InflaceLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:8 486

Po delší pauze se vrací John Oliver s pořadem Last Week Tonight a v hlavním segmentu řeší to, co momentálně řeší skoro všichni – inflaci. V USA se rostoucí ceny často dávají za vinu prezidentu Bidenovi a jeho stimulačním balíčkům z období covidové pandemie, Biden na oplátku zase obviňuje Vladimira Putina a ruskou invazi na Ukrajinu. Kdo tedy za inflaci vlastně může?

Pokud pořád trochu plavete v základech a chcete si předem ujasnit, co to inflace vůbec je, můžete se podívat na video Johnnyho Harrise, které pro nás nedávno přeložila sethe.

Zároveň se jako pravidelná překladatelka pořadu omlouvám, ale v následujících pár týdnech LWT opět nevyjde, protože se chystám na dovolenou. Pokud ale v mezičase vyjdou zajímavé díly, pokusím se je dodatečně přeložit.

Vysvětlivky:
Do českých titulků se vešlo jen spojení „balíček na podporu investic“, ale v originálu se mluví konkrétně o Build Back Better (navrhovaném ambiciózním plánu Bidenova úřadu na podporu infrastruktury) a bipartisan bill (výsledných investicích, na kterých se v americkém parlamentu dohodli).
Ezra Miller je americký herec, který v tomto roce čelil již několika zatčením a obviněním z výtržnictví, napadení a groomingu nezletilých.

Přepis titulků

Rovnou začneme hlavním tématem, jelikož se týká toho, co za poslední rok neopustilo televizní zprávy. - Dnes: národ inflace. - Inflace v USA nepovoluje svůj stisk. - Říká se tomu obědoflace. - Alkoholflace. - Mlékoflace. - Masoflace zmítá národem. Zaprvé chci entuziasticky zamítnout slovo masoflace. Nezní to jako ekonomický jev, ale spíš jako slangový výraz pro erekci. Horší příklad slova vzniklého křížením než masoflace nenajdete, tedy možná kromě kýchoprd, což je kombinace slov kýchnout a prd, nebo Ronzo, což by bylo párové jméno v případě, že by Ron Howard ojel muppeta Gonza.

Jak jistě víte, USA zažívají nejvyšší inflaci za posledních 40 let. Zpočátku se doufalo, že bude dočasná, ale ceny stále stoupají. Za poslední rok je jídlo dražší o 10,4 %, elektřina o 13,7 % a benzín o 59,9 %. Takže je asi dobrý nápad si benzín začít dělat ráno doma, nekupujte si ho předražený v kelímku na cestě do práce.

Některé firmy se pokoušejí inflaci schovat za stejné ceny, ale menší balení. Tomu se říká smrskflace a média o tom ráda mluví, většinou se zdánlivě jediným vhodným expertem na toto téma. Prakticky neexistuje produkt, možná kromě vajíček, který by za poslední roky nezmenšil obsah. Obhájce spotřebitelů Ed Dworsky vydává MyšíTisk.org.

Zubní pasta Crest 3D White přešla ze 121 mililitrů na 112 mililitrů. Cheerios jablko a skořice přešly z 570 gramů na 540 gramů. Pořád je to rodinné balení, rodiny se asi zmenšily. Tady vidíte dvě lahve Gatorade. Změnily se jen za posledních pár měsíců. Tohle je starší 950ml. Tahle má o 120 ml méně. Prý se teď díky tomu dá lépe uchopit. To si strčte za klobouk. Jo! Jen jim to nandej, Ede. Na tom muži zbožňuju úplně všechno od jeho stránek MyšíTisk.org, což kupodivu není online literární magazín pro hlodavčí spisovatele, přes jeho úchvatné vyslovení slova vajíčka až po jeho totální odpor tolerovat jakékoliv kecy ze strany Gatorade.

Ale ať už jde o inflaci, smrskflaci nebo masoflaci, růst cen je problém. Ačkoliv hodinové příjmy za poslední rok vzrostly o 5,1 %, celkové mzdy klesly o 3,6 % při zohlednění inflace. A pro lidi s fixními příjmy nebo s malými rozpočty jako studenty či důchodce je inflace obzvláště těžká a může vám obrátit život naruby.

Patty Byther se právě „vrátila“ z důchodu a připravila se na svou novou brigádu. Myslela jsem, že mám hotovo. Mohla jsem si to dovolit. Kvůli rostoucím cenám její důchod trval 10 měsíců. - To jsou účty za benzín. - Za 13 měsíců vzrostly o 150 dolarů? Přesně tak. Můj finanční polštář je pryč. Kdy podle vás odejdete do důchodu doopravdy? Nedokážu si představit, že bych znovu mohla odejít do důchodu.

Nebo úplně. Což je otravné a smutné. A to je mírně řečeno. Musí být frustrující odejít do důchodu, mít hotovo a pak se muset vrátit do práce. To je nejhorší možný scénář důchodu, tedy kromě… přestěhování na Floridu. Jelikož to momentálně škodí mnoha lidem, podívejme se dnes na inflaci. Co ji způsobilo, jak jsme proti ní dosud zakročili a co bude dál. A začněme tím, jak se to stalo. Určitě jste všude možně slyšeli spoustu vysvětlení.

Tohle je bidenflace, nejvyšší za 39 let, vytvořená Joem Bidenem. Buďte si jistí, za inflaci může Putin. Katalyzátorem je dodavatelský řetězec. Inflace není způsobená balíčkem na podporu investic, ale korporátní hamižností. Ano, hodně se ukazovalo prstem. Spousta obviňovala to, na co už se hněvala dřív. Někteří demokraté obviňují korporáty, republikáni Joea Bidena, Biden Putina a váš pes nejspíš vysavač.

A zajímavé na tom je to, že kromě toho psa mají nejspíš všichni aspoň trochu pravdu. Inflace totiž nemá jen jednu příčinu. I přinejlepším se na ní podílí velké množství faktorů a nynější situace je perfektní bezprecedentní smršť. A abychom té smršti porozuměli, na chvilku se zastavme a podíváme se na zákonitosti inflace.

V zásadě k inflaci dochází, když je moc velká poptávka a malá nabídka. Když lidé mají více peněz, chtějí více nakupovat. Ale pokud zboží není dostatek, jeho ceny rostou. Dám vám příklad. Představte si, že najednou všichni v USA vyhrají v loterii a mají 40 milionů dolarů. Co s nimi udělají? Předpokládám, že to, co bych udělal já, tedy že by koupili tuto 1500dolarovou smaragdově zelenou sochu žáby roztahující nepřirozeně dlouhé nohy zdánlivě pohoršlivým způsobem, ale nevím vůči komu.

Můžete si ji koupit ve dvou velikostech: velké a obří. Pokud jste vyhráli v loterii, samozřejmě chcete tu obří. Ale má to háček. Už mají jen tři sochy na skladě. Sochy tedy nejspíš zdraží, protože všichni je najednou chtějí, protože mají více peněz na utrácení, ale už zbývají jen tři. Takže velká poptávka, nedostatečná nabídka, a tak vzniká žábaflace.

Takže příliš mnoho peněz a omezená nabídka zboží můžou vést k inflaci. A někteří napravo se chytili té části s příliš mnoho penězi a tvrdí, že inflaci způsobuje jen jedna věc. Když do ekonomiky vpustíte šest bilionů dolarů jako fiskální stimul jako prezident Biden a demokraté loni, skončíte s velkou inflací. Březnový stimulační balíček tuto inflaci doslova vyrobil. Tato inflace je způsobená politikou demokratů. Není náhodná. Tohle je daň demokratů uvalená na střední třídu.

Teda, to je velmi ostrá kritika. Říct o něčem, že je to daň pro střední třídu, je skvělý způsob, jak to hrůzně zaobalit, hned po „blízký společník prince Andrewa“. Bidenův stimulační balíček se při diskuzích o inflaci často omílá. A je na tom smítko pravdy. Díky pandemickým stimulačním balíčkům lidé přišli k více penězům, ale to není jediný důvod. I když to zní zvláštně, mnoho lidí na začátku pandemie ušetřilo, protože jsme všichni trčeli doma.

Podle jednoho odhadu domácnosti během pandemie naspořily 2,5 bilionu dolarů navíc. Lidé utráceli peníze, ale ne za služby jako lety, hotely a restaurace, ale za zboží jako nábytek, spotřebiče a nevím co… Třeba za vášnivou krysí akvarelovou erotiku. Jen popisuju, co dělala většina lidí v roce 2020. A představa, že by naše ekonomika byla bez Bidenova stimulu v pořádku, naprosto ignoruje, jak by vypadala bez něj.

Nejenom že to ochránilo nízkopříjmové pracovníky, co byli v maléru, také nám to pomohlo vyhnout se finanční krizi. A i když si zpětně většina ekonomů myslí, že jsme pomoc mohli lépe zaměřit, abychom peněžní zásobu nenavyšovali více, než bylo nutně třeba, je velmi důležité říct, že podle jednoho odhadu by bez amerického pomocného plánu ekonomika na jaře 2021 utrpěla málem dvoucifernou recesi.

Takže tu nejspíš platí dvě věci. Vládní stimul přispěl k inflaci, ale zároveň to byl nezbytný zásah. Ale ještě důležitější je říct, že inflace jasně není jenom o stimulu. S tímto problémem se nepotýkají jen USA. Británie a Německo zažívají nejvyšší inflaci za 40 let a v sedmi východoevropských zemích má růst v řádech dvoumístných čísel. A v Japonsku to má obzvlášť dramatické důsledky.

Jsme v Akváriu Hakone-en. I zde pociťují důsledky inflace. Kvůli rostoucím cenám krmiva začali používat levnější makrely. Jak na novou potravu reagují tučňáci? Makrelu nechce. Snaží se ho k jedení přimět. Nedáš si? Tučňákovi nechutná.

Ne, nechutná a ani se mu nedivím. Celé je to naprosto boží. Můj nový oblíbený žánr TV zpráv jsou záběry něčeho, co vypadá jako velký nelétavý pták, co se chová jako zmetek. A když jsem to řekl nahlas, říkám si, že by to byl trefný název pro tuto show. Ale nezapomínejte, že poptávka je jen jednou stranou této mince. Druhou stranou je nabídka. A jak by řekl můj terapeut, vraťme se k té soše žáby roztahující nohy. V tom scénáři, kde všichni vyhráli v loterii, pokud by pro všechny bylo dost soch, neexistoval by nepoměr mezi nabídkou a poptávkou a ceny by zůstaly stabilní, ale připomínám, že už mají jen tři sochy.

A pokud jich nemůžou vyrobit víc, ceny zbývajících soch porostou. Zvláště proto, že už nemají tři sochy, protože jednu mám já a nachází se tady. Podívejte na ni.

Pohleďte na mou krásnou žabí sochu. A to znamená především to, že na skladě mají už jen dvě žabí sochy. Ale ve skutečnosti už nemají dvě, protože já mám i tu druhou přímo tam. Pohleďte na mou druhou žabí sochu. Dokonalý pár! A to znamená, že ta poslední žabí socha bude mít neskutečnou hodnotu. A to je pro mě velmi dobrá zpráva, protože jsem koupil i tu.

Tady ji máme. Jsem boháč! Vlastním všechny žáby. Velím trhu se žabími sochami. Jsem dobrý podnikatel. Na obecnější makroekonomické rovině tím chci říct, že poptávka je určitě faktor, ale i menší nabídka vede k inflaci. Obecně řečeno jsme oslabili a přerušili nabídku mnohého spotřebního zboží primárně proto, že byly zahraniční továrny kvůli covidu zavřené nebo omezily provoz. Vezměte si taková kola.

V posledních pár letech jsme svědky obrovského nedostatku kol. Z velké části kvůli lockdownům a omezení výroby kol v Číně, kde je vyráběno zhruba 90 % kol prodávaných v USA. Poptávka po kolech ale zároveň vzrostla, protože lidé chtěli v lockdownu sportovat. Už v prvních pár měsících pandemie jsme vídali takovéto reportáže. Prodejny kol po celé zemi čelí prudce stoupající poptávce. Zásoby se ale tenčí. - V Albuquerque v Novém Mexiku…

- Tohle je jediné, které nyní máme. A v New Yorku… - Už jste tohle někdy zažil? - Ne, nikdy. Prodávám mnohem více růžových a fialových kol mužům, protože si říkají, že na barvě nesejde, taková je situace, i to je kolo. Je to tak. Nedostatek kol zničil i genderové stereotypy. Ale i když si růžová a fialová kola našla novou cílovou skupinu, vysoká kola si udržela svou tradiční cílovku: nóbl kníraté úchyly.

To všechno vysvětluje, proč průměrná loňská maloobchodní cena kol vzrostla o 43 % oproti roku 2019, což znamená jednu věc. Pokud patříte mezi ty, co v lockdownu zůstali aktivní a sportovali, inflace je vaše vina a jste příšerný, příšerný člověk. Inflace na nás jako smršť čekala od začátku roku a zdá se, že vše, co se stalo od té doby, ji jen zhoršilo.

Když Biden řekl, že za inflaci může především Putin, to zcela jasně není pravda. Inflace se děla ještě před tím, než Putin Ukrajinu napadl. Čas takhle nefunguje. Je ale pravda, že Putin tento problém určitě zhoršil. Ruská invaze má vážný dopad na ceny potravin a paliv, protože země přestaly od Ruska nakupovat ropu, což navýšilo ceny paliv, které už tak stoupaly, na šokující úroveň, což asi nejlépe vyjádřil tento týpek.

Ty vole, zrovna jsem si pořídil úplně nový auto. Mý první auto. Teď už chápu, o čem se vy zmrdi bavíte, když řešíte ceny benzínu. Hlásilo mi to prázdnou nádrž, tak jsem do toho narval 20 doláčů a podívejte se na to, kurva. Co to má kurva bejt? Tohle dostanu za posranejch 20 dolarů? Děláte si ze mě prdel?

No jo. Vsadil bych se, že 80 % práce zaměstnanců benzínek je uklidňovat lidi při takovýchto případech. Zbylých 20 % je samozřejmě vyhledávání těch nejmodřejších nápojů. Je dobrý nápad je prodávat tam, kde se prodává i nemrznoucí kapalina? To mi nepřísluší hodnotit. Takže Putin a jeho invaze tuto inflaci neodstartovali, ale zhoršují ji. A to samé můžeme říct o korporátní hamižnosti. Je naprostá pravda, že této situace některé firmy využívají, aby zvyšovaly ceny, a za to mají rekordní zisky, což je k vzteku.

Ale většina ekonomů vám řekne, že to inflaci nezpůsobilo. Koneckonců firmy nezačaly být hamižné během posledních dvou let. Firmy budou bezostyšně kšeftařit, stejně jako si pes pochutná na svém pytli. Pokud je necháte bez dohledu, tohle prostě budou dělat. Takže si to shrňme. Růst cen je způsoben mnoha faktory. Pandemií, stimulem, změnami chování spotřebitelů, dodavatelským řetězcem, válkou a mnohým dalším. A kdokoliv, kdo hlasitě tvrdí, že inflaci způsobila jedna věc, buďto lže, nebo nemá ponětí, o čem mluví.

Ať už nás do této patálie dostala jakákoliv kombinace faktorů, mnoho z nás doufá, že nás z toho dostane Federální rezervní systém. Jeho klíčová funkce je hlídat cokoliv, co by mohlo destabilizovat ekonomiku, třeba inflaci, a regulovat to zvyšováním a snižováním úrokových sazeb. V zásadě Fed může zvýšit cenu, za kterou si banky půjčují peníze, což pak na podnikatele a spotřebitele dopadá prostřednictvím vyšších úroků za hypotéky a kreditky.

Čím vyšší úroky, tím méně si lidé a podniky budou chtít půjčovat a o to více budou šetřit. Takže Fed může nepřímo ovlivnit, jak moc lidé utrácejí. Když tedy přijde na poptávku, má určitou moc. Během této krize Fedu zřejmě trvalo příliš dlouho, než úroky zvýšil. To v podstatě přiznal jeho předseda Jerome Powell v březnu v Kongresu. Tady vysvětluje, jak si Fed rané známky inflace vykládal jako dočasný nabídkový šok, který se vyřeší sám od sebe.

Běžná praxe říká, že šok přijde a odejde a nemělo by se na něj reagovat. Zpětně vidíme, že jsme měli zareagovat dříve, mýlili jsme se. Možná ne koncepčně, ale zkrátka trvá mnohem déle, než jsme mysleli, než se nabídka zahojí. Má pravdu. Učebnicový příklad říká, že pokud nastane nabídkový šok, necháte to, ať se to spraví samo.

Bohužel, a ve vší úctě k Fedu, pandemie byla bezprecedentní, takže to není učebnicový příklad. Jediná použitelná učebnice se jmenuje: „Do prdele, sakra, celý svět se zastavil, co budeme dělat, bože, sakra, do prdele!“ A nejenom Fed špatně odhadl situaci. Většina ekonomů si myslela, že inflace odezní sama. A ti z nejhlasitějších na Wall Street byli proti tomu, aby Fed zvýšil úroky, protože si také mysleli, že inflace bude přechodná. Tady třeba Jim Cramer odpovídá na otázku, co kdyby si odpaďák plný kokainu a letáků byznysových škol přál být skutečný kluk, a přesně to tvrdil v listopadu loňského roku.

A hlavně, nemyslím si, že Powell musí šlápnout na brzdu ekonomiky. Ať už vám v médiích ti inflacionáři tvrdí cokoliv, důkazy mluví v Powellův prospěch. Tým Přechodná inflace vyhraje! Přestaňte z inflace šílet. Dobře, ponechme stranou, že mluví s takovou intenzitou, jako když Patti LuPone napomíná nevychovaného diváka, je zřejmé, že tento klip, podobně jako Jim Cramer, nezestárl zrovna dobře.

Protože o šest měsíců později udělal otočku o 180 stupňů a výrazně změnil tón. Powell tomu dost možná nerozumí. Musíme to zbrzdit, a to hned. Tento týden jsme si uvědomili, že oheň se rozdmýchal a jen tak se neuhasí. Já jsem byl prostě…

Já byl v šoku. Nevěděl jsem, že jsme na tom tak špatně. Je to všude. Inflace je všude. Teda, to byl ale dramatický zvrat. Z hlasité lhostejnosti k rostoucím cenám přešel na plnohodnotného inflacionáře během pouhých pár měsíců. A rychlá otázka: Co to je za výraz? Takhle se netváříte, když máte obavy z inflace. Takhle se tváříte, když vidíte, jak žirafa rodí. Věc se má tak, že spousta chytrých lidí a Jim Cramer situaci odhadli špatně.

A nemáme k dispozici plán, co dělat dál. Sloupkař z Wall Street Journal řekl: „Ekonomické modely, fungující desítky let, se během pandemie zhroutily a alternativy ještě nemáme.“ Opravdu by nám pomohlo, kdybychom věděli, nakolik je problém v nabídce a nakolik v poptávce. Jestli je to spíš o tom, že je hodně peněz, nebo málo zboží. Pokud je to totiž o penězích, Fed to může ovlivnit docela snadno. Zvýšil by úrokové sazby dostatečně na to, aby zbrzdil utrácení a růst, ale ne příliš urputně, aby nedošlo k bolestivé recesi.

Ale pokud je to o tom, že nemáme dost zboží, jde třeba o výpadky v dodavatelském řetězci, Fed může zakročit jen minimálně. Fed totiž nemůže zastavit válku na Ukrajině nebo otevřít čínské továrny, které jsou kvůli covidu zavřené. Jerome Powell by se asi s armádou ekonomů mohl vydat do Luhansku, ale to nikdo asi vidět nechce a historicky to Fed nemá v popisu práce.

Takže otázka, jestli je inflace způsobená spíš nabídkou, či poptávkou, v podstatě určuje, nakolik Fed může situaci zlepšit. Bohužel se ani ekonomové nedokážou shodnout, co na tom má větší podíl. Je tedy možné, že inflace nyní není v naší moci. Biden i přesto slibuje, že s ní bude bojovat, a vyjadřuje solidaritu těm, co trpí, a to někdy dost podivným způsobem. Chci, aby všichni Američané věděli, že inflaci beru velmi vážně a je to má vnitrostátní priorita.

Vím, že toho máte dost. Já to vím. Cítím to na jazyku. Ne, ne, ne, ne, ne, ne! To už nikdy neříkej! To je možná ta nejnechutnější věc, co jsem Bidena kdy slyšel říkat, a to je co říct, páč jsem slyšel, co říkal v 70. letech. Ale upřímně chápu, proč k tomu Biden přistupuje takhle.

Američané vnímají inflaci jako hlavní problém USA před volbami. Vnímají to jako horší problém než všechny další pohromy, včetně Ezry Millera. A existuje důvod, proč se snažit získat důvěru veřejnosti. Jakmile se inflační cyklus rozběhne, prosté očekávání inflace ji drží při životě. Například když rostou životní výdaje, zaměstnanci můžou žádat o navýšení mezd, aby je pokryli, což navyšuje náklady na pracovní sílu, podniky si tak začnou říkat o vyšší ceny, což povede k další inflaci.

Je to začarovaný kruh. A proto čím jsou očekávání inflace horší, tím horší může být. A to možná vysvětluje, proč Fed nyní, i když pozdě, začíná podnikat velké kroky. Nedávno schválil nejvyšší nárůst úrokových sazeb od roku 1994. A je téměř jisté, že je znovu navýší příští týden. Zároveň se Powell snaží lidi ujistit, že má Fed vše pod kontrolou, ale místo toho, aby mluvil o přípravě „měkkého dopadu“ pro ekonomiku, se zmínil o něčem trochu jiném.

Řekl bych, že existuje několik možných způsobů, jak připravit měkký nebo, jak jsem zmiňoval, jakž takž měkký dopad. Takže teď nám jde o „jakž takž měkký“ dopad, Jerome? „Jakž takž“ není to nejkonejšivější spojení, když se bavíte o něčem tak závažném. Je obrovský rozdíl, když vám chirurg řekne, že se operace povedla, a když se jakž takž povedla. Já nevím, co se bude dít dál.

Nejsem nadšenec do monetární politiky, i když moje oblečení, brýle, účes a charizma na to mají jiný názor. Nicméně jsme si v poslední době mohli všimnout povzbudivějšího vývoje. Například začaly klesat ceny paliv a dlouhodobá inflační očekávání po zásahu Fedu poklesla. Většina ekonomů nyní očekává, že tato vlna inflace pomine po 12 až 18 měsících. To ale není jisté a hlavně je to hrozně dlouhá doba pro ty, co trpí nejvíce. Když se totiž bavíme o křivkách nabídky a poptávky, nesmíme zapomínat, že důsledky inflace nejsou ani zdaleka abstraktní pro ty, co zasahuje nejvíce, jako je tato žena, popisující nákupy se svými dětmi.

Vidí to, když stojíme ve frontě a já v mysli počítám a koukám na nákup v košíku. V ruce mám kalkulačku, počítám daň a říkám si, kolik to bude stát. Nebo vracím věci zpátky, když se blížíme k pokladně. Má nejstarší dcera se na mě dívá a pak taky něco vrací zpátky.

To mi láme srdce. No jistě. Děti by si neměly dělat starosti s tím, že si nemůžou dovolit jídlo. Měly by dělat, co mají v supermarketu dělat. Jít ke koši s pryžovými míči, které se tam kdovíproč prodávají, a způsobit chaos. Následující rok bude pro mnoho lidí nejspíš velmi těžký, takže bychom jim rozhodně měli pomoci. Jedním ze způsobů, jak chudým rodinám pomoci, by bylo uzákonění slevy na dítě pro ty, co to potřebují.

A vím, že by to bylo těžké, obzvlášť v době, kdy je vláda obviňována z pohánění inflace, ale pomoc by mohla být úzce zacílená a plně kompenzovaná díky vyššímu danění vyšších příjmů. Také bychom mohli rozšířit programy na pomoc s placením nájmů, což by podle ekonomů nemělo na inflaci větší vliv a lidé by si udrželi bydlení. Momentálně jsme na tom špatně. Rodiny mají potíže, tučňáci jsou nasraní a Jim Cramer vypadá, jako že se zrovna podělal.

A spousta věcí je velká neznámá, ale dvě věci víme jistě. Zaprvé bude potřeba monetární politika, obnova dodavatelského řetězce a čas na to, aby se nabídka a poptávka vrátily do rovnováhy, a zadruhé, pokud v budoucnu všichni vyhrají v loterii a najednou budou chtít žabí sochy, tak jsem udělal tu nejlepší investici v historii. Jsem Warrenem Buffettem žab!

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:14 ona řekne že její úspory jsou pryč a překlad je : můj POLŠTÁŘ je prostě pryč .. WTF si děláte asi :D :D :D omg omg omg tady to někdo snad překládal na googlu :D :D :D

02

Odpovědět

https://www.csas.cz/cs/blog/clanky/proc-je-dobre-mit-financni-polstar

Fakt nevím, který překladač ti správně přeloží "bezpečnostní síť" (paní říká safety net) jako "finanční polštář". Možná by to chtělo trošku lepší znalost angličtiny, než se začneš lidem večejně vysmívat, že neumí překládat.

40

Odpovědět

Nynější Inflace - neboli znehodnocování peněz - byla zažehnuta už před pár lety, když USA vytiskla okolo 70 procent všech dolarů co kdy byli vytištěny, a to během 1 roku:

https://medium.datadriveninvestor.com/the-most-important-money-statistic-ever-21acb12c27d1

Více peněz v oběhu vede k jejich znehodnocení. Je jich přebytek. USA si je vytiskla a utrácela. Ale má to dopad na světovou ekonomiku, protože dolar je jednou z nejsilnějších měn se světovým vlivem.

00

Odpovědět

To je také mimo jiné původem popularity kryptoměn, u kterých toto není možné. Jsou decentralizované - nezávislé ne jakémkoliv státu - a nelze jich přidávat do oběhu víc.

Např. Bitcoinu nebo Solany nikdy víc nebude. Počet je daný. V tomto případě s rostoucím množstvím lidí bude platit spíš deflace - ale křivka hodnoty by se musela očistit od krátkodobých investorů.

00

Odpovědět

Kam se chystáš na dovolenou překladatelko elcharvatova?

20

Odpovědět

jako tenhle problém se tu vytváří už minimálně ( CO JSEM NA ŽIVU) 30 let. úplně základní problém o kterém se všichni bojí mluvit je přelidnění. že naše zeměkoule není dost velká na to aby uživila tolik lidí. druhý problém: z části by byla schopná uživit tolik lidí kdyby 4 procenta nejbohatších ( můžeme jem řikat korporace) neprováděli 40 procent všech výdajů jako jídlo energie energetická stopa atd. ale to pak už můžou napravit jen občanské revoluce. a pak je zase problém s obranou státu. takže těžký....

11

Odpovědět

jako c podstatě celá naše demokracie je o tom, a je mi z toho občas smutno. aby se jen udržela hierarchie lidí. Takže lidé co jsou u moci jí nemůžou legálně ztratit. a pokud by se náhodou na ně našla ňáká špína tak to převedou na příbuzný, a jim u to člověk podle zákona nemůže vzít. protože oni řeknou, že já za nic nemůžu. i když jsou to v podstatě býlí koně..a tak takovou demokracii bohužel máme. zkuste se vzepřít rodu Rothshieldů :D :D :D a ochutnáte peklo. nebo tady v našich západních zemích aspoň vodní dělo do ksichtu :D a budou tomu říkat obrana demokracie :( :´)

23

Odpovědět

Az na to, ze nase planeta ma schopnost uzivit nekolikanasobne vice lidi, nez tu momentalne je :D
Ale jinak dobry

30

Odpovědět

Spáč Joe ohlásil nové daně, firmy začaly zdražovat, aby na tyto daně měly.

Ale Joe není zodpovědný za inflaci, která v USA přišla už v lednu.

517

Odpovědět

Západ už nemá co nabýdnout, stimulační peníze to ještě zhoršují, není do čeho investovat tak se zdražuje existující, 90% kol je vyrobeno v Číně, to stačí, ne?

515

Odpovědět

Mohu se na něco zeptat? Slovo "nabýdnout" je od slovního základu "býd"? Např. ve větě: "Býd nebo nebýd, toď otáska" (Shakespeare - Hamlet)?
Nebo od jiného slovního základu? Ptám se pro náš Velký slovník největších tydýtovin vydávaný každoročně pro náš Svas Gramatitskích křyžáků.
:D

205

Odpovědět

+AlfikMáš něco v p****i, že se snažíš dělat osinu ostatním, ten tvůj koment ti musel dát zabrat ne, zkus něco k tý inflaci, považoval jsem tě za chytráka, osle.

210

Odpovědět

+Komentáře (1)1) Všiml sis, že odpovídáš na něco jiného než jsem se ptal? :D
2) V p****i mívám tak maximálně pověstné Velké kulové. Ale i to jen na krátkou chvíli.
3) Já nejsem ekonom (kdybych rozuměl nebyl bych tam co jsem teď) - ostatně ty jsi na tom rozhodně stejně, podle toho blábolu cos napsal. Západ nabízí tolik, že se sem lidé hrnou - někteří i ilegálně...
Jsem ale členem ČLKUATČATUČAP - neboli "Spolku lidí kteří umějí aspoň trošku česky, a také umí číst a psát".
Tam ale lidi jako ty nepřijímáme :D
4) Tvoje věta začíná jako otázka, takže na konec patří otazník. Také bych doporučoval nepoužívat souvětí, když neumíš pořádně dodržet smysl sdělení. A navíc, chceš-li mě urazit, musíš přidat. Jiní to umějí lépe a taky neuspěli :D

45

Odpovědět

+AlfikTakže jsi prostě jenom vůl. " Západ nabízí tolik, že se sem lidé hrnou - někteří i ilegálně..." nejspíš proto, že v té Africe nemají nic. To by jsi mohl rozlišit i ty se svojí znalostí češtiny, nic je méně než něco, pro jistotu.

06

Odpovědět

+Komentáře (1)Takže sám dokazuješ že si protiřečíš. Děkuji. :D

20

Odpovědět

+AlfikNemýlím-li se – a to se mi na rozdíl od tebe může stát – spojovník a pomlčka nejsou totéž. Neboj, spolku ČLKUATČATUČAP to neprozradím, je tam tak zoufale málo členů...

00

Odpovědět

Pokud každý vlastník dolarů spálí 10% těch papírků je po inflaci. V Čr stačí státním úředníkům, učitelům, policistům snížit plat o 25% a je také po inflaci

712

Odpovědět

Můžeš to nějak rozvést? Jak pomůže snížení platů státních zaměstnanců v situaci kdy se je většina cen zboží provázána globálně s celou evropou, nebo rovnou celým světem? A jak to pomůže proti inflaci, která je způsobena nízkou nabídkou?

22

Odpovědět

+Karel PesCo třeba tím, že ouřadové, kteří nic nevyrábí se přesunou do průmyslu a výroby, takže se zvýší nabídka a tedy klesne cena?

Nebo tím, že propuštěný ouřada znamená nižší daně uvalené na firmy, a tedy větší možnost firem investovat do zvýšení výroby?

110

Odpovědět

+LNe, extrémně zjednodušený pohled s nereálným výsledkem.

Ne, celkově by to nebyla dostatečně velká úspora ani kdyby jich vyhodili 100 tisíc. Navíc takové pobídky v současné době spíš inflaci ještě zhorší.

31

Odpovědět

+Karel PesTakže raději si budeme pěstovat armádu ouřadů na stavebních úřadech; ceny staveb tak budou astronomické a dostupné jen pro vyvolené;

pozoruhodné zdůvodnění

15

Odpovědět

+LJak by snížení počtu úředníků na stavebních úřadech zlevnilo stavby?

32

Odpovědět

+Karel PesStavby by se staly méně vzácnými, a proto by jejich cena klesla.

24

Odpovědět

+LA netrvalo by stavební řízení v podstavu naopak ještě déle?

22

Odpovědět

+Karel PesTak jak to dělají například v Německu, Polsku, Rakousku, Slovensku, nebo Kamerunu, že tam stavební povolení trvá daleko kratší dobu....

Mimochodem v Německu je potřeba devět procedur, u nás 21, což tak nějak napovídá, že ouřada dělá, že dělá....

21

Odpovědět

+LZa tak přísné podmínky ale ten úředník nemůže.

12

Odpovědět

+Karel PesTak jasně.

A proto je stížnost na stavební úřad (nejčastěji opomenutí účastníka správního řízení) NEJČASTĚJŠÍ záležitost, kterou řeší ombudsman. Jinými slovy ouřada něco podělá, a tak naroste počet procedur nutných k povolení stavby.

01

Odpovědět

+LNa složitost řízení si stěžují všichni už roky (včetně tebe tady), tak jestli spíš není řešení zjednodušení toho řízení, než svalování viny na úředníky.

00

Odpovědět

+Karel PesJenže starostové vybraných obcí a ouřadové se bojí, že zjednodušení povolovacího procesu způsobí zmenšení počtu ouřadů a zchudnutí obecních kasiček (v současné době stát platí obcím za výkon "státní správy" -tedy které a kolik domů bude stát na určitém území).

11

Odpovědět

+La ja myslel ze ceny jsou vysoke kvuli cene materialu a pozemku... dik za otevre i oci!

10

Odpovědět

+mehCeny materiálu čeká na podzim výrazný pokles cen ( lidé prostě přestávají nakupovat), o ceně bytů a domů v Praze se to ale říct nedá. ( Pozoruhodné je, že materiál stojí v republice stejnou cenu, ale cena bytů a domů se liší... Takže vliv ceny materiálu na zvyšování cen staveb je prostě nesmyslný...)

( Stejně jako cena ropy je na úrovni před útokem na Ukrajinu, ale cena benzínu a nafty je stále na dubnové úrovni)

10

Odpovědět

Takový názor může vyslovit opravdu jen neznalý člověk, který ani nepozná rozdíl mezi státní správou a samosprávou. Kromě policistů jsou to většinou všechno lidé se specializovanou VŠ a lety praxe, platy tomu ale zásadně neodpovídají...opravdu nevěřte tomu že průměrný plat ve veřejné správě je 44T...Snižte jim plat o 25% a zkuste si jejich práci dělat sám. Odejdete s brekem...

01

Odpovědět

+MajklA neni problem v tom, ze ve statni sprave naprosto nesmyslne pozaduji VS vzdelani na pozici, ktera odpovida stredoskolskemu vzdelani?

20

Odpovědět

+MajklKolega pracoval na SZIF a jejich práce šla skvěle zpracovávat počítačem. Takže polovina kanceláře vlastně neměla po dobu své pracovní doby co dělat.

Podobně je tomu například u sčítání lidu.

Jinak je zajímavé, že inspektorát práce může k inspekci zaměstnavatele přibrat i ministryni a jejího poradce, ale samotný inspektorát práce nikdy ještě nezkontroloval ouřady a jejich podmínky k práci ( když tedy tvrdíš, že jsou tak " nesnesitelné).

20

Odpovědět

+MajklStát tvrdí, že jeho zaměstnanci mají průměrně nějakou částku, ale toto nemáme státu věřit. Proč?

A když tomu ' platy neodpovídají ', tak je přece nejjednodušší pro podceňovaného ouřadu hledat svůj plat/mzdu v otevřené soutěži ( říká se tomu trh práce ).

Dále je pozoruhodné, že k platu ouřady ještě nepřipočitaš zhruba pár set miliard korun, které tvoří zakázky pro externí dodavatele ( například ouřad nedokáže sám vytvořit program pro výplatu dávek, a proto musí být najmuta externí firma... Tento program má lidovou cenovkou 600 milionů korun ročně..)

10