OdvoláníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:9 429

Odvolání amerického prezidenta z funkce není lehká záležitost. Navíc to neznamená, že by prezident nutně musel opustit svůj ůřad. Jak to tedy s jeho odvoláním je?

Přepis titulků

Zaměříme se na to, o čem se v dnešní době mluví, odvolání z funkce, tzv. impeachment. Je to nejvlivnější zákonodárné rozhodnutí. Taky je to anagram pro "Pinch me meat". Což je taky hláška, která dostala leprikóna do kauzy Me Too. Od té doby, co byl tenhle prezident zvolen, lidé k smrti toužili po jeho odvolání, někdy doslova. Jak ukazuje tenhle pozitivně nabitý klip. Dva lidé pokojně zesnuli poté, co jim bylo řečeno, že Donald Trump byl odvolán.

Článek je o Corlissu Gilchristovi z Iowy, jehož milovaní mu před smrtí řekli, že Trumpův proces odvolání začal, aby odpočíval v pokoji. Rodina Michaela Elliotta tvrdí, že zemřel poklidně ve věku 75 let, jakmile mu řekli, že Trump byl odvolán. Parádní muzika jako podkres pro oznámení úmrtí dvou mužů, mělo to parádní tón.

Musím říct, že to bylo pěkné gesto jejich rodin, ale proč zůstat u toho? Tati, všichni tě máme rádi, jen ti chceme říct, že Donald Trump byl odvolán, zatčen, uznán sexuálním delikventem, Mueller ho narval do velké pneumatiky a hodil do Potomacu, bylo mu blbě, rozbrečel se, posral se někdo to natočil a teď je z toho mem, měj krásnou smrt, sbohem. Z odvolání se ale nestala jen praktika hospiců, stalo se to velkým tématem pro demokraty a počet jeho podporovatelů roste.

63 z nich podporuje odvolání a někteří jako reprezentantka Rashida Tlaib jdou ještě dál. "Jdem do toho a odvoláme toho zmrda." Páni, je fakt překvapující slyšet takový jazyk od ženy z Kongresu. Očekával bych tu hlášku jako nový slogan broskvového džusu. Ale Snapple, vždycky jsi byl dobrý čaj, tohle přece nejsi ty.

Ale ne všichni v Demokratické straně jsou tak kurevsky zapálení do toho odvolacího nápadu. Předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová se často pokoušela o přerušení řízení, říká, že lidé si to nepřejí a sotva rozumí tomu, co to znamená. Víte o tom, že si většina lidí myslí, že odvolání znamená vyhození z úřadu? Všimli jste si toho, nebo jste ve své vlastní bublině? Oni si myslí, že po odvolání zmizí. A to prostě není pravda.

Není to tak, jak si lidé myslí. Stačí jen prosadit odvolání a Bye bye birdie. Takhle to není. Ta to zmákla. Nancy Pelosiová ví, že neexistuje lepší spojení s běžným pracujícím občanem než odkaz na muzikál z 60. let. A kdyby tahle situace měla být muzikál, nebyl by to Bye Bye Birdie. Byla by to Pomáda, kde úchylný chlápek s divným hárem jedná s ženama jako s kusem hovna a stejně dostane vše, po čem toužil.

Ale je pravda, že lidé nevědí, co odvolání zahrnuje. Proto jsme se rozhodli prodiskutovat, co to vlastně je, jaký by pro to byl důvod a co hrozí, když by to prošlo. Začneme s tím, co Nancy Pelosiová řekla, odvolání nezaručuje odchod prezidenta z úřadu, žádný prezident nebyl zbaven úřadu tímto procesem. Dva prezidenti byli odvoláni, Clinton a Johnson, ale zůstali v úřadu.

Nixon rezignoval sám, než ho někdo odvolal, bylo to takové irské sbohem, kdyby Nixon nesnášel i Iry. Velice stručně vysvětlím, jak ten proces funguje. Proces začíná návrhem ve Sněmovně. Komise to vyšetří a přezkoumává jednání prezidenta. A pokud se většina shodne, že něco našli, pak rozhodnou o odvolání.

Ale tímhle to nekončí, jen se proces přenese do Senátu, kde proběhne řízení. A prezident je zbaven úřadu, jen když jsou pro dvě třetiny. Za co by mohl být tento prezident zbaven funkce? Ústava říká, že důvody pro odvolání jsou zrada, úplatkářství, nebo velké trestné činy a přestupky. A ta poslední část může pár lidí ošálit – i ty, kteří se snaží najít její přesnou definici.

Nebyl tu žádný trestný čin. Stojí tam velké trestné činy a ...ne "s" nebo "nebo". Jsou tam velké trestné činy a přestupky a nekonaly se ani velké trestné činy ani přestupky. Tak jak mě chcete odvolat? Očividně "velké trestné činy a přestupky" neznamená, že tam musí být velký trestný čin a malý přestupek. Prezident spáchal vraždu, teď už jen stačí, až ho někdo přistihne při močení na zeď, a máme ho.

Takhle nefunguje snad nic na světě. Velké trestné činy a přestupky můžou zahrnovat i činy, které nejsou zločiny. Je to široký pojem pro veškerá provinění. A Kongres má širokou škálu Trumpových potenciálních provinění, od porušením pravidel pro financování kampaně až po obohacování se v úřadu. Ale v jedné oblasti máme proti Trumpovi nezanedbatelné důkazy, maření spravedlnosti, je to vážné obvinění.

To byl důkaz použit proti Nixonovi a Clintonovi. Maření také bylo tématem poloviny Muellerovy zprávy. Tam zmínil deset potenciálních případů a my nemáme čas projít si všech deset. Tak se podívejme na ten, kde figuruje Don McGahn, poradce Bílého domu. Taky si ho můžete pamatovat jako dabléra Bretta Kavanaugha při jeho přijímacím řízení. Byl připraven jít do akce, kdyby se Kavanaugh náhodou rozbrečel.

To, že se McGahnovo jméno objevilo v Muellerově zprávě, vytvořilo pozdvižení, zvlášť kvůli jedné nápadné větě. Bývalý poradce Don McGahn odmítl nařídit Rodu Rosensteinovi, aby vyhodil Muellera, a sám řekl, že dá výpověď, protože podle něj po něm prezident chtěl: "Šílené..." a slovíčko, které nemůžu v televizi říct. To slovo jsou sračky, tím slovem ve větě jsou sračky. Don McGahn řekl, že prezident, a teď cituji: "Po něm chtěl šílené sračky." A je zajímavé, že v době, kdy se normy otřásají v základech, dodržujeme takovou normu, že Ali Velshi nesmí říct v televizi "sračky".

Ale dává to smysl, děti Velshe milují. Čtyřletí nedělají nic raději, než sledovat telku a opakovat vše, co Velshi řekne. Ale ta fráze "šílené sračky" odvedla řeč špatným směrem. Protože prezidentův právník řekl sprosté slovo zastínilo detaily toho, co po něm Trump chtěl. Což je podle mnohých jasné maření spravedlnosti. Trump řekl McGahnovi, aby vyhodil Roberta Muellera, člověka, který ho vyšetřoval.

Podle McGahna, který byl pod přísahou, Trump řekl: "Mueller musí zmizet." A dodal: "Zavolej mi, až to zmákneš." Pak mu volal a ptal se: "Zmákl jsi to?" Takže to bylo pro Trumpa důležité, nebylo to jen tak mezi řečí, jako: "Robert Pattinson by neměl vzít Kristen Stewart zpět, podvedla ho jak čuba." Nebo: "Má oblíbená část Pulp Fiction je, když Sam vytáhne zbraň a řekne tomu chlápkovi, ať řekne své přítelkyni, aby sklapla."

"Ať se ta děvka uklidní. Řekni té čubce, ať se uklidní." Miluju ty hlášky. Ne, na tomhle Trumpovi fakt záleželo. Potenciální maření to neskončilo. Druhý pokus přišel, když se rozkřiklo, že se Trump pokusil Muellera odstranit. Trump taky chtěl po McGahnovi, aby vydal prohlášení, které to popírá, a taky řekl, že chce aby o tom napsal dopis "Pro naše potřeby". Pro shrnutí, prezident mařil spravedlnost, potom zase mařil spravedlnost, aby zmařil vyšetřování jeho maření spravedlnosti.

Je to směšné, možná se to zdá jako legální formalita a pár telefonátů, které nikam nevedly, ale záleží na tom, a to proto, Kdyby McGahna nebylo, Trump mohl vyšetřování zastavit. Pokud prezident může zastavit vyšetřování, tak může dělat cokoliv bez následků. Je to vážná věc. Problém je, že se o tom už dva měsíce ví a nic se neděje. Když Justin Amash, jediný republikán, který byl pro odvolání, byl na radnici, kde vysvětlil své rozhodnutí, alespoň jeden z účastníků byl naprosto šokován, když slyšel, že by Trump udělal něco špatně.

Byla jsem překvapená, že v Muellerově zprávě bylo vůbec něco negativního o Trumpovi. Nikdy jsem o tom neslyšela. A většinou sleduji konzervativní zpravodajství.

A nic negativního jsem o té zprávě neslyšela. Jen že Trump byl očištěn. Ano, tohle přesně se stane, když sledujete konzervativní zpravodajství. Jako byste všechny informace o O. J. Simpsonovi brali z jeho twitterového účtu. Je to tak, O. J. je teď na Twitteru. A pokud jste se o něm dozvídali jen odsud, pak nepochopíte, proč je tohle video tak znepokojivé.

Za chvíli budu na Twitteru, kde uvidíte mé názory téměř na všechno. Měla by to být sranda, musím si to s pár lidmi vyrovnat. Můj bože, co pro O. J. znamená "vyrovnat"? Když zabijete dva lidi, je to vyrovnané, když tři, tak ne, když čtyři, tak ano, funguje to tak? To nevím, ale pointou je, že pokud je tohle váš jediný zdroj informací o O. J., vaše reakce může být: O. J. vypadá skvěle, je mu 71, ať už dělá cokoliv, funguje to. Ale tahle žena v tom není sama, pravdou je, že většina lidí si nepřečte právní dokument o 448 stranách.

Proto má Kongres veřejná slyšení, aby se informace dostaly ven ve formě, které lidé lépe porozumí. McGahn veřejně vypovídal minulý měsíc. Což by mohlo mít velkou váhu. A asi proto se stalo tohle. Bývalý poradce Bílého domu Don McGahn se dnes neukázal, když prezident trval na tom, aby nesvědčil. Demokraté doufali, že si vyslechnou Dona McGahna, místo toho mohli vyslýchat tuto prázdnou židli.

Demokraté chtěli slyšení, ale dostali Pesach. Přichystali židli pro hosta, který nedorazil, a většina Ameriky neví, že se to stalo. Existuje důvod, proč soustředit pozornost veřejnosti a vyšetřování Kongresu na jeden proces odvolání. Proč to tedy neudělat? Nancy Pelosiová by mohla říct, že odvolání nemá podporu lidí, což je pravda.

Průzkumy ukazují, že většina Američanů je proti zahájení odvolání. Ale zas tak jednoduché to není, většina lidí ani neví, co je v Muellerově zprávě. Může se to změnit, když lidé budou vědět víc. Podívejte se na Nixona, teď se zdá být jeho odchod nevyhnutelný, ale tehdy lidé nechtěli, aby byl odvolán. Amerika má větší problémy než Watergate. Mnoho povyku pro nic.

Nebylo dokázáno, že by udělal cokoliv ilegálního, myslím, že je na správné cestě. Přesně tak, nějakou dobu si lidé mysleli, že Watergate, skandál, který používáme jako zkratku pro všechny politické skandály, nebyl tak významný, ale abychom byli fér, v 70. letech si mysleli, že koberce Shag byli skvělé a Liberace prostě zatím nepotkal tu pravou. Ta dekáda měla spoustu svých much. Ale výsledek jako u Nixona není jediný možný.

Mnozí demokraté se obávají, že by to dopadlo jako Clintonovo odvolání, kdy lidé s odvoláním od začátku nesouhlasili a ani poté ne. A nejen, že to Clinton překonal, ale ještě získal křesla v tamějších volbách a toho se demokraté obávají, že odvolání pomůže Trumpovi ve volbách 2020, ale pro všechny demokraty, kteří se bojí, že prohrajou kvůli odvolání, buďte v klidu, to je jen jedna z mnoha možností, jak můžou demokraté prohrát.

Trump možná řekl to slovíčko na n, ale o dva týdny později Elizabeth Warren nazve veterána omylem veterinářem a lidé budou dvakrát víc nasraní. Je tolik možností, jak by se to mohlo zvrtnout. Pro mnoho lidí je klíčové, jestli výhody odvolání převážila rizika. Je nemožné to posoudit, není možné říct, jak by Trumpovo odvolání dopadlo. To, že by opustil úřad, je velice nepravděpodobné.

K tomu by bylo potřeba, aby 20 republikánů volilo proti němu. A i kdyby to tak bylo, není tu žádná garance, že by Trump odešel. To už přece jasně řekl. Když se podíváte na minulá odvolání, třeba Clinton, Nixon odešel ještě před tím. Já neodejdu, neodejdu. Jasně, že by neodešel. Myslíte, že by svolal tiskovou konferenci a řekl: "Spletl jsem se."

V jaké realitě by se to stalo? Myslíte, že by řekl: "Teď přenechám prezidentský úřad." Jste šílení. Nebo že by si sbalil kufřík a odešel, fyzicky odešel z Bílého domu? Že by už jako nebyl prezidentem? Ne. Museli by ho vyvléct jako nespolupracující batole. Vy víte, že to tak je. A pokud si říkáte, že jeho odchod je nepravděpodobný, tak jaký to má smysl? Možná se na to nesmíte dívat tak černobíle.

Pokud odejde, tak je to úspěch, pokud zůstane, tak je to neúspěch. Buď to bude Nixon, nebo Clinton. To je jako říct, že můžete jít jen do Mrzimoru, nebo Zmijozelu. Nebelvír a Havraspár jsou tam taky a v mém případě i Přizdichcár. To je pátá kolej Bradavic určená výhradně pro zbabělce. Protože co se týče odvolání, neexistují jen dva možné konce. I kdyby Trump neodešel, což se pravděpodobně nestane, proces by mohl zviditelnit obsah Mullerovy zprávy, mohlo by odhalit další Trumpova jednání a donutit republikány zvolit veřejně a závazně, zda ho učiní zodpovědným.

A můžete říct, že i tak je odvolání moc riskantní. A já to chápu, proto jsem z toho já sám na vážkách, ale upřímně, kdybychom to nechali jen tak být, taky to bude mít následky. Tím bychom řekli, že prezident je nedotknutelný. Což je nebezpečný precedent, ne jen pro budoucí prezidenty, ale i toho současného.

Tento týden se ho ptali na to, Proč Don Junior během kampaně neupozornil FBI, že jim Rusko nabídlo špínu. A odpověď byla nechutná. Neměl jít s tím e-mailem za FBI? Představte si, že jste kongresman, někdo přijde a řekne: "Hele, mám informace o vašem oponentovi." Zavoláte FBI? Za život jsem zažil spoustu věcí a nemyslím si, že jsem za celý život volal FBI.

Za celý život. Někdo řekl, že má informace o jejich oponentovi: "Tak já zavolám FBI." Dejte pokoj. - Tahle život nefunguje. - Ředitel říká, že tak to má být. Ředitel FBI se plete. Tak jo, bylo tam toho řečeno tolik, rozdělme si to do tří částí. Zaprvé: "Nemyslím si, že jsem za celý život volal FBI." To je fakt šílené říct. Lidé normálně nevolají FBI, kromě zvláštních případů, které je opravňují tak učinit.

Takhle to funguje, já nikdy nezavolal Emiliu Estevezovi, člověk totiž běžně nezavolá Emiliu Estevezovi, ale kdybych na ulici našel peněženku s jeho řidičským průkazem a kontaktem na něj, tak sakra zavolám Emiliu Estevezovi, protože to si situace žádá. Zadruhé: "Dejte pokoj, takhle život nefunguje." Je strašné vidět, jak Trump přenáší svou nemorální zrůdnost na celé lidstvo.

"Takže vidíte kočárek řítící se dolů z kopce a vy ho zastavíte? Dejte pokoj, takhle život nefunguje. Budete tam stát, dívat se a u toho se smát, to ví každý a každý s tím souhlasí, dejte mi pokoj. Už s tím dejte pokoj." A poslední: "Ředitel FBI se plete." Říká, že zákony jsou věcí názoru, A v tom můžete věřit strýčkovi Donovi. To není pravda, proto vedoucí volební komise vydala prohlášení, které připomíná, že je nelegální přijmout cokoliv cenného od jiných států, týkajícího se amerických voleb, a že vždy, když se cizí vláda snaží ovlivnit americkou politiku, je to v jejich zájmu, ne v zájmu Ameriky.

Tweetnula tuto zprávu s popiskem: "Nevěděla jsem, že to vůbec musím říkat." To tak nějak shrnuje Trumpovo prezidentství. Věci, které jsme dřív nemuseli říkat, teď už kurva říkat musíme.

A jako by to nebylo dost zlé, Trump řekl, co by udělal, kdyby se to stalo znovu. Pokud Rusko, Čína nebo někdo jiný nabídne informace, měli by je vzít, nebo zavolat FBI? Já bych udělal obojí, bylo by dobré si to vyslechnout. Není nic špatného na naslouchání. Když někdo zavolá ze Norska: "Máme informace o vašem oponentovi." - Já bych to chtěl slyšet. - Chtěl byste takové narušení voleb? To není narušení, mají informace, myslím, že bych je vzal.

Nejdřív si povšimněme toho Norska. Něco mi říká, že když Trump hledá v mozku tu nejlepší zemi, tak dojde přímo k té nejbělejší zemi, jakou si lze představit. Ale co je důležitější, náš prezident schvaluje cizí zásahy do voleb – znovu. A vím, že už to u Trumpa ani nevnímáme, ale mělo by vás to vyvést z míry a donutit vás myslet si: "Můj bože, musíme ho odvolat. Musíme ho odvolat."

Měli by to demokraté trochu prošetřit, než udělají vážný krok? Možná. Tahle strategie se vyplatila u Watergate, ale později nesmí znamenat nikdy. Protože důvody pro pasivitu se začínají vytrácet. A lidé jsou teď proti zahájení odvolání, ale pokud se demokraté domnívají, že je to správná věc, tak by měli pracovat na změně názorů běžných lidí.

Je snadné mít poraženecké řeči, protože Trumpa zatím nic nedostalo, ale každému hajzlovi vše prochází do chvíle, kdy jim to přestane procházet. Nixon měl 18 měsíců před rezignací neuvěřitelnou podporu – 67 %. Harvey Weinstein vyhrával Oscary až do dne, kdy je rozhodně nevyhrával. James Holzhauer kradl peníze Alexe Trebeka, dokud to někdo neutnul. Respektuj pravidla hry, ty zasraná zrůdo. Nemůžu garantovat, že odvolání půjde tím směrem, jakým chcete, protože pravděpodobně nepůjde, ale to neznamená, že se to nevyplatí, protože pokud nic jiného, alespoň budeme stát za tím základním principem, že nikdo není nad zákonem.

A to by znamenalo, že když lidé řeknou svým umírajícím příbuzným, že děláme vše pro dovedení prezidenta k odpovědnosti, tak by to byla protentokrát pravda. Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Přizdichcár"

41

Odpovědět

Nejak nechápem čo myslel tým najbelšou zemou, to by mal za príklad najlepšej zemi povinne spomenut černošskú alebo multikulty krajinu aby nevyzeral jak rasista? belošskú krajinu je zle spomenut lebo je biela či čo?

711

Odpovědět

Norsko = sníh (ten je bílý)

11

Odpovědět

+Alberto123Hovorili o ludoch ne o snehu

00

Odpovědět

+SbcHovořil o zemi ne o lidech.

20

Odpovědět

Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují

181