Státní dluhLast Week Tonight
Americký státní dluh činí přes 28 bilionů dolarů. To je obrovské číslo, které mnoho lidí pochopitelně děsí. V dnešní epizodě Last Week Tonight se ale dozvíte, že to jako vždy není černobílé, že i dluh může představovat příležitost a jak se vlastně na dluh dívají současní experti.
Vysvětlivky:
Robert Durst se k vraždám omylem přiznal v televizním dokumentu. Během natáčení měl na sobě miniaturní mikrofon, který byl stále zapnutý, když odešel do koupelny, kde si pro sebe řekl: „Tak, a je to. Dostali tě… Co jsem, sakra, udělal? Zabil je všechny, samozřejmě.“ Více si o případu můžete přečíst např. v článku zde, odkud pochází i překlad jeho slov z koupelny.
Medicare a Medicaid jsou americké sociální programy, které řeší zdravotní pojištění a platbu za léčebné výlohy.
MMF je zkratka pro Mezinárodní měnový fond.
Přepis titulků
Dostaly se na přední stránky novin před 10 lety, když dluh dosáhl 14 cifer. Státní dluh se vyšplhal na 10 bilionů dolarů, takže správci hodin museli vměstnat jedničku a znak dolaru do jednoho políčka. Je to docela děsivé. - Je to dost velké číslo. - Nepochopitelné. Je to moc velké. Hodiny byly vyvěšeny roku 1989 dědečkem Heleny Durstové, když byl státní dluh těsně pod 3 biliony. Když teď dluh překročil 10 bilionů, Durst ráda recituje báseň svého dědečka.
Neboj se půjček, půjček, půjček. Užij si dnešek a zítřek, neb zítřek bude strašný. Pardon, ale to je strašná básnička. S rýmy se zachází všelijak, a pokud bude zítřek strašný, proč si ho užívat? To je očividně dílo muže, kterému jde psaní poezie, jako mu jde vychovávat děti, které nejsou sérioví vrazi. Ach ano, ty hodiny vyvěsili tihle Durstovi. Ti, co se o vraždách prořekli v koupelně. Tak fakt díky za ty debilní hodiny, co neříkají čas, vy bohatí vraždící mluvkové.
Ale pravdou je, že je náš státní dluh fakt vysoký a kvůli bilionům za stimulační balíky a za plány na rozvoj infrastruktury, které Biden právě odhalil, ještě naroste. A zvlášť republikány to pobuřuje. Tenhle graf, který nám ukazuje dluh, není jen o tom velkém čísle. Nejde jenom o 30bilionový dluh.
Jde o tyranii. Historie nás varuje. Země, které se přivedou na mizinu a zničí své ekonomiky, tu zkrátka moc dlouho nebudou. Přijde den zúčtování. Dluhová krize. A nebude to hezké. Na schodcích záleží. Jak dlouho by to vydržela vaše rodina, kdybyste měsíčně utrácel na kreditní kartu víc a víc a splácel jen minimální částku? Ne dlouho. Hele, vím, že to zní děsivě, ale státní dluh není jako kreditní karta.
Zaprvé nemáme 28 bilionů leteckých mil ani nedostáváme každý den dopis, že nás schválili pro nový státní dluh. Nechte nás na pokoji, vy zasraní paraziti! Ale jelikož máme hodiny, které ho měří, možná vydáme 2 biliony za infrastrukturu a někteří naznačují, že se naši věřitelé brzy vyrojí s baseballovými pálkami, aby si vzali zpět naše mosty a přehrady, říkali jsme si, že by bylo dobré si o státním dluhu promluvit.
Jak funguje, jak opodstatněné jsou ty obavy a jak o něm smýšlet do budoucna. A začneme od základů, třeba jaký je rozdíl mezi dluhem a schodkem. Země hospodaří se schodkem, když utrácí víc na armádě, sociálních programech a dalších vládních věcech, než vydělává, převážně na daních. Aby schodek zaplatila, vláda si půjčuje peníze, tedy hromadí dluh. Takže schodek je roční míra toho, jak moc jsme v červených číslech, a dluh je celkový obnos, který dlužíme, který se za léta nahromadil.
A léta se v politických reklamách dluh zobrazuje jako břímě, které předáváme dalším generacím. V podstatě říkají, že platíme jejich kreditkou a ten účet jednou někdo bude muset zaplatit. Vládě USA dlužíte zaokrouhleně 50 000 dolarů. Co by sis přála k Vánocům? Přeju si, abys splatil ten dluh, abych mohla mít budoucnost.
Přísahám věrnost americkému dluhu a čínské vládě, která nám půjčuje peníze. Kongres musí přestat kopat dluhovou jámu, ze které se nikdy nedostaneme. Přestaň kopat prosím. Dost dramatický, co? Plačící mimina, rozhořčený Santa, a dokonce dítě, které pozoruje, jak si Strýček Sam kope hrob. A rychlá rada, děti. Pokud spatříte muže v jakémkoliv kostýmu, jak v poušti kope velkou díru, nepřibližujte se k němu, nepleťte se do jeho kopání.
Neříkám, že by to měl dělat, jen říkám, že není na vás ho zastavit. Pokud je schopnej hloubit velkou díru, bude hloubit i malou. Utečte a nahlaste to dospělému. Dospělému bez kostýmu! Ale takové reklamy jsou hrozně zavádějící, třeba ta se slibem věrnosti zmiňovala, kolik dlužíme čínské vládě. O tom slýcháme často. Ale pro zajímavost, většinu vládního dluhu vlastní američtí investoři.
Například pokud berete důchod, možná kus dluhu vlastníte jako dluhopis, protože je to bezpečná investice. Zahraniční investoři vlastní pouze kolem třetiny našeho dluhu. A ano, je pravda, že Čína z toho vlastní přes bilion dolarů, což není nic, je to kolem 5 %, ale Čína není ani náš největší zahraniční věřitel. Je to Japonsko. A i když se o dluhu často mluví jako o něčem, co nabíráme s novými výdaji, pravdou je, že před pandemií byla většina dluhu výsledkem dlouhého, stabilního růstu v programech, ke kterým jsme se zavázali před lety, jako Medicare a podobně.
Takže se nám něco vrací za peníze, co utrácíme. A to nás dovádí k tomu důležitému: dluh může být pro zemi dobrou investicí. Jak vám řeknou ekonomové, klíčovou otázkou je, zda utrácíme peníze za ty správné věci. O dluhu musíme smýšlet tak, zda vytváříme peníze na skutečnou ekonomickou aktivitu. Pokud tím jen někomu dáváte peníze, to je problém.
Ale pokud jsem soukromá osoba, půjdu do banky a řeknu: „Mám skvělý nápad, jen potřebuju peníze na stavbu továrny.“ Nikdo vám neřekne: „To je strašné, právě jsi zvýšil peněžní zásobu.“ Protože vznikne továrna. Skutečná věc. Jo. Zadlužit se, abyste postavili továrnu, která vytvoří pracovní místa a zvýší ekonomický výkon, je chytrá investice. Zvlášť vyrábí-li tento povlak na polštář s nahým Nicolasem Cagem, jak si hoví v banánu, s dvěma liškami v pozadí.
Jen se na to podívejte. Jak říká popisek, má „ofistikovaný“ šev a „stylový styl“ a pod obojí se rád podepíšu. Kde beru tu jistotu? Můžete mě považovat za spokojeného zákazníka. Cítím se o tolik ofistikovanější. Jde o to, že republikáni rádi tvrdí, že by měla být vláda řízena jako firma, ale mají tendenci zapomínat, že některé hodnotné společnosti se dostaly na výsluní, protože po dlouhou dobu utrácely o tři prdele víc, než vydělávaly.
Takže vidíte, že to není tak snadné jako „Strýčku Same, přestaň kopat prosím“. A měli bychom se podívat na historii diskuze o státním dluhu. Protože republikáni často argumentují tím, že oni jsou ti zodpovědní, co chtějí dluh snížit a brzdit výdaje, a demokratům je dluh u prdele a rádi vyhazují peníze oknem.
Ale to se prostě neshoduje s realitou. Třeba Ronald Reagan. Roky si stěžoval, že schodky jsou známkou toho, že federální vláda sešla z cesty. Odpovědí na to, jak zvrátit inflaci, je vyrovnaný rozpočet. A jak na to? Jak vyrovnáte rozpočet? - Vyrovnat rozpočet je jako… - Neutrácíte víc, než vyděláte. Je to jako chránit svou čest.
Musíte se naučit říct ne. To jako fakt? Pauza na potlesk za tohle? Je dost divný nazývat něčí panenství ctí. Protože co se týče ctí, tahle je dost naprd. Neříkám, že je něco špatně na tom, když nemáte sex. To je osobní volba. Já jsem často neměl sex kvůli osobním volbám spousty lidí. Ale pokud je to na vás to nejlepší, měli byste si najít i jiné cti. Ale měli byste vědět, že Reagan během svého mandátu nakonec utrácení neřekl ne. Protože nesliboval, že nebude utrácet, ale že nebude utrácet na určitých lidech.
Jeho kampaň o „královnách na dávkách“ stála na rasistickém klišé, že černoši podvodně profitují z výdajů rozhazovačné vlády. A jako prezident navázal tím, že dělal škrty v základech sociálních služeb, např. na potravinových poukázkách, dávkách a Medicaid. Ale zároveň masivně navýšil výdaje na obranu a snižoval daně, takže vláda dostávala méně peněz, čímž se vytvořily velké schodky, které nakonec ztrojnásobily státní dluh. Což z něj jeho slovy dělá nejrajcovnější couru Ameriky.
A pak přišli tihle dva a Bush starší a Clinton dělali víceméně to, co Reagan sliboval: snižovali výdaje a zvyšovali daně, aby na konci 90. let dosáhli rozpočtového přebytku. A dluh se na chviličku začínal snižovat, dokud se na scéně neobjevilo tohle milé porušování lidských práv. Protože on okamžitě podepsal obrovské škrty na daních, zahájil drahou válku proti terorismu a pak podepsal další škrty na daních, čímž náš státní dluh explodoval, ale kupodivu to bylo republikánům u prdele.
Tedy dokud se prezidentem nestal Obama. Zdědil historickou recesi a ihned podepsal rozsáhlý stimulační balíček, ale poté čelil horlivému odporu vůči dalšímu utrácení, převážně od republikánů, kteří si najednou uvědomili, že schodky nesnáší. A občas to vyjadřovali opravdu pozoruhodnými způsoby. Věci, které dnes dostáváme zadarmo, se platí tím, že našim dětem bereme peníze a půjčujeme si od Číny.
Až bude potřeba zaplatit tenhle účet… A tohle není rasistické, jen si to zkuste, ale není to rasistické. Ale bude to jako otroctví, až to bude potřeba splatit, ne? Budeme patřit cizímu pánovi. Hm… Ne. Nic z toho takhle nefunguje. Lhůta splatnosti nevyprší zničehonic celému dluhu a dlužit někomu není to samé jako být jeho otrokem.
Pokud si myslíte, že když cizí investoři vlastní státní dluhopisy, je jak otroctví, víte velmi malé množství o finančním systému a rasistické množství o otroctví. A když i něco nerasistického začnete slovy „tohle není rasistické“, bude to znít rasisticky. Dokážu vám to. Pokud řeknete: „Spousta lidí kupuje džíny v Old Navy.“ V pořádku. Ale pokud řeknete: „Spousta lidí – a tohle není rasistické, klidně si to zkuste, není to rasistické – ale spousta lidí kupuje džíny v Old Navy.“ Najednou to zní jako něco, na co budou potřeba 3 stránky v aplikaci Poznámky.
Jde o tohle: to, že republikáni zabrzdili Obamovo utrácení na obnovu, dnes většina považuje za velkou chybu. Většina expertů se shoduje, že federální vláda neutratila za stimulaci tolik, kolik měla po finanční krizi, nutilo to tak státní a místní vlády, aby se uskromnily, a hospodářské obnovení to zbrzdilo o 4 roky.
A pak přišel tenhle zasranej chlap. Jeho kampaň stála na tom, že odstraní celý státní dluh, jenže pak zavedl obrovské škrty na daních, což vedlo k obrovským schodkům. Většina korporací ale peníze neinvestovala do stavění továren, ale na zpětný odkup akcií. A fyzické osoby?
Takřka polovina škrtů na daních se vrátila nejbohatším 5 %. Takže jsme dali více peněz lidem, co jich už spoustu měli. A i když Trump tvrdil, že jeho škrty by si na sebe vydělaly, nevydělaly. Ve skutečnosti ekonomiku podpořily tak málo, že se očekává, že nás příštích 10 let budou stát 1,9 bilionu. Což dostalo některé „fiskálně zodpovědné“ republikány, kteří pro ty škrty hlasovali, do docela trapné pozice. Patříte do strany, která dala zelenou historickému rozmachu schodků a dluhu. A to je prostě fakt.
Přál bych si, aby pro prezidenta bylo větší prioritou, aby přibrzdil s utrácením na dluh? Ano. Myslíte, že se vaši kolegové, republikáni, začnou znovu strachovat o dluh a schodky? Určitě. Není to ta nejcyničtější, nejpokrytečtější… - Je v tom… - Nechce se vám z toho zvracet? Narážíte na něco, na co jsem, jak víte, nadával.
Teda Cruze nemám rád všemu navzdory, nemám rád jeho extrémně pravicové názory. Nelíbí se mi v tomto rákosí, nelíbí se mi, když s jídlem zápasí. Když u zdi stojí, je to tupec. A tyhle stračky se mi nelíbí vůbec. Nelíbíš se mi, Santův skřítku. Tede Cruzi, můžeš jít k šípku. To je docela do nebe volající přiznání dvojího metru. Očividnější už je jen, když Mick Mulvaney, Trumpův bývalý vedoucí štábu, řekl: „Nejhorší věcí na světě byly schodky, když byl Barack Obama prezidentem. Pak se prezidentem stal Donald Trump a stranu už to tolik nezajímá.“ A to na férovku přiznává, o co jde.
Ale i kdybyste nad tím zlomyslným pokrytectvím přivřeli oči, stále je tu klíčová otázka: Kolik dluhu je příliš? A odpověď na to je zajímavá. Nikdo pořádně neví. Mnoho let jsme si mysleli, že nejlépe se dluh změří srovnáním s HDP. V podstatě srovnat částku, kterou země dluží, s tím, kolik ročně vyprodukuje. A ekonomický konsenzus byl, že dluh překračující HDP nebo se mu přibližující byla zásadní hranice, přes kterou by se neměl dostat bez rizika finanční krize.
To někdo občas vyjádřil trochu přehnaně, třeba John Stossel ve videu z roku 2011. Naše vláda pořád utrácí. Jak víte, náš dluh činí již 14,5 bilionu. Ale možná si říkáte, tak co? Podívejte se kolem. Americe se daří. Co by se mohlo stát? No, tohle by se mohlo stát. Tyto násilné protesty vypukly, když se Řecko dostalo do takových dluhů, že už si nemohlo půjčovat dál.
Řecko loni utratilo tolik, že dlužilo více peněz, než jeho ekonomika vyprodukovala. Není divu, že mají potíže. My takového dluhu nedosáhneme, dokud… No… Jejda. Docela brzy. Jsme na cestě ke krizi řeckého typu. Ale no tak, Stossele. Střihem na záběry nepokojů všechno vypadá zoufaleji, než to ve skutečnosti je. Dokážu ti to.
Regé-Jean Page prý nebude v druhé sérii Bridgertonových. No a co? Co by se tak mohlo stát? No, tohle by se mohlo stát. Do prdele. To vypadá děsivě, co? Ale pravda je mnohem složitější. Příběh jeho postavy je u konce a ve zbytku románů se neobjevuje. Je to spíš sága celé rodiny. Navíc se bez vévody obejdete.
Jeho postava totiž stojí na tom, že nedokončí něco, co začal. A je to mnohem složitější i s naší ekonomikou. Loni v červnu se událo něco fascinujícího. Z velké části kvůli častějším půjčkám kvůli prvnímu kolu stimulačního balíčku náš státní dluh překonal velikost našeho HDP. Víte co, tak trochu jako Řecko. Ale ty hrůzné scénáře, před kterými nás varoval dramatický hlas John Stossela? Nic z toho se nestalo.
Najednou nás nestálo o dost víc půjčovat si peníze kvůli vyšším úrokovým sazbám. Nestali jsme se, jak jste si mohli všimnout, Řeckem. Ve skutečnosti se i navzdory zvýšení státního dluhu o 4 biliony úrokové platby na ten dluh snížily. A to není ojedinělý případ. Se zvyšováním dluhu v posledních letech se úrokové sazby snížily na historická minima. Takže co za tím stojí? No… Nevím.
Nejsem ekonom a ani nevím moc o matice. To vás možná překvapilo, jelikož vypadám jako někdo, kdo má oblíbený druh grafické kalkulačky. Je ale šokující, že ani experti mezi ekonomy to nedokážou vysvětlit. Tady máte bývalého předsedu MMF, jak to v podstatě přiznává. Abych byl zcela upřímný, nevíme, tedy aspoň já nevím, nechci mluvit za obec. Jsme svědky plynulého poklesu úrokových sazeb od poloviny 80. let, během krize to klesalo víc, ale pokračuje to dodnes.
A nemáme pro to vysvětlení. No jo, neví. Pak poukázal na různé možné důvody, může to souviset se stárnoucími populacemi vyspělých států, vysokými mírami úspor v Číně, nedostatkem kapitálově náročných možností nebo s tím, že Richard Campbell z Omahy 30 let nešlape na skuliny na chodníku. Ale jde o to, že ekonomové nemají nejmenší ponětí. Rozpočtový úřad Kongresu teď dokonce prohlásil, že poměr dluhu vs.
HDP nemá bod zvratu, po kterém by hrozila bezprostřední krize. Takže tohle všechno způsobilo, že ekonomové začínají přemýšlet o dluhu jinak. V podstatě si myslí, že dokud naše ekonomika roste měrou vyšší než úrok, který na dluh platíme, můžeme z toho vyjít vítězně. Podobně jako kdybyste si půjčili peníze s 2% úrokem, ty pak někam investovali a získali 5% návratnost.
Ale v širším smyslu jde o to, že ta celá sféra teď prochází změnami. Někteří ekonomové si myslí, že bychom neměli zahálet, protože dluhová krize na nás pořád číhá, jen je ten bod zvratu jinde, než jsme si mysleli. Jiný, radikálnější pohled říká, že vláda může vytvořit tolik peněz, kolik na utrácení potřebuje, dokud to nevytvoří inflaci. Jde o to, že by měla probíhat diskuze v dobré víře o tom, jak zacházet s dluhem v dlouhodobém měřítku.
Ale právě teď si většina ekonomů myslí, že s tak nízkými úrokovými sazbami bychom se neměli ptát, kolik dluhu nabíráme, ale jaká je hodnota věcí, které z toho dostáváme nazpátek. A určitě tu jsou hloupá fiskální rozhodnutí, třeba daňové škrty pro bohaté. Zkoušeli jsme to už několikrát, a kdyby to byl kouzelný způsob, jak se zbavit dluhu, už bychom si toho po takové době nejspíš všimli.
Ale existují chytrá finanční rozhodnutí, která ospravedlňují zadlužení, třeba utrácení za sociální programy, infrastrukturu nebo na individuální úrovni za polštář s Nicolasem Cagem. Je to druhá nejlepší investice, jakou jsem provedl, samozřejmě hned po koupi druhého polštáře. Měl jsem strach, že by má žena žárlila, takže ten druhý nahradil mou ženu. A uprostřed aktuální krize se mnozí experti nebojí o to, že utratíme příliš, ale že utratíme málo.
A pokud se ukáže, že inflace nebo úrokové sazby začínají stoupat, musíme nutně začít snižovat schodky, ale ne škrty v programech, které lidé potřebují, ale zdaněním lidí, kteří na to mají. Hele, nikdo věrohodný neříká, že na schodcích nezáleží nebo že bychom si měli půjčovat do nekonečna, ale říkají, že bychom neměli diskutovat o tom, zda je dluh dobrý, či špatný, ale o tom, zda za to zvolené investice stojí, či ne.
A pokud máte z dluhu strach, protože vám tvrdili, že zatěžujete budoucnost svých dětí a dětí svých dětí, mám pro vás dobré zprávy, protože ty budoucí generace mají speciální vzkaz právě pro vás. - Ahoj. - Ahoj. - Ahoj všichni. - Jsme vaše děti. - Vaše vnoučata. A vaše pravnoučata.
A máme pro vás vzkaz. Přestaňte nás využívat na strašení lidí o státním dluhu. Vy blbci očividně nevíte, jak to funguje. - Třeba ty blbý dluhový hodiny. - Víte vůbec, co jsou hodiny? - Tohle jo, tohle ne. - Tohle jo, tohle ne. - To jo, to ne. - Chápeš? - Navíc dluh není vždycky špatný. - Jo. Zadlužit se, abyste dali peníze lidem, co jich už mají dost, je hloupý.
Třeba tenhle. Super plamenomet, kámo. Ale můžete dluh použít na stavbu nových silnic a mostů. - Na kterých budeme jezdit. - Můžete vylepšit školy, aby z nás byla schopnější pracovní síla. Můžete zlepšit zdravotnictví, abychom byli zdravější a produktivnější. Můžete dokonce koupit tyhle polštáře, z kterých budou drahocenné rodinné památky. - Na dluhu je hlavní, co z něj dostanete.
- A co z něj dostaneme my. Vidíš, dluh může pomoct růstu. Poměr dluhu vůči HDP není tak spolehlivý ukazatel, jak se myslelo. Doktrína ze 70. let měla spoustu much kvůli inverznímu vztahu mezi vyšším dluhem a nízkými úroky, z toho vyplývá, že schopnost ekonomiky zvyšovat dluh bez větších následků je větší, než si ekonomové Carmen Reinhart a Ken Rogoff dřív mysleli. - Je to tak snadné. - Jo! - Jak facka!
- Je mi devět, a dokonce já to chápu. A pokud se tak bojíte o naši budoucnost, možná byste měli začít utrácet za přípravy na důsledky klimatické změny. Tam se čas krátí. - To nejsou hodiny! - No tak! - Tak prosím. - Prosím. - Prosím. - Prosím. - Věřte nám… - …že se nebojíme dluhu… …ale bojíme se, že naše země neinvestovala do naší budoucnosti. - A bojíme se toho chlapa, co kope díru.
- To se rozumí samo sebou. Takže co se týče dluhu, vašich dětí, vnoučat a pravnoučat, všichni pro vás máme vzkaz: Už kurva dospějte! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz
Komentáře (41)
Komentáře (36) (anonym)Odpovědět
14.04.2021 07:41:53
"Pentagon utratí každou minutu 1 000 000 dolarů."
věštkyně Jolanda (anonym)Odpovědět
13.04.2021 13:33:59
Jakožto člověk, který vystudoval ekonomii na VŠE, jsem během videa musela 5x protočit oči, vzdychat ach a křičet pane bože!
Ještě jsem od Olivera neviděla video, které by bylo plné tolika nepřesností, překrucování faktů a manipulativních tvrzení. Vím, že je to velký levičák, ale nedokážu si představit, jak v hlavně natolik inteligetního člověka může vzniknout věta dluh je super strašit s ním je zlo! Stejně tak je mi jasné, že mainstremová ekonomie, a speciálně ta americká, je hodně nakloněná takovému myšlení. O to víc je vidět nakolik jsou odrtženi od reality a racionálního uvažování. Dluh je super, nevadí ho zvětšovat, když jeho úroky rostou míň než ekonomika. Ekonomika bude růst věčně, navždy, bez přestání, hůrá! A když neroste? Vytiskněte prachy, prachy prachy.
Nejhorší na tom je fakt, že tenhle jeden člověk má široké pole vlivu na hodně lidí, kteří pak přikývnou a vzájemně si souhlasí.
Nakonec všechno ukáže budoucnoust, a něco naznačuje i minulost. Buď se už zase ukáže, že to jejich perpetum nefunguje jako už tolikrát v minulosti, nebo právě někdo kápnul na něco zcela revolučního. Můj osobní tip je za A).
L (anonym)Odpovědět
13.04.2021 18:58:53
Vzhledem k tomu, jak vypadá poměr USD k CHF (americký dolar k švýcarskému franku), pak Američané směřují pouze k bodu, ve kterém jim ostatní budou chtít půjčit jen v této (stabilní) měně.
A příkladů, jak dopadly půjčky ve CHF už máme z Maďarska, či Polska.
Goodboy no.5 (anonym)Odpovědět
15.04.2021 12:40:38
Jak jsem pochopil to video já, tak Oliver v podstatě mírní hysterii kolem celého amerického dluhu (což asi musí, když se k těmto věcem začne vyjadřovat Sarah Palinová) tím že uvádí na pravou míru lži a polopravdy, které ohledně tohto tématu kolují a nejenom v USA a pak v podstatě konstatuje, že co se týče zadlužení, tak nikdo není úplně nejmoudřejší, ale že horové scénáře zatím nejspíš nehrozí a že Republikáni jsou cynycký zm*di, pak následuje jeho osobní přesvědčení, že pokud se utrácí smysluplně, tedy pokud půjčené peníze utratíte za věci, které vám přinesou větší zisk než je výše úroku dané půjčky, tak to není špatně, což není a pokud vážně máte vystudovanou ekonomii tak to víte taky. Co se týče toho videa s dětmi na konci, tak v něm záměrně přehání stejně jako přeháněli autoři těch opravdových videií s dětmi, kde se přísáhá věrnost dluhu a Číně, což je taky blbost na n-tou.
L (anonym)Odpovědět
15.04.2021 19:57:42
+Goodboy no.5Tak jinak.
Proč by měli v USA investovat peníze do železniční trati, když většina cestujících stejně preferuje dopravu leteckou.
Takže do čeho by vlastně měli v USA investovat?
věštkyně Jolanda (anonym)Odpovědět
11.05.2021 14:41:31
+Goodboy no.5Když si jako soukromá osoba nebo firma půjčím na rozjetí businessu je to určitě v pořádku. Jenomže já budu motivovaná ziskem a snahou prodat lidem to, co chtějí a když to nezvládnu ponesu za to zodpovědnost. Jenomže stát takhle nefunguje. Jeho představitelé nenakládají se svými penězi, jsou to jen správci. Za dluhy a chybná rozhodnutí nebudou zodpovídat, až přijde na zúčtování nemusí už být vůbec u kormidla. Oni prodávají to, co si myslí, že lidé chtějí (nebo se jim to snaží namluvit) a nikdo v tomhle nemá volbu, protože daně jsou povinné. O samotné efektivitě vynaložených peněz lze mluvit donekonečna. Kumulovat dluhy je jen cesta do pekel. Mnozí se už v minulosti pokoušeli tyhle problémy řešit hyperinflací, válkou, nebo okradením bohaté vrstvy třeba Židé nebo podnikatelé jsou skvělý cíl.
Můj osobní názor je, že čím víc toho stát dělá, tím hůř. Stačí, že často nezodpovědně nakládá s našimi penězi a dává nám malou možnost to změnit. Ano jsou tu volby, ale jak je to efektivní? Fakt, že ještě napráská dluhy navíc a my zaplatíme úroky je hrozný. Stát je ta poslední instituce, které bych chtěla pučovat peníze.
Teď to vypadá fajn, ale přidejte k tomu pár dekád tohohle myšlení a fungování nebo jednu pandemii jako přídavek a průšvih se přiblíží překvapivě rychle. Je potřeba otočit směr myšlení dávno před tím, než začne být cítit průser. Neustále se ukazuje, že vlády často nemají v zadlužování žádnou brzdu. A i když se přiblíží problém, neváhají přihodit pár těch svých investic na dluh a investovat do svých voličů líbivými gesty.
S každou další vánoční pětitisícovkou budem všichni brzo hodně někde, vidim velký špatný.
AlennOdpovědět
12.04.2021 00:22:23
No strašil nepokoji a nepokojů se dočkali. Bezdomovectví v USA dosahuje ATH a pokud si někdo myslí že rabovali protestující jsou na omylu. Lidi jsou dlouhodobě v hajzlu a bude to jen eskalovat, stačí se podívat na videa Sopora.
Ano rozhazují peníze obě strany a kritizují se právě když jeden není u mlýna. Bohužel levičák Oliver nekomentoval tu výdajovou stránku. Snižovat daně ano, aby lidé měli do investic nikoli aby je měl centrálně plánovaný stát s korupcí a špatnou kalkulací ... ^^
Kdyby alespoň ty úředníci ty keynesiánce dodržovali ve všech bodech a ne jen těch co tvoří velké bubliny.
NolmoOdpovědět
11.04.2021 22:49:48
Jak ho mám normálně rád, tak za to video s dětmi by měl jít normálně sedět. Abslutně s ním nesouhlasím.
AlennOdpovědět
12.04.2021 00:36:12
Souhlas, klasická levičácká utopie o investici do budoucnosti. Něco co by se měli v první řadě naučit občani a neměl by to nahrazovat úředník.
Co vím tak v USA dokonce soukromé společnosti nabízí odkup silnic aby vůbec mohli přepravovat zboží na těch polorozpadlých mostech který si platí boháči.
Zajímavé je jak se ze západu tlačí rovnost ale zároveň se zavádí nerovná, zato spravedlivá, daň z úspěchu.
L (anonym)Odpovědět
12.04.2021 02:36:23
+AlennOna je to stále daň z neúspěchu. Nenajdeš si dostatečně znalého daňového poradce, tak jdeš do tepláků, najdeš si ho, tak ti napíše posudek, že daň 3 dolary je ta nejvyšší možná, kterou musíš berňáku poslat.
( Ostatně i u nás se našly takové příklady - auto s plastem - už je pracovní nástroj, takže sleva na DPH a odpisy na sem let, auto bez plastu je dražší právě o tu daň; nebyl plast, nebyla výhoda).
AlennOdpovědět
12.04.2021 23:27:26
+LAno ale takováhle taškařice stojí peníze. Střední třída nemá dost na to být půl roku v daňovém ráji nebo podnikatel s truhlárnou si platit právníky a sekretářky.
Daně byly jsou a budou pouze pro chudé, platit.
Vegansky Knihomol (anonym)Odpovědět
13.04.2021 17:46:02
Uvědomujete si, že on to video s dětmi nevytvořil, ale použil ho pro účely zesměšnění takovýchto videí samotných?
L (anonym)Odpovědět
16.04.2021 21:28:00
+Vegansky KnihomolVytvořil podobné jen s opačným významem. Což ale ukazuje, že už dnes jsou děti zatahovány do ' kulturních ' válek.
L (anonym)Odpovědět
16.04.2021 21:43:06
+Vegansky KnihomolS trochou metafory by se dalo říct, že konzervativní videa ukazují, že někdy v budoucnu "přijde rampelník s měšcem a donutí děti říkat věci, které nejsou v jejich zájmu".
Co udělá Oliver?
Vybere si partičku dětí, kterou donutí, aby říkala věci, které nejsou v jejich zájmu. Nevidíš tu konzervativní předvídavost?
Kolemjdouci (anonym)Odpovědět
11.04.2021 16:46:32
Dlouhé video o věci, které, jak sám přiznává, vůbec nerozumí, ale má na ni pevný názor.
Natolik pevný, že nechá natočit manipulativní skeč ve kterém děti radí rodičům, jak jim zkurvit budoucnost.
Klasika.
Ikko Ikki (anonym)Odpovědět
11.04.2021 14:30:44
Konečně normální názor na státní dluh, který se běžně učí na ekonomkách, ale v médiích ani politice není snadné zaslechnout.
L (anonym)Odpovědět
11.04.2021 16:38:07
Vysílá ho server, který se dluhu nebojí a už jednou zkrachoval, jeho služby byly asi měsíc nedostupné.
Teď si to promítni do fungování státu ( ostatně i USA si občas projdou vládním uzavřením).
Ikko Ikki (anonym)Odpovědět
11.04.2021 22:56:14
+LNevím, co je myšleno "severem".
L (anonym)Odpovědět
12.04.2021 13:14:41
+Ikko IkkiServer- poskytovatel služby (service).
Ukomir (anonym)Odpovědět
11.04.2021 11:03:00
Možno keby sa spojili všetci tí športovci,herci,speváci ktorý dostávajú neskutočne nadsadené peniaze,milionové honoráre,ktoré neinvestujú do štátneho rozpočtu,ale súkromníkom,ako vozový park(desiatky áut),milionové vily,jachty a pod.Darovali - :) - by polovicu majetku,tak by sa výrazne dlh znížil.Vetšina američanov si potrpí na život na "vysokej nohe".Majú radi luxusný život.Americký sen,"Byť slávny a bohatý",to je to,čo ich(nás všetkých) ťaha ku dnu.Celkom sa mi páči tento chlapík(jeho videá).
skaven (anonym)Odpovědět
11.04.2021 14:41:27
pozrite sa, komunista :D
L (anonym)Odpovědět
11.04.2021 17:12:07
A nechápeš, že sportovci, zpěváci právě roztáčí kolo kapitalismu a distribuují bohatství mezi různými skupinami obyvatel i bez dohledu všemocného státu.
Ostatně největším kouskem Steva Jobse bylo dohodnout se mezi zpěváky a vydavateli, aby distribuovali svá díla přes jeho ' ekosystém ', tehdy byla akcie Apple za 10k Kč, nyní je za 3k Kč .
Ukomir (anonym)Odpovědět
11.04.2021 20:02:20
+LJa som toho názoru,že by mal štát dohliada nad všetkým.Niektorí ludia majú tendenciu brať štát ako svojho nepriatela,pretože musia platiť dane,dodržiavať zákony a pod.Ale princíp vzniku štátu(královsva a pod.) je,aby bol v krajine poriadok.100 ludí,100 názorov.A tu je princíp štátu,kde majú ludia spoločné zákony,jednotu(nie obchod).A pri dodržiavaní zákonov spoločnosť funguje.Pri anarchii súkromného sektoru bohatý ešte viac bohatnú na úkor tých chudobnejších.Pri štátnom idú peniaze pre celú spoločnosť(v demokrtickom štáte),pri súkromnom iba hrstke ludí.Štát vybuduje cesty,zdravotníctvo,školy pre všetkých,bez toho aby hladel na zisk.Súkromníkovi ide iba o zisk.Viď zdravotníctvo v USA,kde si asi 40% amíkov nemôže dovoliť pobyt v (súkromnej) nemocnici.U nás chátrajú mnohé budovi,ktoré boli kedysi štátne(a funkčné),potom sa rozpredali za pár šupov súkromníkom a teraz sa môžu tak zbúrať.
skaven (anonym)Odpovědět
11.04.2021 20:06:47
+Ukomirpozri si na Svet zdravia, kopec sukromnych nemocnic, ktore su o 10 levelov vyssie ako hociaka statna nemocnica
Ukomir (anonym)Odpovědět
11.04.2021 23:45:28
+skavenTo sú tie priority spoločnosti (nezáujem o politiku,štát).Predtým bolo zdravotníctvo,školstvo zadarmo.Dnes ludia nadávajú,že za všetko sa platí.Za nejaké hlúposti ako PC hry,PC komponenty,mobili a milión dalších vecí...koncerty,športové zápasy,sú ochotný dať kopec penazí,zadlžiť sa.A za zdravie,čo je jedno z najdôležitejších životných vecí,teraz šomrú,že musia doplácať za lieky.Predtým sa to bralo ako samozrejmosť(zadarmo) a doktori v povedomí ludí(štátu) neboli nijako vážený,alebo dôležitý.Preto sú tie štátne také ako sú.V súkromnom sektore si už doktori nechajú zaplatiť.Ako napr. prednostné vyšetrenie 5€,pečiatka pre autoškolu 15€ a pod.Doktori majú pekné platy,sestričky už na tom tak dobre nie sú.U nás(v meste) má každý súkromný doktor baráčisko,zo dve drahšie autá.A kam to môže smerovať?Súkromné sú fajn,keď si človek priplatí.Ale aj u nás sa môže stať,že za tie služby sa rapídne zdvyhne cena a velaktorý si to nebudú môct dovoliť.Štátne poskytuje istotu.A záleží na našej spoločnosti,ako sa k tomu postavíme,či by štát nemal mať prioritu na zlepšenie či už nemocníc,školstva a iných vecí.Ak štát prestane regulovať ceny a zákony,súkromníci si navýšia ceny a požiadavky aké budú chcieť a to už bude prúser.
L (anonym)Odpovědět
11.04.2021 20:47:44
+UkomirTakže když by měl stát dohlížet nad vším, tak by třeba děcka rozvedených rodičů měly být umístěny automaticky do "státem kontrolovaných ústavů", protože rodiče se nedohodli na péči o ně - typická "socializace ztrát". (Tvá myšlenka státu jako vše dohlížející organizace dovedena ad absurdum).
Co takhle postupovat obráceně, tedy rodiče se nedohodnou v péči o své děti. Tak jim stát sebere budoucí daňové výhody na děti (typicky: sleva na dítě), spor přesto pokračuje dále, stát rodičům sebere už vyplacené výhody na děti (typicky: sleva na dítě, různé stavební spoření, či svěřenecké fondy), pořád se nechcete vy dospělí dohodnout, stát sebere daňové výhody do 26 let věku nejmladšího dítěte i vám (typicky: sleva na poplatníka, daňové výhody z úvěrů a spoření).
Nedojde tak k "přelivu" neschopnosti i na řadového poplatníka, který dnes "platí" soudce, aniž by je vůbec někdy potřeboval.
Ukomir (anonym)Odpovědět
12.04.2021 00:14:09
+LNo,celkom nerozumiem o čo ti ide.Ak sa rodičia nedohodnú,obrátia sa na súd a ten rozhodne komu pridelí opatrovatelstvo.Prečo by štát nemal na všetko dohliadať?Štát=my=naša spoločnosť.Keby štátne orgány nedohliadali na veci,tak by sa štát rozpadol,alebo by bol pohltený nejakou inou krajinou.Štát je platený z daní.Bez toho by nemohol fungovať.Štát je ako firma.Musí mať nejakého riaditela,vedúceho,majstrov,robotníkov.Ak je zlý riaditel,oklamáva pracovníkov,alebo zle manažuje,alebo neviem čo,firma pojde do krachu.Ak si robotníci neplnia svoju robotu,oklamávajú firmu a pod.,firma pojde do krachu.Všetci si proste musia svedomite plniť svoju robotu.A tu je ten zádrhel.Ludia berú štát,ako niečo mimo nich.Že sú iba obmedzovaný kadejakými zákonmi a musia platiť dane,ale sme súčasťou tej firmy.A keď ju budeme podkopávať a nestarať sa o ňu,skrachuje a my ostaneme na dlažbe.Lebo len tak lážo -plážo bez pomoci spoločnosti(štátnych inštitúcií) sa žiť nebude dať.Možno ešte nejakým zbohatlíkom s vlastnou armádou.
L (anonym)Odpovědět
12.04.2021 02:05:44
+UkomirProtože přece stát vydal rozhodnutí o alimentech, a tak by měl dohlížet na to, že se vykoná.
A hle, máme tu levičácké ' zálohované alimenty ' a suverénně největší skupinu ' zločinců ' ( maření úředního rozhodnutí je suverénně nejčastějším důvodem uvěznění).
L (anonym)Odpovědět
12.04.2021 02:21:20
+UkomirA to, jak stát funguje ilustruje třeba nutnost chodit do školy a zároveň neschopnost učitelů (celkově 95 000) se nechat zaregistrovat k očkování - jim asi prostě nepřišlo divné se neozvat.
Ostatně protipříklad nutnosti mít nějakou hierarchii je také třeba Wiki, která funguje na dobrovolnické bázi.
RhadesOdpovědět
13.04.2021 04:09:08
+UkomirBylo by prima kdyby to takhle mohlo fungovat, ale to co popisuješ je více méně komunismus. A ten nefungoval a v podstatě nikde nefunguje, protože lidi nejsou jako poslušní mravenečkové a když se ukáže že je něco zdarma pro všechny tak se velice rychle vyrojí tací kteří potřebují víc a víc. Proto jsme přešli na kapitalismus, který je založený na chamtivosti a ti co chtějí víc tak proto musí něco dělat. Fér to určitě není, protože nemáme všichni stejný start, ale na nic lepšího jsme zatím nepřišli
Komentáře (7) (anonym)Odpovědět
11.04.2021 11:02:04
Málo se o tom mluví a píše, ale začíná se proslýchat, že angličtina je mrtvý jazyk národa, který kdysi žil za "velikou louží" a na jednom ostrově co se potopil.
Zemetras (anonym)Odpovědět
11.04.2021 05:49:10
Dluhy se maji take splatit, ne?
Komentáře (4) (anonym)Odpovědět
11.04.2021 04:21:22
Nemohli by jste, prosím, překládat více čínských a ruských videí?
Začal jsem se učit čínsky.
Děkuji.
L (anonym)Odpovědět
10.04.2021 21:53:45
Jen tak trochu nezmínil, že cena za průměrný lékařský výkon, či za vysokoškolské učebnice, či za vysokoškolské vzdělání se od roku 2008 zdvojnásobila - tedy jednoduchá rovnice, že když budeme více zadlužení, tak se inflace nedostaví je prostě chybná.
Jen se prostě inflace ukáže po podrobnějším zkoumání - průměrný Číňan si prostě dokáže zaplatit operaci na americké klinice, a tak se nedostane na "rodilého Američana", průměrný Číňan dokáže zaplatit svému dítěti studium na americké univerzitě, a tak se opět nedostane na "rodilého Američana".
tvoje meno (anonym)Odpovědět
10.04.2021 21:22:39
odkiaľ majú japonci na to aby im požičiavali, a to ani nikomu nekradnú ropu
Ondřejdfs (anonym)Odpovědět
11.04.2021 01:21:37
Japonsko má největší dluh na světě ..... půjčilo si aby půjčilo dál
L (anonym)Odpovědět
11.04.2021 01:47:29
+OndřejdfsJaponský dluh drží japonské rodiny a japonské korporace, které tím drží kurz usd/jpy už sedm let v rozkmitu 10%.
jjkOdpovědět
11.04.2021 10:39:53
+OndřejdfsOno to vypadá, že mají dluh snad všechny země... Jak to teda funguje? Od koho si všichni půjčujou?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt
Erich (anonym)Odpovědět
11.04.2021 16:10:20
+jjkOd lidí.
RhadesOdpovědět
13.04.2021 04:10:42
+jjkZ budoucnosti.