všichni byrokraté.

Politici ve Washingtonu se vyjadřovali velice rozzuřeně. Máme tam děti, kterým bylo ublíženo. A my si tu sedíme a dohadujeme se nad tím, kdo může a nemusí být vinen. Bezpečnost našich občanů není záležitostí republikánů, demokratů nebo nezávislých. Je to záležitost všech. Nejsme nějakou zemí třetího světa, kde se otráví stovky tisíc lidí. Jsou tráveni po dlouhou dobu.

Ano, existuje pouze jeden jed, který smí stovky tisíc Američanů konzumovat. Tím je Mountain Dew Code Red. Code Red. Nejchutnější způsob umírání. Otrava červenou. To je odporné. Každý se nyní zajímá o olovo a o město Flint, což je skvělé. Bohužel, tento problém se netýká pouze Flintu. USA Today zjistili, že olovo se vyskytuje v asi 2 000 vodovodních systémech po celých Spojených státech.

Nemůže předstírat, že se to neděje, stejně jako předstíráme, že veřejné plovárny neobsahují 3 % dětské moči. A to je mírný odhad. Pokud vás napadá, že bychom mohli odstranit všechny olověné trubky, tak to není tak snadné. V USA je asi 7,3 milionu vodovodních řadů s olověnými trubkami. U mnoha ani nevíme, kde jsou. A pouze částečná výměna by mohla dokonce množství olova ve vodě zvýšit.

Ale co je důležitější, i kdybychom vyměnili všechny olověné trubky, tak otravy olovem nezastavíme. Jedna aktivistka nás o tom přesvědčí. Děti se olovem neotráví z vody ve škole. To ne. Otráví se barvou u nich doma. Dobře... Líbí se mi, že to zní jako ubezpečení, ale pak z toho vyleze něco ještě horšího.

Je to jako říct: "Ten škrtič tě neuštkne." "Ne, to nedělá." "Rozdrtí tě vlastním tělem a pak tě celého spolkne." "Takhle to prostě dělá." Ale má pravdu. Nejčastější příčinou otravy dětí olovem není voda. Pochází z pozření rozdrolené olovnaté barvy.

Podle odhadu existuje v USA kolem 2,1 milionů domácností, ve kterých se nachází olovnaté barvy a děti pod 6 let. A podle CDC má kolem půl milionu dětí zvýšenou hladinu olova v krvi. To je hrozné. Olovo ohrožuje domácnosti s malými dětmi téměř stejně jako zboží s tématikou Ledového království. Proč potřebuješ tři Olafy a zpívající Elzu, McKenzie? Nech Let It Go už být!

#letletitgogo. A pokud vás napadá, jak velkým problém může být olověný prach, tak vězte, že ku*evsky velkým. Jak nebezpečné olovo je? Dítě může být otráveno pouhými 10 miligramy čistého olova. Abychom vám ukázali, jak malé množství to je, tak tato lžička obsahuje asi 4 000 miligramů. Dnes víme, že pozření malého množství olova způsobuje poškození mozku a dokonce smrt.

Možná se pokuste neříkat slovo smrt takovým nadšeným tónem. Ale je pravdou, že neexistuje bezpečné množství olova. Je to tak nebezpečná věc, že byste jí do sebe vůbec neměli dostat. Podobně jako heroin nebo Jeremyho Pivena. I malé množství olova může vést k nevratnému poškození. Třeba ke snížení IQ, antisociálnímu chování a sníženému pozornosti. A toto nebezpečí je tak vážné, že před 20 lety Sezamová ulice natočila díl o tom, jak se mají děti chovat k olovu u nich doma.

Tak jdeme na to. Hezky od začátku. Před jídlem si umyjte ruce. Před jídlem si umyjte ruce. Držte se dál o odlupující se barvy. Držte se dál o odlupující se barvy. Kdo si myslíte, že jste? Olověná policie? Jsme olověná policie.

Jsme olověná policie. Je to těsné, ale pokud jde o The Police, možnost otravy olovem je stále méně děsivá než Every Breath You Take. Budeš sledovat každý můj nádech? To je zločin. Stalkuješ mě, Gordone. Jsi stalker! To video bylo vytvořeno před 20 lety. Možná se proto divíte, že když je olovnatá barva tak nebezpečná, tak proč jí je tolik v domácnostech, kde žijí děti.

To je dobrá otázka. Mnoho zemí světa zakázalo olovnaté barvy ve 20. letech 20. století. Věděli jsme, že je nebezpečná, ale místo toho, abychom se k nim připojili, rozhodli jsme se dát olovo naprosto všude. Skromné olovo také hraje roli v uchovávání nových i starých budov. Ve formě bílého olova pro dřevěné budovy a červeného olova pro ocel. Moment.

Skromné olovo? Je to přírodní prvek, ne oskarový projev Maryl Streep. Když už přiřazujeme osobnostní rysy kovům, tak proč končit u skromného olova? Vášnivý zinek, volnomyšlenkářská měď a extrémně rasistický cín. Olovo nepropagovaly pouze televizní spoty. Olověný průmysl nás ujišťoval, že jsme v bezpečí. Vyrobili tyto omalovánky, které vás zvaly na Olověnou party holandského chlapečka. Zní to jako název nejhoršího nočního klubu v Amsterdamu.

A když už se konečně v 70. letech vláda odhodlala olovo zakázat, tak se olověný průmysl nevzdal bez šíleného boje. Zde ředitel obchodní skupiny specializující se na olovo, vyvrací důkazy o nebezpečnosti olova. Jde o to, že když se podíváme na národní profil, tak jsme nikdy nebyli zdravější a nežili jsme déle. Musí tam být něco, co děláme správně.

Cože? Vlastně říká: "Nemůže to být škodlivé. Já jsem v pohodě." To je hlavní argument lidí, kteří v pohodě nejsou. Je to stejné, jako když vám strýček řekne: "První pivo jsem měl v deseti a jsem v pohodě." Ale jsi, strýčku? Jsi? Tvojí včerejší večeří bylo 23 krutonů s polevou. A to není žádné pohodové chování.

Změň to, strýčku! Už tehdy existovala spousta nezvratných důkazů, že olovo je dětem velmi nebezpečné. Z velké části to studoval doktor Herbert Needleman. Na konci 70. let doktor Needleman zkoumal zuby zdravých školáků na okraji Bostonu. Prozkoumali jsme je a zjistili, že děti, které mají v zubech zvýšené množství olova, ačkoliv u nich nebyly diagnostikovány problémy s otravou olovem, mají nižší IQ, nižší jazykové schopnosti a horší soustředění.

Ano. Děti, žádná víla Zuběnka neexistuje. Vaše mléčné zuby si bere doktor Herbert Needleman. Řekli jsme vám o víle, protože tohle by vás vyděsilo. Ale tomuto muži byste měli poděkovat, protože díky takovýmto studiím USA začaly regulovat a odstraňovat olovo z prostředí.

Výsledkem je, že množství olova v těle dětí takto klesá. Olovnaté barvy byly zakázány zde a od používání olovnatého benzínu se upouštělo zde. Takže odstranění olova z barev a paliva bylo výhrou pro zdraví obyvatel. Pamatujete si na toho osmnáctiletého stážistu ve vaší kanceláři, který se tváří tak chytře? Pravděpodobně chytrý je, protože se narodil až po olovnaté epidemii. Máš štěstí, Sawyere, teď mi přines kafe. Ale i přes to, že jsme omezili vypouštění dalšího olova do světa, zůstalo nám olovo, které jsme tam umístili předtím.

Je v trubkách a na zdech. Ačkoliv jsme se shodli, že je to problém, jeho vyřešení by bylo hodně drahé. V roce 2000 byla odhadovaná cena kompletního otestování a odstranění olova z domovů 16,6 miliard dolarů ročně, každý rok po následujících 10 let. Tento odhad udělal z vlády rodiče, kteří mají nemocného psa. Víme, že jsme řekli, že pro jeho uzdravení uděláme cokoliv, ale veterinář nám právě poslal cenový odhad a víš, že v psím nebi jí jen hot dogy? Nemyslíš si, že by tam Puňta chtěl žít?

Já si to myslím. Podívejte, nikdo nečeká, že to vláda hned všechno vyřeší. Stejná zpráva odhadla, kolik by stalo provizorní řešení, jako přetření olovnaté barvy nebo pravidelné čištění stěn. A to mělo probíhat pouze u nízkopříjmových rodin. Tato cena pak vycházela na 230 milionů ročně. Znělo to přijatelněji a tedy celkově lépe. Bohužel, a je to s podivem, jsme to takto nikdy nezafinancovali.

Například hlavní program pro odstraňování olovnaté barvy z domů nikdy nebyl financován nad 176 milionů ročně. A od roku 2003 rozpočet neustále klesá. Tento rok jim přiřadili pouze 110 milionu dolarů. To je jen o něco víc, než kolik Američané utratili za Poldova švagra. Za film, který čirou náhodou New York Post popsal slovy: "...vtipný asi jako otrava olovem..." Je to úžasné.

Zeštíhlování rozpočtu neprobíhá proto, že bychom se veškerého olova zbavili. Pamatujte, stále existují miliony domů s nebezpečnou olovnatou barvou. Podle HUD byli schopni vyhovět asi polovině loňských žádostí o dotaci. To znamená, že mnoho Američanů stále žije v domech plných olova. Bohužel to ovlivňuje skupiny, které s tím samy moc neudělají. Lidé na nízké socioekonomické úrovni bydlí ve starších a méně udržovaných domech. Často bez domácího.

Ve výsledku existuje větší šance, že mají doma olovnatou barvu, kterou nikdo ze zdi neodstranil. Ano, pokud se v té situaci nacházíte, nejspíš si nemůžete koupit nový byt. Většina lidí s problémy s olovem je zaseklá v domovech, které nemohou opustit a snaží se co nejlépe vyhnout nebezpečí. Zní to povědomě, protože je to zápletka každého hororového filmu. Šílené na tom je, že odstraňování olova je drahé, ale cenově výhodné. Některé studie ukazují spojitost mezi úrovní olova a zločinností.

Když to spojíte s nižšími výdaji na léčbu a vyšší ekonomickou aktivitou, studie uvádí, že každý dolar vynaložený na odstranění olovnaté barvy přinese zpět minimálně 17 dolarů. To je skvělé. Ale úspory jsou až na třetím místě v mém seznamu, proč netrávit děti. Na mém prvním a druhém místě je: "Je to jed a jsou to děti!" Můžete si myslet, že Kongresmané toho v boji proti otravě olovem udělají hodně. Přeci jen si vzpomínáte, jak je naštvaly otrávené děti ve Flintu, že?

Máte tam děti, kterým bylo ublíženo. Je to problém všech. Je to problém Američanů. Ovlivňuje to životy Američanů. Nejsme nějakou zemí třetího světa, kde se otráví stovky tisíc lidí. Otráví! Zdají se tak znepokojení. Znepokojeni! A kvůli tomu je to tak frustrující.

Loni všichni tito tři muži hlasovali pro snížení financování programu pro ochranu před olovem o 35 milionů dolarů, což je 32% škrt. Pravdou je, že když takto seškrtáte finance, může se otrávit mnoho dalších dětí. Otrávit! Dobrou zprávou je, že tyto škrty neprošly. Špatnou zprávou je, že ani nezískali nic navíc.

Mimochodem, další dvě hlavní agentury bojující s olovem mají stejné finanční problémy. To nedává smysl. Myslel jsem si, že otrávené děti jsou něčím, co každého z nás vyburcuje. Tento problém byl brán vážně už před 20 lety, když o něm mluvili v Sezamové ulici. A protože tento problém dál existuje, musíme o něm něco natočit znovu. Ahoj Elmo. Ahoj Dobrý den, pane Olivere.

Nemůžu uvěřit tomu, že je to už 20 let od doby, kdy v Sezamové ulici radili jak se vyhnout olovnatému prachu. Vy dva jste snad vůbec nezestárli. Děkuji, pane Olivere. - Používám zvlhčující krém. - Páni, hezké. Pane Olivere, Elmo chodil do posilovny. Páni, vidím to, jsi pořádně silný. Oba vypadáte dobře, ale jsem tu proto, protože na mnoha místech je stále olovnatá barva.

Ale ne, co s tím můžeme udělat, pane Olivere? Dobrá otázka. Musíme to řešit intenzivněji a vynakládat na to dostatek peněz. Já mám nějaké peníze v prasátku. To je hezké, kolik v něm máš, Elmo? Dolar a 76 centů. Dobře, pro začátek...

Dokázal jsem to, jsem spasitel! Ne, ne, ne, to jsi nedokázal, Elmo. Budeme potřebovat mnohem víc peněz. Nejspíš stovky milionů dolarů ročně. - Aj, mama. - Ano, je to spousta peněz. Sto milionů je obří číslo. Honem, společně napočítáme do sto milionů! - Jedna, dva, tři, čtyři...

- Ne, ne, ne, na to nemáme čas. Problémem je, že si lidé myslí, že vyřešení problému s olovem by bylo moc drahé. - To je směšné! - Ahoj, Oskare. Jak se máš, Oskare? Jak může někdo tvrdit, že je to příliš drahé? Copak neví, že podle studie vlivu olova na zdraví společnosti se každý vynaložený dolar na odstraňování olovnaté barvy vrátí v poměru minimálně 1:17? Páni.

To je nečekaná úroveň ekonomické znalosti u někoho, kdo žije v popelnici. Tato popelnice má už od 60. let regulované nájemné. Dobře. Oskare, já vím, že se to vyplatí, ale lidé to nechtějí dělat. Zdá se to příliš složité. Ale to, že je to těžké, neznamená, že se nemáš aspoň pokusit. Nezazpíváme si o tom? - Dobře.

- Vážně musíme? Olovo je velkým problémem, který je všude kolem nás. Dokážeme to vyřešit, ale nejdřív se o to musíme starat. To dává smysl, Elmo. Věci se uskuteční, pokud se rozhodneš do nich pustit. Znáš nějaký další příklad, kdy je to pravda? - Já vím. - Do toho. Chtěl jsem si zavázat tkaničky, ale nikdy se mi to úplně nepovedlo.

Rozhodl jsem se to trénovat a teď jsou pevně sešněrované. Ano, dokázal jsi to. Pokud se začnete zajímat o výsledek, budete udiveni, co vše zvládnete. Oskare, teď ty. Ano, má popelnice je špinavá, lidé se zastavují a koukají na mě.

Měl bych si jí uklidit, ale mně je to celé jedno! Nepřekvapuje mě, že jsi tak negativní, Oskare. Ale víte co, tohle přesně vyjadřuje jádro našeho problému. Dobrá práce. Takže já ti pomohl dokázat to, na co poukazuješ? Ano, to jsi udělal. Olovo je pořád kolem nás, v trubkách, na zdech a ve vzduchu.

Měli bychom to začít řešit, ale nejdřív nás to musí začít zajímat. Nejprve nás to musí začít zajímat! To je pro dnešek vše, děkuji za sledování. Dobrou noc. Mockrát vám děkuju. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Že by další důvod proč neuzavřít s USA dohodu TTIP?

40

Odpovědět

líbí se mi ta část, ke Emo říá, oi má v prasátku :D Ten tón je úžasnej

20

Odpovědět

Je tu prosím nějaký odborník na olovnaté barvy? :-)
Jaký je problém, pro nízkorozpočtové rodiny či jedince, si koupit dvě konzervy barev a roušku (určitě pod 500Kč, 20 dolarů), zeškrábat zdi, nabarvit a věnovat přebarvení domu dva, tři dny? (pokud se jedná o barvy v interiéru).

Třeba my ve firmě máme azbestové desky jako oplocení a jejich nahrazení by vyšlo na statisíce...

22

Odpovědět

Sesame street je v českém překladu Sezame, otevři se! Tak by se to mohlo upravit...

34

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Krásne výročie ku dňu vysielania tohto dielu a to 11 mŕtvych v Tel Avive. Vitajte v Európe, tu máte možnosť voľného pohybu a smelo do toho!

1357

Odpovědět

Spíš mě zaráží, že tu není ke včerejšímu datu nějaká vzpomínka, když byl ten den připomenutí Arménské genocidy, kor když nedávno bylo video s Conanem u toho památníku...

54

Odpovědět

A opět je tu ta nula. Ty.

85

Odpovědět

Takže nechtějí financovat odstraňování olova, i když je výdělečné? Hmm tady asi chce mít někdo záměrně hloupé a asociální obyvatelstvo. :D

1410

Odpovědět

Ten výpočet že každý investovaný dolar se vrátí v podobě 17 - 223 dolarů mi zní jak z nějaké "pyramidové hry"; to je fakt nějakej odhad vycucanej z prstu ekonomem na LSD...

145

Odpovědět

Tak podle toho co tam říkal (neberu v potaz částky za léčbu, což nejspíš bude taky slušná částka), se mi zdá, že většina té výnosnosti staví jen na předpokladu, že místní obyvatelé mají malé IQ, jen díky tomu olovu a bez něj by byli chytří, neživili by se kriminální čiností atd... Jenže bych řekl, že takové to horší bydlení, jenž většina lidí ví, že zabíjí, svou cenou láká hlavně méně nadané obyvatelstvo. Takže by dost možná ta část obyvatel kriminálně bujila i bez olova podle mě. Tím ovšem neříkám, že to olovo není hnus, hlavně v té vodě je to dosti šílené...

50

Odpovědět

+pav1"pav1" Něco z wiki "Toxicita olova je zvláště významná pro dětský organismus. Trvalá expozice dětského organismu i nízkými dávkami olova je příčinou zpomalení duševního vývoje a nepříznivých změn v chování." To že nejsou rodiče nadaní neznamená, že nadaní nemůžou být jejich děti.

40

Odpovědět

Takže se s tím vlastně federální vláda zabývá, jen nezvýšila rozpočet jednomu z programů. Hrůza! :-D

66

Odpovědět

To je málo olova, požadujeme více olova, více olova do hlav politiků! (S olovem a slušným slovem dosáhnete lepších výsledků než jen slušným slovem!)

95

Odpovědět

Žádná výročí k právě tomuto vysílání pana Olivera?

Docela zklamání...

61

Odpovědět

Jen další ukázka (nejenom) republikánského pokrytectví. Ve své emocemi prosáklé řeči přesvědčím lidi, že jsem na správné straně a že takhle věci nemohou zůstat (odstranění olova) a vzápětí proti té věci volím, protože v tom nejsou žádné peníze, ani jiné z mých osobních zájmů, které by mi mohly pomoct.
Ale když jde o zbrojovky a armádu, vězení a policii, ropné společnosti nebo bankovnictví, prostě instituce které jsou buďto částečně privatizované či mají obrovský množství peněz, z nichž část jde mně ve formě příspěvků, tak má podpora je jednoznačná a po celá léta konzistentně na straně těchto institucí.

159

Odpovědět

máš pravdu, to je ukázka že nežijem v demokracii ale v korporatokracii.

810

Odpovědět

+darketahAč to nerad říkám, tak s ohledem na US politiku tvůj výrok není tak daleko od pravdy. https://www.youtube.com/watch?v=5tu32CCA_Ig
Ve zkratce Princeton study říká, že tvůj hlas a hlas většiny obyvatelstva je irelevantní, jediný kdo může rozhodnout, zda zákon projde kongresem nebo bude zablokován jsou lidé, kteří dávají politikům obrovské politické příspěvky.

51

Odpovědět

Jakmile byli na začátku ti tři kongresmani všichni republikáni, tak jsem jen čekal, kdy budou označeni za těžké zloduchy. Oliver nezklamal ;-)

2320

Odpovědět

Nezklamal, poukázal na pokrytectví tří politiků, kteří kážou o zdraví dětí aby získali politické body a posléze, když už nikdo nic neslyší, hlasují proti jejich zdraví. Kreténi, viď?

8111

Odpovědět

+ZeckPoukázal na pokrytectví tří politiků, kteří náhodou jsou republikáni, protože demokrati jsou ti hodní bojovníci za odstranění olova a všeho zla ve světě vůbec. Nebo ne? :)

1619

Odpovědět

+ZeckNo vidíš... a já si třeba vůbec nevšiml, že byli všichni tři republikáni. Kdo hledá, ten najde :)

455

Odpovědět

+ZeckDole tam je vždycky buď R nebo D podle strany.

90

Odpovědět

+ZeckTaan: když ukazoval boj za zlepšení farmářů kuřat, nebo boj za omezení jaderných zbraní, nebo militarizace policie (Jay Nixon je demokrat) tak se navážel i do demokratů.

53

Odpovědět

Nějak v tomhle díle jinak mluví, jak by měl rýmu :)

40

Odpovědět

Přeložili byste prosím od Johna Olivera tohle video https://www.youtube.com/watch?v=CXJtrCcuv6o? :-)

271

Odpovědět

souhlas!

21

Odpovědět

Už mi nepříjde vtipnej, ale je fajn, že poukazuje na závažné problémy. Konec to trochu vylepšil.

86

Odpovědět

No nevím, přijde mi že tady dost vařil z vody. Pokud jsem to správně pochopil, tak stát se to evidentně snaží řešit a do značné míry to i úspěšně řeší, ale tak holt nejde mávnutím kouzelného proutku vyměnit všechny potrubí a přetřít lidem baráky.

1317

Odpovědět

Ale je pravda, že alespoň mohl zmínit, proč když se na odstranění olova neustále snižuje rozpočet, tak kam jdou ty finance jinam. Třeba by to potom nevyznělo tak, že je americkejm politikům jejich země u pr.... (anebo třeba ano, jenže to měl prostě zjistit a říct nám to). Takhle jsou ty informace co nám podal dost jednostranné.
Ale nekritizuju ho, dělá dobře, že na ten problém upozorňuje.

13
Další