Duševní onemocněníLast Week Tonight
235
Duševní onemocnění bývají stavem, který vyžaduje správnou odbornou péči. Ale ne vždy tomu tak je. Nahlédněte do systému psychiatrické péče v USA a zjistěte, jak se o pacienty starají ve státě, kde se o duševních nemocech mluví jen v souvislosti s masovou střelbou. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.
Přepis titulků
Duševní nemoc. Herci předstírají,
že ji mají, aby získali Oscara. Ve skutečnosti je
duševní zdraví citlivé téma. Neradi o něm mluvíme. Jeden psychiatr nám řekne, že i když
o něm mluvíme, tak nepříliš vhodně. Stigma je stále vážným problémem. Projevuje se tím, jak smýšlíme
a mluvíme o duševně nemocných. Ta slova a termíny,
kterými je popisujeme.
Jak například? Blázen, mentál, jeblej. Zaprvé, když muž ve středních letech použije výraz jeblej, je to slovo už odepsané. Jako když vaše matka řekne, že je to cool. Je to odepsaný. Ten výraz je odepsaný. Ale má pravdu. Používat výraz jeblej pro někoho s duševní nemocí není vhodné.
Ale je to skvělé jméno pro kresleného raka, který právě vyhrál soutěž v račí chůzi. Výborně, Jeblej! Vyhrál jsi ten závod! Jde o to, že o duševních onemocněních nedokážeme moc mluvit. Někdy i televizní osobnosti s doktorem ve jméně odvádějí hroznou práci. Za chvilku u doktora Oze. Každý to chce vědět.
Jsem normální nebo magor? - Měli byste se bát? - Jeho chování... Není normální. Zbláznila jste se? Vysvětlím vám to. Blázniví lidé jdou ven, olizují kameny a štěkají na měsíc. Co to s tebou, ku*va, je? Olizování kamenů a štěkání na měsíc není známkou duševní nemoci.
Je to znakem vlků s nedostatkem železa. Mluvíte o anemických vlcích, doktore Phile. Máte v tom zmatek. Asi největším znakem toho, jak málo o duševních nemocech chceme mluvit, je to, že se o nich veřejně mluví jen tehdy, když jsme svědky následků masové střelby, jako tomu bylo týden. Tehdy se tím snaží odvést pozornost od zákonů o držení zbraní.
Tohle není o zbraních, to je o duševní chorobě. Mnoho těchto střelců mělo duševní poruchy. Jestli potřebujeme lepší psychiatrickou péči? To tedy ano! Zdá se, že pouze masová střelba mezi politiky zažehne zájem o psychiatrickou péči. Stojí za zmínku, že stát guvernéra Huckabeeho získal během jeho působení v úřadu za péči o duševní zdraví známku D mínus. Nemůžete po lidech chtít něco, z čeho sám máte D mínus.
Je to jako začít vášnivý projev o správné gramatice tím, že řeknete: Musíme přemýšlet líp, jak jsme vytvářet slova. Musíme to mět hotové! Masové střelby mohou být tou nejhorší dobou, kdy by se mělo mluvit o duševním zdraví. Aby bylo jasno, většina lidí s duševní poruchou není násilnická. A většina ozbrojených zločinů spáchají lidé bez duševní poruchy. Lidé s duševní poruchou budou spíše obětí násilného chování než agresorem.
To, že o duševním zdraví hovoříme pouze s ohledem na masové střelby, je naprosto zavádějící. Je to stejné, jako bychom o Coca Cole mluvili jen s ohledem na tohle. Stojím tu s touto ledově vychlazenou, žízeň zahánějící a naprosto vynikající Coca Colou. Opravdu chutná lépe. Nyní je lepší než kdy dřív! To je Cola!
Ano, stalo se to a výrobek z koky v tom hrál svou roli, ale z koky se nevyrábí pouze pití a nebylo by fér, kdyby vás pokaždé napadlo to, co jste právě viděli. Ale pokud máme nyní jedinou možnost, kdy se můžeme veřejně bavit o duševních nemocech, měli bychom ji využít. V roce 2013 se kolem 43,8 milionů Američanů potýkalo s duševní chorobou. A každý rok se kolem 10 milionů lidí potýká s vážnou duševní chorobou. Deset milionů.
To je asi tolik lidí, kolik žije v Řecku. A všichni o Řecku víme víc, než víme o stavu naší psychiatrie. O Řecku víte minimálně tři věci. Jeho ekonomika se hroutí, pochází z něj Yanni a řecký jogurt chutná jako zmrzlina vyrobená ve městě, kde není dovoleno tancovat. Tři věci víte určitě. Když se podíváte na to, jak naše zdravotnictví řeší vážné duševní choroby, uvědomíte si, že je to chaos a vždy to chaos byl.
Nejdříve jsme lidi zavírali do blázinců. Byly tak hrozné, že se jim říkalo hadí díry. To nezní jako pěkné místo k životu ani kdybyste byl had. Spíš byste chtěli nějaký hadí byt nebo hadí bungalov. Ale co já vím, nejsem hadí realitní makléř. A pak v 60. letech 20. století prezident Kennedy podepsal zákon, který měl zavřít co nejvíce těchto blázinců. Tento zákon nahradí psychiatrické léčebny terapeutickými centry.
Díky tomu bude možné během 10 až 20 let snížit počet pacientů v léčebnách o více než 50 procent. Byl to dobrý nápad. Protože když vidíte, jak na otřesných místech dělají lidem hrozné věci, přirozeně je chcete zavřít. Proto je tak málo fastfoodů Quizno's. Ale než začnete být pyšní na to, že jsme tyto hadí díry zavřeli, je třeba říct, že jsme nikdy pořádně nevytvořili a nefinancovali centra, kterými je JFK chtěl nahradit.
Všichni tito pacienti museli být někam přemístěni a některá místa byla naprosto šokující. Přes pár lety AP zjistila, že skoro 125 tisíc mladých pacientů a pacientů ve středním věku bylo umístěno do pečovatelských domů. Prostě není dobrý nápad strčit mladé lidi ke starým a doufat, že to dobře dopadne. Je to jako obsadit Taylora Lautnera do Druhého báječného hotelu Marigold.
Všem bude připadat, že je to nepatřičné. Některé státy využívaly takzvanou Greyhound terapii. Bohužel, nezakládalo se to na mazlení se s roztřeseným psem, který je z 95 % složen z kostí a chrupavek. Byl to ten horší Greyhound. Byly to ty autobusy a s rozbitým záchodem. Toto je Rawson-Neal. Je to jediná státní psychiatrická léčebna v jižní Nevadě.
Rawson-Neal je obviňována z Greyhound terapie. Je to praxe, která je podle kritiků nepřípustná. Vážně nemocné pacienty předčasně propustí a dají jim jednosměrnou jízdenku pryč z města. Promiňte, ale nemůžete lidi, které nechcete, poslat do jiného města. Kdyby ano, končil by tak každý rozchod. "Greto, je to moje vina. Ale myslím si, že by ses měla přestěhovat do Syracuse."
A to jsme se ještě nezmínili o těch nejhorších místech, kde mohou lidé s duševní chorobou skončit. Každoročně jdou dva miliony lidí s duševní poruchou do vězení. To znamená, že jich je za mřížemi 10krát víc, něž kolik jich je ve státních psychiatrických léčebnách. To je hrozné. Zjištění, že největším poskytovatelem psychiatrické péče je vězení, je stejné jako zjištění, že texty Lil Wayna jsou nejlepším způsobem sexuální výchovy.
"Ne, Darrene, nemůžeš ji plácnout a pak jí naložit zezadu." "Kde jsi k tomu přišel?" "Co to vůbec znamená naložit jí zezadu?" "Líbilo se ti, kdybych to udělal tvé matce?" "Ne, to by se ti nelíbilo!" "Tak mlč!" Využívání vězeňského systému k léčbě duševních nemocí není pouze neefektivní, ale i drahé.
A navíc je to nebezpečné. Když má někdo záchvat duševní nemoci, často se volá se policie. To může skončit tragicky. Podle odhadů až neskutečných 50 procent případů, kdy policista použije smrtící sílu, zahrnuje duševně nemocné lidi. Ale musím uznat, že některá policejní oddělení mění svůj přístup. Dokonce vytvářejí speciální jednotky. Tito policisté mají takzvaný krizový trénink.
Říkáte, že nechcete zemřít, jen chcete zastavit tu bolest? - Jo. - Dobře, seženu vám pomoc. Jo. Tato žena souhlasila s pomocí. Pojedeme tam společně. Já ve svém autě, vy ve vašem. Je to součástí průkopnického programu, díky kterému se duševně nemocným lidem dostane pomoci a ne vězení. To vypadá opravdu dobře.
Ale to, že je to průkopnický program, je smutné. Průkopnické programy by neměly být něco, co je očividné a co bychom měli dělat už dávno. Mělo by to být něco, co posune hranice lidstva. Třeba prostěradlo, které se dá lehce složit. Nebo airbag z marshmallow. Nebo nafukovací panna bez odsuzujícího pohledu. Nedívej se na mě tak, Lindo.
Jsem osamělý a oba to víme. Bohužel pouze 15 % policejních oddělení má lidi určené k řešení krizových situací. A ještě méně je speciálních jednotek. Účast v tomto programu je dobrovolná. Jak může něco, co je pro vaši práci zásadní, být dobrovolné. Vezměte si maskota Tampa Bay Rays. Nemůžeme ho nechat rozhodovat o tom, jestli si kostým vezme nebo ne.
Bez něj by to šlo všechno rychle do kytek. K výkonu jeho práce je kostým potřeba. Ale tohle malým krokem kupředu. Celý systém potřebuje přepracovat, což nebude úplně snadné. Péče o duševně nemocné začíná u Medicaid, který se však liší v jednotlivých státech. Poté zahrnuje 8 federálních agentur, které spravují 112 zdravotních programů týkajících se duševních nemocí.
A také sociální agentury ve všech 50 státech. Je to naprostý chaos. Až na to, že je to urážkou chaosu. Chaos může skončit nějakým uspokojujícím řešením. Tohle je nějaké frustrující chaotické vyschlé lejno. Ale netvrdím, že neexistují programy, které by fungovaly. Podívejme se na program Asertivní komunitní začlenění. Ten dovoluje lidem s vážnými duševními chorobami žít v komunitě, domlouvá jim pravidelné domácí prohlídky a pomáhá jim zařizovat si věci okolo bydlení a zaměstnání.
Jedna sociální pracovnice vám vysvětlí, jak to funguje. Tato zdravotní péče nezahrnuje jen návštěvy psychiatra. Zahrnuje pocit, že máte práva. Zahrnuje včasné placení nájmu. Místo toho, abychom se s lidmi jednou či dvakrát měsíčně scházeli a ptali se jich, jak se jim daří, děláme vše pro to, aby žili jako nezávislá součást komunity.
Skvělé. To vše zní mnohem lépe než to, co momentálně zkoušíme. Což je nic, skoro nic, jen málo, vlastně nic a vězení. Ale v mnoha státech programy Asertivního komunitního začlenění upadly v nemilost kvůli škrtům v rozpočtu nebo problémům s proplácením péče. A to i přes to, že se tyto programy podle studií zaplatí samy.
To je fantastické. Vládní programy jsou jako absolventi na prvním rande. Pokud za sebe dokážou zaplatit, je to zázrak. A tohle je pouze jeden program. Existují i další, lišící se podle potřeb lidí. My, jako společnost, musíme přijít na to, jak je financovat. Nejen proto, že to bude šetřit peníze, ale i proto, že to zachrání životy. A pokud si dobře pamatuji, někteří politici by tento problém velmi rádi vyřešili.
Tohle není o zbraních, to je o duševní chorobě. Mnoho těchto střelců mělo duševní poruchy. Jestli potřebujeme lepší psychiatrickou péči? To tedy ano! No dobře, tak směle do toho. Pokud chceme využívat duševně nemocné lidi k tomu, abychom se vyhnuli konverzaci o zbraních, měli bychom jim aspoň zajistit nějaký léčebný plán. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Jak například? Blázen, mentál, jeblej. Zaprvé, když muž ve středních letech použije výraz jeblej, je to slovo už odepsané. Jako když vaše matka řekne, že je to cool. Je to odepsaný. Ten výraz je odepsaný. Ale má pravdu. Používat výraz jeblej pro někoho s duševní nemocí není vhodné.
Ale je to skvělé jméno pro kresleného raka, který právě vyhrál soutěž v račí chůzi. Výborně, Jeblej! Vyhrál jsi ten závod! Jde o to, že o duševních onemocněních nedokážeme moc mluvit. Někdy i televizní osobnosti s doktorem ve jméně odvádějí hroznou práci. Za chvilku u doktora Oze. Každý to chce vědět.
Jsem normální nebo magor? - Měli byste se bát? - Jeho chování... Není normální. Zbláznila jste se? Vysvětlím vám to. Blázniví lidé jdou ven, olizují kameny a štěkají na měsíc. Co to s tebou, ku*va, je? Olizování kamenů a štěkání na měsíc není známkou duševní nemoci.
Je to znakem vlků s nedostatkem železa. Mluvíte o anemických vlcích, doktore Phile. Máte v tom zmatek. Asi největším znakem toho, jak málo o duševních nemocech chceme mluvit, je to, že se o nich veřejně mluví jen tehdy, když jsme svědky následků masové střelby, jako tomu bylo týden. Tehdy se tím snaží odvést pozornost od zákonů o držení zbraní.
Tohle není o zbraních, to je o duševní chorobě. Mnoho těchto střelců mělo duševní poruchy. Jestli potřebujeme lepší psychiatrickou péči? To tedy ano! Zdá se, že pouze masová střelba mezi politiky zažehne zájem o psychiatrickou péči. Stojí za zmínku, že stát guvernéra Huckabeeho získal během jeho působení v úřadu za péči o duševní zdraví známku D mínus. Nemůžete po lidech chtít něco, z čeho sám máte D mínus.
Je to jako začít vášnivý projev o správné gramatice tím, že řeknete: Musíme přemýšlet líp, jak jsme vytvářet slova. Musíme to mět hotové! Masové střelby mohou být tou nejhorší dobou, kdy by se mělo mluvit o duševním zdraví. Aby bylo jasno, většina lidí s duševní poruchou není násilnická. A většina ozbrojených zločinů spáchají lidé bez duševní poruchy. Lidé s duševní poruchou budou spíše obětí násilného chování než agresorem.
To, že o duševním zdraví hovoříme pouze s ohledem na masové střelby, je naprosto zavádějící. Je to stejné, jako bychom o Coca Cole mluvili jen s ohledem na tohle. Stojím tu s touto ledově vychlazenou, žízeň zahánějící a naprosto vynikající Coca Colou. Opravdu chutná lépe. Nyní je lepší než kdy dřív! To je Cola!
Ano, stalo se to a výrobek z koky v tom hrál svou roli, ale z koky se nevyrábí pouze pití a nebylo by fér, kdyby vás pokaždé napadlo to, co jste právě viděli. Ale pokud máme nyní jedinou možnost, kdy se můžeme veřejně bavit o duševních nemocech, měli bychom ji využít. V roce 2013 se kolem 43,8 milionů Američanů potýkalo s duševní chorobou. A každý rok se kolem 10 milionů lidí potýká s vážnou duševní chorobou. Deset milionů.
To je asi tolik lidí, kolik žije v Řecku. A všichni o Řecku víme víc, než víme o stavu naší psychiatrie. O Řecku víte minimálně tři věci. Jeho ekonomika se hroutí, pochází z něj Yanni a řecký jogurt chutná jako zmrzlina vyrobená ve městě, kde není dovoleno tancovat. Tři věci víte určitě. Když se podíváte na to, jak naše zdravotnictví řeší vážné duševní choroby, uvědomíte si, že je to chaos a vždy to chaos byl.
Nejdříve jsme lidi zavírali do blázinců. Byly tak hrozné, že se jim říkalo hadí díry. To nezní jako pěkné místo k životu ani kdybyste byl had. Spíš byste chtěli nějaký hadí byt nebo hadí bungalov. Ale co já vím, nejsem hadí realitní makléř. A pak v 60. letech 20. století prezident Kennedy podepsal zákon, který měl zavřít co nejvíce těchto blázinců. Tento zákon nahradí psychiatrické léčebny terapeutickými centry.
Díky tomu bude možné během 10 až 20 let snížit počet pacientů v léčebnách o více než 50 procent. Byl to dobrý nápad. Protože když vidíte, jak na otřesných místech dělají lidem hrozné věci, přirozeně je chcete zavřít. Proto je tak málo fastfoodů Quizno's. Ale než začnete být pyšní na to, že jsme tyto hadí díry zavřeli, je třeba říct, že jsme nikdy pořádně nevytvořili a nefinancovali centra, kterými je JFK chtěl nahradit.
Všichni tito pacienti museli být někam přemístěni a některá místa byla naprosto šokující. Přes pár lety AP zjistila, že skoro 125 tisíc mladých pacientů a pacientů ve středním věku bylo umístěno do pečovatelských domů. Prostě není dobrý nápad strčit mladé lidi ke starým a doufat, že to dobře dopadne. Je to jako obsadit Taylora Lautnera do Druhého báječného hotelu Marigold.
Všem bude připadat, že je to nepatřičné. Některé státy využívaly takzvanou Greyhound terapii. Bohužel, nezakládalo se to na mazlení se s roztřeseným psem, který je z 95 % složen z kostí a chrupavek. Byl to ten horší Greyhound. Byly to ty autobusy a s rozbitým záchodem. Toto je Rawson-Neal. Je to jediná státní psychiatrická léčebna v jižní Nevadě.
Rawson-Neal je obviňována z Greyhound terapie. Je to praxe, která je podle kritiků nepřípustná. Vážně nemocné pacienty předčasně propustí a dají jim jednosměrnou jízdenku pryč z města. Promiňte, ale nemůžete lidi, které nechcete, poslat do jiného města. Kdyby ano, končil by tak každý rozchod. "Greto, je to moje vina. Ale myslím si, že by ses měla přestěhovat do Syracuse."
A to jsme se ještě nezmínili o těch nejhorších místech, kde mohou lidé s duševní chorobou skončit. Každoročně jdou dva miliony lidí s duševní poruchou do vězení. To znamená, že jich je za mřížemi 10krát víc, něž kolik jich je ve státních psychiatrických léčebnách. To je hrozné. Zjištění, že největším poskytovatelem psychiatrické péče je vězení, je stejné jako zjištění, že texty Lil Wayna jsou nejlepším způsobem sexuální výchovy.
"Ne, Darrene, nemůžeš ji plácnout a pak jí naložit zezadu." "Kde jsi k tomu přišel?" "Co to vůbec znamená naložit jí zezadu?" "Líbilo se ti, kdybych to udělal tvé matce?" "Ne, to by se ti nelíbilo!" "Tak mlč!" Využívání vězeňského systému k léčbě duševních nemocí není pouze neefektivní, ale i drahé.
A navíc je to nebezpečné. Když má někdo záchvat duševní nemoci, často se volá se policie. To může skončit tragicky. Podle odhadů až neskutečných 50 procent případů, kdy policista použije smrtící sílu, zahrnuje duševně nemocné lidi. Ale musím uznat, že některá policejní oddělení mění svůj přístup. Dokonce vytvářejí speciální jednotky. Tito policisté mají takzvaný krizový trénink.
Říkáte, že nechcete zemřít, jen chcete zastavit tu bolest? - Jo. - Dobře, seženu vám pomoc. Jo. Tato žena souhlasila s pomocí. Pojedeme tam společně. Já ve svém autě, vy ve vašem. Je to součástí průkopnického programu, díky kterému se duševně nemocným lidem dostane pomoci a ne vězení. To vypadá opravdu dobře.
Ale to, že je to průkopnický program, je smutné. Průkopnické programy by neměly být něco, co je očividné a co bychom měli dělat už dávno. Mělo by to být něco, co posune hranice lidstva. Třeba prostěradlo, které se dá lehce složit. Nebo airbag z marshmallow. Nebo nafukovací panna bez odsuzujícího pohledu. Nedívej se na mě tak, Lindo.
Jsem osamělý a oba to víme. Bohužel pouze 15 % policejních oddělení má lidi určené k řešení krizových situací. A ještě méně je speciálních jednotek. Účast v tomto programu je dobrovolná. Jak může něco, co je pro vaši práci zásadní, být dobrovolné. Vezměte si maskota Tampa Bay Rays. Nemůžeme ho nechat rozhodovat o tom, jestli si kostým vezme nebo ne.
Bez něj by to šlo všechno rychle do kytek. K výkonu jeho práce je kostým potřeba. Ale tohle malým krokem kupředu. Celý systém potřebuje přepracovat, což nebude úplně snadné. Péče o duševně nemocné začíná u Medicaid, který se však liší v jednotlivých státech. Poté zahrnuje 8 federálních agentur, které spravují 112 zdravotních programů týkajících se duševních nemocí.
A také sociální agentury ve všech 50 státech. Je to naprostý chaos. Až na to, že je to urážkou chaosu. Chaos může skončit nějakým uspokojujícím řešením. Tohle je nějaké frustrující chaotické vyschlé lejno. Ale netvrdím, že neexistují programy, které by fungovaly. Podívejme se na program Asertivní komunitní začlenění. Ten dovoluje lidem s vážnými duševními chorobami žít v komunitě, domlouvá jim pravidelné domácí prohlídky a pomáhá jim zařizovat si věci okolo bydlení a zaměstnání.
Jedna sociální pracovnice vám vysvětlí, jak to funguje. Tato zdravotní péče nezahrnuje jen návštěvy psychiatra. Zahrnuje pocit, že máte práva. Zahrnuje včasné placení nájmu. Místo toho, abychom se s lidmi jednou či dvakrát měsíčně scházeli a ptali se jich, jak se jim daří, děláme vše pro to, aby žili jako nezávislá součást komunity.
Skvělé. To vše zní mnohem lépe než to, co momentálně zkoušíme. Což je nic, skoro nic, jen málo, vlastně nic a vězení. Ale v mnoha státech programy Asertivního komunitního začlenění upadly v nemilost kvůli škrtům v rozpočtu nebo problémům s proplácením péče. A to i přes to, že se tyto programy podle studií zaplatí samy.
To je fantastické. Vládní programy jsou jako absolventi na prvním rande. Pokud za sebe dokážou zaplatit, je to zázrak. A tohle je pouze jeden program. Existují i další, lišící se podle potřeb lidí. My, jako společnost, musíme přijít na to, jak je financovat. Nejen proto, že to bude šetřit peníze, ale i proto, že to zachrání životy. A pokud si dobře pamatuji, někteří politici by tento problém velmi rádi vyřešili.
Tohle není o zbraních, to je o duševní chorobě. Mnoho těchto střelců mělo duševní poruchy. Jestli potřebujeme lepší psychiatrickou péči? To tedy ano! No dobře, tak směle do toho. Pokud chceme využívat duševně nemocné lidi k tomu, abychom se vyhnuli konverzaci o zbraních, měli bychom jim aspoň zajistit nějaký léčebný plán. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (54)
Elbond (anonym)Odpovědět
18.10.2015 13:13:33
No jo ale dusevne naruseni lide se zbranemi jsou vic videt - koho zajima nekdo kdo ma schizu a trapi se doma, teprv az vezme bouchacku a vyjde na ulici je o nej zajem...
Nassw (anonym)Odpovědět
15.10.2015 17:13:30
Líbi se mi, jak je v tomhle videu vytočenej
iris (anonym)Odpovědět
12.10.2015 20:14:30
Víte, co mi chybí v současné koncepci překladů? Takové to dovysvětlení pod čarou, pokud je třeba nějakých hlubších historických, zeměpisných nebo jiných znalostí člověka, který nežije v Anglii nebo USA... Např. že "řecký jogurt chutná jako zmrzlina vyrobená ve městě, kde není dovoleno tancovat" -- mi bohužel nic neříká, to jsem jaksi mimo mísu :-(
hamsmaOdpovědět
12.10.2015 17:04:39
"jeblej" :D:D:D výborný preklad :D
BurlakOdpovědět
12.10.2015 00:27:36
Jako člověk trpící depresí můžu prozradit, že je neskutečně na hovno, když jste psychicky totálně v p****i, ale nejbližší pomoc (sezení u psychiatra, psychologa) se vám dostane nejdříve za 2 až 3 týdny.
Drabinator (anonym)Odpovědět
12.10.2015 15:10:06
Já se s depresemi a sociální fóbií potýkám několik let, ale k psychologovi bych ze strachu stejně nikdy nešel :(
raisenOdpovědět
15.10.2015 12:43:45
+DrabinatorMám ty stejné problémy a můj proces odhodlávání se objednat se k odborné pomoci se táhl několik let, ale jsem za to ráda, že jsem se překonala a začala s tím něco dělat. Zatím sice nemohu říct, že by mi to něco přineslo, ale aspoň jsem se někam posunula a nejsem stále na mrtvém bodě. Jdi do toho. Zajdi si aspoň k psychiatrovi. Třeba budeš patřit mezi ty, kterým prášky pomohou.
raisenOdpovědět
15.10.2015 12:41:10
To můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Čekám "jen" týden, ale moc to nedávám.
ddd (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:52:55
docela dost hejtů v komentářích, až se divim :D
podobná debata o psychicky nemocných probíhá i v česku, je to aktuální téma a dost informativní video, mně se to líbilo
ZabijakKurat (anonym)Odpovědět
11.10.2015 12:27:07
1/10 Oliver je turbanoidní pseudohumanistický neomarxistický sluníčkář, tedy podčlověk a nejradši bych ho zplynoval v koncentračním táboře. Jaká drzost že si dovolil urazit naši nadřazenou neuprchlickou rasu.
HEIL FUHRER KONVIČKA
HEIL FUHRER KONVIČKA
HEIL FUHRER KONVIČKA
Chyba: Zadejte pro… (anonym)Odpovědět
11.10.2015 10:26:24
K tématu: http://www.novinky.cz/domaci/383084-rok-pote-co-psychicky-nemocna-zabijela-ve-zdaru-se-nic-nezmenilo-tvrdi-psychiatr.html
xmirco (anonym)Odpovědět
11.10.2015 08:55:12
Video neni funckcne tak som dal jednu hviezdicku.
Lemonade_JOe (anonym)Odpovědět
10.10.2015 23:57:54
Iba mne sa to zda, alebo sa tu znizuje vizualna kvalita videi?
Ales (anonym)Odpovědět
10.10.2015 22:44:10
Bude to někdy přehrávatelný i v Anglii? :)
Kostrman (anonym)Odpovědět
10.10.2015 23:47:18
Dá se to obejít přes VPN...
Foxtrot (anonym)Odpovědět
10.10.2015 22:37:52
Mentální lidi nazývám korektně pomocí správných lékařských termínů. Čili idiot, imbecil a debil.
Karen90Odpovědět
11.10.2015 00:01:43
Jenže John Oliver nemluvil o mentálně, ale duševně nemocných. Tito lidé jsou normálně, nebo mnohdy i nadprůměrně inteligentní. A se svými mnohdy velmi těžkými depresemi zažívají to pravé peklo na zemi. Takoví lidé si nezaslouží naše posměšky a hanlivé přívlastky.
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:04:41
+Karen90Možná tě to překvapí, ale mentální retardace je duševní porucha. Mohl sis to zjistit, ale lepší pozdě než nikdy.
A co se týče posměšků, tak netuším kdo si je zaslouží a kdo ne. Každopádně, tohle je zajímavý článek: http://psychologie.cz/pruvodce-psychologickymi-urazkami/
Já tedy vím co ty termíny znamenají a když je nepoužiji jako urážku tak prostě urážka nejsou.
Sirancha (anonym)Odpovědět
11.10.2015 15:55:18
+Karen90Foxtrot, mentální retardace sice je duševní porucha, ale nejsou to ekvivalentní výrazy. Mentální retardace jsou jen malou podmnožinou duševních poruch. Když už jsi začal diskuzi o poruchách hodnocených podle IQ, stálo by za zmínku jak nesmyslný celý koncept s IQ je.
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 16:02:45
+Karen90Jo, to nepopírám, mentální retardace je podmnožinou duševních poruch. Však to níže sám píšu.
Hodnotit jestli má měření IQ smysl radši nechci, myslím, že to sice nějaký význam má (jak dobře člověk udělá ten IQ test), ale absolutně netuším jak moc je to v praxi a normálním životě relevantní.
Xeotroid (anonym)Odpovědět
11.10.2015 00:21:50
Až na to, že dnes se tyto termíny nepoužívají, stejně jako se už nepoužívá pojem "asteroid".
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:10:58
+XeotroidAle používá, jen ho vědecké kruhy označily za zastaralý. Osobně si pod pojmem "asteroid" představím lépe letící kus horniny, který může zničit Zemi, než pod pojmem "planetka".
Ještě co se týče toho používání slov. Zkus si zadat do Googlu slova "asteroid", "planetka" a "minor planet" a uvidíš o kolik je asteroid používanější.
Scyla (anonym)Odpovědět
11.10.2015 02:58:48
Foxtrote? možná mám pro tebe pár novinek. Homosexualita je naprosto normální a pochopitelná věc, afroameričané mají práva, země je kulatá a dokonce se točí kolem slunce. Ale každý vědecký, filosofický i politický názor dával ve své době smysl. °)
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:23:16
+ScylaOznačit něco za normální je už v základu silně subjektivní. Kdybych řekl, že pro člověka je homosexualita normální, tak to znamená, že je to pro člověka jakási norma. Čili, kdo není homosexuál, tak nesplňuje normu. Nikomu ten názor neberu, pokud si pod pojmem "normální člověk" opravdu představíš zrovna homosexuála, tak je pro tebe normální.
Všichni mají nějaká práva, jde jen o to jak moc se dodržují. Ale to je stejné se vším co vymysleli lidí. Jediné co se zatím dodržuje spolehlivě jsou fyzikální zákony.
Možná to pro tebe bude překvapení, ale Země není kulatá. Její tvar by se dal lépe popsat jako rotační elipsoid, nebo úplně nejpřesněji, jako geoid.
S otáčením bych asi souhlasil, samozřejmě to opět není kružnicová dráha.
Každý názor, že dává smysl? Jak pro koho a jak který názor.
Sirancha (anonym)Odpovědět
11.10.2015 16:05:31
+ScylaKde Foxtrot mluví o homosexuálech? Nějak to furt přehlížím.
Kdo tvrdí že homosexualita je nějaká deviace patrně neměl dobré známky z dějepisu. Ve starověku to byla naprosto normální věc. V kolektivech kde muži žili pospolu a ženy byly vnímány jako něco nižšího vždycky bujela láska mezi muži. Podívej se na muslimské bojovníky, jak mají rádi chlapečky. ;)
ZeckOdpovědět
11.10.2015 05:42:56
Ahahaha, bomba! Tleskám, kámo! Jsi rebel jako prase! Musí bejt strašně kůl je takhle nazývat, "imbecil", hihihi, ty vole, to je supr tvrďácký.
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:24:10
+ZeckNení to "tvrďácký". Je to jen dříve běžně používaný lékařský termín.
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
11.10.2015 12:50:34
A jak nazýváš další skupiny psychicky nemocných lidí?
F00–F09 Organické duševní poruchy včetně symptomatických
F10–F19 Poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním psychoaktivních látek
F20–F29 Schizofrenie‚ poruchy schizotypální a poruchy s bludy
F30–F39 Afektivní poruchy (poruchy nálady)
F40–F48 Neurotické‚ stresové a somatoformní poruchy
F50–F59 Syndromy poruch chování‚ spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktory
F60–F69 Poruchy osobnosti a chování u dospělých
F80–F89 Poruchy psychického vývoje
F90–F98 Poruchy chování a emocí se začátkem obvykle v dětství a v dospívání
F99 Neurčená duševní porucha
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 13:28:14
+orcinusorca2014Velmi dobrá otázka. Ty nazývám pomocí dalších správných lékařských termínů, které jsou uvedeny pro všechny možné poruchy zde: http://www.uzis.cz/cz/mkn/F00-F99.html
Karen90Odpovědět
11.10.2015 14:06:03
Ach jo, další co si hraje na chytráka. Zkus si to raději zjistit ty, když už se tu oháníš různými články a mimochodem, přečti si je pořádně. Mentální retardace není duševní nemoc, ale trvalý stav, daný nedostatečným mentálním vývojem, zkrátka řečeno, velmi nízkou inteligencí, často spojenou i s různým fyzickým postižením. Ale myslím, že člověk nemusí být žádný Einstein, aby mu byl ten rozdíl jasný.
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 14:43:19
+Karen90Tak nevím, kdo z nás ten článek nečetl. Ve článku se o mentální retardaci píše jako o "zpoždění duševního vývoje", což je duševní porucha. každopádně, ten článek neměl vůbec dokazovat, že je mentální retardace duševní porucha. na můj vkus to tam není totiž řečeno dost důrazně.
Stačí se podívat sem: http://www.uzis.cz/cz/mkn/F00-F99.html
Mentální retardace je podmnožinou duševní poruchy. Radši zdůrazním, že ta stránka je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a spadá pod Ministerstvo zdravotnictví.
Takže, ještě pořád si myslíš, že nemám pravdu?
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
11.10.2015 19:51:52
+Karen90Foxtrot: označovat všechny druhy savců jako kráva, tele a vůl, prostě nejde; stejně tak nejde označovat všechny duševně nemocné pacienty jako debily, imbecily, nebo idioty
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 20:28:12
+Karen90orcinusorca2014:
Myslel jsem, že tobě už předtím odpověděl, jak označuju další skupiny duševně nemocných lidí.
Gandalf (anonym)Odpovědět
11.10.2015 20:00:24
Pane Foxtrot, kolik že vám to je let....? A kde že jste to přesně pracoval za války?
Foxtrot (anonym)Odpovědět
11.10.2015 20:28:37
+GandalfA vy mi pane ukažte trik se špičatým kloboukem.
Miueczka (anonym)Odpovědět
12.10.2015 16:43:59
Idiot, imbecil, debil, kretén - v dnešní době tyto výrazy spadají mezi pejorativní. Aktualizujte si svou slovní zásobu.
pejsek5Odpovědět
10.10.2015 21:54:58
nuuuudaaaa
hps (anonym)Odpovědět
10.10.2015 21:20:15
Vypol som si adblock jedine na tejto stránke. Tupovoteri, čo naschvál downvotujú všetky videá... stránka zmenila majiteľa, nezmenila obsah. Takisto by tu bol rovnaký John Oliver, či s kráľom chrobákov, či bez neho... spamätajte sa.
Don't judge. Support.
Neudělej sudího. Podporuj. (Preklad bing)
Jarda (anonym)Odpovědět
10.10.2015 21:16:12
K těm školním střelcům: Byl Hérostratos duševně nemocný, nebo jenom odporná osoba?
Jedno vím jistě: Kdybych se já chtěl dostat do zpráv, tak se projedu Brnem jako mr. Bean na střeše auta (všechno si před tím očíhnu, připravím, domluvím a najmu řidiče)