Volby 2020Last Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:156
Počet zobrazení:7 950

Nová epizoda pořadu Last Week Tonight se soustředí na nadcházející volby amerického prezidenta, které se s ohledem na současnou situaci budou lišit od všech předchozích nevídaně vysokým podílem korespondenčních hlasů. Komu taková změna hraje do karet, kdo se proti ní naopak vymezuje a kdy vůbec můžeme očekávat výsledky samotných voleb?

Poznámky:
Definice nácka – zde Oliver použvá nepřeložitelnou slovní hříčku, safety of the polls v doslovném překladu znamená bezpečnost voleb, ale foneticky zní tato věta zároveň jako bezpečnost Poláků. To vysvětluje i použitý obrázek s mapou v příslušném úseku videa.
Run the Jewels – hip hopová hudební skupina
Quibi – americká streamovací služba, jejíž obsah tvoří krátké desetiminutové epizody vhodné pro sledování na mobilních zařízeních

Tato epizoda Last Week Tonight měla premiéru 5. října 2020

Přepis titulků

Jdeme dál. Dnešní hlavní příběh se věnuje volbám v roce 2020. Ty jsou mimo jiné inspirací pro nejlepší volební spot na světě: Víš, kdo volí státní zástupce? Přece my. Ale ty nechceš volit. Nic se nezmění, když děláš blbosti. Chceš zrušit kauce? Tak zvol šerify a úředníky, kteří to vidí stejně. Říkáš si: Zase si zvolí ty svoje, prdelko.

Ferguson si zvolil prvního černého starostu. Víš, jak se to stalo? VOLTE Pro informace o volebních místech a kandidátech z vašeho bydliště jděte na www.hnizadkemkvolbam.com Vynikající. Trefily se do prokurátorů, kaucí, šerifů a důležitosti voleb. To vše jsou témata, která jsme řešili v naší show, ale ony to zvládly rychleji a zábavněji.

Zároveň zdůraznily potřebnost voleb lépe než všichni současní Bidenovi pracovníci. K tomu nemám co dodat. I přesto, že je Trump nyní v nemocnici s koronavirem a vše je vzhůru nohama, tento díl natáčíme v sobotu a kdo ví, co se bude dít, až ho budete sledovat, musíme se bavit o volbách, protože se dějí právě teď. Byly odevzdány už více než 3 miliony hlasů, přesto Trump a jeho podporovatelé zaútočili promyšlenou kampaní, aby proces sabotovali.

Trump už několik měsíců zpochybňuje svůj případný odchod: Teď nemluvím o listopadu, ale obecně. Umíte prohrávat? Nejsem v tom dobrý, prohrávám nerad, ne moc často. - Nerad prohrávám. - Byl byste smířlivý? To nevíte, dokud se to nestane. Myslím si, že hlasování poštou zmanipuluje volby. Naznačujete, že nemusíte přijmout výsledek? Uvidím…

Jo, teprve uvidí. A tím samozřejmě myslí, že musí vidět svou výhru. Pokud ne, odmítne přijmout výsledek. V hloubi duše víte, že neexistuje scénář, kde Trump prohraje, ale uzná proces za legitimní a donese Bidenovi dort s gratulací. To se prostě nikdy nestane. S ohledem na frekvenci pokusů jedné strany o destabilizaci voleb jsme si řekli, že je dobrý nápad podívat se na způsoby, které používají, a co je důležitější, jak tomu můžeme předejít.

Napřed si řekněme, že na snaze republikánů o snížení volební účasti není nic nového. Dělali to celé roky. Někdy pod pozlátkem boje proti podvodům, s taktikami striktních zákonů o identifikaci a čištěním seznamů voličů. Ale někdy to prostě nahlas vyslovili: Nechci, aby volili všichni. Volby se nevyhrávají většinou lidí, to se nedělo od začátků této země a nestane se to ani teď.

Faktem je, že naše páka ve volbách se zvětšuje, pokud volební účast klesá. Ten muž je Paul Weyrich, zakládající otec moderního konzervatismu a spoluzakladatel pravicových skupin Heritage Foundation a The Moral Majority. Ale názvem Moral Majority si nejsem jistý, protože filozofií jejich zakladatele je nemorální potlačování voličské většiny. Faktem je, že Trumpova kampaň letos posílila snahu zamést s volbami.

Pro začátek prezident opakovaně naváděl své voliče, aby chodili do volebních místností a monitorovali podvody: Sledujte ty volby. Nelíbí se mi to, váš guvernér je demokrat, všichni ti demokrati to sledují… Buďte jako volební hlídka. Sledujte tu zlodějinu a okrádání, které předvedou. Jo, tohle není dobré. On nemluví o oficiálním volebním dozoru, o lidech, kteří sledují volby, aby se s každým jednalo férově.

Vlastně svým podporovatelům dává zelenou, aby došli do volebních místností a začali si hrát na hlasovací Batmany. Problémy s agresivními volebními dozory jsme měli i v minulosti. V roce 1981, tedy rok po Weyrichově řeči, zformovali republikáni falešnou operační skupinu pro bezpečné volby a najali ozbrojené policisty mimo službu pro dohled na převážně černé a hispánské okrsky v New Jersey, kde nápadně vystavovali revolvery a pásky operační skupiny pro bezpečné volby.

A obecně platí, že na revolvery a pásky na rukách ve volebních místnostech není příjemný pohled. Doslovnou definicí pravého nácka je někdo se zbraní a páskou na ruce, kdo ohrožuje bezpečné volby. Událost způsobila pobouření a žalobu demokratů, až byl na republikány vydán výnos, který jim v takovém chování zabránil. Což je skvělé.

Soudce ale bohužel zrušil tento výnos v roce 2018, protože jestli republikáni za posledních pár let něco zvládli, je to znovuzískání důvěry národa. Jde o to, že i když Trumpovi podporovatelé nebudou obtěžovat voliče, stále se najde řada důvodů, proč mohou být letošní volby ošemetné. Kvůli pandemii se mnoho volebních komisařů rozhodlo zůstat doma a řada volebních místností může být uzavřena. To může způsobit vážné problémy. Zejména pro Latinoameričany a černochy, kteří už nyní čelí značně delším frontám než bílí voliči.

Už během letošních primárek jsme viděli dopad méně volebních míst. Sledujte voliče z Georgie, který ukazuje svou frontu: Sedm hodin, čtyřicet pět minut a třináct vteřin. Tak dlouho mi trvalo volit ve Fulton County v Georgii. Když jsem tu frontu viděl, spustil jsem v telefonu stopky. Prvních pár hodin jsem poslouchal nové album Run the Jewels, nakonec jsem si poslechl všechna jejich alba. Pak jsem si pustil osmou sérii seriálu Larry, kroť se.

Ta má 5 hodin. Byla jedna hodina ráno a někdo řekl: Hej, vzpomínáte si, že jsme sem včera přišli volit, že? No do prdele! Dokážete si představit sledování 5 hodin videí na svém telefonu, když stojíte ve volební frontě? Ne? Co kdyby každé video mělo pod 10 minut s reklamami? Stále ne? Co když se můžete dívat vertikálně i horizontálně? Zase ne?

Fajn. Je mi líto, Quibi, už je to oficiální, jsi špatný nápad. Jo. Nerad ti kazím dvoumiliardovou investici, ale kdo ví, třeba se z tvých show stane hit. Třeba ta o renovaci domů, kde došlo k příšerným vraždám. Vážně? No tak, staly se i divnější věci, vždyť stále existuje HBO Max, kteéá si účtuje 14,99… Ne, máte naprostou pravdu, to nemohu popřít. Když dohromady zvážíte dlouhé fronty, možnost obtěžování a rýsující se hrozbu pandemie, není divu, že zhruba 40 % Američanů říká, že budou letos volit poštou.

Ale tím se otevřela zcela nová fronta republikánské války proti volbě demokratů. K jejímu pochopení pomůže znalost klíčové statistiky. Většina Trumpových voličů říká, že půjde volit osobně, ale většina Bidenových podporovatelů bude volit poštou. Snaha o zdiskreditování poštovních voleb je tedy zjevně v Trumpově zájmu, když tvrdí, že jde o podvod.

Navzdory faktu, že studie a soudní případy opakovaně ukázaly, že tomu tak není. A o jejich nelegitimnosti nemluví jen Trump. Přidal se i jeho hlavní prokurátor Bill Barr, který říká podobné sračky: Když státní vláda začne přijímat praktiky, jako jsou volby poštou, které otevírají stavidla pro potenciální podvody, pak bude podkopána důvěra lidí ve volební výsledek. Pokud ztratíme důvěru ve výsledek voleb, může nás to přivést do neštěstí.

Jo, ale vy jste ti, kteří podkopávají naši důvěru. Děláš to i právě teď. A co se týče poznámky o přivádění země do neštěstí, možná ti to uniklo, ale vše v dojezdové vzdálenosti Disneylandu je v kouři, globální pandemie právě nakazila prezidenta a ty jdeš do televize v blbých brýlích Woodyho Allena, abys zpochybňoval legitimitu naší demokracie. V neštěstí už dávno jsme, Billiame!

Sám Trump se mohl přetrhnout s tvrzením, že volební podvod už probíhá, dokonce uváděl příklady během úterní debaty: Po celé zemi rozesílají miliony lístků. Jde o podvod, našli je v příkopech. Našly se některé se jménem Trump v odpadkovém koši. Všude se rozesílají, v oblastech demokratů je rozesílají po dvou, posílají tisíce hlasů a každý má dva.

Bude to podvod, jaký jste ještě neviděli. Vím, že to zní hrozně, ale jak už asi tušíte, toto bylo dvanáctichodové menu blbostí, protože silně překroutil každý z uvedených případů. Začněme příkladem hlasů v příkopu. Zřejmě zde odkazuje na zprávy o pár chybějících lístcích ve Wisconsinu, které se našly v přepravkách u příkopu. Ale měli byste vědět, že v přepravkách byla veškerá pošta a volební úředníci později prohlásili, že v nich nebyly vůbec žádné volební lístky pro Wisconsin.

Co se týče odpadkového koše, šlo o případ s dočasným pracovníkem, najatým k volbám jen na 3 dny, který omylem vyřadil 9 hlasů, a když si to jeho šéf uvědomil, okamžitě to nahlásil u pořádkových orgánů na místní, státní a federální úrovni. Jen rychlé zamyšlení nad tím dočasným pracovníkem: Představte si, že vaše pitomá chyba v práci skončí jako důkaz levicové konspirace proti prezidentovi.

Představte si, že koupíte špatné kapsle s kávou a najednou v televizi řve Tucker Carlson o radikálních levičácích, kteří lynčují sousedství kvůli kávě. A co se týče tisícovek hlasů navíc, které zmínil, zde šlo o chybu voličů z Fairfax County ve Virginii, kteří omylem odeslali poštou dva hlasy. Což zní zle, ale je nutné pochopit to, že se hlasy přidělují k individuálním voličům, protože systém je navržen k tomu, aby bránil lidem volit dvakrát.

Můžete dostat dva hlasy, ale zaslat můžete jen jeden. Podívejte, ve volbách s více než 100 miliony hlasů se chyby stanou. Neměly by, ale stanou se. A když k tomu dojde, měli bychom je rychle napravit, ale žádný z Trumpových příkladů, které vždy vyzdvihovala i pravicová média, nevypadá jako plán na krádež hlasů.

A pokud ano, tento plán je hrozně koordinovaný, totálně nesmyslný a extrémně blbý. Faktem je, že strach z podvodu u poštovních voleb je značně přehnaný. Pokud je zde nějaký důvod k obavám, pak je o dost obyčejnější. Jde o to, že váš hlas může být zamítnutý z technických důvodů: V primárkách z roku 2020 bylo zamítnuto přes 550 tisíc hlasů ve 30 státech. Šlo o chybějící podpisy, uniklé lhůty či podpisy, které nebylo možné ověřit.

Zamyslete se. Přes půl milionu hlasů bylo zamítnuto během primárek. To je prakticky stejné, jako kdyby se vypařil celý Wyoming. Je to vážně špatné. Tedy pokud by vážně nezmizel Wyoming, to by mohlo být prospěšné. Je to napůl vyprahlé pískoviště plné huňatých krav a ničeho. Nejznámější část Wyomingu je ta, která zkouší sama sebe spolknout. A druhá nejznámější je ta, která sama sebe plive. Wyomingu, je zjevné, že ani ty nemáš rád sám sebe a nám se na to těžko dívá.

Abych byl fér k voličům, volby mohou být záludné. Některé státy mají utajené obálky, které se nepodepisují, ty musíte vložit do deklarační obálky, kterou už podepíšete. Může to být matoucí, proto se ujistěte, že jste si důkladně přečetli pokyny. Také je až překvapivě důležité myslet na podpis, který použijete, protože je porovnávají s vaším záznamem. Ať už jde o voličskou registraci, nebo o podpis ze složky vašeho řidičáku.

A replikování vlastního podpisu může být těžší, než si myslíte, což vám vysvětlí expert na rukopis: Orsini říká, že žádné dva podpisy nejsou stejné a mění se v čase. Velikost ruky, věk, nemoc, medikace, pozice, ve které seděli. Byli deprimovaní? Všechny tyto faktory jsou ve hře. Podívejte se na podpisy bývalého prezidenta Richarda Nixona v období 6 let.

- Nevypadá to na stejnou osobu. - Přesně tak, ale je to stejný podpis. Jo. Pravdou je, že se náš podpis může časem měnit a někdy se změní během jediného dne. Buďme zde upřímní, všichni máme nejméně dva podpisy. Váš skutečný podpis a podpis do kavárny, který je obvykle jen čára a podle vaší nálady i pár smyček. Když si kupujete muffin, podepíšete se krasopisně? Určitě ne. Je to ukazováček, ne umělecký prst.

Slouží k ukazování. Teoreticky by vás měly některé státy upozornit na vyřazení hlasu, ale v praxi se to vždy neděje. Sledujte, jak se to samé dozvěděl muž z Kalifornie v roce 2018: Tatér Johnny Trevino rád vytváří - Můžeme? - kresby na lidské kůži. Proto říká, že pro něj byl šok, když jsme mu ukázali, že styl jeho podepisování zapříčinil odmítnutí jeho hlasu během posledních voleb v roce 2018.

Důvodem je neshodující se podpis. Kéž bych o tom věděl. - Frustruje vás to? - Ano, protože jsem tatér. Občas to napíšu krásně a občas to napíšu jen rychle. Asi to dělá hodně lidí. Toto je nešťastné zjištění, ale musím říct, že věta „občas to napíšu krásně a občas to napíšu jen rychle“ je asi to poslední, co chcete slyšet od někoho, kdo vás tetuje.

Společně s větou: „Jsem umělec, který nepoužívá ruce.“ Ale řekněme, že žádná ze zmíněných věcí nakonec nebude problém. Všichni se u voleb budou chovat slušně, fronty nebudou dlouhé a nikdo nepodělá zaslání svého hlasu poštou. Stále je zde jeden potenciální háček a dojde k němu až po vašem hlasování. Volby poštou totiž vyžadují delší čas na sečtení, což dává smysl, je to logistická noční můra: Než začne sčítání, musí dojít na řadu procedur.

Například zjištění, zda se počet hlasů z konkrétního okrsku shoduje s počtem skutečně obdržených hlasů. Město Grand Rapids mělo problém s 35 000 hlasy nezúčastněných voličů. Jen samotný proces otevírání tolika obálek zabere spoustu času. Samozřejmě, že zabere. 35 000 je kurevská hromada obálek a jejich otevírání zabere spoustu času. Takto by se mimochodem měla označit každá show s udílením cen. Oskary: Tři prdele obálek, jejichž otevírání potrvá věčnost!

V neděli od 8 hodin na stanici ABC. A co je horší, některé klíčové státy, jako je Pennsylvania a Wisconsin, ani neumožňují začít se zpracováním zaslaných hlasů do samotného dne voleb. To nás přivádí k velmi důležité věci, zde je přirozená slabina, kterou může využít Trumpova kampaň, pokud nebudeme opatrní. Pamatujte si, že může získat větší podíl osobních hlasů a ty budou sečteny rychleji, což vede k potenciálnímu problému: Volební experti říkají, že jedním možným scénářem je takzvaný modrý posuv.

Trump bude mít náskok během volební noci a Biden půjde dopředu až po ní skrze poštovní hlasy. Neexistují žádné výsledky volební noci, ty jsou pouze částečné. A vždy byly pouze částečné. Přesně tak. Mnoho hlasů se započítává až po volební noci. A letošní odchylka ve způsobu voleb může vést k takzvané modré směně.

Vím, že to zní jako eufemismus pro šmoulí vyměšování, ale jde o myšlenku, kdy podporovatelé Bidena volí raději poštou, proto mohou demokraté být napřed pozadu a dostat se do čela, až se započítají poštovní hlasy. Je zde obava, že v této počáteční fázi může Trumpova kampaň vyhlásit vítězství a prohlásit všechny další hlasy za podvod. Na Twitteru sám prohlásil: Musíme znát výsledky voleb hned večer, ne o dny, měsíce či roky později.

Ale jde o to, že je vůbec nemusíme znát ve stejnou noc. Vyhlašovat vítěze ve stejnou noc je jako shrnout film Uteč, když znáte jen začátek. Je to o mladíkovi, který se poprvé setká s rodiči své dívky. To je stresující, ale naštěstí jsou rodiče opravdová zlatíčka. Takže je vše super. Ano, tak to začíná, ale možná byste neměli mluvit, dokud neznáte celý příběh.

Ve volbách s tolika poštovními hlasy může jejich sečtení trvat mnohem déle, než tomu bylo v minulosti. A může docházet ke zřetelným výkyvům. Právě proto volební úředníci tak dychtivě krotí naše očekávání: Je zde očekávání, že volební noc proběhne jako obvykle, kolem půlnoci až jedné ráno budeme vědět, kdo se stane prezidentem. Ale to se v roce 2020 prostě nestane. Nejspíš bychom měli očekávat, že nebudeme znát prezidenta Spojených států do půlky až konce listopadu.

Jo, nějakou dobu nebudeme vědět, kdy se tyto volby uzavřou. Bylo by dobré nepřemýšlet o volební noci, ale spíše o volebním měsíci. Je to jako mluvit o měsíci svých narozenin, samotný koncept vyvolává u slušného Američana zvracení. Tomu se musí všichni přizpůsobit. Od jednotlivých voličů přes televizní stanice, které jsou zvyklé prodávat volby jako událost, až po sociální sítě, které se mohou změnit na dezinformační žumpu.

Je zde spousta míst, kde mohou republikáni vychýlit misku vah ve svůj volební prospěch. A pokud si myslíte, že jsem paranoidní, měli byste vědět, že to už začalo. Ve Wisconsinu hrozili republikáni žalobami volebním úředníkům za časné volby, ve kterých odevzdalo hlas 10 000 lidí, a naznačovali, že se mohou domáhat anulování všech hlasů. Guvernér Texasu trval na tom, že se omezí místa pro nezapočítané hlasy na pouhé jedno pro okres, ať už jde o okres Loving s pouhými 169 obyvateli, nebo o okres Harris, který má přes 4 miliony.

Ale mám pocit, že to odpovídá sloganu Texasu: Nehrajte si s Texasem, pokud nechcete mít jednostranné volby, i když mohou být nebezpečné. Upřímně jsem ten slogan nikdy nechápal, tedy až do teď. To nás přivádí k poslednímu bodu.

Co můžeme udělat, aby systém fungoval? Naštěstí něco udělat můžete. Nejprve si jako jednotlivec naplánujte volby. Informace o svém státu můžete najít na mohuvolit.org Pokud chcete volit osobně v den voleb, je to skvělé. Ale nechceme, aby to dělali všichni, pamatujte si, že letos bude méně míst, což může vést k párty s Run the Jewels, kterou nikdo nechce. Pokud vám to umožňuje rozvrh a žijete v zemi, kde můžete volit dříve, měli byste to udělat.

Zvláště kvůli zkrácení volebních front pro ty, kteří takové štěstí nemají. Pokud chcete volit poštou, také je to skvělé. Ale měli bychom zploštit volební křivku, abychom ulevili systému. Podejte si žádost co nejdříve, přečtěte si veškeré pokyny a zašlete obálky hned po vyplnění. Také dávejte pozor na svůj podpis, pokud se u vás za 2 roky nemá objevit reportér, který vám oznámí nezapočítaný hlas a zpochybní vaše tatérské schopnosti.

A pokud máte stále obavy ze zaslání svého hlasu poštou, je dobré vědět, že 46 států má nějaký systém sledování hlasu, takže si můžete ověřit jeho započítání a rozhodně byste to měli využít, pokud můžete. Je vážně důležité pamatovat si, že tyto volby se od předešlých velmi liší, takže musíme vyladit nejen své volební plány, ale ujistit se, že je mají i naši přátelé a rodiny. Musím říct, že pokud máte v plánu jen sedět a čekat, že se systém magicky sám napraví, že se tento muž dostane do životní krize a najednou začne zvládat porážku, nerad vám to říkám, ale to je prostě…

- Špatný nápad! - Přesně tak.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Výborná ukázka demagogie...

10

Odpovědět

You know nothing, John Oliver.

24

Odpovědět

Nerozumiem tým podpisom. Nemajú byť voľby náhodou anonymné? Nemajú v USA úradné doporučené zásielky? Veľká Amerika a pritom majú horší systém demokratických volieb ako niektoré postsocialistické krajiny. Vo februári počas parlamentných volieb som bol členom komisie. V celej ére samostatnosti SR to boli voľby, kedy najviac ľudí volilo poštou a v pohode sme to zvládli. "Odrbať" systém sa nedá, to by muselo nastať fatálne zlyhanie ľudského faktora - prípadne korupcia na všetkých úrovniach (viď Bielorusko). Voliči požiadali cez internet alebo cez poštu o hlasovacie lístky v mieste svojho trvalého pobytu. Ak na Slovensku nemajú trvalý pobyt, tak im hlasovacie lístky poslalo ministerstvo vnútra. Ako člen komisie som ráno dostal zoznam voličov v našom okrsku a hromadu listov. V zozname voličov som si označil ľudí, ktorí volili poštou. Otvorili sme listy, v ktorých bola vždy "volebná obálka" a vhodili sme ich do volebnej urny. To je celé. Volič ma zachovanú anonymitu a hlasy ľudí voliacich osobne a poštou sa zmiešajú v tej istej volebnej urne, otvárajú sa všetky po zatvorení volebnej miestnosti. Voľba poštou je v podstate rovnaká ako voliť osobne, len ten samotný akt = vhodenie obálky s hlasom, za vás spravia členovia komisie. A či sa volič cez poštu rozhodoval sám a podľa svojho vedomia a svedomia, alebo mu hlas vybral jeho pes, to je predsa jeho vec. Keď k nám chodia ľudia voliť osobne, tak sa ich tiež predsa nevypytujem, že či si študovali volebné programy strán, alebo sa to rozhodli hodiť Kotlebovi, lebo ráno po dopití turka mala kávová usadenina v hrnčeku tvar hitlerovských fúzikov... Jediným problém voľby cez poštu je to, keď pošta zlyhá a neprídu vám včas hlasovacie lístky. A ako člen komisie súhlasím s tým, že je nereálne, aby výsledky volieb boli hneď a okamžite. Naposledy som tam bol od 6 rána a domov som prišiel o 5 ráno na druhý deň, lebo sme veľký okrsok a voliť prišlo veľa ľudí. Celú nedeľu som potom prespal úplne zničený a to som mladý človek. Celé to sčitovanie hlasov a počítanie krúžkov by sa podľa mňa malo digitalizovať. Buď tam bude nejaká múdra mašina na štýl mašiny, ktorá počíta prachy...proste by za pár sekúnd načítala všetky hlasovacie lístky a spočítala, ktorá strana dostala koľko hlasov. Alebo budú voľby úplne digitálne a za plentou bude počítač, kde by človek na dotykovej obrazovke proste len vyťukal, ktorú stranu volí a komu dáva krúžky.

22

Odpovědět

Jenom malá poznámka k překladu: Blue Shift je podle mně Modrý Posun, ne Modrá Směna...

21

Odpovědět

Až je na jaře 2021 sovětský svaz obsadí, bude tam prezident Putin

30

Odpovědět

Jo, ale hned v létě téhož roku se na scénu vrátí Britské Impérium, celé USA začlení znovu do své koloniální říše, Putina vyžene zpět na Sibiř a prezidentem se stane BoJo The Clown

00

Odpovědět

Beru to jako takovou samozřejmost, že si u nás vyberu jeden ze dvou dnů, kdy si chci zajít k volbám, dojdu do volební místnosti, hodím tak svůj lístek, do pěti minut jsem venku a večer po skončení už vím, kdo dostal nejvíc hlasů a tudíž vyhrál. A pak vidím země jako je Amerika a pochopím, jakej tu mám neskutečnej luxus.

91

Odpovědět

Termín "blue shift" byl převzat z fyziky - dochází k němu když se blížíme ke zdroji světla. Je to méně známý bratříček rudého posuvu. Zde byl tento termín použit proto, že oficiální barvou Demokratů je modrá a jejich hlasy budou díky výraznému množství korespondenčních hlasů sečteny později. Zprvu tedy bude vyhrávat Trump, ale Biden ho bude postupně dohánět a modrý posuv se bude snižovat...

60

Odpovědět

Koukám, že s blížícím se osudným datem přestali cokoliv skrývat.
Ani slovo o Bidenovi.

26

Odpovědět

demokracia môže fungovať tak akurát na pirátskej lodi

25

Odpovědět

Co asi bude dělat, až si lid zase zvolí Tumpa?

23

Odpovědět

Pořád má přece britský pas a Kanada má taky celkem slušnou životní úroveň :D

111

Odpovědět

Spíš, co bude dělat, když Trumpa lid nezvolí? Dojdou témata, takže se pořad zruší?

39

Odpovědět

+jjkTak jasně.
Biden nějakým záhadným způsobem získá i většinu v Senátu a začnou procházet zákony, které se budou krýt s Oliverovou "agendou".

12

Odpovědět

+jjkOliver byl před Trumpem, bude i po něm.

00

Odpovědět

Z toho je mi upřímně dost smutno. Ta bezmoc voličů ve frontách, korespodenčních voličů a voličů, kterých je většina, ale systém umožňuje vyhrát menšině... To poštvávání lidí proti lidem, rozdělování na my a oni ("běžte pohlídat volby, ONI budou podvádět")... Snad je to v reálu aspoň trochu jinak a média ukazují jen ty extrémní skupinky. :-(

191

Odpovědět

Já nerozumím tomu proč Republikáni sázejí na Trumpa - Republikáni dokázali vyprodukovat velký množství skvělý prezidentů a teď pro mě z nepochopitelného důvodu vsadili na Trumpa, který je - a teď ruku na srdce - idiot.

241

Odpovědět

Poslední dobrý republikáský prezident byl Eisenhower před šedesáti lety.

26

Odpovědět

+Erichon je iba rebrík, ktorí na seba stiahol pozornosť, ostatní vyšplhajú v tieni

01

Odpovědět

+ErichZajímalo by mě, kterého republikánského prezidenta od Eisenhowera mínusáři považují za dobrého...

02

Odpovědět

+ErichTřeba Bush starší, který pomohl Kuvajtu proti (bláznivému) Saddámovi.

01

Odpovědět

+LTřeba? Takže je někdo další?
Bush starší nebyl mizerný, ale dobrý je moc silné slovo.

02

Odpovědět

+ErichNAFTA je právě JEHO dílo.
A z domácí politiky prosadil: Jako prezident tak mimo jiné zvýšil výdaje na školství a dětskou péči, schválil rozsáhlý antidiskriminační zákon vůči zdravotně handicapovaným občanům, zasadil se o přijetí zákona o čistotě ovzduší;

Navíc během jeho vlády ovládali demokraté Senát i Sněmovnu reprezentantů, přesto se s nimi dokázal dohodnout.

21

Odpovědět

+LNAFTA není pozitivum.

03

Odpovědět

+ErichCo je špatného na volném obchodu?

Průměrnou americkou rodinu naopak trápí vysoké náklady na léky vyrobené v USA (v Kanadě jsou v průměru 6x až 10x levnější)...

20

Odpovědět

+LOutsourcing.
A jak je problém s cenou léčiv "naopak"?

01

Odpovědět

+ErichOutsourcing?
To jako že Kanada a Mexiko jsou "Indie" (=tedy callcentra a montovny pro USA) pro USA?

S léčivy je to tak, že vývoj se platí v bohatých zemích, tedy právě v USA. Jenže i z peněz léků, jejichž vývoj už je dávno zaplacen - generika. Navíc se nějak předpokládá, že průměrný Američan vydá ročně ze svého rozpočtu 5K dolarů na zdravotní péči. Jenže tato hranice - 5K ročně - je pro nižší střední třídu často likvidační. Velice jednoduše řečeno být chudý v bohatém státě je velice ubíjející (naproti tomu Kanada si může dovolit takový "luxus" jako socializovat zdravotnictví z různých těžebních programů - prostě Kanada je OBROVSKÁ země...)

00

Odpovědět

+ErichA jinak ' outsourcing ' není důsledkem zón volného obchodu, ale snahy o zavedení rovnostářské minimální mzdy, která tak ráda roztáčí inflační spirálu...

00

Odpovědět

+ErichOno po druhé světové válce moc republikánských prezidentů nebylo i s Trumpem jich bylo 6..
Z nich byly nejvýraznější Bush st. a Reagan (Nixon výrazný byl taktéž, ale z jiných důvodů). I když zrovna Reagana nemám zrovna moc v lásce - jeho raketové zadlužení bylo naprosto šílený..

20

Odpovědět

+BastardReagan je jeden z nejhorších amerických prezidentů 20. století. Jeho nesmyslné ekonomické a kriminální reformy mají katastrofální dopady dodnes.

12

Odpovědět

Na to jak si hraje USA na demokracii, jsou ty obstrukce až neuvěřitelný. Takže se ti může stát, že půjdeš ráno volit a budeš rád, když se dostaneš na řadu před půlnocí. A když ne, tak budeš doufat, že nechaj otevřenou volební místnost i po uzávěrce.
Když chceš volit poštou, tak musíš doufat, že se tvůj podpis shoduje s podpisem na řidičáku, který si naškrábal před 10 lety. Nebo že ti obálku otevřou ještě před koncem dne, protože by pak jeden z kandidátů mohl nakázat, že tvůj hlas se nepočítá, protože obálku otevřeli až druhý den.
A když chceš volit pár dní předem, aby ti nehrozilo to, co jsem napsal. Tak ti vláda zredukuje počet volebních místostí, abys to měl ještě dál nejlépe přes celej okres.
Když se ti podaří nakonec odhlasovat, tak zjistíš, že člověk pro kterýho si hlasoval, nevyhrál, ikdyž měl o několik milionů hlasů víc. Ale protože v době internetu mají stále i po 300 letech nesmyslný systém volitelů, tak se prezidentem stane poražený.
Zlatý Rusko nebo Bělorusko. Tam si na tu demokracii aspoň nehrajou, tam už rovnou všichni věděj, že jejich "volby" jsou fraška :)

501

Odpovědět

Jasne a proto tam 2x za sebou vyhral nedavno cernej komous.

219

Odpovědět

Vsak to je ten fundamentalny problem. Ziadne volenie postou, alebo dlhe rady, vynimku len pre vojakov ktorych je v zamori dost vela a povinnost pre urady zabezpecit dostatok volebnych miestnosti - (cakat 8 hodin??? to je chore!!!)

01

Odpovědět

Ja jsem tak rad, ze volim v Cesku, kde nejvetsi problem je neexistence korespondenciho hlasovani, ale ve volebnim okrsku jsem hotov hned. 😄

211