Rozvodná síťLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:6 790

Elektřina je tématem současnosti. Závazky vůči bezuhlíkové budoucnosti nás budou nutit přecházet ze spalování fosilních paliv na elektřinou poháněná auta a spotřebiče. To souvisí s obnovitelnými zdroji energie, ale také se stavem rozvodné sítě elektřiny a přenosového vedení v USA, které není zrovna v nejlepším stavu. Jaké problémy způsobuje a co s tím můžou Američané do budoucna dělat?

Poznámky:
Edgelord je novodobý výraz pro osobu, která se zvláště v online světě prezentuje provokativně a svými někdy až šokujícími výroky si pohrává s hranicí únosnosti.

Přepis titulků

Dnešní hlavní téma se týká elektřiny. Je jako Oscar Isaac. Bez něho se u nás doma nic nenažhaví. Elektřina je nedílnou součástí moderního života, že se těžko věří tomu, že jsme lidi museli uvykat na myšlenku elektropřístrojů takovýmito reklamami. Když vstoupíte do zcela elektrizovaného domu, vstoupíte do zcela nového konceptu bydlení, organizovaného okolo elektrických center, jako je zábavní centrum. Pýcha a radost hlavy rodiny bude centrum kontroly teploty.

Centrum, které vám umožní ovládat elektrické topení a klimatizaci a také elektrické filtrování vzduchu celého domu. Ano, pýcha a radost hlavy domácnosti je samozřejmě systém na ovládání teploty. Jen na neděli pozvěte své termo kámoše, otevřte pár piv a hodiny sledujte teplotu. Promiňte, dámy, tomu byste nerozuměly. To je mužská záležitost. Dnes to bude konkrétně o rozvodné síti. Systému generátorů, které vyrábí elektřinu, a síti drátů, které ji dostávají do našich domovů.

To je něco, o čem nepřemýšlíte, dokud to nepřestane fungovat. Což se v posledních letech stává bohužel stále častěji. V Texasu se po kolapsu rozvodné sítě lidé budili do chladných domovů. Vidíte, jak zhasínají světla po výpadku části rozvodné sítě. Včera došlo k výpadku rozvodné sítě poté, co hurikán Ida zpustošil části Louisiany. V centru Detroitu zhasla světla, o elektřinu přišlo 1 400 budov. Světla přestala jít během soudního procesu vraždy a právníky obklopila tma.

Pane jo. Když přestanou jít světla během souzení vraždy, může jít o jednu z těchto dvou věcí: buď nutně potřebujete spravit svou síť, nebo se oběť vraždy vrátila jako duch a lační po pomstě. V každém případě se vám změnily priority a máte na talíři větší problém. Pokud se vám zdá, že výpadky elektřiny teď bývají častější, je to proto, že jsou. Podle jednoho odhadu se roční počet výpadků proudu v USA mezi lety 2015 a 2020 zdvojnásobil.

A to není dobré z mnoha důvodů, nejočividnější z nich je, že sedět doma bez elektřiny, ať už jakkoliv dlouho, je na houby. Co máte dělat bez televize a internetu? Jít ven? Tam jsou hadi, pitomče. Co máte teda dělat? Přečíst si knihu? Tam hadi spí, pitomče. Proč jsme asi vynalézali čtečky? Ale není to jen otrava, ztráta elektřiny páchá škody všude, od čističek odpadních vod až po filtrační systémy, a může ohrožovat životy lidí, kteří potřebují vybavení jako ventilátory nebo elektrovozíky.

Je to traumatizující a děsivé. Pro Terhorsta není výpadek elektřiny jen nepříjemnost. Není to problém typu, že se vám zkazí dušená směs v ledničce, ale problém typu, že zítra už nemusím být naživu. Přesně tak.

Zdaleka nejde jen o dušené směsi. A zvláště proto, že většina dušených směsí stojí za houby. Nejsou postavené na konkrétních přísadách, ale na tom, co se vám povaluje doma. Dušené směsi jsou smutné mišmaše jiných zbytků, splácaných dohromady, aby vytvořily skoro jídlo s názvy tuňákové překvapení nebo kuře, promiň. Ale mít zbytky dušené směsi? To je opuštěné jídlo, které se neuchytilo dvakrát po sobě. Pardon, ale pokud je to vaše jediná volba, opravdu existují i horší věci než umřít.

Ale pokud jsme na tom špatně už teď, mohlo by to být horší ještě v budoucnu, protože se USA zavázaly k nulovým emisím do roku 2050, čehož musíme bezpodmínečně dosáhnout, ale jedna studie odhaduje, že to bude vyžadovat 40–60% nárůst spotřeby elektřiny. Což dává smysl. Pokud přejdeme na elektrická auta, sporáky a topení, tu elektřinu odněkud budeme muset vzít.

Ale kdyby každý zítra dostal elektrické auto, bylo by to možná super pro planetu, ale naši síť by to dohnalo na maximum. Proto se dnes zaměříme na rozvodnou síť: na její aktuální stav a jak ji můžeme opravit. A začnu tím, že i když říkám síť v jednotném čísle, náš systém je postaven na třech sítích. Máme východní propojené sítě, západní propojené sítě a texaské propojené sítě. V podstatě je to jako baseballová liga. Proti sobě stojí dvě dominantní skupiny a pak namyšlení kokoti z Texasu.

A vše začalo v roce 1882 přímo tady v New Yorku, když Thomas Edison v Pearl Street otevřel první elektrárnu v zemi. Kupodivu to byl jeho rival Nikola Tesla, kdo pomohl vyvinout technologii na transport elektřiny na dlouhé vzdálenosti. To je ještě pozoruhodnější vzhledem k Teslově… výstřednosti. Tesla trpěl bizarními nutkáními, třeba měl naléhavou potřebu zachraňovat zraněné holuby a starat se o ně.

Hned za oknem do ložnice pro ně měl ošetřovnu, kde se jim snažil léčit zlomená křídla a nohy. A v jednu chvíli začal jednoho z ptáků označovat za svou manželku. A řekl, že když zemřela, opustil ho vynalézavý duch. Opravdu? Vím, že to není podstata dnešní show nebo čehokoliv, ale pokud by Tesla žil, říkám si, co by ho rozezlilo víc. To, že si jeho jméno přivlastnil první edgelord miliardář v dějinách, nebo to, že dnešní holubi ztratili svůj sex-appeal.

Řekl jsem ne. Děkuji vám, ale nemám zájem. Nechte prosím mě a mé přátele na pokoji. A postavení rozvodné sítě nebyl jen technický div, ale i občanský. Do 30. let byla elektřina luxus převážně hustě zalidněných městských oblastí. Ale po Rooseveltovu zákonu o elektrifikaci venkova v roce 1935 se to začalo měnit. Zákon o elektrifikaci venkova byl přijat prezidentem a Kongresem v roce 1935, aby farmářům pomohl získat energii a světlo za dostupnou cenu.

Tohle je první věc, kterou ženy hned po světlu žádají. Pokud jste někdy hodinu žehlili, víte proč. Elektrická žehlička se muži možná nebude zdát důležitá, ale ženě usnadní celodenní zátěž. Nebojte se, dámy, s manžílkem věčně u termostatu toho budete mít spoustu co na práci, třeba žehlení jeho oblečení nebo zaučování jiné ženy, jak mu žehlit oblečení.

Pokud vám minutka zbude, dejte si žehličku na krk, jen abyste aspoň na chvilku něco pocítily. Myslely jste, že světlo vše zlepší, ale jenom je díky němu vše jasnější. Ne snad? Nakonec z toho bylo skoro 970 000 km přenosového vedení a přes 8 800 000 km místního distribučního vedení, které můžete vidět za svým domem. To všechno tvoří naši moderní elektrickou síť.

Říká se tomu vrcholný technologický úspěch 20. století. Což neznamená, že je nezničitelný. Samozřejmě že ne. Když do vzduchu vyvěsíte dráty, budou je různé věci narušovat. Jedna stránka, která sleduje selhání elektřiny, zjistila, že přes 600 výpadků způsobily veverky, přes 200 ptáci, 53 mývalové a několik dalších způsobila různá zvířata od hadů až po slimáky. A dovolím si poznamenat: Bravo, slimáci.

Ze všech zvířat na tom seznamu jsem podcenil právě vás. Přinejlepším o vás můžu říct, že vypadáte jako přidrzlé hovínko, ale vypnutím elektřiny jste nám ukázali. Takže ještě jednou, bravo, slimáci. Ale nejen zvířata můžou napáchat spoušť. Několik selhání způsobily balónky. A pokud si říkáte, jak může balónek způsobit výpadek elektřiny, odpověď vypadá takto. Doprčic.

Doprčic. Výborně. Nemám k tomu co poznamenat. Doufám, že nikdo z přítomných nebyl zraněn, ale upřímně i kdyby někdo zraněn byl, moc bych si z toho nedělal. Ale narušování rozvodné sítě bylo vždy problematické. Ale nyní je zvlášť zranitelná kvůli dvěma zásadním faktorům. Zaprvé jde o její stáří. Většina elektrického vedení byla postavena v 50.

a 60. letech s životností 50 let, což nyní už dávno přesáhla. A zadruhé jde o klimatickou změnu. Tedy že jim hrozí nebezpečí kvůli extrémnímu počasí: hurikánům, tornádům a abnormálním teplotám. A kombinace starého vybavení a klimatických hrozeb je katastrofální. Před pár lety v Kalifornii vypukl obrovský požár, protože oblast sužovalo sucho, což z ní udělalo sud s prachem. A kvůli intenzivním větrům selhalo vybavení firmy Pacific Gas & Electric, a to ze strašného důvodu.

Tohle je skoba, která zabila 84 lidí. Té drážce trvalo asi 98 let, než se roztáhla. Není to vada. Tyto skoby drží elektrické vedení nad zemí a rozhodnutí PG&E bylo, že tyhle věci nechá viset, dokud se nerozbijí. Když se tato stará skoba rozbila, vedení narazilo do kovového stožáru a zemi zaplavilo elektrickými výboji.

Tak PG&E způsobila ten požár. Ano. A zkuste se z toho poučit. Nemůžete očekávat, že něco tak starého bude sloužit navždy. PG&E zvolila stejný přístup jako demokraté s Ruth Bader Ginsburg. A ani v jednom případě to neskončilo dobře. Takže máme rozvodnou síť postavenou ve 20. století, která není stavěná na potřeby 21. století. A pokud si říkáte, tak ji pojďme zmodernizovat, máte naprostou pravdu, ale je to také obrovský závazek.

Protože rozvodná síť potřebuje opravy, a to malé i velké. Na ty malé dnes nebudeme mít čas, ale patří sem investice do mikrosítí, ochrany před vlivy počasí a skladovacích kapacit, aby nadbytečná energie nepřišla nazmar. Dnes se zaměříme na velké problémy. Transformace na obnovitelnou energetiku bude totiž vyžadovat zásadní transformaci našich sítí. Jednou z mála výhod tepelných elektráren je, že je můžete umístit kamkoliv.

Proto je většina z nich poblíž hustě zalidněných oblastí, kde žijí odběratelé. Ale každou uhelnou elektrárnu nemůžete nahradit větrnou elektrárnou, protože ne všude vítr fouká nejsilněji. A jen tato skutečnost vše mění. Tento model, vytvořený v Princetonu, ukazuje možná místa v pevninských USA, kde by mohly být teoreticky postaveny větrné a solární elektrárny. Kromě několika pobřežních větrných elektráren je to převážně ve středu USA. Jiná studie přišla na to, že tyto státy mají největší potenciál, ale lidé, kteří tam žijí, dávají dohromady jen 30 % poptávky elektřiny.

V bezuhlíkové budoucnosti bude potřeba dostat elektřinu odsud sem. Přesně tak. A nejspíš vám nemusím vysvětlovat, proč to bude boj, protože z videa víte, že modernizace sítě znamená, že princetonský vědec bude muset říct farmáři ze Středozápadu, že u něj na dvorku musí postavit něco, aby si v Kalifornii mohli nabít elektrické auto, což předem znamená 8 volebních období pro republikány. Ale máme dobré zprávy, protože jsme už dost pokročili ve stavbě obnovitelných zdrojů energie.

Loni vůbec poprvé obnovitelné zdroje, jako solární, větrné a hydroelektrárny, tvořily největší část nové výrobní kapacity. A to není dobré jen pro spotřebitele, ale i pro oblasti, kde ke stavbám dochází. V roce 2019 jen projekty na větrnou energii přinesly 706 milionů dolarů vlastníkům venkovské půdy na pronájmech pozemků. Takže celé obce a oblasti můžou těžit z peněz a práce, které obnovitelné zdroj vytváří, jak tvrdí i starosta z Wyomingu.

Osobně si myslím, že to přináší peníze, přináší to pracovní místa, daně. A pak se podívám na města, u kterých jsou, a přemýšlím o tom, co by bez nich lidé neměli. Spousta infrastruktury, policejní auta, věci tohoto typu. Když se podívám na větrnou elektrárnu, slyším jen ča-čing. A to je skvělé. Ale při pohledu na větrnou elektrárnu nemůžete slyšet ča-čing, protože tenhle zvuk vydává pokladna.

Vím, že o tohle vám nešlo, ale tohle je také důležité. Větrné elektrárny dělají: Větrné elektrárny dělají tohle, pokladny ča-čing a solární elektrárny tohle: Kočka, na jejíž narozeniny všichni zapomněli, dělá tohle: Nadržený kreslený vlk dělá tohle: A větrné elektrárny dělají tohle: Jenom abychom si ujasnili, co dělají různé věci. Takže fyzická výstavba obnovitelných zdrojů energie není problém.

Zásadním problémem je její přenos. Tedy jak dostat energii z místa, kde je vyráběna, třeba z Wyomingu, tam, kde je potřeba, což může být na míle daleko. A to nás dostává k přenosovému vedení, protože to je přímo v centru naší rozvodné sítě. Budeme jich potřebovat o dost víc, protože kvůli dosluhující infrastruktuře máme na některých místech více elektřiny, než dokážeme přepravit. Například ve Vermontu museli zastavit nové solární a větrné projekty, protože přenosové vedení už nemohlo unést více elektřiny.

Takže stavba nového vedení s větší kapacitou je klíčová. Ale doposud jsme jich nepostavili dost, a to z několika důvodů. Prvním z nich je poloha. Natahovat po celé zemi přenosová vedení je logistická noční můra. Mezistátní plynovody vyžadují souhlas Federální komise pro regulaci energetiky, ale přenosová vedení vyžadují podporu několika státních a místních agentur v každém státě, kterým mají procházet, včetně všech vlastníků využité půdy.

A existují legitimní důvody, proč by lidé neměli chtít vedení na svém dvorku. Například může narušit jejich farmaření nebo jde o chráněné oblasti nebo posvátná místa pro domorodé Američany. Další námitky jsou estetického rázu. Jde o to, že vedení vysokého napětí, co má vést více elektřiny, potřebuje větší stožáry než dříve a někteří lidé se na ně nechtějí koukat. To je takový problém, že se některé země snažily své stožáry zkrášlit. V Maďarsku postavili stožáry ve tvaru šašků.

Na Islandu byly navrženy projekty s názvy „Země obrů“. A v Argentině mají Colosa, obřího robota přenosového vedení. V noci se Coloso rozsvěcí a umí se usmívat i mrkat. A dobře, chápu ten úsměv, chcete, aby Coloso vypadal přátelsky, aby se děti nebály obřího robota pod proudem s monstrózníma očima. Ale proč by měl mrkat? Co se nám snaží říct? To nás snad balí? Protože si o Colosovi myslím to samé jako o tom holubovi.

Nikdy, ani za milion let. Děkuji, nechci. Přestaňte na mě zírat, je mi to nepříjemné, kamarádka slaví narozeniny, chceme si jen užít večer. Ale ten koktejl si nechám. Děkuji. Dobrou noc. A je pravda, že místní odpůrci můžou účinně zastavit projekty výstavby vedení. Před pár lety firma navrhla stavbu 26 km nového vedení napříč Pensylvánií. Ale místní vlastníci půdy založili protestní skupinu, se kterou vydávali i videa pro vyjádření svých námitek.

Chápu, že elektřinu potřebují všichni. Já sám bych bez ní byl nerad. Ale z toho, co vím, to pomůže jen lidem na západě Pensylvánie, v Marylandu a Virginii. Co s tím mám… Já si zvolil, že budu žít tady. Oni si zvolili, že budou bydlet tam. Nedělejte ze svého problému můj problém. To je můj názor. Dobře, to je trošičku k vzteku. Ty sluneční brýle nepomáhají, ale je v tom o dost víc.

Protože já chápu, že to nechce na svém pozemku, fakt to chápu, ale když argumentujete tím, že to nechcete jen proto, že to pomůže někomu jinde, zníte potom trochu jako hovado. Pokud síť nezmodernizujeme, všichni budou mít problémy, včetně vás. Je to jako říkat, že to není váš problém, když sousedovu zahradu napadli medvědi. Jasně, ale co až se dostanou přes plot? Pak je to i váš problém, doprčic. A když si uvědomíte, kolika překážkám tyto projekty čelí, není divu, že může trvat deset let, než jsou nové schváleny.

Pokud jsou vůbec schváleny. A to může ztížit vůbec proces zapojení obnovitelné energie do sítě. Do komerčního oběhu se kvůli přenosovým překážkám dostane méně než čtvrtina energetických projektů, jako jsou ty solární a větrné, a to není dobré. Druhá překážka, kterou musíme překonat, jsou náklady. Věc se má tak, že to nebude levné.

Jedna studie odhaduje, že dekarbonizace naší sítě může v příštích 10 letech stát 2,5 bilionu. A mírně řečeno, ne všichni souhlasí s utracením těchto peněz. Když Kongres projednával zákon o čisté budoucnosti, který měl mimo jiné rozšířit systémy vedení, poslanec Bill Johnson odmítal jakýkoliv náznak, že by se to mohlo vyplatit, a nepolevil. Ať už budou Američané tento účet platit prostřednictvím vyšších daní, nebo vyšších sazeb za energie, můžete doopravdy říct, že se jim jejich investice vrátí?

Když se podíváte na náklady a přínosy pro zdraví a bezpečnost komunit… Ne, jaká je návratnost? Jaká je návratnost investic? Prostřednictvím svých daní nebo vyšších sazeb dělají peněžní investici. Jakou má tato investice návratnost? Návratnost této investice je přístup k čisté energii, přístup k… Ne, to není návratnost investice.

Návratnost je peněžní. Proto investujete. Dobře, pár poznámek. Zaprvé: sklapněte. Zadruhé: kdybyste ji nechal mluvit déle než dvě vteřiny, mohla vám říct, že dle spousty studií to je nákladově efektivní. Například federální agentura posuzovala rozšíření vedení a zjistila, že takový projekt by mohl mít návratnost až 2,50 dolaru za každý utracený dolar. Což je, jak by to mohl vyjádřit jeden kokot, návratnost, návratnost investice. A to pomíjím fakt, že by nás výpadky mohly stát spoustu peněz. To vám řeknou obyvatelé Texasu poté, co se jim letos stalo.

Navíc to má spoustu výhod, které nejsou čistě peněžní. Čistější síť pomůže klimatu, aby vaše vnoučata nemusela umírat v lávových hurikánech. Což se zdá výhodné. Mluvit o tom čistě v závislosti na zisku je hrozně zvláštní. Je to jako říkat, jaká je návratnost při investování do hasičského sboru? Kolik na tom vyděláváme? Technicky vzato nic, ale když vám hoří barák, někdo vám ho přijde uhasit.

Navíc si můžeme koupit tyhle sexy kalendáře s naolejovanými hasiči. Takže jsme ve větším bezpečí i více nadržení. Tomu říkám výhra. A přiznávám, že všichni budeme muset dělat kompromisy a být flexibilní. Ale překážky, které jsem dnes popisoval, se dají překonat. Co se týče umístění přenosových vedení, můžeme lidi uklidit. Ne nutně podivínem Colosem. Nemusí na nás nikdo mrkat. Ale můžeme lidi spravedlivě odškodnit za použití jejich pozemku a do možné míry umisťovat vedení na už narušenou půdu, třeba podél železnic a dálnic.

A co se týče nákladů, už jsme učinili pokrok. Zákon o infrastruktuře, který schválila sněmovna, pro síť vyhrazuje 65 miliard, přičemž je část přímo určena na modernizaci a výstavbu vedení. To je skvělý začátek, ale zdaleka to nestačí. Ale zásadní do budoucna bude, abychom o tom začali přemýšlet jinak, než jak to děláme teď.

Protože když jsme zažívali výpadky elektřiny, říkali jsme si, že selhala rozvodná síť. Ale věc se má tak, že to není selhání ze strany sítě, ale naše selhání vůči ní. Chceme po ní totiž něco, k čemu nebyla určena, v podmínkách, pro které nebyla stavěna. Takže musíme začít jednat směle a rychle, jako kdyby na tom závisely naše životy i hnusné dušené směsi. A pokud to dokážeme, pokud modernizujeme naši rozvodnou síť, opravdu to bude jeden z největších úspěchů 21.

století, který budeme moct oslavit. Možná dokonce s… balónky! S balónky je vždycky zábava, ne? Je s nimi… Doprčic. Doprčic. To ne. Vydržte. Jsem v pohodě. To byla naše show. Děkujeme za zhlédnutí, uvidíme se za týden.

Do prdele! Dobrou noc. Děkujeme. To bylo vše. Kudy mám… Půjdu… Půjdu tudy. Kurňa. Tudy? Uvidíme se za týden. Uvidíme se příští týden. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář