VlasyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
49 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:241
Počet zobrazení:8 110

Vlasy jako prostředek diskriminace? V USA je to realita, se kterou se denně potýkají mnozí jedinci z černošské komunity. Kam až vlasová diskriminace sahá, jaké jsou její příčiny, jaké může mít následky a jak proti ní bojovat?

Poznámka k překladu:
Ve videu je zmíněna spousta výrazů z oblasti černošského vlasového stylingu, pro které jsem ne vždy byla schopná najít uspokojivé české ekvivalenty. Nebojte se vyjádřit v komentářích, pokud pro některé z výrazů znáte přesnější překlad.
A kdyby vás zajímalo, proč byste po silk pressu neměli natáčet konečky, mrkněte zde.

Přepis titulků

Náš dnešní hlavní příběh se týká vlasů, konkrétně černošských vlasů. Tématu, které nám přineslo nejlepší epizodu Paniček, když Kenya Moore narušila parukovou show s kapelou, aby zpropagovala své vlasové produkty, na což Porsha Williams reagovala takto: I kdybych s Kenyou a s tím, že na podrostech záleží, souhlasila, tak dneska na nich nezáleží, mrcho. Mýlíš se. To je úplně na hlavu, jasný? Dneska ne. Ale zítra jo, na podrostech záleží a ten produkt použiju. Víte co?

Jako vždycky má Porsha pravdu hned několikrát. Kenya se mýlí, na podrostech záleží a já, jako Porsha, ten produkt zítra použiju. Pondělí je den, kdy si myju vlasy. A uvědomuju si, že nejsem ideální člověk na téma černošských vlasů. Vypadám jako někdo, kdo chodí k holiči jménem Valentino a chce „uhlazenou Lizu Minnelli“. A též vím, že když běloch začne v televizi sebevědomě mluvit o černošských vlasech, i s těmi nejlepšími úmysly to může dopadnout jako toto. Nechtěl jsem, aby se čajová svíčka přehřála, a najednou je z toho reportáž.

- Jestli se rozjede zavlažovač, končím. - No jo. - To není… - Sedět tu a vypadat jak mop. Zavlažovač a nádherný příčesek, ty k sobě nejdou. Co? Vypadáš nádherně. - Říkala jsi, že to je příčesek, ne? - Není. To je správná reakce na to, když živě v televizi oznámíte, že má vaše černošská kolegyně příčesek.

Zvednout se a utéct. Utíkat navždy, dokud se život za tebou nevytratí a nedosáhneš oceánu. Měli byste vědět, že ti dva kolegové se přes to dostali. Vydali video s názvem „Blaine a Laila o příčesku: vyvrácení“, kde Blaine říká, že se naučil rozdíl mezi rychlopříčeskem a našívaným příčeskem díky jejich přátelství. Ale faktem zůstává, že běloši toho o černošských vlasech moc nevědí. Pokud vaše reakce byla „Hele, ne všichni běloši“, chvilku se zamyslete, proč je tohle vaše odpověď.

Ale jde o to, že málo porozumění a málo zájmu porozumět může mít skutečné dopady v osobní i profesní sféře, což nejspíš víte z vlastní zkušenosti nebo z příběhů, jako je tento. Chastity Jones se zapletla do takřka 10leté soudní pře poté, co řekla, že zaměstnavatel stáhl nabídku práce v alabamském call centru, protože si odmítla ostříhat vlasy. Zeptala se: „To jsou dredy, co máte na hlavě?“ A já se…

na ni jen podívala a řekla: „Tohle?“ A ona na to: „Ano.“ A já: „Ano, to jsou dredy.“ A ona: „No… To je zde nepřijatelné.“ Umíte si představit odmítnout někoho, kdo chce pracovat v call centru? V té nejnevděčnější práci na světě? Na místě, kde zvednete telefon a okamžitě na vás řve ženská, že brokolice v její FreshBedýnce nevoní, jak má, a tak chce mluvit s panem Freshem.

Pokud někdo tu práci chce dělat, nechte je. Co mají na hlavě, s tím nesouvisí. Můžou přijít s parukou ze živých fretek a zaslouží si nejenom to místo, ale dvojitý plat. Jde o to, že černošské vlasy a účesy jsou dalším terčem diskriminace. Tak si o nich dnes promluvme. A zkusme nejdřív pochopit, proč jsou černošské vlasy tak důležité.

Staletí černoši v Africe vytvářeli metody, jak své vlasy chránit a udržovat zdravé. Tato praxe pokračovala a vyvinula se v krásné a jedinečné účesy, úzce napojené na kulturu a dědictví. A po celou tu dobu se s tím běloši nedokázali smířit. Jednou z prvních věcí, co otrokáři udělali, bylo, že otrokům oholili hlavy, vymazali jejich kulturní identitu. Černošské vlasy se v dějinách dehumanizovaly, např.

Charles Hamilton Smith popsal hierarchii třech hlavních lidských typů: vousatý bělošský typ, nevousatý mongolský typ a vlnatý tropický typ. Jediná chvíle, kdy je „vlnatý tropický typ“ vhodný termín, je v případě, kdy mluvíte o avahi vlnatém, tropickém miláčkovi, který vypadá, jako že zprávu omylem odeslal všem. V ostatních případech je to nepřípustné. Na konci 19. století kosmetické firmy propagovaly zesvětlovače kůže a žehličky, čímž lidi utvrzovali, že černošské vlasy jsou špinavé a neupravené a čím víc vypadáte jako běloch, tím líp.

Třeba tahle reklama z roku 1900 na magnetický hřeben, která slibuje, že zničí vlasové bacily a z kudrnatého černocha z vás udělá bělocha s rovnými vlasy. A touha, aby černošské vlasy byly jemnější a rovnější, byla tak silná, jen si poslechněte to čiré blaho, které nad tím vyjadřuje britský týdeník. Na řadu přichází hřeben. Je neustále rozpálený a projde každou sekcí vlasů, dokud nezmizí všechny kadeře. Není to bez zádrhelů a není to úplně trvalá trvalá, pokud víte, co myslím.

Pokud se vlasy namočí nebo zvlhnou, znovu se zvlní a kadeře jsou zpátky. To ne. Pokud slyšíte o tomto ideálu krásy od tohoto konkrétního hlasu, je to známkou toho, že je něco hodně špatně. A vím, že některým divákům může nažhavený hřeben ve vlasech připadat jako kuriozita z dávné minulosti. Ale jsem si jist, že někteří z vás se vrátili do doby, kdy jim bylo 8, seděli ráno v kuchyni v den školního focení a zakrývali si uši, zatímco máma držela žhavý hřeben nepříjemně blízko.

Pro některé je zápach spálených vlasů známka toho, že něco nehraje, pro jiné to jsou vzpomínky. V 60. a 70. letech se přijetí přirozené struktury vlasů a kulturních účesů stalo radikálním aktem přijetí sebe sama a politické moci. Kdo vás naučil nenávidět strukturu vašich vlasů? Kdo vás naučil nenávidět barvu vaší kůže? Až do té míry, že si ji bělíte, abyste vypadali jako běloši?

Běloši. Odpovědí jsou běloši. Je to rétorická otázka. Podobně jako kdo nechává, aby je psi líbali na rty, kdo sbírá jablka pro radost a kdo přijde do pořadu Iny Garten. Odpovědí jsou běloši. Ale i přes hnutí za přirozené vlasy znepokojení a neznalost bělochů v této oblasti přetrvávají. Jedna studie zjistila, že je o 80 % pravděpodobnější, že černošky budou souhlasit s větou „Musím změnit účes, abych zapadla v práci“, a jiná zase, že ty s přirozenými účesy jsou vnímány jako méně profesionální, méně kompetentní a mají menší pravděpodobnost dostat se na pohovor.

Jde o to, že jak jsou vnímány vaše vlasy, a tedy i vy, se může projevovat různorodými způsoby. Znám tu úzkost, kterou lidé mají po návštěvě kadeřníka. Co se stane, až dorazím do práce? Řeknou něco? Na pracovišti je to důležité. Spousta lidí na sebe nechce poutat pozornost, tak se drží normy.

Často lidé poznamenávají, jak jsou mé vlasy hebké, - a chtějí se jich dotknout. - To nemůžou. - Dělají to i dospělí. - Jsou to dospělé ženy. Žádný černošce na vlasy sahat nebudeš. Pak si připadám, jako bych byla v zoo. Nikdo by vás neměl dostat do situace, že si připadáte jako v zoo. A taky, i když to není to hlavní, pokud se dotýkáte zvířat v zoo, takhle to v zoo nefunguje.

Nestresujte vydry nevyžádanými otázkami a neprostrkujte mřížemi ruku, abyste si sáhli. Jasně, peří orla bělohlavého je hebké, ale neřvěte „Válíš!“ a nesnažte se ho pohladit, stejně jako vaše kolegyně vám chňapne prsty a koledovali jste si o to. Bohužel bělošská předpojatost a neznalost čekají na správný moment, kdy se projevit. J. Sutherland je fotbalový kapitán Penn State a jeden z nejlepších studentů, ale dnes lidé řeší jeho vlasy.

A to díky tomuto dopisu. Autorem je prý dávný absolvent jménem David Petersen. Sutherlandovy vlasy označil za „strašné“. Říká, že jeho dredy jsou „nechutné a rozhodně ne přitažlivé“. Dodává, že „by ocenili znovuzavedení pravidel oblékání pro sportovce“. Vše je na tom znepokojivé. Od rasistického postoje přes zraňující výrazy až po fakt, že se naštval na studentský fotbal, ale ne na to, že NCAA vydělává miliony na studentských sportovcích, ale na to, že z jeho helmy trčí vlasy.

Ten muž pak vysvětlil, že ten dopis napsal proto, že „byl rozladěný z účesů, které vidí. Pod Penn State si představíte partu upravených chlapců.“ „Pod Penn State si představíte“ není věta, která může skončit dobře. Zvlášť když si uvědomíte, že ten muž vystudoval Penn State roku 1966, ve stejném roce jako Jerry Sandusky. A z něj se, i když měl krátké vlasy, vyklubal odporný sexuální zločinec. Vím, že to zní směšně, ale skoro jako by na účesu nezáleželo.

A to začíná dávno před vysokou. Možná si pamatujete na hrozný případ Andrewa Johnsona, kterého donutili si dredy ostříhat, nebo se vzdát v důležitém zápasu. Ten případ se dostal do národních zpráv, ale to se stovkám dalším nepovede. Třeba škole v Kentucky, která zakázala dredy a „copálky“, nebo dvojčatům v Massachusetts, která byla hodiny po škole kvůli zapleteným vlasům, nebo školce na předměstí Chicaga. Mámě to možná voní, ale podle dopisu, který Tionna Norris umístila na svůj FB, to nevonělo Amiině učitelce, která v podstatě řekla: Vaše dítě smrdí.

Nedávejte jí do vlasů kokosový olej. Děti si z ní utahují. Norris říká, že Amia je jediné černošské dítě v její třídě ve školce v Elmhurstu. Bylo mi mého dítěte líto. Zvláště poté, co se Norris potkala s učitelkou a ředitelem a zjistila, že si děti nikdy nestěžovaly. Jen učitelce se ta vůně nezdála.

Do školy jsme volali a zanechali zprávy. Přišli jsme osobně a tohle se stalo. - Dobrý den, jsem Dorothy Tucker ze zpráv na Channel 2. - Nashle. Páni, to vypadá jako dokonale sehrané 5vteřinové drama, které shrnuje dějiny rasových vztahů v Americe. Černoch se snaží probrat rasovou nerovnost s bělochem a ten na to: Nashle. Černochům se od raného věku říká, že jejich vlasy jsou neatraktivní a potřebují nápravu.

A už to je hodně, než se vůbec ponoříte do všech situací, kdy vám společnost kvůli vašim vlasům ztrpčuje život. I pouhé nakupování vlasových přípravků může být nadbytečná výzva, když jsou černošské vlasové produkty zamykány, aby za vámi někdo přišel s klíčem, nebo vás dokonce dovedl k pokladně, ve stejné uličce, kde stejně drahé nebo dražší bělošské produkty prostě vysedávají na regálu.

A vysvětlení není nikdy dobré. Šla jsem za vedoucím a řekla jsem, že čekám na klíč kvůli šampónu a kondicionéru. A říkám: Můžu se vás zeptat, proč jsou černošské produkty zamčené, a bělošské ne? A on na to: A jeho kolega řekl: No, byly tu nějaké krádeže. Jo. Ten Walmart tvrdil, že to je založeno na datech o krádežích v daném obchodě. Ale když členka městské rady o data požádala, obchod jí řekl, ať zavolá na 1-800-Walmart.

A jen pro zajímavost, kde na tlačítkovém telefonu najdete tlačítko na zhovadilá data, která obhajují uzamčení gelu za 4 dolary? Je to tlačítko 7, nebo si nejdřív musíte vyžádat zástupce manažera? Už tak je těžké sehnat vlasové produkty na domácí péči o vlasy, ale najít kvalifikovaného stylistu může být i těžší. Kosmetický průmysl se především točí okolo a míří na péči o rovné, netvarované vlasy, takže nemáte záruku, že stylista poblíž pracovat s černošskými vlasy umí.

Podívejte se na tiktokerku, co obvolá 23 salónů ve svém rodném městě, ale dostane jen tyto odpovědi: Chci se zeptat, jestli pracujete s afroamerickými vlasy, konkrétně s typem 4C? Ne, žádná z holek tady, ne. Nemáme s tím moc zkušeností. Takže se nejspíš ještě poptejte kolem.

Chtěla jsem se zeptat, jestli umíte pracovat s afroamerickými vlasy, s typem 4C? Jen chviličku, pozeptám se. Umí někdo s afroamerickými vlasy? Ne nijak zvlášť. Jo, to není moc dobré, ale zbožňuju, jak se zeptala celého personálu, jako by jí zrovna volal přítel z Milionáře. Donno, je to otázka za 25 000: Můžeš udělat silk press a natočit konečky?

Finální odpověď: Nemůžeš. A to není problém jenom salónů, dokonce i Hollywoodu. Stylisté, kteří umí s černošskými vlasy a jsou i ve svazu stylistů, jsou vzácní. A herci jsou si vědomi, když produkce nenajala kompetentního. Hrál jsem v jedné show, stálá role, fakt jsem byl nadšenej. Poprvé jsem došel do maskérny a říkal si: Ty vole, tady jde výplata. Jsem zvědavej.

Kámo, běloška, poplácala mě po vlasech. - No jo. - Nekecám, poplácala. Postříkala je vodou, ani hřeben, ani kartáč a odešla. A já si říkám: Hustý. Doporučuju vám se podívat na celé video, kde se každý herec dělí o svůj příběh. Protože zjistíte, že se každý vidí v tom, o čem mluví. A není značka ideál, že spousta stylistů se s černošskými klienty vypořádává, jako když kočku chcete dostat z kuchyňské linky. Trochu ji pocákejte a poplácejte po hlavičce, ať ví, že se nezlobíte.

A když zvážíte vše, co se černochům staví do cesty, jde jen těžko skousnout, když běloši nosí stejné účesy, za které oni schytávají kritiku. Ať už jde o Bo Derek se slavnými copánky ve filmu 10, Adele a Miley Cyrus, které zkoušely černošské účesy pro zábavu, nebo módní show Comme des Garçons, kde modelové nosili paruky s copánky, což bylo strašné ze všech úhlů pohledu. Jen se na to podívejte! Mezi každým copem je místo na přistání letadla a ani nemusíte být blízko, abyste viděli vykukovat jeho vlasy.

No tak, nejdřív si na hlavu nasadíš síťku, potom paruku. Popadneš lepidlo na paruky, rozpustíš krajku a podrosty tak hezky uhladíš, až usnou. Jen ve dvou případech si můžete dovolit tak úděsné nasazení paruky. Buď hostujete v epizodě SNL, nebo se vydáváte za britskou chůvu, abyste po rozvodu byli dětem nablízku. Toť vše.

A když si běloši přivlastní černošské účesy, není to jen k zbláznění, může to i černochům ztížit boj proti diskriminaci na základě vlasů. V roce 1981 probíhala soudní pře, černoška jménem Renee Rogers podala žalobu za diskriminaci. Pracovala pro American Airlines a nosila copánky. Její argument byl, že její účes je součástí kulturního dědictví. Soudce federálního soudu rozhodl v její neprospěch, protože řekl, že si vlasy nechala zaplést po premiéře filmu 10.

Neexistoval právní základ pro tvrzení, že jde o kulturní dědictví, protože dělala něco, čím imitovala účes Bo Derek. Ano, to je pravda. Mezi důvody, proč její žalobu zamítl, bylo, že černoška nosící tradiční černošský účes jen kopíruje bělošskou celebritu, která to černochům ukradla. To je prostě směšné. Účesy mají kulturní kořeny, nepřicházejí jen tak odnikud, aby strhly národ, tedy s výjimkou účesu „Rachel“, který si žádnou kulturu nepřisvojoval.

Prostě se vyrojil v plné podobě z konceptu známého jako „devadesátky“. A rád bych řekl, že je to otázkou minulosti, ale není. Chastity Jones, kterou jste už viděli, strávila roky odvoláváním, ale prohrávala částečně proto, že soudci vztahovali občanské právo na ochranu před diskriminací pouze na „neměnné nebo nezměnitelné rysy spojené s rasou, jako je barva kůže“. Takže několik desetiletí dle soudů účesy, i když se pevně pojí s rasovou identitou, do toho nespadají.

A to všechno znamená, že mladší generace se s tím pořád bude muset vypořádávat. 19letá Destiny Thompkins pracovala v tomto obchodě Banana Republic v obchodním domě Westchester pouhý měsíc. Ve středu si ji zavolal na schůzku její vedoucí a zcela ji zaskočilo, co se stalo pak. Řekl: Stavila se tu obvodní manažerka a zmínila se o tvých vlasech. A já se ptám: Co je s nimi?

A on: Pro naši image a náš look jsou trochu moc hiphopové a neupravené. Chtěli jsme se zeptat, jestli je prostě nemůžeš shodit? Dobře, přejdu užití slova hiphopové – což trochu nesedí s názvem obchodu Banana Republic – ale prostě je shodit? To jsou slova někoho, kdo netuší, kolik úsilí je vůbec stálo vytvořit. A to říká muž, který nestrávil, hádám, 7 hodin v kadeřnickém křesle s iPadem plným filmů a batůžkem se svačinou.

Měli byste vědět, že to obchod označil za nepřípustné a manažerku propustil. Problém je, že když profesionalitu definují bělošské standardy a očekávání, černošské vlasy na tato očekávání spíš narazí. Takže co s tím? Co se týče těch menších problémů, už nastaly změny. Některé supermarkety, včetně Walmartu, řekly, že nebudou zamykat černošské produkty. To je sice to nejmenší, ale aspoň něco.

Větší změnu by přinesly zákony jako CROWN Acts neboli Za svět uctivý a otevřený k přirozeným vlasům. Jejich verze již byly přijaty v těchto 11 státech. V různých zněních rozšiřují definici rasy v antidiskriminačních zákonech, aby obsahovala rysy historicky spojené s rasou, např. ochranné účesy jako copy, dredy a twisty. Bohužel se tyto zákony opakovaně potýkají s odporem republikánů. V Utahu při nedávném jednání na Zoomu o jejich zákonu senátor Derrin Owens, který hlasoval proti, argumentoval vůči zastánkyním zákona takto.

Chtěl bych něco říct. Lidičky, vypadáte nádherně. Normálně to nedělám, ale něco vám ukážu. Nedávno jsem byl v obchodě a asi tu fotku neuvidíte, ale tento pán přede mnou, černoch, měl s sebou dvě děti a ty jen blbly kolem, honily se uličkou.

A normálně si děti nefotím, ale byly rozkošné, dvě černošské děti. Byly to ty nejroztomilejší děti na světě. Jedno s copánky, jedno s dredy. Kéž byste to viděly. Co to děláš, ty mimořádně podivný chlapíku? Shrňme si to. Začal tím, že skupince černošek řekl: „Lidičky, vypadáte nádherně.“ Pak řekl: „Normálně si děti nefotím, ale…“ Což je věta zcela v pořádku do toho ale.

Pak vyprávěl příběh o tom, proč má v telefonu fotky cizích dětí. Což vyvolává reakci, kterou nejlíp vyjadřuje tento výraz, což je podle mě mistrovské vyobrazení spojení „Co to dopr…“ jen za použití obočí. A pokud vás zajímá, jak se od tohoto dostal k tomu, že hlasoval proti, jeho argument zněl, že si myslí, že jsou současné zákony dostatečné a že to vypadá, že se snažíme o něco, co neexistuje. Ale tahle diskriminace není něco, co neexistuje, neexistuje to pro bělochy, kteří o tom nikdy nemuseli přemýšlet.

Následky diskriminace na základě vlasů jsou skutečné. Jen si poslechněte senátora Connecticutu G. Winfielda, který iniciativu hájí, aby se z ní stal zákon, prostřednictvím příběhu své tříleté dcery. Momentálně žije svůj život s veškerou energií, s veškerou krásou, se svými přirozenými vlasy. To je ona.

Není to jen věc, co jí sedí na hlavě, to je ona. Ale chci, aby v tomto světě mohla žít naplno, a i když žije svůj život s přirozenými vlasy, bude se diskutovat o tom, co znamená žít život s přirozenými vlasy. A zjistí, že ať už si vybere žít s přirozenými vlasy, nebo ne, něco, co je její součástí, není přijatelné. To je strašné.

Je hrozné, že černošské děti musí přidat diskriminaci na základě vlasů na dlouhý seznam věcí, na které musí myslet. Třeba hrozbu policejního násilí, riziko obtěžování rasistickými bělochy a samozřejmě velmi reálné riziko, že vás vyfotí utažský senátor Derrin Owens v zatracené frontě u pokladny. Dcera toho muže a všichni černoši by si měli vybírat účes podle toho, jak se jim zrovna chce, a ne na základě úvahy, zda mě za to urazí nebo vyhodí.

Chceš mít vlasy přirozené? Super. Chceš mít vlasy rovné? Super. Jak se ti zachce. Jde o to, že černošské vlasy by neměly být omezovány nebo posuzovány bělochy. Protože to bělochům nepatří, bělochy to neovlivňuje a běloši na to nemusí mít názor. A naše zákony by to měly reflektovat. A vím, že zákony CROWN Acts mají své limity. I když nějaký projde na federální úrovni, může nastat případ, že bělošský soudce bude muset rozhodnout, zda se daný účes pojí s rasou, a totálně to posere.

Ale je to začátek. A hele, pokud nejste černoch, je snadné poslouchat tyhle příběhy a říct si: Jsou to jen vlasy. Ale jde o to, že nejsou. Vůbec ne. Černoši nejsou zaměstnáváni nebo je propouštějí, černošským studentům se posmívají a vylučují je ze škol, to vše kvůli jejich vlasům.

A zákony CROWN Acts by to mohly změnit. A jelikož společenské stigma a nerealistické ideály krásy nezmizí přes noc, existují věci, na které by zvlášť bělošští diváci měli pamatovat. A pokud se mezi ně řadíte, následuje něco, co byste si měli vyslechnout. - Zdravím, běloši, já jsem Uzo Aduba. - Já jsem Craig Robinson. Čau, běloši, já jsem Leslie Jones.

Jak se máte, černoši? Bratři a sestry. Jde to? Co vaše máti? Fajn. Hele, musím chvilku mluvit s bělochama. Uvidíme se na schůzi. Hele, běloši, vím, že máte spoustu otázek. Možná příliš mnoho otázek? Třeba jak často si černoši musí vlasy mýt. - Co je silk press?

- K čemu je do-rag? Dobrá zpráva, máme pro vás info. Máme pro vás odpověď na všechny vaše otázky o našich vlasech. - Jste ready? - Jste ready? Tady to je. - Vygooglete si to. - Vygooglete. - Googlete, kurva. - Googlete. - Nemusí to být Google. - Může to být zatracenej Bing, YouTube, Wikipedie, je mi to u prdele.

- Informace jsou dostupné. - A jakmile se k nim dostanete, můžete ocenit tu krásu a úsilí, které to stojí, aby mé vlasy vypadala prďácky, jasný? A pokud vás to nezajímá a nechcete googlit, existuje jiná možnost. - Odprejskněte. - Nechte nás na pokoji. Odprejsknout je vždycky možnost. Běloši, netvrďte mi, že to sami nezvládnete. - Zvládli jste Osadníky z Katanu. - Loni jste zvládli kvásek. Zvládnete si vygooglit příčesek.

Zvládnete si vygooglit boxerský cop, vy šulini. - Tak to je asi vše. - Prostě si to vygooglete. - Nedotýkejte se. - A poslední věc. Nepostřikujte mé vlasy vodou a neplácejte mě po hlavě. Nejsem kočka. - Čau. - Zatracení běloši. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je vidět, že komentující zde jsou běloši. A jen se potvrzuje, proč je ČR označována jako rasistická země. Jeden týden v USA jako člověk tmavé pleti a psali byste jinak. Všichni. Do jednoho.

55

Odpovědět

To je možný. Na druhou stranu žít nějakou dobu v USA jako běloch, tak zvažuju emigraci do Evropy... Nebo se aspoň dát na víru a přestěhovat se někam do Biblického pásu.

03

Odpovědět

No a nebylo by řešením zavést si svou paralelní černou společnost? Černá kadeřnictví, černé obchody, černá výzkumná střediska, černé výrobce aut...samozřejmě zaměstnávající jen černochy. Martin Luther King by se sice obrátil v hrobě, ale měli byste svou svobodu a zlí běloši by vás už nemohli nijak diskriminovat.

137

Odpovědět

Navrhuješ segregaci? Příště si dobře rozmysli, než zase zveřejníš nějakou svojí myšlenku.

615

Odpovědět

+Stop praviciAno, navrhuju segregaci. Přesně tak, jak to černoši chtějí - běloch podle nich nemůže dabovat černocha, bilý nemůže nosit "černé" účesy atd. Kam myslíš, že to směřuje? Tentokrát ale chtějí segregaci oni sami, ne my.

193

Odpovědět

+Zee PrimeNebyl by žádný problém s tím, že běloch dabuje černocha, kdyby to nebylo důsledkem toho, že rasističtí zaměstnavatelé záměrně nenajímají černochy, tedy snaha prosadit černochy do role dabérů je přesným opakem segregace.

Taktéž není problém, aby běloch nosil černošský účes, pokud se tím nesnaží vytvořit jakousi karikaturu černocha. Pokud vím, tak se černošské účesy řeší jen u celebrit a právě pravicových rasistických karikaturistů. Rozhodně žádnému obyčejnému bělochovi nikdo nic neřekne, pokud si udělá černošský účes, kromě jeho rasistického zaměstnavatele, který ho bude považovat za nevhodný, jako v případě té manažerky o které je řeč ve videu.

To jen abychom to uvedli na pravou míru. Černoši chtějí desegregaci a přijetí jejich přirozené identity, bílí rasisté jako ty chtějí segregaci a překrucují slova černochů.

622

Odpovědět

+Stop praviciNenech se mýlit, já chci absolutně rovné možnosti pro všechny - v posledních letech ale vidím násilné protlačování jedné rasy. Jsem já rasista? Myslím, že je to přesně naopak.

153

Odpovědět

+Zee PrimeTím násilným protlačováním myslíš boj proti diskriminaci? Jsi ty rasista? Ano, myslím, že je to přesně tak.

420

Odpovědět

A není spíše revidovat různá ohnutí kapitalismu ( omezit různé dotace a omezit umělé zaměstnávání ), pak bude mít černoch více peněz v peněžence a sám si bude rozhodovat, kam půjdou? Což dá vyrůst podnikatelské vrstvě a ta si bude moci vybírá zaměstnance podle vlastního uvážení...

11

Odpovědět

Tak oni (neříkám, že všichni) černoši nechtějí vyloženě segregaci, spíš chtějí být něco víc a nechtějí mezi sebou bělochy. Ve výsledku to opravdu vypadá, jako nějaká novodobá segregace: https://www.foxnews.com/us/nyu-group-demands-black-only-student-housing A jak říkáš, kdyby Martin Luther King ještě žil, tak by to nepřežil...

41

Odpovědět

+Calybos4391Když to říká Fox, tak to bude asi stejná pravda, jako kdyby to říkal sám Trump nebo Okamura. Přestaň už tady šířit lži a konečně vypadni, konfederační plantážníku.

06

Odpovědět

+Stop praviciA kam mám jít kamaráde? :)

00

Odpovědět

+Calybos4391Tam kde Slunce nesvítí. Ideálně mimo Sluneční soustavu. A nejsem tvůj kamarád.

05

Odpovědět

+Stop praviciTy mě snad nemáš rád? :)

10

Odpovědět

+Calybos4391To si ani nezaslouží odpověď.

03

Odpovědět

+Stop praviciA přesto jsi odpověděl. Tak to mezi námi tak zlé snad nebude.

30

Odpovědět

+Calybos4391Ne, na tvou otázku jsem ti neodpověděl.

05

Odpovědět

S videem naprosto souhlasím.

Paní si trochu ulevila, ale ona kvůli tomu, že je černoška, již mnohokrát zažila mnohem horší věci ze strany bělochů - skutečný rasizmus. Takže je její nálada zcela pochopitelná, to si zdejší rasistický ufňukánci fňukající o smyšleném protibělošském rasizmu nedokážou ani představit. Kdybyste byli po jeden den vystaveni tomu čemu vaši soukmenovci vystavují černochy a vy se na tom podílíte svojí podporou a šířením stejných keců, vy kdybyste to zažili, tak se z toho poděláte.

Diskuze je plná komentářů o jednom aspektu videa naprosto vytrženém z kontextu, přičemž se zcela snaží ta pravicová invazní skupina zamluvit, o čem skutečně video je - tedy o problému diskriminace černochů kvůli jejich vlasům. Asi by se vám taky nelíbilo, kdyby vám někdo řekl, že je neakceptovatelný mít rovný vlasy nebo kdyby vám na ně kvůli tomu někdo šahal. Neustále tu mluvíte o nějakým rasizmu proti bělochům, zažili jste snad někdy toto?

Ale vy to dobře víte, jenom je vám to jedno, černoši jsou pro vás podřadná rasa, nejradši byste je vyhladili, tak tu zcela bez jakéhokoliv svědomí propagujete ten svůj pravičáckej hnus a snažíte se umlčet pravdu. Skupina fašistů to tu ovládla a udělala z toho tady nacistickej klub, hajzl co se vidí v jižanských otrokářích tu prská svoje dogmata a pár ubožáků nebo jeden z vícero zařízení tu mínusuje jak jen může, inteligentního protiargumentu není schopen.

Tak co ty ubožáku, je ti líp když si tu můžeš zamínusovat a zcela znehodnotit diskuzi touto manipulací? Můžete si být jistí, že to takto nenechám, na všech levicových koutech internetu se objeví odkaz sem, řeknu jim co se tu děje za zlo, a aby si na vás posvítili. Tak snad jste si tu svojí zvrácenou zábavu dostatečně užili, vyjde vás draho, již brzy za svoje počínání ponesete následky.

626

Odpovědět

Už takhle je tu s tvejma komentama docela sranda. Říkáš, že to bude ještě lepší? :)

142

Odpovědět

+Calybos4391S propagátorem otrokářství se nehodlám bavit, běž otravovat někoho jiného. Ale ještě než odejdeš, nezapomeň dát mínus, ať máš na chvíli pocit, že jsi v životě něco dokázal.

018

Odpovědět

+Stop praviciMáš ho tam. Propagovat otroctví je špatná věc. To by nikomu nemělo projít. Pokud jsem něco takového udělal, zažaluj mě :)

121

Odpovědět

+Stop praviciBuď jsi "internetový troll", nebo naprostý idiot, každopádně jsi mě (a myslím, že víc lidí) skvěle pobavil. :)

10

Odpovědět

Tak koukám, že se tu nějak rozmáhá pravičácká svoloč. Asi tu z toho chtějí udělat další nazi club. Navrhuju pohotově jednat, například skupinový ban všem zařízením ze kterých byly napsané dané komentáře. Jinak to tu vážně už můžete zabalit, a hajzlové tak budou slavit další špinavé vítězství.

P.S.: Dislajky si odpusťte, nemáte tu co dělat, takže nemáte ani co dislajkovat. Že tu budu umínusovanej, už je mi jasný po tom, co jsem tu dnes viděl, ale nevyjadřuje to žádný objektivní názor, protože slušné lidi jste vytlačili a už jsou tu jen šmejdi jako vy. Táhněte na Parler a třeba se tam sežerte navzájem.

231

Odpovědět

Doufám, že seš troll.
V opačným případě seš totiž zaslepenej extrémista a pak je úplně fuk, z který strany hulákáš.

141

Odpovědět

+atariAha, a co přesně ze mě dělá extremistu? To, že nesouhlasím s krajní pravicí a nepřeju si, aby to tu takoví lidé ovládli? Jestlipak nebudeš extremista spíš ty, když je u tebe extremista každý, kdo je proti krajní pravici?

017

Odpovědět

+atariPoložil jsem ti otázku pravičáku, evidentně nemáš odpověď, protože jenom meleš nesmysly. Tak ty i se svou armádou mínusovačů (aneb jedna a tatáž osoba z různých zařízení) co taky nedokážou moje tvrzení vyvrátit, udělejte to co vám říká ta právem vytočená paní ve videu, a odprejskněte z prostoru určeného pro levici.

014

Odpovědět

+Stop praviciExtremista je pro mě ten, kdo chce hromadně banovat lidi za komentáře u videa, protože s nimi nesouhlasí (a které mimochodem žádnou menšinu neuráží a nikoho ze společnosti nevylučují), uráží je za odlišný názor a chce je vyloučit ze stránky, která je pro všechny bez rozdílu, takže potažmo ze společnosti. Kdes probohy vzal, že tohle je prostor určený pro levici? (Pominu fakt, že pravolevé rozdělení společnosti je zkreslené samo o sobě...) Pokud vím, VČ nedělí lidem právo na vyjadřování podle toho, co jim přijde rozumné a co méně.

A odpověď jsem pro tebe neměla proto, že jsem byla v práci a taky mám i jinou zábavu, než jen chodit soudit lidi do diskuzí.

Btw jasně, jdu si hned teď přikoupit dalších deset zařízení, abys měl těch dislajků o deset víc. :)

111

Odpovědět

+atariSmutné, vždy se snažím vidět ženu jako charakterní bytost... Ale některé prostě nejsou.

Aha, takže když někdo dostane ban na tomto webu, tak je to extremistický akt a znamená to, že bude vyloučen z celé společnosti? Wow, to tu zase máme klasickou pravičáckou paranoiu. Aneb všichni jsou komunisti a chtějí nás zničit!

Ty se jdi léčit, fakt, udělej to pro sebe. A až budeš aspoň trochu stabilizovaná, tak můžeš svůj čas věnovat nějaké smysluplnější, jak ty říkáš, zábavě, třeba naučení se rozdílu mezi odlišným názorem a propagací rasizmu.

Uvidíš, že až tě přestane štvát, že dobří lidé bojují proti těm zlým, tak se ti uleví a bude ti na tomto světě o mnoho líp.

012

Odpovědět

+Stop praviciJeště k tvému dotazu, jak jsem dospěl k tomu, že toto je místo vyhrazené pro levici - je to levicový pořad, vždy se tu scházela převážně levicová komunita, a tu vy jste odsud vytlačili nekalými praktikami.

Zkusme to obrátit. Hypotetický scénář - lidem jednoho krásného dne dojde, že například takzvaný Bratříček je šmejd co používá od dob nacismu nezměněnou protikomunistickou rétoriku spočívající v označování všech za komunisty a zcela bezpáteřního využívání každé krize k propagaci svého ultrapravicového dogmatu, přičemž to má vždy škodlivou povahu - propagování strachu a z toho plynoucí nenávisti během imigrační krize, a nabádání k vystavování sebe a tím i ostatních neobvykle nebezpečnému viru v nynější covidové krizi.

Jeho YT kanál se postupně zaplaví negativními reakcemi a všichni jeho ultrapravicoví milovníci jako ty budou vykřičeni. Budu tedy očekávat, že v takovém případě ty to budeš akceptovat a vůbec nebudeš vůči jeho odpůrcům nic namítat. Jinak bys byla pokrytec.

012

Odpovědět

+Stop praviciJá mívala tendenci vidět lidi jako charakterní bytosti bez ohledu na pohlaví... ale někteří prostě nejsou.

Když někdo dostane ban na tomhle webu a je to dobře a objektivně odůvodněné (což moderátoři podle mě sami tuší, jak posuzovat), nevím, proč by to měl být extremistický akt. V tomto státě ovšem naštěstí zatím panuje svoboda slova a tak má občan právo na to, aby se ozval, když mu někde něco nesedí.

Ovšem netuším, kdo tě označuje za komunistu, využívá krize k propagaci nějakého dogmatu a vystavuje tak sebe i ostatní nebezpečnému viru (jakože cože? Chudák logika)... ani kde bereš dojem, že jsi dobrý člověk. Spíš pleteš hrušky s jabkama, protože nedokážeš snést, že se někde se svým samospravedlivě vyhraněným názorem ocitáš v menšině, jinak si tyhle tvoje nesmyslné oslí můstky vysvětlit asi neumím.

A dík za doporučení lékařské péče, ale já s duševní stabilitou ani paranoiou problém nemám a porovnání s lidmi, jako jsi ty, mě v tom jen utvrzuje.

61

Odpovědět

+atariNikde jsem neuvedl, že někdo označuje za komunistu mě, překrucuješ a odvádíš pozornost. Neplatný argument.

Když se člověk vystaví viru a nakazí se, tak může nakazit i další lidi. Ano, logiku to má, ale že lidem jako jsi ty tato jednoduchá logika uniká, to je všem inteligentním lidem již dávno jasné. A hlavně těm charakterním. Protože by vám to docházelo, kdybyste nemysleli pořád jen na sebe.

"Ovšem netuším, kdo..."

Kdo to dělá, to jsem snad jasně uvedl, a byl to jen jeden příklad z mnoha.

V menšině tu jsem, protože jste odsud vyhnali všechny soudné lidi, kteří tu dříve byli.

Netvrdím ani, že jsem dobrý člověk, mluvil jsem, zcela pochopitelně, o boji za práva menšin v USA. Nevím, proč to pořád vztahuješ na mě. Asi oslí můstky, že?

"s duševní stabilitou ani paranoiou problém nemám a porovnání s lidmi, jako jsi ty, mě v tom jen utvrzuje."

Ach ta síla sebeklamu, viď?

09

Odpovědět

+Stop praviciHele, počítám s tím, že kdyby ses v tom nějak neviděl, tak to sem neházíš jako "hypotetické příklady" a nepředhazuješ tu vznosná rčení o boji dobra se zlem. Že aspoň takový vzdálený vztah k logice vyjadřování máš. Ale jestli ani to ne, tak jsem tě přecenila a tuto diskuzi považuji za nadále nepřínosnou. Užij si svůj pocit soudnosti.

41

Odpovědět

+atariNeřekl jsem ani to, že se v tom nevidím. Řekl jsem jenom to, že o sobě jsem vůbec nemluvil. Takže ti znovu opakuji, o mně tu nediskutujeme, přestaň to vztahovat na mě a odvádět tím pozornost od tématu, a maskovat tak, že nemáš protiargument. Pokud toho nejsi schopná, tak opravdu je tato diskuze zbytečná, ale ze zcela jiného důvodu, než ty si myslíš.

09

Odpovědět

+Stop praviciJá ale poskytla protiargumentů dost, to ty na to navazuješ neexistujícími situacemi a irelevantními představami. A jelikož ty nemají očividnou souvislost, logicky v tom pak člověk hledá nějakou souvislost osobní, kterou však také popíráš. O zbytečnosti této diskuze mě tudíž nemusíš více utvrzovat.

31

Odpovědět

+atariAle, vážně? Jenže já ti na to vše dal svoji odpověď, a ty už jsi na to nereagovala.

Ta hypotetická situace se týkala čistě jen tvojí otázky, jak může být nějaké místo na webu pro určitou skupinu lidí. Myslel jsem, že to líp pochopíš, když ti to ukážu na příkladu něčeho, co má pro pravičáky stejný význam jako toto místo pro zdejší levicovou komunitu - tedy myslím není snad třeba dokazovat, že překlady videí od Olivera jsou primárně určeny jeho fanouškům. Teď ale vidím, že jsem ti tím příkladem tu hlavinu jen ještě víc popletl.

No nic, na jednom jediném se shodneme, tato "diskuze opravdu nemá smysl. Klidně si mysli, že jsem hlupák, já si totéž myslím o tobě. A stejně jako ty už v tomto rozhovoru nemám náladu pokračovat ani v tom nevidím smysl.

Ty mě těmito chabými pokusy nepřesvědčíš, a nikoho jiného také ne - protože už jsou tady jen lidé jako ty, takže je to zbytečné - tedy můžete si to samozřejmě navzájem odkývávat, když vám to dělá dobře. No a obráceně, já tobě pomoci nedokážu, a podobným zatvrzelým ztraceným myslím také ne. Takže sbohem.

09

Odpovědět

+Stop praviciTak v tom případě asi nesplňuju tvoji ideu o pravičákovi a to mě fakt nijak netrápí. Jak jsem psala ve vedlejším komentáři, fanouškem Olivera jsem byla ne kvůli jeho politickým názorům, ale kvůli někdejší snaze o objektivitu a nestrannost. A v tomto ohledu je toto video už těžce mimo a stejně tak tvé komentáře. Sbohem.

31

Odpovědět

Takže John Oliver se prostě vybarvil jako nechutnej rasista...

Na LWT koukám už docela dlouho, hlavně díky téhle stránce - a prvotní příčinou byl paradoxně dojem, že tady je snaha o objektivitu, nestrannost a ověřování faktů... takže tenhle vývoj jsem fakt nečekala. Vymytej mozek, vtipy slabý jak popátý louhovanej čaj a hubu plnou keců, jak jsou všichni bílí stejný, kradou ostatním kulturu a vůbec můžou za všechno zlo světa... to je hodně smutný.

Ad kauza "Tvoje dítě smrdí": jeden příklad navedenosti za všechny. Ono totiž když dáš na vlasy kokosovej olej, fakt to docela hezky voní a v první chvíli ti to určitě přijde jako dobrej nápad. Jenže když s tím pak vyjdeš ven, nedejbohové na sluníčko a čerstvý vzduch, tak ten olej žlukne. A smrdí. Vědecký fakt. Kde jsou ty časy, kdy si Oliver (resp. jeho tým) věci ověřoval, než něco vypustil.

Ad kauza "Černošký šampony jsou na klíč": Ony to totiž nejsou "černošský produkty" (nebyl by to náhodou rasismus, hih?), ale specializovaný přípravky na vlnitý/kudrnatý vlasy (narozdíl od běžné drogerky např. neobsahují některé složky, co můžou vlasy zatěžovat, a co jsou jinak jakožto pěnidla a mycí složky ve skoro každém tuctovém šamponu, takže prostě trochu specifický proces výroby). A Oliver to asi ještě nezaznamenal, ale oni i bílí můžou mít vlnitý/kudrnatý vlasy. Takže tyhle přípravky taky používaj. A ano, protože jsou specializovaný, tak jsou dražší, a protože jsou dražší, víc se kradou. A protože se víc kradou, tak je někdo dal do zamykacího regálu. Další světový objev, wow.

255

Odpovědět

Tak si čtu vaše komentáře a říkám si, že svět možná ještě není ztracený. Málokdy je u Johna Olivera diskuze takhle jednotná (nedivím se, tohle video už je opravdu moc WTF).

238

Odpovědět

Víš, dělal jsem moderátora na jednom serveru, kde byl befel banovat lidi za avatara co tady máš. Definitivně jsem s tím praštil, když jsem se dozvěděl, že se ani nesmím cejtit jako z**d, neb to jejich politika zapovídá.
Proč to tady píšu: tvůj optimisums není na místě, politiku neurčují obyčejní jedinci, ale hlavy velkých společností prostřednictvím majetku a vlivu těch společností. Obyčejní jednotlivci raději přijmou co se po nich chce, výměnou za trochu těch peněz...

01

Odpovědět

+SodomaTo by mě moc zajímalo na jakým serveru...

01

Odpovědět

+MartinatorFocus - Snowrunner

01

Odpovědět

+SodomaTo by mě zajímalo taky... Na co byl ten server zaměřený? Používám ten avatar na internetových diskuzích cca 15 let a teprve od loňska (po BLM protestech) z toho začli lidi hysterčit (proč vůbec... Prostě mám rád jižanskej rok, pěkný auta atp... Nějakej démonickej význam se tý vlajce mezi běžnejma lidma dřív nepřisuzoval).
Konkrétně na VČ se najde někdo komu můj avatar vadí snad pod každym druhym komentářem co napíšu (asi jsou tu převážně fanoušci Johna Olivera a vidí v tom něco víc).
A s těma penězma uznávám, že máš pravdu, prachy hýbou světem. Boj proti rasismu je celkem výdělečná činnost. Čím víc věcí si označíme jako rasistické, tím víc proti rasismu můžeme bojovat a vydělat (viz zakladatelka BLM, která si koupila luxusní barák s bazénem a domem pro hosty v luxusním bělošském sousedství).

41

Odpovědět

+Calybos4391Viz výše.
Hele mě to nevysvětluj, já jsem tam tuhle debatu vedl hned když s tím přišli a následně ještě asi 3x a nakonec jsem s tím praštil/byl praštěn. Nejhorší na tom, je, že to je francouzskej vydavatel, kterej se akorát chce zavděčit americkýmu trhu...

11

Odpovědět

+SodomaChápu. Každopádně respekt, že jsi se jim tam na to vykašlal. Spoustu lidí by nad tím jen mávlo rukou.

01

Odpovědět

Priznam se, ze to "pohorsujici" noseni cernosskych ucesu belochama uz teda zvedalo ze zidle i mne a to mam olivera fakt moc rad a jeho temata me vzdy vice ci mene bavily a dival jsem se na ne tak nejak neutralne. Nebyl jsem na nici strane. Tady musim souhlasit s vetsinou komentaru. Chceme moderni spolecnost, kde se pokud mozno vymazou veskere rozdily, ale presto mame cernosske ucesy a belosske? Znamena to tedy, ze si nesmim ani oholit hlavu, protoze to delali otrokari cernochum? Znevazuju je tim teda? Fakt nevim... Ze to takhle nefunguje v hudbe. Cernosi prisli jako jedni z prvnich s rapem a tak by se jim mel treba Eminem omluvit? Hned po tom, co se Miley omluvi za copanky? Beloch, co si osvojil cernosskej hudebni styl, to taky neni preci uplne v poradku... Ohledne tech vlasu na pracovisti taky nikdo neprokazal, ze kdyby tam prisla beloska s dredama, ze by to nikomu nevadilo.

243

Odpovědět

Belosi s prirodzene kučeravými vlasmi to tam asi budú mat ťažké

93

Odpovědět

dúfam že ten k***t bude robiť viac takých videí aby si ti čo ho sledujú uvedomili že černosi sú rasisti

149

Odpovědět

ten konec byl desne rasisticky

207

Odpovědět

Jo kdyby se tak choval bílej k černejm, tak ho za to pomalu ukamenujou. :D

183

Odpovědět

1) Staří páprdové jsou proti zajímavým účesům, protože staří páprdové jsou proti věcem z principu - Byli i proti Rychlým šípům, čtenářským klubům Mladého hlasatele, skautům, ...
2) Černoši si nasyslili všechny zajímavé účesy a můžou se posrat, když je má bílej, protože je to cultural appropriation. Takže je nejde podpořit tím, že si taky takový udělám.

Ergo Staří páprdové nemají ani možnost být proti účesům, co má na sobě bílej. Celebrity nepočítám, má bílá kolegyně nebo spolužačka také problémy se stejným účesem?

33

Odpovědět

Spíše ' staří a bohatí' paprdove uplatňují svoji moc prostřednictvím peněz. Chceš u nás pracovat, podvol se představě ' starého pána' o dobrém zaměstnanci.

Jinak nechápu, že u případu ' Walmart' nevolí černoši nohama.

28

Odpovědět

Uz jdete s touhle progresivistickou srackou do p****e. Radsi prekladejte Barona Cohena, kterej si aspon umi z toho delat srandu. Uz tady ta obhajoba cernejch uplakanku vetsinu jen sere. Hodnoceni budiz dukazem.

1912

Odpovědět

Aký zmysel má niekoho vyhodiť z call centra kvôli vlasom keď ich zákazníci aj tak nevidia? How dumb is that!

134

Další