PACE: Renovace pro chudé domácnostiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:5 697

Program PACE byl vytvořen pro vlastníky domů s nízkými příjmy, aby si mohli dovolit renovace svých domácností. Cílem těchto úprav měly být energetické úspory a větší šetrnost vůči životnímu prostředí. Bohužel se i tento dobře míněný program potýká s problémy, které v krajních případech z vlastníků domů dělají bezdomovce.

Poznámky:
Gentrifikace je pojem, který označuje přeměnu dříve chudších čtvrtí na oblasti pro bohaté.
Ygrene, název jedné z firem z videa, zní jako spojení Why Green?, kterým Oliver pojmenoval album žabáka Kermita a znamená Proč zeleně?. Zároveň je to pozpátku Energy, tedy česky energie.
EDM je hudební žánr. Je to zkratka pro Electronic Dance Music, tedy elektronickou taneční hudbu.
Popcornové stropy není v česku zažitý název (ve videu zůstal pro zachování vtipu a srozumitelnosti), ale mělo by se jednat o stropy s akustickou omítkou, která není hladká, ale hrudkovitá. V komentářích mě případně můžete opravit či doplnit.
Fannie Mae a Freddie Mac jsou americké společnosti, které poskytují hypoteční úvěry.

Přepis titulků

Dnešní hlavní téma se týká renovací domácností. Jde o velký závazek, který vždy dopadne skvěle, tedy pokud nejste v show Trading Spaces, kde to může dopadnout takhle. Jsme v místnosti. Otevřete oči a podívejte se na svůj nový obývák. Páni. Budu muset odejít. - Jste zklamaná?

- No… Budu muset odejít. Teda, to je ale trapas. Klobouk dolů Pam, která byla natolik zdvořilá, aby odešla. Na rozdíl od svých designérů ukázala velkou dávku zdrženlivosti. Protože proč je ten krb neprůhledný? Kdo se podívá na sexy mihotající se oheň a řekne si: Super, ale co to rozmlžit? Navíc je tam příliš mnoho svícnů. Celý ten pokoj je peklo bez oken, které se za chvíli rozpoutá. Je vyšinutý, nebezpečný a tohle si Pam nezasloužila.

Ale konkrétně se budeme bavit o způsobu financování úprav domů, tzv. PACE. Jeho záměrem mělo být umožnit nízkopříjmovým vlastníkům jejich domy upravit, aby byly ekologičtější. A více vám ze stáje Netflixu vysvětlí sám Barack Obama. Americkým vlastníkům domů usnadňujeme přístup k novému programu zvanému PACE. Jak to funguje? Pokud přejdete na solární energii, můžete si nainstalovat solární panely nebo upravit svůj dům, aby byl energeticky úspornější, bez výloh předem.

Vše se splatí díky budoucím úsporám na účtech za energie. To zní jako skvělý program pro vlastníky domů! A pokud je vám méně než 35 let, rychle vše dovysvětlím. Vlastník domu je osoba, která vlastní svůj dům. Nepronajímá si ho, dům jí patří. Jako vaši rodiče. Víte, jak vaši rodiče bydlí v domě, ale nemají domácího ani nájemní smlouvu a neplatí kauci?

Takové to je. Je to jejich dům. Ale nebojte, to se vám nikdy nestane, nemáte na to nárok. USA se nedávno rozhodly, že pokud jste se narodili po roce 85, nebudete vlastnit dům. Můžete ale do konce života platit nájem a u toho splácet studentskou půjčku za titul z fildy. Na to máte nárok. Pokud vám je pod 35 let, vlastně vás tohle nemusí zajímat. Netrapte se tím. Běžte se na TikTok hádat s patnáctkou, jaký účes je víc cool. Váš život je smutný a to je v pořádku.

PACE je zkratka pro „Čistá energie pro nemovitosti“. Tento nápad se zrodil v Kalifornii v hlavě tohoto muže, Cisca Devriese, bývalého šéfa štábu starosty Berkeley, který sám sebe popisuje jako „kapitalistického hippíka“. Což sedí na týpka, jehož jméno zní, jako by měl v plánu gentrifikovat jazz. Existují dva programy PACE: jeden na komerční nemovitosti, jeden na obytné. A zaměříme se na ten druhý typ, který je velmi problematický. Protože po vyzkoušení v Berkeley se program rázem rozmohl po celé Kalifornii.

Jen ve 2. polovině roku 2014 půjčovatelé vydali 148 milionů dolarů v půjčkách PACE. A jen o rok později, s tím, jak se přidávalo více okresů, se to číslo zčtyřnásobilo na částku přes půl miliardy dolarů. Momentálně mají tyto tři státy aktivní programy PACE, ale je v plánu program dostat i do dalších států, včetně New Yorku a Ohia. A to by mělo vzbuzovat obavy, protože když se půjčka PACE pokazí, může se pokazit hodně. Třeba tento kalifornský pár o svůj dům přišel.

Jejich problémy prý začaly, když se u nich stavil stavitel, který jim nabízel úpravy financované PACE. Potřebovali novou střechu, tak se přihlásili. Myslel jsem si, že to bylo báječné, jako dar z nebes. Jedno vedlo k druhému… Mrknul na střechu a pak řekl: Vypadá to, že tahle zeď… - Pak podlaha. - Prý že je poškozená. - A za pár měsíců… Splátky za hypotéku vyskočily na 600 dolarů měsíčně.

Náš život se v tu chvíli začal rozpadat. Myslím si, že skončíme ve stanu. Jsou určité situace, kdy pomyšlení, že skončíte ve stanu, vzbuzuje nadšení. Třeba když jdete stanovat nebo do cirkusu nebo když jdete do lesa, abyste opustili civilizaci a žili mezi stromy, ale nemělo by se to stát, když se jen snažíte opravit pitomou střechu. Bohužel je PACE varovným příběhem o tom, jak můžou dobré úmysly skončit katastroficky, když se nepojí s inteligentním provedením. A vzhledem k tomu, že Joe Biden program promoval jako viceprezident a na stránkách své kampaně sliboval, že využití PACE rozšíří, se nám zdálo jako dobrý nápad se na to dnes podívat.

Začněme tím, jak PACE funguje, protože jde v zásadě o peníze na opravy a vylepšení vašeho domu. Průměrná půjčka PACE je cca 25 000 dolarů a doba splácení se většinou rozpíná mezi 5 až 25 lety. Ale způsob, jakým splácíte, je neobvyklý a velmi komplikovaný. I když už jsem to nazval půjčkou, je to vlastně zástavní právo na váš dům, dluh přímo vázaný na váš majetek, který v tomto případě postupně splácíte daněmi z majetku.

A reklamy, které PACE propagují, toto velmi rády zdůrazňují. Peníze si vlastně půjčuje váš dům, ne vy osobně. Jako by ty finance dostával váš dům, protože splátky se počítají výměrem z majetkových daní. Jako by si peníze půjčoval váš dům, ne vy osobně. Už stačí, protože to má očividný háček.

I když si ty peníze půjčuje váš dům, přichází v podobě majetkových daní a za ty platíte vy, ne váš dům, protože domy nemůžou platit daně, protože domy nemají peníze, protože to jsou domy. Jako kdybyste si kupovali svetr a řekli pokladní: Daň z prodeje je na svetr, takže to zaplatí ten svetr. Takhle nefungují daně ani svetry. Tyto reklamy jsou od správců PACE, soukromých společností najímaných městy na řešení logistiky programu, do toho spadá financování a schvalování půjček.

Mezi největší hráče patří tyto firmy, největší z nich je Ygrene. Což je objektivně stupidní jméno. Zní jako hloubavé jazzové album od žabáka Kermita. Ale skutečný původ jména je jaksi ještě stupidnější, jak vysvětlil zástupce Ygrene během segmentu sponzorovaného obsahu.

Ygrene, snadno se to pamatuje, protože je to Energy pozpátku. Většina lidí na to nepřijde, ale napovíte a dojde jim to. Samozřejmě že dojde. Protože to není těžké pochopit. Ygrene na své jméno vynaložili tolik úsilí jako Trading Spaces na Pamin obývák. Ve fungování programů PACE je několik velkých nedostatků a tady je jeden z klíčových. I když firmy jako Ygrene program propagují přes reklamy a pořady v TV, většinu skutečných prodejů zákazníkům uskuteční individuální stavitelé, kteří budou vykonávat renovace.

Zamyslete se, co to znamená. Lidé, kteří mají zodpovědnost nabízet komplikovaný finanční produkt, pseudopůjčku, která je vlastně zástavním právem, jsou stavitelé, kteří nemají finančnické vzdělání. Bez urážky, každý jsme učený v něčem jiném. Ze stejného důvodu nechcete, aby vaši koupelnu spároval bankéř. Bude z toho binec.

V praxi to je většinou tak, že za vámi přijde stavitel, možná v obchoďáku nebo v kostele, nebo u vás dokonce zaklepe na dveře. A nabídne vám instalaci solárních panelů nebo nové klimatizace, přičemž slíbí žádnou platbu předem a hlavně to, že se to splatí samo budoucími úsporami. Nicméně stavitelé nejsou vždy ke klientům upřímní, jak moc by mohly jejich majetkové daně narůst.

Přišli ke mně domů, že potřebuji solární systém, že mi to dramaticky sníží účty za elektřinu. Když jsem v listopadu dostala daně z majetku, dostala jsem se ze 600 dolarů na majetkových daních na skoro 10 000 dolarů, což jsem si nemohla dovolit. Ze 600 dolarů na 10 000! To není dobré. Hodnoty by se tak dramaticky měly měnit jen tehdy, když o tom Musk vyprdne tweet.

Opravdu žijeme v tom nejlepším možném systému. Ale zdá se též nepravděpodobné, že by jí solární panely ušetřily 10 000 dolarů. Na to, jak moc se mluví o tom, že úpravy přes PACE se splatí samy, to má zásadní háček, jak vám vysvětlí tato profesorka. Zásadní zádrhel programu PACE je, že nevyžaduje nezávislou energetickou prověrku domu, než stavitelé začnou nabízet, co na domu můžou upravit. Můžou třeba nabídnout instalaci neskutečně drahých, vysoce účinných oken, i když stávající okna nejsou hlavním zdrojem plýtvání a bylo by lepší jen utěsnit pár děr.

Přesně tak. Není vyžadována žádná nezávislá strana, aby zhodnotila, jestli vaše renovace ušetří energie natolik, aby za to stála. A to zní jako něco, co byste rádi, aby ověřila třetí strana. Ze stejného důvodu necháváme nezávislé inspektory z hygieny hodnotit restaurace, než abychom majitele restaurace nechali vyvěsit ceduli: Věřte mi, je tu čisto. A to nás dostává k dalšímu klíčovému vrtochu programu PACE.

Protože pokud úspory na energiích nepokryjí vaše dodatečné daně, můžete se dostat do velkých potíží. Vzpomínáte si na reklamy o tom, že za to platí váš dům, ne vy? Znamená to, že váš dům je zárukou za dluh. Takže pokud se něco pokazí, můžete přijít o dům a, víte jak, skončit ve stanu. A preventivních opatření je vůči tomu méně, než si myslíte. Jelikož je to spíš zástavní právo než půjčka, na tyto finance se nevztahuje ta ochrana spotřebitele, které se vám dostává se standardní půjčkou.

Například Florida nepožaduje, aby zajišťovatelé PACE vysvětlovali náklady na úpravy, ověřili, že přihlášení lidé vůbec mají na to, aby mohli splácet, nebo jestli smluvním podmínkám vůbec rozumí. A správci PACE trvají na tom, že to dělají i tak. Že svědomitě prověřují vlastníky, jejich projekty i schopnost splácet.

Ale existuje spousta příkladů, ve kterých to neudělali. Díky PACE jeden vlastník z Missouri skončil s dluhem 25 000 dolarů na dům, který město tehdy odhadovalo na 8 400 dolarů. A pokud si teď říkáte, proč by se vůbec někdo těmto půjčkám upisoval, je to proto, že jsou často prezentovány jako vládní program. Však ho propagoval i prezident Obama, což může vyvolat falešný pocit bezpečí. Zmínili vládní program, a když slyšíte, že je to vládní, myslíte si, že to je skvělá nabídka.

A nečekáte, že se stane to, co se stalo. V květnu jsme na skrytou kameru zachytili stavitele, jak lidem podstrkuje tvrzení o vládních programech. Ve vaší situaci by vám tento vládní program mohl pomoci. - Takže to je vládní program? - Ano. Když jsme se ukázali my, prodej skončil. A měli co říct na rozloučenou. Stojíte za prd!

Bylo mi toho reportéra líto, jen dělá svou práci a pak mu někdo ze své kompaktní toyotky vynadá. Ale aspoň teď ví, jaké to je být ženou na ulici, která se na vyžádání neusměje. A pokud se vám to začíná zdát predátorské, to proto, že to tak často je. A pokud něco víte o historii predátorských půjček, nepřekvapí vás, že analýza jednoho z největších trhů pro PACE na Floridě zjistila, že spousta z těch s těmi největšími dluhy pod PACE pocházela z většinově menšinových oblastí.

A tam to nekončí. Stavitelé byli obviněni z cílení na neaglicky mluvící čtvrti, seniory, a dokonce občany s intelektuálními poruchami, jako je tento muž, který podle své právničky nechápal, čemu se upisoval. Když s ním mluvíte, je velmi zřejmé, že těmto půjčkám nerozumí. Nerozumí smlouvám, kterým se zavázal. Nechal si přestavit kuchyni, a to ani nevaří, jídlo mu dovážejí.

Svou kuchyni ani nepoužívá. Je to milý pán, chce si popovídat, takže je pozve dovnitř, mluví s nimi a oni ho umluví: Hele, potřebujete nová okna, potřebujete novou kuchyň. Hele, chápu, že jste na jeho straně a vážím si toho, ale váš klient je přímo za vámi. Někoho mělo napadnout ten rozhovor aspoň přesunout ven. První pravidlo mluvení o někom za jeho zády je, že by jeho záda neměla být ve vaší bezprostřední blízkosti.

A firmy se budou dokola bránit, že všechno jasně oznamují a že by se lidé těmto smlouvám prostě neměli upisovat, když jim nerozumí. Ale to je trochu pokrytecké, když jejich podniky tak často kladou důraz na rychlost místo na pomalé, rozvážné rozhodování. Stránky těchto firem se chlubí se „super rychlými souhlasy“, „urychlenými schvalovacími procesy“ nebo tvrdí, že „podpora od Ygrene bude odsouhlasena za méně než 30 minut“. A tím jasně implikují, že peníze můžete dostat lusknutím prstu.

Do prdele. - To si děláš prdel. - Promiň, Georgi, lehkomyslně jsem luskl. - Víš, že mám napilno? - Vím, vím. Co vlastně děláš? Něco zábavného? No budiž. Jde o to, že běžnou prodejní taktikou jsou zde rychlé schvalovací procesy. Stavitelé chodí od domu k domu s tabletem, aby lidé podepisovali elektronicky. A ve videu jedné firmy stavitel otevřeně mluví o tom, jak rychlé takové podepisování je.

Ukážu lidem část Přijmout a podepsat, podepíšou se, podepíšou zbylé strany a jsme hotoví za pár minut. Byl jsem v domě v Rialto, otevřené dveře na terasu byly za mnou, hustě pršelo, televize řvala, tři psi štěkali, čtyři děti křičely, ale stejně jsme to zvládli a poté jsem se do elektronického podpisu zamiloval. To se vsadím.

Ale nejsem si jistý, že „hele jak je snadné vystresovaného vlastníka donutit podepsat právně zavazující dokument“ je tak super, jak si myslí. Určité věci se dají stihnout za pár minut, zatímco 4 děti křičí a 3 psi štěkají. Můžete si objednat nákup nebo se napjatým pohledem pohádat se svým partnerem nebo lajknout instagramový post, ve kterém váš ex oznamuje, že teď dělá hudbu, najít hudbu toho ex na SoundCloudu, poslat tu hudbu do skupinového chatu a pak sledovat, jak nemilosrdně cupují jeho amatérské EDM songy na cucky. To všechno se dá zvládnout za tak chaotických podmínek, ale podepisovat se pod zástavní právo na dům chlapovi, co miluje svůj iPad, by do toho spadat nemělo.

Protože tohle není jako odsouhlasit podmínky užívání iTunes. Tohle je jako sedět naproti bankéři, kterému potenciálně odepisujete svůj dům. Problémem je, že stavitelé nemají motivaci ujišťovat se, že lidé, kterým se nabízejí, si můžou dovolit půjčky, kterým se upisují. Zvláště proto, že poslední zádrhel tohoto programu, kvůli kterému je tak nebezpečný, je to, že půjčka PACE není jen zástavní právo na váš dům, je to „přednostní“ zástavní právo, což znamená, že v případě zabavení věci půjčovatelé PACE dostávají peníze první, před poskytovateli hypotéky a kýmkoliv dalším.

Toto umožňuje firmám jako Ygrene vázat dluhy dohromady a prodávat je na Wall Street jako bezpečnou investici, protože pro investory to má takřka jistou návratnost, ale pro vlastníky to může znamenat katastrofu. Jednak může být těžší dům prodat, protože nikdo nechce kupovat dům se zadržením v hodnotě desítek tisíc za renovace, které mohly být dávno hotové.

Sháníte-li dům a tohle se dozvíte, jako kdyby vám makléř řekl: Tady je garáž / pervitinové doupě, tady sklep, kde spoutali unesené děti, a tady jsou popcornové stropy. Okamžitě tím zničí veškerý půvab, který ten dům měl. A poplach nevyhlašují jen vlastníci domů. Přednostní povaha tohoto zástavního práva byla důvodem, proč roku 2010 firmy Fannie Mae a Freddie Mac přestaly poskytovat hypotéky domům s půjčkami PACE.

A to je jeden z dalších potenciálně devastujících důsledků systému, ve kterém nikdo nenese odpovědnost. Pamatujete na pár z Kalifornie? Jejich stavitel tu vysvětluje, jak nic z toho, co se jim stalo, není jeho vina. Ověřil jste si jako jejich stavitel, že jsou schopni splácet? Je to starší pár s fixním příjmem, říkají, že si nemohli dovolit zaplatit za práce, co jste na jejich domě provedl.

Já lidi neposuzuju, PACE posuzuje lidi. - Hodně se tu přehazuje odpovědnost… - Nikdo na nikoho nic nepřehazuje. Měla byste si promluvit s Ygrene, se kterými uzavřeli smlouvu. No tak počkat. Je odvážné tvrdit, že nikdo na nikoho nic nepřehazuje, když to hned na někoho přehodíte. To připomíná nápis v kanceláři Harryho Trumana. Problémy se řeší tady.

U Larryho na konci chodby. To on řeší papíry. Promluvte si spíš s ním. Jde o to, že každý hráč zde drží v chodu začarovaný kruh nulové odpovědnosti. Správci PACE viní stavitele. Stavitelé viní správce. A někdy se ukazuje prstem přímo na samotné zákazníky. Tady mám ze zákona povinnost vám říct, že Ygrene, což je mimochodem Energy pozpátku, velmi chytré, trvají na tom, že mají přísné postupy na zveřejňování informací, na stavitele rázně dohlíží a osobně nikdy nezabavovali dům.

Též trvají na tom, že ten pár obdržel všechny náležité dokumenty a že to oni, ne Ygrene, si vybrali stavitele pro práce na svém domě. Čímž naznačují, že to byla jejich vina. Což se jen těžko skousává, když to Ygrene vybírá stavitele, kteří se do programu zapojují. Pokud restaurace prodává zkažené humry, neměli by nad tím krčit rameny, že to vy jste si je vybrali z nádrže, když to oni je tam v prvé řadě vůbec dali.

A firmy vždy budou trvat na tom, že to je problém jen pár špatných stavitelů a že oni své procesy stále zdokonalují. Já se ale domnívám, že problémy tohoto programu jsou v jádru jeho fungování. A nejlépe to ví výběrčí daní, protože to oni nakonec musí vybírat dluhy, které vlastníci nashromáždí, a můžou být těmi, co budou zabavovat majetek. Jen si poslechněte výběrčího, který svůj okres před měsícem prosil, ať se svého programu vzdá.

Řeknu vám fakta. Čím více jich máte, určité procento lidí přijde o svůj dům. Můžete zlepšit ochranu spotřebitele, může být důkladnější, ale nakonec některým lidem stejně vezmou jejich dům. Myslím si, že to podstatné je, že podle mě neexistují okolnosti, za kterých dává smysl dávat okresu možnost vzít vám váš dům za to, že dostanete peníze na novou klimatizaci, solární panel nebo cokoliv jiného. Přesně tak.

Nikdo by v téhle zemi neměl přicházet o svůj dům kvůli klimatizaci. Měl by o něj přijít kvůli nečekaným účtům za zdravotní výlohy. Jako správný Američan! A to se může vyhrotit, pokud zabavování majetku bude po pandemii častější. Jeden výběrčí daní z Floridy varoval, že PACE může být další floridskou hypoteční krizí, pokud si nedáme pozor, z čehož mrazí! Protože to spěje ke katastrofě, ale neděláme nic, abychom to zastavili.

Je to, jako když jsme Harrisona Forda nechali dál pilotovat letadla. Všichni víme, co se stane. Někdo něco udělejte, než bude pozdě! Takže co s tím? Můžeme zkusit pár reforem, třeba ukončit podomní prodeje, ale ten muž měl pravdu v tom, že lidi stejně o své domy můžou přijít. Těžší otázka je, jestli za to reformy vůbec stojí. PACE totiž není jediný způsob, jak nízkopříjmoví vlastníci můžou získat finanční podporu na ekologičtější renovace.

Národně máme Program energetické pomoci pro nízkopříjmové domácnosti a federálně Program pomoci vůči počasí neboli PPVP, jak ho vůbec nikdo nezná. A konkrétně na Floridě a v Kalifornii je několik programů, které mohou pomoci nízkopříjmovým domácnostem financovat energie. Jde o to, že pokud vy, vaši rodiče nebo jakýkoliv váš známý zvažuje půjčku PACE, měli byste se podívat, jestli vy nebo oni nemáte v první řadě nárok na tyto programy. A pokud žijete v okresu, který zvažuje zavedení PACE s komerčními správci, snažte se tomu zabránit.

Faktem je, že tento program je ve své podstatě vadný. A neříkám, že dostupná čistá energie není něco, do čeho bychom neměli investovat, určitě bychom měli, ale neměli bychom zranitelné lidi dostávat do situací, kde riskují své domovy. Bohužel jde o další příklad dobře míněného programu, který zkazila přítomnost soukromých společností. A pokud přijdou tam, kde bydlíte, je záhodno jim říct: Etědj od eledrp.

To je vlastně Jděte do prdele pozpátku. Většina lidí na to nepřijde, ale napovíte a dojde jim to. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já jako pravý národovec naprosto souhlasím s podporou chudých. Mně záleží na národu. A blahobyt národa znamená blahobyt všech jeho vrstev. Národ není skutečně bohatý, dokud nejsou bohatí všichni jeho členové. Kdo v tomto se mnou nebude souhlasit, není pravý národovec, nýbrž pouhý elitář, který pojem národ používá jako štít. :)

46

Odpovědět

Pozoruhodné. A proč tedy právě levičáci určili jako výplatní termín 15. den následujícího měsíce? A z novějších kauz, proč právě levicová strana pořádá ' hon na české majitele prázdných bytů'?

16

Odpovědět

+LUživateli L, já absolutně nevím, co tady vytahuješ nějaké levičáky. Já mluvím o sobě a o mé vlastní ideji levicového nacionalisty jakožto jediného pravého nacionalisty. Vymezuji se proti pravicovým nacionalistům i levicovým nenacionalistům. Přičemž moje pojetí levicového nacionalisty se může výrazně lišit od pojetí stejného pojmu jiných lidí.

A co má s čímkoliv dělat výplatní termín, to mě prosím tě pouč, zjevně jsem v této oblasti ignorant. Ale myslím si, že tvoje odpověď bude stejně mimo jako se zdá být tento tvůj argument. Tak či onak, já jsem žádný termín ničeho neurčil, ani na nikoho nepořádám žádné hony, ani jsem neodkazoval na zmíněnou skupinu lidí. Takže brečíš na špatném hrobě.

33

Odpovědět

+Levicový nacionálJde o to, komu zákonem umožníš snadnější život.

Například pozdější výplatní termín zvýhodňuje podnikatele, kratší pauza mezi fiskálním měsícem a výplatou zvýhodňuje zaměstnance.

Tedy je pak logické, ke které z vrstev společnosti se obecně staví levičáci a ptát se, ke které vrstvě se hlásíš ty ( například : zaměstnanci - zaměstnavatelé).

12

Odpovědět

+LPokud ti to vadí, tak ale v tom případě sám vyznáváš minimálně jednu antikapitalistickou hodnotu. Nebo poukazuješ na něco, co ve skutečnosti vnímáš pozitivně, hlavně že ti to poslouží jako argument proti levici?

Jinak výplatní termín je k patnáctému, to je ale v Česku, jinde to může být zase jinak. A většina levicových ideologií má i pravicové prvky a naopak. V Česku čistě levicovou stranu nenajdeš.

A pozdější výplatní termín má opodstatnění - zejména firmy s velkým počtem zaměstnanců opravdu ty výplaty za daný měsíc nevypočítají ihned. Menší firmy zase potřebují více času, protože tam všichni mají plné ruce práce. A já podporuji malé firmy. To je dobré pro národ. Přičemž když jsou pro malé podnikatele nastaveny lepší podmínky, pak i každý z lidu má lepší možnost začít sám podnikat a zvýšit svoji životní úroveň.

Každopádně, pozdější výplatní termín, to je ten poslední problém zaměstnanců. Mnohem větší problém vidím v nízkých platech v montovnách východně od Německa, a v pracovních podmínkách, zejména dělníci a skladníci mají nárok na mnohem lidštější podmínky.

Nízké platy pak znamenají malou schopnost nakupovat zboží, a špatné podmínky způsobují špatnou produktivitu, ve výsledku pak i firmy v daném státě mají menší produktivitu a menší zisk, než by mohly mít.

12

Odpovědět

Vy národný socialisti máte aj skratku... nacisti....
Ale s internacionálnymi socialistami (komunistami) si nemáte čo vyčítať... Najbrutálnejšie, najkrvavejšie režimy v histórií ľudstva... Proste lavičáci vedú.... čo do počtu masových vrážd... Ste skvelý, ja vám tlieskam...

04

Odpovědět

+ehmDěkuji za krásnou ukázku pravicového blábolu. Milada Horáková, členka Československé strany národně socialistické, podle tebe také byla nacistka? No a řekněme si to na rovinu, co za lidi označuje nacismus za levicovou ideologii, že? Ale to bys musel mít alespoň základní schopnost sebereflexe, abys byl schopný si to přiznat, uživateli "ehm".

01

Odpovědět

+ehmJeště bych dodal - možná by se o politice vůbec neměl vyjadřovat někdo, kdo nedokáže rozlišit pojmy levice a socialismus.

01

Odpovědět

Není to o rasové problematice, ale stejně to má nízké hodnocení. Co s tím máte za problém, Petersonovci a dalši exoti?

46

Odpovědět

Záměna příčiny a následku.

Příčinou toho, že si nízkopříjmový občané nemohou dovolit rekonstrukci je v brutálním zdanění nemovitostí, které splácí sociální experimenty.

To, že samotné sociální experimenty nefungují se prostě dá očekávat. Takže žádné překvapení - naopak u vysoce trénovaných vojáků by si mohl očekávat, že jaderné zbraně prostě ohlídají.

110

Odpovědět

Nechápu co s tím mají společného Petersonovci? Na Olivera se dívám stejně rád jako na Petersona.

32

Odpovědět

+Ikko IkkiPeterson je šarlatán. Pokud mluví o čemkoliv jiném než o psychologii, neberte ho vážně.

15

Odpovědět

Petersona mam rad, a stejne jsem dal tomuhle videu plnej pocet hvezdicek...takze co mas ty za problem s timhle skatulkovanim?

10

Odpovědět

Pěkný... Čím to, že mě to v Americe vůbec nepřekvapuje?
Jen váhám, jestli je to standardní "důležitý je profit, jedno na kom ho vydřeš" nebo další vlna "pojďme systémově zrušit skupinu obyvatelstva, kterou tu nechceme (pokud už se teda zvládli chytit drápkem a NĚJAK získat vlastní dům)"
Jako fakt tý zemi závidím národní parky, ale systém co tam tomu vládne ani omylem...

100

Odpovědět

nieco o bidineovi alebo politike ?

06

Odpovědět

Levičák vymyslel další schéma v tím nejlepším úmyslem a zase mu toto schéma nevyšlo. Biden toto schéma ' jen podporoval '.

210

Odpovědět

Drobnost v překladu v 6:00: "soukromých společností, které najímají města na řešení logistiky programu," to dělá dojem, že společnost je najímatelem a město je najato. Možná by na první čtení bylo srozumitelnější: "soukromých společností najímaných městy, aby řešily logistiky programu,"

40

Odpovědět

Opět u této překladatelky problém s rozeznáním podmětu a předmětu.

19

Odpovědět

Díky za upozornění. Je pravda, že se to dá chápat dvojace. Opraveno!

60

Odpovědět

Jinak pozoruhodné v tomto vyprávění je záměna příčiny a následku.

Příčinou kolapsu tohoto programu je naprosto brutální zdanění nemovitostí, aby vláda měla na další sociální experiment. Následkem tohoto brutálního zdanění jsou právě stavitelé, kteří prostě mají zajištěný byznys, a tak mohou své ceny našponovat a soukromé společnosti, které se chlubí vládní důvěrou.

79

Odpovědět

Příčinu a následek se snaží zaměňovat L.
Na státní program se napojila soukromá firma (Ygrene), která se snaží vydělat co to jde (čím víc klientů v programu, tím lépe) a na ně stavebníci, kteří se také snaží vydělat co to jde (proč neprodat předraženou rekonstrukci kuchyně, když to majitel podepíše). A následky nese někdo jiný...
Silně to připomíná to, co vedlo k hypotéční krizi 2008 - krátkodobý zisk za každou cenu, děj se co děj, následky ponese někdo jiný.

10

Odpovědět

+BuffyKdyby tento federální, nikoli státní program - Oliver zmiňuje, že Kalifornie má ještě minimálně čtyři další programy pro ekologizaci staveb - nevzniknul, tak by nevznikla ani soukromá firma a stavitel by se nestal stavitelem (reputace špatného řemeslníka se šíří docela rychle a ten řemeslník by nejspíše zkrachoval).

Jenže přišel tento federální program a řemeslník se může ohánět tím správným razítkem pro ten správný federální/vládní program.

22

Odpovědět

+LTo je logika "kdyby nebylo co ukrást, tak by nikdo nekradl". Hlavní problém je pořád v tom, že někdo chce generovat zisk za každou cenu, ať už tím způsobí co chce.
Nepracujete pro jednu z těch firem? Ty také ve videu předvedly pozoruhodné přehazování viny na ty ostatní...

02

Odpovědět

+BuffyZnovu.

Kdyby měl každý majitel domů opravdu svobodnou vůli (tedy mohl si vybrat i řemeslníka bez toho správného razítka), tak ti špatní řemeslníci prostě budou mít tak velkou konkurenci, že si ani podvádět nedovolí.

Jenže to předpokládá snížení majetkových daní a to prostě levičáci nedovolí - protože pak by vymřeli i ouřadové na stavebních a jiných regulačních správách.

32

Odpovědět

+Buffyto neni to same. tvoje logika je: kdyby nebylo zbrani, nebylo by vrazd. trosku mimo misu, ne?

ale faktem je, ze celej koncept tohodle PACE je spatnej uz od zakladu...nejen zpracovanin...to jako fakt energeticka uspora ma byt takova, aby ti zaplatila rekonstrukce? QQ

01

Odpovědět

V podstatě je ten program sázkou na drahou energii. ( Fotovoltaika a energie, kterou vyprodukuje bude mít větší hodnotu než majetkové daně.)

Jako na potvoru však fotovoltaika za pět let snížila svou výrobní cenu na 25%. Takže ani zpětný odkup fotovoltaiky nic nevyřeší.

Ten hrozný kapitalismus snížil ceny, a tak ti, co nakupovali za přemrštěné ( a dotované) ceny prostě mají smůlu.

37