Covidové vakcínyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:9 532

V USA nemají málo dostupných vakcín, ale začínají mít málo zájemců. Proč spousta lidí stále pochybuje? John Oliver se tento týden snaží vyvrátit nejčastější mýty, které o covidových vakcínách kolují. Ale nenechte se zmást, tohle video není určeno těm, co pochybují.

Vysvětlivky:
CDC je Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (anglicky Centers for Disease Control and Prevention), přední americký institut veřejného zdraví.
John Oliver Tuckera Carlsona označí za vévodu polotovarů, jelikož jeho rodina vlastní značku Swanson, která se těmito rychlými pokrmy proslavila.

 

Přepis titulků

Ale rovnou se pustíme do dnešního hlavního tématu, které se týká vakcín proti covidu. Výsledku nejlepších vědců, kteří se snaží zachránit životy, což se zvěční na kartičce, kterou do měsíce ztratíme. Životně důležitá, ale moc velká na běžnou peněženku? Takhle se zakopává v cílové rovince, vědo. Ne že by to bylo nutné, ale tento týden jsme si připomněli, jak nebezpečný covid je. Zvlášť v Indii případy stoupají hrozivou rychlostí.

Indie drží světový rekord v denním nárůstu případů, který činí přes 400 000. A to nejspíš nejsou všechny. A samozřejmě že by svět měl Indii pomoci, jak jen to jde. Ale nejlepší způsob, jak se z toho dlouhodobě dostat, jsou vakcíny. A musíme si pamatovat, že my v USA máme obrovské štěstí. Máme přístup ke spoustě vakcín. Více než polovina dospělých Američanů obdržela aspoň jednu dávku vakcíny, což je skvělé.

Špatnou zprávou je, že některá očkovací centra už nemají málo nabídky, ale málo poptávky. Dle CDC denní očkovací průměr od začátku měsíce klesl o 20 procent, jde o znepokojivý trend. V Jižní Karolíně klesá zájem o vakcínu, spousta nevyužitých dávek a zájemců nedostatek. Zdravotnictví okresu Palm Beach hlásí 10 000 volných míst v očkovacích centrech od jejich otevření na začátku týdne.

Nikdo se neobjednává. Máme tisíce volných míst na příštích pár týdnů a nikdo nemá zájem. Je to pravda, znepokojivé množství lidí s očkováním zdarma otálí. A neříkám, že něco musíte mít jen proto, že je to zdarma. Třeba bych nekupoval tyhle panenky jen proto, že jsou zdarma. Jsou divné, rozbité a zavraždí vás ve spánku. Ale tyhle vakcíny můžou zachránit váš život i život lidí ve vašem okolí.

A je skličující, že jen pár měsíců od začátku očkování jsme se už dostali do tohoto bodu. A problém je, že pro koronavirus je limit kolektivní imunity nejspíš mezi 70 a 90 % populace. Ale průzkum zjistil, že zatímco 60 % Američanů bylo nebo chce být očkováno, dalších 18 % říká možná a 22 % říká ne. Ale pokud si říkáte, že pokud každé možná bude očkováno, bude nás 78 %.

Bohužel ta anketa nebrala v potaz děti, které momentálně neočkujeme a které tvoří 22 % populace. Takže potřebujeme naočkovat co nejvíc dospěláků co nejrychleji a to znamená, že se opravdu musíte nechat očkovat. A myslím tím vás jako kolektiv, ale i vás, Miku. Miku v Baltimoru. A vím, že si to pouštíte v pondělí v pozadí. Takže poslouchejte.

Objednejte se na očkování. Ne že to budete řešit později, prostě vygooglete kde se očkovat v Baltimoru, tady je seznam očkovacích center ve vašem okolí. A říkáte-li si: Nevím, jestli je to nutný. Joe Rogan říká, že jsem v pohodě. Hele, je to fakt, covid vám nemusí způsobit těžké potíže nebo nemusíte být vůbec nemocní, ale i tak to můžete nechtěně přenést na někoho, kdo může zemřít. A než řeknete, že by se tedy měli nechat očkovat jen zranitelní, vakcíny mají jen 95% účinnost, Miku, takže možná budou v pohodě, a možná taky ne.

Navíc čím více virus koluje, tím spíš se vytváří nebezpečnější mutace, díky kterým na ně vakcína nemusí platit, čímž se vrátíme na začátek, tak se kurva nech očkovat, Miku! Problém je, že o vakcínách spousta lidí váhá. A váhají i ti, o kterých byste si mysleli, že nebudou potřebovat přesvědčovat. Setkali jsme se s Robertem Gannonem, než šel navštívit svou 77letou matku Kiyu, která je momentálně na ventilátoru na JIP kvůli covidu. Byla očkovaná?

Nebyla očkovaná. Myslím, že váhala, chtěla vidět, jak se to vyvrbí. - Vy jste očkovaný? - Nejsem. Co by se muselo stát, abyste se nechal? Mít jistotu, že je to bezpečné. Teda, asi nenajdete jasnější ukázku toho, jak velké pochyby o vakcínách kolují, než výpověď člověka v této pozici, který s očkováním stále váhá místo toho, aby se ptal, jestli se dá vakcínou předávkovat.

Protože jestli ne, budu se vracet, dokud ze mě z 80 % nebude Pfizer. Vzhledem k tomu všemu si dnes o vakcínách proti covidu promluvíme. Proč lidé váhají, čeho se bojí a jak je můžeme uklidnit. A začneme tím, že žádná skupina jednotně o vakcínách nepochybuje. Žádná skupina není jednolitá. Každá skupina bude mít jedince, kteří se těší a kteří se bojí.

A různé skupiny se budou bát z různých důvodů. Zpočátku jste nejspíš slyšeli o pochybách mezi černochy. To se může stát. Dokonce i tato pediatrička měla výhrady. Když vám byla nabídnuta vakcína, skočily jste hned po tom? Ne, teda aspoň já ne. V této zemi jsem v první řadě černoška a to s sebou nese velkou zátěž. Takže než jsem obdržela titul, má zkušenost se točila kolem vztahu mezi černochy a lékaři.

A to je svárlivý vztah. A přesně takové věci jsou hluboce zakořeněné a je těžké je překonat, dokonce i pro vědce. Popravdě tomu rozumím. Už jsme zde mluvili o napjatém vztahu černochů se zdravotnictvím, který se zakládá na současných špatných zkušenostech i těch historických, jako experiment v Tuskegee: doktoři lhali černochům a ti trpěli neléčenou syfilidou.

Neboli, jak by to popsala většina studentů historie, „něco, o čem jsem nikdy neslyšel“. Ale je důležité zmínit, že ta doktorka se nakonec očkovat nechala a pochybnosti mezi černochy rychle poklesly. Další skupina, o které se říká, že váhá, jsou republikáni, a to je též pravda. Okolo 30 % republikánů tvrdí, že se nenaočkují. A není těžké pochopit proč. Protože pochybnosti o vakcínách konzervativními médii masivně kolují a jedním z nejvýznamnějších superroznašečů je tenhle mizera.

A co ta vakcína? Proč se Američané nemají ptát na prosté, přímé dotazy, které se jí týkají? Otázky typu, jak jsou účinné? Jsou bezpečné? Potřebujete mít důvod, abyste ji odmítli? A co se stane, když ji odmítnete? Bude vám dovoleno cestovat letecky? Chodit do práce? Nebo navštívit Madison Square Garden?

Aha, teď nám tvrdí, že vakcína má opožděnou reakci. Dobře, jak moc opožděnou? To neříkají. Pokud vakcíny fungují, proč očkovaní lidé stále nemůžou žít normální životy? No fakt, jaká je odpověď? Takže možná nefungují a jen vám to prostě neříkají. No to se vám nechce věřit, zvlášť pokud už v sobě máte dvě dávky. Ale jaké to má jiné možné vysvětlení? Je opravdu podivné poslouchat moderátora show na údajném zpravodajském kanále, který každou větu zakončuje otazníkem.

Zvlášť když odpovědi na většinu těch otázek jsou dostupné pro kohokoliv, kdo je chce znát. Např. k té poslední výtce, že CDC doporučuje nosit uvnitř roušky, pokud jsou kolem vás neočkovaní zranitelní lidé, neznamená, že vakcína nefunguje. V klinických testech se zjistilo, že vakcíny jsou velmi úspěšné v prevenci závažného onemocnění. Co se týče toho, zda chrání před přenášením viru, na to klinické testy nebyly uzpůsobené.

Ale důkazy naznačují, že drasticky omezují přenášení. Pořád vídáme doporučení nosit roušky a držet si odstup, protože je CDC obezřetné a chce si být jisté, že nešíří kecy během globální pandemie jako tenhle vévoda polotovarů s TV show. Ale snad to zodpovědělo aspoň jeden z tvých vyjevených dotazů, Tuckere, ty vrásčitý ustrašený paviáne.

A problém je, že když lidé jako Tucker pokládají otázky, aniž by dávali odpovědi, lidé můžou zakopávat o spoustu dezinformací. Antivakcinační skupiny čekaly na chvíli, jako je tato, aby šířily pochyby, a je děsivé, že nemusí přesvědčovat lidi, že mají pravdu, musí jen lidi přesvědčit, že nikdo nemá pravdu. A to sedí na nedávnou anketu. Jen málo lidí věří specifickým mýtům o vakcíně, ale větší počet řekl, že neví, jestli jsou určité mýty lživé, nebo pravdivé.

Např. jen 4 % lidí věří, že vakcína je nebezpečnější než nemoc samotná, ale 25 % říká, že neví. A to není dobré. Pokud antivakcináři rozšířili dostatek dezinformací, aby lidé rozhodili rukama a řekli, že neví dost na to, aby do toho šli, tak už to všechno pořádně rozesrali pro nás pro všechny.

A aby bylo jasno, většina lidí, kteří váhají, nejsou fanatici nebo konspirátoři. Spousta z nich se jen snaží o to nejlepší pro sebe i své rodiny, jako třeba ta pediatrička před chvílí. Určitě nějaké takové lidi znáte. Takže zbytek tohoto segmentu se budu snažit objasnit největší mýty, které kolují. A některé se dají vyvrátit rychle.

Třeba ten, že Bill Gates využívá vakcínu, aby do nás vložil mikročip. Na to má odpověď jeho manželka. Vím, že můj muž neočkuje lidi, aby jim do rukou dostal mikročipy, protože ta technologie ani neexistuje a nikdy o ní nemluvil. Oukej. To nebyla ta uklidňující reakce na ztřeštěnou konspiraci, v jakou jsem upřímně doufal. „Nedáváme do lidí mikročipy, protože ta technologie neexistuje.

Ještě. A můj muž mi o tom neřekl.“ Proč bys o tom mluvila takhle? Existuje spousta věcí, které manžel své ženě neřekne nahlas. Nic hrozného, prostě věci. Tiché myšlenky, na které partnerka není připravená. Já třeba pozdě v noci přemýšlím, jestli by nebylo hezké žít ve vejci. Vejce, ve kterém být. Nemyslím oválnou kapsli na spaní, tu si můžu koupit, nikdo o ně nestojí.

Myslím vejce. Velké vejce, ve kterém budu. Nebo normální vejce a já budu malý. To je fuk, ale není fuk, že jsem ve vejci. A ne sám. Jsem tam i se slizem. Jen já a sliz, žádné otvory, žádná okna. Nemůžete vědět, zda je ráno, či noc. Víte, kolik je tam hodin, pořád? Hodina vejce. Hodina vejce pro mě a sliz.

Někdy je tam tepleji, to se cítím v bezpečí. Někdy cítím, že jsem nesen nebo přenášen, z toho klepání jsem nervózní, ale nepanikařím. A můžeš se mnou zatřást, ale ne moc silně, nezapomínej, že jsem křehký. Jsem vejce. Ale nic takového Melindě Gates říct nemůžete, nechápala by to. A co manželka chápe? Nicméně, aby bylo jasno, ve vakcíně proti covidu nejsou žádné mikročipy.

Ten drb vyšel z toho, že Gatesova nadace před lety financovala výzkum, který je vytrháván z kontextu. V té studii se vědci snažili o neviditelný inkoust, který by se mohl vpichovat s vakcínou, aby určití lidé, jako děti uprchlíků, mohli mít záznam o podstoupeném očkování bez průkazu. Postupem času byl původní kontext ztracen, pokroucen a tichou poštou se z něj stalo „Něco něco Bill Gates mikročipy“ na Facebooku.

Jde o tvrzení, které, když o něm chvilku popřemýšlíte, nedává smysl. Protože pokud se bojíte, že Bill Gates použije mikročipy, aby vás sledoval, to už dávno dokáže, na to je váš zkurvený telefon. Další obava, která zní víc opodstatněně, souvisí s tím, jak rychle byla vakcína vytvořena. Nechci se očkovat. Bylo to moc rychlé.

Myslím, že to bylo celé uspěchané. S tou vakcínou přišli hrozně rychle. Vytvořili ji rychle. Bylo to moc rychlé, představa očkování mi není příjemná. Ne v dohledné době. Myslím, že veřejnost jsou pro ně pokusná morčata. Jo, a to nezní dobře. Nikdo nechce být morče. I když nechápu proč, být morčetem se zdá super.

Můžete papat papriku se stopkou jako čepičkou. Běhat městečkem z krabic a úplně nejlepší je, že můžete použít most pro morčata. Most pro morčata. Most pro morčata. Převádí morčata z bodu A do bodu B. Využívá nejnovější technologii mostů pro morčata. Být morčetem má světlé stránky, nic jiného netvrdím.

Infrastruktura na jedničku. Ale toho se tito lidé neobávají. Obávají se toho, že nás využívají jako morčata na uspěchanou, netestovanou vakcínu. Je pochopitelné, že mají strach, ale někteří to vyjadřují ne zrovna ideálními způsoby. Z čeho máte obavy? Šest slov: testování, testování, testování, testování a více testování.

Je důležité, aby to, co si budete vpravovat do těla, bylo naprosto a zcela otestované. Řeknu vám, co na něm obdivuju. Jeho sebevědomí, protože jsem asi neviděl jistějšího člověka než muže, který slíbil šest slov, řekl sedm a napočítal pět bez mrknutí oka.

Ten týpek si je sebou tak jistý, že se může v číslech splést na kameru dvakrát a udělat to s nezlomným úsměvem. Ale vyplatí se pochopit, čím to, že ta vakcína přišla tak rychle. Protože vědci pracovali na vakcínách proti jiným koronavirům už roky. Takže když přišel covid-19, měli už výrazný náskok. Operace Warp Speed, jak se jí slavně přezdívalo, nebyla o uspěchané vědě. Šlo o zjednodušení byrokratického procesu, který to mohl zpomalit.

To vysvětluje tento vakcinolog. Myslel jste si někdy, že bychom připravili vakcínu za 12 až 18 měsíců? Stručně řečeno: ne. Dokázali jsme zkrátit časovou osu, abychom věci, které běžně děláme jednu po druhé, po A přichází B, abychom mohli s F a E začít ve stejnou chvíli jako s A a B. Přesně tak. Kroky, které se běžně provádějí postupně, provedli simultánně a ušetřili čas. Upřímně takovou úroveň efektivity závidím.

Ráno bych ušetřil tolik času, kdybych mohl srát, sprchovat se, holit se, jíst, políbit rodinu a vyčistit si zuby najednou. Bohužel zvládám jen tři z nich najednou, ale stačí málo a zvládnu čtyři. Další obava, o které jste mohli slyšet, je fakt, že vakcíny Pfizer a Moderna jsou první schválené, co používají mRNA. Což je pravda, ale umožnilo to spekulace o tom, co mRNA dokáže.

Kdokoliv se tím nechá naočkovat, všechny vakcíny dělají to samé, do jednoho roku bude mít neurologické poruchy. Většina bude do 10 let mrtvá. Něco vám povím. Necháte si píchnout mRNA, v mozku vám to vytvoří plak a dostanete alzheimera. Mám na to studie. Myslíte si, že vám jen dají do vody fluorid? Alex Jones se baví, co?

Nikdo se tak nebaví, když ze světa dělá horší místo k životu. Jako by vytvořil jetpack, který na všechny pod ním stříká lidské výkaly. Ale neexistují žádné důkazy nebo důvěryhodné studie, které by podpořily cokoliv z toho, co řekl. A co se týče toho, že mRNA mění vaši DNA, musíte vědět, že mRNA z vakcíny nevstupuje do genomu.

Pracuje daleko od buněčného jádra, kde je uložená vaše DNA. Ale strach z toho, co vakcíny obsahují nebo co by vám mohly provést, je běžný. Někteří evangelikálové se bojí, že obsahují buňky z potracených plodů. Což neobsahují. Někteří se bojí, že můžou ovlivnit tělesné procesy. Možná vám kamarád řekl, že se obává, že způsobují neplodnost. Tyto drby vznikly na základě blogu, který lživě tvrdil, že vakcíny Pfizer obsahují přísady, které jsou schopné ženské tělo naučit útočit na protein, který je klíčový pro vývoj placenty.

Ale pár poznámek. Zaprvé experti o tom tvrzení říkají, že je to mýtus, je to mylné, neexistují pro to žádné důkazy a už existuje dost dobrý důkaz, že Pfizer neplodnost nezpůsobuje, protože během loňských klinických testů otěhotnělo několik žen a jediná z nich, která o dítě přišla, obdržela placebo.

Takže to prostě není pravda. A poslední mýtus, který koluje, tvrdí, že riziko z vakcíny je větší než riziko z covidu. To je představa, kterou živí neustávající zavádějící titulky o lidech, kteří onemocněli nebo zemřeli poté, co se nechali očkovat.

Možná jste slyšeli virální příběh o 23 lidech v Norsku, kteří zemřeli do týdne po očkování. To zní hrozivě. Ale tento titulek vynechává dost podstatný kontext. Tito lidé opravdu zemřeli, ale v té době byli v Norsku očkovaní jen ti nejstarší a nejvíc nemocní lidé. A určité procento z nich mělo ten týden statisticky zemřít, s vakcínou, či bez. V průměru každý týden umírá 400 lidí v norských pečovatelských ústavech.

A když WHO tyto případy posuzovala, nepřišla na žádný nečekaný či nepříznivý nárůst počtu úmrtí. To dává smysl. Korelace není kauzalita. Vakcína chrání před covidem, ne před konceptem smrtelnosti. Je s podivem, že to musím objasňovat, ale opravdu jednoho dne zemřete, Miku. Jo, Miku. Přestaňte poslouchat Joea Rogana.

Je to zkurvenej pitomec. Jeho slova, ne moje. To platí i pro příběhy, které vyzdvihují zlověstná data z VAERS, Systému ohlašování nežádoucích účinků vakcín. Je to databáze, která shromažďuje zdravotní příhody po očkování. Ale každý laik musí k těmto datům přistupovat s velkou obezřetností. Protože ty zprávy může zadávat kdokoliv a nejsou běžně ověřovány. Jeden lékař tam tvrdil, že vakcína proti chřipce ho změnila na Hulka, a ta zpráva byla přijata a v databázi se objevila, což je absurdní.

Lék vás nemůže proměnit v Hulka. Ale může vás proměnit na Kapitána Ameriku, jehož origin příběh je metrická tuna experimentálních nacistických steroidů. A jestli prostě můžeme sdílet náhodné, neověřené vedlejší účinky, můžu vám taky ukázat toto šokující video o tom, co by se mohlo stát vaší mámě. Má máma byla naočkovaná, protože pracuje v nemocnici, a říkala mi, že zažívá vedlejší účinky.

Mami, co že to je za vedlejší účinky? Že je ze mě krutopřísná borka. Paráda. Hele, neříkám, že je VAERS k ničemu, není. CDC ta data sbírá, aby se mohlo zakročit, kdyby se určité účinky opakovaly. A to se přesně stalo s vakcínou Johnson & Johnson. CDC objevilo potenciální souvislost se vzácnými sraženinami a uvedení vakcíny pozastavilo kvůli obezřetnosti.

A někteří skeptici na to poukázali jako na důkaz toho, že jsou vakcíny nebezpečné, ve skutečnosti to tak trochu dokazuje opak. Že je bezpečnostní riziko vakcín pečlivě a veřejně analyzováno, ne zatajováno a nějakým způsobem vyzrazeno neonové uřvané show míče v lidské podobě. A tím nechci říct, že vakcíny nemají vedlejší účinky. Můžou mít.

Ale ty závažné jako anafylaxe jsou nesmírně vzácné. 4,7 případů na milion pro Pfizer, 2,5 případů na milion pro Modernu. Nutno podotknout, že to se stalo převážně lidem s dlouhodobými vážnými alergiemi. Valná většina lidí může při nejhorším očekávat prvních pár dnů typické příznaky nachlazení nebo chřipky nebo možná jen bolavou ruku nebo možná vůbec nic. Mimochodem, já dostal svou druhou dávku ve čtvrtek, má ruka den trochu bolela, ale to bylo v podstatě vše.

Ale přiznám, že druhý den odpoledne jsem se cítil trochu jako krutopřísná borka, ale to rychle odeznělo. Nicméně je důležité si zapamatovat, že žádný vedlejší účinek vakcíny není horší než alternativa: covid. Nemoc, která zabila přes 500 000 lidí jen v USA, zatímco, a opakuji, do dnešního data nebylo potvrzeno jediné úmrtí na vakcínu. Je přirozené mít otázky.

Ale existují uklidňující odpovědi. A kdokoliv rozhazuje otázky, aniž by tohle přiznal, má nejspíš úplně jinou agendu. Ale problém je, že abychom měli vůbec šanci na kolektivní imunitu, musíme přesvědčit kohokoliv, kdo může být přesvědčen. Otázkou je, jak to provedeme. Někteří republikáni, a to je ctí, se snažili své voliče uklidnit. I když jejich pokusy občas vypadají takhle.

Žijte svobodně a krása vás obklopí. Svět vás ohromí pokaždé, když vzhlédnete ke hvězdám. Jsem senátor John Kennedy. Neumím moc zpívat, ale jsem svobodný. Buďte svobodní, buďte cool. Nechte se očkovat. Já se nechal.

Funguje to. Dobře, to se mi moc nelíbí, a ne proto, že je to kromě jeho týlu to nejhorší, co vyšlo z jeho úst. Ale taky proto, že to nejspíš nikoho nepřesvědčilo. Když jsme k tomuto dílu dělali rešerši, experti nám opakovali, že ti, co mají pochyby, nereagují dobře na politiky, celebrity nebo atlety, kteří jim říkají, ať se očkují. A já tomu rozumím. Přál bych si, abych mohl tento díl zakončit vyložením dat s triumfálním zvoláním, ať se lidé nechají očkovat, s maskotem nepatřičného zvířete, třeba s vakcinační cikádou.

Nemyslíte si, že to bych udělal moc rád? Popravdě jsme to vlastně udělali. Nechali jsme vyrobit kostým vakcinační cikády. Ale poté, co nám bylo řečeno, že tato technika nebude na lidi fungovat, jsme ten nápad smetli ze stolu.

Poslali jsme maskotovi mail, ať nechodí, protože to byl naprosto stupidní nápad. Vakcinační cikáda? Umíte si představit, jak hloupě by to vypadalo? Nejspíš by to ani nevypadalo jako cikáda, spíš jako pomatený šváb. Byl to strašný koncept, který by mohl podkopat velmi důležité sdělení, které chceme předat. A jsem tak rád, že jsme se téhle chybě vyhnuli.

Protože popravdě nebudu schopný přesvědčit vaše známé, kteří mají pochyby. Pokud to někdo dokáže, tak vy. Takže pokud znáte někoho, kdo se bojí, z jakéhokoliv důvodu, a chcete je přesvědčit o opaku, neukazujte jim toto video. Ale můžete použít informace, které zazněly, abyste jim to sdělili sami, a až se o to pokusíte, neopovrhujte jimi nebo je nesuďte, pokud mají pochyby.

To není vždy snadné. Nemusel jsem komentovat, že tenhle týpek neumí počítat, ale nedokázal jsem to, nedovedu se tak ovládat. Jsem malicherný mužík a ten chlápek je zatracenej idiot. Ale pokud si myslíte, že to zvládnete líp, musíte to zkusit. Nebo slovy, kterým by ten muž rozuměl. Mám pro vás dvě slova: zkuste to prosím, jak nejlépe dokážete.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lidi, nezapomínejte na to, že Oliver je popularizátor ožehavých témat. Moc nechápu, proč tu jsou hejty na jeho vtípky, když on sám sebe vždy popisoval jako komika a baviče, ne jako investigativního žurnalistu (ač se jeho práce tomu občas fakt blíží). Každá popularizace musí především zaujmout - a to nejde, když jste stoprocentně vážní a recitujete hard-data. Jde o to vzbudit zájem o téma, ať už stojíte na jakémkoli konci názorového spektra... což se mu evidentně daří. :D

10

Odpovědět

Očkovat se neplánuju.
O vakcíně pochybnosti nemám, jen prostě podle mě nepatřím do rizikové skupiny, a tak nemám důvod to řešit.
Naočkování lidí z rizikové skupiny podle mě stačí.

529

Odpovědět

A to je právě sobecká blbost a špatné místo, kde uplatnit "podle mě". Dejte na odborníky (skutečné)

167

Odpovědět

+David S.Po naočkování lidí z rizikové skupiny a případných dalších zájemců se, podle mě, dostaneme do stavu, kdy chřipka začne mít vyšší smrtnost.
Ale rád si poslechnu i nějaký protiargument.

117

Odpovědět

+jjkJa by som sa rad opytal ze podla akych dat alebo vyskumov si prisiel na to ze chripka bude mat po ockovani na koronavirus u ludi vacsiu smrtnost.

52

Odpovědět

+asdffdsaU chřipky se dlouhodobě udává smrtnost cca 0.1 %, u koronaviru se čísla zatím divoce pohybují okolo 1-2 %. Pokud použiješ vakcinu s 95 % účinností, tak smrtnost srazíš zhruba 20x, tedy velmi hrubým odhadem na úroveň chřipky.

https://www.idnes.cz/technet/veda/covid-co-jsme-nevedeli-a-uz-vime.A201202_124103_veda_pka
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3145338-covid-19-je-smrtici-priblizne-sestkrat-vic-nez-chripka-ukazuji-velke-studie

38

Odpovědět

+jjkSmrtnost ale funguje trosku jinak:
Jde o to, kolik lidi umre z poctu nakazenych. U chripky se nakazi 1000 a z toho umre 0.15%, zatimco u covidu umre z 1000 tech 1-2%. I kdyz proockujeme cokoliv, tak ma porad vyssi smrtnost.
Navic ockovani nechrani vsechny stejne, nekdo ma slabou imunitu a i po ockovani nema dostatecnou imunitu (zvlast stari atp.). Proto je vhodne proockovat co nejvetsi cast populace, at se toho otravneho covidu uz konecne zbavime na vic nez jen na 4 mesice v lete ;-)

53

Odpovědět

+BotaPravda, to číslo 95 nemá vliv na smrtnost.
Na druhou stranu, kromě ochrany před nakažením by to očkování mělo taky umožnit lehčí průběh nemoci, takže ta smrtnost se "nějak" sníží. Pořádná čísla k tomu ale zatím nejsou.

Očkování rizikových lidí nám v každém případě umožňuje žít s tím virem navždy jako s chřipkou. Bez lockdownů a paniky. Takovým ultimátním cílem je samozřejmě naočkování všech a s tím spojená kolektivní imunita, tu je ale obecně tím těžší docílit, čím je virus nakažlivější a čím kratší dobu chrání očkování proti nemoci, a nikdo zatím neumí zaručit, že se to může s koronavirem povést. Zvlášť, pokud se zjistí, že vakciny poskytují ochranu třeba jen na rok.

Z představy, že tady s tou sr*čkou budem žít navždy, mi ale vstávají vlasy na hlavě, takže chápu snahu lidí zkusit cokoliv, abychom z toho byli konečně venku.

13

Odpovědět

Protiargumenty: Očkování je hlavně kvůli kolektivní imunitě, tedy očkovaní chrání ty, kteří se očkovat nemohou nebo očkování na ně nebude mít tak vysoký efekt. Čím bude populace více pročkovaná, tím více to povede k eradikaci viru v daném místě a nebudou muset platit taková protivirová opatření. (3(5)R a testování se bere jako nejlevnější opatření a ty by měli jít pryč jako jedny z posledních). V momentě, kdy bude nabítka vakcín větší než poptávka dává poměrně velký smysl, že očkování, čerstvě otestovaní nebo nějakou dobu pro prodělání nemoci budou mít nějaké výhody. (náchylná populace k nákaze stále může být rizikovou skupinou ve smyslu přenašečů). A některé státy tě prostě k sobě nepustí dokud budeš náchylnou skupinou k nákaze. Za další člověk sice může ošálit systém s nedodržováním pravidel ale fyzikální zákony neošálíš a to bude mít vliv na reprodukční číslo(hlavně když to bude dělat nezanedbatelná část v populaci) a to se dříve nebo později projeví na větším počtu lidí s těžkým průběhem, lidí s trvalími následky, mrtvímy a zaplněnosti nemocnic (přetížení nemocničního personálu nad rámec normy(i norma je stav, kdy hrozí nezanedbatelné riziko vyhoření pro personál), a tím riziko ztráte duševního a fyzického zdraví pro personál a větší riziko pro pacienty, že nedostnou adekvátní péči a omezení neakutní běžné léčby) Za další komorbidity jsou jenom částí skládačky k jakému průběhu člověk může být náchylný. Dost v tom hraje roli počáteční virová nálož a také nejpíš "jakou strategii používá tvůj imunitní systém na boj s virem(různý poměr typů imunitních buňěk(to ale nutně neznamená lepší nebo horší imunita, prostě jiný typ imunity může mít vliv na průběh nemoci))". Ve výsledku to znamená, že víceméně v tom hraje roli ta komorbidita ale nezanedbatelné množství rizikových pacientů mají poměrně dobrý průběh ale i nerizikový pacient může schytat ten těžký. Vir má poměrně malou schopnou mutovat a jen v omezeném rozsahu ale jelikož zasáhnul dost velkou populaci(je to pandemie), tak nové mutace se oběvují (hlavně v těch největších ohniskách na světě). Nové mutace maj jistou schopnost se vyhnout imunitě na původní vir (pokud ne, tak o té mutaci nejspíš nikdy neuslyšíš) ale přece očkování nějakou ochranu poskytuje. Máš mnohem větší šanci, že přežiješ, budeš mít otrochu mírnější průběh a asi tolik nebudeš infekční a to znamená, že i přes nové mutace se vir nebude tolik šířit v proočkované populaci anapáchá menší škody. Navíc nová modifikovaná vylepšená očkování až příjdou, tak pro vir bude mnohem těžší se vyhnout imunitě novými mutacemi.

123

Odpovědět

Stává se z něj čím dál větší trapnej politickej křikloun a propagátor jednoho jediného správného světonázoru.

817

Odpovědět

Třeba na výsledek 1+1 existuje pouze jeden správný světonázor.
Uznávám, že tohle je trochu obtížnější písemka, ale na jednoznačnosti výsledku to nic nemění.

88

Odpovědět

+ValsorajKečelohtak to nevis, ze na 1+1 uz dlouho neexistuje jedina spravna odpoved, alespon na zapade ne... a sem se to pomalu dostava taky

38

Odpovědět

+mehAno, na 1+1 neexistuje správná odpověď. Musíte totiž vědět, v jaké soustavě výpočet provádíte, inteligente z východu.

32

Odpovědět

skvělý překlad, díky :)

212

Odpovědět

Kdyby to byl někdo jiný tak na to kouknu, ale někteří novináři si jednoduše odepíšou kariéru kvůli jedné propagandě, nezbývá než odejít, protože už vás někdo nebere vážně.

641

Odpovědět

slysel jsem, ze i s vakcinou stale muzu dostat covid, jen nebude mit treba tezkej prubeh.. to to teda muzu prenaset i kdyz jsem ockovanej ne? :D

122

Odpovědět

Jo, proto jsou ty povolení po očkování také pochybné

75

Odpovědět

+SasZáleží na mutaci

04

Odpovědět

.. šance na těžký průběh se výrazně sníží a někteří lidé nenakazí vůbec. Stačí se podívat na výsledky z Izraele.

113

Odpovědět

Přesně tak no, respektive máš asi o 90% menší šanci že onemocníš (+- několik procent, jak u kterého výrobce), ještě výrazně menší šanci že na to umřeš nebo budeš mít dlouhodobé následky (pokud bereme že mají rizikové skupiny okolo 5-10% šanci že po nákaze umřou, tak po očkování to klesne na nižší desetiny procenta), ale to jak přesně se to šíří, jestli to třeba nemůžeš přenášet mezi ostatní, byť ty neonemocníš, na to jsou potřeba další dlouhodobější studie a bylo by je potřeba znovu dělat při každé zásadnější mutaci, takže se prostě doporučuje obezřetnost. Minimálně menší část očkovaných covid šířit může, o tom se ví.
Sám už jsem očkovaný (kvůli mizerné imunitě), ale respirátory nebo aspoň roušky dodržuju, troufám si tvrdit, že líp než 99% lidí u nás, protože nechci mít na svědomí těžce nemocné a staré, které potkávám v nemocnici když jdu na kontrolu nebo i v obyčejném obchodě (byť bych se o tom nikdy nedozvěděl).

242

Odpovědět

Přenášet covid očkovaný může, ale:

- To, co člověk šíří, jsou viry, které vyrábí on sám. Není to tak, že by na vás někdo prsknul a vy ty samé viry poslali zase ven.
- Když je někdo očkovaný, tak jakmile se v něm viry pokusí rozjet výrobu virů, nastupuje imunitní reakce a snaha viry zlikvidovat a k další výrobě je nepustit.
- Pokud se virům podaří něco vyrobit, ano, v tom případě je i očkovaný člověk infekční.
- Díky očkování se ale buď nepovede vyrobit nic, nebo se toho povede vyrobit tak málo, že očkovaný člověk kolem sebe bude prskat velmi chabé dávky virů, které když někdo vdechne, s velkou pravděpodobností mu to nezpůsobí těžký průběh (protože na množství virů v dávce záleží).
- Situací, kdy očkovaný člověk prskal velké dávky virů, je naprosté prťavé minimum, jsou to velmi vzácné případy. Naopak případů, kdy očkovaný člověk v sobě nákazu zlikvidoval, jsou bambiliony.
- Čím víc bude situací, kdy člověk "vdechne" virus a dál ho nebude šířit (tj. virus v něm bude uhašen), tím rychlejší je cesta k poklesu výskytu v populaci a také v menším množství mutací (protože mutace vznikají tak, že vdechnete virus, začne ve vás výroba a ta se trochu posere a vyrobíte zmetek... který se někdy ukáže být sakra účinným).

143

Odpovědět

+FerdaVakcína nás před infekcí neochrání, zvýší ale ochranu proti vážnému průběhu nemoci.
Podle výsledků po vakcíně výrazně ubude případů nákazy, a razantně se tak sníží i možnost, že očkovaný nakazí někoho dalšího.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/vakcina-vliv-na-prenos-infekce-nakaza-pres-ockovani.A210406_125637_veda_mla

42

Odpovědět

Samozrejme, chytit to muzeme i tak. Ale vsechno je o statistice a XYZ nasobnem snizeni sance. Stejne jako na nas muze spadnout letadlo nebo se pod autem propadnout silnice, tak i po ockovani to muzes chytit a prenaset. Ale kdyz je ta sance tisickrat mensi, tak se nakazi exponencialne mene lidi. ;-)

01

Odpovědět

1, Nejdřív by se museli očkovat všichni- i třeba brazílie kde nová reinfekční mutace už je.
2,Tucker- na spoustu znám odpově'd i z hlavy a na pár je třeba znát odpověď, ale nemá prakticky nic společné s vakvínami(Práce, Cestování)...na to reagoval i John
3, Skvělej překlad Bossass bitch :-D
4,Supercikáda :-D

113

Odpovědět

Myslim ze ten levicak uz moc lidi nebavi

1446

Odpovědět

Což o to, on by mě i bavil. Tím netvrdím, že s každým jeho názorem souhlasím, ale aspoň umí argumentovat a je chyba sledovat jen jeden názorový proud. Podle mě třeba tohle bylo dobrý video, ale hodně to sráží ty jeho vtípky (morčata, vejce, cikáda...). Ale sto lidí, sto chutí, je to prostě součást jeho tvorby.

Čekal jsem jestli zmíní, že dokonce i ten "zlý republikán" Trump očkování podporuje. Ale místo toho si do republikánů zase jen rýpnul (ale co od něj čekat, i rýpání do republikánů bohužel k jeho pořadu patří).

Ať je to jak chce, tak kolem očkování koluje tolik dezinformací, že je jedině dobře, že se to někdo snaží uvádět na pravou míru.

119

Odpovědět

+Calybos4391Republikáni si zaslouží víc než rýpání.

412

Odpovědět

+ErichNo tak to každopádně, třeba pivo, steak a pěknou ženskou na klíně.

87

Odpovědět

+Calybos4391Věděl jsem, že je tato stránka zamořena morony, ale je to ještě horší...
Republikánská strana je ujetá směsíce náboženských fanatiků, kteří chtějí způsobit biblický konec světa, vypatlanců, kteří staví svoji ideologii na fikci napsanou pokryteckou krávou, fanoušky Konfederace a zbraňovými fetišisty. Tihle šílenci musí být drženi od vlády, jak jen to jde.

28

Odpovědět

+ErichNeboj, příjde den, a i tobě zaklepeme na dveře.

11

Odpovědět

+ErichKrásný komentář :) Přesně takhle extrémně vidí svět člověk, co uznává jen jeden názorový proud (jak jsem psal ve svém prvním komentáři).

12

Odpovědět

+Calybos4391Ne, takhle normálně vidí svět člověk, co uznává realitu. Popíráš, že Republikánská strana je plná křesťanských fundamentalistů nebo fanoušků Ayn Rand? Oni jsou extrémisti, ne já, protože na to poukazuji.

02

Odpovědět

+ErichDobře, tady jsem se nevyjádřil nejlíp. Spíš než slovo "extrémně "jsem měl použít "jednostraně". Nechtěl jsem naznačovat, že jsi extrémista. A nepopírám nic, to mi akorát podsouváš.

Svět není černobílý a zlo je určitě na obou stranách. Akorát bych řekl k té realitě, že naprostá většina republikánů jsou prostě jen konzervativci, než extrémisti jakéhokoli typu. Stejně tak jejich voliči. A ano, i mezi demokratama se najdou převážně normální lidé s normálními názory.

Když ale teda budem vypichovat jen ty extrémní skupiny, tak si vážně myslím, že demokrati nemají republikánům co vyčítat. Třeba takovej CHAZ byl výmysl demokratů, cancel culture taky. Ale jestli se mnou v tomhle tvrzení souhlasíš nebo ne, tak to je spíš otázka tvých politických preferencí, než o tom, že by extrémisti z jednoho tábora byli větší odpad než ti z druhého.

Ale pokud někdo (myšleno všeobecně, není to jen narážka na tebe) nepřipouští diskuzi, protože uznává jen názor, že lidi typu John Oliver a jeho názory jsou nevyvratitelné nejvyšší dobro, tak tu akorát ztrácíme čas, nemyslíš? Takové diskuze obvykle nemají konec a nesou se akorát v duchu slovíčkaření, vzájemného osočování atp.

A nakonec jen tak bokem, přijde mi až trochu nenormální, že jsem tu Johna Olivera v původním komentáři bez větších výhrad pochválil za jeho snahu o osvětu kolem očkování, a stejně se to úplně odklonilo od tématu a zvrhlo v politickou debatu :)

11

Odpovědět

+Calybos43911) Jednostranně? Realita je jednostranná.
2) Nic ti nepodsouvám. Ptám se.
3) Tvrdíš, že svět není černobílý, ale píšeš o dvou stranách. Nejsou jen dvě strany.
4) Většina voličů Republikánů dost možná jsou prostě jen konzervativci. Většina členů strany, alespoň těch v kongresu, nikoliv.
5) Ty extrémní skupiny jsou pilíře strany.
6) "Cancel culture" je bipartyzánská a hlavně ne ekvivalentní zvrhlostem páchaných Republikány. Kolik lidí zemřelo kvůli "cancel culture"?
7) Ne, to, že Republikáni jsou horší než Demokrati, není záležitost politických preferencí. Následky akcí jsou výrazně horší u Republikánů.
8) Posedlost neutralitou a falešné ekvivalence jsou mor. A ty se jich dopouštíš. Náckové jsou horší než Frankisti, kteří jsou horší než Republikáni, kteří jsou horší než Demokrati, kteří jsou horší než KDU-ČSL.

12

Odpovědět

+ErichProstě "kdo není s námi, je proti nám", chápu.

11

Odpovědět

+Calybos4391Trump se nechal očkovat tajně, lidem o tom neřekl, protože by to někoho mohlo přesvědčit, aby se nechal taky očkovat. Tak nepřekrucuj, pravičáku. Jo a na profilovku si klidně můžeš dát rovnou svastiku, to už vyjde nastejno.

02

Odpovědět

+Stop praviciTak dík za radu odborníku :)

10

Odpovědět

+Calybos4391Aspoň si nehraju na odborníka na covid, vakcíny, ekonomiku, imigraci, Islám, rozlišování pravdy od propagandy, a spoustu dalších věcí. A už vůbec si nehraju na "bojovníka proti extremismu" když zároveň jásám, když někdo jiný začne vyhrožovat, že někomu za vyřčení nesouhlasu jednou přijde zaklepat na dveře. Nebo na "bojovníka za svobodu", když mám na profilovce vlajku, ze které se stal nepopiratelný symbol otrokářství a bílého supremacismu. Howgh

01

Odpovědět

+Stop praviciNa nic z toho si nehraju ani já. Půlka těch věcí cos vyjmenoval tu nezazněla ani v náznacíh. Je to diskuze, kde jen lidi říkají svůj názor ;-) Ahoj.

10