Výsledky voleb 2020Last Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:241
Počet zobrazení:8 571

Prodloužená epizoda pořadu Last Week Tonight s Johnem Oliverem se z pochopitelných důvodů soustředí na aktuální téma prezidentských voleb. Jak hodnotí Oliver volební výsledky, co si myslí o Trumpových narčeních z podvodů a jaké klady či zápory vnímá bezprostředně po volebním týdnu? 

Poznámky:
James Woods – známý americký herec a producent, který bývá kritizován za svůj politický přechod od demokratů k republikánům.
Best Buy – řetězec obchodů s elektronikou
Guvernér Stone Cold – Oliver naráží na podobu guvernéra Fettermana a slavného pro-wrestlera Stevea Austina, přezdívaného Stone Cold.
Tričko s nápisem – muž, který narušil vystoupení, měl na triku nápis BBQ, Beer, Freedom = grilování, pivo, svoboda. Na vysněném tílku Johna Olivera pak mimo jiné vidíme nápis FOIA Request = žádosti FOIA, přičemž jde o zkratku pro Freedom of Information Act, zákon o svobodě informací. Ve videu je použit volnější překlad.
Pizzagate – známá konspirační teorie, která spojovala síť amerických pizzerií s organizovanou pedofilií.
Obraz s krysami – jedná se o obraz Dlouho vzhůru od Briana Swordse z Yorku, jde o odkaz na část jedné z předchozích epizod (která ovšem není na YouTube), kde John Oliver kupoval tuto podivnou erotickou malbu.
Zahradní párty z filmu Uteč – narážka na intenzivní scénu z filmu o rasové nesnášenlivosti

Tato epizoda měla premiéru 8. listopadu 2020.

Přepis titulků

Zdravím vás. Vítejte u naší show. Stále se odehrává v bílé prázdnotě, která je jen přiblíženým obrázkem samolepky: Já jsem volil. Což je skvělé. Ta samolepka je bohužel nalepená na Jamese Woodse, což není vůbec skvělé. Pochopitelně začneme hlavním příběhem, kterým jsou volby 2020. Ty znamenají pro koně jen další běžný týden. Podívejte se na ně. Nic netuší. Sexy pitomci. Jistě šlo o velmi dlouhý a napjatý týden.

Ale naštěstí se to vyplatilo díky tomu, jak vše skončilo: CNN hlásí, že Joseph R. Biden jr. byl zvolen 46. prezidentem Spojených států. Zvítězil v souboji o Bílý dům a upřel prezidentu Trumpovi druhé období. Jo. Přesně to se stalo, Trump už nebude prezidentem. Já sám jsem to zjistil z nejméně 20 textových zpráv od rodiny a přátel, kde stálo: „JE KONEC!“ V této situaci jsem je uvítal, ale během obvyklého dne bych se z nich strachy posral.

Zatímco natáčíme během soboty, lidé napříč celou Amerikou stále oslavují v ulicích. Nejen zvolení Bidena a Harris, ale zejména to, že jistá osoba bude vystěhována z Bílého domu: Mrdat Donalda Trumpa! Víte, ta osoba, která křičí „mrdat Donalda Trumpa“ ze skútru, zní přesně tak, jak se spousta lidí zrovna cítí.

A musím vám říct, že toto se v New Yorku dělo celý den. Byla zde nálada, kterou lze popsat jen jako obrácené 11. září. Proč? Kombinovala naprostou euforii a stálé znechucení z Rudyho Giulianiho. Tentokrát lidé opravdu tančili na střechách domů v New Jersey. Byl to vážně dobrý den, na který nezapomeneme. Upřímně je těžké přehnat úroveň úlevy, která prolétla v částech této země.

Zejména na konci opravdu vyčerpávajícího týdne. Myslíme si, že by dnes bylo dobré zmapovat, jak přesně jsme se za posledních 7 dní dostali do tohoto bodu. Na začátku týdne jsme všichni věděli, že volby budou kvůli pandemii jiné. Zejména budou vyžadovat více trpělivosti než obvykle. Ale z nějakého důvodu se v úterý zdálo, že na to všichni ihned zapomněli. Už během večera všechny zpravodajské kanály ovládla jakási verze chlápka, co si hraje s obrazovkou, zatímco ho někdo chodí rušit a otravovat s otázkami.

Bylo to jako sledovat bezpečnostní kameru v Best Buy čtyři dny v kuse. Zatímco se zpravodajství snažila o trpělivost, s postupnými průtahy bylo jasné, že to prostě nedokážou. To zřejmě nejlépe shrnuje tato výměna mezi Donem Lemonem a komisařem z Filadelfie: Jak dlouho podle vás potrvá sečíst všechny hlasy?

Víte, je zajímavé poslouchat od reportérů: „Všichni poslouchejte, tohle chvíli potrvá.“ Uzavřou se místnosti a následuje: „Proč ještě nejsou výsledky?“ Takže by všichni měli přenastavit svá očekávání. V té poznámce jsem se poznal. Není to nic osobního. Dovolte mi tedy otázku.

Když o tom mluvíme, dobrá odpověď, ale bavíme se o hodinách, nebo o dnech? Kurva, on to neví, Lemone! Nech toho chlapa být! V tu chvíli by bylo stejně produktivní ptát se, kdy se tučňáci naučí létat, kdy Michael Keaton vyhraje Oscara nebo jak vypadá tělo panáčka z Pringles? Je vysoký, či malý?

Má na těle hodně porostu, nebo je hladký? Kdy mi dokážete popsat jeho bradavky? Bavíme se o hodinách, nebo o dnech? Zcela předvídatelné bylo i to, jak zareaguje Trump během postupného sčítání. Dlouho před sečtením využil výhody svého náskoku v některých státech, aby vyhlásil předčasné a zcela nepodložené vítězství. Ve 2:30 během středy měl tento strašidelný proslov z Bílého domu: Toto je podvod na americké veřejnosti. Je to zostuzení naší země.

Chystali jsme se na výhru v těchto volbách, upřímně jsme v nich zvítězili. Takže půjdeme k americkému Nejvyššímu soudu. Chceme zastavit všechny volby. Nechceme, aby hledali další hlasy ve 4 hodiny ráno a přidávali je na seznam, o. k.? Ne, není to o. k. Není to ani trochu o. k. Pro začátek nemůžeš vyhrožovat Nejvyšším soudem, když se ti nedaří.

Je to nejvyšší soud v zemi, ne ředitelna na druhém stupni. A zadruhé: Oni hlasy nehledali, oni je počítali. Počítání a hledání není to samé, proto se film Hledá se Nemo nejmenoval Počítá se Nemo. Pak by šlo o velmi odlišný a mnohem kratší film. Jeden Nemo, konec. Tato konference bohužel nastavila tón zbytku týdne, kdy brzy bývalý prezident a jeho tábor dělali vše myslitelné k rozvrácení těchto voleb.

Když ve středu začal Michigan favorizovat Bidena, Trump tweetnul: „Tímto vyhlašujeme získání státu Michigan.“ Ale tímto způsobem to zjevně nefunguje. Prezidenta nevolíme tak, že křičíme: Zabírám si stát. Používáme sbor volitelů, což je minimálně o 3 % méně pitomé. Téhož dne prezidentův osobní právník a nedávná hvězda filmu Borat, Rudy Giuliani, dorazil do Pensylvánie, aby zkusil zarazit počítání hlasů, které zbývaly.

Těch byl toho rána ještě téměř milion, převážně ze silně demokratických oblastí. Vystoupil s tímto vášnivým proslovem: Jak velký náskok musíme mít? 400 000 nestačí? Je sečteno přes 80 % a mám pocit, že do konce zbývá jen 14 % hlasů. Myslíte, že jsme hloupí? Máte nás za pitomce? Jo.

Jo, máme. Tohle je trochu divné, máme tu prostor na vtip, ale ten nezabral žádný čas. Takže se teď podíváme na sušenkovou nádobu s mývalem. Ty jsi zbaštil všechny sušenky? Určitě ano. Ty sušenky byly uvnitř mývala, ale už jsou uvnitř dalšího. Naprostá slast. Giulianiho tisková konference byla vážně pomatená, rozhazoval zde divokými obviněními bez jakýchkoliv důkazů.

Zřejmě nejlepší reakce přišla od Johna Fettermana, guvernéra Pensylvánie: Přijdou a vystoupí na rohu ulice ve Filadelfii, kde říkají, že vyhráli Pensylvánii. To je jako… LOL. Myslím si… Je to prostě bizarní. Přijde mi to jako špatná epizoda seriálu Dům z karet. Jo, má pravdu.

Guvernér Stone Cold má naprostou pravdu. Je to jako Dům z karet, je zde spousta politického intrikaření, sexuální predátor se vydává za prezidenta a je to nejméně o 4 sezóny delší, než by mělo. Stojí za zmínění, že Trumpovy protesty byly důsledně nedůsledné ve svém sdělení. Zejména protože na začátku některé státy vypadaly na Trumpův náskok. Ale jinde to vypadalo, že ztrácí. To znamená, že v Michiganu, kde nejprve vedl, se jeho podporovatelé objevili u sčítacího místa v Detroitu a křičeli: Zastavte sčítání!

Zastavte sčítání! Zastavte sčítání! Zastavte sčítání! Dobrá, ale v Arizoně, která vypadala na Trumpovu ztrátu, křičeli podporovatelé toto: Sečtěte hlasy! Sečtěte hlasy!

Sečtěte hlasy! Nechme stranou absurditu dvou skupin ze stejné strany, které skandují zcela protichůdné pokyny. Na minutu se zamyslete, jak moc je divné, že jedním z těchto pokynů je sečtení hlasů. Protože to dělají. Přesně tu věc volební komisaři zrovna dělali. Jako kdyby táta křičel u dveří ložnice pubertálního syna: Hoň si ho!

Hoň si ho! Vždyť jo! On to dělá. Vážně ho nemusíš povzbuzovat, vlastně mu tím jen komplikuješ dokončení. Informační vakuum, které bohužel vzniklo během těchto 3 dnů, poskytlo Trumpovi a jeho podporovatelům spoustu místa k šíření naprostých blbostí. Trumpův Twitter v jednu chvíli vypadal takto. Celá sada tweetů byla označena jako klamavá či zavádějící. Giuliani mezitím tweetnul tento článek, který naznačoval, že v Pensylvánii volilo 21 000 mrtvých lidí, což není pravda.

Také se šířily zvěsti, že v Arizoně byly vyřazeny Trumpovy hlasy, protože byly vyplněny fixou, což je lež. A Eric Trump tweetnul falešné video s pálením hlasů ve Virginia Beach, které samotné město vyvrátilo v předchozím dni. A to je vážně ostuda, protože obvykle jsou Trumpovi synové vážně skvělí v hledání pravdy. Jako když vyřešili záhadu, zda může někdo s plnovousem vypadat ještě více dětsky.

Ukázalo se, že odpověď je rozhodně ano. Dobrá práce, gumáci. V tomto týdnu bujely konspirační teorie tak moc, že se během tiskového prohlášení pro registraci hlasů v Nevadě stalo toto: Bidenova zločinecká rodina krade volby! Média to zatajují! Bidenova zločinecká rodina krade volby! Média to zatajují!

Bidenova zločinecká rodina krade volby! Média to zatajují! Chceme svou svobodu! Dej nám naši svobodu, Joe Bidene! Vy Bidenové zakrýváte volby! Vy je kradete! Kde jsme skončili, poslední otázka? Zde je toho hrozně moc. Ledový klid, jaký zachoval ten matrikář, když ho přerušil chodící internetový komentář.

Pak jeho tričko s něčím, co jsou nejspíš jeho tři oblíbené věci. Legitimně mu ho závidím, protože teď chci vlastní tílko se třemi oblíbenými věcmi. Specificky: Přehlížení, žádosti o informace a křečci ve slipech. Tohle je pořádné triko. Ale asi nejlepší je to, jak moc bolestivě je zjevné, že ten chlap očekával odvlečení a úplně ho ohromilo, když se to nestalo. Bidenova zločinecká rodina nám krade svobodu!

Bidenova zločinecká rodina krade… Vážně nic, chlapi? Nikdo mě neeskortuje? Upřímně jsem čekal, že mě někdo hodí do auta a odveze. Vlastně tu nemám jiný odvoz domů… Tak fajn, asi se projdu. Mějte se fajn, lidi. Pizzagate bylo 11. září nebo co… Uprostřed toho všeho Trumpova kampaň hlasitě oznamovala podání několika žalob v několika státech, čímž zkoušela zastínit celý proces.

Ale je důležité vědět, jak moc směšné tyto žaloby byly a stále jsou. Případ z Georgie se věnoval volebnímu dozorci, který opustil místnost a myslel si, že balík 53 hlasů, které mohly, ale nemusely dorazit pozdě, mohly, ale také nemusely být započítány, když byl pryč. Ale on to nemohl říct s jistotou, protože opustil místnost. Případ byl soudcem zamítnut, protože, a zde cituji: „Soud shledává, že zde není důkaz.“ V Michiganu požadovala Trumpova kampaň zastavení sčítání absenčních hlasů, a toto je klíčové, „když sčítání ve státě bylo už v podstatě dokončeno.“ Tato žaloba spoléhala na jednoho dozorce, který od někoho jiného slyšel zvěst o započítání opožděných hlasů.

Když soudce poukázal, že jde o totální klep, právník Trumpovy kampaně se zkoušel vykroutit, než tvrdě narazil: Toto je věcné svědectví z první ruky, které poskytla slečna Connarn. A ona toto svědectví poskytla na základě vlastního fyzického svědectví a znalosti…

Slyšela jsem, že někdo něco říká. Tvrdíte, že to není klep? Ale jděte… Jo, ale jděte… Sice nejsem znalec práva, ale jsem si dost jistý, že pro případ není dobré, když ho soudce komentuje právní obdobou věty: S tím jdi do hajzlu! Jednou z velkých námitek, které nyní Trump hojně používá, takže o nich asi uslyšíte po zbytek života, je označení voleb za nelegitimní, protože republikánskému dozoru nebyl umožněn přístup ke sčítání hlasů v Pensylvánii.

V sobotu tweetnul: „Staly se zlé věci a naši pozorovatelé je nemohli vidět.“ S tímto obviněním je potíž, protože už z povahy nařčení jste je neviděli. Toto tvrzení je bezpředmětné ještě více, než se zdá, na což ze všech možných stanic poukázala Fox News: Trumpova kampaň prohlásila, že chtěla mít na místě volební dozorce.

A mám za to, že byli vyzváni k předložení důkazů pro něco, čeho se ani nemohli účastnit, co nemohli vidět. Myslím, že by k tomu řekli, že musí dojít k nápravě, pokud je vůbec možná. To není pravda. Není to pravda. Prostě není. Tvrzení Trumpovy kampaně i samotného prezidenta není pravdivé, je to lež.

I právníci Trumpovy kampaně to včera večer připustili u federálního soudu. Má pravdu, oni to přiznali. Specificky se soudce ptal: „Jsou zástupci Donalda Trumpa v místnosti?“ Právník kampaně odpověděl: „Ano.“ A soudce: „Promiňte, tak s čím máte problém?“ Tímto oficiálně udělal celý týden tím nejdrzejším v historii soudnictví.

Svá kladívka nejspíš vyměnili za deštníky, protože tihle soudci na ně vrhli pořádný stín. A trapná chatrnost těchto falešných tvrzení začíná dávat smysl, když vidíte, s jakou zoufalostí je Trumpova kampaň zkoušela posílit. Například Arizona. Ve čtvrtek zde oznámili tiskovou konferenci kvůli obavám tisíců lidí o volebních nesrovnalostech. Na první pohled to zní dramaticky, ale také je trochu podivné, že se tyto okamžiky zachytily jen o pár minut dříve: Zdravím vás.

Pokud má někdo z vás jakoukoli osobní zkušenost, byli jste svědky volebního podvodu zde v Arizoně, prosím, přijďte za mnou. Potřebuji konkrétní příklady a někoho, s kým můžu mluvit. Hned za tímto rohem.

Děkuji. To je prostě zoufalé. Ale líbí se mi představa, že někdo, kdo vážně viděl volební podvod a má důkaz, čekal až do téhle pouliční párty, aby o tom někomu řekl. Viděl jsem chlapa s kuklou a Kiou Festiva, ze které tahal falešné hlasy, ale nenapadlo mě někomu o tom říct, dokud mi zástupce právní firmy Pařba, pařba, rozvod a zpocenost neřekl, abych se s ním sešel za rohem. Jsem tak rád, že mě to napadlo.

Ale to není vše. Trumpova kampaň také zřídila tento web a telefonní číslo, kam zvou lidi k podání důkazů o volebních podvodech. To znamená, že pokud jim chcete poslat něco, co vám přijde podezřelé, můžete to udělat. Stále to jde, prostě jděte na tuto adresu a pošlete jim libovolný důkaz. Je zde i možnost přiložit fotografický důkaz. Rychlá poznámka.

Ani nevím, proč to zmiňuji. Politický výraz pro umění volební zlomyslnosti je krysí šukačka. A řekněme, že náhodou budete mít přístup k obrázkům šukajících krys v Pensylvánii. Je vaší vlasteneckou povinností ihned je odeslat Trumpově kampani. A všechny tyto bezpředmětné žaloby budou jistě stát spoustu peněz, zřejmě právě proto je kampaň v posledních dnech zoufale zkouší sehnat. Obesílá podporovatele se stále agresivnějšími zprávami, jednu přečtu: „Toto je poslední upozornění.

Dosud jste ignoroval všechny e-maily s výzvou k zapojení do ochrany voleb. Ignoroval jste tým Trump, Erica, Laru, Dona, viceprezidenta, a dokonce jste ignoroval i prezidenta Spojených států.“ Poslední upozornění? A na co? Na to, že jim nedám peníze? Možná jde o poslední šanci zajít na oficiální síť Donalda Trumpa a koupit si psí vodítko, kde vidíme psa, o kterém odhaduji, že byl lobotomizován a dostal vzteklinu těsně před tím, než vznikla tato fotka.

Rychlá poznámka k těmto žádostem. Drobným písmem je v nich zmíněno, že namísto financování žalob bude polovina všech příspěvků použita k vyrovnání dluhu za Trumpovu kampaň. To nijak nepřekvapí, protože nejde ani vzdáleně o nejhorší věc, kterou Trump žádal od podporovatelů. Tou je samozřejmě jejich nucení ke sledování tohoto tance, kde vypadá, jako by dojil 2 krávy současně a sexuálně se v tom vyžíval.

Opravdu velmi moc. Ale tou zřejmě nejvíce ubohou částí týdne byl moment před pátečním koncem voleb, kdy Trump tweetnul: „Tyto volby jsem o hodně vyhrál!“ Vše velké a s vykřičníkem. A kdyby to samo nebylo vážným případem popírání, takto někteří jeho podporovatelé reagovali na novinky o jeho porážce: My jsme vítězové.

My jsme vítězové. Není čas na poražené, protože my jsme vítězové celého světa. Podívejte, z toho bych si rád utahoval, ale bohužel… Nemám čas na poražené.

Ale opravdu důležité je toto. Po absolutně hrozném týdnu, celých dnech sčítání, dezinformacích, zoufalých snahách o označení tohoto procesu za podvod, zůstává faktem, že Trump tyto volby prohrál. On prohrál. Všechny ty blbosti, u kterých jsme si zvykli, že fungují, tentokrát nefungovaly. Trump a jeho rodina se tím nezastaví, budou i dále kličkovat a lhát jako vždy, ale když zmizí z Bílého domu, účinek už nebude stejný.

Nebude to mít přímý dopad na každý americký život. A to samo je kurevsky fantastické. Se svou povahou mám sklony vše přehnaně analyzovat. Sám cítím, že s tím už začínám. Začínám se soustředit na negativa, jsem cynický kolem toho, čeho Bidenova vláda může nebo alespoň zkusí dosáhnout. Ale než se dostaneme k čemukoliv negativnímu, dovolte mi dopřát nám všem krátký okamžik bez výhrad k oslavování.

Teď si na hodinách nastavíme 30 vteřin, během kterých může každý vyjádřit radost libovolnou cestou. Tanec, řev, mlácení do pánve, je to jen na vás. Já sám budu dělat svou oblíbenou aktivitu, vyprávění skvělých faktů o chobotnicích vedle záběrů lidí, kteří oslavují tyto volby. Můžeme? Jedeme. Chobotnice jsou super.

Mají 3 srdce, modrou krev, chuť cítí chapadly, mozek jim vede celým tělem, mohou měnit tvar a barvu, mají zobáky, umí otvírat lahve, pamatují si tváře a chovají zášť. Jednou unikla chobotnice z akvária na Novém Zélandu, když slezla po okapu do oceánu. Před pár lety proběhl pokus, kde vědci dávali chobotnicím extázi a zjistili, že chobotnice na extázi rády paří s jinými chobotnicemi, ale bez ní preferují samotářství.

To je pořádná studie. Není to skvělé? Neříkám, že bych šukal chobotnici. Ale víte co? Já… To je vše. To je vše, došel nám čas. To byla nekomplikovaná zábava. Toto bychom měli, proto teď budu trochu přehnaně analyzovat volby. Nijak moc, hlavně protože je ještě brzy na jakékoli velké závěry. Jsou zde však 2 klíčové věci, které víme. Dobrou zprávou je, že tyto volby měly rekordní účast a přes 74 milionů lidí zvolilo možnost vykopnout Donalda Trumpa z úřadu.

Méně dobrou zprávou je, že přes 70 milionů lidí zvolilo jeho a vše, co říká a za čím stojí. Jde o něco, s čím musíme počítat v dohledné budoucnosti. Vím, že Biden na cestách své kampaně opakovaně říkal, že odpornost představovaná Trumpem prostě není tím, kým jsme my. Dělal to neustále v podobných momentech: Jediná věc, která může rozervat Ameriku, je samotná Amerika.

A přesně o to se Trump snažil. Od samého začátku. Rozdělit Ameriku. Na základě rasy, víry, genderu, národního původu. To je špatné. Takoví nejsme. My takoví nejsme. Všichni lidé vědí, kdo je Donald Trump. Ukažme jim, kdo jsme my. Podívejte, to je moc hezký postoj.

Ale rozdělování Ameriky na základě rasy, víry, genderu a národního původu bylo často přesně tím, čím jsme my. Můžete namítnout, že v historii Ameriky lze Trumpovu vládu shrnout do jedné věty: Stále nám ukazoval, kdo jsme. Tudíž nemůžeme a ani bychom neměli ignorovat, že Trumpa volily miliony lidí. Buď jeho bigotnost aktivně podporovali, nebo s ní byli spokojeni dost na to, aby ho stejně volili. Což není dobré.

Jako kdyby vaše babča randila se dvěma staříky. Oba bojovali ve 2. světové válce a nakonec si vybrala Petea, který je slušný, pracuje v knihovně, a vy jste rádi. Ale zároveň si říkáte, jak mohla zajít tak daleko s Klausem, protože to o ní nevypovídá nic hezkého. I přes radost a úlevu na konci tohoto týdne je dobré si pamatovat, jak vyděšeně jsme se cítili během vývoje. Trumpovi podporovatelé pronásledovali Bidenův autobus v Texasu a už jsme viděli okamžiky z Detroitu, kde se převážně bílý dav objevil ve městě, které je z 80 % černé, a řval, ať přestanou sčítat jejich hlasy.

Pokud nerozumíte, jak tyto obrázky zapadají do historie, může to být tím, že na ně nejste zvyklí v barvě. Protože poslední 4 roky nebyly jen o jednom muži. A toto není jen o posledních 4 letech. Ani ten jeden muž nehodlá jen tak zmizet: Ať se stane cokoliv, Donald Trump je současný a budoucí vůdce republikánské strany.

Alespoň dokud se neobjeví někdo s jeho výdrží, osobností a šmrncem. Nechme stranou naše velmi odlišné definice pro výdrž, osobnost a šmrnc. Ta návštěva zahradní párty z filmu Uteč má pravdu, když říká, že zde Donald Trump zůstává. Nicméně ne v úřadu, i když se vzpírá odchodu. Mluvčí Bidenovy kampaně tento týden řekl tisku: „Vláda Spojených států je schopna vyvést narušitele z Bílého domu.“ Taková věta se hezky poslouchá.

Přijde doba, kdy se bude mluvit o tom, co znamená trumpismus na cestě vpřed. Stejně tak bude čas mluvit o tom, co tento týden znamená pro demokraty, kteří nezískali vše, v co doufali. Přišli o křesla ve Sněmovně a otázka, zda budou mít většinu v Senátu, závisí na dalším kole voleb v Georgii během ledna.

Z těchto voleb si můžeme odnést, že zde není snadná odpověď na otázku, kdo jsme. Toto je perfektní příklad. Kamala Harris bude viceprezidentkou. První ženskou viceprezidentkou, první jihoasijskou viceprezidentkou, první černou viceprezidentkou a druhou černou osobou, kterou jsme během 12 let poslali do Bílého domu. To je úžasné.

Bohužel jsme si mezi nimi zvolili bílého nadřazence. A faktem je, že to vše dohromady je tak trochu tím, čím jsme my. Jsme zemí, která provedla to vše. A je důležité nepopírat tuto realitu. Ještě poslední rychlá poznámka. Poražení Trumpa si vyžádalo spoustu práce. Velkou část odvedly aktivistické skupiny, které mohly nejvíce ztratit s Trumpem v dalším období. Velkým faktorem voleb v Arizoně byli původní obyvatelé a Latinoameričané, volící Bidena.

V Pensylvánii, Michiganu a Georgii byli naprosto klíčoví černí voliči. Skupiny volebních organizátorů, zejména černé ženy, pracovaly neúnavně celé roky. V následujících dnech a týdnech se mezi bělochy bude zřejmě hodně mluvit o tom, jak nás zachránili černí a hnědí voliči. Zde nám trochu uniká podstata, protože oni nevolili, aby prokázali službu bílým.

Spíše volili, aby ochránili sebe a své komunity před někým, kdo je zkouší aktivně poškodit. V tomto organizování jsou určité lekce. V Georgii Stacey Abrams společně s mnoha ostatními pomohla zaregistrovat statisíce nových voličů během posledních 2 let. Polovinu z nich tvořili nebílí lidé, kteří přišli k volbám.

Ještě před vyhlášením prezidentského klání už tweetovala detaily o lednových volbách do Senátu a zajišťovala, aby si lidé vyžádali lístky. Proč? Protože ví, co kurva dělá. Pokud budou demokraté chytří, a to vždy nejsou, měli by vyslechnout ji a podobné aktivisty na cestě vpřed. Podívejte, čeká nás dlouhá cesta, abychom se pohnuli z místa, do kterého nás dostaly poslední 4 roky, ale k tomu může být důležité pamatovat si okamžiky triumfu, které nám poskytl tento týden.

Ritchie Torres a Mondaire Jones jsou první černí gayové zvolení do Kongresu. Cori Bush, aktivistka z Black Lives Matter, je první černou kongresmankou v Missouri. V Delawaru se Sarah McBride stala první otevřenou transgender senátorkou. Mnoho okresů zvolilo reformně smýšlející prokurátory a šerify. Florida zvolila navýšení minimální mzdy a každý stát, který volil o využití marihuany, to schválil.

A co je nejdůležitější? I přes jeho lži, obstrukce a depresivně populární rasismus tenhle chlap kurevsky prohrál. Víte, co to znamená? Zaprvé: Teď je smutný, což je skvělé. Ale také už žádný Stephen Miller v Bílém domě. Už žádný Steve Mnuchin.

Nerad ho vidím jít, ale rád se dívám, jak odchází. Už žádné uřvané helikoptéry, ty mi chybět nebudou. Už žádný Mike Pence, Betsy DeVos nebo Jared. Už žádný posraný Jared. Budou zde velké systémové problémy institucí, o kterých musíme mluvit v příštích měsících a letech. A také budeme, protože toto je život, jaký jsem zvolil. Ale nyní, po tom, co se právě stalo, si upřímně myslím, že máme všichni právo vzít si roušky, jít ven a pařit jako chobotnice na podělané extázi.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ty vole, tady je taky dobrá hromada úplně vymytejch kreténů :D Chlapci, najděte si pořádnou práci a přestaňte bydlet u mámy.

30

Odpovědět

Co když je nakonec Trump ta lepší volba? Co když je jen mediálně zesměšnován s cílem jej poškodit?
Zajímavé videjko - Povolební komentář USA 2020

28

Odpovědět

Jak jako "lepší volba"? Biden prostě a jednoduše vyhrál a Trump nechce uznat výsledky voleb a podrývá důvěru v právní stát a demokracii. Jak může být takovýhle Trump "lepší volba"?

72

Odpovědět

+AnonyMařkaNo, ono to zaznělo i v tomto díle, ale v dalším díle (posledním) Johna Olivera uvidíš, že se velmi rozchází to co se tam tvrdí - že tyto volby byly nejbezpečnější v historii USA a tím, co se zmiňuje ve videu, které jsem poslal já - že tam zjevně docházelo k velkým nekalostem.
Jinak řečeno, ty výsledky voleb jsou pochybné a to že Trump o nich také pochybuje je něco na co má přece právo.
Sama by jsi byla naštvaná, kdyby jsi měla pocit, že v přijímacím testu na střední školy by někdo podváděl a on se tam dostal a ty už ne.

16

Odpovědět

+RohlajzOno fakt nestačí říct "Došlo k podvodům". Stejně bych mohl říct "Američani nepřistáli na Měsíci". Je to na stejné úrovni. Tím, že si najdeš video nějakého blázna, který nemá kontakt s realitou, nic nedokážeš.
Evidentně tématu vůbec nerozumíš, to je OK, nikdo nerozumíme všemu. V tu chvíli ale pokrčím rameny a řeknu "nevím". Ale když v tu chvíli řekneš "zjevně docházelo k velkým nekalostem" a "výsledky voleb jsou pochybné", tak zjevně jsi kompletně zmanipulovaný. Ještě jednou ta logika: "Nerozumím tomu a nic o tom nevím, ale prostě jen tak uvěřím náhodnému videu, o kterém nic nevím."

31

Odpovědět

+RohlajzTéměř všechny Trumpovy žaloby (a že jich bylo) byly soudy zamítnuty pro nedostatek důkazů. Trumpovi právníci, když se jich soudci ptali, jestli mají nějaké důkazy o podvodech, řekli, že ne (protože byli pod přísahou a za křivou přísahu by přišli o licenci). Jak píše Hrdlorus, to, že někdo něco řekne, nic neznamená. Důležité jsou důkazy. A podle naprosté většiny dostupných informací a důvěryhodných a mainstreamových zdrojů A) Američané skutečně byli na Měsíci, B) Země není placatá a C) tyto volby nebyly ovlivněny rozsáhlými podvody.

Jedna věc ale je, když nějakej jouda vykládá o tom, že přistání na Měsíci bylo zfalšované a Země je placatá, druhá je, když ti prezident jedné z nejmocnějších zemí na světě tvrdí, že volby v jeho zemi byly zfalšované. Jedno z toho je mnohem, MNOHEM nebezpečnější.

21

Odpovědět

celkom ma stve ze o Kamale Harris nebolo ani zmienky co sa tyka jej minulosti. Trump bol pekne nechutny clovek, ale jej ocividne nevadi ani smrt nevinneho cloveka. Pozirte Joe Rogana.

194

Odpovědět

Vzhledem k tomu, o čem tenhle díl byl a jak velké je to téma, mi přijde, že se to do tohohle dílu absolutně nehodí. Až budou Biden/Harris u moci, bude na tohle téma mnohem lepší prostor.

815

Odpovědět

+AnonyMařkaNo hlavne v tomto diele isty cas oslavoval Kamalu Harris, hovoril o nej v kontexte ze je super ze bola zvolena. No podla mna by sa skor hodil kontext ze nie je to take super. Ak bude o nich osobitny diel tak pohoda. Ale ten zaver vyzeral jak oslava demokratov, pricom oni maju tiez obrovske chyby, len ich nevidiet ako u Trumpa.

155

Odpovědět

"ale jej ocividne nevadi ani smrt nevinneho cloveka"

Trump volal po trestu smrti pro Central Park Five. To vám jako přijde normální?

00

Odpovědět

Trump musel odvrátit revoluci, takže nesměl zvítězit a tak hrál šílence..to vše, nemám co dodat

423

Odpovědět

Chvalabohu, že je to všetko.

240

Odpovědět

az na tech poslednich 5 minut to docela slo...

32

Odpovědět

To je porad reci o rasismu. A pak se nalepkuji skandujici lide, protoze jsou bili. Mesto kde prevladaji cerni atd. Bila se strdia s cernou atd.
Tihle neni rasisticke? Vazne, ne?
Amerika mozna netusi cim jsou. Ale pro zbytek sveta jsou to klauni s velkou bouchackou.

283

Odpovědět

Můžeš mi vysvětlit, co mají fakta (statistické složení obyvatelstva, protestujících a podobně) společného s rasismem? Nicméně s tím, že Američané jsou klauni s bouchačkou, souhlasím.

710

Odpovědět

Přesně tyhle osoby co se teď radují by v případě, kdyby vyhrál Trump rabovali a ničili město.

3034

Odpovědět

ja som ufo videl, ale mal som vypite, tak nevim

58

Odpovědět

Tolik pozitiv najednou. Oliver má evidentně lepší náladu. Díky tomu začíná být sem tam zase vtipný jako za starých dobrých časů. Časem se změní téma jeho videí na což se velice těším...

2720

Odpovědět

Skutecne historicky moment zrodu USSRA, hail BLM

2645

Odpovědět

A proč ne Hail Trump?
https://youtu.be/TheAtlantic

39

Odpovědět

Je vám jasné, že tyto projevy se dají naroubovat na každou odcházející a přicházející vládu.
Jedno je ale jasné, Amerika už není AMERIKA.

2742

Odpovědět

Jo, na výsledek voleb v podání Olivera jsem se vyloženě těšil, díky

4321