Volební právaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 629

V loňských prezidentských volbách hlasoval rekordní počet Američanů a částečně je to možná zásluhou inovativních řešení, která hlasování často usnadnila – např. díky možnosti hlasovat 24 hodin denně, korespondenčně nebo z auta. Republikánská strana chce ovšem spoustu z těchto změn vzít zpátky a protlačuje do jednotlivých států nové zákony o voličích. A to může poškodit volební práva mnohých.

Poznámky k překladu:
Members Only je americká značka oblečení. Název se dá přeložit do češtiny jako Pouze pro členy.
Týpan z My Pillow je Michael J. Lindell, kterému se přezdívá My Pillow Guy. Je zakladatelem firmy My Pillow a mimo jiné konzervativním politickým aktivistou a tvůrcem konspiračních teorií.
Fenty je kosmetická značka založená Rihannou.
Zákon For the People (v překladu Zákon pro lid) je návrh zákona, který má mimo jiné rozšířit volební práva.
Dvě věty o 12 slovech čte John Oliver z tweetu Nicki Minaj, která v něm zdůvodňovala, proč se nenechala očkovat a proč kvůli tomu zmeškala letošní ročník prestižní události Met Gala.

Přepis titulků

Dnešní hlavní téma se týká voleb. To je předmět nespočtu volebních veřejných prohlášení, ve kterých vás celebrity prosí, ať jdete volit. Jedno takové se ale v roce 1988 velmi odlišovalo a řeknu o něm jen to, že nás čeká překvapení na konci a také na začátku. Před 200 lety Ústava USA navrhla jednoduchý způsob, jak tyhle pošetilce nevpustit do vlády. NENÍ DŮVOD, PROČ NEVOLIT.

Připomínka od Members Only. No ty krávo! Co to má být, Members Only? Je odvážné dát svůj název do Hitlerovy blízkosti. Ale je fakt, že to docela sedí, když zvážíme, že „Pouze pro členy“ by byl skvělý slogan pro nácky. Ale chci s vámi mluvit o volbách, protože jistě víte, že právě probíhá útok na americká volební práva.

Nová zpráva Brennan Center ukazuje, že mezi lednem a červencem těchto 18 států přijalo 30 zákonů, které omezují přístup voličů k volbám. Obsahují zákroky proti korespondenčnímu a předčasnému hlasování, tvrdší identifikační požadavky a čistky mezi voliči. Je to pravda. Všechny tyto státy přijaly zákony, které lidem hlasování ztěžují. Pokud vás překvapuje, že tam je New Hampshire, připomenu vám, že tam je 88 % bělochů, v čele mají republikána a pásy v autě nejsou povinné. Ano, vypadají půvabně, ale v nitru jde o zalesněnou Floridu.

A to je vše. A největší útoky na volební práva se soustřeďují v nejvyrovnanějších státech z loňských voleb, obzvlášť v těchto třech, kde měl Biden náskok ani ne o 43 000 hlasů. Kdyby se tam rozhodli jinak, Trump by byl stále prezidentem, takže covid by byl ještě horší, válčili bychom, nevím, třeba s Lucemburskem a ministra spravedlnosti by nám dělal týpan z My Pillow. Vím, že se dějou chmurné věci, ale bohužel bychom neměli zapomínat, že tohle je vlastně ta lepší časová linie.

A vím, že příznivci těchto zákonů tvrdí, že jejich kritici překrucují jejich obsah a že by se všechny námitky mohly vyřešit jednoduchým způsobem. Ať si lidé ten návrh zákona přečtou, ať si zjistí fakta. Dejte si pohov, vážení. Vezměte si zákon a dejte se do čtení. Přečtěte si ten zákon. Žádné voliče nepotlačuje. Přečtěte si ten zákon a ukažte mi jediného člověka způsobilého volit, který nebude moci.

Nenajdete to tam, protože je to lež. Nic takového tam prostě není. Dobře, pokud jsou toto vaše kritéria, tak samozřejmě vyhrajete. Samozřejmě že nikdo nenajde zákon, který říká: Tato specifická osoba by neměla mít dovoleno volit. Ale někomu by to nemělo být dovoleno, a to tomuhle týpkovi. Jmenuje se Brandon Caruso. Pizzu má nejradši bez omáčky, jeho oblíbená série The Wire je „ještě jsem to neviděl“ a jeho seznam celebrit, se kterými by se vyspal i ženatý, obsahuje pětkrát „kolo z Kola štěstí“.

Ne Vannu, ne Pata, ale to kolo. Pětkrát. Raz, dva, tři, čtyři, pět. Brandon. Ale věc se má tak, že pokud si ty zákony přečtete, rychle zjistíte, že hlasování opravdu ztěžují, a to pro určité lidi. Proto jsme si řekli, že se podíváme na napadaní volebních práv a jak se bránit. A začněme tím, co v těch zákonech je, protože je toho hodně.

Například v Texasu, kde ten chlápek tvrdil, že nenajdete jediný případ potlačování voličů, jejich zákon ruší spoustu inovativních opatření zavedených během pandemie, která volby více zpřístupnila. Mimo jiné jde o 24hodinové hlasování a hlasování z auta, obojí bylo v okresu Harris zavedeno loni. A jak upozorňuje úředník, který na volby dohlížel, když se podíváte na okrsky, kde byly tyto metody nejpopulárnější, je jasné, že jsou škody docela zacílené.

Proč rušíme 24hodinové hlasování? Protože 56 % listopadových voličů, kteří toho využili, byli lidé tmavé barvy pleti. A oni to vědí. Proč rušíme hlasování z auta? Protože 53 % těchto voličů v roce 2020 byli lidé tmavé barvy pleti. Ano, je zřejmé, na koho se tím cílí.

Rovnou by mohli říct: Nemůžete volit s obličejem s Fenty odstínem 300 a víc. Jasně, neříkáte „lidé tmavé barvy pleti“, ale všichni víme, o co kurva jde. A nejde jen o hlasování z auta. Texas a všechny tyto státy ztížily korespondenční hlasování. Shodou okolností jen rok po volbách, ve kterých procento černošských korespondenčních voličů překonalo bělochy. A všechny tyto státy zpřísnily požadavky na identifikaci voličů, ačkoliv se u federálního soudu zjistilo, že černoši a Hispánci ve státech s přísnějšími zákony mají nepoměrně horší přístup k typům identifikačních karet potřebných k volbám.

Takže když si tyto zákony opravdu přečtete, podlosti se tam schovávají na očích. Jako když hrajete schovku s druhákem. Jsi větší než ten stolek, synku. Vidím tvé nohy, ruce, celý tvůj obličej a nahlas se chichotáš.

Schovat se ti nepovedlo. A ti, kdo tyto zákony prosazují, jako tento poslanec z Georgie, dokonce prohlašují, že pokud zákon hlasování ztěžuje, není to nutně špatně. Myslím si, že hlasování v této zemi je privilegium. - Je to právo. - Je to i právo. Ale má to svou váhu, když se musíte trochu snažit, když chcete hlasovat.

Dobrá, ačkoliv něco nemůže být právo a privilegium, pro které se musíte snažit, protože to jsou dvě naprosto odlišné věci. Například představovat si, jaký by byl sex s kolem štěstí, je pro Brandona Carusa právo. Představovat si, jak na něj leze a celé si ho bere. Myslet na publikum, co ho pozoruje. Ano, publikum je tam. A fandí mu, protože to dokázal.

Brandon to dokázal. Konečně šuká kolo. Představovat si, jaké by to bylo, je Brandonovo právo. Ale doopravdy se chytit těch kolíků a pořádně s ním zatočit? To je privilegium, ke kterému vedou roky úsilí. A nic z toho není nic nového. Republikáni se o restriktivní volební zákony snaží už roky. V roce 2013 přišla S. Karolína se zákonem, který stanovil, že jediná přijatelná identifikační karta, je ta, kterou disproporčně užívají běloši.

O tomto zákonu federální odvolací soud později řekl, že cílil na Afroameričany s takřka chirurgickou přesností. Což je druhý nejhorší kontext, ve kterém tuhle větu slyšet, překonává to pouze operace. Podívejte, paní, operace vašeho manžela byla… Dostali jsme se tam takřka s chirurgickou přesností. Nebylo to na sto procent, ale byli jsme opravdu blízko. A často těmto zákonům pomohly movité skupiny jako The Heritage Foundation, jejíž zakladatel Paul Weyrich slavně přiznal: Nechci, aby všichni volili.

A jejíž bývalý předseda Jim Demint jednou souhlasně řekl: Ve státech, kde mají zákony o identifikaci, je patrné, že se ve volbách daří konzervativnějším kandidátům. Čímž to celé propálil. A Heritage se o to pořád snaží. Letos se výkonná ředitelka jejich sesterské společnosti, Heritage Action, dokonce chlubila jejich rolí v protlačování letošních zákonů.

Spolupracujeme se zákonodárci, abychom se ujistili, že mají všechny informace potřebné k sepsání zákona, a někdy je dokonce sepisujeme pro ně. Slavili jsme v Iowě, guvernérka Reynoldsová zákon podepsala 8. března. Žádný velký rozruch, nikdo si toho ani nevšiml. Můj tým na sebe pohlédl a řekl: To nemůže být tak snadné. Nemůže to být tak snadné. No zadržte, zlevněná Ivanko Trumpová.

Protože kdokoliv, kdo říká „nemůže to být tak snadné“ a neříká to při pašování vlastního jídla do kina, ten musí být za každých okolností zastaven. Jde o to, že jde už o dlouholeté soustředěné, organizované úsilí. Ale teď to má mnohem větší šanci uspět kvůli páru rozhodnutí Nejvyššího soudu, která vykuchala zásadní Zákon o volebních právech z roku 1965, který zakázal rasovou diskriminaci u voleb.

První rozhodnutí, okres Shelby vs. Holder, odpustilo těmto oblastem, které měly zkušenost s diskriminačními zákony, aby nové zákony nechaly nejdřív projít přes federální vládu, než začnou platit. A to druhé, Brnovich vs. DNC, v podstatě rozhodlo, že pokud má hlasovací omezení diskriminační dopad, to samo o sobě nutně neporušuje Zákon o volebních právech. Tato dvě rozhodnutí některým státům v podstatě usnadnila schvalovat diskriminační zákony a zároveň ztížila to, kdyby je někdo chtěl napadnout.

A jelikož jeden z posledních způsobů, jak můžete žalovat pod tímto zákonem, je demonstrací toho, že je zákon rasově motivován, není překvapivé, že ti, co tyto nové zákony schvalují, rychle ukončují jakékoliv diskuze o jejich rasovém dopadu. V Texasu se během debaty o jejich novém zákonu stalo toto. Poslanci, všem připomínám, aby byli zdvořilí a ke kolegům uctiví, zatímco budeme debatovat o SB1.

Předseda žádá, aby poslanci dnes neužívali slovo rasismus. Hele, pokud nechceš, aby lidi říkali slovo rasismus, nerad ti to říkám, ale děláš rasismus. Někdo tě mohl varovat, ale popravdě jsi jim to zakázal. V těchto debatách se neustále opakuje to, že černoši upozorňují na dopady těchto zákonů a jejich bělošští kolegové jim říkají, ať jsou ticho.

V dubnu v Arizoně probírali návrh zákona, který voličům ztěžuje předčasné obdržení volebního lístku. Ale hele co se stalo, když jeden zákonodárce začal upozorňovat na jeho disproporční dopady. Tento zákon ztíží hlasování nezávislým voličům, seniorům, původním Američanům, lidem tmavé barvy pleti a z nízkopříjmových rodin.

Pro vás všechny… - Připomínka. - …v roce 2022… - Připomínka. - …mám 12 slov. - Připomínka. - Jděte… - Připomínka. - …prosím… - Připomínka. - …volit. Nikoho byste neměli překřikovat, když chce říct jen 12 slov.

Tedy pokud těch 12 slov není: Jeho varlata natekla. Jeho kamarád se měl jen za pár týdnů ženit. A vím, že to nevypadá dobře, ale počkejte si na to, jak jeho kolega začne předčítat z knihy, aby svou procedurální připomínku vysvětlil. V souladu s pravidlem 19a se žádnému členu nepovoluje řešit osobní věci, používat urážlivý jazyk, odsuzovat pohnutky členů, uchylovat se k úmyslnému klamání nebo používat jazyk s účelem vzbudit vůči zástupci opovržení.

A osobně mám pocit, že pohnutky členů byly odsouzeny, a to včetně mých, vzhledem k barevným lidem, černým lidem, jakýmkoli lidem, které chce tato osoba vyčlenit na základě schopnosti volit. To není správné. Podle mě by se měl posadit a mlčet. Teda, jdi do zádele. Je mi jedno, co je to za situaci. Když někdo začne předčítat z podivné drobné knížečky, můžou jít tam, kam slunce nesvítí.

A navíc, pokud použiješ slova „barevní lidé“ a není to v rámci spojení „Národní asociace pro povznesení“, musíš se nad sebou zamyslet. Ale republikáni nemůžou jen tvrdit, že nejsou rasisti, když tyto zákony protlačují. Pořád pro ně potřebují důvod. Takže co přesně je ten důvod?

No, už roky tvrdí, že je zde epidemie voličských podvodů, ačkoliv jsou opravdové takové případy neskutečně vzácné. Takže teď svá odůvodnění posunuli od něčeho měřitelného, co lidé dělají, k něčemu mnohem méně hmatatelnému, co si myslí. Jen si poslechněte viceguvernéra Texasu, jak se tohle snaží prodat. Ptají se mě, proč je tento zákon potřeba. To je prosté.

Tento zákon je potřeba, protože Američané už systému nevěří. A země, jejíž voliči systému nevěří, je země v ohrožení. Jo, dobře, ale pořád potřebujete důvod, abyste něco uzákonili. Nemůžete to dělat jen na základě pocitu. Pokud by to šlo, navrhl bych postavit Tildu Swinton mimo zákon. Proč? Moc děsivá. Vypadá jako duch, který přesně ví, jak a kdy zemřete, ale neřekne vám to, protože tak je to pro ni větší zábava.

Ale přestože státní i místní úředníci považují poslední volby za ty nejbezpečnější v amerických dějinách, pravdou je, že spousta republikánů systému nevěří. Ale důvodem k tomu může být, že lidé jako Dan Patrick strávili loňský rok prohlašováním korespondenčního hlasování za podvod, kterým demokraté chtějí ukrást volby, a takovýma kecama. Pokud máte šanci ukrást hlas, demokraté toho využijí. S volebními lístky se dá snadno manipulovat, můžu vám říct 10 způsobů jak, ale nechci nikomu radit, jak snadno ukrást tisíce hlasů.

Ale no tak, Dane. Můžu vám říct 10 způsobů jak, ale neřeknu je, je jasná lež. Je to stejné jako: „Mám holku, chodí do jiné školy. Tu neznáte.“ Nebo: „Budu tam za pět minut.“ Nebo: „Nikdy jsem sexuálně nemyslel na humry.“ No tak, to děláme všichni.

Jsou stoičtí a děsiví, dokonalá sexuální kombinace. Všichni hledáme někoho, kdo ví, co chce, ale taky vás nesnáší. To jsou prostě humři, kámo. Chceme si jejich klepety nechat štípat lalůčky. Ne moc tvrdě… ale tvrdě. Jako když se vás zubař zeptá: Bolí to? A vy řeknete ne, ale myslíte jo, protože vás zajímá, co vydržíte. Víte, kolik nohou má humr? Sexuální množství. Šukačka, šukačka, šukačka, šukačka, šukačka, šukačka.

Tolik. Vymrdej mi mozek z hlavy, ty obrněná oceánská čubko. Tady jsou čtyři důvody, proč by bylo super na prázdninách ojet obřího humra. Žijí dlouho, takže ví, co dělají, jejich záda jsou neskutečně silná a citlivá, výhody tohoto asi chápete, neumí být rasisti a nemůžou mluvit a zkazit atmosféru. Zeptáme se: Líbí se ti to? A oni jen zakmitají svýma děsivýma očima. Chci tím jen říct, že všichni pořád přemýšlíme o sexu se ztrápenými humry, a to i v zimě, a proto bychom neměli poslouchat Dana Patricka ani kohokoliv, o kom jsem mluvil, už si to nepamatuju.

Ale tady jde o to hlavní. Existuje důvod, proč vám Patrick může dát deset způsobů, jak demokraté kradou volby, ale žádné důkazy, a to proto, že i když řekl, že zaplatí milion dolarů za důkaz o volebním podvodu, nic, mírně řečeno, nic nevyplatil. A místní volební dohližitelé vám sami řeknou, že ty zákony nedávají smysl. Ti na Floridě proti tamnímu novému zákonu vystupují tvrdě, jeden republikánský dohližitel řekl: Je to blbost, jasné?

Je to řešení, které hledá problém. Ale je to ještě horší. Protože to jsou řešení problémů, které byly záměrně, strategicky vytvořeny. A pravidla hry jsou jasná: používat hloupá tvrzení k vytvoření neopodstatněných obav, aby prošla nepotřebná omezení zamířená na určité skupiny. Jen se podívejte, co se stalo tento týden.

Nesmyslný audit v Arizoně skončil selháním dokázat, že Trump byl podvodem připraven o vítězství. Ale organizátoři i přesto doporučili, aby legislatura zpřísnila volební proces, aby to bylo příště ještě jistější. Samozřejmě že to udělali! To vše je nestydatý pokus dostat se do téhož bodu. Takže jak se proti tomu můžeme bránit? Dobrá zpráva je, že existuje legislativní návrh, který se těmito problémy zabývá.

Zákon o zlepšení volebních práv by obnovil části původního zákona, které Nejvyšší soud vykuchal, a hlavně je tu Zákon o svobodě volit, který by mimo jiné umožnil korespondenční hlasování všem, z volebního dne by učinil státní svátek a registrace k volbám by byla automatická. Je skvělý. Bohužel Mitch McConnell oznámil, že bude mařit jednání o kterémkoliv z těchto zákonů. Takže pokud chceme hlasování ochránit, což bychom naprosto měli, musíme zrušit filibustering.

A doufali byste, že by to každý národní demokratický politik hlasitě podpořil, ale někteří dělají přesný opak. Joe Manchin filibustering důsledně brání, a když se zeptali Bidena, jestli podporuje jeho zrušení konkrétně kvůli volebním právům, tohle byla jeho nesnesitelná odpověď.

V tuto chvíli se nechci dostat do sporu, jestli je to vše o filibusteringu. Americký lid od hlasování neodradíte. Posledně jste to zkusili. Loni hlasovalo více lidí než kdykoliv dřív v amerických dějinách, a to za nejhorší pandemie v dějinách. Hlasovalo jich víc. Přišli. Přijdou znovu. Udělají to znovu. Jasně, Joe.

Možná. Nebo možná přijdou, ale nebude jim to dovoleno kvůli tomu, o čem jsme se bavili. Bidenův úřad údajně řekl skupinám za volební práva, že je možné přemoci potlačování voličů. Ale problém je, že není. Prostě není. To je, co potlačování voličů znamená, což vám řeknou aktivisté a samotní pořadatelé. Jsem na prezidenta Bidena naštvaný, protože mám pocit, že za nás nebojuje.

Chci, aby pochopil… Chci, aby přestal říkat, ať přemůžeme potlačování voličů. Chci, aby podpořil zrušení filibusteringu. Chci, aby podpořil a schválil Zákon For the People, aby přijal odpovědnost. Jsme na rozcestí. Potřebujeme okamžitou federální pomoc. Pokud to nedokáže, měl by mlčet a odejít. Jo, má pravdu. Řešení potlačování voličů nemůže být „běžte volit“ stejně jako řešení toho, když se zamknete venku, nemůže být: „Tak běž dovnitř a najdi klíče.“ O čem to sakra mluvíš?

Zamkla jsem se. Jak to, že to nedokážeš pochopit? Tím chceme říct Joeovi Bidenovi a Manchinovi a všem ostatním Joeům, kteří nechtějí konat, ale spoléhat se na vytrvalost amerického ducha: Přestaňte se flákat a spravte to! Vím, že je lákavé udeřit na optimistickou notu, že posledně hlasovalo více Američanů než kdy dřív a že to určitě zopakují, ale jde o to, že republikáni ví, že by se to mohlo stát, a proto dělají tohle.

A kdokoliv, komu se tenhle problém nechce řešit, a nevěřím, že ocituji toto, „by se měl posadit a mlčet.“. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

komunista sa nezapre, bola chyba, ze sa po 89 nevesali, u nas este stale tieto stare kadre funguju v najvyssich zlozkch statu a ich ziaci

622

Odpovědět

V čř je to stejné:
Prezident komunista, vožralej
Premiér komunista, stbák
Předseda ústavního soudu komunista
Nejvyšší státní zástupce komunistický vojenský prokurátor.

72

Odpovědět

+Komentáře (10)Toto napíše jen antifa pirát , že

04

Odpovědět

+bud češtnýJsem antifa Šlachta, je potřeba tu komunistickou mafii rozprášit a pozavírat.

11

Odpovědět

Mohl bych poprosit o vysvětlení co přesně je komunistického na tom, když někdo chce, aby všichni lidé měli možnost volit?

41

Odpovědět

+Noonepreco, by mali pravo volit vsetci, co to zbamena vsetci

08

Odpovědět

+Noonevšetci ľudia majú možnosť voliť...

01

Odpovědět

John Oliver, skvelý ako vždy

1612

Odpovědět

No jo, mínusáčkům zase vadí řečená pravda. Stejně jako Trumpistům se jim nelíbí nové možnosti hlasování, protože když víc pracujících lidí má časovou dostupnost volit, tak víc lidí bude moci hlasovat v neprospěch těch, kteří je vykořisťují. A to přeci nemůže krajní pravice dovolit. Ale že jsou to Republikáni, kdo se ve skutečnosti snaží manipulovat volbami, to už víme dávno. A narozdíl od výkřiků Trumpistů zde jsou o tom nezpochybnitelné důkazy. Viz vyhrožování těm, kdo sčítali hlasy, nebo snaha o ukončení sčítání hlasů v distriktech obývaných převážně Afro-Američany.

1614

Odpovědět

A proto jsou to 'probuzenci', kteří prosazují cancel culture - tedy ostrakizování odpůrců.

118

Odpovědět

+LAž na to, že s cancel culture je to úplně jinak, opět je to jen nástroj krajní pravice k umlčení opačného názoru.

Assassins Creed Valhalla pod útokem SJW?

68

Odpovědět

+Pěst levačkyTakže tvrdíš, že Vikingové jsou kulturním vzorem pro levičáky?

Tedy jednolitě vypadající středověcí válečníci byli dle nynějšího náhledu levice následováníhodní?

07

Odpovědět

+LStraw man jak prase a navíc reakce úplně mimo mísu. Ty budeš jenom troll.

55

Odpovědět

+Pěst levačkyNo už se levičákům povedlo udělat z Husa komunistu, i když jeho poselství bylo o zkorumpované společnosti celkově.

35

Odpovědět

No zrovna u toho korespondenčního hlasovaní a z aut to je cca 50 % barevných takže to zasáhne všechny 2 skupiny rovnoměrně. Kde je tedy ten rasistický problém? To však nemění nic na tom, že tyto "alternativní" možnosti jak volit jsou prospěšné.

45

Odpovědět

Ten, že díky/kvůli Green Dealu je adresa ' bílých baronů ' - vyvolených, kterým demokraté zaplatili z daní dům - identifikovatelná ( tedy i místo, odkud byl hlas odeslán).

Tedy problém, který si demokraté způsobili sami.

09

Odpovědět

Americká společnost není tvořena z 50 % barevnými. Dle čísel je v USA cca 70 mil lidí afro/asie/původní obyvatelstvo a 250 mil bílých. Takže pokud se v nějaké skupině vyskytuje polovina barevných, kterých je ale celkem jen něco málo přes pětinu, je jasné, že se jich to týká víc, než bílých.

40