PFASLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:8 194

PFAS jsou chemické sloučeniny, které najdeme v našich teflonových pánvích, v oblečení i obalech od jídla z fast foodu. Bohužel jsou to látky, které jsou toxické a nerozkládají se, zato se dlouhodobě hromadí v našich tělech, kde pak můžou vést k různorodým závažným nemocem. V USA pro ně neexistuje efektivní regulace, což problémy s tím spojené ještě komplikuje.

Vysvětlivky:
Mračoun Sekáč neboli Saddy Long-legs je variací na název románu Daddy-Long-Legs Jean Websterové (česky vyšel jako Táta Sekáč v překladu Jaroslavy Janoušové).
Cosbyho svetr je narážkou na barevné a neobvyklé svetry Billa Cosbyho, které pravidelně nosíval ve svých televizních pořadech.
EPA je v USA Agentura pro ochranu životního prostředí (anglicky United States Environmental Protection Agency).
CDC je v USA Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (anglicky Centers for Disease Control and Prevention).

Přepis titulků

Hlavní téma se dnes týká chemikálií. Látek, které byste jako špagety, Heineken a lidské ruce neměli skladovat v sudu v sousedově garáži. Konkrétně budeme mluvit o skupině chemikálií, tzv. PFAS, per- a polyfluorovaných alkylových sloučeninách. V chemickém světě se jim přezdívá různými jmény a používají je známé značky jako Gore-Tex nebo Teflon a spousta dalších. Ale všechny mají společné to, že vytváří povrchy, na které nic nepřilne.

A to spousta z nás chce, i když někteří možná více. - Missy! - Ano, šéfe? Pokud hřebenatky orestuješ na nepřilnavé pánvi, nepřilnou. Proto se jí do prdele říká nepřilnavá! Nevím, co nepřilnavý znamená v Texasu, zlato, ale to mě poser! I když mám nutkání si z Gordona Ramsayho utahovat, ale jako Brit, který si též udělal kariéru na řvaní obscénností na Američany a nechápání Texasu, musím prostě docenit kvalitu.

Ale i když křičím, vy křičíte, on křičí, všichni křičíme po nepřilnavých pánvích, má to dva velké háčky: zaprvé se tyto chemikálie pojí s mnoha různými nemocemi. Zvýšené vystavení se jen 2 největším PFAS se pojí s vysokým cholesterolem, ulcerózní kolitidou, hypertenzí, onemocněním štítné žlázy, rakovinou varlat a ledvin a sníženou reakcí na očkování. Což je strašné, ale asi vás to nepřekvapuje, když původní název tohoto pořadu byl „To špatné, co máte rádi, uvádí Mračoun Sekáč“.

Zadruhé jsou PFAS známé jako trvalé chemikálie. Studie odhadují, že vydrží tisíce let. Tato kombinace toxicity a dlouhověkosti je opravdový problém, jak se to před pár lety snažil Kongresu vysvětlit chemický inženýr. Nikam nezmizí. Je to člověkem vytvořená látka. Jen předáme štafetu generacím našich dětí.

Kdybyste mě zpopelnili, vlastně bych se stal rizikovým zdrojem fluorových chemických látek. Teflonové pletivo v mé kýle vytváří velmi toxický plyn a rozkládá se v něco, čemu se říká ďáblovy chcanky, což je kyselina fluorovodíková. Tohle nezastavíte. Můžete to jen ovládnout. To nezní úplně dobře, co? A jen těžko se věří, že se něco jmenuje ďáblovy chcanky, a není to značka alkoholické sodovky Gordona Ramseyho Hell's Seltzer.

Prodávají se příchuti jako Zlá zelená, Bobulové inferno, Uzlíček nervů a Je to v řiti. Seltzer z pekla: pro lidi, co nesnáší vodu a sami sebe. Ale ten muž má naprostou pravdu. Možná si to zatím neuvědomujete, ale svět se v ďáblových chcankách topí. A to ne sexy způsobem. Takže se dnes podíváme na to, jak škodlivé tyto látky jsou, jak dlouho to jejich největší výrobci vědí a jak těžké to bude napravit.

Začněme s tou nejrozšířenější PFAS. PFOA neboli C8, protože má osm uhlíkových molekul. 3M začali C8 prodávat v roce 1951 chemickému gigantovi Dupont, který to začal používat na výrobu teflonu, který promovali takto. Bývala jsem otrokem škrábání a drhnutí hrnců a pánví. Ale osvobodil mě teflon.

Jídlo se na teflon nepřipeče, jako to dělá jinde. Vidíte? Dobře. „Bývala jsem otrokem“ by bělošské dítě nemělo vyslovit, pokud není Pinocchio poté, co se stane chlapcem, ale ani pak není svobodný. Je otrokem společnosti a vězněm vlastní mysli jako my ostatní. Nos už ti možná neroste, gnocchi, ale lžeš sám sobě. Ale už tehdy, když tu reklamu vysílali, ve 3M a Dupontu věděli, že se tyto látky v lidech a zvířatech hromadí, že se v přírodě nerozkládají a že můžou zvětšovat játra u krys, králíků a psů.

Takže varovné signály už tam byly před tím, než si pozvali bílého dětského otroka tvrdit, že ji teflon osvobodil od škrabání pekáčů na muffiny. A během dalších let se dozvěděli víc. V roce 1981 v 3M zjistili, že požití PFAS způsobuje vrozené vady u krys, a když o tom řekli Dupontu a ten otestoval děti zaměstnanců v oddělení teflonu, zjistili, že ze sedmi dětí měly dvě oční vady, což je informace, kterou Dupont kupodivu neuveřejnil.

A roku 1991 dostali jednoznačné varování, které úžasně ignorovali. 3M řekla Dupontu, že by se to za žádných okolností nemělo dostat do kanalizace. Stojí to v tom spisu. Nevypouštějte to do kanalizace. Ale oni začali do vody vypouštět takové množství C8, že v jedné chvíli přestali mít přehled o tom, kolik vlastně vypouštějí. Teda.

Škodlivé chemikálie nejsou něco, o čem byste prostě měli ztratit přehled. Nejsou to klíče od auta nebo prostřední dítě. Aha, promiňte, ztratím ho jednou v supermarketu a najednou je ze mě špatný rodič? Uklidněte se, jídla by tam měl dost. Ale vydržte, je to ještě horší. Dva roky poté, v roce 1993, v interním sdělení Dupontu zaznělo, že mají kandidáta na nahrazení C8, který se zdál méně toxický a v těle se držel mnohem kratší dobu. Ale firma proti tomu zakročila, protože riziko se zdálo příliš velké.

Riziko vůči jejich hospodářskému výsledku a faktu, že teflonové produkty jim ročně vynášely asi miliardu. Což znovu dokazuje, že firmy jsou lidé, a to sociopati. A ačkoliv to všechno věděli, Dupont teflon protlačoval do stále více produktů. A v této reklamě z roku 1994 ho v podstatě označují za magii. Chemie je uskutečnění magie.

Lidé si představí teflon a představí si pánve. Teflon není jediná věc. Teflon zabrání broukům lézt po stromu. Ze stromu spadnou. Teflon je řetězová smyčka, to jsem vymyslel pro kola. Pouze Dupont vyrábí teflon, ale můžete ho použít na satelity, tkaniny nebo kůži. Slyšeli jste někdy o kožené pláštěnce? Fantazii se meze nekladou, moc často se nestává, že světu dáte něco nového. Dobře, v tom videu je toho spousta, čemu nerozumím.

Včetně toho, proč to natáčel někdo, kdo testoval funkci zoomu na své kameře. Nebo proč se ten incel Santa chichotal při pomyšlení na koženou pláštěnku? Pokud je jeho laťka takhle nízko, zdá se, že je snadné vytvořit něco nového. Dokážu to: kožený deštník, kožená kytka, kožený had, kožený Elmo. To jsou čtyři skvělé instantní nápady a to ani nejsem Ph.D. v Cosbyho svetru. A pokud si říkáte, co celou dobu dělá EPA, jsou v tomto případě trochu paralyzováni.

Dle Zákona o kontrole toxických látek z roku 1976 může EPA požadovat testování, jen pokud dostane důkazy o potenciální škodlivosti nějaké látky. To je systém, který chemickým firmám dovoluje regulovat sebe samé. Což je děsivý sled slov, podobně jako „příchozí hovor od Jeffreyho Toobina“. To nikdo slyšet nechce. A i když EPA zakročila, jejich možnosti byly omezené. Například v roce 2016 vydala upozornění ohledně dvou největších PFAS, včetně C8, kde určila jejich přijatelné množství v pitné vodě na 70 částic na bilion.

Spousta lidí si myslí, že je to stále vysoko. Ale klíčové je, že upozornění EPA není vymahatelné. A nikdo pravidlo nebude respektovat, pokud není vymáháno. Je to stejné se značkami, které vidíme, ale ignorujeme, jako „Vezměte si jeden“ na míse s bonbony nebo „Nešukat sochy“ v Madame Tussauds. Poruším to.

Vezmu si dvě snickersky a oprcám voskového Michaela Bublého. Udělám to. Už jsem to udělal. Skousněte to. A tato laxní úroveň dohledu a takové množství odpadu, že o něm ztratí přehled, má vážné následky. Když epidemiologové zkoumali zdravotnické záznamy lidí poblíž továrny Dupontu, zjistili, že lidé, co byli více vystaveni pitné vodě kontaminované C8, trpěli více na rakovinu ledvin a varlat. A bylo to ještě horší u lidí, co pracovali v továrně.

O čemž svědčí muž, co pracoval v jedné z laboratoří Dupontu a diagnostikovali mu ulcerózní kolitidu a rakovinu tlustého střeva. Lidé s tím produktem v práci zacházeli každý den. Od rána do večera, a když jsme měli dvanáctihodinové směny, dvanáct hodin v kuse jsme to ohřívali a vdechovali. Každý den. Ken pracoval v čtyřčlenném týmu v továrně Dupont. Mezi lety 1974 a 2001 testoval C8. Z těch čtyř je poslední, kdo je naživu.

Lidé, které jsem měl rád, zemřeli. Byli jsme jako rodina. To je samozřejmě strašné, ale ani nemusíte žít ve městě, kde jsou PFAS vypouštěny, nebo pracovat v továrně, která je vyrábí, aby vás to zasáhlo. Nezapomínejte, PFAS vydrží dlouhou dobu, takže pokud se dostanou do podzemních vod nebo vzduchu, můžou cestovat. A dokážou se bioakumulovat, tedy se ve vašem těle časem nashromáždit. A to nás přivádí k šokujícímu objevu.

V 70. letech začaly Dupont a 3M testovat své dělníky na přítomnost PFAS v jejich krvi. 3M do toho chtěla zapojit kontrolní skupinu s „čistou“ krví. Ale jak upozorňuje tento environmentální aktivista, firma si brzy uvědomila něco strašlivého. Žádná čistá krev nebyla. Testovali děti, dospělé, jeli do Asie, vydali se do celého světa, a všude, kam se podívali, našli své chemikálie v lidské krvi.

Nakonec nějakou čistou krev našli. Ukázalo se, že to byla krev odebraná brancům a uložena na začátku korejské války. Ano, je to pravda. Studie CDC zjistila, že C8 je momentálně v krvi 99,7 % Američanů. Což aspoň znamená, že já a Vin Diesel máme konečně něco společného. Ve všem, co se týče genetiky, názorů i barvy hlasu, jsme naprosto odlišní, ale když přijde na toxické látky v naší krvi, je to prašť jak uhoď, kámo.

Nebo spíš… má rodino. A ačkoliv je Dupont jasný příklad, nejsou do toho zapleteni sami. Armáda využívá PFAS v pěně na hašení ohňů, takže se nahromadily kolem základen. A spousta firem využívá PFAS ve spoustě produktů. Například obuvnická firma Wolverine užívá PFAS ve voděodolných Hush Puppies. Ale až po lokální reportáži si lidé bydlící blízko jejich továrny v Michiganu nechali otestovat vodu a jedné rodině vyšly opravdu do očí bijící výsledky.

A než se na to podíváte, nezapomeňte, že přijatelné množství ve vodě dle EPA je 70 částic na bilion. V domě žili asi tři roky, když se Tobyn dozvěděla, že čeká jejich syna Jacka. Moc jsme se těšili. Přála jsem si, aby vše proběhlo v pořádku, tak jsem pila osm sklenic vody denně, počítala jsem si to. Jedla jsem zdravě. V dubnu 2016 se narodil Jack.

Měl ohromnou chuť pít vodu. Měl pořád žízeň. Test prokázal 2 000 částic na bilion PFAS ve vodě McNaughtonových. Jakmile to bylo možné, Tobyn a Seth nechali Jackovu krev otestovat. Výsledek? 484 000 částic na bilion. Více než stonásobek národního průměru. Má největší množství PFAS mezi dětmi v USA, o kterých víme. Je častěji nemocný a jeho očkování nefungují.

Páni, to je neskutečné. Když je vaše dítě v něčem nejlepší, chcete se tím chlubit, ale zkuste si hledat autonálepku s nápisem „Mé dítě má největší množství PFAS v USA“. Tohle nikdo nechce. Musím vám říct, že Wolverine tvrdí, že se tento problém snaží vyřešit, ale měli byste vědět, že to není zrovna snadné. Tomuhle ráda říkám Megatron.

Je to můj domácí filtr, tohle před námi. Ale prochází to těmito nádržemi, jsou plné granulovaného uhlíku a prochází jimi popořadě a nakonec to vyjde tímto a voda je čistá. Chodí sem každý týden a testují to u přívodu i vývodu. Takže víme, že to ve vodě není. Tyjo, skvělé zprávy.

Zvládli jste to, Wolverine! Problém vyřešen. Stačí systém čtyř nádrží, kterému se s láskou říká Megatron, místnost, do které se vejde, a návštěva technika každý týden do konce života. Problém s vodou? Spíš probléme, na shledanou. Tohle je zatraceně funkční systém. Ale Megatron v každém domě není proveditelné řešení kteréhokoliv problému. A možná kvůli tomu, a určitě kvůli soudní dohodě, se Wolverine vynasnažil, aby ta žena nedostávala znehodnocenou vodu ze studny, ale z obecního vodovodu.

Ale stále se spousta firem snaží jen o naprosté minimum, nebo zodpovědnosti dokonce uniknout. Například Dupont urovnal hromadnou žalobu s obyvateli města, kde vypouštěl C8, a krátce poté souhlasil s tím, že s užíváním této látky přestane, což zní dobře, ale má to své háčky. Ačkoliv přestali používat C8, prostě přešli na jiný druh PFAS, tzv. GenX, a výrobu převeleli na separátní společnost, Chemours.

Udělali to proto, aby na nich nepřilnula žádná právní zodpovědnost a prostě po nich sklouzla jako brouci po teflonovém stromě? Kdo nám to může říct? Zřejmě ne já, ze zákona. Ale můžu říct to, že ačkoliv Chemours tvrdí, že je GenX bezpečnější, vědci se stále obávají její přítomnosti v našich vodovodech. Dle mého názoru jde o větší riziko, než jaké bychom měli podstupovat. Tato sloučenina patří mezi třídu sloučenin, o kterých se domníváme, že způsobují nemoci, nemoci jako různé druhy rakovin, jiné druhy dysfunkcí.

Nevíme o všem. Vědců se ptáme, na základě toho, co ví, zda je bezpečné vodu pít. Ne, tequilu piju neředěnou, ale vodu z kohoutku pít nebudu. No to nezní dobře. Pokud tenhle uvolněný vědec nebude pít vodu z kohoutku, možná by se mělo bít na poplach. A i když jsme se dnes zaměřili jen na pár PFAS, jsou jich stovky, ne-li tisíce.

Problémem tedy je, že pokud a kdy se prokáže, že je GenX škodlivá, firmy se můžou přesunout k další a pak k další a tak dál. A v tuto chvíli si nejspíš říkáte: Ty krávo! To je naprosto strašný. Měl bych začít vyhazovat všechny pánve? Začnu s dobrými zprávami. McCain už nemoderuje The View, tenhle kámen vypadá jako Cookie Monster a ne, nemusíte nutně vyhodit všechny pánvičky.

Experti tvrdí, že je nepravděpodobné, že by se PFAS uvolnily, pokud pánve nejsou přehřáté nebo poškrábané. Větší riziko vám hrozí z vystavení se oblečení s PFAS, což se bohužel týká většiny vodě a špíně odolných tkanin, včetně některých výrobků z firem jako Lululemon, North Face a Patagonia. Nebo obalům od jídla, které obsahují PFAS, které bohužel využívá několik řetězců včetně některých obalů ze Starbucks, Chick-fil-A a Subwaye.

A všechny tyto firmy trvají na tom, že PFAS ze svých výrobků zcela odstraní během následujících měsíců a let, a doufám, že je to pravda, ale takové věci už jsme slyšeli, a jsme, kde do prdele jsme. A není lehké zjistit, které produkty PFAS obsahují a které ne, nemusí na sobě totiž mít upozornění „Tento výrobek obsahuje ďáblovy chcanky“, ačkoliv je to skvělý nápad a rozhodně by to měli zavést. Ale větší problém je, že jakkoliv zodpovědní spotřebitelé budou, pokud se továrny, které tyto látky vyrábí, nebudou odpadu zbavovat řádně, do vašeho krevního oběhu se to dostane stejně, což je frustrující, jak upozorňuje již zmíněný aktivista.

Nikdo neřekl: „Hele, trocha teflonové chemikálie v krvi mého miminka mi nevadí.“ To nikdo neřekl. Řekli: „Zbožňuju tyhle pánve.“ Přesně tak. Nikdo nemá pánve rád tak, aby byl ochoten otrávit krev svého dítěte. Jeden člověk by se ale našel, ale na jeho obranu: Tyhle pánve jsou kurva nepřilnavé! Pokud máte obavy, jak je na tom voda ve vašem bydlišti, můžete navštívit tuto adresu: ewg.org/PFASmap.

A pokud se vám výsledek nebude líbit, můžete zvážit pití balené vody nebo reverzně osmotický filtr. Ale nemělo by to být jen na nás jako jedincích. Protože PFAS by vůbec neměly být ve většině spotřebitelských produktů. A nezdá se, že by se jich firmy vzdaly dobrovolně, proto nutně potřebujeme zákony, které omezí jejich užití jen na to nejnutnější: zdravotnické přístroje nebo ochranné oděvy.

Ale nejenom to, potřebujeme zcela změnit způsob, jakým PFAS regulujeme. Místo regulování jedné po druhé, jak to děláme teď, měli bychom je regulovat jako skupinu chemikálií. To by EPA dovolilo efektivněji regulovat nejenom právě užívané PFAS, ale i náhražky jako GenX, když vzniknou. A pokud se do té doby budou firmy opírat o užitečnost jejich produktů bez ohledu na způsobené škody, zkusme jim pomoct tím, že do jejich reklam dostaneme potřebný kontext.

Chemie je uskutečněním magie. Jako abrakadabra, čáry máry a čarodějové. To vše je chemie. Lidé si řeknou teflon a pomyslí na pánvičky. Rozpálené talíře s hladkými dlouhými držadly. Teflon není jen jedna věc. Je to nemoc, choroba a je kurva všude. V tom je to kouzlo. Tadá. Netočíte mou pusu z blízka, že ne? Víte, že jsem ze své pusy rozpačitý, že jo?

Řekli jste ano, nebo ne? Když povrch pokryjete PFAS, brouci nebudou lézt po stromech. A řeknu vám proč. Chytnou ulcerózní kolitidu a prostě vám zhebnou před očima. Tisíce broučků, co vám umřou přímo před očima. Víte, že jsem ohledně své pusy rozpačitý? Z těch detailů a prskání? Řekli jste, že to bude normální natáčení, žádné záběrování na toto. Rty ne.

Dal jsem PFAS do řetězu u kola. Proč? Protože trpím chronickou nespavostí. Nejspíš ji mám z PFAS. A jsou všude. Ty samé chemikálie, co jsou ve mně, jsou i ve vás. A dokonce i ve vašem dítěti. Dal jsem něco do vašeho dítěte. A když se to dostane do vody, pak je to to pravé čáry máry fuk. Čáry máry fuk. Úrovně kontaminace, jaké jste nikdy dřív neviděli!

Je to neskutečné! Slyšeli jste někdy o kožené pláštěnce způsobující rakovinu? Fantazii se meze nekladou! Moje žádné meze nemá. Ne vždy se vám poštěstí světu dát něco toxického. Už jsme ve vás. To byla naše show, děkujeme za zhlédnutí, uvidíme se za týden, dobrou noc. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

... koukal jsem na ten link - rozšíření PFAS v USA ( https://www.ewg.org/interactive-maps/pfas_contamination/map/ ) - nepotkali jste někdo evropskou verzi ?

10

Odpovědět

Podle mě se Evropě tyhle látky nikdy nevyráběly v takovém množství jako v Americe. Zjistitelné jsou téměř v každém živém organismu na planetě, ale v Evropě nebudou tak vysoké hodnoty. Ten problém se dlouho tutlal, takže se to začalo řešit poměrně pozdě. EU PFOS aj. zakázala až v roce 2019.
Jinak mapa kontaminovaných míst v ČR je webu www.sekm.cz
V našem městě za komára unikl do řeky Delor (Polychlorované bifenyly), který se používal při rozehřívání asfaltu. Lidi co tam pracovali si to brali domů, protože se v tom daly krásně vyprat zasviněný monterky od asfaltu. Vůbec netušili jak je to nebezpečný. Má to prakticky stejné problémy jako PFOS - nejde vyloučit z organismu, nerozkládá se, snižuje výkon imunitního systému, způsobuje neplodnost a rakovinu. Teprve později to vyšlo na světlo a záhy se zakázalo konzumovat jakékoli ryby z řeky. Podle zpráv je to tam furt, i když už v menší míře.

60

Odpovědět

Vzpomněl jsem si, že v tom filmu šlo u toho teflonu o použití při výrobě nějaké kyseliny, která se prý už nepoužívá, tak nevím, no?

00

Odpovědět

Doporučuju vyzkoušet železnou pánev.
Trochu to z počátku procvičí vaše kuchařské schopnosti, pokud jste zpohodlnělí z teflonky, ale výsledkem je chutnější jídlo. A taky nežerete teflon, samozřejmě.

52

Odpovědět

Naší teflonku jsem po shlédnutí filmu o téhle kauze velmi rychle vyhodila, ale třeba prarodiče nepřesvědčím. Jinak o nebezpečí teflonu dobře vědí i chovatelé papoušků. Nedoporučuje se mít třeba andulky v kuchyni, protože se mohou otrávit výpary z teflonu.

33

Odpovědět

Odpovědět

Ten film je dost děsivý, co vše mohou korporace!

50