Republikánský sjezd a KenoshaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
56 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:280
Počet zobrazení:6 919

V nové epizodě pořadu Last Week Tonight se John Oliver věnuje republikánskému sjezdu v Jižní Karolíně a násilnostem ve městě Kenosha. Jaká je spojitost těchto zdánlivě oddělených událostí a co společně vypovídají o americké společnosti?

Poznámky:
RNC – zkratka pro Republican National Convention, republikánský národní sjezd
pták Zazu – postavička z filmu Lví král
film Jednej správně / Do the Right Thing – film z roku 1989 o rasovém napětí v prostředí italské pizzerie; režisérem filmu je Spike Lee, známý specialista na podobnou tematiku
C-SPAN – síť kabelových a satelitních televizí
Cotton Eye Joeviz zde
Shark Tank – pořad, ve kterém různí podnikatelé přesvědčují investory o svých projektech, českou obdobou byl např. pořad Den D, jednou z ústředních osobností pořadu je známý miliardář Mark Cuban
Welcome to Marwen – Oliver při urážce Jareda Kushnera odkazuje na tento film o oběti přepadení, která se vypořádává se ztrátou paměti a traumatem tak, že si vybuduje vlastní loutkové město; ve videu je použit volnější překlad
Say Her Name – na sociálních sítích se používá hashtag #SayHerName od roku 2015 jako odkaz na sociální hnutí proti policejnímu násilí na afroamerických ženách
Breonna Taylor – mladá Afroameričanka, kterou letos v březnu zastřelili policisté při domovní prohlídce, kde se dostali do přestřelky s Breonniným přítelem

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u naší show. Stále se odehrává v bílé prázdnotě. Vnímejte ji jako Měsíc, také je chladný, bezbarvý a občas je tam osamělý hubeňour, který rozhodně močí do svého obleku. Dnes začneme rovnou s naším hlavním příběhem, který se nečekaně věnuje událostem z uplynulého týdne. Je to vzácný okamžik, kdy se držíme názvu naší show, ta by se měla jmenovat spíše: 28 minut keců o kukuřičné dani s Johnem Oliverem.

Důvodem je to, že poslední týden byl pekelný. Dnes budeme hovořit zejména o dvou věcech: o národním sjezdu republikánů a hrozivé události z wisconsinské Kenoshy, kde byl Jacob Blake opakovaně střelen do zad policií a samozvanec zabil dva lidi. O Kenoshe budeme hovořit více, ale začněme se sjezdem republikánů. Tato událost oslavovala správu Donalda Trumpa. To se těžko prodává i v dobrých časech, ale v tomto týdnu to bylo úplně mimo, když vezmeme v potaz běsnící epidemii, rozvíjející se ekonomickou pohromu a požáry s hurikány, které drtí zemi.

Proto je trochu divné, že úvodní debata republikánů vypadala nějak takto: Dámy a pánové, vůdci a bojovníci za svobodu, rovnost a americký sen, to nejlepší nás teprve čeká! Tak fajn. Kimberly Guilfoyle dodává RNC energii, kterou lze popsat jako: Promiňte, z rukou mi měly vyletět holubice.

Toto zjevně udávalo tón celého týdne. Zdálo se, že hlavním tématem sjezdu bylo vyprávění lží před vlajkami. Šlo o 4 dny popírání objektivní reality z plného hrdla. Například zde vykreslili zavádějící obraz Trumpova oponenta: Když zvítězí Biden, bude ovládán enviromentálními extremisty. Budeme o krok blíže vládně řízené zdravotní péči. Biden slíbil odfinancování policie.

Už dokonce mluví o stržení zdi, co vy na to? Upřímně to zní skvěle. Bohužel ale Biden neslíbil žádnou z těchto věcí. Biden je enviromentální radikál a protipolicejní socialista asi stejně, jako jsem já historicky nejlepší pták Zazu. Můžete to o mně tvrdit a upřímně bych si to přál, ale faktem je, že to vůbec není pravda. A lži o Bidenovi byly pouhým začátkem.

Mluvčí na sjezdu tvrdili, že Trump nikdy neoznačil bílé nadřazence za fajn lidi, což udělal, že prosadil veteránskou péči, což neudělal, a že zkouší chránit chronicky nemocné, což rozhodně nedělá. Upřímně mě překvapuje, že mluvčí neoznačili Trumpa za vynálezce andulek nebo že zastavil vraždící sršně tím, že je vysál z ovzduší. Ale i uprostřed této smršti lží dokázaly některé z nich vyniknout. Například ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow, který mluvil o koronaviru v podivném čase: Pak přišla pandemie, viděná jen jednou za 100 let.

Bylo to hrozné. Zdravotní a ekonomické dopady byly tragické. Strádání a žal byly všudypřítomné. Ale prezidentské vedení přišlo rychle a efektivně, šlo o mimořádnou ochranu zdraví a bezpečí k úspěšnému boji s virem covid. Co to děláš?

O koronaviru nemůžeš mluvit v minulém čase, když v pravém smyslu slova stále běsní. Jako postava ve filmu Saw neřekneš, že tohle bylo o fous, když máš na hlavě stále medvědí past. Ale zřejmě největší propast mezi realitou a sjezdem se týká rasy. Řečníci na RNC se znovu a znovu křečovitě snažili ujistit diváky, že rasismus v Americe je převážně reliktem minulosti a cokoli zbývajícího lze snadno překonat. Třeba proslov Nikki Haley, ve kterém trvala na tom, že Amerika není zemí rasismu, a pak povídala inspirativní příběh o stažení vlajky Konfederace roku 2015 v hlavním městě jejího státu po masakru v kostele Mother Emanuel: Po této hrozivé tragédii jsme se neobrátili proti sobě, postupovali jsme společně, černí a bílí, demokraté a republikáni.

Společně jsme učinili těžká rozhodnutí, nezbytná k uzdravení. Odstranili jsme rozvratný symbol mírumilovně a s respektem. Tak se to stalo, že?

Zní to krásně. Jen pár poznámek. Jde o příběh jednoty a naděje, pokud tedy začneš s příběhem hned potom, co bílý nadřazenec zabil 9 lidí v historickém kostele černochů. Její verze také ignoruje fakt, že odstranění vlajky Konfederace bylo odstartováno umělkyní a aktivistkou Bree Newsome Bass, která vylezla na stožár před úřadem, jako by šlo o antirasistickou verzi amerického Ninja Faktoru.

A že byla následně zatčena a vlajka byla znovu vyvěšena o 45 minut později. Haley také příhodně vynechává tu část, kdy kandidát s její podporou bránil ty, kteří vlajku hrdě vyvěšovali, s odůvodněním, že reprezentuje Jih. Haley převrací události z Jižní Karolíny v uhlazený příběh rasového smíru, což je jako kdyby se jí zeptali na děj filmu Jednej správně a ona řekla: Sousedé z Brooklynu jdou společně přestavět pizzerii. Jistě, Nikki, technicky je to asi pravda, ale mám pocit, že vynecháváš některé kurva důležité části.

Spousta toho, co se na RNC řeklo o rasách, nebylo o získání černých voličů, spíše o ujištění bělochů, že mohou volit republikány, aniž by byli rasisté. Jejich cílové publikum bylo dost zjevné i v drobných momentech, jako je tento: Americký lid ví, že si nemusíme vybírat mezi podporou vymáhání práva a přízní našim afroamerickým sousedům. Tak moment, Miku. Kdo jsme v té větě „my“? Zdá se, že děláš rozdíl mezi námi, americkým lidem, a našimi afroamerickými sousedy, kteří jsou zřejmě zcela odlišnou skupinou.

Ale to by asi nemělo překvapit u někoho, jako je Mike Pence. Člověk, který vypadá, že by měl žít v Kenově snovém domečku pro bílé. Všechno toto řečnění o rasové harmonii bylo ve značném rozporu s neustálou a špatně maskovanou rasovou panikou, která se také servírovala divákům. Asi nejočividnější příklad přišel v pondělí večer, kdy na RNC představili pár ze St.

Louis obviněný ze zastrašování protestujících z Black Lives Matter zbraněmi. Jimi vysílaná zpráva byla dost jednoznačná: Zdá se, že podle demokratů vláda už nemá za úkol ochraňovat počestné občany před zločinci, ale spíše chránit zločince před počestnými občany. Jsme nespokojeni s šířením chaosu a násilí do našich komunit. Chtějí se zcela zbavit předměstí tím, že zruší rodinné zóny. Tato vynucená změna by přinesla zločin, bezpráví a nekvalitní bydlení do nyní prosperujících sousedství.

Nepleťte se, nezáleží na vašem bydlišti. Vaše rodina nebude v bezpečí v radikálně demokratické Americe. Zaprvé, C-SPAN tu nemusí dávat nápis, že jde o advokáty pro škody na zdraví. To jsem pochopil z úplně všeho. Ale co je mnohem důležitější, zamyslete se nad štvavostí jejich zprávy. Násilí a zločinci přichází do vašich komunit ve formě levných bytů, musíte se bránit, vemte si příklad z nás, párečku, který mířil zbraněmi na protesty BLM.

Taková rétorika a související světonázor mají své důsledky. To nás přivádí k druhé části našeho dnešního příběhu. Co se stalo ve wisconsinské Kenoshe, kde byl Jacob Blake sedmkrát střelen do zad policií, tři jeho děti byly ve stejném autě a poté při následných protestech sedmnáctiletý Kyle Rittenhouse, který sem dorazil z jiného státu a ilegálně držel zbraň, zabil dva lidi.

Netuším, zda viděl proslov McCloskeyových v noci před tím, než se rozhodl jet do města, kde nežije, aby chránil majetek, který nevlastní. Ale vím, že byl horlivým podporovatelem Trumpa, dokonce seděl v první řadě na lednovém setkání. A Trump se svým mediálním ekosystémem už roky doručují v zásadě stejné zprávy jako McCloskeyovi. Sledujte, jak rychle zkusil Tucker Carlson vysvětlit Rittenhousovy činy jako přirozenou reakci: Vážně nás překvapuje, že rabování a žhářství vedlo k vraždě.

Šokuje nás, že se sedmnáctiletí ozbrojenci rozhodnou zjednat pořádek, když to neudělají jiní? Ty se nezdáš být šokován, to samo by mělo být kurevsky šokující. Něco si ujasněme, sedmnáctiletý samozvanec s puškou nemůže udržovat pořádek, protože sedmnáctiletý samozvanec, který zkouší udržet pořádek, je sám o sobě definicí nepořádku.

Tedy pokud nejste pravidelný divák Tuckera Carlsena, jehož show má naučit diváky přesně 3 věci: Škody na majetku jsou násilí, vražda je řád a polštáře jsou na prodej. Události v Kenoshe skutečně zdůraznily zjevný dvojí metr americké společnosti. Sledujte rozdíly v reakcích americké policie na Blakea a Rittenhouse: Údajný střelec Kyle Rittenhouse odchází se zavěšenou zbraní a lidé křičí, že zastřelil protestující.

Jeden policejní zástupce se Rittenhouse patrně ptá na zraněné. Je tam někdo zraněný? Dva incidenty, dvě videa. Někteří se ptají, proč jsou dva odlišné přístupy? Proč jsou dva odlišné přístupy? Myslím, že odpověď je dost zjevná. Je to stejný důvod, proč se před střelbou na videu policie domáhá zákazu vycházení u protestujících, ačkoliv Rittenhousovi a milicím nabízela vodu. Řekli jim, a zde cituji: „Chlapi, ceníme si vás.

Vážně ano.“ Jestli hledáte lepší ilustraci rozdílu mezi černou a bílou v Americe, zřejmě žádnou nenajdete. Možná kromě sledování toho, kdo se zvedá a kdo sedí, když na svatbě začne hrát Cotton Eye Joe. A rozdílný přístup pokračoval i po střelbě. Sledujte, jak se v následujícím dni policejní náčelník Kenoshy nemohl ubránit obviňování protestujících, kteří byli postřeleni a zabiti: Všichni zúčastnění byli venku po zákazu vycházení.

Nebudu z toho dělat vědu, ale jde o to, že zákaz je z důvodu ochrany. Kdyby toto zúčastněné osoby neporušovaly, možná by se následující situace vůbec nestala. Nejprve musím poděkovat, že z toho neděláš vědu. Ti zavraždění lidé měli dávno po vládou určené večerce a ty jsi tak hodný, že to ani nezmíníš. Tedy kromě náznaku, že si to možná zasloužili. A takovou úroveň sebekázně můžeme nyní očekávat od policie v Kenoshe.

Možná si říkáte, že je to jen jeden chlap, všechny donucovací orgány takto jistě nepřemýšlí. Na to vám ale řeknu, že chlapík vedle něj je šerif z Kenoshy, který měl před dvěma lety dost údernou tiskovou konferenci. Skupina pěti mladých černochů údajně ukradla oblečení z obchodu, což vedlo k honičce, která skončila menší dopravní nehodou. A v této konferenci vyjádřil postoje, které jsou dost explicitní: Zavřeme je do vězení.

Zastavme je před… Někteří z nich se dostanou ven, 10 žen s nimi otěhotní, budou mít malé děti. Pojďme je odklidit. V jistém bodě musíme přestat s politickou korektností. Mohu tě krátce přerušit? Říkat, že máme americkým občanům zabránit v pořizování malých dětí, není ani tak politicky nekorektní, spíše jde o politiku Německa v roce 1940.

A neříkal to jen naprázdno, vážně promyslel celý plán. Vím, že je to dost nepříjemné, ale stojí za to si poslechnout jeho detailní řešení: Pokud je zde hranice, kterou překročí, tito lidé musí být uzavřeni do vězení, žádný odpočinkový čas. Zbavíme se jich. Možná bychom měli postavit úložiště. Až tato generace zmizí, zanikne v těchto budovách, pak je můžeme změnit na něco jiného.

Možná z nich budou obchody. Možná… Možná je koupí Amazon jako skladiště. Ale v určitém bodu se těch lidí musíme zbavit, musíme je zavřít. Neříkám tu nic, co by si nemyslela i společnost, jen se to bojí říct. Já už jsem v bodě, kdy to říkám. Pokud si toto myslí většina lidí v naší společnosti, pak jsme vážně příšernou společností.

Upřímně nemohu uvěřit, že jde o nápad stále zaměstnaného šerifa, ne o námět z pořadu Shark Tank, edice dietní genocidy. Dobrá otázka od Marka Cubana, tyto koncentrační tábory lze snadno změnit na skladiště Amazonu. Vypadá to, že vyvolám nabídkovou válku. Události v Kenoshe by byly pobuřující v každé době, ale jistým způsobem je extra pobuřující, že k nim došlo během stejného týdne, kdy RNC zoufale přesvědčuje národ, že Amerika není rasistická, ale současně šíří strach z násilných zločinů mezi ctihodné občany.

Tento rozpor byl dobře shrnut trenérem NBA Docem Riversem v emotivní konferenci po úterním zápase: Co mě zaujalo, bylo prosté sledování republikánského sjezdu. To, jak prostě chrlí strach. Neustále slyšíte Donalda Trumpa a ostatní mluvit o strachu. My jsme ti, kteří umírají.

Po nás se střílí. My jsme ti, kterým je upírán život v jistých komunitách. To nás věšeli. Po nás se střílelo. A neustále slyšíte jen o strachu. To mě udivuje. Proč stále milujeme tuto zemi, ale ona nám to nevrací? Jo, přesně tak. Je to až únavně deprimující.

Nicméně během velmi temného týdne nastal jeden světlý okamžik. Krátce po proslovu Doca Riverse se v jeho sportu stalo něco vážně výjimečného. Tým Milwaukee Bucks hrál play-off, ale nenastoupil na hřiště. Objevily se zvěsti, že odmítal hrát. Pak odmítly hrát i hráčky WNBA, které navíc byly ve vedení od začátku hnutí Black Lives Matter, když dorazily na připravovaný zápas v tričkách se 7 průstřely na zádech.

Nakonec se divoké stávky rozšířily v obou ligách. To je bezprecedentní a inspirativní ukázka kolektivní akce. A provedly to bez souhlasu odborů, tudíž dost riskovaly. Nejen příjmy, možná i kariéry. Proto bylo tak pobuřující, když byl o reakci na stávku požádán Jared Kushner a z huby mu vylezlo toto: Myslím, že hráči NBA mají velké štěstí, že si mohou finančně dovolit volný večer bez práce s tím, že nemusí čelit finančním důsledkům.

Mají tuto výsadu, což je skvělé. Zaprvé, naser si Jarede, ty odmítaná postavičko. Začněme tím, že si nebrali žádné pracovní volno. Citový dopad na černocha v Americe v kombinaci s výkonnostním tlakem na vrcholové sportovní úrovni během pandemie je myslím dost silný. Takže odmítnutím hry si zrovna neužili den v lázních. Pokud jsou hráči NBA příliš bohatí na smysluplná opatření, kdo přesně je ve správné daňové třídě ke schválení protestu americkým laminátovým princem?

Znovu a znovu jsme viděli, že bohatství a sláva vás jako černého sportovce rozhodně neochrání. Neochránily Sterlinga Browna před policejním taserem po špatném parkování v Milwaukee. Neochránily Thaba Sefoloshu před zlomením nohy strážníky NYPD při incidentu, kvůli kterému zmeškal play-off sezóny 2015 a který mu ohrozil kariéru.

A raději se připoutej, Jarede, protože to nejspíš není poslední narušení, které jsme nyní viděli. A také by nemělo být poslední. Protože lidé už mají dost čekání. Poslechněte si sestru Jacoba Blakea Letetru Widman, která to říká zcela jasně: Nejsem smutná. Nejsem lítostivá. Jsem naštvaná. A jsem unavená. Ani jednou jsem neplakala, s tím jsem přestala už před lety.

Jsem otupělá. Sledovala jsem, jak policie vraždí lidi, kteří vypadají jako já, celé roky. Nejsem smutná, nechci vaši lítost. Chci změnu. Správně. Toto nemůže být o lítosti. Nemůže jít o soucit. Proto mezi pohlednicemi není sekce s označením: Staletí útisku. Nejde o to, co bílí lidé cítí nebo říkají. Musí jít o vytvoření skutečných změn v systému, který vznikl, aby nereagoval.

Historie nám opakovaně ukazuje, že systém nereaguje, dokud k tomu není přinucen. Pro řečníky na RNC je snadné trvat na tom, že lze přijmout jen pokojné a mírné činy, ale faktem je, že tak to prostě nefunguje. V důsledku smrti George Floyda pochodovaly tisíce lidí a pokračovaly v tom i poté, co se pozornost médií stočila jinam. Mezitím udělala NBA řadu symbolických gest k podpoře hnutí, například nápis BLM na ploše, povolení nápisů sociální spravedlnosti na dresech hráčů, které se mimochodem vybírají ze schváleného seznamu 29 možností.

Abych zdůraznil, jak omezující může být takto předschválený protest, na seznamu bylo Say Her Name, ale chyběla Breonna Taylor. Na tom je jediná pozitivní věc, kdyby proti takovému omezení chtěli hráči protestovat, NBA na to už má vhodný dres. Problém s čistě symbolickými protesty je ten, že se příliš snadno obcházejí.

Nejvíce viscerálním příkladem může být fakt, že ten šerif z Kenoshy a inovátor lidských úložišť získal letos kladnou pozornost, když na 9 minut poklekl v solidaritě s hnutím Black Lives Matter. Můžeme se tedy divit, že basketbalisté cítili potřebu eskalovat své protesty nejen nošením dresů, ale i stávkou? A tím, že to udělali, ohrozili peníze týmových majitelů, protože jedině opravdové rozpaky přinesou skutečnou změnu.

Stojí za zmínění, že stávka už měla jistý efekt. Nejenže se rozšířila mezi další sporty a atlety, ale hráči NBA mají od svých vlastníků příslib, že letos v listopadu udělají z co nejvíce arén volební místnosti. Což je skvělé. Ale také nás to přivádí k faktu, že pouze listopadové volby rozhodně nebudou stačit. I když bych společně s RNC rád věřil, že Joe Biden bude šiřitelem radikálních změn, není zde žádný důvod, proč tomu věřit.

Pokud mám věřit, že je letos možné něco změnit volbami, pak jen v případě, že bude Biden zvolen spolu se samými progresivními kandidáty. Od Senátu přes státní zákonodárce a městské rady až po šerify. A i to by bylo pouhým začátkem, nikoli koncem. Nic z toho není snadné, ale musí to začít, a hned. Protože současná situace je zcela nepřijatelná.

Republikánský sjezd v tomto týdnu byl vlastně dobrou připomínkou, že naše možné budoucí směřování může být opravdu děsivé. Jestli tento týden ukázal jednu věc, je to hrozba vlády s administrativou, která povzbuzuje ty nejhnusnější síly v americké společnosti, která oslavuje násilné hrozby poklidným protestům, která nám říká, že není žádný rozpor mezi podporou vymáhání práva a našimi afroamerickými sousedy, a která trvá na tom, že to nejlepší teprve přijde.

Podle toho, co jsme viděli za poslední 4 roky, to nezní jako slib, spíše jako posraná výhrůžka. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nečekal bych tady takovou záplavu kreténů, ale jsem rád, že to tak je :) Kdo tady ještě nemá titul z Vysoké školy života? Dovedu sehnat diplom na počkání....

31

Odpovědět

Už delší dobu Johnovi moc nevěřím (až příliš často se začlo stávat, že říká jen polovinu pravdy). Tak jsem po pročtení komentářů rád, že to chápe čím dál víc lidí...

182

Odpovědět

Kde je Obama, kdyz ho clovek potrebuje.. i kdyz by me zajmalo, jak by to zvladal v tyhle hrozny situaci

124

Odpovědět

On ve finale Obama s tou jeho vecnou proAfro a silnou antiWhite politikou tohle rozdmychal. Porad o tom kecal, az tuhle myslenku systemoveho utlaku zas lidem vpalil do hlav. Nedavno sem sledoval The Last Dance, serial o Chicago Bulls. Obama tam mel svych par minut, kdy se mohl vykecat a hadej co, zas musel vytáhnout rasovou notu.
Dokument o vicemene cernochama ovladanem sportu, vsechny jsme je meli radi, bylo nam jedno, ze sou cerny, ani jsme to nevnímali. Chteli jsme byt jako Jordan nebo Rodman. Ale proste prase Obama do toho musel vtahnout rasu. Proc k***a. Neni zrovna NBA a jeji hvezdy dukazem, ze lidem nevadi cerni nekriminalnici ? Ze slusnej cernoch, co nema 10 zaznamu v rejstriku je pro sve sousedy proste normalni soused ?
Btw, obama dostal Nobelovku za mir, ac jeho administrativa rozpoutala 7 válečných konfliktu. Takze Obama muze tahnout do p****e i s celou svou rasistickou anti bilou politikou

263

Odpovědět

Necela minuta abych kvuli tem kecum vydeo vypl? Sakrys, s Oliverem je to novy osobni rekord....

263

Odpovědět

Ked policiu musi nahradzovat 17nastrocny zasran :D

255

Odpovědět

Wow. Ten sheriff si klidně popisuje koncentrační kempy. To je síla. U videa na youtube je k tomu zajímavý komentář, snad autorovi nebude vadit, když to sem zkopíruju: "As a German I’d like to remind everyone of the fact that „warehouses for a certain group of people to perish in“ don’t have an amazing history of being bought by Amazon. They also don’t tend to turn into malls."

126

Odpovědět

Ja se bojim, ze amikum to tak hrozne nevyzni, pac jsou od koncetraku daleko.. jasne videli to ve filmech, ale tam vidi umirat hromady lidi porad.

00

Odpovědět

19:43 ... "oslavuje násilné hrozby poklidným protestům".. zajímavé, že už nezmiňuje, že ti manželé takto vyšli před svůj dům potom, co jim "poklidně protestující dav" vniknul na pozemek skrze bránu a jediná "násilná hrozba" spočívala v tom, že stáli se zbraněmi před svým domem, na svém pozemku.

Dříve jsem jeho videa měl rád, často (i přes levičáckou tématiku) oceňuji "druhý pohled" na věc a širší souvislosti (např. u ex-offo obhájců), ale popravdě posledních pár let je skoro každý druhý díl pouze politické kopnutí do Trumpa a jeho administravy (jakkoliv souhlasím s tím, že to je vocas), často však podpořené lží, zlehčováním, zamlčováním nebo manipulováním informací tak, jak se mu to hodí.. a to se mi opravdu nelíbí!

602

Odpovědět

Nevniknul přímo na jejich pozemek, ale na pozemek sdílený, který sloužil i ostatním uživatelům ' gated house '.

Takže minimálně zhoršili komfort bydlení svým sousedům ( kteří prostě MAJÍ právo protestovat na sdíleném pozemku)

247

Odpovědět

+LNa tom sdíleném pozemku nežije ani jeden afroameričan a na návštěvu je nikdo nezval.

370

Odpovědět

+žBMLunkA tuhle informaci máš odkud? Z místního katastrálního úřadu, nebo ze seznamu ' no afroamerican zone of USA' ?

136

Odpovědět

+žBMLunkA mimochodem i ten právník se vyjádřil, že 100% jeho klientů jsou Afroameričané.

Jinými slovy jak mohl poznat, že k němu nejdou jeho vlastní klienti.

040

Odpovědět

+LPokud těmto poskytuje právní vzdělání tak moc dobře věděl, proč vzít na zahradu samonabíjecí palnou zbraň. Obrana domova s puškou v ruce je v USA tradiční záležitost.

300

Odpovědět

Mne ten prípad teenagera so samopalom na proteste pripomína psychologický fenomén, kedy ľudia, ktorí utrpeli nejakú traumatickú udalosť (prepad, znásilnenie, napadnutie) sa s tým nedokážu vysporiadať, kúpia si zbraň a potom naschvál začnú chodiť v noci von do nebezpečných štvrtí a pod., s tým, že sa tentoraz už budú vedieť akože brániť. Nikdy to nekončí dobre. Neuvedomujú si to, že kvôli neprekonanej traume sa začali rizikovo správať a ohrozujú svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie a životy úplne nevinných ľudí. Lenže ten teenager so samopalom nie je žiadna obeť trestného činu. Je obeť cieleného vymývania mozgov fašistami. Na Slovensku tiež strašili fašišti ľudí pred hordou imigrantov, ktorá tu bude znásilňovať ženy a zabíjať ľudí. Pritom Slovensko je taká krajina, že aj keď katolícka charita spolu s vládou poslala lietadlo do Afganistanu a "zachránila" pred vojnou 300 Afgánskych kresťanov, tak po mesiaci sa 200 z nich radšej vrátilo do vojnovej zóny, akoby mali žiť na Slovensku. Aktuálne zase fašišti strašia ľudí "džendžerom", že nám skvelým dobrým Slovákom budú homosexuáli kradnúť deti a rozvracať naše tradičné manželstvá. Výsledok je, že plno našich spoluobčanov z rad gejov a lesieb sa stretáva s diskrimináciou, šikanou alebo fyzickými útokmi (sme na chvoste EU a horšie je na tom už len Polsko a Maďarsko) a radšej sa pobalia a idú žiť do cudziny, kde sa majú lepšie.

Keby na Slovensku bola taká benevolencia k zbraniam ako v USA. Žiadne psychotesty a magori so samopalmi na chrbte by pobehovali po Kauflandoch a Lidloch, tak verím tomu, že tiež na to doplatí kopa nevinných ľudí.

A tiež verím tomu, že aj keby mňa rozstrielal nejaký teenager s vymytým mozgom, tak by Trumpovi riťolízačí prišli s tým, že som si to vlastne zaslúžil, lebo som kriminálnik, ktorý dostal raz pokutu v MHD a ten chalan konal iba v sebaobrane, lebo ja nosím v batohu švajčiarsky nožík (na otváranie vína :-P ).

1046

Odpovědět

Tak jasně x let po vládách socialistického SMERu a nejvyšší počet zahraničních zaměstnanců v ČR tvoří Slováci, následováni (už z definice socialistickým) Vietnamem. ( Mimochodem ten zpětný exodus do válečné země proběhl vlastně taky za Ficovy vlády...)

Jak vysvětlíš tento fenomén? ( Historicky a kulturně k nám za socialismu měli stále nejblíž Rakušané, jak je možné, že lidé tuto zemi považovali vlastně jenom jako přestupní stanici k ' pravému ' kapitalismu v USA, Francii, či dokonce Austrálii)

32

Odpovědět

A mimochodem to máte opravdu statistiku, ve které počítáte speciálně ' gender ' útoky. Slovensko - stát tak neschopný, že nedokáže odsoudit mafiány a vrahy novinářů. ( Jestli ti něco říká statistický paradox - příliš kategorizována data můžou zakrývat obecnější fenomén- v tomto případě, že Slovensko patří mezi nebezpečné státy vlastně pro všechny ).

13

Odpovědět

+LNeviem, ako tvoje otázky súvisia s tým, čo som napísal, alebo s videom o policajnej brutalite...ale budiš, pokúsim sa ti odpovedať.

1. V ČR sme najpočetnejšia menšina, pretože k vám máme jazykovo a kultúrne blízko. Myslím, že väčšina Slovákov v ČR zvládne ovládať aspoň "babišovskú češtinu" už v skúšobnej dobe v novom zamestnaní. V tom istom odbore u vás človek dostane o trošku viac peňazí a pracovný trh v Prahe je väčší. Zároveň ste blízko, takže Slováci môžu tráviť čas s rodinami na Slovensku a nemusia kvôli tomu obletieť pol Zeme. Ja som z Bratislavy, takže pre mňa momentálne nie je veľmi motivujúce sa presťahovať do Prahy, ale keď je niekto z východu SR a chce/musí sa sťahovať za prácou, tak mu asi tá Praha pripadá lepšia ako Bratislava. Plus ste cieľovou destináciou aj pre špeciálnu sortu emigrantov zo Slovenska - gejov a lesby.

2. Rakúsko bolo pre nás ľudí z Československa najbližšou slobodnou krajinou, takže logicky aj cieľom emigrácie. Rakúsko ale tento nápor emigrantov z východného bloku nezvládalo, najmä počas tzv. druhej emigračnej vlny po roku 1968 a vtedy boli Čechoslováci umiestňovaní v utečeneckých táboroch, kde čakali, ktorá krajina ich prijme. Ale mnoho Čechov a Slovákov zostalo žiť priamo v Rakúsku. Moja teta ušla z BA do Viedne v 1989 a ďalej sa už nedostala. Dnes stále žije vo Viedni.

3. Štatistiky robí EUROSTAT, jednak pravidelne skúmajú nálady väčšinového obyvateľstva voči homosexuálom v každej krajine EU a tiež sledujú aj to, ako sa gejovia a lesby cítia vo svojej domovine, či zažili násilie alebo diskrimináciu v práci kvôli svojej sexuálnej orientácii a podobne. Slovensko na tom v týchto štatistikách bolo zle, ale za posledných 5 rokov sme ešte začali klesať, čo je podľa mňa dôsledok agresívnej nenávistnej kampane niektorých slovenských politikov voči LGBT spoluobčanom prakticky pri každých voľbách. U nás si slovenská polícia robí štatistiky, určite niekde presne evidujú aj tzv. zločiny z nenávisti, ale bude toho ako šafránu. Pri súde je strašne ťažké to dokázať a pokiaľ obeť nemá natočené, ako jej niekto nadáva do Cigáňov alebo buze....ov, nie sú svedkovia a u útočníka doma nenájdu nejaké obrazy Hitlera, tak je to proste tvrdenie proti tvrdeniu. Plus naša skvelá polícia úplne bežne manipuluje zo štatistikami tak, že ak niečo nevedia objasniť, tak to prekvalifikujú z trestného činu na priestupok. Aktívne odhovárajú obete alebo svedkov od podania trestného oznámenia a podobne. Verím tomu, že máme u nás veľa prípadov, kedy nejakí gejovia dostali po hube od náckov a polícia to uzavrela len pokutou (priestupok). Plus samotné obete to nenahlásia, lebo nedôverujú polícii, že im pomôže a potrestá páchateľov.

22

Odpovědět

Ta fascinující jednostrannost nejnovějších Oliverových videí by z jednoho fakt ještě udělala rasistu. Ještě celkem nedávno působil jako celkem objektivní a konstruktivní týpek, teď je to ukřičený a zfanatizovaně působící štváč.

494

Odpovědět

Na začátek bych rád řekl, že je mi líto, že John sklouznul k nevyváženým jednostranným politickým agitacím. Neustále se zastává jen jedné strany a tu druhou líčí jako odporné zloduchy a rasisty.
Já se upřímně vůbec lidem nedivím, že mají strach. Vemte si, že se Vám vloupe do bytu/domu nějaký černoch a zaútočí na Vás, chce Vás okrást... Co uděláte? V momentě, kdy byste ho nedejbože zastřelili, tak jste hned rasista. To je jak u nás - nemůže se nic říct na cigány, že jen pobírají dávky, ničí byty, kradou atd. Cokoliv dnes někdo řekne, tak je rasista. A jim se za toto moc dobře schovává, protože pak proti nim nic nemůžou lidé dělat, aniž by sami měli problémy. Vzniká tady rasismus "naruby". Slušní lidé se bojí udržovat pořádek, protože stačí jeden zfetovanej černej z**d a hned jste rasista a to že máte rodinu a děti a jednal jste v sebeobraně? Nikoho to nezajímá - rasista.
Je mi z naší společnosti špatně. A nejhorší kombinací, která Vás může v dnešní době potkat je bílý heterosexuální muž. Všechno špatně. Co se stane, když přijde žádat o práci takovýto člověk, ale zároveň s ním i bílá hetero žena, bílá homo žena, černý hetero a asijský trans? Mezi všemi těmito lidmi ho nemůžete vybrat i kdyby měl to nejlepší vzdělání a předpoklady, protože byste mohli diskriminovat ženy, sexuální orientaci, rasu atd.
Na závěr malý, ale zajímavý fakt. Černoši pořád chtějí svobodu a rovnost. Položím otázku. Kolik existuje v současné době stabilních, demokratických, vyspělých států, které by byly černošské nebo řízeny černochy? Jsem toho názoru, že nula. V Africe je velmi mnoho černošských států bez bělošského vměšování a co tam ti svobodní, neutlačovaní obyvatelé dělají? Občanské války o zdroje a korupce na denním pořádku. Zkuste se nad tím zamyslet...

457

Odpovědět

Posledním odstavcem si položil i otázku, kolik existuje ' bělošských' států bez korupce a bez občanských válek...

Že by třeba Ukrajina, Bělorusko....

Tedy poslední odstavec ukazuje, že násilí a korupce není rasově podmíněné...

A mimochodem stále existuje Etiopie, Botswana,, Jamajka a Bermudy, jejichž stabilita a prosperita je také nad tebou zmíněný počet NULA.

332

Odpovědět

+LTím posledním odstavcem jsem položil otázku kolik existuje ' bělošských' států bez korupce a bez občanských válek? Prosím?
Já se bavil o stabilních, demokratických a vyspělých státech (podívej se např. na tabulku kvality života, HDP, parity kupní síly atd. - to je známka vyspělých ekonomik). Jistě korupce (ať již menší nebo větší), tak existuje ve všech zemích. Vyjmenuji alespoň pár - USA, Francie, Německo, VB, Japonsko, Korea, Česko, Španělsko, Kanada, Norsko, Rakousko, Švýcarsko... mám pokračovat? Ale kolik existuje černošských takovýchto? NULA nebo velmi velmi velmi málo (možná jedna nebo dvě).
A to že teď jsou např. protesty v Bělorusku nebo na Ukrajině to je něco jaksi jiného. I u nás a po celé Evropě proběhly před 30 lety revoluce, ale přetrvávají občanské války třeba 20 let?
Jen co vznikly první nezávislé africké státy, tak se tam jen válčí, pořád dokola... celých 70 let od jejich vzniku například: občanská válka v Rhodesii (1964–1979), nigerijská občanská válka (1967–1970), občanská válka v Angole (1975–2002), občanská válka v Čadu, (1979–1982) občanská válka v Mosambiku (1976–1992), občanská válka ve Rwandě (1990–1993), jež vyústila v genocidu etnika Tutsiů, první (1955–1972) a druhá súdánská občanská válka (1983–2005), občanská válka v Somálsku (1991–...), první (1996–1997) a druhá válka v Kongu (1998–2003), první (2002–2007) a druhá občanská válka v Pobřeží slonoviny (2010–2011), konflikt v Dárfúru (2003–...), válka v deltě Nigeru (2004–...) a další.

250

Odpovědět

A škoda, že jsi přistoupil na Oliverovu hru. Kdyby platilo, že Černoši volí pouze demokraty, tak by v tomto období vládla Clinton. Jenže ti bohatí černoši volí toho, kdo je bližší jejich peněžence.

A tak by se dalo argumentovat i u dalších ' zájmových ' skupin amerických demokratů. Chtějí imigranti z Venezuely, či Kuby Venezuelu 2.0 i v USA.
Pak se nabízí otázka, proč vlastně utíkali do USA ( i trochu levicovější řešení nabízí Kanada).

A nakonec policie je pod kontrolou ' mayora ', či guvernéra. Ze které strany pochází nadřízený policistů z W. D.C., Portlandu, atp.? ( Co vlastně dělají místní politici, kteří ' neví ', že jejích policisté jsou neschopní rasisté, kteří prostě potřebují armádní nadbytky...

124

Odpovědět

+LTy máš v tý hlavě pořadnou bramboracku.
Pravdomluv ti napise informaci A, ty odpovis na nejake B a jeste k tomu pridas C a D a pak mektas neco o E. Ale ze bys mu vyvrátil to, ze afrika je nepokojema a středověkým nasilim zmitany kontinent, to prostě nevyvrátis. Ale jelikožtam chybi nejaka ta bila huba, tak se to neda svést na rasismus

250

Odpovědět

Posledních pár let jen levicová propaganda. Lže, zamlčuje, mlží. Sem tam se ještě zabývá skutečnými problémy, ale vždy je otočí proti Trumpovi, protože ten přece může za bezvětří i za Tornáda.

5414

Odpovědět

Trump.. to je ten pán, který o jednom 17 letém člověku, který se snaží bojovat za záchranu klimatu řekl, že má "anger issues" a pak se zastával jiného 17 letého člověka, který je obviněný ze dvou vražd? Můžete si vydechnout, ten naštěstí počasí nevládne. :)

220

Odpovědět

+-AníkArgument hodný Olivera. Na Liveleak je nesestříhané video z Kenoshi, obrázek o dvou "vraždách" (ve skutečnosti zabití a ve skutečnosti v sebeobraně) si může udělat každý sám a Gretiny vzteklé výlevy jsou tak profláklé, že není třeba dalšího komentáře.

241

Odpovědět

+TaanMůj obrázek je takový - nesoudím, jestli to, jak se ten kluk zachoval, bylo dobře, nebo špatně. Jestli to byla přehnaná reakce, nebo sebeobrana. To přece není na mě to rozhodnout, ani na Vás, ani na Trumpovi, ale na soudech. Já nechci zaujmout žádnou stranu tohoto konfliktu (navíc každá strana najde argumenty, aby podpořila svůj názor, a některé komentáře jsou ve stylu "jenom já mám pravdu, všichni ostatní se pletou" a z toho nikdy nevzejde dobrá diskuze). Pouze jsem řekla, z čeho je obviněn. Jestli je to obvinění ze zabití, ne vraždy, tak se omlouvám, moje chyba.
A také na mě moc dobře nepůsobí hlučné vzteklé projevy, v tom Vás chápu. Akorát nevím, který Gretin projev je vzteklý? Myslíte ten na summitu UN? Nebo nějaký jiný? U projevů se snažím spíš vnímat obsah sdělení, rétorika není u mnoha lidí silná stránka, což mi nepřijde jako nějak zásadní nedostatek.
Každopádně pointa je, že toto prezidentovo vyjádření mi přišlo jako nepoměr mezi fakty a emocemi. Samozřejmě, že lidé se radši řídí ve svých nározech emocemi (například řešit radši to, v jaké intonaci byl řečen nějaký projev, než aby se spíš řešil faktický obsah sdělení ;)) Ale možná je v takových věcech lepší řídit se spíše fakty, nemyslíte? A proto bych nějaké soudy typu "je vinen/nevinen" nechala na příslušné soudní orgány. A já nevím o tom, že by pan prezident měl pozici soudce v tomhle případu.
(Ale samozřejmě, jako nikdo jiný, ani já nejsem vševěd, takže pokud máte jiný názor, je to v pořádku :)).

01

Odpovědět

Tu sa krásne ukazuje že sme bratia Slováci a česi. Rasizmus je nám vlastný a je to úplne normálna vec. Byť rasistom je predsa také ľahké stačí mať tú správnu farbu. Tá vám zaručuje ochranu a život je zrazu ľahší. Mám veľa zlých skúseností s tmavými spoluobcanmi a predsa moja manželka je rómskeho pôvodu. A je to slušná cistotna a pracovitá žena že veľa bielych by si mohlo brať príklad.

1122

Odpovědět

Ale pyču :D

54

Odpovědět

drž p**u beloch

08

Odpovědět

Drobnost v překladu:
18:00 "Nejvíce viscerálním příkladem může být fakt" není příliš srozumitelné. Z definice visceral "resulting from strong feelings rather than careful thought" pro to nemáme vhodný český ekvivalent. V češtině bychom na podobném místě asi řekli "nejvýmluvnějším příkladem" případně "ukázkovým příkladem".

PS: vždycky, když na něco podobného v překladu narazím, tak mi v uších zní hlas Pavla Landovského: "A čo vy si, Kefalín, predstavujetě pod takým slovom absurdný?"

50

Odpovědět

Vylozene postradam jako drivejsi vtipná videa se zajimavou tematikou (MLM, Atomovky, Televangelisti, Net Neutrality apod. ) videl sem je nekolikrat a oliver si me temi videi ziskal.
Ale to co predvadi posledni roky, uz mi nestojí ty jeho pro Black Left trans homofluid videa ani za shlednuti. Z kdysi vtipných videi je uboha agitka a naprosto ucelove lhani ci vynechavani jistych detailu, aby se jedna skupina citila spatne a druha skupina nevyznela tak hrozne, jak by si zaslouzila. Oliver je mimo realitu, jako mnozi jeho kolegove

7314

Odpovědět

Ten lže, jako Hillary pod přísahou. Od Goebbelse k nerozeznání.

6223

Další