Rozdělování rodinLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:196
Počet zobrazení:9 886

I v našich končinách jsme se mohli dočíst o nové imigrační politice v USA, kdy byly děti odebírány svým rodičům, kteří nelegálně překročili hranici. Toto jednání vyvolalo takovou bouři nesouhlasných reakcí, že tento postup byl dočasně zrušen. Z jakého důvodu byly děti migrantům odebírány? A jaké následky si z toho děti mohou celý život nést?

Přepis titulků

Imigrace – přinesla vám mě. Ale je to v pohodě a už se to nestane. Imigrace se ve zprávách objevuje po celý týden, jak karavana migrantů ze Střední Ameriky míří na sever. A přestože jsou tisíce mil daleko a potrvá jim to několik měsíců, Trump na tom postavil průběžné volby. V tento moment obří a organizovaná skupina migrantů pochoduje k naší jižní hranici. Někteří to nazývají invazí.

Je to jako invaze. Mnoho mladých mužů, silných mužů. Mnoho mužů, které tu nechceme. Nechci je v naší zemi. Ženy je nechtějí v naší zemi. Ženy chtějí bezpečnost. Muži je u nás taky nechtějí. Ale ženy je nechtějí. Ženy chtějí bezpečnost. Páni.

Mladí a silní muži vtrhnou do naší země a vezmou nám naše ženy. To je takový typický rasismus, že se až divím, že se obraz během rozhovoru nestal černobílým. Jako obrácené městečko Pleasantville. Tento týden na hrozbu imigrace reagoval vysláním 15 tisíc vojáků na hranici a zrušením získání občanství narozením na území USA. Je těžké říct, co prezident udělá nebo vůbec může udělat. Dnes se nebudeme zaměřovat na hypotézy, ale podíváme se na něco, co s imigranty skutečně udělal.

Rozdělování rodin. Byla to součást jeho politiky nulové tolerance. Rodiče překračující hranice byli zatčeni, obviněni a byly jim odebrány děti. V červnu se o tom mluvilo všude. Doprovázely to záběry dětí v klecích, útulcích, Melaniiny husté bundy s nápisem "Vůbec mě nezajímáš" a pak tento moment.

Dnes jsem četl o desetileté dívce s Downovým syndromem, kterou sebrali matce a zavřeli ji do klece. - Kecy v kleci... - Četl jsem o... On právě řekl "kecy v kleci" na desetiletou dívku s Downovým syndromem? Ano, řekl. Corey Lewandovski řekl "kecy v kleci". Pokud existuje spravedlnost, bude to mít vytesáno na náhrobku. A když dorazí k nebeské bráně, uslyší: "Ahoj, Corey, tohle ti chci říct už dlouho."

"Kecy v kleci." Po národnímu pohoršení a soudním líčení prezident podepsat příkaz ke zrušení a tento příběh přestal lidi zajímat. Ale stojí za to si projít zprávy mnoha vládních organizací, které nám přinesou obrázek o tom, co se skutečně dělo.

Přestože se to v té době zdálo malicherné a chaotické, každý krok byl ještě horší, než si myslíte. Podívejme se na dva aspekty rozdělování rodin. Jak se to dělalo a proč? Začněme otázkou jak. Možná si pamatujete srdcervoucí záběry rodičů, kteří netuší, kam jim děti přemístili. Ale když se na to zeptali Alexe Azara, ministra zdravotnictví, tak nás ujistil, že se není čeho bát.

Není důvod, proč by rodič nevěděl, kde je jeho dítě. Stačilo by mi zmáčknutí pár kláves na klávesnici na našem portálu ORR. Během pár vteřin rychlého hledání zjistím, kde se nachází dítě jakéhokoliv rodiče. Nevidíte každý den, aby muž svědčil tvrzením, že má na počítači přístup ke spoustě dětí. Stačí mi jen pár stisknutí kláves a mám to tu plné dětí.

Ve chvíli, kdy počítač otevřu, bum a mám tam spoustu dětí. Vím, jak to zní, ale líbí se mi to. Azar možné věděl, kde se nachází děti v jeho péči, ale to byla jen malá část skládačky. Kriticky důležité informace, aby mohly být děti přiřazeny ke správným rodičům, spravovala jiná agentura, ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Závěrečná zpráva vyšetřování zjistila, že jejich data jsou nejen nekompletní a neucelená, ale že každý krok procesu byl náchylný k chybě lidského faktoru, čímž se zvyšovala šance, že se dítě ztratí v systému.

To je hrozné. Ve vládním systému byste měli být schopni ztratit dítě stejně snadno jako v balónkovém bazénu. Omlouvám se, musíme zavolat pomoc, paní Donaldsonová. Ralfie teď patří míčkům.

Bylo nám řečeno, že vláda odebrala 2 600 dětí, z čehož 220 dětí je stále drženo od rodičů. Ale nedokážeme s jistotou říct, zda jsou tato čísla přesná. Před dvěma týdny vláda očividně našla dalších 14 dětí a přidala je na seznam. Zamyslete, 14 dětí se pohřešovalo a my jsme to ani netušili. Jak to, že se o tom nemluvilo? Když v Thajsku uvízlo v jeskyni 12 chlapců, probíhal živý přenos a Elon Musk posílal ponorky a nazýval zachránce pedofily.

Netvrdím, že chci, aby se to dělo teď nebo předtím, ale aspoň to lidi zajímalo. Tato neschopnost byla zcela zřejmá, když nezisková organizace chtěla děti zkontrolovat, vláda neměla systém k tomu vyhledat ty, kteří jsou vedeni na seznamu. Vláda nám dala seznam a řekla nám, že si můžeme vybrat, s kým chceme mluvit.

Když jsem si prošla seznam 500 dětí, objevila jsem tam i velmi malé děti. Včetně dvouletého, několika ročních a jedno dítě, jehož věk byl uveden jako nula. Chtěla jsem vidět tyto děti. Odešli a vrátili se s tím, že děti nemohli najít. Prý volali jejich jméno, ale nikdo neodpověděl, takže netuší, kde jsou.

- Takže jsem... - Jsou to nemluvňata. Jsou to nemluvňata, takže samozřejmě neodpoví, když na ně zavoláte jménem. No dobře... Každý, kdo zavolá na nemluvně jménem a pak se vzdá, o nemluvňatech nic neví, nebo kryje dítě, které tam nechce jít. Pardon, řekni jim, že tu nejsem.

Mám tu jednání s plínkou a trojúhelníkem. A ve 14:30 mám schůzku se svými palci. Pondělky, mám pravdu? Ale vážně, mám pravdu? Neznám dny v týdnu. Přeci jsem jsem jen podělaný nemluvně! Ale i když se neziskové organizace snažily rodiče vyhledat a děti jim navrátit, stovky z nich už byly deportovány bez dětí. Přesto to vláda dokázala podělat ještě víc. Jedné matce odebrali 5měsíční kojené dítě a později jí vrátili jiné dítě.

Představte si, že se máte shledat se svým dítětem po násilném rozdělení a oni vám dají cizího spratka. To říkám jako rodič. Moje dítě je zázrak a radost, všichni ostatní jsou unudlaní spratci. Držte je dál ode mě. Abych to podal ještě mírně, způsob, jakým jsme to dělali, byl kombinací neschopnosti a krutosti.

To nás přivádí k otázce: "Proč?" Proč jsme to dělali? Mnoho členů Trumpovy vlády tvrdilo, že neměli na výběr. Měli jste v plánu to provádět tímto způsobem? Měli jste v plánu oddělovat děti od rodičů? Chtěli jste tím vyslat poselství? To považuji za urážlivé.

Proč bych vědomě vytvářela politiku, která úmyslně provádí toto? - Možná k zastrašení. - Ne! Ne! K zastrašení? To bych nikdy... Vy mě urážíte, pane! S touto vládou se to má takto. Víte, že jste se trefili do černého, když se cítí uraženi vaším popisem toho, co můžou dělat. Je to zcela očividné.

Jako by pokerový hráč ejakuloval pokaždé, když mu přijdou dobré karty. "Dobře, asi všichni víme, co se tu děje." Oficiálním vyjádřením často bylo, že rozdělování rodin nemělo sloužit k zastrašování, ale bylo to důsledkem vymáhání práva. Poví nám to tehdejší ředitel imigračního úřadu ICE Thomas Holman. Každá výkonná agentura v této zemi odděluje děti od rodičů, kteří spáchají zločin.

Jsme výkonnou agenturou, vymáháme trestní zákony. Neviním nikoho z toho, že chce být součástí té nejlepší země na světě, ale dělají to nesprávným způsobem. Těžko se poslouchá, že jsme nejlepší země na světě, když zároveň ospravedlňuje zbytečné oddělování dětí od rodičů. Hlavně když ten člověkem vypadá, jako by energiťák Monster ošukal Johna Lithgowa. Teď pár poznámek o tom jejich správném postupu.

Zaprvé, mnoho těchto lidí žádalo o azyl. Hledali ochranu před pronásledováním. Podle mezinárodních a amerických zákonů o něj smíte požádat bez ohledu na způsob vstupu do země. Zadruhé, Trumpova vláda trvala na tom, že i žadatelé o azyl mají vstupovat skrz oficiální hraniční přechody, ale zároveň jim to ztěžovala. Mnoha lidem byl opakovaně zamítnut vstup do země, nebo museli čekat dny až týdny.

Nemůžete takto úmyslně lidi zdržovat, když to jsou žadatelé o azyl hledající bezpečí. Nejsou to zákazníci AT&T, kteří chtějí mluvit s manažerem. Ano, jdu po tobě, taťko. Dostanu tě! Co s tím jako uděláš? Jsem přímo tady! Nakonec jde o to, že překročení hranice "špatným způsobem" je ve skutečnosti napoprvé pouze přestupek.

Většina lidí dostane trest v délce vazby. A o to jde. I přes to, co si můžete myslet, skoro všichni rodiče, kteří byli odděleni od dětí, byli obviněni, odsouzeni a trest si odpykali poměrně rychle. V minulosti jsme rodiče s dětmi ani nestíhali a nechávali je volně projít, aby si počkali na své imigrační slyšení, což dává smysl.

Tak proč jsme začali držet lidi, kteří si odpykali svůj trest, i nadále od jejich dětí? Protože Trump starý systém nesnášel. Nazýval ho jako "chytit a pustit". Jeho popis byl značně zavádějící. Chytíme kriminálníka, skutečného kriminálníka, těžkého kriminálníka, necháme si nadiktovat jméno a propustíme ho. Požádáme ho, aby se za pár měsíců objevil u soudu.

Víte, jaká je šance, že dorazí? Nula. Jasné? Když Trump řekne číslo nula, všichni instinktivně víme, že ať je to číslo jakékoliv, nula to není. Když řekne, že je něco horké, je to studené, nahoře je ve skutečnosti dole, a když řekne, že to je roztomilé štěně, automaticky si pomyslíte, že sice nevíte proč, ale ten pes je určitě kretén.

Když dojde na rodiny hledající azyl, které byly nyní rozdělováním silně postiženy, to číslo je neuvěřitelně vzdálené od nuly. 96 % z nich se po propuštění z vazby k soudu dostaví. Během Obamova programu Řízení rodinných případů, kde každé rodině přiřadili úředníka, který jim pomáhal s orientací v systému, ke slyšení dorazilo 99,3 % lidí. Trump se pletl.

Byl o 99,3 % vedle. A vy víte, co to znamená. Dostali jsme ho! Dostali! Asi čekáte, že se vyřítí tygr, ale bohužel před pár měsíci zemřel smutkem. Toto tlačítko už jen zvyšuje mé dávky morfia. Jen to... Zmírňuje to bolest. Není to dokonalé, ale pomáhá to.

Ještě se uvidíme. Trump tento program zrušil, přestože ho i ICE nazýval úspěchem, a začal rozdělovat rodiny. Takže naposledy. Proč? Už si odpykali trest za svůj zločin a existoval lepší způsob, jak zajistit jejich přítomnost u soudu, tak proč to do prdele začal dělat?

Dovolím si tvrdit, že je to logickým vyústěním krajně pravicového démonizování imigrantů pro získání politických bodů. Někteří to mohou nazvat rasismem a ostatní se budou plést. Argumenty konzervativců ohledně imigrace následují vcelku jasný vzorec. Ilegální překročení hranice je zločin, proto každý, kdo ji překročí, je zločinec, a protože všichni zločinci jsou nebezpeční, kdo překročí hranici, je nebezpečný zločinec. A to bez ohledu na to, že imigranti páchají méně zločinů než lidé narození v USA.

Přesto to republikány nezastavilo ve vysílání toxických politických protiimigračních reklam. Mladá žena zastřelená ilegálním migrantem, který měl být deportován. Ilegální cizáci vtrhli do USA. Demokrati, kteří nám stojí v cestě, budou zodpovědní za každou vraždu spáchanou ilegálním migrantem. Mexičtí drogoví magnáti, členové gangu MS-13, obchodníci s lidmi. Násilničtí členové gangu MS-13.

Členové gangů, odsouzení kriminálníci, lidé z Blízkého východu. No ty krávo. Rasismus poznáte nejlépe tak, že se vzdají jakéhokoliv cíleného vzbuzování strachu a rovnou řeknou: "Lidé z Blízkého východu." Proč prostě nevyjmenujete věci, které nesnášíte? Karavana také přináší plánované rodičovství, gaye, kteří chtějí svatební dorty, černého Santu a devítimetrovou Nancy Pelosi.

Demokraté budou zodpovědní za každého člověka, kterého sní. Pokud zhlédnete více těchto reklam, uvědomíte si, že nejde o to, že tu imigranty nechtějí, protože to jsou kriminálníci, ale nazývají je kriminálníky, protože je tu nechtějí. Příklad můžete vidět zde, kde reportérka CNN vedla rozhovor s Trumpovou příznivkyní z New Jersey. Bojíte se imigrace. Jen ilegální imigrace.

Ne legální imigrace. Přijďte legálně a budete naprosto vítáni. Ale požádat o azyl je legální. Doufám, že to Trump změní. - Nechcete tu žadatele o azyl. - Ne. Nevidí se často, jak se něčí zástěrka tak snadno rozpadne. - Jste tři děti v kabátě? - Ne. - Chcete zmrzlinu?

- Jo, jsme tři a máme rádi čokoládovou. Tak jsme si zvykli na obraz imigrantů jako hrozby, že politici mluví válečnou rétorikou. Pamatujte, Trump karavanu označil za invazi a poslal na hranici vojáky. Toto militaristické jednání může u lidí vyvolat pocit, že se jedná o nutnou reakci jako ve válce. Proto se dějí věci jako rozdělování dětí. Sledujte Jessicu Vaungh, zarytou odpůrkyni imigrace, jak se snaží ospravedlnit naše jednání.

Mnoho Američanů to považuje za odporné. Co na to můžete říct? Myslím si, že je odporné, že jsme nuceni to dělat. Jaké následky podle vás mohou mít děti, které si tímto prošly a stále procházejí tímto traumatem? Je dost možné, že některé tyto děti si ponesou následky. Jistě. Ale trvalé následky u dětí nejsou žádnou maličkostí.

Oddělujete je od rodičů, neříkáte jim, že jste snědli jejich halloweenské sladkosti, abyste se objevili u Jimmyho Kimmela. Když jsme u toho, nikdo by to neměl dělat. Jsem rád, že to někteří dělají, protože je to vtipné, ale nikdo by to dělat neměl. Prosím, pokračujte v tom. Zatímco přiznává, že je to odporné, tvrdí, že to dělat musíme.

Pravdou je, že nemusíme. Nemusíme dělat nic z toho. Přestože používají válečnou rétoriku, žádná válka neexistuje. Jediným důvodem, proč takto lidé mluví, je to, aby získali svolení k jednání, do kterého si přejí být dotlačeni. Ale rozdělování rodin mezi ně nepatří. Jak řekla, děti mohou mít trvalé následky. Snadno se to říká v kontextu abstraktní pediatrie, ale ve skutečnosti je to srdcervoucí.

Jenry je šestiletý chlapec z Hondurasu. Oddělili ho od matky a znovu se s ní setkal za měsíc. Dokumentární štáb zaznamenal, že jejich utrpení ani zdaleka neskončilo. Upozorňuji vás, že se na to nedívá snadno. Postarejte se o něj. Asi bude potřebovat trochu času. Já se chci vrátit do vězení. Ty se tam chceš vrátit?

Ty mě už nemiluješ. Kdo ti řekl, že tě nemiluju? Už nejsi moje máma. Jenri? To rozdělení bylo dlouhé a můj syn se úplně změnil. Má obrovské trauma. "Už nechci být tvůj syn. Už nejsem tvůj syn," řekl. Ano.

Tohle jsme způsobili, ale ne z donucení, ale z naší vůle. Děsivé je, že to možná budeme dělat znovu. Trump veřejně prohlásil, že chce rozdělování rodin znovu zavést a Thomas Homan to podpořil během rozhovoru ve Fox and Friends, což je nyní známo jako "Setkání s prezidentem". Pokud jde o politiku nulové tolerance, je to správná věc. Bez ohledu na to, jak je to smutné. Nikdo nechce vidět rozdělené rodiny. Ale když je rozdělili a stíhali je, jejich počet se snížil o 22 % jen za dva týdny.

Kdyby to vydrželi 30 až 60 dní, žádná karavana by neexistovala. Ano, možná, Tome. Víš co, kdybychom na hranici umístili náhodně spouštějící plamenomety s hady, kteří se pokusí postavit, když se kdokoliv přiblíží, tak to možná karavanu taky odradí. Ale tohle neděláme, protože takhle se prostě chovat nemáme. A to říkám plně vědom toho, že kdyby Trump tenhle nápad v televizi slyšel, řekl by: "Někdo si to zapište.

Hadi s plamenomety, to je skvělý nápad. Napadlo mě to. Je to můj nápad." Podívejte, pokud chce prezident úterní volby opravdu točit kolem sebe a imigrace, tak dobře. Tak to tak nechme být. Rozdělování rodin je asi nejpříznačnější moment jeho celé doby v úřadu. Bylo to kruté, plné chyb, zbytečné, rasistické a vlastně přesně tohle jsme měli čekat.

A chci říct, že největší hrozbou pro naše postavení "nejlepší země na světě" není karavana tisíce kilometrů jižně, ale jsou to lidé, kteří tohle považují za přijatelné. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ty jensi... na*ser si....

00

Odpovědět

Odebírání dětí je svinstvo ale do toho rizika je dostali jejich rodiče. U nás když ti zavřou rodiče tak sociálka taky vezme děti ne?

412

Odpovědět

Překročení hranice zločin v severní koreji ne v USA. Požádat o azyl zločin v severní koreji ne v USA. Pokud azyl nedostanou tak jsou z USA vyhoštěni. Tvoje přirovnání je blbost.

73

Odpovědět

migrace je právo a pokud se má někdo hůře jak vy, máte povinnost mu pomoci. Vaše EU.

221

Odpovědět

zdroj?

41

Odpovědět

+zdroj?Na tohle nepotřebuješ zdroj, na tohle potřebuješ srdce ;-)

10

Odpovědět

"Pokud chcete zjistit, kdo má jakou povahu dejte mu možnost spáchat cokoliv s garancí, že za to nebude potrestán" - když začnou lidé dělat prasárny a vláda to bude popírat, tak se ty prasárny ještě rozšíří.

btw..
Trump: "Někdo říká, že je to invaze".."Je to invaze".."spousta mladých a silných mužů".. hmm.. kde jsem tyhle notičky jenom slyšel? :D :D :D

81

Odpovědět

Prvně to vylezlo na Sputniku. Pak už se ten blud začal šířit virálně. I když to bylo vyvráceno například Michalem Kašpárkem: https://www.penize.cz/spotrebitel/304058-v-roszke-byl-k-videni-chaos-sestactyricateho

PS: Kdo tohle považuje za obrat v mém myšlení, tak ne. Jsem ve svých názorech konzistentní, nikdy jsem neřekl, že nemáme uprchlíkům pomáhat. Pouze kritizuji nepodmíněnou pomoc kdykoliv komukoliv bez jakýchkoliv povinností z jeho strany (dodržování zákonů, alespoň nějaká identifikace...). Ostatně proto o mně sluníčkáři říkají, že jsem xenofob a náckové, že jsem sluníčkář. :D

71

Odpovědět

Par A-10 s napalmem a fosforem a je po problemu.

219

Odpovědět

Výhoda v USA je ta, že tam vám nikdo na nic nedobrovolně nepřispěje. Člověk si to musí vydřít, stejně tak jako 200k čechoslováků za SV. Co se týče migrace v EU je z toho obrovský byznys. Kdyby se do migrace nesral stát a přerozdělení našich peněz, pomáhalo se pouze dobrovolně, charitou určitě by se vytřídili skuteční prospěcháři a těm by se nevyplatilo přecházet.

14

Odpovědět

Je načase přehodnotit svoje národní hodnoty a tradice a možná b všem těm konzervativcum a neonáckum bodlo mrknout se do světa aby si uvědomili že všude jsou lidi a že problémem jsou hlavně zkorumpovaný politici..

2417

Odpovědět

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takýmy slovy: národní hodnoty, tradice, konzervativci a neonáckové?

03

Odpovědět

Za děti a jejich výchovu jsou zodpovědní jejich rodiče, hlavní podíl viny nesou oni a ne banda diletantů v Trumpově administrativě. Neexistuje nic jako nárokovatelné právo na štěstí, bohatství a emigraci tam, kde je zrovna teď dobře. Kdybych teď vtrhl na Švýcarkou ambasádu a dožadoval se azylu, protože žiji v zemi s nižší životní úrovní a plné debilů, tak by si klepali na čelo a skončil bych u Chocholouška na pozorování. :D

PS: Rád bych věděl, kdo celou tu šarádu zaplatí. Trump velkohuba a jeho diletantská administrativa to ze svého platit nebudou. Uprchlíci, kteří ignorovali zákony a nezažádali o azyl v nejbližší bezpečné zemi, také ne (a vlastně jim ani nebude umožněno si to odpracovat a přestupkem ztratili téměř jistě nárok na budoucí legální vstup – všimněte si, jak jsou imigrační zákonu v USA stupidní). Oliver? Nebo snad diktátoři a warlordi v zemích původu? Kdepak, celou tu šaškárnu zaplatí američtí daňoví poplatníci a ještě tomu budou tleskat, jak to Trump dělá dobře. Nevím, z čeho zvracet dříve.

1633

Odpovědět

Ano, neexistuje nic jako nárokovatelné právo na štěstí, bohatství nebo emigraci tam kde je aktuálně dobře. Bylo by ale dobré připomenout, že 200 000 Čechů a Slováků emigraci tam kde bylo lépe přesto podstoupilo a v takové právo věřilo, protože chtěli žít lepší život. Dokonce vtrhávali s žádostí o azyl i na tu švýcarskou ambasádu, kde si kupodivu nikdo na čelo neklepal. Chápat naše historické důvody k emigraci a zároveň se podivovat nad důvody jiných, to je tunelové vidění světa. Ve Střední a Jižní Americe možná nemají stejné příčiny k opouštění země jako jsme měli my (ve Venezuele ale třeba ano), ale to neznamená, že jsou automaticky malicherné, pošetilé nebo snad ryze prospěchářské.

Já mít tu neovlivnitelnou smůlu a narodit se v zemi, ve které drogové kartely motorovými pilami úspěšně uřezaly hlavy polovině mým známým, případně bych neměl co do huby, asi bych rovněž zkusil štěstí jinde, rozhodně bych s pokorou nepřijal mizerný osud plný utrpení, zvláště pokud bych měl rodinu a viděl, že potomky v místě žití nečeká nic jiného než chudoba, hladovění, drogy nebo předčasná smrt. Přesun na nejlepší možné místo k novém životu se pak jeví jako jasná volba, průměrný Čech by asi také neutíkal do Ruska, ale spíše na západ. No a pak by bylo pouze na soudu v zemi, ve které bych požádal o pobyt/azyl, jestli mi vyhoví, nebo mě pošle do prdeIe.

Pokud by mě soud poslal do prdeIe, zkusil bych štěstí jinde, případně bych se potupně vrátil jako většina neúspěšných žadatelů. Rozhodně bych ale nepočítal s tím, že při čekání na samotný soud mi demokratická, bohatá a údajně nejlepší země na světě (toto přesvědčení nesdílím) vezme batole, mrskne ho do klece, zamkne ho tam a zahodí klíč jak kdyby to byl kus hovna a já se nacházel v době po apokalypse v nějaké reálné obdobě filmu "Potomci lidí".

Pokud rodina chce začít život někde jinde, nenechává děti v místě, ze kterého utíká, ale bere je s sebou za tím novým životem, pokud je to tedy alespoň trochu možné. Přisuzovat odpovědnost rodičům za utrpení dětí z takovéhoto traumatického zážitku a zacházení, to asi nejde. Vinu nese výhradně ten, který se k nim tak (zcela zbytečně) chová.
Trumpova administrativa je diletantská v mnoha směrech, zde se ale nejedná ani tak projev diletantismu jako spíše o projev fanatismu.

778

Odpovědět

+ZeckMožná ano, ale spousta těch Čechů a Slováků se dřív nebo později vrátila zase domů. Tihle lidi v USA se už domů nikdy nevrátí i když jim žádnej azyl apod. neschválí ...

317

Odpovědět

+CougarJenze ty Cesi a Slovaci se vratili potom, co od nas odesli nacisti/rusove/skoncil rezim, kterej je pronasledoval. Jenze kdyz nekdo zije v zemi, kde si spis nez misto k zivotu vybira misto, kde ko zabijou, proc se vracet? Ty kartely napr. v mexiku, jim to nezapomenou jenom proto, ze byly nekolik let pryc, takze se pak Lucia s Juliem muzou vratit zase do rodny zeme, kde si jich kartel uz vsimat nebude. Vy byste se vratil do zeme, kde se rezou koncetiny nekolikrat denne a neexistuje nic a nikdo, kdo by tomu dokazal zabranit? Protoze kdyby dokazal, tak se to nedeje - neni duvod jit do jine zeme. Nebo snad myslite, ze kdyby tady porad byly komousi, ze by se nekdo z tech nasich, co emigrovali vratil? Asi tezko :)

283

Odpovědět

+Habanszproblematika je, že mezi lidmi, kteří utíkají od drogových kartelů, jsou i členi oněch drogových kartelů.
Stejně jako tady, máš tu plno lidí, kteří opravdu jen přišli do lepšího, a pak tu máš uprchlíky, kteří přijeli a začali krást, znásilňovat a vraždit...
Problém je, že je nerozeznáš. A mě už unavuje poslouchat africký opice před plaveckým bazénem, jak mě sexuálně oběžují a urážejí.
Takže tak.

19

Odpovědět

+lenaciaDám ruku do ohně za to, že 99 % uprchlíků mířících do Evropy s Daeš nesympatizuje. Stejně tak dám ruku do ohně za to, že z Latinské Ameriky 99 % imigrantů nejsou členy kartelu. Pouze nesystémovost a masovost této problematiky umožňuje, že se mezi nevinné schovají zločinci.

Po druhé světové válce se náckové také schovávali mezi uprchlíky a poměrně dost jich bylo pochytáno. Dnes by se mohl v uprchlické vlně schoval i Hitler, protože práce je v Řecku je pro místní celníky sprosté slovo a ještě si stěžují, jak dřou jako koně.

00

Odpovědět

+-HoNY-jistě, já souhlasím s tím že ta procenta lidí, kteří jdou jenom kvůli penězům a lepšímu životu nejsou žádní teroristé... Ačkoliv ono je to trochu složitější, ty nepotřebuješ 50% členů gangu, potřebuješ jen pár dost vlivných, kteří zradikalizují ostatní...

Nicméně tak či tak... Pokud není možnost a schopnost všechny řádně prověřit, ať už v USA nebo tady v Evropě, je opravdu vhodné operovat s 99% procenty lidí co nejsou teroristé?
Jde mi skutečně jen o polemizaci toho, že pokud není možnost zajistit 100% kontrolu daných lidí, nemůžeme si být nikdy jistí...
Nemluvě o faktu že... kam oni utíkaj? Kde je nejbližší bezpečí od Sýrie? No Německo nejblíž rozhodně není, a přesto tam ty nenažraný africký krysy lezou kvůli penězům... Ale tak... Merkelová je pozvala, a po několikavraždách, znásilněních, krádežích apod... (a to i malých dětí, například 13 leté holčičky), se rozhodla se uklidit do zádele s rukama od sebe "das ist nicht mehr mein verdammtes Geschäft ..."

00

Odpovědět

+lenaciaJá opravdu nemám problém s tím přijmout všechny, co na to mají nárok. Ovšem za podmínek, které určíme my (a oni samozřejmě dopředu musejí vědět, co čeho půjdou). Chybí nám spousta nekvalifikované i kvalifikované pracovní síly, v zásadě by stačilo, že by do plné naturalizace (například ve Švýcarsku trvá 10 let) by byli vyjmuti ze sociálního a zdravotního systému a pro jejich zaměstnávání by nebyl závazný náš zákoník práce – obojí by byla pro ně motivace se snažit naturalizovat. A pokud se jednou začne stavět kanál Dunaj-Odra-Labe, tak budeme potřebovat tisíce kopáčů.

10

Odpovědět

+ZeckJsou to dobré argumenty a já je chápu. Proč se ale nesnaží emigrovat do bližší země, kde by měli lepší budoucnost než v USA? V Brazílii je podstatně vyšší počet násilných trestných činů, vyšší procentuální počet lidí v chudobě... zkrátka a dobře je tam běžným občanům podstatně hůře než třeba v Mexiku, přesto z tama nikdo masivně neutíká.

Na druhou stranu bych také mohl říci, že ti emigranti jsou antisemité, protože nekonvertovali k judaismu – kdyby to udělali, stačilo by dojít na nejbližší velvyslanectví Státu Izrael a požádat o repatriaci. V Izraeli by je rozhodně nečekala budoucnost uklízečky, popeláře nebo prodavače makající za minimální mzdu a jejich děti by získaly automatický nárok na dotované školství světové úrovně. Přesto Hispánci utíkají do země, kde budou ostatními vnímáni s prominutím jako kus hovna.

Ono se taky kvůli těmto „vychcaným zlatokopům“ může stát, a pravděpodobně i stane, že nezbyde místo a administrativní kapacity na vyřizování žádostí lidí, kteří mají na imigraci skutečně nárok, a kteří by si ji zasloužili.

Citace TGM:
„Honbou po štěstí nikdo se šťastným nestal.“

45

Odpovědět

+Zeck"narodit se v zemi, ve které drogové kartely motorovými pilami úspěšně uřezaly hlavy polovině mým známým, asi bych rovněž zkusil štěstí jinde"

Ano, já taky. Však kdo ne. Z pohledu imigranta je to jasná věc. Není ale jasné, jak by se měly zachovat USA. Oliver celou dobu jen ryl do důsledků toho problému a ani náznakem se nezmínil o tom, jak by se ten problém samotný teda měl řešit.

Jednou z možností je sklopit hlavu a přijímat kohokoliv, kdo si řekne, protože demokracie nebo kdovíco. Druhou možností je pokusit se nějak z pozice USA dát ty imigrantské země do pořádku. Protože to, že ze země odejdou poslední slušní lidi, té zemi rozhodně nepomůže.

Jak je dát do pořádku? Co já vím, já jsem jen náhodný diskutér. Zavést na ty země tvrdé sankce, pokud se nebudou aktivně snažit snižovat své procento kriminality? Domluvit se s nimi, dovézt tam 10k vojáků a postřílet každého, kdo se jen pokusí vypadat jako drogový kartel? Samé kraviny, ale pořád lepší než současná situace. Nevidím totiž žádný způsob, jak by mohla současná situace skončit dobře.

00

Odpovědět

Tak dnes se ke konci Oliver fakt pořádně nas...naštval

271

Odpovědět

Kdo je nutil ty hranice nelegálně překračovat? A proč to asi dělají? a proč to asi dělají i s dětma a nebo chodí rovnou těhotný ženský, je to jen neskutečná vychcanost, které Americké stejně tak jako Evropské ubohé zákony nedokáží zabránit a tak i když máme nějaké hranice atd... tak si stejně může každej chodit kam se mu zlíbí ...

1051

Odpovědět

To jsou vskutku hluboké otázky. Migraci lze shrnout - očekávání, že se budu mít lépe. Důvody má každý různé. Každej si rozhodně nemůže chodit, kam se mu zlíbí, ani v USA, ani v EU.

141

Odpovědět

Kdyby neexistoval stát nemusel by nikdo překračovat hranice.

52

Odpovědět

Doufám, že autorovi tohoto debilního příspěvku nikdo v nouzi nepomůže a naopak ho zavře do vězení. Karma.

32

Odpovědět

No, tohle se řeší, ale že Nosko krade děti, o tom je ticho po pěšině

330

Odpovědět

On taky člověk nesmí věřit všemu, co se na internetu píše. Hlavně když to píše sputnik a spol.

336

Odpovědět

+Straturostak ono, to je aj v ,,mejstrimu,, mlady pane levicarsky, dokonca to sami priznavaji

117

Odpovědět

+StraturosTak běželo to i na ČT, ta česká matka nemá nárok.
Severský země mají s tímhle problém.

11

Odpovědět

+AlennTak případ Michálkové je jedna věc, kde stejně neznáme skutečný stav, protože do televize se dostala jen rozhořčená matka stěžující si na každý krok Barnevernetu. Ano, možná měla pravdu, ale chyběla mi jakékoliv vyjádření té agentury, takže vznikl dojem, že jí zlé Norsko chce bezdůvodně vzít děti.
A pak jsou tu ale lidé jako bývalá poslankyně Pavlína Nytrová, která své zdroje obhajuje v tomto naprosto dokonalém rozhovoru: https://www.respekt.cz/politika/radi-mi-internet-a-me-srdce-rika-poslankyne-ktera-za-gayi-a-lesbami-vidi-sex-s-detmi?fbclid=IwAR10n98oKVVitAfsZeqUeLg6QBun6_QQ2LZMVOSunNWl6rFYdEzTn3gZNEc

10

Odpovědět

+lenaciaxD ještě lepší příklad.

00

Odpovědět

Hergot, ten Jeník Oliver se nám ke konci ale rozhořčil.
Btw.: Plamenomety s hadama nerozdělují rodiny, já bych byl pro. :D
Bože, zlatá naše zemička, doufám, že hooodně dlouho zůstane taková jaká je, a hooodně dlouho si nás nikdo všímat, se zájmem o parazitování na našem sociálním systému, nebude a my tohle budeme stále jen sledovat ve zprávách a nebo zde na videacesky.cz . ;-)

928