Společenství sdílející zdravotní péčiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:5 811

Společenství sdílející zdravotní péči vznikla jako alternativa ke zdravotnímu pojištění, které je v USA pro některé stále finančně nedosažitelné. Nicméně se právně nejedná o zdravotní pojištění, což s sebou nese spoustu problémů pro klienty a jen málo odpovědnosti pro samotná společenství.

Poznámky:
Ve videu používám v nutných případech zkratku ZP pro zdravotní péči. Zákon o ZP odkazuje k zákonu o dostupné zdravotní péči, který Oliver zmiňuje.
Blaze je televizní kanál, který spadá pod konzervativní mediální společnost Blaze Media.
CPAC neboli Konference konzervativní politické akce (Conservative Political Action Conference) je každoroční událost, které se účastní konzervativní aktivisté i volení zástupci.
Better Business Bureau je soukromá nezisková organizace, jejímž cílem je zlepšovat důvěru na trhu. Ve videu se mluví o wisconsinské pobočce.

Přepis titulků

Dnešní hlavní téma se týká zdravotnictví, odvětví odpovědného za operace orgánů, léčení rakoviny a odstraňování objektů z konečníků, mezi které se nedávno zařadily plastová želva, vidlička, šest inkoustových per a kočičí hračka s rolničkou, což, klobouk dolů, je ten nejlepší posun v kočičích schovkách od dob „pod komodou“. Přístup k zdravotní péči je v USA velký problém a jedním z důvodů je, že se zdravotní pojištění často váže na zaměstnání.

Proč to tak je? No protože to děláme špatně. Existuje správný způsob, jak to dělat, ale my to tak neděláme, děláme to špatně. A jde o problém zvlášť v této době, když chybí 7,6 milionů pracovních míst v porovnání se situací před pandemií. Spousta lidí má tak momentálně potíže s krytím zdravotní péče. Možná by je tak mohl zaujmout tento spot, kdyby na něj narazili. - Zdravotní výlohy se mi měly letos zdvojnásobit. - Zdvojnásobit. Zbyla mi buď zdravotní péče, nebo studentská půjčka.

- Našla jsem lepší způsob. - Sousedé pomáhají sousedům. Liberty HealthShare. Osvobození od pojištění. V Liberty HealthShare se podporujeme a výdaje držíme nízko. Měníme, jak platíte za zdravotní péči. - Takhle by to mělo být. - Jsme v tom společně. Společně. No moment, nevím, jak moc společně v tom jste. Já viděl skupinu lidí společně s odlesky objektivu a jednoho podivného staršího muže samotného v černobílé.

Vypadá trochu jinak, ale neřekneme proč, ale nejspíš to víme všichni. Ten spot je na tzv. „společenství sdílející zdravotní péči“. A pokud jste o nich ještě neslyšeli, možná jste na ně nevědomky narazili, protože se v USA rozšiřují rychle, a klíčovým spojením v té reklamě je „osvobození od pojištění“. Nejdůležitější na společenstvích sdílejících zdravotní péči neboli SSZP není to, že můžou být levnější než pojištění, což je pravda, ale to, že nejde o zdravotní pojištění.

Zpravidla jde o neziskovky, kde si lidé se stejnou vírou, většinou křesťanskou, vzájemně pomáhají pokrývat zdravotní výlohy. Tady je dojemný příběh o tom, jak jedno z nich funguje. Modlíme se za slečnu jménem Kimberly. Bob Steadman a jeho rodina se modlí za někoho, koho nikdy nepotkali. Do mozku jí museli dát spojku. Připravili i přáníčko se šekem na 561 dolarů. Nést její břemeno tím, že jim pošleme nějaké peníze.

Podobná scéna se tu odehrává jednou měsíčně. Chce to věřit, abyste to udělali. Sdílíme. Je to tak rozdílné oproti tomu, na co jsme v naší společnosti zvyklí. Má pravdu. Lidé, kteří se o sebe starají, zní lépe než náš současný systém, což je: onemocníte, pojištění vám nepokryje výlohy a doufáte, že Debra Messing retweetne vaši sbírku. To je skvělé, Debro, ale darovala jsi něco? Darovala, Debro?

A zdá se to osobnější, když 500 dolarů měsíčně posíláte člověku, a ne firmě, která zní, jako když si někdo vymyslí slovo ve Scrabblu. Možná proto se hlasatelé lokálních zpráv po konci reportáže zdáli tak dojatí. Dokážeš si představit, jaké to je dostat ten šek? Přijdeš si bezmocný a pak přijde tolik pomoci. Přesně tak. Je to o víře, ne? - Víra, že se to zaplatí, v Boha. Je to skvělé. - Neuvěřitelné. Jo, samozřejmě že to žerou.

Víra? Neznámí lidé? Společenství? Přidejte psa na útěku, který našel pána v nemocnici, ve které nikdy nebyl, a máte prvotřídní žrádlo pro lokální zprávy. A SSZP jsou určitě alternativou. Ale jak už asi tušíte, protože se o nich dozvídáte v této show, ne v „J. Oliver jako méně naštvaný, méně anglický a s penězi Jacka Ryana“. Má to i významné stinné stránky, které podle konkrétní firmy můžou být znepokojivé až nepřípustné.

Tak si dnes o těchto společenstvích promluvme. Co jsou zač, co dělají a hlavně co nedělají. Zaprvé byste měli vědět, že SSZP v USA existují už desítky let. Tradičně sloužila malým izolovaným komunitám, např. mennonitům nebo amišům. Ale zákon o dostupné zdravotní péči z roku 2010 obsahoval skulinu, která zprostila nepojištěné osoby platby daňové pokuty, pokud byly členem SSZP. A to se hned zamlouvalo všem, co chtěli odstoupit od Obamacare.

Popravdě některá SSZP, třeba Liberty HealthShare, jedno z největších, přímo cílila na konzervativní obyvatele. Liberty měla reklamy na Blaze a taky sponzorovala CPAC. Pamatujete si na slavný okamžik, kdy Trump zneužil vlajku? Logo Liberty bylo očitým svědkem toho zločinu. A Liberty služby nabízelo přímo divákům na CPAC během panelů, jako je tento. Pokud chcete, aby se o vás vláda postarala, a dělá to dle vás skvěle, sdílení péče není pro vás.

Pokud jim to chcete nandat, zapište se do Liberty HealthShare. Na seznamu nejhůře znějících zvuků musí být „samolibý smích na CPAC“ nahoře, porazí ho už jen „plačící koťátko“ a „matčin orgasmus“. Ta skulina v zákoně se snažila nastavit limity, aby se to nezvrtlo. Udávala, že vaše společenství nebo jeho předchůdce musí existovat nepřetržitě od roku 1999, ale bohužel ten detail o předchůdci nechal místo pro zneužití. Nová společenství se začínala hlásit k dříve existujícím církvím. Třeba Trinity HealthShare.

Bylo založeno v roce 2018, což je, a to je pravda, po roce 1999, ale podle nich se stále kvalifikovali, protože svou existenci odvozují od baptistů, jejichž církev existuje a sdílí nepřetržitě od 17. století. Což je očividná blbost. Je to jako kdybych tvrdil, že tato show existuje 13 miliard let, protože velký třesk byl také prozářený prostor s kupou natvrdlého materiálu. Takhle nic nefunguje.

Takže skulina, která měla být malá, se zvětšila a zvětšila se ještě víc, když se za Trumpa přestala vyžadovat individuální povinnost přes Obamacare. Výsledkem toho bylo, že obliba těchto společenství prudce vzrostla, z 200 000 členů před deseti lety jsme dnes na více než milionu. A i když SSZP trvají na tom, že dávají jasně najevo, že nejsou pojištění, spousta z nich se hodně snaží, aby jako pojištění vypadala. Například je někdy prodávají pojišťovací agenti vedle opravdových pojistných plánů.

A zatímco Obamacare nabízí plány ve 4 kovových kategoriích, bronzové, stříbrné, zlaté a platinové, firma jménem Altrua nabízí plán zlatý, stříbrný, bronzový a měděný, což loni přejmenovala na diamantový, smaragdový, safírový a rubínový, i když je stále očividné, o co se snaží. Rozmazat hranice a nespravedlivě poplivat rubín, objektivně nejlepší ze všech drahokamů. Je červený, známý pro své chyby a může za nejikoničtější střevíce historie filmu.

Jen si vybrečte oči, safíre a smaragde, protože vy na to prostě nemáte. Takže i když se tato SSZP můžou zdát jako pojištění, jsou mezi nimi důležité rozdíly. Zaprvé se nemusí držet zákonů o pojistných produktech, to znamená, že jim nikdo nebrání omezovat krytí na základě dřívějších chorob. A to přesně dělají. A mnoho z nich navíc nepokrývá služby, které zákon o ZP považuje za zásadní, jako péči po užití návykové látky či o mentální zdraví.

Altrua vylučuje toto a také léčbu obezity nebo autismu. A klasický plán od Samaritan obsahuje seznam nehraditelných položek, kam patří rutinní, údržbová, stabilizační, preventivní a wellness péče, tam spadá všechno od pravidelných prohlídek po očkování. A i na oprávněné výdaje může být sdíleno na danou potřebu maximálně 250 000 dolarů. Což vysvětluje jejich plné jméno: Samaritan, ne ten dobrý, ale jen náhodný samaritán, který vás nechá zemřít na opuštěné cestě.

A ještě nejsme u jedné z největších výmluv, co SSZP používají, aby odmítla krytí, a to u morálky. To znamená, že vám můžou odmítnout krytí v podstatě za cokoliv. Toto je program společenství křesťanské péče a lidé, co kouří, nebo stejnopohlavní páry se nemusí hlásit. Program také neplatí za nemoci spojené s alkoholem, potratem nebo dalšími volbami životního stylu. Musím vědět, že neplatím za někoho, kdo se rozhodl celý den vysedávat na gauči a jíst bonbony.

Teda, to je drsné. Ale ten mravokárný tón sedí na to, jak tato společenství fungují. Zaslouží si lidé krytí zdravotní péče, pokud nejedí zdravě, necvičí nebo jsou gayové? Jen to napravte! Snězte mrkev, běžte si zaběhat, otřete svůj penis nebo vagínu o vagínu nebo penis někoho jiného. Vážně to není těžké. A to se v různých SSZP opakuje. Materiály od Liberty udávají, že žadatel musí vést křesťanský způsob života.

A klasický program od Samaritan prý může krýt léčbu sexuálně přenosných chorob, ale ne, pokud jste ji chytili při nemanželském sexu, a člen musí vysvětlit, jak chorobu chytil. Podle všeho čím peprnější příběh, tím víc peněz na mastičky. Misionářská romantika prachy nenese, kámo. Chce to kapavku z ušního lalůčku, pokud chceš zaujmout. Ale morální odsouzení není jediný manévrovací prostor těchto společenství.

Jelikož jde o dobrovolnické spolky, neexistuje garance, že vaše účty budou splaceny. Ale když si poslechnete zakladatele Liberty HealthShare, nemáte se čeho bát. Jen si poslechněte, jak uklidňuje lidi ve videu s názvem: Budou mé účty splaceny? Jsme velmi úspěšní ve 100% sdílení účtů za zdravotní péči u všech oprávněných žádostí. Nezávisí to tedy na písemné smlouvě, se kterou bychom se mohli soudit, pokud by někdo neposlal svou část, je to smlouva zapsaná v našich srdcích.

Ach ano. Je to smlouva zapsaná ve vašich srdcích. Obrazně samozřejmě, protože reálně to není smlouva. A co se týče jeho tvrzení, že Liberty sdílela 100 % účtů za oprávněné potřeby, tím, jak jsme řešili, že můžou cokoliv považovat za neoprávněné, je ta fráze tak bezvýznamná jako jejich srdeční nesmlouva. A k tomu všemu je tu praktická otázka, jak vlastně za péči jakožto člen platíte.

Typický proces se SSZP je, že se nahlásíte jako nepojištěný, když poté dostanete účet, očekává se, že částku usmlouváte na co nejnižší, poté účet zaplatíte sami, potom své účty pošlete společenství na proplacení. A pokud jste někdy čekali, až vám kámoši pošlou prachy za večeři, víte, že proces proplácení se může hodně zvrtnout. Členové Liberty, toho společenství se smlouvou v srdci, si myslí, že jsou platby pomalé až neexistující.

V posledních 3 letech Tiffany Schultz z Better Business Bureau říká, že BBB přijala více než 500 stížností na Liberty HealthShare. Spousta sdílí stejný příběh, jeden tvrdí, že 90 000 z předem schválených účtů zůstává nezaplaceno. Spotřebitel je buď bez peněz a nebylo mu to proplaceno, nebo jdou do sbírek. To není super. A i když Liberty tvrdí, že rok 2019 byl zvlášť těžký a že jsou pyšní na zlepšení, která od té doby podnikli, zdá se, že členové Liberty jsou pořád aktivní na stránkách BBB, kde zadali 304 stížností v posledních 12 měsících, což je hodně, zvlášť když uvážíte, že Cigna, obrovský pojišťovatel, má jen půlku toho množství, i když má 15krát více členů.

A představte si, když si více lidí stěžuje na vás než na Cignu, firmu, jejíž logo je kreslený panáček na poli, kterému vybuchuje hlava z jejich zákaznického servisu.

A bohužel ve většině států stížnost BBB je jediné východisko, které máte. A tato společenství se velmi snažila, aby za nic nenesla odpovědnost. Úspěšně lobbovala za „zákony bezpečného přístavu“ ve více než 30 státech, čímž si zajistila bezpečný chod mimo pojistné regulace. A abyste viděli, co vše vám může projít, podívejme se na firmu Aliera, která se výrazně zapletla s několika SSZP za poslední roky.

Zaprvé s jedním s názvem Unity, pak s Trinity, které se teď nazývá Sharity. I když tato jména nezní jako organizace pro ZP, ale jako postavy z náboženské vykrádačky Kapitána Planety. Když se jejich síly spojí, zruší je po dvou epizodách. Aliera se prezentuje pouze jako správce pro SSZP, ale je složitě napojená na ta, se kterými spolupracuje, a to často záměrně.

Jen 6 týdnů poté, co bylo Trinity ustanoveno, s Alierou podepsali dohodu, která říká, že Aliera má výhradní vlastnické právo na seznam členů a je jedinou stranou, která má na starosti rozvoj a marketing plánů i pro SSZP. Takže vztah Aliery k Trinity je vlastně jako vztah tohoto muže k jeho kostýmu. Může tvrdit, že přísně vzato tím kostýmem není, což je pravda, ale ten kostým bez něj nic moc nezmůže. A klienti ve vícero státech tvrdí, že Aliera a její SSZP jsou nemilosrdní v zamítání krytí, často se ohánějí ujednáním o morálce.

Když byla jedna členka před barem napadena, zbita do bezvědomí a hospitalizována s vážnými zraněními včetně fraktury lebky, zlomené krční páteře a nitrolebečního krvácení, Aliera její požadavek zamítla, protože si zranění prý způsobila sama, a citovala své směrnice včetně věty „následujte duchovní učení o požívání či nadměrném pití alkoholu“, což by vám podle mě za těch okolností radil i Ježíš.

A kupodivu to není ani ten nejhorší příběh zamítnutí krytí spojeném s Alierou. Desetiletá Lola Grace Segars je po 4 měsících po operaci mozku zdravá. 11. září byla z pohotovosti převezena záchrankou na dětskou jednotku Scottish Rite, kde jí odebrali nádor na mozku velikosti softballového míčku. Ta péče byla prostě úžasná. Ale minulý týden přišel účet od společnosti Aliera.

325 624. Aliera říká, že děti do sítě nespadají a nezaplatí účet na 325 000 dolarů. Byl to život ohrožující naléhavý případ. Zklamali nás i ji. Do prdele. Odmítli jim zaplatit za dítě, kterému z mozku vzali nádor velikosti softballového míčku, což je nemorální chování, které bych čekal, že SSZP prohlásí za nepřípustné. Aliera tvrdí, že tento problém byl nakonec vyřešen, ale to až poté, co tento příběh figuroval ve zprávách.

A ukazuje to, že nemáte moc východisek. Pokud nemáte dítě, které můžete dostat do televize, abyste firmu hanbou donutili konat, můžete mít zatracenou smůlu. A jasně, tradiční pojišťovací společnosti mají své hororové příběhy o zamítnutí krytí. Ale jsou tu důležité rozdíly. Nejenom v úrovni ochrany, kterou máte, když se to stane, ale i stupni finanční odpovědnosti.

Zatímco zákon o ZP vyžaduje, aby pojišťovny neutrácely více než 20 % peněz na administrativní výdaje, čímž je ponecháno min. 80 % na péči, na SSZP takové nároky kladeny nejsou. A asi víte, kam tím mířím. Protože šetření zjistilo, že z každých 100 dolarů na pojistném u Trinity jen 16 dolarů šlo na platbu zdravotních výloh a zbytek si nechala Aliera. A vyplácet 16 % peněz, které vybíráte na krytí, je o dost jiné než vyplácet 80 %.

Při 80 % si pomyslíte: Počkat, na co že máme pojišťovny? Ale se 16 % si říkáte: Děje se mi právě zločin, a pokud ano, proč to všem přijde v pořádku? A když reportér dohnal vedoucí Aliery, aby se jí zeptal na jejich nechuť vyplácet, její odpověď nebyla zrovna uklidňující. Chcete se omluvit klientům, kteří si myslí, že by jejich žádost měla být proplacena, ale není?

Nejsme SSZP, pane Stricklande. Jen spravujeme záležitosti jejich jménem. Nemůžu vám pomoct. Musím zmizet z města. Nikdy není dobré znamení, když musí ředitelka skončit rozhovor takhle. Jak jsem řekla, naše firma neudělala nic nelegálního. Neviděl jste muže v plstěném klobouku? Má mi dát novou identitu, než zmizím vrtulníkem, který už vzlétá.

Řekněte mé dceři, že jsem ji milovala, a mému muži, že jeho ne. Mizím! Měl bych říct, že jiná SSZP se od Aliery snažila distancovat, prý že tento druh podvodu není součástí legitimního, autentického společenství. A Aliera je rozhodně špatná. Ale pojišťovací komisaři nám při rešerši pro tento díl opakovali, jak málo transparentní fungování těchto společenství je a jak si myslí, že by se lidé měli mít na pozoru přede všemi. Ano, v této zemi bychom se měli všeobecně snažit o snížení cen za zdravotní péči.

Já si myslím, že vládou vyplácené pojištění by spoustu problémů vyřešilo, ale to se zřejmě v dohledné době nestane. Do té doby chápu půvab levnějšího zdravotního pojištění. Problémem je, že to není tenhle případ. Vůbec to není pojištění. A státy musí minimálně přijmout zákony, které zajistí, aby lidé věděli, co jsou SSZP zač, a aby byla nucená řádně alokovat finance.

Problémem je, že některé jdou opačným směrem. Třeba Florida. V roce 2018 po intenzivním lobbování restrikce pro SSZP ještě zmírnili, původně měli členové sdílet stejné náboženství, teď vyžadují jen sdílení souboru etických a náboženských názorů. A to může být v podstatě cokoliv. V tuto chvíli jsou vstupní požadavky tak laxní, že se kdokoliv může stát SSZP. A já to vím proto, že tento kdokoliv se jím stal.

Možná víte, že jsme v roce 2015 založili Církev svaté matky daňových úlev, abychom ukázali, že daňové úlevy některým církvím umožnily dělat strašné věci. No a před třemi měsíci jsme oficiálně založili dceřinou církev, Církev svaté matky věčného zdraví. A kde jinde ji založit než na Floridě. A s radostí oznamuji, že tato církev má teď své vlastní SSZP, Johnnycare. A to celé bylo děsivě snadné. Bez dalších průtahů, pojďte se mnou, mí nejblaženější spoluvěrci, do kostela.

A tak důležitou organizaci jako společenství bych nemohl řídit sám. Přivítejte prosím živě z ústředí Johnnycare v prosluněné Floridě ženu, která je pro mě tím, co Felicity Huffman pro Williama H. Macyho, mou drahou ženu a obchodního partnera Wandu Jo. Pochválena buď, má Wando. Pochválen buď, můj Johne, a pochválen buď požehnaný stát, kam se chodí rodit minimálně regulované napodobeniny pojišťoven a důchodci chodí zemřít.

Amen. Vyslechla jsem slovo Páně, můj Johne. A co pravilo, má Wando? Pravilo, že se musíš vyprostit jako gazela ze spárů lovce z příliš tuhého sevření vládního zdravotnictví. - Nandejte jim to! - Nandejte jim to! Wando, my společenství vedeme jako církev, i když na Floridě vlastně nemusíme. Amen, Florida budiž pochválena.

Ale musíme splňovat požadavek, že naše společenství zajišťuje finanční nebo zdravotní potřeby členů na základě příspěvků dalších členů. Dobrá zpráva je, že to jsme zařídili přes speciální lékárničku od Johnnycare, která neobsahuje jednu ani dvě, ale tři náplasti. Vypadá to jako nejlevnější dostupná možnost. A víš co, má Wando? Copak, můj Johne? Taky byla.

Proč tři náplasti? Víme, že se, želbohu, nehody v životě stávají. Ale pokud se stanou více než třikrát, už to není náš problém. A aby bylo jasno, pokud se přihlásíte o členství, neplatíte za svou lékárničku. Platíte za lékárničku někoho jiného a oni platí za tu vaši. A tak jste osvobození od pojištění! A my zase od odpovědnosti. A navíc je to hrozně jednoduchý systém. Pokud potřebujete pomoc, jdete k lékaři, dostanete pomoc, požádáte o účet a ten si sami zaplatíte.

Netahejte nás do toho. Ach ano, protože pokud nám ten účet pošlete, zamítneme ho. Z jeho rtů k větším rtům božím na nebesích. Bůh je nám svědkem! Buď proto, že se dopouštíte hříchu smilstva - mimo svazek manželský… - Ty prodejná rajdo. …nebo den trávíte jedením bonbonů na gauči místo návštěvy posilovny. Nebo proto, že jste masturbovali. Ať už je to cokoliv, zamítneme to.

Je to prosté. Žádné odpočty, žádné nároky, žádné smlouvy, tedy kromě těch zapsaných v našich srdcích. Členem společenství Johnnycare se můžete stát za pouhých 1,99 dolaru. A počet členů omezujeme na 5 000 z vás na Floridě, ne proto, že musíme, ale protože tolik jsme koupili lékárniček. Jděte na osvobozeniodzdravotnipece.org, kde se dozvíte, jestli jste oprávnění nám poslat peníze a nedostat skoro nic zpět. Tak moc nic, jak nám to jen projde.

A aby bylo jasno, nemělo by nám projít nic z tohohle. Děkuji Wandě Jo, která, jak naznačuje historie, na tři roky zmizí a nakonec se objeví v kanadském kasinu pod jménem Deb. Já tě prostě tak moc miluju, má Wando. A já tolik miluju tebe, můj Johne. Běžte na osvobozeniodzdravotnipece.org, kde se dozvíte, jak jim to nandat. Nandejte jim to! To byla naše show, děkujeme za zhlédnutí, dobrou noc.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Samozřejmě, že takovéto, mnohdy i podvodné pokusy nikdy lidem skutečně nepomohou. Tento problém se v Americe nevyřeší, dokud nespokojenost lidí nedojde do bodu, kdy bude establishment nucen konečně přejít na evropský model zdravotnictví. Američtí konzervativci by si měli konečně uvědomit, že v národě si mají lidé pomáhat, a že znakem silného a prestižního národa jsou zdraví lidé. ;)

70

Odpovědět

Nezapomeň, že z historických důvodů jsou obyvatelé USA parta dobrodruhů nebudujících "silný národ" ale hledajících "osobní štěstí".
Když si projedeš Oliverovy pořady historicky, je to téma které se opakuje furt dokolečka: osobní profit až na prvním místě.

80

Odpovědět

+SodomaTo je žel také pravda. V tom případě by se ale Republikánská strana, a hlavně ta proTrumpovská část, měla přestat ohánět národem. Ale chápu, že se jim to hodí jako heslo, i když reálně pro národ moc dobrého nedělají.

11

Odpovědět

osvobeozeniodzdravotnipece.org nefunguje :/ https://freedomfromhealthcare.org/ ano.

61

Odpovědět

Nekonečné americké dobrodružství pokračuje. Národu a jeho lidem, kteří nechápou, že v životě nedokáží ovlivnit jestli onemocní či se zraní - takovýto prostinký fakt - není prostě pomoci. I PAY MY TAXES!!! Je jim líto dát z platu stranou dva a půl tisíce, i když jim to pak může proplatit operaci za milióny, ALE TAKY NEMUSÍ, CO KDYŽ SE TOTIŽ NIKDY NEZRANÍM, NIKDY NEONEMOCNÍM A UMŘU ZCELA ZDRÁV. Někteří dokonce povinné zdravotní pojištění označují za nástroj komunismu.... směšné.

208

Odpovědět

U nás to zas systematicky rozkrádají takže až je budeš potřebovat tak tam nebudou.

58

Odpovědět

+Komentáře (1)Tak stále ve státech co mají povinné a centralizované zdravotní pojištění mají menší náklady na zdravotní péči o řád a zároveň lepší zdravotní péči. Najděte si třeba střední dobu dožití u nás, v západní Evropě a srovnejte to s USA. Dost vám to otevře oči. USA má objektivně jedno z nejméně efektivních zdravotních systémů na světě. Drahé a špatné.

00

Odpovědět

komunarde si to ty?

04