Střet zájmů v politiceLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:158
Počet zobrazení:11 921

V tomto díle se John Oliver zaměří na jeden z Trumpových předvolebních slibů. Spojení Vysušíme tu bažinu ke konci kampaně použil mnohokrát a myšlenkou bylo, že zbaví Washington D.C. korupce a lobbistů. Výsledek jeho snahy začne být jasný, když zjistíte, že na důležité pozice dosazuje lidi v jasném střetu zájmů.

Přepis titulků

Donald Trump – v jeho prezidentské knihovně najdete Zlatou malinu. On opravdu v roce 1991 získal Zlatou malinu za vedlejší roli ve filmu Duchové to dokáží, kde hrál obchodníka vyjednávajícího s Bo Derekovou. V této místnosti jsou nože ostré tak, že se dostanou až na kost. A srdce tak ledová, že by to tvé snědli jako předkrm. Jsi příliš krásný na to, abys byl zlý. Všimla sis.

Tenhle výraz je tou nejnechutnější věcí zachycenou na filmovém plátně. A to říkám s vědomím, že existuje Lidská stonožka. Dnes se nebudeme bavit o jeho herecké kariéře. Místo toho se zaměříme na dvouleté výročí jednoho z jeho hlavních předvolebních slibů. Hodlám vysušit tu bažinu ve Washingtonu D.C. Je načase vysušit bažinu korupce. Vysušit bažinu! Podívejte na tu ceduli! Vysušit bažinu.

Vysušíme bažinu ve Washingtonu. Bude nás to bavit a pustíme se do toho společně. Bude nás to bavit a pustíme se do toho společně. Nezní to jako předvolební slib, ale spíš jako nervózní hostitel na začátku své první orgie. Budeme se bavit a pustíme se do toho společně. A díky za hummus, Tome. Kurva, řekli jsme beze jmen, že jo?

Honem, šup, všichni začněte šukat. Pozor na konferenční stolek. Omezení lobbistů a jiných zájmových skupin je opravdu dobrý nápad. Rád bych mu za to přiznal zásluhy, ale když vaše strana náhodně vykřikuje tříslovné fráze, jedna z nich nakonec bude dobrá. Zavřeli jste ji?

Ne. Postavili jste zeď? Ne! Čistě psí zoo? Moment! To je skvělý nápad. Chvilku to trvalo, ale konečně vás napadlo něco dobrého. přestože Trump tuto frázi nevymyslel, po jeho výhře se uchytila. Kandidáti ji začali hojně využívat. Asi nejvíce doslova se jí chytil tento chlap.

Jsem Bob Gray, nezávislý kandidát a obchodník. Budu palivem ekonomiky, zarazím rozhazování peněz a zabezpečím naši zemi. Ale především slibuji, že vysuším tu bažinu. Jsem Bob Gray, konzervativec, který uklidí tenhle nepořádek. Jasně.

Až na to, že bažinu nevysušuješ, jen ji přemisťuješ pár metrů mimo záběr. Přesuň tu bažinu už nemá ten náboj. I když Trumpovi lidé sežrali ten slib o vysušení bažiny i s navijákem, asi vás ani nepřekvapí, že bažinu nevysušil ani trochu. Jeho kabinet je plný nestvůr z bažin, třeba dvou veteránů z Goldman Sachs, Gary Cohna a skutečného cukrouše Steva Manunchina.

Dále třeba i Wilbura Rosse, ministra obchodu, korporátního zbohatlíka a nejhoršího scénáře toho, kdyby Wallace Shawna neskladovali při správné teplotě. Trump má po boku až neuvěřitelně velký počet bohatých obchodníků, kteří dohlíží na zákony, ze kterých mohou přímo těžit oni nebo jejich bývalí zaměstnavatelé. Neuvěřitelné je, že přestože vysušení bažiny byl tahák jeho shromáždění, mnoho jeho podporovatelů v tom nevidí problém. Ta bažina je odporná.

Trump je zde pro obyčejné lidi. Je tu pro lidi, jako jsem já. Ale jeho kabinet je plný multimilionářů. To se mi líbí. Nejsou to politici. Vy je nevidíte jako součást bažiny, která ze systému těží? V kapitalismu smíte vydělávat peníze. Být bohatý je skvělé. Dobře, ale kdo je tedy tou bažinou?

- Bažinou pro mě je... - Mainstream. Je, je, je to... Jo, skoro to vystihl. Je to mainstream. Jsou to elity, které shlíží na obyčejné lidi, jako jsem já. Zaprvé, pokud patříte do mainstreamu, nemůžete být elita. Už z definice je elita vybranou skupinou nadřazenou mainstreamu. Tyto termíny se vzájemně vylučují. Když se patlám v tomto logickém omylu, zním jako elitistický pitomec, nezním jako mainstreamový pitomec.

Chápete, co tím myslím? Zadruhé, což je možná ještě důležitější, samotná otázka vlastního obohacení je jen součást problému. Větším problémem je škoda, kterou to může způsobit. O tom bude dnešní příběh. "Obyčejným lidem" tato vláda způsobila skutečnou škodu. Vezměte si mikropůjčky, které jsme tu už probírali.

Tyto zavádějícně propagované půjčky s vysokými úroky vám mohou zničit život. Ale nový ředitel Úřadu pro ochranu spotřebitelů Mick Mulvaney aktivně spolupracuje s poskytovateli mikropůjček, aby zablokoval určité zákony. Proč by to dělal? Netuším. Ale vím, že jako Kongresman získal příspěvek 60 000 dolarů na kampaň od poskytovatelů mikropůjček. A na počátku tohoto roku řekl místnosti plné bankéřů tento příběh. V mé kanceláři v Kongresu panuje hierarchie.

Pokud jste lobbista, který nám nikdy nepřispěl, nebudu s vámi mluvit. Pokud jste lobbista, který nám přispěl, možná s vámi budu mluvit. Řekl, že s občany se baví vždy, ať mu dali peníze, nebo ne, ale to, že Mulvaney přiznal, že peníze z lobbingu vám mohou zajistit schůzku, není něco, co od politika slyšíte běžně. Ano, to není. Každý to přirozeně předpokládá, ale nikdo to neřekne nahlas.

Jako by uvaděč v Disney Worldu řekl: "Děcka, kdo chce fotku s 30letým divadelním hercem, který neprorazil a který teď nosí celotělový kostým myši?" Není to nic nového, ale neposlouchá se to lehce. Ale zaměřováním se na známé tváře v Trumpově bažině se přehlíží největší škody, které způsobují níže postavení úředníci. Jako příklad se podívejme na dvě agentury. Jako první EPA.

Rok ji vedl Scott Pruitt, který se proslavit utracením 40 tisíc dolarů za zvukotěsnou budku v jeho kanceláři, snahou donutit ředitele Chick-fil-A umožnit manželce otevřít si pobočku a požadavkem na ochranku po 24 hodin, 7 dní v týdnu, načež ji nutil jezdit po městě a zjišťovat, který Ritz-Carlton má krém, který používá. To je šílené. Každý ví, že nejlepší krém mají v LaQuinta Inn. Ano, pokud chcete masturbovat s hotelovým krémem, vyberte si LaQuintu.

Jak jejich slogan říká: "LaQuinta má krém, který vás udělá." Když Pruitt odešel, o EPA se už moc nepsalo, což je samo o sobě nebezpečné. Nebyl to ojedinělý případ. Téměř polovina lidí dosazených Trumpem do EPA měla vazby na průmysl. Chlap, který Pruitta nahradil, to celkově příliš nezlepšil. Muž, který Pruitta nahradil?

Andrew Wheeler. Muž, který si podle Forbesu v poslední letech vydělal kolem 700 tisíc dolarů, počkejte si, jako lobbista uhelného průmyslu. CNN, v současné době lidem nemusíte říkat, aby si počkali. Překvapení je emoce, kterou Trump také naprosto zničil. Podobně jako radost, údiv a schopnost vidět červenou kšiltovku, aniž byste si řekli: "Proboha!" Jako lobbista uhelného průmyslu Wheeler tvrdě tlačil na to, aby se zrušily regulace ovlivňující tento průmysl.

Zde se jako lobbista sešel s Rickem Perrym, během čehož se přesně o tohle snažil. O rok a kousek později vede EPA a ruší regulace, proti kterým bojoval. To je směšné! Jako byste svoz odpadu svěřili rackovi. "Takže si to ujasněme, naší strategií je, že odpad rozházíme všude kolem a necháme ho ležet?" "A také máme vyhazovat víc hranolek?"

"Jak to, že to tu vedeš?" Ale Wheeler je dobrým příkladem toho, že když se Trumpova bažina začne uchycovat, tak dokáže pohltit celou organizaci. Abyste viděli hloubku problému, podívejte se na Ministerstvo vnitra. Už jsme o něm mluvili, když do jejího čela Trump jmenoval Ryana Zinkeho. Je to pochopitelné, když první den přijel do práce na koni, s Karen Pence házel jako s pytlem brambor a i přes fakt, že to není studovaný geolog, rád říká tuto větu.

To je otázkou. Jsem geolog. Jsem geolog. Jsem geolog. Není to žádný geolog. Mimo to, vychloubání tím, že jste geolog, je podivnou zálibou. Je to, jako byste přišli s větou: "Mám doma krekry."

"Slané, sýrové. Řekni si a já je budu mít." "Teda samozřejmě ne s příchutí ústřic. Kdo jsem? Bill Gates?" Zinke si během první roku ve funkci vzal 66 dní osobního volna a byl předmětem 15 různých vyšetřování. Teď každým dnem by mohl být odvolán, ale i když tomu tam bude, vážné problémy zůstanou, protože bažina je hluboká. Vnitro je obří oddělení. Skutečná moc se nachází na každé úrovni.

Ukážu vám to, podívejte se na tento diagram. Pod Zinkem, náměstkem ministra a pod tajemníkem pro půdu a správu minerálů se nachází důležité oddělení bezpečnosti a správy životního prostředí čili BSEE. Dohlíží na bezpečnost na ropných plošinách. Vím, co si myslíte: "Bezpečnost na ropných plošinách?" "Nebude dohled nad jakýmkoliv přírodním zdrojem mimo pevninu spadat pod jurisdikci správy nerostných surovin?"

"Nebude to jejich zodpovědnost, Johne?" Já na to říkám: "Gratuluji k tomu, že jste sexuální bůh." Víte co? Máte pravdu! Správa nerostných surovin dohlížela na bezpečnost až do roku 2010, kdy se odehrála katastrofa na Deepwater Horizon. Toto je video, které BP nechtěla světu ukázat. Toxická směs ropy a plynu vyvěrá z rozbitého vrtu v Mexickém zálivu.

Ano, Deepwater Horizon vypustil 130 milionů galonů ropy do Mexického zálivu. To je dvanáctkrát více, než byla skvrna Exxon Valdez. Oblast to stálo miliardy a poškodilo to rybolov i turismus. Víte, že je to katastrofa, když o tom Marc Wahlberg natočil film. Většinou točí filmy o těch nejhorších událostech. Třeba o námořních nehodách, teroristických útocích nebo návratu Mela Gibsona do Hollywoodu. I roky po této katastrofě oblast stále pociťuje následky.

Když tady loví tyhle malé lodě, polovina úlovku je znetvořena. - Opravdu půlka? - Půlka. Jak znetvořena? Mají nádory na hlavě, výrůstky na bocích... Je to v žábrách, kterými dýchají. Vidíte tu ropu? Mají ropu v žábrách.

Jo, pokud stáhnete krunýř a zmáčknete je, ucítíte ropu. To je hrozné. Nejenže skvrna poškodila ekonomiku, ale dokázala krevety udělat ještě více nechutné. Já krevety nesnáším. Jsou to kluzcí mimozemští brouci s rukama, kterým při přípravě musíte odstranit srací žilku. Na světě není dost koktejlové omáčky, aby mi vymazali z paměti srací žílu.

Tato ropná skvrna je udělala ještě odpudivější. Před katastrofou na Deepwater Horizon správa nerostných surovin dohlížela na bezpečnost na plošinách a spravovala příjmy od ropných společností. To byl špatný nápad. Byl to jasný střet zájmů. Po Deepwater vytvořili BSEE, agenturu, která pouze dohlíží na bezpečí lidí a životního prostředí.

To je jejich jediná práce. Nové vrty v zálivu? To je práce někoho jiného. BSEE jde o bezpečnost a pouze jen o to. Proto předchozí dva ředitelé byli bývalý velitel pobřežní strážce, specializující se na bezpečnost, a bývalý velitel pobřežní strážce, specializující se na bezpečnost. Ale Trump se rozhodl jinak.

Dosadil Scotta Angella, bývalého guvernéra Louisiany a skalního zastánce ropných vrtů. Abyste viděli, jak je agresivní, jen pár dní po zapečetění Deepwater Angelle vedl shromáždění Louisianské ropné a plynové asociace, kde volal po okamžitém obnovení hlubinných vrtů s těmito slovy: Už to stačilo! Je načase přestat trestat nevinné americké dělníky, abychom dosáhli nerealistické politické agendy.

Přestože také podporujeme používání obnovitelných a alternativních zdrojů energie, zachovejme konverzaci v mantinelech reality. Amerika není připravena získávat celou svou energii z ptáků, včel, květin a stromů! Zadrž. Amerika není připravena získávat energii ze stromů?

Tím myslíš dřevo? Vědci už roky chápou, jak dřevo funguje. Možná jsou to i desítky let. Ale po odchodu z úřadu guvernéra se Angelle přidal do výboru Sunoco Logistics Partners. To je společnost spravující ropovody, od které získal téměř milion dolarů. Nyní reguluje ropný průmysl. A kdyby náhodou panovaly pochybnosti o jeho prioritách, což nepanují, podívejte se, co jsme našli na YouTube.

Loni měl Angelle prezentaci na konferenci ropného průmyslu, kde byl z obou stran obklopen dvěma muži, z nichž jedem měl helmu a oba po většinu jeho projevu jedli. Ale o to tu nejde. Nejneuvěřitelnější je chvíle, kdy zcela jasně řekne, jak moc přístupný bude on, muž zodpovědný za bezpečnost, všem firmám v tomto odvětví.

Mé telefonní číslo je... Pokud by mi někdo chtěl zavolat a promluvit si. Mé číslo je 571 585 3730. 571 585 3730. Raději mi zavolejte. Smsky budou veřejně přístupné, tak si dejte pozor. Je to obchodní příležitost si promluvit o tom, co si myslíte. No ty krávo!

Právě sdělil své telefonní číslo a nabádal šéfy ropných společností, aby mu zavolali, protože je to obchodní příležitost. To je skandální ze dvou důvodů. Zaprvé, chce se tím vyhnout zveřejnění záznamů, zadruhé, nikdo by nikdy neměl raději volat než psát smsky. Je mi fuk, co se děje, ale pokud raději voláte, než píšete, jste psychopati. Měli by vás zavřít na doživotí.

Pište smsky v jakékoliv situaci. Je to jeho skutečné číslo. Víme to, protože jsme tam volali. Zřejmě ho veřejně rozdává každou chvíli. Na další konferenci ho dokonce ohlásil z pódia. Kdo ví, co mu po telefonu říkají. Není to součástí veřejných záznamů. Ale čirou náhodou naléhá na to, aby byla zmírněna pravidla zavedená po katastrofě Deepwater Horizon, což Bílý Dům má v plánu.

Ropným společnostem to může ušetřit téměř miliardu dolarů za deset let. To je nejvíce šokující desetimístné číslo, které jsem kdy slyšel, tedy až na 571 585 3730. Zdá se celkem jasné, že Trump v žádném případě bažinu nevysušil. Jen zbavil frázi původního významu. Abych byl fér, už od začátku jasně říkal, jak vážně to myslel.

Tohle je on měsíc po zvolení, jak se všem vysmívá, že ta fráze neměla žádný význam. Zábavné, jak se ten termín uchytil. Já všem... Nesnášel jsem ho. Když někdo řekl "vysušte tu bažinu", já si pomyslel, že je to trapný. Bylo to blbý. Ale řekl jsem si, že to zkusím. Asi před měsícem jsem řekl: "Vysušte tu bažinu." A dav začal šílet.

Pak jsem to řekl znovu a začal jsem to říkat, jako bych to myslel vážně. A poté jsem to začal říkat s láskou. Lidi to milovali. Chtěli, abych tu bažinu vysušil. Je to pravda. Je to pravda. Není, není, není. Trump bažinu nikdy nechtěl vysušit. Poznáte to podle jeho jednání.

Slíbil vyčistit D.C., ale místo toho šéf CFPB jde na ruku poskytovatelům mikropůjček, EPA by stejně tak mohl vést myslící kus uhlí a vedoucí bezpečnosti na vrtných plošinách chce, aby se jeho telefonní číslo šířilo jako ropná skvrna na moři. Pokud stále zbývá někdo, kdo pořád doufá, že Trump bažinu vysuší, tak té myšlence může dát pusinku na rozloučenou. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kapitalismus ve sve nejcistsi forme. Hnus velebnosti.

36

Odpovědět

Za to může stát nikoli nějaký blbec, svými regulacemi dělá díru pro vznik monopolního trhu místo toho aby to pustil i konkurenci a lidé by dle preferencí sami zničili to nežádoucí.

24

Odpovědět

Som dosť prekvapený, že je to video také krátke, pretože čo sa týka tejto administratívy, je tam o dosť viac mien, ktorým sa dá týmto smerom venovať.

20

Odpovědět

'Být bohatý je v pořádku, nám se nelíbí elity co se na nás dívají spatra.'

Tohle je prostě fascinující, že si lid dosadí do vedení super bohatý lidi aby hájili jeho zájmy. Oni už mají přece peněz dost, takže teď budou vést stát a ten si pod jejich vedením bude hezky vydělávat.
Když jim ukážete, že jejich vyvolený a jeho kamarádi nejsou tak svatí jak si mysleli, tak se ještě víc zakousnou a nechtějí to slyšet. Čert ví, že příznivci populistů typu Trump, jasou často zarputilci, co nejsou schopní říct, že se ve svém výběru zmýlili. Oni to prostě, nechtějí slyšet.

363

Odpovědět

Ten zmatený podporovatel Trumpa ve studiu je vážně rozkošný.
Na jedné straně obdivuje miliardáře Trumpa, který je tu zaručeně přímo pro něj a další obyčejné lidi. Dokonce nadšeně kvituje, že si do své administrativy nainstaloval další miliardáře ve střetu zájmů, ale zároveň horlivě burcuje k naplnění předvolební prázdné fráze a požaduje vysušení bažiny ve Washingtonu, o které je bytostně přesvědčen, že je odporná, ale zároveň ji neumí ani definovat. Po krátké odmlce díky pomocné definici retardovaného Joea, který divákům díky vlastnímu poohlédnutí "za oponu" prozradí tu hrůznou skutečnost, že ta unikátní bažina ve Washingtonu je ve skutečnosti mainstream, nakonec dojde k závěru, že bažina jsou elity, které přezíravě shlíží na obyčejné lidi jako je on. Pravděpodobně nějaké bohaté a vlivné elity tvořené třeba miliardáři přisátými na stát v jasném střetu zájmů(?).

V tu chvíli jsem očekával, že jeho mozek exploduje z toho nekonečného paradoxu, do kterého se právě zamotal.
------------------------
Co se týče videa, velmi kvalitně vyargumentované a poukazující na tak špatnou věc, že si její společenskou škodlivost musí uvědomovat každý bez ohledu na politické preference. Přesto mě dění v něm nechalo netradičně chladného, protože pod tíhou současného hnoje, ve kterém se nacházíme díky člověku v mnohem větší střetu zájmů než je diletantský kámoš Trumpa kontrolující bezpečnost na vrtných plošinách, jsem si celou dobu říkal, proč kurv@ nemáme taky nějakého Johna Olivera, který když si dokáže namazat na chleba americké politiky za věci, o kterých běžný člověk v životě neslyšel, jak by asi roznesl na kopytech STBáka za něco, co musí vědět i jeho vlastní volič, jehož mozek je díky nekonečným paradoxům rovněž permanentně před explozí a vlastně myslí velmi podobně jako zmatený bojovník proti bažinám zmiňovaný výše.

476

Odpovědět

Vždyť máme Sokoupa!

711

Odpovědět

komunista

015

Odpovědět

Už se těším na ty komentáře, jakej je Oliver blbej blbej liberál a měl by doma radši ubytovat deset mexičanů. Realitou je, že Trump je ohavná zrůda a to jeho obludárium co si kolem sebe vytvořil, je ještě horší. A i když to říká fanatickej liberál Oliver, tak je to bohužel pravda.

407

Odpovědět

Komentáře od liberálních NPC jsou snad ještě lepší.. "orange man bad"

427

Odpovědět

to si tym liberalom moc nepoomohol, s tymto komentarom, ubohym, bez faktov

118

Odpovědět

Osobně to cítím podobně, Některá Oliverova videa věnovaná Trumpovi mi přijdou, že tam je jakási silná jednostrannost podávaných informací (prostě vystřihnou z celého obrázku jen ty části, které utváří špatný obraz) a poskytnutí kompletního balíčku informací, ne jenom těch hanících, by nevrhalo na Trumpa až tak špatné světlo.

Ale zde nějak ten pocit nemám, prostě ho nemám...

141